Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:55 25.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Остеопороза и рак  
Авторiner (Нерегистриран)
Публикувано31.05.07 15:17



За разнообразие вече си имам и остеопороза (-3.9) и трябва да внимавам да не си счупя нещо. Вземам аримидекс или аромазин и те подсилват извличането на калция от костите. Изписаха ми Миaкалцик за остеопорозата, но личната ми лекарка каза, че за неоплазмени заболявания е противопоказно, т.е. за рак. Лекува ли се някой от остеопороза и какво мислите по въпроса?



Тема Евиста-Re: Остеопороза и ракнови [re: iner]  
АвторДимaнa (Нерегистриран)
Публикувано31.05.07 17:14



Здравей,

и аз съм на подобно дередже макар и не чак дотам - само -2 - от Тамоксифена и сега преминавам на Фемара, която още повече влошава ситуацията.

Ходя на хомеопатичен лекар - предписа ми антропософски калций - от Германия - Ауфбаукалк -и специално хомеопатично за увеличаване на калция.

Но открих, че по света за случаи като нашия се предписва Евиста - даже като заместител на Фемара - то е против остеопороза, а и е естроген-модулатор (подобно на Фемара). На мен ми казаха, че докато не направя -3 и си счупя нещо касата няма да ми го изпише. При теб фазата е по-напреднала и може би ще се смилят да ти го изпишат. Аз ще се мъча сега да кандардисвам химиотерапевтката ми дами го предпише вместо Фемара.

Ако имаш средства - Евистата е около 100лв на месец... и както почти всичко у нас може да се вземе и без рецепта.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: iner]  
Автор DeciDida (новак)
Публикувано31.05.07 21:27



Можеш да взимаш Оскал. Той е много добър за случаи като теб. По 4 таблети дневно, които ти осигуряват колаген за изграждане на структурата на костта и калций, магнезий и витамин Д3 за изграждане на костната маса.

[url=http://www.mamaibebe.com][img]http://www.mamaibebe.com/ticker.php/weight/10639.gif[/img][/url]


Тема Евиста-Re: Остеопороза и ракнови [re: Димaнa]  
Автор DeciDida (новак)
Публикувано31.05.07 21:29



евиста е много добре. обаче, за да не взимате хормони можете да взимате соеви изофлавони. имат отношение относно намаляването на костната маса в смисъл, че предпазват от такова намаляване.

[url=http://www.mamaibebe.com][img]http://www.mamaibebe.com/ticker.php/weight/10639.gif[/img][/url]


Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: DeciDida]  
Авторздp1 (Нерегистриран)
Публикувано01.06.07 13:14



не искам да стряскам никого, но как се различава остеопорозата от костните метастази





Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: здp1]  
АвторБиBи (Нерегистриран)
Публикувано01.06.07 14:08



Лично мое мнение - най-сигурно е да се направи изследване - сцинтиграфия на костите, или ако нямате възможност в момента, поне кръвни изследвания - алкална фосфатаза. Ако искате да бъде по-сигурен резултатът може да си направите по-диференцирано изследване - костна фракция на алкалната фосфатаза. Предполагам, че в почти всяка лаборатория могат да ви направят такова. Лично аз си пускам само алкална фосфатаза, но тя дава инфо и за черен дроб освен кости.
При разговор с моя хирург обаче, ми беше обяснено, че по-добро изследване от гама камерата няма, защото често кръвните показатели се променят една тогава, когато нещата са сериозни. А може дори изобщно да не са променят.....
Желая Ви здраве!!!!!!!!!!





Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: здp1]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано01.06.07 14:37



Що да ни стряскаш

Разликата е, че при остеопорозата изтъняват костите по целия скелет поради липса на калции.
Мета разсейката е локализирана някъде и се вижда по различен начин на скенер и сцинтиграфия. При сцинтиграфия пише например - "остеопорозни изменения" или нещо подобно, или "М лезии", което вече е мета разсейка

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: БиBи]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано01.06.07 14:40



"защото често кръвните показатели се променят една тогава, когато нещата са сериозни. А може дори изобщно да не са променят....."

Абсолютно вярно, и при мен беше така, всички изследвания нормални, докато не цъфнах след поредната сцинтиграфия

И до днес изследванията ми са в норма, но мета разсейката ми все още е активна, макар и намаляла от бифосфонатите

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: vesela.bg]  
Авторинep (Нерегистриран)
Публикувано01.06.07 14:55



Благодаря ви много за отговорите, нещата почнаха да ми се проясняват.
Тази Евиста е нещо като тамоксифена, но се изписва от здр.каса само за жени с фрактури на прешлените, доказано със снимка.
Алкалната фосфатаза ми беше в норма април месец, а сцинтиграфия правих по нова година. Имам болки в коленете , ама ревматоложката се хвана за тази остеопороза и не иска да чуе за снимки на коленете ,каза ми "Аз колко снимки съм гледала..." , като че ли ще и ги нося за научни наблюдения.
Поздрави на всички и успешно лечение:)



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: инep]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано02.06.07 17:33



Мисля, че има огромна разлика между Евиста и Фемара. И двата препарата са естроген-модулатори, но.....
Ако Евистата подпомага производството на естроген /чиято липса води до остеопороза/, то Фемарата подтиска естрогена /причина за хормонозависимия рак на гърдата/.
Евистата е подходяща за здрави жени в менопауза, когато хормоналното ниво в организма намалява естествено и при някои жени води до остеопороза.
Или казано по друг начин - подходяща е за жени, които развиват остеопороза, поради намалено хормонално ниво.
Ролята на Фемарата е да подтиска хормоналното ниво при жени с хормонозависим рак.
Затова не мога да приема твърдението, че Евистата може да замести Фемарата.
Приемането на Евиста от жени с хормонозависим рак /т.е. с повишено хормонално вино/ е като да наливаш масло в огъня.



Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Евиста, Фемара, Тамоксифен и Re: Остеопороза и ракнови [re: vesela.bg]  
Автор Dimana64 (непознат )
Публикувано02.06.07 19:22



Веси,

позволявам си да не се съглася с мнението, че да взимаш Евиста е като да наливаш масло в огъня. Така е на пръв поглед може би. Евистата НЕ подтиква образуването на естроген. Тя е модулатор на естроген рецепторите - т.е. на определен етап от веригата на усвояването на естрогена тя не допуска усвояването.

Когато писах, че Евистата може да замени Тамоксифена (Фемарата) бях напълно сериозна и 100% отговорна (да не говорим, че търся пътища за да мога да поема такъв курс на лечение и аз самата). В България все още не е дошла тази информация до лекарите. НО има проведени изследвания, които показват предимствата на Евистата пред Тамоксифена. Предстоят подобни изледвания и за Фемара(летрозол). Ние тук търсим новото и неустановеното. Аз лично от прочетеното по научните списания, от химическото описание и механизма на действие на Евистата и Фемарата съм много склонна да мисля, даже вътрешно убедена, че Евистата може да замени Фемарата и е въпрос на време, изследвания (и пари) това да се докаже.

Нямам достатъчно време да преведа едно от изследванията от английски и го поствам директно заедно със уебсайта. Ако някой се интересува може да го преведе. Аз ще преведа само най-главните изречения.

След него привеждам и няколко кратки мнения от пациенти от друг уебсайт относно преминаване от Тамоксифен към Евиста.

Накрая давам директен цитат на статия от 2001-ва в списанието за клинична онкология относно евиста.

1.******

http://www.curetoday.com/currentissue/departments/firstline/index.html


Evista vs. Femara in Breast Cancer

Евиста в сравнение с Фемара при рак на гърдата

Landmark data from the STAR trial comparing tamoxifen and Evista® (raloxifene) showed Evista was comparable to tamoxifen in reducing the risk of invasive breast cancer with fewer side effects.

