Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:12 25.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: iner]  
Автор tetty71 (стрелец)
Публикувано21.06.07 10:04



Попадна ми една много човешки написана книжка за остеопорозата и ще ви препиша част от информацията, която предполагам, че ще ви е от полза.
1. Какво е остеопорозата?
В костта има два главни вида клетки: остеокласти, които разрушават костта, и остеобласти, които изграждат новата кост. И двата вида клетки се образуват в костния мозък. При стареенето остеокластите стават по-активни, а активността на остеобластите постепенно отслабва, така, че костта която се разрушава е повече от тази, която се образува.
2. Кой боледува от остеопороза?
--- Генетични фактори: върху тях няма да се спирам;
---Преждевременна менопауза: ако менопаузата се случва преди 45 годишната възраст, тя се смята за преждевременна, без значение дали е в резултат на отстраняване на яйчниците, облъчване или химиотерапия при заболяване от рак. Жените с ранна менопауза са с висок риск от развитие на остеопорозаи други последствия на естрогеновата недостатъчност, например сърдечни заболявания.
----Аменорея;
----Кортикостероидна терапия: (Тази информация според мен е много важна, защото по мои наблюдения, повечето джипита „лекуват” костните болки точно с кортизонови препарати ) Кортикостероидната терапия, обикновено във вид на хапчета за пиене – преднизолон, се изписва в много случаи, включително някои ревматични заболявания, болести на белите дробове, възпаления на червата и някои форми на рак. За съжаление, въпреки че са много ефективни за лечението на тези болести, те могат да причинят бърза загуба на костно в-во и да доведат до остеопороза.
----Предишни истории на счупвания;
----Заболявания на щитвидната жлеза: Повишената секреция на хормона тироксин, произвеждан от щитовидната жлеза, причинява загуба на костна маса и може да доведе до остеопороза. Същия резултат може да се получи, ако се взема прекалено много тироксин за лечение на недостатъчната активност на щитовидната жлеза. ( При нас, с рак на гърдата, нали знаете за зависимостта на рака с недобрата функция на щитов. Жл.)
----Други рискови фактори – хронично чернодробно заболяване, бъбречни заболявания, ревматоиден артрит и възпаление на червата. Някои лекарства също увеличава риска от остеопороза – примерно антикоагуланта Хепарин; някои антиконвулсанти при епилепсия, част от инхибиторите прилагани при рак на гърдата, както и лекарства против рак на простатата.
3. Диагностициране на остеопорозата.
----Измерване на костна маса: има няколко различни метода, но най- разпространен е т.н. ДЕХА – двойно енергийна рентгенова абсорбциометрия. Та измерва костната маса в бедрената кост, гръбнака и китката , или в целия скелет и често се нарича костно сканиране.Стойността на костната маса получена при това изследване се нарича Костна Минерална Плътност ( КМП), а общото наименование на тестовете измерващи костната плътност – остеоденситометрия.
----Измерване на костната плътност: измерва се с апарат, който насочва фотоните или рентгеновите лъчи кам костта и измерва количеството на погълнатата енергия. Плътната кост поглъща по-големи количества енергия. Става за няколко минути, а радиацията е много малка, често под природния общ радиационен фон. Друг метод за измерване на костната плътност е ултразвука: обикновено при костната маса на петата и е без никаква радиация. Чрез този метод не може да се диагностицира остеопорозата, но ниските му показатели са повод за скениране, докато показатели над определено ниво показват че остеопорозата и минимална.
----Тестове на кръвта и урината: Остеопорозата не може да бъде диагностицирана с изследвания на кръв и урина, но тестовете се използват за откриване на други заболявания, водещи до загуба на костна маса – изброихме ги по-горе.
4. Медикаментозно лечение на остеопорозата.
Важно е да се разбере, че лекарствата, използвани за лечение на остеопорозата, нямат бърз ефект върху съществуващите симптоми, особено върху болките. Но пък действа бързо в смисъл, че намалява опастността от фрактури, като значително подобрение настъпва между 6 месеца и 1 година от започване на лечението. Всички лекарства за остеопороза трябва да се вземат няколко години. Тъй като не се наблюдава очевиден ефект върху признаците и симптомите на заболяването, пациента често се изкушава да спре лечението.
БИФОСФОНАТИ:
Това са група синтетични лекарства, които се използват все по-често за лечение на остеопороза. Главното им действие е да дезактивират остеокластите – клетките, които разрушават костната маса, и стова да предотвратят загубата на костно вещество. (Ще дам в резюме най-използваните препарати)
---Etidronat- Приема се на цикли от по 90 дена заедно с калций под формата на Didronel. Дава се с прекъсвания, като първите две седмици се взимат едновременно с калциевата добавка, а после лечението продължава още 76 дена с приемане само на калциеви препарати без етидронат. Този цикъл от три месеца се повтря минимум 3 години. Понякога се наблюдава гадене и диария, съобщава се и за кожни обриви. Тъй като се абсорбира от червата в кръвотока в много малки количества, трябва да се приема на гладно поне 2 часа след последното хранене и после още 2 часа не бива да се яде.
-----Alendronat (Fosamax) - действие, подобно на етидроната.
-----Risedronat (Aktonel)
-----Ibandronat (Bonviva) – най-новият бифосфонат. Према се веднъж месечно като таблетка от 150мг. Едновременно с това трябва да се пият калций и вит. Д. Подобно на другите препарати, може да редизвика възпаление на хранопровода. Пие се на гладно поне 1 час преди първата храна или питие за деня. След това се стои или седи изправен поне 1 час след като таблетката е изпита.
Не е ясно колко дълго трябва да се пият бифосфонатите, но за сега лекарите ги предписват за срок от 5 до 10 години. Не е ясно и колко дълго продължава действието на бифосфонатите върху костта, след като лечението е спряно, но при последни проучвания се смята, че загубата на костно в-во започва още първата година след прекратяване на лечението.
-----EVISTA ( Raloxifen) – добавям информация за този препарат, понеже наскоро четох във форума дискусия за действието му и ни касае именно нас с РМЖ. Препарат, лицензиран за превенция и лечение на остеопорозата при жени след менопауза. Доказано е, че той намалява риска от фрактури на гръбнака, но не и от ф-ри на китка или бедрена кост. Приема се като таблетка веднъж дневно. В известен смисъл действа подобно на естроген, но за разлика от него не причинява кървене и не повишава риска от рак на гърдата. Доре и доказано, че предпазва жените от появата на РМЖ поне в първите 4 години от лечението. Не облекчава менопаузалните симптоми като горещите вълни и нощното изпотяване.
И искам да приключа с една информация за Тамоксифена и остеопорозата – както знаем, той отслабва секрецията на естроген в тъканите на гърдата, но действието му върху костите наподобява това на естрогените и предпазва от загуба на костно в-во след менопаузата.Така, че в действителност отва лекарство намалява риска от остеопороза.
Дано не съм ви отегчила.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: tetty71]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано21.06.07 14:44



