Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:58 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Въпрос за рак на дебелото черво?  
Автор lumixx (Любознателна)
Публикувано06.09.06 11:51



Преди седмица, след около двумесечна загуба на тегло, сухота в устата и диария и след направена фиброколонскопия (на 80-85 см от аналното отвърстие голяма 76 мм на 78 мм полипоидна формация, силно налобена, покрита с къслива и лесно кървяща при допир лигавица)му поставиха диагноза: Умеренодиференциран жлезист карцином (хистологичен резултат).
Той е на 76 години, но всички други изследвания са в норма. Направения скенер не потвърждава разсейки. Решихме да го оперираме и утре влиза в болница.
Въпроса ми е трябваше ли да търся още мнения на околози?
Ако някой има представа нека ми пише как ще протече операцията, какво ще ми е необходимо в болницата, защото ще вляза с него и трябва да съм подготвена, а никой нищо не ми казва.
Всичко по темата ще е от животоспасяващо значение за мен!



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: lumixx]  
Авторgal55 (Нерегистриран)
Публикувано07.09.06 08:19



Привет,при нас диагнозата е нискодиференциран аденокарцином на дебелото черво,поставена при операция за отстраняване на тумора.На баща ми му го откриха също с фиброколоноскопия, около 10см. беше образуванието.Извършена му е десностранна хемиколектомия-разбирай,от дясната страна му е изрязано почти половината черво.Очаквахме да е с анус-претер,но са преценили,че не трябва да се слага.Опериран е в Пловдив от проф.Учиков във ВМУ.Доста дълга операция беше,слава богу мина.Възстановява се около един месец и започна химиотерапия,която продължава и сега.
Вие си преценете дали да се консултирате с други лекари,но щом вече е поставена диагнозата...Лекарят,който прави на татко фиброколоноскопията беше категоричен без хистология,че е злокачествено е трябва бързо да се оперира.
За в болницата задължително трябва да го придружавате,за да го обслужвате след упойката и в следващите дни.
Ако с нещо мога да Ви бъда полезна,питайте ме.Желая Ви успех и късмет.Знайте,че операцията е само първата крачка.Оттам нататък има още много и дълъг път до постигане на резултати.Кураж!



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: gal55]  
Автор lumixx (Любознателна)
Публикувано07.09.06 21:20



Благодаря!
Операцията е в понеделник. Страх ме е, но цялото семейство сме решени да се борим. Ще ни оперира доктор Апостолов в Трета хирургия също в Пловдив. Надяваме се да не се наложи анус-претер, но самата операция ще покаже.
Нещо по-специално нужно ли е да носим - памперси, превръзки, спирт...знам ли какво?
Ще го придружаваме, знаем, че няма да бъде лесно!



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: lumixx]  
АвторAni (Нерегистриран)
Публикувано08.09.06 09:38



Здравей, пожелавам успех на операцията и кураж в борбата! Моята майка също е оперирана от рак на дебелото черво. Операцията беше по спешност и продължи доста дълго. Консултирайте се с хирурга какво трябва да донесете. След операцията майка ми имаше разранена лигавица в устната кухина и и давахме Стрепсилс с лидокаин за успокояване на болката и сухотата. Успех!



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: lumixx]  
АвторПpeживeли ro (Нерегистриран)
Публикувано08.09.06 14:10



Д-р Апостолов е чудесен лекар. За всичко онова, което е необходимо, ще имате време да реагирате...И в болницата , и наблизо има добре заредени аптеки . Сега се сещам само за подложки / чаршафчета за еднократна употреба /, които се слагат под дупето и предпазват спалното бельо, както и левкопласта Urgo syval, който е антиалергичен и не дразни кожата около раневото поле. Вие питайте, ще ви кажат. Независимо какво ще се установи на операцията и дали ще има анус претер или не, живота продължава. Желая ви успешна операция, бързо възстановяване и много спокойни и пълноценни дни след това.





Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: Пpeживeли ro]  
Автор lumixx (Любознателна)
Публикувано08.09.06 15:49



Благодаря на всички. Записвам си всеки ваш съвет, за да мога да реагирам според ситуацията.
В днешно време информацията е безценно нещо.



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: lumixx]  
Автор dionice (непознат )
Публикувано14.10.06 23:51



Zdraveite na vsi4ki koito se grijim za na6ite mili hora.Ba6tami go operiraha predi mesec i e s anys preter.6okut e goljam no trjabva da se borim.V na4aloto okolo stomata be6e mnogo podse4eno-napravo be6e yjas.Kypih edin crem koito go nari4at barieren na Coloplast.Tova e eleksir.Ni6to ne pomaga taka burzo.Samo 4e doktorite mi kazaha dokato ima nezarasnala rana ot dranajite himioterapia ne moja da zapo4ne.Njakoi znaeli ne6to takova?