Данните от изследването на СТАР сравняващо Тамоксифена и Евистата (ралоксифен) показват, че Евиста е сравнима с Тамоксифена в намаляването на риска от инвазивен рак на гърдата и има по-малки странични ефекти.

Now, with approval pending for Evista in this new setting, researchers had hoped to launch a follow-up phase III trial in April, known as the STELLAR trial, to compare the impact of Evista in high-risk women with the commonly used breast cancer prevention drug Femara® (letrozole). Budget cuts for the National Cancer I institute and questions about the trial’s $100 million price tag led the NCI to put the launch of the STELLAR trial on hold in March.

While both tamoxifen and Evista reduced the risk of invasive breast cancer by half in the STAR trial, Evista didn’t cause uterine cancer and blood clots, whereas tamoxifen did.

Докато и тамоксифена и Евистата намаляват риска от инвазивен рак на гърдата на половина, Евиста не причинява рак на матката, тромби, докато тамоксифена го прави.

“Iin various adjuvant trials, letrozole was more effective than tamoxifen in reducing breast cancers in the opposite breast,” says Lawrence Wickerham, MD, associate chairman of the NCIi-funded National Surgical Adjuvant Breast and Bowel Project, sponsor of both the STAR and STELLAR trials. “The estimates are that letrozole may be able to reduce the risk of breast cancer from 70 to 75 percent in a group of healthy women at increased risk for the disease.” The STELLAR trial will also examine incidence of noninvasive breast cancers, as well as side effects, risk of non-breast cancers, quality of life and issues regarding bone, heart and circulatory system health.

The trial expects to recruit close to 13,000 high-risk postmenopausal women, and will follow them for five years. For more on breast cancer prevention, watch for CURE’s special issue on breast cancer in May.

2.*****
http://www.askapatient.com/viewrating.asp?drug=20726&name=FEMARA

(това е и един уебсайт пълен с пациентски мнения за Фемара; следващото мнение е поствано в отговор на оплаквания от лоши странични ефекти на фемарата)

My new oncologist put me on Evista to prevent return of breast cancer. It's a new study and is proving to be as effective as Tamoxifen. So far, I have no side effects! It's worth asking your doctors. I've only been on it a week, however.

Моят нов онколог ме сложи на Евиста за да предотврати завръщането на рака на гърдата. Това е ново изследване и е доказано, че е ефективно като тамоксифена. До сега, нямам странични ефекти. Питайте лекаря си за него. Вземам го само от 1 седмица. (мнението е от януари 2007)

F 62 21 days 1/11/2007

3.*********
и една директна статия от списанието за клинична онкология:

Lippman ME, Krueger KA, Eckert S, et al. Indicators of Lifetime Estrogen Exposure: Effect on Breast Cancer Incidence and Interaction With Raloxifene Therapy in the Multiple Outcomes of Raloxifene Evaluation Study Participants. Journal of Clinical Oncology. 2001;19:3111-3116.
(ралоксифен = евиста)



Тема Евиста, Фемара, Тамоксифен и Re: Остеопороза и ракнови [re: Dimana64]  
Автор secret_19 (упорита)
Публикувано03.06.07 22:38



здравейте! поздравявам ви за смелостта с която се борите! продължавайте все така! сега по темата наскоро ми откриха артрит (не съм болна от рак просто споделям за да питате) и ми изписаха хранителна добавка за възстановяване на костния хрущял-казва се Geladrink plus. може и да питате дали има нещо такова което може да помогне във вашия случай. успех и дано да съм ви полезна!

o4akvai vsi4ko ot vsi4ki daje i ot sebe si


Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: vesela.bg]  
Автор tetty71 (стрелец)
Публикувано04.06.07 12:58



И аз искам да се вмъкна с една лека информацийка - за връзката между остеопорозата и захарта. Употребата на захар "изсмуква" от костите калция и магнезия, защото за да се разгради, са й необходими съответните витамини и минерали. Друго е при захарта от плодовете - тя е проста захар, придружена от необходимите за усвояването й витамини и минерали.
Та, примерно при децата с развалени зъби, вследствие на ядене на сладко, никой не си дава сметка, че кариеса е не от самата захар, а от това, че захарта извлича калция и от зъбите (а представете си на такова дете какви ще са пък костите).
При нас, поради спиране на секрецията на естроген, трябва да се вземат калциеви препарати и витамин С, обаче дори и с тях, ако не се спре захарта, полза няма да има.
Някъде по - горе прочетох за соята - аз лично не съм съгласна, защото соята действа като "растителен естроген" и трябва да се избягва.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: iner]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано04.06.07 14:55



Къде в София да се изследвам за остеопороза?
Аз освен изследване на кръвта за калции друго не съм правила, а май ще трябва.



Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: vesela.bg]  
АвторMarи (Нерегистриран)
Публикувано04.06.07 15:27



Аз се изследвах в Алекс.болница-сектор остеропороза.Там на цяло тяло се прави и се води най-точно.Правих си и в онкологията на пета и резултатите са доста различни.Но аз вярвам на първото изследване.
Пред болницата е за остеропороза-един вход, отвън си пише.Телефон 9230528.Става само със записване предварително.
Успех!



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: Marи]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано05.06.07 16:25



"Пред болницата е за остеропороза-един вход, отвън си пише"

Някой разбра ли я Маги къде се прави това изследване? Щото аз не разбрах!


Днес се записах, добре че ми обясниха по телефона къде се намират

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: vesela.bg]  
Автормarи (Нерегистриран)
Публикувано05.06.07 16:42



Ми...... затова ти го дадох телефона, аз съм в критиката и да не мислиш, че помня къде беше





Тема Евиста, Фемара, Тамоксифен и Re: Остеопороза и ракнови [re: Dimana64]  
Авторинep (Нерегистриран)
Публикувано06.06.07 16:29



Знае ли някой колко често може да се прави сцинтиграфия?
Правих си костни маркери , които не са в норма и референтните им граници за
синтез и разпадане на костите съвсем не определят дали преобладава синтеза, т.е дали е костна метастаза или не. А сцинтиграфия си правих по нова година и се чудя дали да си правя наново.



Тема Евиста, Фемара, Тамоксифен и Re: Остеопороза и ракнови [re: инep]  
Автор BiVi (hope)
Публикувано06.06.07 16:55



Здравей Инер!
Предполагам, че няма да има проблем да си направиш сцинтиграфия сега, все пак са минали близо 6 месеца. Но това е моето лаическо мнение. В крайна сметка, ако това ще те успокои - направи я. Аз съм си правила две сцинтиграфии в разстояние от 9 месеца време.
Да те питам нещо, като казваш костни маркери какво имаш предвид - костна фракция на алкална фосфатаза ли или нещо различно?
Защо не повториш още веднъж изследванията, да не би резултатите да са следствие от нещо друго.
Дано всичко да си е наред и това да е фалшива тревога!
От сърце ти желая здраве!
БиВи



Тема Евиста, Фемара, Тамоксифен и Re: Остеопороза и ракнови [re: инep]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано06.06.07 17:00



По принцип на 1 или 1 год. и половина, казват докторите.
Аз казвам на 6 мес ...
Споделям при мен как беше.
м. юли 2005 год. сцинтиграфията не показва М лезии.
м. март 2006 год. вече показа петното /и то не толкова малко/ в гръдната кост, т.е. след 7 месеца.
Преценявайте сами на колко време да правите сцинтиграфия



Вчера правих сцинтиграфия, последната ми беше през септември.

