Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:09 02.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - 1  
Автор galizak (Galia)
Публикувано19.10.06 08:52



Какво може да ми кажете за сцинтиграфията на костите и защо е нужно, след като имам рак на гърдата и вчера ми беше първата химиотeрапия.

Редактирано от *jull** на 17.07.14 12:41.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: galizak]  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано19.10.06 14:06



И на теб ще повторя същото - Видяла жабата, че подковават коня, та вдигнала крак и тя....
Сцинтиграфия на кости се прави за да се види има ли метастази в костите.
Рака на гърдата понякога дава мета в костите. Но само в краен стадии, не в начален като твоя.....
Сцинтиграфия на кости ще правиш чак след няколко месеца, когато си свършила всички химиотерапии - и преди и след операцията.
Сцинтиграфия се прави 1 път в годината - което би трябвало да ви говори, че метата в костите не се развива толкова бързо, колкото се страхувате всички вие.
Кой ти каза за сцинтиграфия на кости?

Нема начин да нема начин!


Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: galizak]  
АвторZDR! (Нерегистриран)
Публикувано19.10.06 19:47



ВЕСЕ НЕ съм съгласна с теб щом жената прави химио преди операция значи тумора е голям и от по дъло време прави се сцинтиграфия да изклЮчат мета в костите която може да не боли няма лошо да се провери како и белия дроб и коремни органи извинявам се че пиша без препинателни знаци нещо ми се прецака лаптопа



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: ZDR!]  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано19.10.06 21:51



Здравец, не съм съгласна. Сега правят химиотерапия на абсолютно всички преди операция. Независимо кой стадии са. От 2000 г. мисля че го въведоха този метод. Аз започнах със сцинтиграфиите 1 година след операцията. Даже д-р Гаврилов каза да я правя дори на 1,5 година. Така че не е необходимо Галя да се товари със сцинтиграфия точно сега, когато е на химиотерапия. Знаеш, че сцинтиграфията е свързана с инжектиране на контрастно вещество, което също си оказва влияние. От операцията ще се види какъв е тумора, също така дали се е повлиял от химиотерапията и т.н. Нямам съмнение по въпроса и затова настоявам да не прави сега сцинтиграфия. Ако лекарите преценят, че е необходимо, те ще кажат.



Нема начин да нема начин!

Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: vesela.bg]  
Авторgalizak (Нерегистриран)
Публикувано19.10.06 22:10



ЗНАЧИ,ВЕСЕ,Д-Р ГАЛЯ КУРТЕВА КОЯТО Е НА ХИМИОТО В ОНКОЛОГИЯТА В ДЪРВЕНИЦА МИ ИЗИСКВА ТОВА ИЗСЛЕДВАНЕ ПРЕДИ ВТОРАТА ТЕРАПИЯ.ЗАПОЧВАМ НЕЩО ДА СЕ КОЛЕБАЯ ЗА ТАЗИ СЦИНТИГРАФИЯ.ИМАМ ЛИ ПРАВО ДА ОТКАЖА ИЛИ НЕ?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: galizak]  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано19.10.06 22:44



Щом тя ти е казала, ок. Но не на собствена глава. А тя даде ли ти направление за сцинтиграфия? Щото иначе трябва да плащаш.
Докторката да ти го напише в картона. Взимаш си талон №3 от личния лекар по местоживеене. С този талон №3 отиваш в кабинет 22 в Онкологията /на първия етаж под химиотерапията/ и д-р Атанасова въз основа на твоя талон ще ти даде друг, талон №3а. С него отиваш в сцинтиграфията и се записваш. ОК? Но гледай да я направиш между две химии, че все пак е изотоп, това което ти инжектират - да имаш една седмица до другата химия. Този изотоп няма никакви странични ефекти - гадене, болки и др. щуротии - нищо. Но е радиоактивен и е хубаво да се очистиш от него преди химията. Очистването става със салати от прясно зеле, моркови и червено вино. Не се шегувам. Когато давам такива отговори не се майтапя!



Нема начин да нема начин!

Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: vesela.bg]  
Авторgalizak (Нерегистриран)
Публикувано19.10.06 22:53



ЗНАЧИ НА 8.11.ШЕ МИ ПРАВЯТ СЦИНТИГРАФИЯТА А НА СЛЕДВАЩИЯ ДЕН -9.11.МИ Е ХИМИОТО.ТАКА МЕ ЗАПИСАХА ДОЛУ ЗА ГРАФИЯТА.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: galizak]  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано19.10.06 23:03



Не знам, можеше да се примолиш за ден по-рано, правят компромиси в сцинтиграфията. Изотопа се изчиства за 24 часа....Но здраве да е, не вярвам да има някакви проблеми...

Нема начин да нема начин!


Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: vesela.bg]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано20.10.06 15:33



Здравейте и от мен. Тъжно е, но ще се включа в този клуб. На 25/09/2006 ме оперираха от рак на гърдата (частична мастотоктомия). Първа степен, според хистологичното изследване. На 37 год съм с две деца. Както и да е.
На 20-тия ден след операцията правих спинтирографима. С направление от раковата и лекуващия лекар. След курса на лечение пак ще правя. Поне такава е методиката тук.
От края на месеца започвам химиотерапията. Ще бъдат 6-8. После лъчетерапия.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: galizak]  
Автор tedy_g (променена)
Публикувано20.10.06 17:15



Освен, че гледат дали няма метастази в костите, сцинтиграфията дава информация и какви са пораженията един вид след химиотерапията и лъчетерапията. Майка ми прави такова изследване преди химиотерапията и лъчетерапията и след това също. Една година след операцията и 4-5 месеца след химио и лъчетерапията сцинтиграфията показа, че има напреднала форма на остеопороза при положение, че преди тези терапии нямаше и помен от остеопороза. Не знам дали остеопорзата може да се диагностицира по друг начин, сигурно да, но нейната лекарка я прати на сцинтиграфия. Оказа се, че това с остеопорозата било напълно нормално след като е правена лъчетерапия.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: tedy_g]  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано20.10.06 20:56



Не съм съгласна с теб, че лъчетерапията води до остеопороза, след като е правена на мястото на операцията, тя действа локално и изолира определено място. Това не означава, че е повредила костите, лъчетерапията се прави на меките тъкани около операцията. Мислете логично, хора, не обвинявайте лъчетерапията да всичко


Остеопорозата е вследствие хормоналния баланс в организма....Потърсете инфо в интернет за остеопорозата и ще разберете причините за появата й.

Нема начин да нема начин!

Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: vesela.bg]  
АвторMaя (Нерегистриран)
Публикувано17.04.07 09:29



Здравейте.
Бихте ли могли да ми кажете дали се прави сцинтиграфия на костите при ниски
показатели-тромбоцити 57,хемоглобин 100,левкоцити 3.5?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: Maя]  
Автор Nova_S ( истинска)
Публикувано17.04.07 12:12



Я ми кажете задължително ли е всяка година да се прави това изследване. Аз си правих преди 9 месеца в София. И сега като ходих в диспансера си в Русе, ми казаха че било вредно, че не е задължително да се прави на 12 мес. а само ако имам някакви притеснения или съмнения. Така че ..... не знам да си правя или не след три месеца. То никой от нас не се е съмнявал че ще му открият тази болест...ама .....



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: Nova_S]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано17.04.07 12:28



Аз си го правя. Юли - не показа нищо, март - следващата година - да.
Така че аз съм твърдо "за". Изотопа се изпикава за 24 часа, изчиства се със салата зеле и моркови и червено вино. Съвсем сериозно - казали са ми го там.

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!


Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: Nova_S]  
Автор tetty71 (непознат )
Публикувано17.04.07 19:15



Здравей, Севи, имам няколко познати с метастази по костите и ми прави впечатление, че само едната си имаше някакви оплаквания - на другите им го откриха съвсем случайно при сцинтеграфия Дори и в момента, както и по време на вливанията с бифосфонатите, те са без болка или каквото и да е оплакване Така че мое мнение е - човек не бива да чака появата на симптоми, които да го принудят да прави сцинтеграфия, а да хваща нещата навреме, за да може да реагира преди процесът да е напреднал Убедена съм, че веднъж годишно сцинтеграфията не е сериозен проблем Поздрави





Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: galizak]  
Авторdoktora (Нерегистриран)
Публикувано17.04.07 23:23



Едно от пределекционните места където ракът на гърдата дава разсейки,това са костите.Метод на избор за тяхното доказване е сцинтиграфията.Може и със скенер с контраст или ЯМР.Ако там нямаш нищо,направи си и снимка на белите дробове и си изследвай туморния маркер за дуктален карцином,а той е
Ca15-3,нормата е до 30.

Редактирано от vesela.bg на 26.11.07 21:54.



Тема ДО МИМИ - и всички васнови [re: galizak]  
Автор angelova67 (непознат)
Публикувано21.04.07 21:05



Здравей МИМИ, Здравейте момичета и момчета - ДОКЛАДВАМ!
Днес ми донесоха резултата от сцинтиграфията. Понеже ми е първа помогнете - какво значи "повишен минерален метаболизъм в областта на резекционната линия на левия фемур вследствие на постоперативен репаративен процес. В останалите костни и ставни структури не се наблюдават патологични огнища".
Ако някой знае да пише - не ми звучи лошо, но ще ме закарат до хирурга в края на другата седмица, а дотогава ще се пръсна.
Благодаря предварително!
От мен пролетни целувки!



Тема Re: ДО МИМИ - и всички васнови [re: angelova67]  
Автор tetty71 (непознат )
Публикувано22.04.07 12:24



Успокой душата, не става дума за мета процес. По - просто, когато човек счупи ( или ампутира част ат кост ), организма започва да прави "замазка" върху нараненото място. Затова ти е повишен минералния метаболизъм точно там. Всичко е точно както трябва - поздравления.



Тема УРА! УРА!нови [re: tetty71]  
Автор angelova67 (непознат)
Публикувано22.04.07 13:09



Благодаря tetty 71!
Друго си е да го чуеш!
Спечелих втората битка! Първата спечелих когато /2005/ се отървах от смотания тумор, макар и с цената на цял крак.
Продължавам борбата с вдигната глава.
Обичам ви! Целувам ви!
Дяволът не толкова черен!





Тема Re: angelova67нови [re: angelova67]  
Автор firrst (член)
Публикувано22.04.07 14:45



Ако искаш да ти укрепнат костите ще трябва да си тонизираш бъбреците

е много подходящ за това.Другият начин е тонизиране на белите дробове с масажи и иглотерапия.




Тема СЦИНТИГРАФИЯнови [re: firrst]  
Автор llina (дъщеря)
Публикувано12.09.07 10:54



Кажете ми какво всъщност представлява самото изследване "СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИ"? Какъв изотоп ти вкарват? Продължително ли е изследването? За колко време приблизително излизат резултатите?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯнови [re: llina]  
Автор Buba67 ()
Публикувано12.09.07 15:01



Сцинтиграфията е снимка на скелета на тялото, простичко казано. Бият ти във вената радиоактивен изотоп и чакаш 2 часа да го разнесе кръвта. Чакаш седнала навън, докато четеш или нещо друго. За самото изследване лягаш на легло, а апарата се движи от главата до петите върху теб, без да те докосва или причинява болка, или дори неудобство. При мен беше около 20 - 30 мин. Изотопа не се усеща - не ти се гади или нещо такова. Само не трябва да прегръщаш деца - все пак си радиоактивна и в следващите часове трябва да пиеш много вода, салата от зеле и червено вино. Това последното го знам от Весела. Резултата ми излезе на другия ден.
п.п. Сцинтиграфия правят и на меки тъкани, но изотопа е друг.

Редактирано от Buba67 на 21.09.09 23:43.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯнови [re: Buba67]  
Автор Buba67 ()
Публикувано25.09.07 11:53



Освен в онкото в младост къде другаде има сцинтиграф? Имам впредвид по в центъра на града. И каква е цената без направление?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯнови [re: Buba67]  
АвторMapинa (Нерегистриран)
Публикувано25.09.07 16:07



Осемдесет!!! лева в онкодиспансера в Младост!!! Беше тридесет и пет преди две години!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯнови [re: Mapинa]  
Автор llina (дъщеря)
Публикувано25.09.07 16:36



Здравейте, момичета!
Майка си направи това изследване миналата седмица по следния начин: отидохме при хирург онколог за контролен преглед. Обяснихме му, че е изминала една година от операцията /рак на гърдата/ и че искаме да направим някои изследвания, т.е. само сцинтиграфия на кости и мамография, защото за ехография на черен дроб и рьография на бял дроб, джипито ни даде направление, а туморен маркер и кръвни изследвания си ги платихме. Хирурга се обади в радио изотопната лаборатория, за да провери дали имат изотоп и ни прати в същата лаборатория да си запишем ден и час за изследването. Имаше свободни дни за след една седмица. Записа се майка и така направи след една седмица изследването. Същият този хирург ни написа на един лист в кой кабинет да отидем за мамография и така направихме мамографското изследване. Без много да обясняваме, всичко стана толкова бързо и точно, че честно да ви кажа въобще не го очаквах. Не платихме нито стотинка, а в РИЛ бяха страшно любезни към нас...Резултата от сцинтиграфското изследване не мога в момента да ви го напиша, защото не е пред мен, но нямаше нищо обезспокоително, само видяха някакви стари травми в Л3 и Л4 и попитаха майка да не е била каскадьорка...Толкова много се радвах, но не смеех да го споделям, за да не ме чуе дявола.
И така, още не сме ходили на контролен преглед при хирурга, който е оперирал майка /в София/. Ще му занесем всички изследвания, той само ще ги разчете и ще я прегледа...Това е от мен!
Приятна вечер!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯнови [re: llina]  
Авторнeвeнa (Нерегистриран)
Публикувано06.04.08 15:24



Здравейте!Ако може и аз да се включа в разговора с един въпрос.След операция от рак на гърдата имам направена хистеректомия.Нямам никакви особени проблеми,само ме болят костите.Предполагам,че е от напълняването.Близо 20 кг.Не съм много сигурна, че искам да ми направят сцинтиграфия,но не зная какви са симптомите при разсейки в костите.Не вярвам,че имам такива,но за всеки случай може би.Успех на всички.





Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯнови [re: нeвeнa]  
Автор joia73 (непознат)
Публикувано06.04.08 20:20



При моята майка имаше симптоми.Всъщност чак след сцинтиграфията разбрахме каква е била истинската причина за болките ,които от личната ни лекарка бяха лекувани като радикулит ,дископатия и невралгия.На моменти имаше силни болки в кръста или в реброто,пронизващи-чак дъх не можеше да си поеме.След сцинтиграфията се установиха метастази.Но..кости болят от много други неща- а и при вас е логично костната система да е натоварена от килограмите.Но за ваше успокоение поискайте да ви направят изследване.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯнови [re: нeвeнa]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано06.04.08 21:14



Е как да нямате проблеми след като Ви болят костите не мога да разбера! Това си е проблем. Направете си сцинтиграфия. Трябва да сте наясно с две неща: 1. Дали имате костни метастази (стандарт е да си правите костна сцинтиграфия веднъж годишно независимо дали имате оплаквания или не ако сте оперирана в стадий по-напреднал от IIA). 2. Имате ли остеопороза (всички пациентки с радикална хистеректомия са с повишен риск от развитие на ранна остеопороза). Симптомите и при двата проблема са идентични. Направете си изследванията и се лекувайте. Каква полза да си заравяте главата в пясъка?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯнови [re: MD]  
Авторнeвeнa (Нерегистриран)
Публикувано11.04.08 12:28



Благодаря за отзивчивостта.Ще я направя тази сцинтиграфия.Не зная обаче как да сваля килограми.Голяма мъка са.На всички желая усмивки,а и лятото идва





Тема Re: Резултатинови [re: нeвeнa]  
Автор Buba67 ()
Публикувано05.12.08 12:38



Направих сцинтиграфия на 02.12.2008г. в диспансера в Младост. Нещо не беше в ред апарата и не ми дадоха снимка, а само заключение.
Пише: "дребно огнищно повишен минерален метаболизъм най-вероятно от дегенеративен тип в областта на:
прешлените от тораколумбалния сегмент;
двете раменни и тазобедрени стави;
двете сакроилиачни синхондрози /долните полюси/. Липсват данни за лезии в костите. Препоръка - да се повтори изследването след 6 месеца."

Онколожката каза няма страшно. Нещо се обърках, има дребни огнища, обаче не са лезии. Моля за разяснение.
Диагноза ми е - липосарком с преобладаващ миксоиден тип. Придвижам се с протеза и патерици след ампутация.



Тема Re: Резултатинови [re: Buba67]  
Автор njia (непознат)
Публикувано05.12.08 12:57



Бубе, да те попитам, изследвания за остеопороза къде мога да направя, защото вече почти 7-години съм , в предизвикан климакс? Относно твоите изследвания нищо не мога да кажа не ги разбирам нещата!!!!



Тема Re: Резултатинови [re: Buba67]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано05.12.08 13:49



Бубе, не мисля, че имаш основание за притеснение. Дребните огнища са нормални изменения в костите от възрастта, имат ги и хората без диагноза като нашата. Не съм експерт, но мнението ми се основава на 6-те сцинтиграфии, които съм направила. Най-важното е, че няма лезии, за което те поздравявам!





Тема Re:нови [re: Buba67]  
Автор zagrijena (непознат)
Публикувано05.12.08 13:53



Здравей Бубе, искам да те попитам как точно я направи сцинтиграфията? Имам предвид платено ли ти беше изследването или чрез някакъв вид направление?



Тема Re:сцинтиграфия направлениенови [re: zagrijena]  
Автор Buba67 ()
Публикувано05.12.08 14:14



Благодаря за бързите отговори. Това ми е 2 ра сцинтиграфия, на първата нямах изменения.
За изследването за остеопороза ще питам къде се прави. Свекърва ми си прави на 2 места в града.
А самото изследване сцинтиграфия се прави по препоръка от лекуващия онколог. Реда за направление през касата е: От личния лекар се взима направление за хирург, а от хирурга се взима направление за сцинтиграфията. Може и без направление, последният път струваше около 80 лева. Сега може да има изменение ще питам. Не отговарят на телефона сега.



Тема Re:сцинтиграфия направлениенови [re: Buba67]  
Автор zagrijena (непознат)
Публикувано05.12.08 14:27



Благодаря и аз за бързия отговор.
Приятна вечер и весел празник утре на всички!



Тема Re:сцинтиграфия направлениенови [re: zagrijena]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано05.12.08 15:25



Бубе, зависи доктора, който ти разчита резултатите колко подробно му се пише. Някои се впускат в подробности и пишат за всякакви изменения, които виждат, други пишат само най-важното - т.е няма данни за лезии. Споко!





Тема Re: Резултатинови [re: Buba67]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано05.12.08 15:57



В следствие на патерици/протеза, имаш промени в поза, динамика на скелет и т.н.
Това води до преустройство на костите. Костите винаги се "пренагласят". Едни костни гредички се разрушават, други се градят. Костите се адаптират на посоката на натиск. Може промените да са в следствие именно на промяната в динамиката.

Bеer? Mоre?




Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: galizak]  
Автор ToxiNiK (сбръчкан дядка)
Публикувано11.12.08 10:58



Миналата седмица бяхме със съпругата ми (оперирана преди 3 години от рак на гърдата) на контролен преглед при доц.Гаврилов. Питах го специално за сцентиграфията на кости дали трябва да правим още. До момента сме правили две и резултатите са добри. Неговите думи бяха "Първите две години след операцията сцентиграфия на костите се прави веднъж годишно и ако всичко е нормално следващите се правят веднъж на година и половина".



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: ToxiNiK]  
Авторzoja (Нерегистриран)
Публикувано12.12.08 15:19



Трябва да направя сцинтиграфия на костите.Казаха ми да си избера онкологията в София или онкодиспансера 27 п-ка.Имате ли наблюдение къде е по добър апарата и има по добър лекар,все пак някой трябва да я разчете тази сцинтиграфия.Не съм влизала във форума досега и ще се радвам,ако някой ми отговори



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: zoja]  
Автор мимчeтo ()
Публикувано12.12.08 15:23



доколкото знам в онкологията апарата е по-добър.

живота е това което си го направим



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: мимчeтo]  
Автор Buba67 ()
Публикувано12.12.08 16:06



В момента апарата в 27 п-ка не е съвсем наред, защото не прави снимки. Гледат само на монитор. А за лекаря, който в момента е там по-добре да не ти я разчита той. Личен опит от 03.12.2008г.

Редактирано от Buba67 на 12.12.08 16:07.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: galizak]  
Авторckopпиoн (Нерегистриран)
Публикувано12.12.08 18:48



В онкологията.Доц.Цоневска-от доста години е там,мила ,любезна и добър специалист.Дават ти резултата до час след изследването.Но гледа кости в определени дни от седмицата.Това се уточнява при записването.Поздрави!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: ckopпиoн]  
АвторlP (Нерегистриран)
Публикувано06.01.09 21:07



Bliqe li v/y kostite uvelich.CA-15-3?Predi 6m.pravih scinti..,sega pak mi iskat?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: lP]  
Автор diana1OO (Димитрова)
Публикувано06.01.09 21:25



Не се тревожете предварително. Не е ненормално на 6 м да искат сцинтиграфия. Аз правих през септември и още тогава ми казаха след 6 м да отида пак. За тумормаркера не зная има ли връзка с това.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: galizak]  
Автор jordidj (Dancheto)
Публикувано13.01.09 11:49



Някой може ли да ми каже сцинтиграфията може ли да се използва за диагностициране на рак. На мой познат му казали, че има рак на простата с метазстази в костите. След биопсията обаче се оказало, че това на простата не е рак, но заради сцинтиграфията в момента ходи на химио и лъчетерапия.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: jordidj]  
Автор Buba67 ()
Публикувано13.01.09 14:45



Напълно е възможно. Със сцинтиграфията са видяли разсейките в костите и ги лекуват с терапиите. Щом са отхвърлили простата като първичен рак, трябва да открият първичното огнище. Атакуват него, овладяват и разсейките. Не е изключено и рак на костта. Направете допълнителни изследвания, за да намерите от къде тръгва всичко. Успех!



Тема алкална фосфатазанови [re: Buba67]  
Авторrehabili (Нерегистриран)
Публикувано13.01.09 17:26



здравейте!толкова съм уплашена,че не знам от къде да започна ис какво да си обясня тройното покачване на алкалната ми фосфотаза /480 при норма170/оперирана съм от рак на маточната шийка с мета в 1лимф.възел преди1г.7м.На профелатичните прегледи-скенер на малък таз,ехо на коремни органи,туморен маркер,снимка на бял дроб/всичките са добреи в норма/,реших на сама глава да си направя чернодробните ензими.Останалите са в норма ,но не съм правила до сега сцинтиграфия,чета че е важно това изследване и за костите.имало ли е някой от вас да е имал повишаване на този показател и причината да не са били свързани с мета.възможно ли е от остиопороза да има такова покачване или от химио след толкова вриме?чувствам се добреи нямам оплаквания.Ако можете насочете ме какво да правя.



Тема Re: алкална фосфатазанови [re: rehabili]  
Автор Buba67 ()
Публикувано13.01.09 17:37



Не се панирай, а с изследването при онколога, който те наблюдава. Той предполагам ще ти назначи сцинтиграфия. Назначи е образно казано, защото той те връща при личния лекар за направление за хирург, а хирурга дава направление за самата сцинтиграфия. На изследването ще си покаже какви изменения има и къде. Не си прави изводи предварително. Успех и да кажеш как вървят нещата.





Тема Re: алкална фосфатазанови [re: Buba67]  
Авторrehabili (Нерегистриран)
Публикувано13.01.09 17:48



Утре съм при лекуващия,но се страхувам,че много облъчване за 1седмица.Дали с тези стойности може да бъде от по незначителен процес?



Тема Re: алкална фосфатазанови [re: rehabili]  
Автор Buba67 ()
Публикувано13.01.09 17:58



Между скенера и сцинтиграфията, трябва да мине поне седмица /колкото повече, толкова по-добре/ иначе ще те върнат. А за стойностите дано ти отговори някой дето е имал различни стойности. Щом утре си при онколога спокойно.





Тема Re: алкална фосфатазанови [re: Buba67]  
Автор panterata68 (непознат )
Публикувано14.01.09 13:58



на мен не ми е правено такова изследване,а и незнам като не съм оперирана дали трябва да си направя,някои може ли да ми каже какви са симптомите на мета в костите-4 дена минаха от 20-та ми ЛТ и имам болки в десният крак;бедрото както и ниско долу в дясно кадето ми се намира тумора.Скенера ми показа че нямам огнищни остеолитични лезий в обхванатите при прегледа костни структори.



Тема Re: алкална фосфатазанови [re: panterata68]  
Автор mimozitta (кукуряк)
Публикувано14.01.09 16:39



Пантерке, не се притеснявай за болките в краката, аз имах същите болки след ЛТ, даже два три месеца след това си влачех единия крак и беше кофти, но после всичко си мина.



Тема Re: алкална фосфатазанови [re: mimozitta]  
Автор panterata68 (непознат )
Публикувано14.01.09 16:48



БЛАГОДАРЯ ТИ СЛАНЧИЦЕ!!! Голямо успокоение ми даваш,направо днес се бях стресирала,немога да се надигна от леглото от болки в краста ,корема и десния крак.Радвам се че пак си на хоризонта



Тема Re: алкална фосфатазанови [re: mimozitta]  
Автор panterata68 (непознат )
Публикувано14.01.09 16:54



мимчо,просветли ме малко-къде са тези;лични'-преди ми беше казала да ти пиша там ама нещо немога да захапя=като се рових в форума никъде не срещнах



Тема Re: алкална фосфатазанови [re: panterata68]  
Автор mimozitta (кукуряк)
Публикувано14.01.09 16:55



Това са нормални болки от облъчването да знаеш, не се стряскай. Пий калций, яж кисело мляко за да не те боли толкова. За самата болка на мен ми даваха течен аналгин, но не мисля че беше най-подходящото средство за тази билка. Аз лично пиех много сокове, айранчета и ядях кисело мляко. Така ще е, после ще мине.



