Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:55 27.09.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема ТАКСОЛ  
Автор vio (непознат)
Публикувано06.09.06 21:49



Здравейте, както вероятно вече знаете майка ми беше оперирана от рак на млечната жлеза, изкара предоперативен курс с фарморубицин /червената/, след операцията направи още две вливания и сега и вливат по - силния химиотерапевтик - Таксол.
Въпросът ми е някой минавал ли е през това лечение и как се справя със страничните ефекти - майка ми има ужасни болки в костите и долу ниско в корема. Предварително ви благодаря! Поздрави и кураж на всички!

Редактирано от vio на 06.09.06 21:50.



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: vio]  
Авторcнaxa (Нерегистриран)
Публикувано17.12.07 18:17



Гледам, че никой не е отговорил на този въпрос. А вече и мен ме интересува. След първите 4 химии на смекърва ми с по-лека химиотерапия, сега следва лъчетерапия 23 дни и след това свекърва ми я чака Таксол. Тя е с РМЖ. Много се уплаши, и сега чака на мен да я информирам каво е това. Ккакто се сещате докторките в хОнкологията нямат време за разговори. Дайте моля някой линк, ако занете.



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: cнaxa]  
Автор *jull** (())
Публикувано17.12.07 19:23



Напиши горе - в търсачката на тази страница - думата ТАКСОЛ и ще ти излезе доста информация.
В Гугъла също можеш да откриеш, но на български почти няма (има на руски, обаче, ако не те затруднява).





Тема Re: ТАКСОЛнови [re: cнaxa]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано17.12.07 20:16



Поствам със съкращения:

TAXOL  (PACLITAXEL)
Концентрат за инфузия 30 мг, 100 мг и 300 мг (6мг/мл)
1. ТЪРГОВСКО НАИМЕНОВАНИЕ НА ЛЕКАРСТВЕНОТО СРЕДСТВО: TAXOL® ТАКСОЛ
2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ
Всеки мл Taxol съдържа 6 mg paclitaxel. Препаратът е във флакони от 30 мг, 100 мг или 300 мг.
3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА Концентрат за инфузия
4. КЛИНИЧНИ ДАННИ
4.1. Терапевтични показания
Карцином на яйчниците:
За първично лечение на карцином на яйчнците, Taxol се употребява за лечение на болни с напреднал карцином на яйчниците или с остатъчен тумор (> 1 см ) след първоначална лапаротомия в комбинация с цисплатина .
Taxol се прилага за първично лечение на болни с напреднал епителен карцином на яйчниците.
За вторично лечение на карцином на яйчниците, Taxol се употребява за лечение на метастатичен карцином на яйчниците след неуспех на стандартната терапия съдържаща платина .
Карцином на гърдата: Taxol се използва за лечение на метастастатичен карцином на гърдата след неуспех на стандартната терапия.
За адювантна терапия , Taxol е показан за лечение на болни от рак на млечната жлеза с висок риск от рецидив и метастази.
Напреднал недребноклетъчен рак на белия дроб :
Taxol, в комбинация с цисплатина , е показан за лечение на недребноклетъчен рак на белия дроб /NSCLC/ при пациенти, за които не се предвижда потенциална лечебна хирургия и/или облъчване.
4.2. Дозировка и начин на приложение
Първично лечение на карцином на яйчниците
Макар, че се проучват и други дозировъчни режими, препоръчва се комбиниран режим, състоящ се от Taxol 175 мг/м 2 , въведена венозно за 3 часа, последвана от цисплатина 75 мг/м 2 , с интервал от 3 седмици между курсовете. Ако се избере 24-часова инфузия на Taxol, дозата на Taxol трябва да бъде 135 мг/м 2 последвана от цисплатина 75 мг/м 2 , с интервал от 3 седмици между курсовете /виж 4.5/.
Вторично лечение на карцином на яйчниците и на гърдата