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема ре:инер- сцинтиграфиянови [re: инep]  
АвторДимaнa (Нерегистриран)
Публикувано06.06.07 17:07



Сцинтиграфия, както ми обясниха (и дори препоръчаха от диспансера) може да се прави на всеки 6 месеца (защото тогава бързо се улавят метите).
Обаче, по света вече почнаха да се отнасят с много по-голямо внимание към всякакви подобни изследвания. Независимо, че се твърди, че контрастното вещество се искарва за няколко дни, то все пак престоява в организма няколко дни (на практика доста повече). Аз лично, въпреки настояванията им, гледам да правя колкото се може по-рядко, откакто научих за рисковете. НО, за сега нямам опасения, че нещо не е наред и нямам изменения на тумор маркерите (въпреки, че те могат да са в норма и при наличието на м).

Ако имаш основателни съмнения, че имаш/можеш да имаш проблем - можеш да направиш сцинти,но ако основният проблем е другаде - моят съвет е да се въздържаш. Всичко носи и плюсове и минуси в тази игра, която я играем и за това, освен "официалните" препоръки всеки трябва сам да си прецени след като се опита (много трудно - знам го от опит) да изключи страха от рикъренс (т.е. възобновяване на болестта) ( с други думи да не си мислиш, че всяка болежка е признак на м).

Ако имаш възможност направи първо пълна кръвна картина и най-вече - подробно за желязото. Раковите клетки косумират засилено желязо и железния дефицит може да бъде индикация, че има процеси от този характер.

Live long and prosper,

Di



Тема Re: ре:инер- сцинтиграфиянови [re: Димaнa]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано06.06.07 17:18



А радиоактивния изотоп се изкарва за 24 часа /в Онкологията твърдят, че разпада на количеството, което вкарват във вената става за 6 часа/ с повече течности и най-вече - САЛАТА ОТ ЗЕЛЕ И МОРКОВИ И ЧЕРВЕНО ВИНО!
Това го казвам без майтап съвсем сериозно


Не се плашете хора, ножот е дървен

Това е най-малкото, което ни облъчва - да не припомням годината на чернобилската авария какво облъчване беше тогавааааа!

Аз предпочитам на 6 мес. да следя костите, че като гледам как трудно се бори метата там, предпочитам да съм радиоактивна два пъти в годината, вместо с години след това да вливам бифосфонати за костите

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Костните маркеринови [re: BiVi]  
Авторинep (Нерегистриран)
Публикувано06.06.07 17:22



Костните маркери са Остеокалцин (маркер за костна синтеза)
В крос лапс (за костно разграждане)
Ако преобладавал синтеза -било метастази, ако преоблавава разграждането - остеопороза.
Ама нещо ми се струва неубедително.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: мarи]  
Автор BiVi (hope)
Публикувано13.06.07 11:37



Здравейте момичета!
Какво се случва с тези от вас, които щяха да се изследват и тези, които щяха да почват терапия срещу остеопороза?
И при мен има съмнение за остеопороза, но все още си чакам изследването на урина.
Пожелавам ви усмихнат ден!
БиВи



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: BiVi]  
Авторинep (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 11:48



Лекарите мислят за сцинтиграфия, ама няма да стане скоро, защото първо ми искат туморен маркер, който ще е готов след 5 дни, после ще преценят , а часове за сцинтиграфия има след 5.7.2007 , така че трябва да се въоръжа със здрави нерви, което напоследък ми е доста трудно. Почнаха да ме болят и да ми се схващат краката като се движа , а сутрин и ръцете, което няма да е от остеопороза.
Калций не трябва да се пие 2 седмици преди сцинтиграфия , не знам има ли и други изисквания. Оптимизма ми се стопява не само от жегата...
Дано да сте по-борбени от мен.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: инep]  
Автор secret_19 (упорита)
Публикувано18.06.07 13:32



е дa но животa не те питa дaли искaш дa се бориш, състоянието ти го нaлaгa. сегa сигурно си мислеш нaй-лошото, но не товa е нaчинa трябвa дa си мислш за нaй-хубaвото. все пaк може и дa не е рaк a някое ортопедично заболяване, но дори и дa е(искрено се нaдявам дa не е кaкто aз тaкa и другите (сигурнa съм)) пaк ще се бориш-нямa място за предaвaне!
П.С. може дa кaжеш че не съм нa вaше място (не съм болнa) и че не знам кaкво ви е , дa тaкa е, но мои близки сa починaли от рaк и въпреки товa се борехa колкото животa им позволи. тaкa че не се предaвaй, оповaвaй се нa хорaтa около теб( aко не искaш дa се бориш за себе си, то бори се за тях) .
УСПЕХ и пиши кaто сa готови резултaтите и искaме добри новини



o4akvai vsi4ko ot vsi4ki daje i ot sebe si

Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: инep]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано18.06.07 13:42



Инер, от 2 месеца и аз съм с такива болки. Като клекна - не мога да се изправя. Правих сцинтиграфия - чиста съм. Оказва се, че болките ми са от Фемарата, която пия.
Сега малко се успокоиха нещата. Отвреме навреме вземам обезболяващи.



Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: vesela.bg]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано18.06.07 14:02



И аз ги имам тези болки. Сутрин едва се раздвижвам, но пъкна фитнес като ги разгрея няма проблем. Болят ме основно колената, но и стъпалата. Ръцете ми се и подуват и болят почти през целия ден.
Невролог ми каза, че са странични ефекти от ХТ, но последната беше на 28.03.07. Та още ли да ги има тия странични ефекти?!?!

Онколожката пък каза, че в моя случай /серозен папиларен кистаденокарцином на яйчника/ не било характерно да даде рецидив в костите /дай боже!/

В сряда и аз съм на сцинтиграфия.

По време на хт /таксол и платина/ не пиех достатъчно вода

, замествах я със сокове, чайове. Сега си мисля, че съм се повредила заради това и все пак това е за предпочитане пред нещо друго.

Сцинтиграфията ще покаже.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: инep]  
Автор ggs (новак)
Публикувано18.06.07 14:42



Здравей, наистина ли не се пие калций две седмици преди сцинтиграфия? това не го знаех....на теб кой то го каза?

[img]http://images.meez.com/user14/03/09/04/030904_10013512971.gif[/img]


Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: ggs]  
Авторинep (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 14:56



Пишеше го в някакво упътване за подготовка за сцинтиграфия,което не мога да намеря.
Като ходя да си вземам час, ще питам .



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: инep]  
Автор ggs (новак)
Публикувано18.06.07 16:28



Няма проблем, просто аз последните месеци /повече от половин година/ пия калций /с вит Д/ всеки ден на своя глава и да знам като реша да правя сцинтиграфия....А когато се мери костна плътност, надявам се няма значене? Аз пия фемара от около 10м и половина и малко след това започнах да пия калций с много малки прекъсвания... Костната ми плътност е малко по-добре от преди 1 година, а аз чаках от фемарата да съм гушнала вече остеопорозата.... Чудя се обаче какви ядове може да имам от тоя калций? И възможно ли е апаратите да дават големи отклонениия и да имам грешен резултат? Зная че е хубаво да се изследваш на един и същ апарат, така и направих. От около -1,7 преди година сега ми беше около - 1,1л Не са пред мен изследванията, но горе-долу така бяха... Как ви се струва? Пак ли да се измеря за всеки случай? Аз се мерих в трета градска - стъпваш в едно като легенче и се издува един балон около глезена.... Наскоро една приятелка в Бургас беше ходила в един частен кабинет да си мери костната плътност /каза с ултразвук но на друг принцип - нещо са я мерили по-различно но забравих как точно

/ и й казват,че е около - 4,2 и тя си извади акъла.... После отива на някакъв нов метод - мерят на гръбнак, даже бедрото и т.н. и са й казали че е + 2 !!!!!!!! Също ,че ултразвука давал отклонения !???? Егати отклоненията?! Та така и така сме отворили въпроса...споделете вашите мнения...и опит ? Дано не ви обърках ...