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: dionice]  
АвторAni (Нерегистриран)
Публикувано16.10.06 11:16



Здравей, наистина шокът е голям, но най-важното е, че любимите ни хора са отново с нас. С всичко се свиква, а когато човек си създаде навици, вече някои неудобства не му се струват толкова страшни. И при нас химиотерапията не започна, докато раната не се затвори. Лошото беше, че в резултат от химиото майка ми започна да изхвърля вътрешните конци и продължава и до днес. Успех!



Тема Конците....нови [re: Ani]  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано16.10.06 12:43



Ани, изхвърлянето на конците не са вследствие на химиотерапията


Става въпрос за индивидуалност на организма. Аз съм същата - не приемам никакви чужди тела в организма и всичко изхвърлям. Но аз предупредих лекаря преди операцията и са ме шили с другите конци, който се стопяват.
Но аз имам опита /още няколко операции по мен през годините/ и нямам операция, дори и апандесит, да не тече докато не изхвърли всички конци.
Спокойно, като излезе и последния, всичко ще се оправи, но в никакъв случай не е от химиотерапията

Нема начин да нема начин!

Тема Случвало ли се е на някой?нови [re: lumixx]  
АвторHивa (Нерегистриран)
Публикувано16.10.06 16:40



Преди месец оперираха мъжа ми от рак на дебелото черво. Все още е с катетър. На два пъти му го сваляха. Първия път не задържаше урината, а втория - не можеше да уринира, просто нямаше позиви. Докторите казват, че ще премине това, но все още не е започнал химиотерапията.



Тема Re: Конците....нови [re: vesela.bg]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано17.10.06 10:18



Благодаря ти, Весе! Аз не се притеснявам за конците. Това е малката беля!



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: lumixx]  
Автор melsa (непознат )
Публикувано08.10.09 08:37



Здравейте! Все още съм много объркана съжалявам ако повтарям някои въпроси, но не успях да намеря нищо до сега във форума. От две седмици за жалост и аз съм в клуба. На баща ми откриха рак на дебелото черво на 3см от ректума а самото образувание е 6-7см. Оперираха го в петък и по време на операцията откриха метастаза в черния дроб, която също беше отстранена. Вчера излезе биопсията и лекаря ми каза ,че са отстранени и 7 лимфни възела, стадия на болестта бил м3, а вида на рака н1, бил изрязан до здраво. Моля, ако някой тук може да ми каже какво значи това? Освен това той е с много нисък хемоглобин приеха го със 76, след преливане на кръв и след операцията , по точно в момента е със 105, не могат да го захранят защото се появи някакъв проблем със стомаха, не бил им казал по-рано, че е с гастрит и едва днес ще го захранят а това е вече шести ден. Притеснявам се, че е много слаб и не знам дали ще понесе всичко. Забравих да спомена , че запазиха ректума, за в момента добре зараства. Зная, че сигурно ще ми изскочат още доста въпроси, извинявайте предварително и предварително благодаря за отговорите



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: melsa]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано08.10.09 09:31



Здравей melsa, не се притеснявай да питаш. Тепърва ще изникват въпросите.
За първия въпрос М3 Н1 ти слагам линк с разчитане на стадиите на рака. Там ще намериш какво означават буквите и цифрите.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: Buba67]  
Авторpepi (Нерегистриран)
Публикувано03.02.11 17:06



????????



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: pepi]  
Авторpepi (Нерегистриран)
Публикувано03.02.11 17:09



Здравейте!моля да помогнете за разчитане на диагнозата - кт данни за ту медиастин с билатерални мета пулмонис и дясностранна шийна мета ?



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: pepi]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано03.02.11 17:37



Тумор в гръдния кош с метастази и в двата лоба на белия дроб. Дясностранна шийна мета е метастаза.
Нямаме тема в клуба за рак на медиастинума, ако искаш може да отвориш и да споделяш и питаш в нея.
Ако ти е трудно, мога да помогна, защото това е тема за рак на дебело черво.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: melsa]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано05.02.11 03:06



melsa, извини ме, че чак сега виждам, че темата е вдигната. Пожелавам при вас всичко да е наред.
Използвам случая да споделя, че към момента, вече вече пета година след операцията, баща ми е жив, относително здрав и се чувства добре. В голяма степен това се дължи и на психическата му стабилност. Той прие операцията като животоспасяваща. Бори се мъжки с трудния следоперативен период. Повярва, че вече е здрав и го постигна. Живее и се чувства като здрав човек.
Вярвайте, хора.
Ракът е болест, а не присъда и като всяка болест може да бъде победен.