Преди прилагането на Taxol всички пациенти трябва да се подложат на премедикация с кортикостероиди, антихистамини и Н 2 -блокери, напр.
Лекарство; Доза
Приложение преди Taxol
Dexamethanose 20 mg перорално *Приблизително 12 и 6 часа
Diphenhydramine 50 mg венозно 30 до 60 мин.
cimetidine или ranitidine 50 mg венозно 30 до 60 мин.
Taxol трябва да се въвежда през in-line филтър с микропореста мембрана не по-голяма от 0.22 μm.
4.3. Противопоказания
Taxol е противопоказан при пациенти с анамнеза за тежки реакции на свръхчувствителност към паклитаксел или някоя друга съставка на препарата, особено полиоксиетилираното рициново масло (виж 4.4 ).
Taxol е противопоказан по време на бременност и кърмене(виж 4.6 ).
Taxol не трябва да се прилага при пациенти с изходно ниво на неутрофилите < 1500/мм 3 (1,000 /мм3 за болни от Капоши саркома ).
4.4. СПЕЦИАЛНИ ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ И СПЕЦИАЛНИ ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ ПРИ УПОТРЕБА

Тъй като Taxol съдържа 396 мг/мл абсолютен алкохол, трябва да се има предвид възможните ефекти от страна на ЦНС и други ефекти.
Трябва да се внимава да се избягва интраартериално прилагане на Taxol, тъй като при тестове върху животни за локална поносимост са наблюдавани тежки тъканни реакции след интраартериално прилагане.

4.8. Нежелани лекарствени реакции
Честотата и тежестта на страничните ефекти, най-общо казано, са подобни при пациентите, приемащи Taxol за лечение на яйчника, на гърдата или на белия дроб. Taxol, прилаган в препоръчаната доза и схема, се понася добре и нито един от наблюдаваните токсични ефекти не е ясно свързан с възрастта.
Пациентки с карцином на гърдата, подложени на адювантна терапия, не са имали по-чести или по-тежки нежелани лекарствени реакции от онези, които са били само на АС терапия.
При прилагането на Taxol като 3-часова инфузия за първа линия химиотерапия на рак на яйчниците, се съобщава за по-чести и тежки случаи на невротоксичност, артралгия/миалгия и свръхчувствителност при пациенти лекувани с Таксил последван от цисплатина, отколкото при пациенти, лекувани с циклофосфамид последван от цисплатина. Миелосупресията се среща по-рядко и в по-лека форма при прилагане на Таксол като 3-часова инфузия последвана от цисплатина, отколкото при циклофосфамид последван от цисплатина.

Алопеция е наблюдавана при почти всички пациенти.

Стомашно-чревните странични ефекти са били обикновено леки до умерени
ДАТА НА ПОСЛЕДНА РЕДАКЦИЯ : 22.02.2000 г.



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: Thea]  
Авторsv3 (Нерегистриран)
Публикувано17.12.07 22:51



Същото отвратително гадене , както при червената химия ли е?



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: sv3]  
Авторcнaxa (Нерегистриран)
Публикувано20.12.07 14:27



Много ви моля, има ли тук пациенти или ваши близка да са минавали терапията с Таксол? Моля, споделете конкретен опит!

Иначе благодаря за информацията до тук.



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: cнaxa]  
Авторzara (Нерегистриран)
Публикувано20.12.07 17:17



Здравейте!Аз проведох 6 курса химио с таксол и цисплатина.Десетина дни след вливането ме боляха всички кости,хиляди иглички сякаш пробождаха тялото ми,гадеше ми се/е съм повръщала/.Приключих химиото на 31.08. и сутрин като стана все още чувствам ръцете и краката си изтръпнали.



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: zara]  
Авторcнaxa (Нерегистриран)
Публикувано22.12.07 16:57



Благодаря, Зара. това, което пишеш хич не ми звучи обнадеждаващо. Свекърва ми е на 70 г. с диабет и дрболести, дали има смисъл да се трови и с това.

Ти преди това беше ли на друга по-лека химия? На колко години си?

Косата ти опада ли?



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: cнaxa]  
Авторzara (Нерегистриран)
Публикувано22.12.07 23:31



На 37 години съм.Не съм била на друга терапия преди това.Косата разбира се окапа.Моята диагноза беше рак на яйчниците стадий 4/променен от химиотерапевтите на 3с/ и прогноза 2-3 месеца живот.Резултатът от терапията е отличен.При втората операция нямаше открити ракови клетки.





