Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:40 18.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано03.08.06 17:55



Това е информация предоставена от Thea за всички, които се лутат в лабиринта от букви и цифри в диагнозата си.
Тук аз искам отново да напомня: Хора не се плашете - ракът е диагноза, а не присъда!


Весе,
Извинявай отново.
Направих извадка и ако считаш, че има смисъл, може да се сложи някъде (не зная къде).

В TNM Системата за стадиране на тумори, за всеки вид рак се определят следните категории:
- T – категорията описва оригиналния първичен тумор.
- TX означава, че туморът не може да се измери или не може да бъде намерен;
- T0 означава, че няма доказателства за първичен тумор;
- Tis означава, че ракът е “in situ” (туморът не е започнал да расте в околните структури).
Числата T1–T4 описват размера и/или степента на инвазия в близките структури. По-големият T номер означава по-голям размер на тумора и/или че той може да е проникнал/нарастнал в околните структури.

N – категорията показва дали ракът е засегнал близките лимфни възли.
- NX означава, че не може да се измери засягане на близките лимфни възли или не може да се установи дали са засегнати.
- N0 означава, че близките лимфни възли нямат рак.
Числата N1–N3 обозначават размера, разположението и/или броя на засегнатите лимфни възли. По-големият N номер означава повече засегнати лимфни възли.

M – категорията показва наличието на далечни метастази, т.е. разпространението на рака в други части на тялото.
-MX означава, че не могат да бъдат измерени или намерени метастази.
-M0 означава, че няма далечни метастази.
-M1 означава, че има далечни метастази.

За всеки тип рак има отделна система за класифициране, като буквите и числата не винаги означават едно и също нещо.
Например, някои видове рак могат да бъдат класифицирани в субкатегории, например T3a или T3b, а други може да нямат категория N3.
След определяне на категориите T, N и М, те могат да бъдат комбинирани в по-общи стадии I, II, III или IV. Понякога тези стадии допълнително се разделят с букви, например IIIA или IIIB.

Например T1, N0, M0 за рак на гърдата означава, че първичният тумор е по-малък от 2 cm (T1), няма засегнати лимфни възли (N0) и не е достигнал отдалечени части на тялото (M0).Това е рак в първи стадий.
Обозначенията T2, N1, M0 биха значили, че туморът е по-голям от 2 cm, но по-малък от 5 cm (T2), засегнал е само най-близките лимфни възли и няма метастази в отдалечени части на тялото. Този рак се определя като стадий IIB.
Ракът от стадий I е най-малко напреднал и често има добри прогнози за изхода. По-високата степен означава по-напреднал рак, който обаче в много случаи може да се лекува успешно.

При мен се оказа такава бъркотия в стадирането, което имаше огромно значение за определяне на лечението.

Нема начин да нема начин!


Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Автор BилиMили (надявам се)
Публикувано04.08.06 12:34



Thea,благодаря за труда!Това ми хареса



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Автормиa (Нерегистриран)
Публикувано04.08.06 15:44



И аз ти благодаря, позволявам си от името на всички форумци за това, че си си направила труда най-подробно да опишеш цялата система на стадиране и освен това да дадеш и нагледни примери!Това е мн. важно за да може всеки да е наясно с диагнозата си
За себе си аз горе-долу вече разбрах буквените значения, след много разпитвания на докторите(а тези в онкото въобще не дават инфо, дори-казаха, че не трябвало да знаем,че това са обозначения за тях самите , не за нас-болните), обаче аз се ровех по нета и след логични размишления можах да схвана значението на отделните обозначения.
И при мен също е голяма бъркотия.Размерът на "туморчето", казвам го умалително, защото по думите на хирурга е било 0,8см, в изследванията на първият патоанатома пише 1 см, но в епикризата е нанесено Т2-демек, както ти си го написала е бил между 2 и 5 см.Може би това е заради факта, че около него при изскледване впоследствие на траен материал бяха открити изменени клетки начален стадий в квадрант с размери 2х5см, наличието на които бе потвърдано при 2 хистология от друг патоаматом в друга болница.При трета хистология пък беше написано, че основната туморна маса е негативна

..Слава Богу в лимфите няма нищо!, дори и при повторната операция, когато беше правена отново ревизя на лимфи.Но освен Т2N0М0 е написано рТ2рN0М0 , след него стадий I I А.
Не ми е ясно какво точно означава това "р".Въпросът ми е, Теа ти знаеш ли значението на това "р"?Може ли да се възприеме като "р>размер"?