[image][img]http://images.meez.com/user14/03/09/04/030904_10013512971.gif[/img][/image]

Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: мarи]  
Автор ggs (новак)
Публикувано18.06.07 16:46



Би ли обяснила там по какъв начин мерят и колко струва? Александровска и правителствена едно и също ли са?

И аз съм в критиката.....

[image][img]http://images.meez.com/user14/03/09/04/030904_10013512971.gif[/img][/image]

Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: инep]  
Автор BiVi (hope)
Публикувано18.06.07 16:47



Здравей Инер!
Не знам до колко имаш възможност, но защо не си платиш сцинтиграфията и да стане по-бързичко. Аз съм чувала, че щом си платиш те приемат още на следващия ден. Но не съм го пробвала. И не става дума за София.
Предлагам ти го, защото всеки един от нас е наясно колко мъчително и унищожително за психиката ни е това чакане....


От цялото си сърце ти желая всичко да е наред при теб!
Относно остеопорозата, от личен опит препоръчвам изследване чрез ДЕКСА скенер - специален скенер за изследване минералното съдържание на костите. Най-добрият вариант в световен мащаб за изследване на остеопороза. Има такива два в София, мисля, че единият е в ВМА.
Облъчването е минимално, една десета от рентгенова снимка. Резултатът излиза веднага, като примерно за изследване на цяло тяло, инфото, което се получава е в рамките на 5 страници с цветни графики и снимки.
Скъпичко е, но си заслужава! Американските мацки им го правят всяка година задължително, също и преди започване на хормонална терапия, особено ароматазни инхибитори, за да може да се следи състоянието на костите и да се реагира своевременно.
Скенирането трае около 12 минути на цяло тяло. Цената е около 100 лв /казвам около защото в провинцията ми взеха 100, но предполагам, че в София е малко по-евтино/.
Здраве от мен за всички вас!!!
БиВи



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: ggs]  
Авторинep (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 17:13



Моите изследвания са следните:
Ultrasonometer - T sc= -3.9 Zsc= -3.0 -този е с вода и мери 5 минути и може би с ултразвук
DEXA metod с рентгенов лъч на гръбнака - T sc= -3.06 Zsc= -2.66- това бил най-новия метод
Някакъв китайски апарат с вода = -2.5 и мери 1 минута - бил най-стар
Всички изследвания правих в Стара Загора.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: инep]  
Автор ggs (новак)
Публикувано18.06.07 17:17



Много ти благодаря...май и аз ще си направя с DEXA metod , че да видя къде се движа...май са ме мерили мен с китайски и аз съм спокойна, ама като не знам за такива разлики.... Някой от София ако може да обясни къде в София да си направя с DEXA metod и колко струва...

[image][img]http://images.meez.com/user14/03/09/04/030904_10013512972.gif[/img][/image]


Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: BiVi]  
Авторинep (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 17:20



Благодаря много за разбирането, толкова е добре някой да те разбере съвсем точно.
В Стара Загора с пари се чака много, с направление около месец, ама днес ходих да видя датите, тъкмо викаха хората, беше голяма навалица.
В София може да има такава възможност, но не знам в коя болница.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: ggs]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано18.06.07 19:14



На менса ми казали, че най-точно измерване на остеопороза е това на прешлените /не знам как се казва метода/. Нали се бях записала, но като отидох се оказа, че 7 дни преди изследването за остеопороза не трябва да е правено изотопно изследване. Аз два дни преди това бях правила сцинтиграфия. Презаписах се за миналия четвъртък и не отидох. Просто в сряда вливах бифосфонати и реших, че няма да е достоверно изследването. Моята докторка каза, че не би трябвало да имам остеопороза, защото от една година вливам бифосфонати, които пазят костите. Ще видя по-нататък може и да го направя това изследване. Засега съм пас.
Та - в Медицинска академия правят това изследване на прешлените за остеопороза. Нямат договор със здравната каса и струва 45 лева.



Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: vesela.bg]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 17:01



На 25.06. в Онкологията в София ще има профилактични прегледи и измерване на костната плътност. Трябва обаче предварително записване на телефоните на НОМЦ. Изследването струва 13 лв. и незнам по кой метод е.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: мими]  
Автормarи (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 19:12



Ходих преди няколко месеца точно там. Преглежда доктор Желязкова. Прегледа е на петата. Има голяма разлика межу резултатите от там и от Мед.Академия. Склонна съм да вярвам на това от Мед.Академия.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: мarи]  
Авторинep (Нерегистриран)
Публикувано20.06.07 09:18



DEXA е най-новия метод, /двойно енергийна рентгенова абсорбциометрия/ и се мери с рентгенов лъч на най-натоварените прешлени на гръбнака- 4ти и 5-ти. Струва 47 лв.
Като взема човек лекарства за остеопороза , те може да му влияят или не в зависимост от лекарството и дозата. С апарат от типа на китайските промяната към добро или лошо можела да се установи за година. С костни маркери - за 3 месеца. Така може да се смени лекарството с по-подходящо, а да не се взема цяла година на тъмно.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: iner]  
Автор tetty71 (стрелец)
Публикувано21.06.07 10:04