Тема Re: ТАКСОЛнови [re: zara]  
Автор pstefanov (непознат )
Публикувано23.12.07 11:52



Това ми трети път да пиша, не знам явно има проблем с постването?
И така имали нещто с което можем да помогнем на човек с терапия с Таксол и Карбо-платиниум. Въпроса ми е за страничните ефекти - усеща болки в мускулите и отпадналост. Клко време трае този процес?



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: pstefanov]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано23.12.07 12:07



Зависи от човека, болките са от една до две седмици.
За тези странични ефекти се прави премедикация с инжекции дексаметазон. Слагате ли инжекции?

Нема начин да нема начин



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: vesela.bg]  
Автор pstefanov (непознат )
Публикувано23.12.07 13:03



Благодаря за мнението,
Това ние първа терапия която я направихме на 20.12.2007, както казах с Таксол и Карбо-платиниум. Първите 2 дена майка ми се чувстваше много добре , но от вчера започнаха болките в мускулите и отпадналост, на всичко от горе , снощи явно е колабирала и е паднала в банята и сега е с гипсирана ръка.
Има ли нещо което да и дадем или да се обърнем към лекар?
Опитвам се да се свържа с онкологията - но там почиват



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: pstefanov]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано23.12.07 15:17



Така е, първите 1-2 дни не се чувства нещо особено, след това започват болките. Влез в "Стаята на Весела" и прочети там, за да не се повтарям. Там описвам моята химиотерапия с Таксотер и Цисплатина /лекарствата са от един клас и страничните ефекти са почти еднакви/.
Аз също вливах на 20 и 21 декември.
Да пие много, много течности, сокове от цвекло, моркови, или поне натурални сокове, ако нямате в момента цвекло.

Нема начин да нема начин



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: vesela.bg]  
Автор pstefanov (непознат )
Публикувано23.12.07 19:12



Вече писах на Е-майла, но явно тук е по добре да питам Весела!
Може ли да направим Дексаметазона след терапията? Това означава днес или в близките дни ако продължават болките?



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: pstefanov]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано23.12.07 20:38



Весела не стои по цял ден пред монитора все пак, и аз в момента съм в същото състояние, като на майка ти след химиотерапия


Отговорих ти на и-мейла. Иначе действително предпочитам да пиша тук, а не на и-мейли. Така информацията стига до повече хора, а не се разменя само между двама души.
Ето линк към "Стаята", давам го на "пълен преглед", щракаш на линка и четеш:



Нема начин да нема начин

Тема Re: ТАКСОЛнови [re: vesela.bg]  
Автор pstefanov (непознат )
Публикувано26.12.07 10:56



Весела Коледа на всички !!!
Весе поздравления за твоя стоицизъм срещу тази терапия.
Както вече разбрахте - майка ми е на терапия с Таксол и Карбо-платиниум. На 20.12.07. направихме първото вливане- първите 2 дена беше супер и по нищо не даваше да си мислим , че са и правили терапия. Ужаса започна след 2-ят ден, след рязко спадане на кръвното - явно е колабирала - падна в банята и сега на всичко отгоре е и със счупена ръка. Вслушах се в съвета на Весела и започнахме да и даваме Аулин в комбинация с 2т. Ибупрофен Пулфа. Това я облекчава и намалява болките . Снощи 25.12.07. ни разплака всички в къщи тя просто плачеше от болки и ни разплака всички. Ако някой знае - моля да помогне. Не знам дали можем да и даваме Диазепам или нещо от сорта за да може да спи по-вече. Другото което не знаме е колко дена ще трае това чудо - болките? Може би при всеки е различно но ако имате инфо - моля да споделите.
Поздрави на всички и кураж на всеки .