Тема Re: алкална фосфатазанови [re: panterata68]  
Автор mimozitta (кукуряк)
Публикувано14.01.09 16:57



Пропуснах да ти кажа, че може да имаш гадене, повръщане, световъртеж, да се изнервиш, разбрах че те е хванало разтройството, което е нормално. Аз за растройство пиех Неоксид и Лактофлор за успокояване на червата. Смени си четката за зъби след терапията :) това ми го каза моята докторка Чакърова от Онкото-София.



Тема Re: алкална фосфатазанови [re: panterata68]  
Автор mimozitta (кукуряк)
Публикувано14.01.09 16:58



Марш в Раздумка, докато не ни е видяла Кака Джул, че ще ни смъмри пак. Не сме в подходящата тема.Сори Джулка, заплеснах се.



Тема Re: алкална фосфатазанови [re: mimozitta]  
Автор panterata68 (непознат )
Публикувано14.01.09 17:00



ох,какво кисело мляко какви айранчета аз немога да изляза от ;КЕНЕФА' а ,към аналгина съм алергична сега се тъпча само с АУЛИН-вчера нишо ми нямаше.ама днес.........?



Тема Re: алкална фосфатазанови [re: mimozitta]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано14.01.09 18:17



Ей, има надежда да стане човек от теб - започна да се самодисциплинираш!
Само какво е това свойско "кака"?... Да не сме от една махала или родА!
Хайде, де!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: алкална фосфатазанови [re: panterata68]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано14.01.09 18:24



Става въпрос за опциите (сините правоъгълни бутончета) в горния край на всяка страница, на която пишеш или четеш. Между тях има един надпис "Отави бележка". Отваряш, го, попълваш задължителните прозорчета и после пишеш писъмцето си. Можеш да го правиш само до регистрирани потребители.

Другият начин е да натиснеш върху ника на човека, до когото искаш да пишеш (само регистриран!) и се появява неговият "профил". Долу вляво има едно пликче за писмо. Натискаш го, отваря ти се страницата за писма и действаш по описания по-горе начин.

Ако има нещо неясно, питай!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: алкална фосфатазанови [re: *jull**]  
Автор mimozitta (кукуряк)
Публикувано14.01.09 20:43



Джулка Джулкаааа, така както съм тръгнала да се самодисциплинирам, ще ти изтине мястото на модератор да знаеш.





Тема Re: алкална фосфатазанови [re: mimozitta]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано14.01.09 21:21



Мислиш ли, че ми е много топло? Веднага ти го отстъпвам!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: алкална фосфатазанови [re: *jull**]  
Автор mimozitta (кукуряк)
Публикувано14.01.09 21:42



Тц, не искам. Мноооого ти благодаря за идеята но за твое съжаление си направих малка шега.





Тема Re: алкална фосфатазанови [re: mimozitta]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано14.01.09 21:53



Внимавай, понякога малките шеги скъпо се заплащат!



"Совите не са това, което са..."

Тема алкална фосфотазанови [re: galizak]  
Авторrehabili (Нерегистриран)
Публикувано14.01.09 22:11



днес ходих при онколога си и ме пращапоне още в 2 лаборатории да направя алкалната фосфатаза и тогава ако е висока се насочваме към сцинтиграфа.никой не споделя ,дали е имал покачване само на алкалната фосфатаза и от къде е бил проблема му.



Тема Re: алкална фосфотазанови [re: rehabili]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано14.01.09 22:52



Може би в момента няма никой с този проблем. Ще ти стискаме палци и ще очакваме да пишеш -
тук, както виждаш, всяка информация е изключително ценна!

УСПЕХ!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: алкална фосфотазанови [re: rehabili]  
Автор emily999 (колежка)
Публикувано15.01.09 00:13



аз познавам една жена с рак на гърда на която алкалната фосфатаза се беше повишила по време на лъчето пратихая на сцинтиграфия нищо нямаше,продължи с химиото и после се оказа че има мета в белия дроб след още химио сега всичко се изчисти. Бъди настоятелен с твоята лекуваща онколожка,ако си мълчиш и не се интересуваш никой няма да ти обърне внимание.Упорито си разрешавай проблема.Желая ти успех и споко.



Тема алкална фосфатазанови [re: galizak]  
Авторrehabili (Нерегистриран)
Публикувано15.01.09 09:54



е да,но при мен терапията свърши преди 1,5г.,а като си на терапия това е показател който се следи,защото се покачва +това онколога ми заяви,че това не е съвсем в неговата компетенция.за това изследване разбрах,че е важно от вас приятели и сама си го направих.



Тема Re: алкална фосфатазанови [re: rehabili]  
Авторrehabili (Нерегистриран)
Публикувано19.01.09 11:56



здравейте приятели!повторих си изследванията в 2 лаборатории/алкална фосфатаза/.за съжаление са пак високи /380 при норма280 и325 при норма 170/.преди 10 дни ми бяха 480 при норма 170.Сега са спаднали малко,но са доста повишени.На някой случвало ли му се е това?при артрозни заболявания покачват ли се или от нещо по-безобидно?



Тема Re: алкална фосфатазанови [re: rehabili]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано19.01.09 14:32



На този въпрос най-добре ще ти отговори MD.
Задай го във "Въпроси към лекарите"!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: galizak]  
Авторgene (Нерегистриран)
Публикувано22.01.09 11:28



Здравей те и от мен!Да се включа и аз в тази тема.Вчера на свекъра ми му направиха сцинтиография на костите и се оказа,че има метастази в тях.Той имаше симптоми,но никой не предполагаше,че след 2 ракови операции от преди 15 години,едната на ларинкса а другата на стомаха,ако не се лъжа ще има отново нещо.Той е на 72 г. и много отслабна,стана само кожа и кости,не яде нищо и няма сили.Та въпроса ми е дали бързо се развиват мата в костите и според вас дали ще успее да се преборим.Чакаме някаква инжекция да му бият,която спира процеса на развитие и болката,но трябва да бъде одобрена от Министерския съвет.А искам и друго да споделя,което се отнася за баща ми.Аз бях писала за него във форума.Той има тумор на синусите и вече правихме лъче,а сега е на химио,та въпроса ми е дали трябва да направим и на него сцинтиграфия?Благодаря предварително.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: galizak]  
Автор antoaneta.kuneva (непознат )
Публикувано22.01.09 12:51



Здравейте, интересува ме дали някой би могъл да ми отговори на следното:при наличие на таласамия и предстояща операция на гърдата дали има проблем, ако се прави сцинтиграфия на костите и необходимо ли е да се преди операцията, при положение, че онколога не я е назначил. Благодаря ви предварително.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: antoaneta.kuneva]  
Автор metalna (непознат)
Публикувано09.02.09 09:29



Здравейте,
Вече около месец обикалям темите и не се решавам да пиша, не зная ще попадна ли на правилната тема.


На 10.02.09 съпругът ми е на сцинтиография. Какво да очаквам, за какво да се приготвя. Състоянието му е много тежко за него и много неясно за мен.
Всичко започна с болка в левия крак - коляно и става, а след това и бедрената кост.
И се започна ходене на лекари.
В ортопедията - нисък свод /малкия при пръстите/ - купихме стелки - към 20.10.08.
МЦ Доверие - остеомиелит причинен от стрептококи - операция за Биопсия 16.11.08г.
Пирогов 5-та хирургия - операция, диагноза osteomielitis chronica haematogenes femoris sin. ДД Мета? 16.12.08

След химмико хистологични изследвания диагноза - Остеолитична метастаза от умерено диференциран карцином с огнищна слузна продукция.

След имунохистохимични изследвания диагноза - потвърждава наличие на метастатичен умерено диференциран аденокарцином с възможен произход от бял дроб, по- малко вероятно надбъбречна жлеза.



После всичко тръгва по някакви сложни пътеки: Белодробна клиника към МА - ренген, скенер, биопсия - Поради данни за бластомен процес на десния бял дроб и липса на верификация на процеса , се насочва към НОЦ.

И така вече сме регистрирани онко болен, с рак на десния бял дроб - / малка, неправилна, с неравни на места спикулообразни контури мекотъканна лезия с размери 10х17мм., гигантски хетероденсни туморни формации с размери - 57х85мм вдясно и 60х85мм вляво, с ужасни болки в оперирания крак около раната и ставите, много трудно и болезнено подвижен с лонгета и патерици.
Междувременно в Пирогов на 29.01.09 ни увериха, че те са си свършили работата и го боли защото има разсейки. Джи Пито не помага нищо , защото сме ригистрирани в Онкото и аз съм на кръстопът какво да правя, според мен и крака трябва да лекува някой, аз съм инженер, но смятам , че трябва някаква рехабилитация, раздвижване.
Моля ,който може да помогне със съвет, къде да ходя и какво да правя.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: metalna]  
АвторDimana (Нерегистриран)
Публикувано09.02.09 18:35



Първо се успокой и без паника. След сцинтиграфията да пие много (наистина много) вода за да изкара контрастното вещество, а и за минимизиране вредите от облъчването. Най-вероятно са ви я назначили за да видят дали няма разсейки и на друго място. Не е изключено да се почне химиотерапия. Аз ти предлагам да почнете поне с Натанал. Виж и си изберете и някакво друго алтернативно, антурално лечение.

По отношение на крака, рехабилитация и прочие..за такива "глезотии" в България до сега не съм чувала. Заговори се, че през септември ще отхрият рехабилитационен център към Онкологията, но дотогава всеки сам се спасява, а и тогава не се знае как ще е.

Така, че повече движение - доре елементарно - може да не ти се вярва, но от него болките могат да намалеят.

Инак - пази психичното му състояние, трябва да е борбен и да не се предва ако искате да победите рака - не ти да си борбена, а той да го иска и да е готов да води борабата.

Пише как е минало утре.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: Dimana]  
Авторmetalna (Нерегистриран)
Публикувано10.02.09 16:45



Здравей и благодаря за отзивчивоста.
Сега се връщаме от сцинти, капнали, той от неудобна количка, аз от каране на количката. Вместо в 11 ни вляха в 12. До два чакане полулегнал в колата. Сега го боли оперирания крак. За резултатите ще ходя утре, лекарката я нямаше и не знаеха кога ще разчита.
Сега давам вода, но четох, че зеле, моркови и червено вино също помагат, но не знам как да ги давам. Ако знаеш чакам за пояснения.
Предварително благодаря!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: metalna]  
АвторDimana (Нерегистриран)
Публикувано10.02.09 16:56



Гледай да даваш само течности (освен ако не е много слаб) поне 24 часа - може сокове - прясно изцедени; аз съм се наливала и с кока-кола (ако я понася), но след като я дегазирам достатъчно (чрез преливане от едно шише в друго 5-6 пъти).
Вино - не повече от 300гр.дневно, но не е много за препоръчване когато не се яде твърда храна - лесно опиянява.
Ако много го боли може да натиска (или ти) - в случай, че е достъпна - акупресурната точка Дзу-сан-ли - намира се симетрично на двата крака, под капачката на коляното от външната страна на растояние дължината на един показалец. След непрекъснато 5-10 мин масажиране болката отслабва даже изчезва. Пробвала съм лично.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: Dimana]  
Автор metalna (непознат)
Публикувано10.02.09 17:07



По принцип от ноември до сега е отслабнал 20кг сега е 55кг, ахемоглобина е 94 и д-р Атанасова се съмнява че ще поненесе каквато и да е терапия.
За Хб давам ч. цвекло+6к .Шведска гочивка, суправит комплекс, черен дроб и телешко.
Сега цедя зеле и моркови окаоло 400мл + 500гр вода на час но той не пие колкото искам аз. Но с уговорки смятям дя се справя.
Надеждата е сила.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: metalna]  
АвторDimana (Нерегистриран)
Публикувано10.02.09 17:31



Тогава давай колкото може да пие ленено масло/олио - има го в диетичните магазини и в Пикадили. Тое силно антираково, а и засилва организма. В основата е на диетата на д-р Будвиг за която има много писано в клуба - аз лично препоръчвам да я почнете - тя е противоракова. Погледни в темите и виж (сега ми е трудно да се ориентирам - но мисля, че я има в справочника, а и на много места по темите). Тя е много калорична и е на базата на ленено масло и зизвара + прясно изцедени сокове. Имам познати, които са постигнали изчистване на разсейки в костите след 3-6 месеца. Почвайте и с Натанал; ако понася мед с ядки и лимон; алое с мед (настойка - настоятелно я препоръчвам - аз съм я пробвала лично)).
Не се предавайте - най-вече той. Постоянно му повтаряй (то си е истина), че оздравяването му зависи от неговата сила за живот; остави лекарката какво ви говори - стига да иска той ще оздравее. Тук също се пише за лечение с газ, но аз не съм го пробвала и не знам като е токова слаб как и дали ще му понесе.
Просто - кураж и постоянство, по-малко програми за неуспех и резултатите няма да закъснеят.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: Dimana]  
Автор metalna (непознат)
Публикувано10.02.09 17:47



В 6 часа е назначена инжекция DEXAMETHASON - обезболяващо. Може ли да създаде проблеми след сцинтито?
Благодаря!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: metalna]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано10.02.09 18:00



metalna,писах ти в другата тема.
Относно рехабилитациите,и в България има,ние правихме рехабилитация в центъра по рехабилитация в Костната клиника в Горна Баня,и после продължихме в Пловдив.
Извинете ме но чак пък толкова несме изостанали тук ние в България

DEXAMETHASONА няма да създаде проблеми.След сцинтито. ,много течности сокове фреш,до 24 часа ще се изчисти.Ако имате малки деца ги дръще в отделна стая,това дяха препоръките към нас согата правихме изследването.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: Юлия 48]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано10.02.09 18:25



Темата от справочника





Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: vesela.bg]  
Авторrehabili (Нерегистриран)
Публикувано06.03.09 09:31



здравейте приятели!Бях споделила с вас притесненията си относно повишена алкална фосфатаза и сега вече след направена сцинтиграфия ето резултата:При проведената костна сцинтиграфиясе установи нехомогенно разпределение на радиомаркера в скелета с дребноогнищно повишена фиксация на нивото на Th 6-7-8. Заключение:сцинтиграфски данни повече за дегенеративни изменения на фона на остиопороза.Целесъобразно е проследяване на гореописаните огнища след 6 месеца за изключване на начални лезии свързани с основното заболяване. Разчитането ми прави доц. Пиперкова-някой има ли отзиви за нея?Сега се страхувам,че ме викат толкова рано и все още нямам отговор за Аф



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: rehabili]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано06.03.09 12:32



Доц. Пиперкова не я знам. За викането след 6 месеца - и мен ме викат след такъв период. При мен също има дегенеративни изменения. При теб пише за "изключване на начални лезии". Тези думи, с изследването на алкалната фосфатаза ще ти дадат отговора.
Според мен, въпросът при теб е - имаш ли остеопороза и за това изследванията имат отклонения или се касае за метастази в костите? Показва ли алкалната фосфатаза движение само при мети или и при остеопороза дава отклонения?
Занеси изследванията /сцинтиграфия и алкална фосфатаза/ при онколога си и виж какво ще ти каже. Вземи още едно лекарско мнение и не се притеснявай предварително.
Успех!





Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: Buba67]  
Авторrehabili (Нерегистриран)
Публикувано07.03.09 15:37



взех и второ мнение от д-р Димитров/пак от онкологията/,той ми каза,че не вижда нищо обезпокояващо,каза че не е хубаво покачването на алкалната фосфатаза,но пък че итя има отношение към остеопорозата,а при мен се появи скоротечно след хистеректомия.Прегледа ми при доц.Пиперковабеше преди изследването .Тя ми каза,че не вярва да имам мета и че при нас много често се нарушава костния метаболизъми от там се получава покачване на алкалната фосфатаза.също каза,че след лъче и химио терапия всичко преминава през черен дроб,черва,бъбреци и се отлагат по лигавиците,което също има отношение към АФ.някой знае ли за колко време се изчиства организма от терапиите



Тема Re: алкална фосфатазанови [re: rehabili]  
Авторpepa (Нерегистриран)
Публикувано08.03.09 09:34



здравейте,на всички който обменяте мнения и съвети във форума.аз имам проблем също с алкалната фосфатаза която е завишена на 688 при норма 170. Имам завишени стойности на захарта 12.50 плюс захар в урината.Чернодробните показатели са :билирубин-общ-24.78 при норма 21.0 билирубин -директен-в норма ,АСАТ-в норма-40.16 при норма 42.0 и оттук лошото-АЛАТ-65.03 ПРИ норма 41 ,ГГТ 104.07 при норма-40.0 ,АФ-688.83 при норма 170.0 Холестирол-VLDL-0.46 при норма0.26 другите холестироли са в норма ,триглицеридите са също в норма.



Тема Re: алкална фосфатазанови [re: pepa]  
Авторrehabili (Нерегистриран)
Публикувано09.03.09 10:51



Рера,пиши нещо повече-прави ли си ехо на коремни органи?при теб по вероятно проблема е от жлъчка или черен дроб.Първичен процес къде е?какво ти каза лекуващия?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: gene]  
Автор panterata68 (голямата)
Публикувано16.03.09 19:46



някои може ли да просветли къде и как се прави сцинтиграфия на костите,защото искам да си направя



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: panterata68]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано16.03.09 20:22



Веднага казвам как.
Сцинтиграфията е снимка на скелета на тялото, простичко казано. Бият ти във вената радиоактивен изотоп и чакаш 2 часа да го разнесе кръвта. Чакаш седнала навън, докато четеш или нещо друго. За самото изследване лягаш на легло, а апарата се движи от главата до петите върху теб, без да те докосва или причинява болка, или дори неудобство. Около 20 - 30 мин. Изотопа не се усеща - не ти се гади или нещо такова. Само не трябва да прегръщаш деца 24 часа все пак си радиактивна и в следващите часове трябва да пиеш много вода, салата от зеле и червено вино.
В София има сцинтиграф в онкологичния диспансер в Младост. А за Пловдив, който ти е по-близо ще ти каже пловдивската група.
Тук е мястото да попитам сама ли реши да си направиш сцинтиграфия или имаш оплаквания. Не за друго, все пак си е радиоактивно изследване.
А реда е назначава се от лекуващия онколог. С листчето при личния лекар взимаш направление за хирург, а той ти дава направление за сцинтиграфията. Горе долу на една година се прави. Може и да се плати. Утре ще проверя колко струва без направление.





Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: Buba67]  
Автор emily999 (колежка)
Публикувано16.03.09 20:44



преди 5 месеца сцинтиграфия на костите в Онкоболницата в София на Дървеница без направление струваше 80лв сега не знам колко е предполагам че няма увеличение като се има впредвид каква финансова криза е в момента.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: emily999]  
Автор caramia_ (непознат )
Публикувано17.03.09 16:44



На 12.03. тази година правиха сцинтиграфия на майка ми в Александровска. Поради някакво объркване тя дойде без направление и се наложи да си платим. Та цената е 130 лв.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: Buba67]  
Автор panterata68 (голямата)
Публикувано18.03.09 02:52



БУБЕ,благодаря ти,за информацията-да сама реших да си направя,4е много ме болят кръста и краката може да е от ЛТ-ята ама незнам пак,пък нали знаеш с тези нащи заболявания само да кихне6 и си мислиш наи-лошото.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: emily999]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано18.03.09 15:21



Сцинтиграфия на кости в Онкологията струва 150 лева без направление, а с направление се плаща само 30 лева консултация с лекар. Информацията ми е от 14.03.2009 г., аз си правих тогава сцинтиграфия на кости в Онкологията.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: rehabili]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано18.03.09 15:27



Алкалната фосфатаза се повишава при остеопороза,при прием нахормоналния препарат аримидекс. Сигурно има и други причини за повишаването му. Не е непременно защото има мета в костите.Повторети си изследванията след 2-3 месеца, става въпрос за алкалната фосватаза.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: feniks_m]  
Авторrehabili (Нерегистриран)
Публикувано19.03.09 08:54



благодаря ти много Feniks_m!Отдавна чаках някой да се включи с отговор та да се успокоя малко.Много литература изчетох и много доктори попитах дали при остеопороза може да има покачване на АФ,но много противоречива информация получавах както от нета ,така и от лекарите.на места пише,че няма повишение,а на други че се следи за повлияване на лечението.Едни казват,че АФ има отношение към остиобластните клетки, а остиопорозата засяга повече остиокластните клетки.Моля те сподели от къде от къде е твоята информация?Сега да кажа-преди 2 месеца АФ ми беше 380 при норма279 и 325 при норма 170,вчера повторих изследванията303 при норма279 и 306 при норма 170.Понижават се,но започнах и прием на Оскал



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: rehabili]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано19.03.09 15:23



Rehabili, моите познания са от разни източници в Интернет. Наблюдаващите ме лекари въобще не обърнаха внимание на повишаването на АФ,при мен тя беше повишена с 20-30%.В листовката на лекарството Аримидекс пише че повишава АФ. Освен това като ходих на ендокринолог за разчитане на снимка за остеопороза, той искаше непременно да види и това изследване. Но освен него искаше и доста други показатели.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: galizak]  
Автортиrи (Нерегистриран)
Публикувано23.06.09 20:05



Искам да запитам дали някой е наясно как стоят нещата в Варна в този момент.Доколкото ми е известно сцинтиграфията вече е платена но нищо в подробности .Моля да споделите.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: тиrи]  
Авторaleks (Нерегистриран)
Публикувано29.07.09 10:25



Здравейте, аз нямам рак на костите, моят е на кръвта. Минах химиотерапия и лачетерапия и от година сам в ремисия. Но сега се боря с последствията на химията. От Урбазона съм направила некроза с остеопорозни огнища на тазобедрени стави - и на двете ''Чандлър 2 степен". И така, направиха първата операция - " декомпресия ", следва втора. Вчера бях на контролен и докторът ми заяви, че е трябвало да се направи сцинтиграфия преди първата операция, за да може да се сравнява с резултатите. Бях много учудена, защото никой не е споменавал такова иследване. И най-лошото е, че ме оперираха в София, а контролни правя във Варна - и така двете мнения ме объркват. Мислите ли, че е редно да я направя сега, за да има все пак поле за сравнения? Благодаря предварително!

Редактирано от *jull** на 29.07.09 11:46.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: aleks]  
Автор nelly_83 (минаващ)
Публикувано21.09.09 17:36



Здравейте,
на майка ми й предстои да направи втора сцинтиграфия. Първата е правена непосредствено след операцията.
Къде бихте ни посъветвали да направим сцинтиграфията в София? И при кой лекар ( ако имаме възможност да избираме). Вие къде я правите?



Редактирано от nelly_83 на 21.09.09 17:41.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: nelly_83]  
АвторSUNKA75 (Нерегистриран)
Публикувано21.09.09 21:49



Нели, на мама не са и правили сцинтиграфия,няколко пъти подсказвам на химиотерапета, но досега не и е назначена. Тя вече свърши и лъчетерапията, има и 7 химии преди това.Сега като и назначи тамоксифена преди 2 седмици, каза да дойде след месец за да направи контролни изследвания и се чудя тогава ли ще и назначи и сцинтиграфия. Искам да те попитам рентгенография на гръбначен стълб правили ли сте. ( на мама не и е назначаванадо сега също, въпреки напомнянията ми). Болезнена ли е сцинтиграфията?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: SUNKA75]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано21.09.09 23:44



Нели, аз правя сцинтиграфията в диспансера в Младост. Записвам си час по телефона и отивам. Веднъж я разчита лекар по време на изследването. Заключението и снимката ги нося на лекуващия онколог. Можеш да ги дадеш да ги види, който специалист си избереш. Последния път, преди 10 месеца само гледаха, но апарата не правеше снимки.

Ето ти телефона Онкологичен диспансер в Младост да попиташ и да запишеш час евентуално.
тел. 975 35 35/ в. 253 сцинтиграфия. Набираш телефона и като вдигне телефонистката искаш вътрешния.


Съни75, ето тук съм разказала как се прави изследването.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: Buba67]  
АвторSUNKA75 (Нерегистриран)
Публикувано22.09.09 10:09



Бубе, благодаря ти, аз всичко което знам за сцинтиграфията е от тук, от клуба, но защо до сега не назначават на мама, кога по принцип следва да се направи сцинтиграфията, на кой етап от лечението?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: SUNKA75]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано22.09.09 13:16



Съни, лекуващия лекар назначава сцинтиграфията и то след терапията. Прави се веднъж годишно, освен ако няма изключително бързо развитите на процесите в костите. Моята първа сцинтиграфия правих година след операцията, но не съм правила терапии. Прочети първите мнения по-нагоре в темата, при всеки е различно. При вас нещата са пресни, ако са оперирали мама през април и сега правите терапиите може да се изчака. Не се притеснявай излишно. А мама има ли болки в ставите, костите?
Как е малката госпожица?



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: Buba67]  
Автор nelly_83 (минаващ)
Публикувано22.09.09 13:53



Бубе мерси за информацията.Ще си запиша телефоните. Ние първата сцинтиграфия я направихме в Онкологията при доц. Пиперкова, просто хирурга ни прати за изследване веднага след операцията. Някаде бях чела, че в Александровска болница са открили нов гама апарат за сцинтиграфия- който бил много по-малко вреден от старите апарати за сцинтиграфия. Някой дали си е правил там изследването? Предполагам че и в Токуда може би имат от по-новите апарати за сцинтиграфия, ще се обадя да попитам.



Съни сцинтиграфията се прави веднъж годишно. По принцип преди
операцията или преди започването на каквито и да е терапии е добре да се направят пълни изследвания: на кости, бял и черен дроб за да се знае какво е наистина състоянието на пациента. Съни и аз kато тебе в продължение на месеци напомнях на лекарите че са минали 6 месеца от последните изследвания на бял и черен дроб и че е време за нови. Те всеки път ни обещаваха, че следващия път ще назначат нови на мама и всеки път нямаха време да ги пуснат. Накрая след още 4 месеца ние отидохме сами в Токуда и си платихме за изследванията. И досега никой лекар не ни попита дали сме си направили всички изследвания. Съни моят съвет е, ако и този месец вашия онколог не ви назначи сцинтиграфия, платете и си го направете сами. Вземете само от личния лекар направление N3 или 3А. За ренгенография на гръбначен стълб аз за пръв път чувам. Това стандартно контролно изследване ли е? Сцинтиграфията не е болезнена, за 2 дена радиоактивният изотоп се изхвърля от организма с повечко вода, сокове от плодове и зеленчуци, особено зеле. (през този период, ако има наблизо малки деца е хубаво те да бъдат държани малко по- надалеч). Успех мила!