Попадна ми една много човешки написана книжка за остеопорозата и ще ви препиша част от информацията, която предполагам, че ще ви е от полза.
1. Какво е остеопорозата?
В костта има два главни вида клетки: остеокласти, които разрушават костта, и остеобласти, които изграждат новата кост. И двата вида клетки се образуват в костния мозък. При стареенето остеокластите стават по-активни, а активността на остеобластите постепенно отслабва, така, че костта която се разрушава е повече от тази, която се образува.
2. Кой боледува от остеопороза?
--- Генетични фактори: върху тях няма да се спирам;
---Преждевременна менопауза: ако менопаузата се случва преди 45 годишната възраст, тя се смята за преждевременна, без значение дали е в резултат на отстраняване на яйчниците, облъчване или химиотерапия при заболяване от рак. Жените с ранна менопауза са с висок риск от развитие на остеопорозаи други последствия на естрогеновата недостатъчност, например сърдечни заболявания.
----Аменорея;
----Кортикостероидна терапия: (Тази информация според мен е много важна, защото по мои наблюдения, повечето джипита „лекуват” костните болки точно с кортизонови препарати ) Кортикостероидната терапия, обикновено във вид на хапчета за пиене – преднизолон, се изписва в много случаи, включително някои ревматични заболявания, болести на белите дробове, възпаления на червата и някои форми на рак. За съжаление, въпреки че са много ефективни за лечението на тези болести, те могат да причинят бърза загуба на костно в-во и да доведат до остеопороза.
----Предишни истории на счупвания;
----Заболявания на щитвидната жлеза: Повишената секреция на хормона тироксин, произвеждан от щитовидната жлеза, причинява загуба на костна маса и може да доведе до остеопороза. Същия резултат може да се получи, ако се взема прекалено много тироксин за лечение на недостатъчната активност на щитовидната жлеза. ( При нас, с рак на гърдата, нали знаете за зависимостта на рака с недобрата функция на щитов. Жл.)
----Други рискови фактори – хронично чернодробно заболяване, бъбречни заболявания, ревматоиден артрит и възпаление на червата. Някои лекарства също увеличава риска от остеопороза – примерно антикоагуланта Хепарин; някои антиконвулсанти при епилепсия, част от инхибиторите прилагани при рак на гърдата, както и лекарства против рак на простатата.
3. Диагностициране на остеопорозата.
----Измерване на костна маса: има няколко различни метода, но най- разпространен е т.н. ДЕХА – двойно енергийна рентгенова абсорбциометрия. Та измерва костната маса в бедрената кост, гръбнака и китката , или в целия скелет и често се нарича костно сканиране.Стойността на костната маса получена при това изследване се нарича Костна Минерална Плътност ( КМП), а общото наименование на тестовете измерващи костната плътност – остеоденситометрия.
----Измерване на костната плътност: измерва се с апарат, който насочва фотоните или рентгеновите лъчи кам костта и измерва количеството на погълнатата енергия. Плътната кост поглъща по-големи количества енергия. Става за няколко минути, а радиацията е много малка, често под природния общ радиационен фон. Друг метод за измерване на костната плътност е ултразвука: обикновено при костната маса на петата и е без никаква радиация. Чрез този метод не може да се диагностицира остеопорозата, но ниските му показатели са повод за скениране, докато показатели над определено ниво показват че остеопорозата и минимална.
----Тестове на кръвта и урината: Остеопорозата не може да бъде диагностицирана с изследвания на кръв и урина, но тестовете се използват за откриване на други заболявания, водещи до загуба на костна маса – изброихме ги по-горе.
4. Медикаментозно лечение на остеопорозата.
Важно е да се разбере, че лекарствата, използвани за лечение на остеопорозата, нямат бърз ефект върху съществуващите симптоми, особено върху болките. Но пък действа бързо в смисъл, че намалява опастността от фрактури, като значително подобрение настъпва между 6 месеца и 1 година от започване на лечението. Всички лекарства за остеопороза трябва да се вземат няколко години. Тъй като не се наблюдава очевиден ефект върху признаците и симптомите на заболяването, пациента често се изкушава да спре лечението.
БИФОСФОНАТИ:
Това са група синтетични лекарства, които се използват все по-често за лечение на остеопороза. Главното им действие е да дезактивират остеокластите – клетките, които разрушават костната маса, и стова да предотвратят загубата на костно вещество. (Ще дам в резюме най-използваните препарати)
---Etidronat- Приема се на цикли от по 90 дена заедно с калций под формата на Didronel. Дава се с прекъсвания, като първите две седмици се взимат едновременно с калциевата добавка, а после лечението продължава още 76 дена с приемане само на калциеви препарати без етидронат. Този цикъл от три месеца се повтря минимум 3 години. Понякога се наблюдава гадене и диария, съобщава се и за кожни обриви. Тъй като се абсорбира от червата в кръвотока в много малки количества, трябва да се приема на гладно поне 2 часа след последното хранене и после още 2 часа не бива да се яде.
-----Alendronat (Fosamax) - действие, подобно на етидроната.
-----Risedronat (Aktonel)
-----Ibandronat (Bonviva) – най-новият бифосфонат. Према се веднъж месечно като таблетка от 150мг. Едновременно с това трябва да се пият калций и вит. Д. Подобно на другите препарати, може да редизвика възпаление на хранопровода. Пие се на гладно поне 1 час преди първата храна или питие за деня. След това се стои или седи изправен поне 1 час след като таблетката е изпита.
Не е ясно колко дълго трябва да се пият бифосфонатите, но за сега лекарите ги предписват за срок от 5 до 10 години. Не е ясно и колко дълго продължава действието на бифосфонатите върху костта, след като лечението е спряно, но при последни проучвания се смята, че загубата на костно в-во започва още първата година след прекратяване на лечението.
-----EVISTA ( Raloxifen) – добавям информация за този препарат, понеже наскоро четох във форума дискусия за действието му и ни касае именно нас с РМЖ. Препарат, лицензиран за превенция и лечение на остеопорозата при жени след менопауза. Доказано е, че той намалява риска от фрактури на гръбнака, но не и от ф-ри на китка или бедрена кост. Приема се като таблетка веднъж дневно. В известен смисъл действа подобно на естроген, но за разлика от него не причинява кървене и не повишава риска от рак на гърдата. Доре и доказано, че предпазва жените от появата на РМЖ поне в първите 4 години от лечението. Не облекчава менопаузалните симптоми като горещите вълни и нощното изпотяване.
И искам да приключа с една информация за Тамоксифена и остеопорозата – както знаем, той отслабва секрецията на естроген в тъканите на гърдата, но действието му върху костите наподобява това на естрогените и предпазва от загуба на костно в-во след менопаузата.Така, че в действителност отва лекарство намалява риска от остеопороза.
Дано не съм ви отегчила.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: tetty71]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано21.06.07 14:44



Много ти благодаря за положения труд да постнеш информацията. Може ли да кажеш коя е книгата? Има ли още полезна инфо в нея? Дали е добре да се пие калция продължително време за да се избегне появата на остеопороза, имам в предвид конкретно в моя случай пия ароматазен инхибитор /Фемара/ и съм чела че е добре с него да взимам и Калций с вит Д. Само се чудя дали няма да си навлека някоя друга неприятност, че чувам разни мнения.

[image][img]http://images.meez.com/user14/03/09/04/030904_10013512972.gif[/img][/image]


Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: ggs]  
Автор tetty71 (стрелец)
Публикувано21.06.07 18:12



Книжката се казва "Остеопороза - какво трябва да знаем за нея" на проф. д-р Джулиет Компстън. Поръчах си я онлайн www.soft-press.com
Има и телефони - (02) 958 25 80. От същото издателство мога да препоръчам и книгата "Е-номера и консерванти - какво поглъщаме с храната" на д-р Катрин Кьоле.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: tetty71]  
АвторTM (Нерегистриран)
Публикувано16.04.08 18:12



Здравейте а дали сте чували за "Фосаванс" на мен такова ми изписаха и съм със ранна менопауза,но няма да се откажа и от пчелнич прашец и от соевите продукти.Сигурна съм,че действат:)



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: TM]  
АвторГaля (Нерегистриран)
Публикувано17.04.08 09:18



Каква е по сила болката при остеопороза? Майка ми получи ужасно силни болки в единия крак - Съмнявахме се че е от вените, но хирургът каза, че е
простуда, шипове , артрит. Как да намалим болката?



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: Гaля]  
Автор nelly_83 (член)
Публикувано07.11.09 11:24



Приятели здравейте,
имам нужда от съвет и малко инфо за моята майка.Повечето от вас знаят нашата история- преди по малко от година оперираха майка ми(50год.)от РМЖ радикална мастектомия на лява гърда, от тогава тя премина 8ХТ+6 курса Херцептин, (сега само на херцептин-още 8 курса остават). Никога преди това не е имала болки в костите, винаги е била много жизнена и енергична. През последните 2-3 месеца започнаха много силни болки в костите и мускулите- отначало в тазобедрените стави, а сега напоследък ужасни болки в гърба, рамените плешки. Боли я всичко кости, муслули, сухожилия. Вечер изобщо не може да спи, не е мигвала вече от седмица, вечер болките стават непоносими в гърба, даже и на една страна не може да спи. Сутрин казва, че е толкова схваната, не може да се движи, но след 1-2h раздвижване болките минават. И така през деня, тя гледа да не спира да се движи, защото така не я боли и всичко е наред, но към вечерта силните болки пак заповат. Преди 3 дена правихме сцинтиграфия в Онкологията при доц.Пиперкова- и засега в костите няма малиг.проблем ( много се надявам да няма грешка в изследването....). Чувала съм, че за остеропороза някои хора взимат 2суп.лъжици на ден смелен в кафемелачка суров сусам, смятам с това да започнем. Мъчно ми е за майка ми като я гледам че я боли, че изобщо ен може да спи и е все уморена, искам да и помогна, но не знам откъде да започна затова имам нужда от вашите съвети и информация.