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: pstefanov]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано26.12.07 11:15



Както ти писах, продължителността и силата на болките са индивидуални при всеки, и зависят най-вече от "прага на поносимост на болка" на човека.
Т.е. едни понасят по тежко леки болки, други ги търпят. Болките са до 10-ина дни и пак зависят от човека. Давайте й обезболяващи.
Безсънието е от невротоксичността на лекарствата, нарушения в съня са нормални няколко дни. Аз не вземам нищо за сън, макар че няколко дни дни не спя спокойно и се мятам по цяла нощ - достатъчно ме тровят лекарствата от химията, за да вземам допълнителни отрови. Успокойте се, много са неприятни усещанията, но всичко е в рамките на поносимото. Първо вливане й е и се плаши. Плашите се и вие, а е нужно само да е успокоите, че е нормално и от утре всичко ще тръгне назад. Следващите дни болките ще са по-слаби, но по цялото тяло, отпадналост и тежест. Просто организма е отровен и има нужда от време да се изчисти. А всеки организъм преодолява това с различна скорост. Много течности да пие!



Нема начин да нема начин

Тема Re: ТАКСОЛнови [re: vesela.bg]  
Автор pstefanov (непознат )
Публикувано26.12.07 11:36



Весе ,
Благорадя ти за бързият отговор.
При нея болките за от корема надолу, не са по цялото тяло. Консултирах се с фармацефт и се разбрахме да и даваме тази комбинация от Аулин и Ибупрофен на не по-малко от 8 часа докато отминат болките.
сега към 10 сутринта и дадохме лекарзтвата и се чувства по-добре, казва , че са поносими болките . Мисля към 18-19 часа днес отново да и дам и довечера към 12 ако има необходимост.
Успех и стискаме палци за всички.



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: pstefanov]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано26.12.07 11:42



Да, добре е - три пъти обезболяващи ще овладеят нещата. Ще се справите! Нужно е малко воля и търпение и всичко ще е наред, не е толкова страшно, макар че е неприятно



Нема начин да нема начин

Тема Re: ТАКСОЛнови [re: vesela.bg]  
Автор pstefanov (непознат )
Публикувано26.12.07 12:55



Много се надявам да е така .
Аз имам вярата , че всичко ще се оправи и ще бъде наред.



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: pstefanov]  
Авторcнaxa (Нерегистриран)
Публикувано26.12.07 14:54



Pstefanov,

На колко години е майка ти и каква й е диагнозата? Има ли други заболявания?
До колкото разбирам, това й е първата химия, друга не е правила с друго лекарство преди това, така ли?

В онкологията в Дървеница ли ходите?



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: zara]  
Авторcнaxa (Нерегистриран)
Публикувано26.12.07 14:59



Благодаря за информацията, Зара!

А защо се наложи втора операция при тебе? Имаше ли метастази в яйчниците и извън тях?



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: cнaxa]  
Авторzara (Нерегистриран)
Публикувано26.12.07 17:33



Снаха,описала съм случая си по-подробно в кутия-добрата новина.



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: cнaxa]  
Автор pstefanov (непознат )
Публикувано30.12.07 22:17



Снаха,
Майка ми е на 54 години и наистина това и е първата таерапия.
Оперирана е от киста на яйчника в майчин дом от Доганов.
Не сме имали други интервенции преди това .
Между другото от няколко дена на сам се чувства по-добре и слава богу това да продължи така!!!



Тема Проблемнови [re: zara]  
Авторsv3 (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 11:38



Здравейте,празниците минаха и вече се връщам в обичайното ежедневие.Имам проблем- на 8.01 съм на вливане с Паклитаксел(ТАКСОЛ)-минах 3 вливания с червената хомия .Д-р Ганчева ми изписа Кларитин и инжекции за премедикация.Но рецептата е толкова нечетлива,че само в една от аптеките го разчитат като Дексаметазон. Има ли вероятност да е нещо друго,за съжаление лекарите в онкодиспансера са в отпуск до 7.01 и не мога да се консултирам с никой.А има ли значение по кое време на предишния ден се поставя инжекцията-може ли преди 19ч. или трябва по късно.Това лекарката ми го каза,но нещо ми се губи като време-явно требва да си записвам.



Тема Re: Проблемнови [re: sv3]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано02.01.08 12:09



Дексаметазон е премедикацията. Слагаш инжекция вечерта, сутринта преди вливането пак. И така 2-3 дни. По колко ампули каза да слагаш,? Щото всеки лекар различно изписва. Аз блъскам по 3 ампули от 4 мг. Купи си вносния Дексаметазон. Българският е много болезнен....

