Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:52 24.10.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема обезболяващинови  
Авторwild (Нерегистриран)
Публикувано05.09.06 12:53



баща ми е с карциом в малкият таз.има много силни болки въпреки че приема обезболяващи.сега му слагаме от лепенките и комбинираме със почти всичко но резултат почти няма.бяха му изписали някакви хапчета с морфин но от тях беше много зле - казаха че били много силни за него.някой със сходни оплаквания?някакви съвети - казвайте моля!



Тема Re: обезболяващинови [re: wild]  
Автор ET (Touch too much)
Публикувано05.09.06 15:11



Майка ми почина наскоро от рак на шийката на матката, имаше рецидив в малкия таз и се мъчи цяла година, 9 месеца беше на морфин.

Съветът ми е, ако взимаш морфин от Онкодиспансера в София, да говориш предварително с д-р Райчева от Онкологията, не съм я виждала, само по телефона се консултирах, но имала кабинет някъде на първия етаж, казва се Кабинет за борба с болката или нещо подобно. Жената работи като анестезиолог иначе и не взима пари за консултация, ако се отиде в нормалното й работно време - до обед. Не отказва и по телефона да даде съвет. На нея дължим правилното дозиране, моята майка прекара месеци в чудовищни мъки, докато намерим лекар, който да изпише подходящата дозировка. При това няма нужда от рецепта, тази лекарка е явно достатъчно позната на колегите си в диспансера и те се съобразяват с препоръките й. Иначе някои от лекарите, които изписват обезболяващите, дават по-големи дози и са съгласни да ги увеличават по-често, а други - не. Но традиционно започват от много ниски стойности. Ниската дозировка обаче е неефективна, а близките не могат да я увеличават самоволно - защото не знаят колко е безопасно, доколкото "безопасно" има смисъл при терминално болните, от друга страна, при по-рано свършил морфин не е ясно ще ви дадат ли още навреме.

Това беше едното, за д-р Райчева, другото, което ми се вижда важно, е сравнението на морфина (на таблетки - Долтард) с лепенките Дуроджезик и с таблетките Оксиконтин - нито едното от двете не подейства и на една десета от действието на морфина, при все че всички лекари, с които говорихме, много ги похвалиха, а дозировката в съотношение беше адекватна. Това го казвам просто за сведение, че явно са добре действащи препарати, но различните хора се повлияват от различни неща и е добре да поискаш да ви изпишат друго, ако даденото не действа.


Трето - дано никому не се налага да прави такива трикове - ходи ден-два по-рано за лекарствата, така се натрупва някакъв запас, ако се наложи да вдигнете дозата еднократно или трайно, да имате с какво поне на първо време.


И последно - дано никому не се налага да прилага тия неща, просто исках да ги споделя, защото на мен ми беше много трудно да намеря информация за обезболяването. В интернет получих съвети, но за майка ми това не беше източникът, а първата лекарка в диспансера ми предложи да й давам по колкото си иска от каквото си иска, защото така или иначе й остава месец. Майка ми живя още 9 месеца след това и определено не можех да й давам какво ли не, защото не беше съгласна.

На мен ми помогна много приятелка, която гледа свекърва си в последната й година. От нея бяха останали десетина ампули морфин, та в много драстичните моменти успях да дам някакво облекчение. Майка ми не понасяше добре обезболяването, при нея притъпяването на болката беше придружено с толкова много неприятни странични ефекти, че отказваше да правим по-чести консултации за промяна на дозата... От друга страна, на три пъти се наложи да реагираме спешно - веднъж като ходила баба ми, и бяха дали оксиконтин, вместо обичайния морфин, стана страхотен гаф, защото при приема на обед нямало никакъв ефект, но майка ми си замълчала и чак вечерта ми се обадиха, когато беше вече нетърпимо и съвсем неконтролируемо, добре че имахме запас на ампули. На другия ден върнах оксиконтина и безпроблемно взех морфин, но беше много инфарктно...

Това е, не знам какво друго да ти кажа, пускай бележки, ако имаш други питания, че рядко наминавам оттук.



Тема Re: обезболяващинови [re: ET]  
Авторwild (Нерегистриран)
Публикувано05.09.06 15:26



Благодаря ти за обширният отговор!!!!На татко Долтард му действаше много зле!халюцинираше само спеше главата му се люлееше.Мисля че въпреки много силните му болки все още му е рано за морфини.
А за докторката за която ми казваш благодаря ти но ние сме от Варна.Посещавам само уж най добрите ама май е все тая.незнам вече какви "коктейли" да правим.постоянно му слагаме компреси от какво ли не но болката остава!



Тема Re: обезболяващи [re: wild]  
Авторkat (Нерегистриран)
Публикувано06.09.06 11:30



моля те опиши ми къде по точно боли при метастази в малкия таз и при какви изследвания се откриват разсейките.Майка ми има болки който се появяват когато върви но когато легне минават.Правиха и сцинтиография в шумен и не откриха нищо на костите и.



Тема Re: обезболяващинови [re: kat]  
АвторEлфи (Нерегистриран)
Публикувано15.09.06 09:35



А има ли по-силно обезболяващо от Долтард?Изписват ни го от ИСУЛ, ама май започва да не действа





Тема Re: обезболяващинови [re: Eлфи]  
Автор hadjiatabg (непознат)
Публикувано15.09.06 12:33



пробвайте с диклак зле е за стомаха но при мен действаше 1 хапче за цял ден сега съм ги разредил на седмица пия по едно има два грамажа пробвай първо с малкия



Тема Re: обезболяващинови [re: hadjiatabg]  
АвторEлфи (Нерегистриран)
Публикувано15.09.06 15:22



А откъде ги взимаш?



Тема Re: обезболяващинови [re: Eлфи]  
Автортeди (Нерегистриран)
Публикувано27.03.08 14:53



коя е фирмата производител на лепенките за обезболяване



Тема Re: обезболяващинови [re: тeди]  
Автортeди (Нерегистриран)
Публикувано27.03.08 14:56



Казвач се Теодора Захариева.Болен от Петрич има спешна нужда от болкоуспокояващи лепенки ***********

Редактирано от vesela.bg на 05.04.08 17:11.



Тема Re: обезболяващинови [re: тeди]  
Автор ceceto (отнесена)
Публикувано27.03.08 15:20



Ето тук:





Гледай напред, не се обръщай назад !


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.