Много ти благодаря за положения труд да постнеш информацията. Може ли да кажеш коя е книгата? Има ли още полезна инфо в нея? Дали е добре да се пие калция продължително време за да се избегне появата на остеопороза, имам в предвид конкретно в моя случай пия ароматазен инхибитор /Фемара/ и съм чела че е добре с него да взимам и Калций с вит Д. Само се чудя дали няма да си навлека някоя друга неприятност, че чувам разни мнения.

[image][img]http://images.meez.com/user14/03/09/04/030904_10013512972.gif[/img][/image]


Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: ggs]  
Автор tetty71 (стрелец)
Публикувано21.06.07 18:12



Книжката се казва "Остеопороза - какво трябва да знаем за нея" на проф. д-р Джулиет Компстън. Поръчах си я онлайн www.soft-press.com
Има и телефони - (02) 958 25 80. От същото издателство мога да препоръчам и книгата "Е-номера и консерванти - какво поглъщаме с храната" на д-р Катрин Кьоле.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: tetty71]  
АвторTM (Нерегистриран)
Публикувано16.04.08 18:12



Здравейте а дали сте чували за "Фосаванс" на мен такова ми изписаха и съм със ранна менопауза,но няма да се откажа и от пчелнич прашец и от соевите продукти.Сигурна съм,че действат:)



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: TM]  
АвторГaля (Нерегистриран)
Публикувано17.04.08 09:18



Каква е по сила болката при остеопороза? Майка ми получи ужасно силни болки в единия крак - Съмнявахме се че е от вените, но хирургът каза, че е
простуда, шипове , артрит. Как да намалим болката?