Нема начин да нема начин



Тема Re: Проблемнови [re: vesela.bg]  
Авторsv3 (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 12:41



Благодаря!Четири ампули от 4мг са изписани -две вечерта и две преди вливането.



Тема Проблем след Таксолнови [re: sv3]  
Авторnely (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 16:36



Здравейте всички, доста време чета сайта но все не смея да пиша.Но сега искам да ви попитам за съвет.На химио съм с Таксол.След първото вливане ми спря мензиса- това се очакваше.След второто вливане имам страшно силно бяло течение, което ме ужасява.Кварталната гинеколожка каза ,че най вероятно е хормонално и ще спре ,но не спира.Някой имал ли е подобен проблем? И какво се прави в случая?



Тема Re: Проблем след Таксолнови [re: nely]  
Авторвиkи (Нерегистриран)
Публикувано08.02.08 11:07



Здравейте,може ли някой да ми каже колко струва 1 банка таксол и от къде се взима?Моля ви ако някой знае да ми каже.



Тема Re: Проблем след Таксолнови [re: виkи]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано08.02.08 11:34



Преживях тревогата от липса на Таксол преди две години и половина.... и моята информация е от тогава.
Цената на Таксола е различна в зависимост от производителя. Тъй като сме в страната на абсурдите, при нас се внасяше от Румъния, който е с по-ниско качество, но по-скъп - струваше към 3200 лева.

Един случаен аптекар се ангажира с условна поръчка до Търговска лига, запазвайки само готовност да купя. За мой късмет, почти часове преди да купя, от Онкодиспансера доставиха лекарство за мен.
Зная, че има в Турция, Израел, но може други да са по-осведомени.

Стискам палци, дано всичко се уреди!



Тема Re: Проблем след Таксолнови [re: Thea]  
Авторвиkи (Нерегистриран)
Публикувано08.02.08 12:13



лекарката е казала на майка 300 лв.,но аз знам 4е е много скъпо,възможно ли е да е 300 лв.



Тема Re: Проблем след Таксолнови [re: виkи]  
АвторTanja K (Нерегистриран)
Публикувано11.02.08 17:59



Преди две години и ние бяхме готови да закупим поне една доза Таксол, за да не се прекъсва курса химиотерапия на майка ни. В Исул ни казаха, че е около 3000лв., но после се оказа, че тъй-като е изтекъл патентния период на фирмата производител, вече се произвежда в много страни и от различни фирми. Преди две години го намерихме за 600лв. , но не ни се наложи да го купим. Иначе трябва да проверите с коя фирма е сключен договор от здравната каса за внос и да потърсите там да купите. Доколкото зная всяка годино се обявява конкурс от МЗ и фирмата, която спечили сключва договорс МЗ и го внася.



Тема Re: Проблем след Таксолнови [re: Tanja K]  
Авторevalon (Нерегистриран)
Публикувано16.06.10 22:40



Има ли някаква промяна с Taxol на Bristol Myers Squibb - кой го внася, кои болници го предлагат ?
По някакъв списък видях че цената му е 1220 лева с ДДС ?
Казват че масово се прилагал Sindaxel (с цена 720 лв), който е генеричен продукт на Актавис (която фирма е калапава на онзи Исландси милионер Бьорголфсон). Едва ли могат да произведат толкова високо-технологичен продукт. Кой знае каква боза е !



Тема Хомеопатия срещу РМЖнови [re: evalon]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано19.12.10 09:50



"Екипът от изследователи коментира, че хомеопатичните лекарства изглежда имат сходна дейност с тази на цитостатика Taxol
(най-често използваното химиотерапевтично лекарство за рак на гърдата), но без да имат токсичен ефект върху нормалните клетки...":






"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ТАКСОЛнови [re: vio]  
Автор whitelilly ()
Публикувано24.05.11 17:32



Някой, който е на Таксол - стабилни ли са ви кръвните показатели? Казаха ми, че доста силно въздейства върху хемоглобин, тромбоцити, левкоцити и при мен е така - има ли други? Сега ще правя кръвопреливане, но подозирам, че ако ми сложат пак Таксола, няма да се задържат дълго показателите. Болките иначее не бяха силни (повечето се оплакват от болки в ставите).