Редактирано от nelly_83 на 22.09.09 14:17.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: nelly_83]  
Автор tininita ( непозната )
Публикувано22.09.09 15:10



И съпруга ми си направи преди месец при доц.Пиперкова и констатацията бе,че няма нищо,ама май не са прецизни и сега ще му правят палеативна лъчетерапия,защото болките в таза продължават и лекарите от Диспансера считат,че е станало грешка при резултатите.По начало тя се прави след ренгенова снимка на въпросните места,защото май това е по-вярно и след това-при съмнение сцинтиграфия,но ето какво се получи при нас.Сцинтиграфията се оказа ,че не бе вярна при нас.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: tininita]  
Автор nelly_83 (минаващ)
Публикувано22.09.09 15:31



Tinita, сигурни ли сте, че сцинтиграфията не е била точна? Може болките да се дължат на остеропороза или на нещо друго, не непременно на м.
Защо не направите скенер или да повторите някаде другаде сцинтиграфията.
И аз серизно се замислям къде да я направим ние, при положение че това изследване се прави веднъж на 12м. е хубаво да е маx. точна и да не стават грешки.





Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: nelly_83]  
Автор tininita ( непозната )
Публикувано22.09.09 15:38



За съжаление скенерът от месец юли показа,че има литични промени в таза,но от Диспансера поискаха сцинтиграфия-която бе с чудесни резултати.Ренгеновата снимка след това явно се обоснова на резултатите от сцинтиграфията,а след това направиха отново скенер на таза в Диспансера-и резултата бе същия като на първия скенер.Просто не знам какво да мисля,но факта е,че комисия го е определила за лъчетерапията,за да спрат болките тъй като е на обезболяващо.Болките са от таза и се спускат като ръб на чорапогащник по крака,като ги редуват понякога.Просто нямам думи....



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: tininita]  
Автор nelly_83 (минаващ)
Публикувано22.09.09 16:08



Tinita, съжалявам

..., стискам палци лъчетерапията да намали болката.От сърже ви желая успех и късмет!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: nelly_83]  
Автор sunka75 (дъщеря)
Публикувано22.09.09 20:33



Нели, виж това

- подробно е описано кога какви изследвания се правят, само че всичко остава на книга само /погледни страница 14/. Освен това е посочено и кога какви точно профилактични изследвания се правят, след като вече са приключили всички терапии. Ще те послушам и ако и тази седмица не ни назначат изследвания, ще ходим сами. Само нямам информация тук в Бургас, как са нещата със сцинтиграфията и ако се наложи, ще дойдем до София. Ще следя тук, ако подадеш информация къде да отидем мила. Успех и късмет!!!

Редактирано от *jull** на 22.09.09 22:11.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: galizak]  
Авторrehabili (Нерегистриран)
Публикувано22.09.09 23:30



Апарата в Бургас е от най-новите,но нали се сещаш че трябва и компетентно лице да го разчете.Докторката все още се обучава и на доста пациенти е разчела мети и при второ мнение от София диагнозата се отхвъря.Така,че аз отидох при Пиперкова,а апарата в Бургас преди 6 месеца беше най-модерния.Даже същата доцентка идваше да обучава д-р Иванова в Бургас.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: rehabili]  
Автор sunka75 (дъщеря)
Публикувано23.09.09 07:55



Rehabili,благодаря за информацията. Би ли споделила на тебе в Бургас кой ти назначи изследването химиотерапевт или хирург и на кой етап от лечението? Желая успех в лечението!!!!!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: sunka75]  
Авторrehabili (Нерегистриран)
Публикувано23.09.09 20:13



Назначи ми го хируга,но има право и химиотерапевта,защото там си диспансеризирана,но тъй като аз реших да го направя в София си взех направление от личен лекар към гениколог и от гениколога направление 3 а за сцинтиграфия.направих го 1г.8м.след операцията ,защото имам повишена алкална фосфатаза.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: rehabili]  
Автор sunka75 (дъщеря)
Публикувано24.09.09 09:15



Благодаря ти за информацията, сега съм малко по-спокойна. То тук в Бургас нали знаеш все бързат лекарите, вечно има много хора и все нямат време за обяснения.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: sunka75]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано05.11.09 14:27



Някой правил ли е скоро в Диспансера в Младост и какво ви е мнението. Днес се обадих в Дървеница - записват за 11.12.
/ако имат реактиви!?!

/

Редактирано от nadia_O6O6 на 05.11.09 14:29.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: nadia_O6O6]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано18.12.09 15:20



Най-накрая, след около 2 месеца врътки, поради липса на изотоп, успях да мина на сцинтиграфия в Диспансера. Забелязах, че апарата е нов. През м.02.2009 г. ме гледаха в Онкологията. Тогава освен огромното основно огнище на стернума ми откриха още няколко мети по 4 ребра и още други по прешлени. На приложената снимка М по ребрата се виждаха много ясно като точици – разгадах ги без да съм специалист. На сегашното изследване основното огнище си е същото, а по ребрата няма нищо. Не знам на какво да вярвам, едва ли Зометата толкова бързо ги е изчистила, но много ясно се виждаха. Но аз съм доволна, че не показва прогресия и се надявам, че Зометата ми действа.
Да добавя само, че ми препоръчват следваща сцинтиграфия след 4 месеца с прицелни снимки на стернума.

Редактирано от nadia_O6O6 на 18.12.09 15:29.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: nadia_O6O6]  
Автор sunka75 (дъщеря)
Публикувано18.12.09 20:02



Наде, това си е направо за " Добрата новина"!!!!!!!!!! Радвам се , че при теб добре се развиват нещата, значи лекарството действа! Прегръщам те миличка, следващия път и голямото грозно огнище няма да го има!!!!!!!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: nadia_O6O6]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано18.12.09 22:43



Благодаря ти Сънка, много си мила! Толкова удари понесох през изминалата година, че не смея и да се зарадвам вече, веднъж тука писах за добри рнезултати от един скенер, пък то се оказа като във вица "не било компютри, а компоти"

. Както и да е, подейства ми обнадеждаващо. Дано новата година бъде по-спокойна и успешна за всички нас!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: nadia_O6O6]  
Автор nelly_83 (член)
Публикувано18.12.09 23:00



Наденце, ейййй това е супеска новина, така я чаках аз,
радвам се, радвам се от сърце мила. Сигурна съм, че Зометата действа

. Хайде изпий една чаша хубаво червено винце, добрите новини трябва да се отпразнуват така както си трябва :)
Дай боже новата година да е по-спокойна и щастлива за всички ни.Бог да ни пази.
Прегръщам те



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: vesela.bg]  
Автор fif4o (непознат )
Публикувано10.01.10 20:57



Къде във Варна може да се направи сцинтиграфия на костите? Какъв е реда?
Няко й чувал ли е за новия 4д скенер в терапията?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: fif4o]  
Авторbelmur (Нерегистриран)
Публикувано14.01.10 17:44



Във Варна има, но няма изотопи. Проверете В Шумен. 4D скенера се нарича ПЕТскенер телефон за записване 052978575 Първо се посъветвайте с лекар. Успех!!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: belmur]  
Автор leonidas22 (непознат )
Публикувано14.01.10 21:55



изчетох тук всичко,та за последно да питам:задължително ли е това изследване и кога точно да се прави,най-различни мнения съм чела.На нас не ни правеха,сега след операцията вече минахме 3-то вливане,остана 1.Днес се обадиха за лъчетерапията и са казали да донесе резултата от сцинтиграфията(в Италия е така,на теб се обаждат)...а сега кажете,те не знаят ли,че не е правено това изследване,като картона е при тях?!явно и там има неразборията..



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: leonidas22]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано14.01.10 22:33



Здравей, задължително да си я направи, дори да не и я изискват. На мен ми я препоръчаха след приключване на ХТ. При РМЖ един от най-често срещания рецидив е в костите. Веднъж годишно да си я прави, за да е спокойна





Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: nadia_O6O6]  
Автор leonidas22 (новак)
Публикувано17.01.10 19:45



nadia_O6O6!благодаря ти за съвет,ще те послушаме,но сигурно ще стане това след лъчетерапията,това знам,че не трябва да се прави заедно.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: leonidas22]  
Автор nelly_83 (член)
Публикувано18.01.10 10:04



Леонидас незнам мила как стои въпроса за лъчетерапията и сцинтиграфията.....дано другите момичета помогнат, НО мама направи тази година сцинтиграфията и след 2 дена беше на Химия. Лекарите казаха, че не пречело..... малко се понатоварвал организма, но с много вода и салати радиоактивния изотоп се изхвърлял за 24ч. Аз също бих ви посъветвала да направите по-скоро сцинтиграфия.... Дъщеричката ти с какви ЕР беше? При РМЖ, ХЕР3+ и ЕР- и ПР- ,много по-рядко метастазира в костите отколкото при ЕР+.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: nelly_83]  
Авторleonidas22 (Нерегистриран)
Публикувано18.01.10 15:20



за съжаление,и ЕР и Пр също са положителни,всичко е "положително"


Днес щерката беше при своя онколог,да й назначат лъчетерапията.Да ви кажа,как минава прегледа:никакви анализи,само най-обстойно обследване на гърдата(и двете...),на лимфните възли от всички страни,опипва се корем,коленете,глезените и се слушат белите дробове и сърцето!!!без никакви апаратури и т.н. И там трябва да се чака за лъчето,има много болни,но поне са я успокоили,че този апарат няма да й навреди на сърцето(ще я облъчват отляво) и дробовете.За никаква сцинтиграфия не ставало дума...Не знам какво да мисля за всичко това?направи ми впечатление,че там не казват такива подробности на болните,както тука,н-р,когато преди вливане й правят контролен анализ,не и казват какви са стойностите,а само:добре,много добре и това е.Може би така е по-хубаво за самия пациент,по-малко се тревожи?а от другата страна,тя в момента не знае никакви свои стойности,а мен ме тревожи това,нея-НЕ,тя вярва на докторите и това е ОК!И още, моя приятелка вчера(тя живее в Австрия и сигурно там са я оперирали преди 7 години от РМЖ ) е казала на дъщеря ми:"не ти трябва това изследване,то рядко става в твоя случай,и на мене не са ми го правили"...Представяте ли това,че тя не знае изобщо за таково изследване,то ест не са й правили нито веднъж за 6 години...нищо не разбирам вече!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: leonidas22]  
Авторkojto (Нерегистриран)
Публикувано08.03.10 15:33



много сложна тема е тая за костната сцинтиграфия. от една страна, изследването безспорно е полезно, защото ще покаже има ли поражения по костите. от друга страна, всяко радиоактивно облъчване може да отключи дремещи механизми, които до тоя момент са потиснати по някакъв начин. въпросът е дали е възможно да има метастази. всеки тумор е различен по поведение във времето и местата, които поразява. и тук е мястото за знанието на лекаря - да прецени дали трябва да се рискува с изследването. на мен ми го препоръчаха, и то в някакъв смисъл настоятелно. направление, час - всичко имам. но се опасявам да го направя. и няма да го направя. точно по тая причина: сцинтиграфията би показала дали костите ми са чисти или не, и само това. докато може (може и да не - но може, кой би преценил предварително.... никой) да навреди, и то непоправимо. преценката, в края на краищата, е лична. аз така прецених - шансовете ми - ако има метастази в костите - се намаляват отвратително много. но пък - ако няма, защо да рискувам потенциално да навредя, т. е. - да спомогна за размножаване на проклетите клетки.........
дано да ми е правилна преценката.
и само я споделям. не препоръчвам на никого да се води по моите аргументи - тези неща трябва да се преценят от пациента за него самия с помощта на разговори със знаещ и мислещ лекар. толкова индивидуално е проклетото нещо........................ и стотиците разновидности се държат по различни начини у всеки, имал злата участ да сблъска тялото си с някоя от тях.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: kojto]  
Автор naneta1 (непознат )
Публикувано08.03.10 16:25



Това с преценката е доста тънка работа - отлагах операцията за вадене на лимфния възел доста дълго. Сега, когато вече е факт ми минават мислите, ами ако вече съм закъсняла и това, от което съм болна е в напреднал стадии?! А метите в костите се влияят доста добре от препарати, когато са открити навреме! Когато първия път правих сцинтиграфията познат доктор ми каза, че е все едно, че съм изпушила 4 кутии цигари вместо обичайната за мен една за 24 часа... Следващите пъти даже не съм се замисляла - минават 12 месеца , записвам се, правя, треперя за резултата и прибирам в архива!Важното е, че каквито и решения да взимаме да сме убедени, че са правилните - търсим информация, четем, преценяваме, защото моята кожа си е най-близо до мен!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: kojto]  
Авторleonidas22 (Нерегистриран)
Публикувано09.03.10 21:07



толкова истини казваш! и аз мисля,че е така,без сигурна нужда не трябва да се прави таково тежко и опасно изследване!наистина е много важно да имаш добър лекар!а понякога мисля,че тук всички по ред правят това изследване...не знам,и аз мисля като теб и се страхувам много.Още не са ни препоръчали сцинтиграфията.