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: Гaля]  
Автор nelly_83 (член)
Публикувано07.11.09 11:24



Приятели здравейте,
имам нужда от съвет и малко инфо за моята майка.Повечето от вас знаят нашата история- преди по малко от година оперираха майка ми(50год.)от РМЖ радикална мастектомия на лява гърда, от тогава тя премина 8ХТ+6 курса Херцептин, (сега само на херцептин-още 8 курса остават). Никога преди това не е имала болки в костите, винаги е била много жизнена и енергична. През последните 2-3 месеца започнаха много силни болки в костите и мускулите- отначало в тазобедрените стави, а сега напоследък ужасни болки в гърба, рамените плешки. Боли я всичко кости, муслули, сухожилия. Вечер изобщо не може да спи, не е мигвала вече от седмица, вечер болките стават непоносими в гърба, даже и на една страна не може да спи. Сутрин казва, че е толкова схваната, не може да се движи, но след 1-2h раздвижване болките минават. И така през деня, тя гледа да не спира да се движи, защото така не я боли и всичко е наред, но към вечерта силните болки пак заповат. Преди 3 дена правихме сцинтиграфия в Онкологията при доц.Пиперкова- и засега в костите няма малиг.проблем ( много се надявам да няма грешка в изследването....). Чувала съм, че за остеропороза някои хора взимат 2суп.лъжици на ден смелен в кафемелачка суров сусам, смятам с това да започнем. Мъчно ми е за майка ми като я гледам че я боли, че изобщо ен може да спи и е все уморена, искам да и помогна, но не знам откъде да започна затова имам нужда от вашите съвети и информация.

1. Къде в София можем да си направим изследване за остеропороза и при кой лекар ? Къде е най-добрия апарат? Колко струва самото изследване?
(прочетох постингите по нагоре в темата за алекс.болница) но все пак са от преди 2,5год. и може да има нещо по ново и по-добро, затова аз пак да попитам....

2. Направление за какъв специалист ни трябва за да изследваме косната плътност?

3. Вие какви лекарства или алтернатични методи прилагате за остеропороза или болки в костите?

4.Какви кръвни изследвания можем да пуснем за да устовим дали има намалена косна плътност или проблем с костите- изследване за калций ли или.......?

5. Може ли ХТ или Херцептина да са довели до този проблем с костите, майка ми преди терапиите никога не е имала болки, но откакто свършиха ХТ и остана само на Херцептин болките започнаха да се засилват с времето. Майка ми е ЕР отр. и следователно не взима нито тамоксифен, нито Фемара, за които се смята, че са главните причинители при РМЖ на остеропороза. Тогава от какво може да е?

6. От 6 месеца майка ми не яде почти никакви млечни продукти, с изключение на извара, защото уж нали не се препоръчват много много при РМЖ. Може ли това да е допринесло за проблема?

Съжалявам, че ви затрупвам с въпроси..... но за мен поне всичко е ново- до преди година за мен рака беше химера (гадна болест, за която само бях чувала в случайни разговори или от ТВ), а за остеропорозата си мислех, че засяга само много възрасните хора и то не всички. Уви, живота понякога ни поставя на изпитание.... и от нас самите зависи да го преодолеем и да победим.
Хубав и слънчев есенен ден на всички ВИ
и ...... благодаря че ВИ има!!!

Нели

Редактирано от nelly_83 на 07.11.09 11:25.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: nelly_83]  
Автор tininita ( непозната )
Публикувано07.11.09 11:42



Дали има проблеми в костите се установява от изследване на кръвта-алкална фосфотаза.При същата доц.Пиперкова ,съпруга ми направи изследването и уж нямаше нищо,а след това на скенер,се установи проблем в тазовите кости.Така че,явно или апаратурата им е лоша или претупват изследването.Много съм разочарована-а иначе болките са много големи,чак е затруднено движението.Той е на обезболяващи заради болките,но и те не помагат особено много.Проблеми има и в плешките-и там боли,чак се затруднява движението на ръцете.Иначе ако правите изследване за остеопороза е добре да се направи на един апарат,който изследва целия скелет.Не се лъжете с апаратите,които изследват плътноста само на едното ходило или на ръката.На времето съм си правила подобно изследване в Биочек-близо до Дома на киното,но дали го правят сега-не знам.А направлението-след като намериш подобна апаратура трябва да попиташ какво направление им трябва-най-вероятно ще е от ортопед.