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: whitelilly]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано06.08.13 10:59



Здравейте! На седмичен Таксол съм от началото на годината. Като странични ефекти имах: лека отпадналост и неадекватност, но се търпи, неприятен вкус в устата, и голяма сънливост, но всичко отминаваше до 4 дни. Впредвид, че докато се оправя, пак трябва да вливам, помолих лекаря за промяна в схемата, минах на 21 дни. На 4 и 5 ден, болки в ставите, стъпалата, невропатия на ръце и крака, отпадналост, все ме тегли към леглото, днес е 7 ден, а изтръпването си е налице и още съм отпаднала. Нощес получих болка в лявата част на белия дроб, която си продължава и до момента, имам и затруднения с поемане на въздух. Последното не го срещнах никъде в стр.ефекти, за които четох, това определено ме притеснява.
Моля някой да сподели как минава при вас, знам, че е индивидуално, но ще се радвам някой да сподели. Направо съжалих за старата ми схема

, освен това при нея ми падаше по някой косъм, сега косата ми направо олетя, не смея да се среша, дано издържи още някой ден, че много горещо... Е, оплаках се, ще се радвам някой да ми пише



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: nadia_O6O6]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано06.08.13 21:55



При схемата на 21 дни количеството е по-голямо и явно за това са засилени страничните ефекти. Аз до невропатия не стигнах, докато бях на таксол, но непрекъснато ме наблюдаваха за нея. Един месец пих Малгамма като превенция, защото имах леки боцкания по крайнците и следващата вливка ми я удължиха след повече от 21 дни, не помня точно но към 28 дни. Откдапналосттга, лошия вкус, неадекватността и нервите и при мен бяха. Бяха и с различна продължителност. Между 5 и 7 дни. После изведнъж ми се проясняваше. Косата, Наденце, при Таксола на месечна база в доста от случаите пада някъде след 18-я ден. Това да е проблема.

Но затрудненото дишане и болка в дроба трябва да отидеш да я видиш още утре ако продължава. Направи си един рентген за всеки случай. Може пък да отмине до утре. Дано!

Целувам те и стискам палци тревогата ти да е напразна!



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: Ekna]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано07.08.13 09:28



Екна, благодаря ти много, мила!
Снощи имах и температура 38 гр., мислех днес да почивам, но сутринта се почувствах по-добре, просветна ми. Все ми се струва, че този Таксол не ми помага много, само съм като в транс от него. В понеделник съм за Херцептин и ще коментираме с доктора. Хубав ден от мен!





Тема Re: ТАКСОЛнови [re: nadia_O6O6]  
Автор TheaO5 (другата аз)
Публикувано09.08.13 10:01



Мила Наде,
Не разбрах защо се наложи да промениш схемата на вливане.
При моята химиотерапия имах 4 месечни вливания с таксол. За това съм писала и в други теми, но пък сега си е точно по темата...
При мен се получиха следните странични ефекти:
- Болки в ставите, като хроничният ми тендовагинит се изостри много – отшумяха след около пет месеца след спиране на лечението;
- Не можех да управлявам добре движенията на крайниците – спъвах се; изпочупих поне два сервиза за чаши и доста чинии – просто ми се изплъзваха от ръцете;
- Много висок сърдечен пулс – към 90-100 и повияено кръвно. Ходих на лекар; дадоха ми подходящо лекарство, което много ми помогна;
- Звукови халюцинации – най-приятното нещо – слушах прекрасна музика.
Тъй като вярвах в ползата, търсих начини да се справя със страничните ефекти.
Иначе е установено, че таксолът е един от ефикасните химиотерапевтици, но пък е много агресивен към целия организъм. Затова е много важно да спазваш всички процедури на премедикацията, за да се запазиш в добро състояние. Следи си и кръвните показатели!
Целувам те, мила! Чакаме добри новини!