1. Къде в София можем да си направим изследване за остеропороза и при кой лекар ? Къде е най-добрия апарат? Колко струва самото изследване?
(прочетох постингите по нагоре в темата за алекс.болница) но все пак са от преди 2,5год. и може да има нещо по ново и по-добро, затова аз пак да попитам....

2. Направление за какъв специалист ни трябва за да изследваме косната плътност?

3. Вие какви лекарства или алтернатични методи прилагате за остеропороза или болки в костите?

4.Какви кръвни изследвания можем да пуснем за да устовим дали има намалена косна плътност или проблем с костите- изследване за калций ли или.......?

5. Може ли ХТ или Херцептина да са довели до този проблем с костите, майка ми преди терапиите никога не е имала болки, но откакто свършиха ХТ и остана само на Херцептин болките започнаха да се засилват с времето. Майка ми е ЕР отр. и следователно не взима нито тамоксифен, нито Фемара, за които се смята, че са главните причинители при РМЖ на остеропороза. Тогава от какво може да е?

6. От 6 месеца майка ми не яде почти никакви млечни продукти, с изключение на извара, защото уж нали не се препоръчват много много при РМЖ. Може ли това да е допринесло за проблема?

Съжалявам, че ви затрупвам с въпроси..... но за мен поне всичко е ново- до преди година за мен рака беше химера (гадна болест, за която само бях чувала в случайни разговори или от ТВ), а за остеропорозата си мислех, че засяга само много възрасните хора и то не всички. Уви, живота понякога ни поставя на изпитание.... и от нас самите зависи да го преодолеем и да победим.
Хубав и слънчев есенен ден на всички ВИ
и ...... благодаря че ВИ има!!!

Нели

Редактирано от nelly_83 на 07.11.09 11:25.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: nelly_83]  
Автор tininita ( непозната )
Публикувано07.11.09 11:42



Дали има проблеми в костите се установява от изследване на кръвта-алкална фосфотаза.При същата доц.Пиперкова ,съпруга ми направи изследването и уж нямаше нищо,а след това на скенер,се установи проблем в тазовите кости.Така че,явно или апаратурата им е лоша или претупват изследването.Много съм разочарована-а иначе болките са много големи,чак е затруднено движението.Той е на обезболяващи заради болките,но и те не помагат особено много.Проблеми има и в плешките-и там боли,чак се затруднява движението на ръцете.Иначе ако правите изследване за остеопороза е добре да се направи на един апарат,който изследва целия скелет.Не се лъжете с апаратите,които изследват плътноста само на едното ходило или на ръката.На времето съм си правила подобно изследване в Биочек-близо до Дома на киното,но дали го правят сега-не знам.А направлението-след като намериш подобна апаратура трябва да попиташ какво направление им трябва-най-вероятно ще е от ортопед.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: tininita]  
Авторosteoporoza (Нерегистриран)
Публикувано07.11.09 12:06



Изследването за остеопороза се нарича остеодензиометрия. Трябва да се направи на апарат за цяло тяло.(централна (DEXA) Изследването не се поема от здравната каса и струва около 45 лв. При наличие на РМЖ е добре да се направи и сцинтиграфия, за да се изключи процес в костите. Има и други костни маркери които могат да се изследват. Тези изследвания ги назначава ендокринолог(може по каса с направление)



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: osteoporoza]  
АвторOcтeoпopoз (Нерегистриран)
Публикувано07.11.09 12:08



Александровска болница, Клиника по ендокринология



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: nelly_83]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано07.11.09 18:35



Здравей Нели,

наличието на калций или приемането му не е достатъчно само по себе си за да се запази здравината на костите. Това е едната страна на въпроса, но за неговата абсорбция е необходим и витамин Д.

Тъй като съм на 36 г, но съм с хистеректомия, с всички последствия от нея, аз също си пускам периодично такова изследване. Не съм го правила на цяло тяло Последното изследване показа -1,3.

Лекарката ми изписа добавка Алфа Д3 за по-лесно усвояване на калция. Калция ме посъветва да си го набавям с храната. По повод на това, което казваш, че млечните не са полезни при РМЖ - ето една от причините поради, които лекарите не дават такива напътствия, а казват яжте си всичко. Има лекарства, които да доставят калций, но дали това не е по-вредно в случая?!

Много от веществата в организма ни трябва да се доставят на организма ежедневно и най-добрия начин, както знаем, е това да става с храната, а не с лекарства. За това, според мен, не е трябвало напълно да си лишава организма от млечни произведения. Може да се взимат по малко, но ежедневно, нискомаслени продукти.

От кръвните изследвания, освен АФ, може да се пусне и калций (както и каквото се сетиш). Аз си пусках преди да започна да приемам АлфаД3 за да знам с какво ниво на калция съм започнала, защото може и свръхкалцидоза да се получи и след месец пак ще си го пусна. Никой лекар не ме е посъветвал да си го пусна, но човек не бива да разчита само на това, нали?!

Моето изследване струваше 25 лв., но пак казвам, че беше само по ходилата.

Като ровнеш малко в нета ще видиш колко много храни го съдържат, не само млечните:
"Млечни продукти, зелено-листни зеленчуци, ядки и семена (бадеми,бразилски орехи, сусам), тофу и сушени плодове са всички добри източници на калций за вегетарианците. По-голяма част от брашната са обогатени с калциев карбонат, а и зърнените храни също са добър източник. Твърдата вода също може да съдържа калций. Месото е много беден източник на калций."

Но, разбира се, първо трябва да се установи.

За съжаление не мога да дам съвет за място и специалист.

Между впрочем купих си и аз сусамово семе. По принцип е добре да се купува сусамово брашно, което ще се усвои полесно и сигурно от организма. Ако семето не е добре смляно то се изхвърля от организма без да е отдало нужните вещества. Аз си направих един микс от орехи и сусам (но другия път ще добавя бадеми), пасирах ги докато станаха на прах и добавих малко мед и малко вода за да се разбърка по-лесно и да стане хомогенна смес, и, Йамиии, то вкусно се оказа. Всеки ден взимам по 2-3 лъжички.

Пропуснах само да отбележа (може и да не е нещо ново за теб, но все пак): Майка ти вече е установила, че движението й носи покой. Физическите упражнения се препоръчват горещо като профилактика. Може би ще е добре ежедневно и целенасочено да прави някаква гимнастика, но нямам в предвид ежедневните ни задължения по дома или работата.

Успех!
Прегръщам те

Редактирано от Ekna на 07.11.09 18:58.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: Ocтeoпopoз]  
Автор EFO75 ()
Публикувано08.11.09 00:39



Да,на 2 етаж е за изследване-остеопороза,с записване.а ендокринолог-4ет.от към арката-от дясно е за ендокрин....а от ляво е за остеопор.....



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: Ekna]  
Автор kpacaвицa (ненагледна)
Публикувано08.11.09 04:38



Нели, давай на майка ти стафиди, по една шепа на ден, те са много добър източник на калций! Също ленено семе (счукано е по-добрe), по една лъжица пак на ден, то пък помага точно на всички ставни връзки и хрущяли, то може да се взима с мляко или течен шоколад

. А витамин Д има много в маслото (не маргарин), яйцата. И ако пие газирано и сладко, като кока-кола, фанти и пр. веднага да го спре!!! Сладкото и газираното извличат калцият от костите!