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: tininita]  
Авторosteoporoza (Нерегистриран)
Публикувано07.11.09 12:06



Изследването за остеопороза се нарича остеодензиометрия. Трябва да се направи на апарат за цяло тяло.(централна (DEXA) Изследването не се поема от здравната каса и струва около 45 лв. При наличие на РМЖ е добре да се направи и сцинтиграфия, за да се изключи процес в костите. Има и други костни маркери които могат да се изследват. Тези изследвания ги назначава ендокринолог(може по каса с направление)



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: osteoporoza]  
АвторOcтeoпopoз (Нерегистриран)
Публикувано07.11.09 12:08



Александровска болница, Клиника по ендокринология



Тема Re: Остеопороза и ракнови [re: nelly_83]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано07.11.09 18:35



Здравей Нели,

наличието на калций или приемането му не е достатъчно само по себе си за да се запази здравината на костите. Това е едната страна на въпроса, но за неговата абсорбция е необходим и витамин Д.

Тъй като съм на 36 г, но съм с хистеректомия, с всички последствия от нея, аз също си пускам периодично такова изследване. Не съм го правила на цяло тяло Последното изследване показа -1,3.

Лекарката ми изписа добавка Алфа Д3 за по-лесно усвояване на калция. Калция ме посъветва да си го набавям с храната. По повод на това, което казваш, че млечните не са полезни при РМЖ - ето една от причините поради, които лекарите не дават такива напътствия, а казват яжте си всичко. Има лекарства, които да доставят калций, но дали това не е по-вредно в случая?!

Много от веществата в организма ни трябва да се доставят на организма ежедневно и най-добрия начин, както знаем, е това да става с храната, а не с лекарства. За това, според мен, не е трябвало напълно да си лишава организма от млечни произведения. Може да се взимат по малко, но ежедневно, нискомаслени продукти.

От кръвните изследвания, освен АФ, може да се пусне и калций (както и каквото се сетиш). Аз си пусках преди да започна да приемам АлфаД3 за да знам с какво ниво на калция съм започнала, защото може и свръхкалцидоза да се получи и след месец пак ще си го пусна. Никой лекар не ме е посъветвал да си го пусна, но човек не бива да разчита само на това, нали?!

Моето изследване струваше 25 лв., но пак казвам, че беше само по ходилата.

Като ровнеш малко в нета ще видиш колко много храни го съдържат, не само млечните:
"Млечни продукти, зелено-листни зеленчуци, ядки и семена (бадеми,бразилски орехи, сусам), тофу и сушени плодове са всички добри източници на калций за вегетарианците. По-голяма част от брашната са обогатени с калциев карбонат, а и зърнените храни също са добър източник. Твърдата вода също може да съдържа калций. Месото е много беден източник на калций."

Но, разбира се, първо трябва да се установи.

За съжаление не мога да дам съвет за място и специалист.

Между впрочем купих си и аз сусамово семе. По принцип е добре да се купува сусамово брашно, което ще се усвои полесно и сигурно от организма. Ако семето не е добре смляно то се изхвърля от организма без да е отдало нужните вещества. Аз си направих един микс от орехи и сусам (но другия път ще добавя бадеми), пасирах ги докато станаха на прах и добавих малко мед и малко вода за да се разбърка по-лесно и да стане хомогенна смес, и, Йамиии, то вкусно се оказа. Всеки ден взимам по 2-3 лъжички.

Пропуснах само да отбележа (може и да не е нещо ново за теб, но все пак): Майка ти вече е установила, че движението й носи покой. Физическите упражнения се препоръчват горещо като профилактика. Може би ще е добре ежедневно и целенасочено да прави някаква гимнастика, но нямам в предвид ежедневните ни задължения по дома или работата.

Успех!
Прегръщам те

Редактирано от Ekna на 07.11.09 18:58.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.