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: TheaO5]  
Автор TheaO5 (другата аз)
Публикувано09.08.13 10:04



Като теб имах метален вкус





Тема Re: ТАКСОЛнови [re: TheaO5]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано09.08.13 10:43



Наде, вливаха ми 4 месеца Таксол и на мен, но нямах много странични ефекти. Страшни болки бяха в ставите първите 3-4 дни, метален вкус в устата, опадането на косата. Пиех напук на лекарите хранителни добавки и мисля, че те ми помогнаха да преодолея по-леко страничните явления. Но може и да ми е бил по-здрав организма и по- лесно да съм приела терапията.
Желая ти и на теб успех, все пак сме силни и ще изтърпим всичко. Целувки!

Всеки изживян ден е една малка победа!


Тема Re: ТАКСОЛнови [re: mammita63]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано09.08.13 23:15



Наде какво каза лекаря? Изпращам ти много усмивки и позитивни мисли, пиши ни. :)



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: nelly_83]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано13.08.13 14:45



Благодаря ви, момичета за съпричастността и желанието да ми помогнете!

Сега да докладвам: болката в белия дроб ми отмина за около 2-3 дни. Обаче се продължавам и до момента да се чувствам отпаднала, привечер вдигам темп., която варира от 37.5 до 38.5, това е 2 седмици след вливането на Таксола. Вчера трябваше да вливам Херцептин, мислех, че от темп. ще ми бъдат завишени левкоцитите, но за мое учудване ПКК е добра, левкоцитите в норма, някои други показатели леко мърдат, но лекаря каза, че може да направим вливането. Биохимията не беше готова, днес помолих лекаря да я види, той каза: перфектна е. Да, ама аз не се чувствам добре, а знаете, че не мрънкам за най-малкото нещо. Попитах го за мнение, той не можа да ми даде отговор разбира се, само каза, че това не може да бъде от вливането, прекалено много време е минало, да отида при джипито, за да уточним дали не се касае за някакъв процес, който не е свързан с основното заболяване и ако реши да ми изпише медикамент. Другото което остава да се направи, за да се изяснят нещата е скенер. Това, което най-много ме учудва е, че винаги съм мислила, че ако има някакъв възпалителен процес в организма, /а тази темп. все се дължи на нещо/, това веднага ще покаже в кръвните показатели. Днес ще отида до джипито да видим какво мнение ще изкаже.
Та такъв казус имам в момента, момичета, да видим кога и как ще го разплетем!
За изтръпването на крайниците д-ра ми препоръча Cimbalta, което го няма в БГ, четейки в нета за стр.ефекти, освен това, че е антидепресант, чудя се, да го взимам ли или така да си търпя тази невропатия, някой ако знае нещо да сподели, моля!

Редактирано от nadia_O6O6 на 13.08.13 15:19.



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: nadia_O6O6]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано13.08.13 19:24



Наде, аз също имах проблем с температурата, само, че варираше от 37 до 37.5 една седмица. Кръвните не показаха нищо, а мен ме болеше ниско долу. Ходих на ехограф и при прегледа всичко беше наред. Само, че след една седмица получих цистит, който вече премина и сега правя нови изследвания. Установих, че причината за температурата е била цистита. Така, че щом има температура, има и възпаление някъде, но не непременно от заболяването. Консултирай се с лекарите, може да установят къде е проблема. А аз пих и пия хранителни добавки и досега, за да премахвам страничните ефекти. Не зная колко помагат, но не ми и вредят. Надявам се, да съм ти помогнала малко с моите перипетии.
Целувки от мен и успех!

Всеки изживян ден е една малка победа!


Тема Re: ТАКСОЛнови [re: mammita63]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано13.08.13 20:13



Благодаря ти маммита, ходих до джипито, тя каза, че много хронични възпаления могат да протекат безсимптомно. Предложи да започнем от снимка на белия дроб, преслуша ме със слушалката и каза, че вляво дишането не се чува добре.
Утре ще направя снимката, молете се да бъде малкия дявол!