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: kpacaвицa]  
Автор kpacaвицa (ненагледна)
Публикувано08.11.09 04:42



А също забравих да кажа, че желатина е препоръчителен за остеопороза.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: kpacaвицa]  
Автор nelly_83 (член)
Публикувано09.11.09 14:07



Момичета благодаря Ви за отговорите, страшни сте! Какво бих правила без Вас!
Записах майка ми за изследване в Александровска болница за Декса скенера, не сме избирали лекар, някакви препоръки за там имате ли..?
изследването струва 45лв- на гръбначен стълб и 60лв- за гръб.стълб+бедрена шийка, казаха ми че това било най-модерния начин за мерене на остеропороза, облъчването е минимално. Ще видим какво ще покаже и после ще мислим какво ще започне мама да приема.
Благодаря на всички още веднъж за ценните съвети!
Прегръщам ВИ!





Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: nelly_83]  
Автор sunka75 (дъщеря)
Публикувано12.11.09 17:21



Нели, прочетох за нещата с майчето ти, но бебето беше болно,а и мама две седмици почти е все по някакви доктори и сега успявам да ти пиша. Моето майче / 55г./ я оперираха през април т.г. - преди това има 3ХТ, операцията,още 4ХТ /всички FEC/ , лъчетерапия, сега предстои Херцептин, защото след големи перипетии установихме в Плевен, че ХЕР2 е3+, Естроген и Прогестерон 0. С процедурите е приключила преди 2 месеца точно и миналата седмица се оплака от силни болки при движение в тазовата област. Правихме рентген и днес сцинтиграфия, уж казват няма нищо притеснително. Тя казва , че след като приема няколко дни обезболяващи / нимизил/ болката не е така непоносима.
Днес говорих и с една приятелка, нейното майче също е с радикална операция и на последна химия и тя имала болки в ставите и започвам да си мисля , че може да е от химиите.
Исках да ти кажа, че аз също четох за млякото и млечните продукти, но мама не ги е спряла. Аз и купувам козе сирене и кашкавал също козе, но тя разбира се не прекалява нито се едното, нито с другото.
Исках и да споделя, че изпратих мама и при доцент Цекова и при доц. Гаврилов за консултация в понеделник, защото се притеснявах всичко с терапиите дали е наред/ на нея не са и правили Таксол - не съм сигурна кога и защо се прави, както при твоето майче/. Майка казва, че според доцентката всичко е наред но да не взима Тамоксифена, но Гаврилов, лекуващия онколог в Бургас и хирурга в Бургас са на мнение да си го пие и май ще продължим с него./Жалко ,че не успях да отида с нея, бебето е още много мъничко/
Дано вече майчето ти да е по- добре, пиши как и как се чувства от Херцептина?Успех!



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: iner]  
Автор just flower (приятел)
Публикувано16.11.09 10:19



Моля ви, кажете ми, ако някой знае, противопоказна ли е следната добавка при ракови заболявания: Calcium 600 mg + Vitamin D на някаква американска фирма L.Perrigo Company,U.S.A.,Allegan,внася го РУЕЛ 2000 ООД? Майка имаше рак на матката, след хистеректомия е и го приема, тъй като има проблеми и с костите..Незнам кой може да ми каже..но е важно, мисля. Благодаря ви предварително!



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: just flower]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано16.11.09 18:38



И за най-дребното нещо аз се допитвам до онколожката.
Кой й го изписа или вие по ваше усмотрение?
Ако нашия МД прочете ще ти даде компетентно мнение. Съветът ми е при всички случаи да се консултирате с онколог за този вид добавки.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: Ekna]  
Автор just flower (приятел)
Публикувано17.11.09 09:07



Тя няма все още онколог, никой не го е еня, с извинение, но е така, за жалост. Последно я преглежда Д-р Георги Бориков от Онко диспансера на ул.Столетов, за чиято "загриженост" и "професионално" отношение вече писах.. Сега чакаме трета хистология и ще ходим при Д-р Славчев на платен прием, дай Боже да ни се обърне малко внимание, поне тогава! Но то едвам им изтеглиш с ченгел за основното лечение и особено важни неща, пък камо ли да ти обяснят за добавките..направо незнам има ли такива.. Затова пиша и ви занимавам.. Тя има и коксартроза и някаква антеролистеза първа степен, дискова херния и остеопорозата за капак.. Никой не лекува комплексно пациента, ако изобщо обърне внимание и тясно на неговата си специалност изобщо..а пък като общо да не говорим.. Да, хирурзите- онколози са много заети и натоварени хора, но към кой да се обърне човек за постоперативното лечение..
Добре, че си имаме МД тук.


Коя е твоята онколожка, Екна? Извини ме, карам те сигурно да се повтаряш, но не мога да намеря из мненията..
Да, позна, пие си го този калций с витамин Д по наше усмотрение..не е изписано от лекар..
Благодаря ти за съвета! Бъди здравичка и усмихната!



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: sunka75]  
Автор nelly_83 (член)
Публикувано17.11.09 10:04



Сунка здравей,
съжалявам че чак сега отговорям. Радвам се че писа. За Таксола знам че се прилага при първа линия на лечение за метастатичен рак на гърдата, или като адювантно лечение за ХЕР3+и ЕР-, заради повишения риск. Таксола има много добра комбинативност с херцептина. Смята се,че ако се прилагат заедно увеличава значително % на успеваемост, отколкото ако се прилагат по отделно. При нас беше първо операцията, и като адювантно лечение се реши да се приложи 4ФЕК+4Таксол. И на всички останали жени поне в онкологията,с които съм говорила с ХЕР3+ са правили Таксол или Таксотер. Обикновено само ФЕК(6тер.) се прилага за ХЕР-. Но може би конкретно за вашия случай лекарите така са преценили. Какво смята д-р Цекова за това че не ви е правен Таксол?
За тамоксифена ти сигурно знаеш че се изписва само за положителни рецептори. В случай на отрицателни рецептори той не действа. В момента в Америка тече проучване за Тамоксифена: по първоначални данни се смята че единствен само той може да премине мозъчната бариерна защита (тъй като много малко лекартсва минават през нея) и той пази от мозъчни метастази ( нито една от останалите химии, които се прилагат в момента не пазят от мозъчни м.). Така че незнам какво да те посъветвам за тамоксифена. Аз лично бих направила още една консултация с химиотерапевт!! и то с д-р Тимчева от Онкологията ( в сряда след предварително записване тя дава консултации- може и направление да си вземете за самата консултация за да ви е безплатна) и за Тамоксифена и за Таксола. Много е важно да се назначи правилното лечение, да не се препусне нещо.
Защо при вас така се бави Херцептина? Кога е пуснат протокола? Настоявайте в министерството за възможно най-бързото му отпускане, звъни ако трябва с АПОЗ, защото майката ти в момента стои без защита....

и ти знаеш че при този ХЕР трябва агресивна терапия.
Майка ми също имаше силни болки в таза, и ние правихме скенер и сцинтиграфия, после тази болка отшумя. В момента има схващания и силни болки в костите или мускулите и мама смята че се дължи на Херцептина. Иначе той се понася много леко, няма никакви странични реакции засега. При първите вливания( може би докато организма не и беше свикнал с лекарстото) мама започваше да говори хипер бързо, да е много активна и избухлива, но сега вече е ок, нищо не осеща- само в деня на вливането е уморена. Херцептина е добро лекарство и дано дано ви го отпуснат по-бързичко.
Ние ще правим изследването за остеропороза след 2 седмици. Казах на мама да започне да си купува козе сирене и кашкавал. И така това е от мен.
цунки-муцунки



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: just flower]  
Автор ИлeнkaKo (новак)
Публикувано17.11.09 10:08



За жалост нещата са такива. Мисля, че липсата на заинтересованост и печалбарствато не е единствена причина за нивото на нашето здравеопазване. Напоследък ми се струва, че доста често се срещат и пропуски в образованието на част от лекарите. Случаят с мен през последната седмица: Пет лекаря, пет различни диагнози за едно възпаление. Не е нормално, съгласете се, а ако иде реч за нещо по-сериозно..........