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Автор Beatrisia (непознат )
Публикувано08.08.06 22:19



Здравейте,най-после и аз се престраших да напиша няколко реда в клуба на най-силните хора,силни духом,физически и психически.Знам,какви големи усилия костват всички тези проблеми,лечения и процедури,защото съм една от Вас,и продължавам да се държа "мъжката"

.И да не се отнасам от темата,бихте ли ми помогнали да разчета какво означава "G3".Доколкото ми е известно, това е силата на тумора да атакува други тъкани и органи т.е. да се разпространи.Знам,че има G1,G2.Надявам се да ме коригирате ,ако аз греша или да ми дадете по пълна информация. Благодаря.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Beatrisia]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано09.08.06 12:06



Beatrisia,
Ще дам само тази обща характеристика, която намерих.
Това е само за ориентировка. За всеки тип тумор има различно класиране.

"В зависимост от броя на наличните малигнантни (злокачествени) характеристики, се използва следното степенуване на типа тумор:
- G1 – високо диференциран – ниска степен; слабо агресивен (low-grade, less aggressive);
- G2 – умерено диференциран – средна степен; умерено агресивен (intermediate-grade; moderately aggressive);
- G3 – слабо диференциран - висока степен; умерено агресивен (high-grade and moderately aggressive);
- G4 – недеференциран – висока степен; агресивен (high-grade and aggressive)
Понякога вместо обозначения с G, се използват римски цифри съответно от I до IV."

Искам да кажа, че никой не бива да си слага сам диагнози и да си внушава изходи за лечението.
Целта на този клуб, както аз я виждам, е само да си помагаме. Тези, които са добре, не се връщат често тук, за да пишат.
Затова, пожелавам на всички нас повече вяра и активност в тази борба!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Автор TheSun/cлънчицe/ (/мама на Гери)
Публикувано09.08.06 14:26



Аз поствам тук отговор на компетентни хора, които ми помогнаха, когато се интересувах питах за диагнозата на баща ми и ето какво ми казаха в клуб "Медицина" . Може на някой да му е полезно:

ДИАГНОЗА

“Хаактеристика на клиничната картина въз основа на анамнезата, статуса и параклиничните изследвания: Анамнеза: Постъпва за пръв път в отделението със следните оплаквания – от 2 мес е с кашаво-диарични изхождания 2 ч след нахранване, от 3 дни /но те са поне 20/ е с темпераура до 38.5, обща отпадналост, от 1 седмица е с тъмна кръв в изпражненията със съсиреци, намален апетит, тежест в епигастриума. Минали заболявания – пневмония 1983 и ТУР преди година, преди година и фисура ани. Статус: мъж на видима възраст отговаряш на действителната /59 г/, в увредено общо съсояние, контактен, адефватен. Заема активно положение в леглото,правилно развита костно мускулна система.Хиперстеничен абитус. Изразена подкожна мастна тъкан.Кожа бяла – видими лигавици – розови. Език влажен обложен с бяал налеп. ДПЛВ и щит.жлеза не се палпират. Дих.с-ма гр.кош – физикални данни за белодробен ефизем /какво е ЕФИЗЕМ, моля????/ Пулмо-отслабено изострено в л.о-ва вез.дишане в двете бел.основи. ССС р.с.д. фр.78 уд рр 140/90 Корем-над нивото на гр.кош, с меки коремни стени, изразена подкожна мастна тъкан.Черен дроб на 2 см.под ребр.дъга.Слезка на ребрена дъга.Съхранена перисталтика.С.Р./-/ отр.двустранно.Крайници – с претибилни отоци, запазени пулсац.на арт.дорзалис педис билатералис.
Лабораторни изследвания:
СУЕ – 41
НВ 108/90
ER – 3.4-3.14
HT – 0.30-0.28
LEUC- 10-10.8
TR – 214/228
СЕР.ЖЕЛЯЗО 8.1
INR - 1.31
ASAT -69
ALAT-52
AF – 554
GGT -496
T.BIL.- 11
D.BIL.-1.5
AMIL -96
GL -6.2
HOL – 7.3
UREA – 3.9
CREAT – 93
NA+ 142
K+ 4.01
URIC.AC. – 184