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: nadia_O6O6]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано13.08.13 22:33



Мисля за теб, Наденце, всичко да бъде наред!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ТАКСОЛнови [re: *jull**]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано14.08.13 07:12



И аз така.



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: vio]  
Автор panayota (непознат )
Публикувано15.08.13 09:31



Здравейте,
Някой има ли представа за ограничения в броя на вливките с таксол? Майка ми има вече 14 след 6 червени преди това и просто се срива. Чудя се дали ние да не инициираме спиране на химията, на което лекарите доволно ще се съгласят.
А най- гадното е, че тя се лекува във Велико Търново, където ще пропуснем условията, но всеки път различен лекар решава какво ще се прави. Тоест пациентите не са разпределени по лекари, а който е на смяна, той определя лечението. Идеята за лечението пък и отговорността се размиват по този начин, което не знам дори как да коментирам.
Поздрави!



Тема Re: лекуващ онкологнови [re: panayota]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано15.08.13 11:22



Не може всеки лекар самоцелно да сменя курса на лечение. При нас (ИСУЛ), също се случва понякога да е различен лекар, но той отваря досието на пациента и провежда това лечение, което е решено да бъде приложено от онкологичната комисия в клиниката. Така правят и с другите пациенти.
Може би и при вас е така, просто сте останали с погрешно впечетление, че всеки който се случи да е на работа, сам решава какво да прави.
Аз съм си направила собствено досие и искам копия освен от всички изследвания и от решенията на които се коментира нашия случай.

Наде, мила, стискам палци и те прегръщам!

Редактирано от MamaD на 15.08.13 11:24.



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: panayota]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано15.08.13 11:49



От собствен опит мога да споделя, че доста дълго правя Таксол, само че на 7 дни, от началото на годината. Ако се пресметнат 3 вливки за 1 курс се получават повече от 10. Но аз съм с рецидивирало заболяване, през април скенера показа стабилизиране на процеса, с изкл.на проблема на гръдната стена и затова го продължихме.
Във вашия случай не знам как е, по принцип след определен брой курсове се прави контр.преглед и тогава лекарите преценяват дали да се спре, продължи или промени лечението. А що се отнася до практиката всеки път да те гледа различен лекар, това не е само във ВТ. В много болници е така, всички минават през приемния кабинет и през който лекар е там, мисля, че и в Онкологията е така. Аз обаче съм се "прикрепила" към един /при него бях по една експериментална програма/ и той продължава да ме проследява, най-наясно е с огромното ми досие с медицинска документация и ми спестява доста чакане.
Иначе този "модел" на лекуване също въобще не ми харесва.



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: panayota]  
Автор panayota (непознат )
Публикувано15.08.13 16:16



Благодаря много.
Надя, надявам се при теб нещата да се оправят възможно по-скоро. Така е, както си обяснила във ВТ. Има досие, което се преглежда всеки път. Мисълта ми беше в този случай, че ако някой е написал да се продължи с таксола, другият няма да оспори мнението на колегата си и така не знам дали се взема най-доброто решение.

На майка ми рецидивът е по перитомеума, което не дава възможност за следене, защото са множество миниатюрни разсейки. Асцитът е ориентир, че не се подобрява ситуацията. Донякъде предполагам, че и затова не спират с таксола, просто се чудя в един момент кое е по-добре - да се спре или да се продължи. Но може би лапароскопия ще правим пак.
Много здраве желая на всички.



Тема Re: ТАКСОЛнови [re: nadia_O6O6]  
Автор toxygen-169391 (на вахта)
Публикувано18.08.13 16:11



Надя, Cimbalta не ти го препоръчвам точно в този момент. Има много странични ефекти, а само те ти липсват по врме на вливките. Успех, с теб съм!





Тема Re: ТАКСОЛнови [re: panayota]  
Автор leonidas22 (ентусиаст)
Публикувано09.09.13 14:58



в никакъв случай не съм специалист и не ти давам съвет.Само знам от многото прочетена информация и от познатите в други страни,че ако не помагат 3-4 вливания,трябва или да се сменят лекарствата или да се спират,няма смисъл да се трови организъм.Ако слушаш лекарите,те знаят само едно:ВЛИВАНИЯ без брой...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.