Тема СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: nelly_83]  
Автор svety7 (новак)
Публикувано03.05.10 22:11



Здравейте всички! Някой правил ли е сцинтиграфия на цяло тяло на новите апарати в онкодиспансера в София, или в Александровска болница - става въпрос за хибридна SPECT/CT система . Доколкото знам апаратите са еднакви. Имате ли впечтление, къде в София е най добре да се прави сцинтиграфия на кости



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: svety7]  
Авторsvetlana (Нерегистриран)
Публикувано06.06.10 18:32



Здравейте, баща ми си направи сцинтиграфия на костите ,но никой не ми казва резултата от изследването,т.е.с има заключение но немога да го разбера.Много ще съм ви благодарна ако някой може да ми го разчете.
Пише:При провеждането на целотелесна костна сцинтиграфия се визуализират огнища с хиперфиксация на радиомаркера в 6,8-мо десни ребра отпред и 10-то ляво ребро отзад.
Визуализация на активност в областа на дясна тазобедрена става и дясна пубистна кост-артефакт?
ЗАКЛЮЧЕНИЕ: суспектни сцинтиграфски данни за единични М.лезии в гореописаните локализации.
ПРЕДВАРИТЕЛНО БЛАГОСАРЯ,Много съм притеснена защото и майками си отиди от рак на бял дроб,а миналата година опираираха бащами също от тумор на бял дроб.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: svetlana]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано07.06.10 12:29



Светлана, М. означава метастази, суспектни ще рече че са предполагаеми. Резултатите е най-добре да обсъдиш с лекуващия онколог. Просто го питай за всичко което не ти е ясно в закл. от изследването, а и какво ще се предприеме. Аз съм много притеснителна и си записвам предварително въпросите на листче, иначе забравям. Успокой се Светле, даже ако се потвърдят метастазите, има лечение. Вливат се бифосфонати, подтисат костната резорбция, прилага се и лъчетерапия. Скоро попаднах и на публикация, че иматиниб предотвратява формирането на костни метастази при РМЖ, не знам при вас дали би имало ефект

Аз не съм много в час с тези неща, но лек. онколог ще ти даде по-добра информация, а и дано някой с истински опит се включи. Успех!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: svetlana]  
АвторKpacи (Нерегистриран)
Публикувано02.08.10 15:12



Здравейте т.к и аз съм в същото положение относно баща ми...На кратко на 59 год. е по повод хидроцеле го оперират и му откриват рак на простатата с метастази в костите, сега ще му правят химиотерапия и ...не знам какво още ...меко казано съм шок ..прав здрав не се оплаквал от нищо...и...сега едвали му остава много.Моля Ви някой ако може с някака информация да ми помогне ..незнам.Какво мислите за интегративната медицина...Благодяря Ви предварително



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: Kpacи]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано02.08.10 16:26



Нормално е да сте в шок. Никой не мисли, че може да се случи нещо такова. Не бързайте с прогнози и реплики, че едва ли му остава много, а се съсредоточете върху лечението. Добавете и алтернативи. Ето тук са темите за рак на простатата.


Започнете да пишете в една от темите и да споделяте как вървят нещата, а ние ще помагаме с опит и съвети.
Справочника на темите е пълен с информация от хора, които са споделили своя опит.

Ако изпитвате трудност в ориентирането на клуба, само дайте знак. Ще помагаме винаги както и колкото можем.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: Buba67]  
АвторKpacи (Нерегистриран)
Публикувано02.08.10 20:15



Благодаря ти Буба за информацията,наистина много информация .Незнам някъде във форума може би има мнения относно интегративната медицина но не съм много на ясно къде да търся така че ако някой има поглед върху това лечение моля ви пишете.Благодаря ви.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: Kpacи]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано02.08.10 21:05



Ето теми за интегративна медицина.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: Kpacи]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.08.10 23:18



Инфармацията може да намираш и чрез търсачката на Дир-а горе на всяка страница на Клуба.
Пишеш ключова дума или израз и инфото излиза!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: *jull**]  
Автор leonidas22 (минаващ)
Публикувано07.10.10 15:30



след сцинтиграфията четох,че трябва да се пие много сокове,да се ядат много салати,а друго може да се яде или само това през 24 часа?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: leonidas22]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано07.10.10 16:15



Може да се яде и друго, просто с много сокове /течности/ и салати се изхвърля бързо радиоактивния изотоп. Задължително в менюто червено вино и зелева салата, към тях гарнитура по желание.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: Buba67]  
Автор leonidas22 (минаващ)
Публикувано07.10.10 19:35



благодаря ти за бърз отговор.За сега са казали на щерка,че се чака около 3-4 часа преди това,никъде не съм срещала таково време.Ще напиша,след като мине всичко.Стискайте палци в понеделник,на 11 октомври.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: leonidas22]  
Автор leonidas22 (минаващ)
Публикувано11.10.10 21:12



за сега мога да напиша,как е минало всичко.След вкаран изотоп 3 часа и половина е седяла в стая без прозорци,само с вода и тоалетната.После 20 минути самото сканиране и резултат...на 14-и!така че пак е чакане и притеснение!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: leonidas22]  
Автор marggoto (питанка)
Публикувано11.10.10 22:28



Бъди силна с теб сме !





Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: marggoto]  
Автор leonidas22 (минаващ)
Публикувано12.10.10 21:08



благодаря за подкрепата!чакаме...



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: leonidas22]  
Автор leonidas22 (минаващ)
Публикувано14.10.10 19:10



ураааааааа!всичко е в норма!не знам и тука ли така правят сцинтиграфията от главата до петите и ако има някъде съмнение,назначават допълнителни изследвания на тази част?!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: leonidas22]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано14.10.10 20:01



Поздравления и целувки!


Ама я да се похвалиш и в "Добрата новина"!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: leonidas22]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано15.10.10 13:23



leonidas браво, поздравления за чудестните резултати





Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - новите апаратинови [re: *jull**]  
Автор leonidas22 (минаващ)
Публикувано15.10.10 15:06



с огромно удоволствие!само,че още имаме контроли на 25-и,всички ехографии и мамографията,тогава ще се хваля много,Господ да е с нас!!!



Тема сцинтиграфиянови [re: nelly_83]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано26.10.10 00:59



Здравейте, къде на четвърти километър в София правят сцинтиграфия? Имате ли координати? Отзиви за там? Има ли значение къде ще се направи в София, препоръки?



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: ggs]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано26.10.10 08:41



За четвърти километър чувам за първи път. Да не би да става дума за онкологичния диспансер в Младост. Обикновено правим сцинтиграфии там или СБАЛО /онкологична болница в Дървеница/. Скоро рових в сайта на Токуда и видях, че и те имат апарат. Някой правил ли е там?
А и от вчера имам информация, че няма изотоп. Днес ще разнищя нещата.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: сцинтиграфиянови [re: Buba67]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано26.10.10 10:47



Не бубе, специално попитах. Аз днес бях в диспансера в младост и ми дадоха телефон да звънна на 8-ми, тогава ще кажат кога ще може да се запиша.
За четвърти километър ми каза лекарка от ИСУЛ, днес ще я питам какво точно е там за да мога да търся координати.



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: ggs]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано26.10.10 11:10



Ясно, питай и дай информация. Хубаво е да имаме още варианти.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 26.10.10 11:11.



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: Buba67]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано26.10.10 13:25



Питах, това всъщност е СБАЛНП "Св. Наум", така известна като "психиятрията на 4-ти километър"


Ето линк , телефона на сцинтиграфията там е 02/ 9702154 . Днес се записах за 04 -ти Ноември, казаха че същият ден дават резултата.
Както вече писах в Диспансера ми казаха да звънна на 8-ми да ми кажат кога ще имат "график", че сега нямат.
Иска ми се ако някой има информация да каже има ли разлика между различните апарати или ти ако можеш да провериш Бубе?

Редактирано от ggs на 26.10.10 13:26.



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: ggs]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано26.10.10 13:33



Мила, не е проблем апарата, а лекаря който разчита снимката. Направи си сцинтиграфията там и после можеш да я покажеш и на друг специалист онколог. Спокойно.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: сцинтиграфиянови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано04.11.10 16:37



Това извадих от сайта на болница Свети Наум. Правят сцинтиграфия на кости.
Бадемче, достъпно ли е отделението? Има ли стълби, на кой етаж е? Къде стоя двата часа, докато се разнесе изотопа?

Ето линк:



Отделение по Нуклеарна медицина
Отделението е оборудвано с еднофотонна емисионна компютър-томографска SPECT гама-камера на Philips Medical Systems с възможности за провеждане на следните нуклеарно-медицински изследвания:

• Перфузионна сцинтиграфия на мозък.
• Сцинтиграфия на мозък с туморотропен радиофармацeвтик
/MIBI/.
• Сцинтиграфия на мозък с DаTSCAN при Паркинсонизъм.
• Целотелесна сцинтиграфия на скелета.
• Сцинтиграфия на щитовидната жлеза с каптация за
определяне на функцията.
• Сцинтиграфия на паращитовидни жлези с MIBI.
• Сцинтиграфия на слюнчени жлези.
• Сцинтиграфия на бъбреци.
• Перфузионна сцинтиграфия на белите дробове.
• Сцинтиграфия с MIBI при туморни заболявания на
млечната жлеза.
• Сцинтиграфия на сърдечен мускул.
Отделението работи с НЗОК.

Началник
Д-р Николай Млъчков - главен асистент, дм.
Година на завършване на медицина - 1986 г.
Специалност – Нуклеарна медицина - 1992 г.
Специализация – Guy`s Hospital - London.
Публикации – 38 бр.
Тел.: 02/ 9702154
E-mail: mlachkov@mail.bg

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Тел СвНаум-Re: сцинтиграфиянови [re: Buba67]  
Автор Dimana64 (вървяща)
Публикувано04.11.10 20:01



Директният телефон за сцинтиграфия в Св.Наум е - 970 21 54.



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: Buba67]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано04.11.10 22:47



Бубе, аз правих днес. Намира се на втори етаж, никъде не пише сцинтиграфия на отделението, ще ме извините ама не помня какво пишеше... Като се качиш на втория етаж има едно отделение със стъклени врати. Като влезнеш в него в дъното в дясно е стаята гамакамера и чакалня към нея. Там се слиза по стълби надолу, да имаш в предвид. Иначе супер любезна жена ме посрещна, аз отидох към 8,05 и почти веднага ми инжектира изотопа много презицно. Даде ми час за 12,30 и аз си отидох до вкъщи. Като се върнах после часа се спази и минах много бързо. Е, дават резултата на хартия /аз си мислех че ще е на диск/ и не обясняват много-много, ама пък го дават веднага и не се налага да ходиш пак, а и да го мислиш. Правила съм последно сцинтиграфия преди 7 години в онкологията и там беше едно чакане, никой нищо не ти обяснява... Сигурно са се променили вече нещата, ама бях приятно изненадана от организацията там.





Тема Re: сцинтиграфия - "Свети Наум"нови [re: ggs]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано05.11.10 11:25



Два пъти правя там сцинтиграфия, мисля, че по-малко хора знаят, че там има апарат и не се чака, а и затова може би отпуснатия изотоп затова свършва по-късно от другите места. Стори ми се обаче, че на този апарат изследнатето продължава по-дълго. Аз не ходя там с талон, защото ме следят по Програмата за кл.проучвания и лекаря ми уговаря час, изпраща ме с документ, преведен на немски /защото фирмата по проучването е австрийска/ и диск. Мисля, че ако отидете с обикновено направление и си подсигурите диск, няма да ви откажат.



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: ggs]  
АвторLili (Нерегистриран)
Публикувано02.12.10 15:30



Каде да направим сцинтиграфия, в София навсякаде казват , че нямат изотоп.А баба ми е на легло и не знаем какво и е точно, има адски болки в кръста,крака и отслабна много за една седмица.Кажете за такав апарат и в др. градове.А дали може след иследването да пътува много километри?Благодаря предварително.



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: Lili]  
Автор diana1OO (Димитрова)
Публикувано02.12.10 19:14



Изследването е напълно безболезнено и самото то няма да пречи да се пътува.
Къде в провинцията има сцинтиграф - не знам. Вероятно някои клубарки знаят и ще напишат. Желая успешно лечение.



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: Lili]  
АвторLlLl (Нерегистриран)
Публикувано02.12.10 21:26



От Благоевград сме и София не е толкова далече,но 99% ни казват чак за Януари.Преди 3 години и отстраниха едната гърда и досега не са и правили никога сцинтиграфия.Страхуваме се защото е отслабнала , движенията са и мн болезнени, затова само лежи,дано да се окаже дископатия.На рентген и скенер ништо не излиза, дано ТМ не покаже високи стоиности.Винаги ли е толкова трудно за тази сцинтиграфия да си я направиш?