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: just flower]  
Автор diana1OO (Димитрова)
Публикувано17.11.09 10:51



B желанието си да бъда полезна - аз пия "теванат" за остеопороза. Предписа ми го Д-р Мая Желева от онкологията. Тя е физиотерапевт. В момента се продава на промоция - 3 опаковки на цената на 2 /около 20 лв/бр /



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: ИлeнkaKo]  
Автор just flower (приятел)
Публикувано17.11.09 13:53



Това е доста кофти съчетание,наистина. Човек сам трябва да си тълкува и поставя диагнози вече въз основа на изследванията..но то пък и там има разминавания понякога и кашата е пълна!Сигурно майка ще продължи да си взема онази хранителна добавка,но ще питаме на следващия преглед,ако има време от всички други неща,дето трябва да се питат..

дали става за онкоболни хора и ще пиша тук!А междувременно ще наблягаме на калций- съдържащите храни..и витамин Д- съдържащи.
Да,Теванат- а може да е добре да се пие, но само след лекарско предписание.Той все пак вече не се води хранителна добавка,а лекарствено вещество.

Редактирано от just flower на 17.11.09 14:07.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: nelly_83]  
Автор sunka75 (дъщеря)
Публикувано18.11.09 09:37



Нели,радвам се , че майчето ти е по-добре и по-спокойничка, това е важно.При мама болките са по-лекички,скенера не показва обезпокоителни неща. Докторът,който прави разчитането, бил много внимателен и казал на мама, че според него греши нещо в храненето-казал и да си смесва водичката която пие със сок от лимон,да не се лишава , но да не набляга на месо и млечни продукти/ а тя това го прави/.
Нашият протокол за Херцептин е от 13.10.2009 и съм звъняла в министерството, АПОЗ, в Аптеката към диспансера /където са много внимателни и любезни всеки път/,незнам другаде къде да звънна. Предполагам , че не са и назначили на мама Таксол, защото ние го уточнихме ХЕР статуса в референтна лаборатория след като и свършиха всички терапии. Възможно ли е докторът да реши да и правят Таксол+Херцептин едновременно. Д-р Цекова нищо не и е казала за това, а мама носеше досието, за да види хубаво какво и е вливано. Нашият доктор тази седмица отсъства, но другата отивам да говоря с него, за Таксола и за Херцептина, че много се бави.
Нели, за Тамоксифена решихме да го взима, защото първите изследвания на хормоналните изследвания бяха положителни, а те бяха от основния тумор. Отрицателните рецептори и положителния Хер, са от изследванията на лимфните възли , които направихме в Плевен. Нашият доктор смята , че в основния тумор клетките може и да са били с положителни рецептори и за това иска да го взима.Това е, объркана съм, притеснена съм, за тоя Херцептин на кого още да се обаждам...........много се бави..........Да взема да отивам в Министерството ли........
Моля , да ме извините , ако не съм много по темата!

Нели, радвам се , че писа! Успех на всички смели момичета и момчета от клуба!



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: diana1OO]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано02.08.12 11:22



Привет на всички!


Имам въпросче отностно остеропороза.
При мама от години продължават болки във всички кости, но тя отказваше до този момент да си направи изследвания. Най- накрая успях да я склоня и си направи Декса скенер в Александровска болница.
Резултатът - 2,7- над стойност 2,5 се води остеропороза.
Въпросът ми е какво следва след това. На какъв лекар трябва да отидем за да предпише евентуално лечение. На ендокринолог ли? Можете ли да ми препоръчате някой добър специалист от София?
За остеропороза незнам нищо. Ще съм благодарна на малко помощ от ваша страна.




Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: nelly_83]  
Автор svety7 (новак)
Публикувано06.08.12 15:10



Здравей,отговарям с малко закъснение,но не съм влизала във форума. Аз съм на Золадекс и Летрозол.Две години след започването направих сериозна остеопороза - 3,6.Ходих в клиниката по ревматология на Урвич(София) при др.Бекярова.Не знам дали е най добрата,просто попаднах на нея и съм доволна.Изписа ми "АКЛАСТА".Това е от групата на Зометата и се влива веднъж годишно.След две вливания( 2 години ) резултатите бяха "- 1,5". Едновременно с това пиех и Алфа D3. Това е някаква форма на витамин D3,която спомага да се усвоява калция от храната.Тази година съм само на Алфа D3,ще видим след 6 месеца...
По принцип остеопорозата се лекува от ендокринолози и ревматолози.В Александровска болница - ендокринологията - има и звено по остеопороза.В клиниката по ревматология също има специалисти.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: svety7]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано09.08.12 10:53



svety7 благодаря за информацията

, радвам се, че вече има добри резултати при теб. Дано се повторят същите и при следващите контроли..
Малко по-малко и аз започнах да чета за остеропорозата. Прочетох, че се лекува с 2 типа лекарства- на основата на биофосфонати /както разбирам е в твоя случай/ и хормонални лекарства, натрупващи естроген в организма, който предотвратява загубата на костно вещество. Имаш ли мнение кой от двата типа лекарства е с по-добро действие? И не е ли опастно приемането на хормонални лекарства, увеличаваши естрогенните при жени с РМЖ, където целта е именно да се намалят тези нива...............
Също така исках да те попитам спазваш ли някакъв по-специален хранителен режим? Прочетох изключително противоречиви мнения за приема на млечни произведения за хора с остеропороза...
(май станаха доста въпросите), благодаря още веднъж за информацията.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: nelly_83]  
Автор svety7 (новак)
Публикувано09.08.12 11:30



Има доста лекарства,трябва да ги проверя,за да ги напиша.Но в никакъв случай хормонални препарати -задължително трябва да се уведоми лекаря,че жената има онкологично заболяване.Лекарствата за остеопороза действат на друг принцип-те извличат калция от организма и го препращат към костите.Затова преди започване на лечение се прави изследване на калция. Също от значение е физическата активност.Леките физически натоварвания са много полезни.Изпращам ти един линк за упражнение,но май не успях да го активирам.Като напишеш хранене и остеопороза ,излизат полезните храни.Аз наблягам на сусам и бадеми.Много обичам сусамовия тахан с малко мед.Не си позволявам много мед .но един лекар веднъж ми каза,че ако знаят,кое храни и кое убива раковите клетки,просто няма да има болни.Затова си похапвам тахан с малко мед.
Относно физическото натоварване правя упражнения с гирички-1кг.,и основно залагам на планинското катерене по върховете.Да не си помислеш,че съм алпинист,просто планинар-любител.Кафето над 2 чашки дневно пречи на усвояването на калция,така че по малко кафе.В момента съм на планина и съм само с един малък нетбук.Като се прибера ще си проверя линковите в домашния компютър и ако има нещо интересно,че ти го пратя.





Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: svety7]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано19.08.12 15:15



svety7 благодаря ти, ще предам съветите ти на мама.


Имам само още един въпрос. Болят ли костите при остеропороза? Как беше при теб, когато ти я откриха.
При мама има от няколко месеца непрекъснати болки във врата, раменете, гърба, нещо като парене, схващане.....вечер не може да спи. Чудя се дали може да се дължи на остеропорозата, при резултат -2.7. Сцинтиграфия сме правили последно преди 9м в Онкологията при проф. Пиперкова...

Редактирано от nelly_83 на 19.08.12 16:36.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: nelly_83]  
Автор lena_sof (непознат )
Публикувано20.08.12 16:08



най-добре си направете нова сцинтиграфия, в 27-а поликлиника в младост имат добър апарат, но поискайте Д-р Сергиева да ви направи разчитане.
пуснете си и туморни маркери, за да изключите метастази по костите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.