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: lumixx]  
Автор Илина (непознат )
Публикувано20.03.11 21:46



Скъпи форумници и моята майка бе засегната от това ужасно заболяване -рак. Преди месец и половина бе оперирана от рак на дебелото черво, с резултат от хистологията - Т2N0M0, без метастази в лимфните възли, открити единствено единични туморни емболи, поради което лекарите предложиха да се направи една лека химиотерапия. При нея операцията бе сфинктерозапазваща т.е без анус претер. Най големия проблем е, че сега има много чести изхождания по всяко едно време на денонощието. От това може би се чувства доста отпаднала, казва че усеща болки и в костите, но дали от нещо друго или от тази отпадналост поради честите изхождания и аз вече незнам. Пие в момента Саменто.
Моля за съвети какво да се прави в този случай, да се пие ли нещо, нормално ли е всичко това. Мого съм объркана и незнам как да и помогна вече. Благодаря !



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: Илина]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано20.03.11 22:03



Благодаря,
сега ще затворя другата тема и се надявам утре някой да ти отговори конкретно на въпроса. Имай предвид, че не отговарят моментално.
Не висят пред компютъра по всяко време като мен, но могат ли да помогнат се включват.


До тогава пробвайте с лекарство, за да намалеят спазмите, много помага и кора от нар, само дето не знам дали може да се намери по това време.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: Buba67]  
Авторmmm (Нерегистриран)
Публикувано21.03.11 11:10



Моля за мнението ви.Майка ми беше оперирана в София с диагноза карцинома ректи преди месец и е с временна колоностома.Сега мислим за втората операция за премахването на стомата доколко е сложна и умесно ли е да я направим в нашия град?Тя се чувства добре но има проблем с торбичките ползва на Braun,но те се разлепят много бързо, ако знаете на друга фирма моля пишете.



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: Илина]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано21.03.11 11:43



относно "лека" химиотерапия - не знам дали има такова нещо, всяка ХТ е изпитание за организма...

относно болки в костите - от ХТ може да е, проверете за артритни и други заболявания при ревматолог

относно спазми и честото изхождане - това е и странично действие от ХТ, може да отзвучи после
затова още отсега
- щадящ хранителен режим /без пържено, без пикантни храни, нищо газирано и т.н. , намерете диета за гастрозаболявания и изберете според нуждите на организма и желанието й за добро хранене/,
- Но-Шпа и на таблетки и на инжекции, ако е необходимо,
- болкоуспокояващи от кабинета за лекуване на болката /има ги при онкодиспансерите/- ако болките стават непоносими,
- Спазмомен за успокояване на червата,
- чай РойБос-успокоява лигавицата на стомаха и червата,
- Еспумизан за намаляване на газовете, които също водят до спазми,
- консултация с гастроентеролог задължителна!

но и на мен са ми казвали, че е нарушена функцията на червото и затова се случват тези изтощаващи изхождания - при мене беше през 15-20 мин. по цели дни... в продължение на всичките тези 5г...
сега съм на терапия с специално подбрани лекарства, които не мога просто така да препоръчвам и затова препоръчвам консултация с проф.Кръстев от болница "Ив.Рилски"-София,
аз съм значително по-добре сега!

желая ви Успех в борбата!

... butterfly effect ...



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: mmm]  
Автор nevada96-203375 (непознат )
Публикувано25.03.11 21:31



Здравейте отново! Моля и за мнение, тъй като на майка ми и предстои след 2 дни да започне химиотерапията дали трябва да взема нещо по специално за подсилване на имунната система, а и тя много се е наплашила от повръщанията, които най-вероятно може да има на основа терапия. Трябва ли да взема нещо и какво би и помогнало за облекчаване на неприятните последици. Моля за мнение отново



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: nevada96-203375]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.03.11 22:46



Ето как се овладява повръщането:



По принцип с лекарствата за химиотерапия вливат и лекарства против повръщане.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: nevada96-203375]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано25.03.11 23:00



По интересуващите те въпроси може да погледнеш "Справочник"- а и "Алтернативи за лечение на рак" (горе, на първата страница на Клуба). В тях има теми за химиотерапията с много споделен опит и съвети за преодоляване на страничните действия. Като всяко лечение и това се отразява индивидуално на организма, така че като започнете, вече ще имаш по-конкретни въпроси, а ние ще помагаме с каквото можем. И не се страхувайте предварително. Зависи какво и колко ще й вливат. Моят съпруг, например, понесе съвсем спокойно целия курс. Така че - смело, най-важно е лечението да помогне! Другото минава и се забравя...