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: LlLl]  
АвторDeSi (Нерегистриран)
Публикувано19.01.11 10:40



Здравейте! Отново пиша, тъй като вчера нямах отговор. Вчера на баща ми правиха сцинтиграфия на костите и резултатът е:
При целотелесно скениране на скелета се отчита огнищно повишено натрупване на РФ в множество зони в областта на ТН 4-6, ТН 10, ТН 12, L 3, в дясно 2-ро ребро дорзално, 5-то ребро вентрално. Като странична находка се отичита значително нарушен дренаж на левия бъбрек.
Сцинтиграфски данни за огнищно повишен минерален метаболизъм в маркираните зони на скелета свързан с патологична костна преустройка. М. осеув генер. от основното заболяване. Хидронефреза в ляво.
Клинична диагноза: Ту пулм. декс. Това злокачествено новообразувание на костите ли е? Как се лекува? Благодаря



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: DeSi]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано19.01.11 12:13



Със сцинтиграфията отивате при онколога, който следи баща ви. Не съм лекар, но от това което чета разбирам, че има разсейки в костите. Те се лекуват с вливане на бифосфонати. Овладява се. Идете и при нефролог, хидронефрозата трябва да се следи и лекува.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: сцинтиграфиянови [re: Buba67]  
АвторDeSi (Нерегистриран)
Публикувано19.01.11 13:03



Благодаря. Днес майка и татко са в Пловдив. Каза ли са му, че няма да има оперативно намесване. Ще му правят ревизия на третата биопсия и ще решават дали ще се подлага на химиотерапия или лъчетерапия.



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: DeSi]  
Авторrali_m (Нерегистриран)
Публикувано30.01.11 19:11



Здравейте! Обръщам се към вас за съвет. Свекър ми е с рак на простатата. Преди повече от година претърпя безкръвна операция във Военномедицинска академия. От тогава е на хормони - таблетна форма. Напоследък обаче ПСА показателят му не е добър. Започнаха да му поставят и инжекции, но не се подобрява. Правил е скенер на вътрешни органи. Според лекуващия лекар е необходима сцинтиграфия на костите. Проблемът е, че от местния /Русенския/ онкодиспансер обясняват, че липсва веществото, с което се прави изследването. Така било в цялата страна. Бихте ли ми казали, наистина ли е така, ако имате информация и има ли лечебно заведение В България, в което в момента може да се направи това изследване?
Благодаря!



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: rali_m]  
Автормaя (Нерегистриран)
Публикувано31.01.11 08:23



На 25. 01 направих сцинтиграфия във ВМА София. На тел.02/9226000 - централа, искате да ви свържат с отделение по нуклеарна медицина и там си записвате ден и час. Много са любезни.
онкодиспансера в Младост - централа 975 35 35, питате как да се свържете за записване за сцинтиграфия, записваха за след 15.02



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: rali_m]  
Автор Dila84 (непознат)
Публикувано31.01.11 19:40



Ние направихме сцинтографията на татко в МБАЛ "Свети Иван Рилски" София на 18.01.2011 г. Тел. 02/851 08 19. Обаждаш се и те записват. Ако имате талон 3А, плащате само един диск, на който се записва сцинтиграфията. Късмет



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: rali_m]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано31.01.11 20:40



Давам ви тел на регистратурата на Шуменския диспансер/ поне е по-близо/ 054/800561126,има Отделение по Нуклеарна медицина, но незнам дали правят това изследване- попитайте ще ви обяснят,предполагам ако ви запишат час ще искат и досието да носите.Успех...



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: rali_m]  
АвторEвeлинa (Нерегистриран)
Публикувано01.02.11 20:54



Аз направих сцинтиграфия вчера - 31.01.11 в Онкодиспансера в Младост. От 8ч. до 11ч. чакахме 25 човека дали ще пристигнат или няма да пристигнат изотопите. Но вече са тук!!!
Обадете се на тел.:975 3535 - централа и запишете дата. После ще си вземете талон 3-А от хирург. Нищо не се плаща.



Тема Re: сцинтиграфиянови [re: Eвeлинa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано01.02.11 20:56



Благодарим за инфото, ама ти няма ли да се похвалиш с някоя добра новинка?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: сцинтиграфиянови [re: *jull**]  
АвторEвeлинa (Нерегистриран)
Публикувано02.02.11 23:07



Веднага Джули! Няма мета в кокалите ми! Има разни артрозни - дъртрозни изменения, но малките рачета ги няма!!!





Тема Re: сцинтиграфиянови [re: Eвeлинa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.02.11 23:59



Ние ходим да се хвалим с такива резултати в темата "Добрата новина".

Така не само
получаваме поздравления, но и държим темата вдигната, което е много важно за духа на Клуба!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: сцинтиграфиянови [re: мaя]  
АвторKaтя (Нерегистриран)
Публикувано08.03.11 16:06



Много благодаря за инфото.Записахме час за 17.03.2011.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: galizak]  
АвторAнu (Нерегистриран)
Публикувано13.04.11 12:15



Здравейте, изчетох ви внимателно, но не намерих отговор на въпросите си.
Преди 3 години майка ми беше оперирана от рак на гърдата /с рецидив/ при Гаврилов. Трети стадий бил. Откриха се лезии в костите - огнища в черепа и таза. Една година и биха Зомета /калцирала ги/, сега - нямала право повече - ужассс!!!
Искам да знам истината - умира ли се от това? Кога? Болезнено ли е? Ще се ускори ли процесът сега, като не взима медикаменти?
Днес пак ще й правят сцинтиграфия...Никой не ми казва истината...



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: Aнu]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано13.04.11 14:33



Здравей! Доколкото знам със Зомета може да се продължи до 3 години. Аз се лекувам в чужбина и не знам практиката на българските лекари в това отношение, но тъй като при мен имаше съмнение за такива лезии ми обясниха, че ако се наложи ще ми бият Зомета и че с това лечение може да се продължи три години, а след този период се предполага, че състава на костите е обновен... Поискай второ мнение според мен! Успех!!!

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..." Екзюпери


Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: Aнu]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано13.04.11 14:35



Забравих да ти кажа още, че ако са калцирани и няма активност не смятам, че трябва да се притесняваш... Това значи, че работата е успешно свършена! Понякога онколозите са щастливи, когато успеят да приспят клетките... Така можеш да си живееш дълго време!

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..." Екзюпери


Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: megolina75]  
Автор gigi1234 (непознат)
Публикувано13.04.11 15:01



Здравейте!Искам да попитам къде според вас се намира най-добрия апарат за сцинтиграфия в София или Пловдив?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: megolina75]  
АвторAнu (Нерегистриран)
Публикувано13.04.11 15:09



Благодаря ти, Меги!


Лечението на майка ми със Зомета беше преустановено само година след започването му - средства ли нямат, не знам - нямала право на повече. Никой не е споменавал, че са се калцирали вече онези неща и че са приспани. А и годишната сцинтиграфия е едва днес - месеци след последната й Зомета.
Знам само, че преди 3 години са й дали 5 години живот...Искам да знам какво да очаквам...



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: Aнu]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано13.04.11 15:19



Ани, според мен и пак според мен, никой не може да ти каже колко време... На мен например преди две седмици ми казаха, че няма лечение в моя случай. Аз направих консултации във Франция и САЩ и ми отговориха, че това не е вярно. Мисълта ми е, че на трябва ние сами да си слагаме някаква програма колко време... Аз на твое място по-скоро бих изчакала резултатите от сцинтиграфията и тогава бих направила няколко консултации. Не се притеснявай от това да питаш където и да било... Става въпрос за майка ти и за нейното здраве! Понякога другите забравят, че ти си конкретен човек, а не просто поредното число. Ако мога да ти бъда полезна с нещо пиши ми на лични! От сърце желая на майка ти и теб успех!



"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..." Екзюпери


Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: megolina75]  
Автор Ан Кристин (непознат )
Публикувано13.04.11 16:11



Не намерих как става, затова пак ще ти благодаря публично, мила Меги. За пореден път се убеждавам, че тази ужасна болест спохожда само добри същества. Ще споделиш ли повече за твоята ситуация? Не се оставяй да ти се внушават лоши неща - общото между всички излекували се е силният дух и борбата!





Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: Ан Кристин]  
Автор Ан Кристин (непознат )
Публикувано13.04.11 17:30



"Целта при лечение на хора с метастатична костна болест и болката, която толкова често е свързана с нея, е да се облекчат симптомите, да се предотвратят фрактурите и да се подобри подвижността и качеството на живот."
Значи ли това, че е нелечимо?! Вие как облекчавате симптомите?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: Ан Кристин]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано13.04.11 19:17



Аз имах няколко костни метастази в областта на таза, където ми беше операцията /рак на шийката на матката, 3 стадий/, те бяха локални и тъй като другата част от тялото бе чиста и ми предстоеше лъчетерапия не се наложи Зомета, освен това метастазите ми бяха малки и не съм имала симптоми. Искам да ти кажа, че два месеца по-късно процесът в костите бе стопиран, а след 5 месеца изследванията показаха, че вече няма метастази в костите, останаха само белезите от тях. Аз не съм експерт, но знам какво ми каза лъчетерапевтката - Зометата може да я взимаш три години, въобще не се притеснявай! Всичко е много индивидуално. В някои случай наистина не помага много... В други пък да... Знаеш ли как ще реагира едно тяло... Някъде бях чела за период на обновяване на костната тъкан. Ще се опитам да го намеря и ще пиша, ако успея. Както казват в моята болница - Кураж



"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..." Екзюпери


Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: megolina75]  
Автор anastasiar (непознат )
Публикувано07.03.12 00:10



Здравейте, надявам се да ми помогнете и този път. Въпроса ми е дали може да се направи костна сцинтиграфия по желание на пациента, без направление и какво би струвало това? На баща ми никой не му е препоръчал това изследване, а неговия вид рак често дава метастази в косите. Доколкото разбрах необходимото направление е 3 или 3А. Може ли да се вземе от личния лекар или трябва непременно от хирург? Дали е противопоказно при хора с бъбречна недостатъчност? И последен въпрос ПЕТ скенера показва ли наличие на костни метастази ако има такива или не? Благодаря ви предварително!

Редактирано от anastasiar на 07.03.12 00:12.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: anastasiar]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано07.03.12 11:11



Здравей! Не мога да ти помогна с първата част от въпросите, но ще ти отговоря на втората:) ПЕТ скенера показва всякакви метастази или по-скоро места със засилен метаболизъм. Той се прави на цяло тяло и няма как да се пропусне нещо, стига да е с размер над 5 мм. Под 5 мм няма достатъчно натрупване. А за костите има още нещо- изследване на количеството на калций в организма. При наличие на костни метастази калцият в кръвта се увеличава. Това е лесен и безвреден начин за постоянна проверка. На мен непрекъснато ми следят този показател! Разбира се ако има скорошен ПЕТ скенер е най-добре:) Стискам палци всичко да е наред:)

Защото Си ме направил глава, а не опашка!


Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: anastasiar]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано07.03.12 11:45



Може да се направи сцинтиграфия без направление, последно струваше около 120 лева, но е хубаво да я назначи лекар, за да прецени ситуацията. Имай предвид, че изотопа е радиоактивен и не е безвредно, особено ако има проблем с бъбреците.
А с направление става по следния начин, личния лекар дава направление 3 /три/ за хирург, хирурга дава направление 3а /три а/ за нуклеарно изследване. Но преди да тръгнеш за направления е хубаво да си запишеш час, последно имах направление, а се наложи да чакам над месец за изотоп и просто ми изгоря направлението.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: Buba67]  
Автор anastasiar (непознат )
Публикувано07.03.12 12:05



Благодаря ви за изчерпателните отговори! ПЕТ скенера е от ноември 2011г., според вас кога би трябвало да се направи сцинтиграфията - разбрах че се прави веднъж годишно. Година след като е била операцията /защото от тогава са минали година и четири месеца/ или година след ПЕТ скенера? А иначе това изследване на калция в кръвта задължително ще го направим! Благодаря ви още веднъж! Бъдете здрави!!!





Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: anastasiar]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано07.03.12 13:12



Аз лично бих направила следващ ПЕТ скенер вместо сцинтиграфия през април:) Тук( в Белгия) правят сцинтиграфия при наличие на завишен калций в кръвта и съмнителен резултат на ПЕТ скенер. Но знам, че изискванията в БГ са различни, сигурно поради факта, че не могат да се следят всички с ПЕТ скенер... Успех и здраве от сърце пижелавам!

Защото Си ме направил глава, а не опашка!


Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: megolina75]  
Автор anastasiar (непознат )
Публикувано08.03.12 21:14



Калцият е в норма. Благодаря ви още веднъж, много здраве и късмет!





Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: anastasiar]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано08.03.12 21:26



Чудесна новина! Много се радвам! Здраве, здраве и пак здраве!

Защото Си ме направил глава, а не опашка!


Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: megolina75]  
АвторEмa (Нерегистриран)
Публикувано19.04.12 09:36



Здравейте, някой може ли да ми каже къде в близост до Александровка болница правят сцинтиграфия?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: Eмa]  
Автор EFO75 ()
Публикувано19.04.12 10:26



Във ВМА-долу в мазето-сектор нуклеарна медицина.През поликлиниката,в дясно 1-те стълби,по коридора и в дъното има охрана ще те опътат точно каде е.С записване става,за какво,кой ден и час.Може и с талон4.или заплащане.Ако има изотопи.тел.02/922-58-91;бул.Г.Софийски 3. др.Куйкин



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: EFO75]  
Автор Диана Владимирова (непознат )
Публикувано15.07.12 08:47



Да попитам и тук .
Много моля за помощ !
Вчера правиха на майка ми сцинтиграфия . Моля някои да ми обясни резултатите с простички думи .
" След провеждане на целотелесна костна сцинтиграфия на фона на дребни огнища на повишен минерален метаболизъм най - вероятно от дегенеративен артрозо артритен тип и остеопороза в областа на прешлените от тораколумбалния сегмент , раменни и тазобедрени стави , се наблюдава суспектно огнище в областа на сакрума .
Огнищно повишения метаболизъм в черепните кости , дясно темпорално най - вероятно е във връзка с репаративни процеси .
Заключение :
Сцинтиграфски данни суспектни за м. лезии в сакрума .