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: LlDl_ru]  
Автор nevada96-203375 (непознат )
Публикувано15.06.11 14:42



Здравейте драги форумници. Относно операцията на майка ми от рак на дебелото черво( сфинктерозапазваща операция) възникна един нов проблем.
Майка ми започна превантивна химиотерапия по препоръка на химиотерапевти, сега обаче при изхождане се оплаква, че има прокървавяване отново. Незнам дали това се дължи на химиотерапията ( вече мина 3 такива курса) или в резултат на някакво разкъсване на мястото, където е шита. Нямам никаква представа и за това, ако някой може да даде съвет ще съм много благодарна.

Успех на всички в борбата с това ужасно заболяване!



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: nevada96-203375]  
Автор ramibolu (hope)
Публикувано15.06.11 14:59



Здравейте, и моят съпруг е опериран от рак на дебелото черво и е на химиотерапия. При нас също имаше кървене, но за няколко дни и без болки. Най-добре обсъдете проблема с лекуващия лекар, за да не се усложнят нещата. Късмет.



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: ramibolu]  
Автор nevada96-203375 (непознат )
Публикувано15.06.11 15:03



А кога по -точно се появи кървенето след химиотерапията или малко след операцията?



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: nevada96-203375]  
Автор ramibolu (hope)
Публикувано16.06.11 13:21



След втората или третата вливка, но беше само за няколко дни. Това беше преди една година, не се повтори. В момента сме на кселода.



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: nevada96-203375]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано16.06.11 20:49



при подобен проблем при мен се беше наложило да ми правят КТ, на което се видял възпалителен процес, след това лекарите са приели решение /тогава ходих на консултации при др Дунков ВМА-гастрология/ да ми се направи колонскопия. Прочистих се със Фортранс, с голям страх, че от напъванията ще ми се скъса нещо вътре, но всичко мина в приемливи граници на болките. По време на колонскопията /със пълна краткотрайна упойка!/ са видяли нови 6 полипа, отстранили ги, и след това на хистологията се оказало, че са атипични, мислели за рецидив, и са ми поискали първите стъкълца за сравнение, но така и не сме ги предоставили
Много е важно-както и навсякъде тук се пише- да имате материал за сравнение за хистологичните изследвания
Консултирайте се с хирург-онколог и задължително с гастроентеролог

... butterfly effect ...


Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: LlDl_ru]  
Автор nevada96-203375 (непознат )
Публикувано13.07.11 16:12



Отново имаме проблем -сега с туморния маркет - CEA - с стойности 4.1, като първия път беше 0.7, има ли място за притеснение и на какво се дължи това завишаване.
Моля за Вашето мнение.



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: nevada96-203375]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано13.07.11 17:17



Горната граница е 5, поне така прочетох. Какво казва лекаря за повишаването на маркера? Имайте предвид, че
"Стойностите на СЕА могат да бъдат повишени и при следните заболявания -хронични чернодробни заболявания, напреднала хронична бъбречна недостатъчност, пушачи и други."
т.е. може да се покачи и по други причини, не непременно раков процес.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: Buba67]  
Автор 123galia (новак)
Публикувано13.07.11 20:20



Имам опит с повишаването на СЕА при майка ми (с рак на дебелото черво) и искам да го споделя. Следете този маркер всеки месец. Ако продължи да се покачва дори с много малко, непременно направете и скенер. Ако се покачва и на скенера не се засича нищо, направете ПЕТ скенер. Аз също исках да мисля, че плавното покачване на СЕА на майка ми се дължи на нещо друго, а не на раков процес, но уви това покачване не беше случайно. Разбира се при вас не е задължително да е така, но не подценявайте покачването. Желая ви късмет.



Тема Re: Въпрос за рак на дебелото черво?нови [re: 123galia]  
Автор nevada96-203375 (непознат )
Публикувано15.07.11 08:53



Благодаря за съдействието. Установи се , че изследването на CEA маркера този път е правено с друг реактив, при който горната граница е 10. Успокоиха ни, че бил в рамките на нормалното 4,2. Все пак ще внимаваме за този маркер.

А не е ли водещ другия маркер - CA 19-9 , който е показания - 10, в граница от 0 до 37?



Тема БЪРЗ ТЕСТ ЗА РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВОнови [re: nevada96-203375]  
Автор TNBC (Тони)
Публикувано07.03.14 13:28



Месец Март е обявен за месец на борба с рака на дебелото черво.




ТВ репортаж , в който д-р Атанас Матев обяснява много подробно как може да се направи бърз тест за рак на дебелото черво дори и в къщи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.