Редактирано от Диана Владимирова на 15.07.12 09:21.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: Диана Владимирова]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.07.12 09:52



Едва ли ще съм много полезна, но докато успееш да се консултираш с лекар, поне да имаш някаква ориентация.
Доколкото разбирам от написаното, дребните огнища са следствие от артрит или остеопороза - т.е. нищо обезпокоително.
Това, което се наблюдава в черепните кости е реакция на организма, функция на неговите самовъзстановителни възможнасти.
Единственото подозрително място е в сакрума (това е мястото над опашната кост). Но доколко е наистина обезпкоително, ще каже онкологът.

КЪСМЕТ!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: *jull**]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано22.07.12 22:31



Преди дни ми правиха рентгенова снимка поради ужасни болки в здравия крак.Припомням ,че другият е с огромен лимфедем. Резултатите ме ошашавиха-нормална костна структура,гладки линии , ни следа от артроза, а бе всичко на 6! Лекарят дойде да ме поздрави!И болният крак бил чудесен ,що се отнася до костите. Питам, за остеопороза /хистеректомирана съм отдавна / дали трябва да правя специално изследване или рентгена е достатъчен ?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано23.07.12 08:54



За мен рентгена не е достатъчен. Просто след 6 месеца направи изследване на костната плътност.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: Buba67]  
Автор wild_rabbit (непознат )
Публикувано21.08.12 14:36



Здравейте. Нашия случай е - Рак на простатата, с направена операция на тестисите. Още чакам за епикризата. Необходимо ли е да направя от сега записване за сцинтиграфия на костите - става въпрос за Пловдив. И къде?
Баща ми е с доста силни болки в ставите и костите - дори не може да се качва по стълби. Много е отслабнал и отпаднал, а все още няма назначено никакво лечение и аз се чудя от къде да започна - витамини, калций?



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ.нови [re: vesela.bg]  
Автор az_alexa_ (непознат )
Публикувано05.02.13 10:00



Здравейте, аз имам карцином на щитовидна жлеза,8мм,предстои ми операция сега на 13.02.2013 в София.Родом съм от Добрич и съм на 34г.Умирам от страх, че може да имам метастази в кости и бял дроб!!Само това мисля по цял ден и ме наболяват ставите.Верно ме хвана някакъв вирус и съм с температура, но в ставите на колената нещо ме човърка и това не ми дава мира:(((Въпросът ми е, може ли при все че ми предстои операция да си направя тази сцинтиграфия или някакво друго изслкедване???Мисля само за това и не знам как ще дочакам операцията, а доколкото чувам дори 6 месеца след нея правят изследване за мета....Моля, някой ако знае нещо по въпроса да каже.И най-вече- кога започват да болят метастазите......ужасно съм уплашена.......



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: wild_rabbit]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано28.09.13 20:12



Ще напиша мнението си тук, защото това е темата за сцинтиграфията плюс още 2 качени в СПРАВОЧНИК НА ТЕМИТЕ В КЛУБА, на първа страница 7-ми ред.
Нели мила, извини ме, но ще си позволя да поспоря с вас. Аз не съм доволна от Онкологията. Описвам защо: направено изследване 2009 г. Освен метите, които си имам и си ги знам, са описани още - лезии на 3,4 и 5 ребро вляво и 7-мо в дясно. Тогава практиката там беше, с направление, ако искаш снимка плащаш 30 лв. за нея. Поискала съм снимка, тя е с размер А 4 като рентгенова. Там наистина се виждат много ясно черни точки по описаните ребра. Разчитането ми е от Е.Пиперкова, на снимката е името на Цоневска. Не оспорвам заключението на лекарките, така е показал апарата. След този случай съм направила 2 изследвания в болница "Св.Наум" и 2 в Диспансера в Младост. Никъде няма описани лезии в ребрата, а нали се сещате, че едва ли са изчезнали, мети в костите ако изобщо могат да се изчистят, за това са нужни години вливания.
Апаратът в Диспансера е от 2010 г. ако не греша, тогава беше най-новия. Резултатите излизат същия ден, когато са готови резултатите, лекаря - д-р Чиков лично ги връчва на пациента, като ги обсъжда с него. Спомням си преди години, пак в Онкологията, можеше срещу 30 лв. да си направиш консултация с лекаря, който е разчел резултатите, но пациентите не бяха доволни от тези консултации, мисля че тук в клуба също някой беше споделил, ама нямам време да търся.
От един и същи специалист един може да е доволен, друг не, затова и в черен и бял списък - всичко е много относително, дано всеки намери най-добрия за него вариант!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: nadia_O6O6]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано04.10.13 21:58



Имах обаждане на зелената линия, споделям, защото точно това ми се случи при последната сцинтиграфия.
Попитаха ме имам ли болки в крака и като чуха отрицателен отговор ми гледаха само тялото.
Същото се е случило с дамата, тя е с РМЖ и въпреки растящия маркер и индикацията, че нещо се развива, са направили сцинтиграфия само на тялото. След месеци убеждаване, че всичко и е наред, метастазата се показала като подутина десетина сантиметра над коляното. Сега лежи у дома и я прехвърлят като топка личния лекар и онкологията.

И макар да твърдят онколозите, че метастазите в костите са в торса /плоските кости/ искайте да гледат цялото тяло.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: nadia_O6O6]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано18.10.13 23:48



Наде, страшно много ценя мнението ти и съветите ти. Думите ти ме накараха да се замисля...


Ние сме правили сцинтиграфия досега само в онкологията в дървеница, нямаме база за сравнение с други лекари и болници, но сме доволни. Единствено, което ме притеснява там е фактът, че пациентът трябва преди да му излязат резултатите да реши има ли нужда от консултация с лекаря(30лв)или не. Резултатите ги съобщава някоя сестра. Ак резултатите са добри и е платил за консултация, тя и парите съответно изгарят, защото ти казват че няма нужда от консултация.
Ако резултатите не са добри, но предварително не си платил за консултацията, после лекарите се сърдят, защо не си... Така се заформя една порочна практика!


Искам да попитам на свой ред в диспансера преглеждат ли безплатно с въпросното направление 3а. Благодаря!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: nelly_83]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано20.05.14 11:10



Отделение по нуклеарна медицина Бургас

Сцинтиграфия на кости -

тел. 056/876676
В момента записват за началото на юни





Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: tinker.bell]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано22.05.14 08:12



Ето и координатите за записване на Нуклеарна медицина в Пловдив:
032 602 351
Обикновено първо се взима час и после направление, защото може да се почака повече от месец. Аз миналата година чаках даже 3



Но сега ме записаха за след 2 седмици, така , че на 29-ти май стискайте палци.

\" Важно е не дали дълго, а дали добре си живял \"

Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕнови [re: kras4o_k]  
Автор belvedere1 ()
Публикувано30.05.14 08:42



здравейте,
много време не съм писала в клуба, но редовно следя темите. На майка ми и назначиха да направи сцинтеграфия на кости след проведен курс на химиотерапия, тъй като туморния маркер започна леко да се повишава. Тъй като личният лекар не и дава направление ще плащаме. Исках да я запиша за Александровска, но там записват за след 10 юни, а на нас ни се иска да го направим по-бързо. Свързах се с болница " Иван Рилски" в София и я записах за 13 юни. Обясниха ми, че в момента нямат изотоп. Моля да споделите дали накоя от вас е използвала апарата в Иван Рилски и дали е добър. Благодаря ви!



Тема Моля ви, момичета, дайте ми някакъв съветнови [re: nadia_O6O6]  
Автор TNBC (Тони)
Публикувано17.07.14 01:36



Привет момичета, нуждая се от вашата помощ и съвет, зная, че сега е отпускарски сезон и сигурно малко от вас четат в клуба, но наистина ще съм ви много благодарна ако ми отговорите на някои въпроси.

От около месец имам болки в ставите, всичко започна с една периодично появяваща се болка в началото само в лявата тазобедрена става нещо като много болезнено прищракване при движение, което се появяваше от време на време, реших, че просто съм се преуморила и не й обърнах много, много внимание. Все се надявах, че тази болка ще премине, но не само, че не отмина ами освен в лявата тазобедрена започна да ме боли сериозно и кръста , и долната част на гръбнака. От около десетина дни положението на моменти направо е нетърпимо...болката варира по сила, но почти няма момент без да ме боли. Болките определено на моменти ми причиняват сериозен дискомфорт, особено от седмица насам като се движа или малко се натоваря, дори и седнала, когато съм, или в легнало положение или права - пак боли... - ясно е, че тази болка няма да мине от само себе си и че има някакъв проблем, който я причинява. Чували ли сте дали от прищипан нерв може да боли така и то на няколко места?

В началото ходих да се жалвам на личния лекар ама той човека си няма и грам понятие от онкология - каза ми да не се тревожа, че е само прищипан, възпален нерв, изписа ми да пия противовъзпалителни, пих ги 2-3 дни, но не видях някакъв ефект, а и много ми раздразниха стомаха и ги зарязах. Той и преди две години, когато ми се появи бучката в гърдата след като видя мамографията ми, така уверено както сега ми казваше да не се притеснявам излишно, че било само киста - да,да - ама не, добре че тогава не го послушах - оказа се рак и то много агресивен рак. А пък и скоро четох за една жена дето половин година я болял кръста – казвали й, че е от неудобни обувки, а накрая се оказало че са метастази в костите, така че не мисля да се доверявам на личния лекар - въпреки, че така ми се иска този път да се окаже прав и това наистина да е прищипан нерв, но не ми се ще да слагам розовите очила и да се самозаблуждавам.

Реших, преди да направя сцинтиграфия да отидем на море и после да се изследвам, като се надявах че през това време може да се оправя... Еееех, хубаво беше на моренцето... само да не бяха тези болки...на връщане от морето се наложи на моменти да пътувам дори в хоризонтално положение в колата, щото така ме схвана кръста докато пътувахме, че и седнала не можех да стоя, абе какво да ви кажа – болиии ...няма смисъл да отлагам още - ще трябва да направя това изследване.

Изчетох темите в справочника “костни метастази “ и “сцинтиграфия“, но понеже в тези теми не е писано скоро - реших все пак да ви попитам няколко неща, понеже колкото повече чета - толкова повече се обърквам, а така съм се паникьосала, че това може да са метастази, че направо ми е трудно да мисля трезво – затова наистина се надявам и разчитам на вас, ако знаете и ако имате няколко свободни минутки да ми отговорите:

Моля ви, дайте някакъв съвет и идея къде да направя тази сцинтиграфия? Знаете ли за някой по-нов сцинтиграф или по-добър такъв? За предпочитане в София, не съм от там, но там съм си правила всички терапии и операциите и ми се иска и сцинтиграфията там да я направя, къде според вас се намира най-добрия апарат за сцинтиграфия в София? В тази тема най-много се споменават:

МБАЛ "Свети Иван Рилски"

Онкодиспансера в Младост

болница "Св.Наум"

Онкологията в Дървеница


Кой сцинтиграф да избера? и кой лекар бихте препоръчали? някой добър лекар, на който може да се има доверие за разчитането на сцинтиграфията?

Също така исках да ви попитам резултата от сцинтиграфията на какъв друг носител може да го дадат, освен на снимка(такава като ренгенова) - може ли да го дадат записан примерно на диск, за да може да се даде за още едно мнение или не? До сега сцинтиграфия съм правила само веднъж в Онкологията миналата година докато бях на химиотерапия, написаха ми заключение от изследването нещо от рода на дегенеративни промени в големите стави, и ми дадоха снимка с размер А4 , но на такава снимка не ми е ясно как може да се види хубаво какъвто и да е проблем, ако случайно някой реши да я даде за второ мнение.

Тогава за сцинтиграфията ме бяха записали от отделението по химиотерапия по клинична пътека и ми я направиха на другия ден ден след вливката, не съм много наясно как точно стоят нещата със сцинтиграфията - записва се предварително дата по телефон или на място и се чака известно време(примерно месец) или може и за по-кратък период да се направи, в смисъл за текущата седмица или винаги се чака много?

Простете ми за глупавия въпрос, но гама камера и сцинтиграф едно и също ли е?

Четох за някакъв нов апарат в Онкологията, който е монтиран миналата година, знаете ли той сцинтиграф ли е или е за други изследвания? Става въпрос за този апарат:



Не ми е ясно също и това – при какъв лекар да отида, за да се консултирам т.е. ако жена има бучка в гърдата отива на мамолог-онколог, но при съмнение за метастази в костите при какъв лекар се ходи, в смисъл кой лекар се занимава с тумори или метастази по костите?



Ох, много дълго стана, дано не съм ви досадила с оплакванията и въпросите си, но наистина съм силно притеснена. Благодаря ви, че отделихте време да изчетете всичко, което съм написала, ще съм още по-благодарна на всеки, който сподели някакво мнение - разчитам на вас!



Тема Re: Моля ви, момичета, дайте ми някакъв съветнови [re: TNBC]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано17.07.14 12:46



Мила, моля те да пренесеш (с Copy-Paste) постинга си в продължението на темата:



"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 17.07.14 12:50.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.