Урина – б.о. Хемокулт тест /-/ отр.Кр=група А1 /+/ пол. Имуноглобулини С3 с4 – в норма.ЕКГ – синусов ритъм. Ляв позиционен тип.
Ро.графия.пулмо от кор – пулмофиброза двустранно=Хилуси- неуголемени. КДС – свободни= Склероза на аорта.Сърце – удължен лявокамерен контур.Склероза на аортата.Контрола – бел.полета – б.о.хилуси и КДС – б.о. Сърце с аортна конфигурация. АБДОМИНАЛНА ЕХОГРАФИЯ – черен дроб на 3 см под ребрената дъга.Ляв дял – 101 мм=Груба хетерогенна структура с огнищни изменения с р-ри до 28/30 мм а в левият дял – по-малки.ПЗП хепатис /най-вероятно М хепатис/Асцит няма вкл. И в малък таз.
ГАСТРОСКОПИЯ: Рефлукс езофагитис 1 ст.Гастритис хроника атрофиканс.хистологичен резултат от биопсия на стомах – хроничен атрофичен гастрит. С.Р. /-/ отр.
СИГМОИДОСКОПИЯ:Прониква се до 15-16 см от аналната линия. На това ниво се намира полиповидно образование – налобено, късливо, с ф 20 мм и заемащо ½ от лумена.Обс.Са ректи.Малигнизиран аденовилозен полип във фаза на разпад.Хистологичен резултат от биопсия на ректум – дебелочревна лигавица с хр.въз.промени. ИРИГОГРАФИЯ: К=М=изпълни колона до линеалната флексдура, като по-нататъшното въвеждане на к.м. бе преустановено поради невъзможност на пациента да задържа. Направи е двойно контрастно изследване с въвеждане на и раздуване на червата с въздух. В зоната да дистанлана чат на сигмата след прехода ректум-сигма се визуализира полицикличеб ефект в изпълването прилежа= на чирока основа към контура на червото с проксимално стеснет лумен, ругиден и малки депа от к.м.суспектни за улцериране с разпад. Проксималните участъци от колона се раздуха.Ро данни за Нео сигме /Са сигме/
КАТ НА КОРЕМНИ ОРГАНИ – данни за множествени хиподенсни разнокалибрени огнища в черният дроб, като при дисеминиращ процес=Вляво се формират и конгломерати- жл.пътища – неразширени. Опашката на панкреаса с извстно окръглане и горно гранични размери = Тялото и главата на панкреаса в норма.Опашката на панкртеаса с известно окръгляне и горно гр-рамери. Тялото и главата на панкреса в норма. Жл.мехур контрахиран с уплътнени стени=Слезка бъбреци и надбъбреци – Б.о.Без данни за уголенени лимфни възли параортално и параквикално.


КОМЕНТАРИ


1.от досега прочетеното, не видях метастази в белия дроб.Емфизема са хронични промени от пушене..Зависи колко е зле.
2.Има шанс за операция и за химиотерапия(дори и с метастази)>ракът на дебелото черво се поддава на химиотерапия.
3.дали и кога да се направи операцията?..не зная какви са рисковите му фактори за една операция по принцип-дали ще може да понесе анестезията,самата операция по принцип...НО винаги се гледа риска и бенефита...във вашият случай бенефитът от операцията е много много по голям от риска ...

температурата може да е от самия рак...можа да има абсцес някъде...трудно е дас е каже.Алкалната фосфатаза му е увеличена.МОже ли да е от метастази в костния мозък?..не знам..само мисля "на глас"...вързва се с температурата...
във фаза на разпад означава напреднал..
4.анемичен е ...могат да му прелеят кръв.
5.Току що прочетох най-важното (щото карам по точки)...Ако подуването е отскоро и се е появило сравнително бързо...то тогава...
Баща ти е направил интравенозан тромб от хипергоакулацията,която върви заедно с рака и от обездвижването в болницата...Оттам и подуването на крак или ръка и сега най-вероятно има белодробен ембол...затова е на апарат за дишане...
оттук нататък, мила ,е АДСКИ сложно ..защото ...му трябва антикоагулация..а той има място откъдето кърви и става мног омнгоо сложно...

това разбира се е теоретично въз основа на прочетеното...не вземай думите ми за меродавни.Но принципно така стоят нещата.
на скенера на белите дробове видели ли са тромбемболия?...(т.е да си кажа не знам с какви скенери разполагат там..)

колкото до епикризата...
Окончателна диагноза:проктосигмоидитис хроника ерозива.Ректорагия интермитенс.Гастритис хроника атрофиканс.Рефлукс езофагитис.Хипертония артериалис Гр.п. полилус аденовизолус ректи – карцинома ректи.Метастазес хепатис.Анемия секундария.Обезитас П степен.Хибс.Пневмофиброзис билатералис

ерозивно ( с малки ранички)възпаление на дебелото и правото черво с интермитентно (от време на време кърмене от ануса.Атрофичен гастрит (с дълговременен рефлукс езофагит).Високо кръвно налягане.Полип в ректума ,който се е трансформирал в рак с метастази в черния дроб.Анемия.Хронична белодробна болест(от пушенето) с фиброза на белите дробове ( от ХИБС или от това къде е работил...)...
това е епикризата...





Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Thea]  
Автор Beatrisia (непознат )
Публикувано09.08.06 17:26



Благодаря Тhea,тук при Вас научавам много повече,отколкото от лекарите като ги попитам нещо,ми отговарят,че не е хубаво да знам всичко,може би се притесняват да не се отчая,а за мен е правилно да знам всичко,това ми дава по-голяма сила да се боря и се интересувам повече за методите на лечение с благоприятен изход за пациянта.

.Относна моето G3,което не е измислено а си ми е в диагнозата,ще се опитвам да го укротявам,че да не става по агресивно.




Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
АвторMyлe (Нерегистриран)
Публикувано09.08.06 19:24




Майка ми, беше оперирана и мина през всички последващи процедури!
Беше много тежко и неприятнода я гледам такава.
Някой от близките ни, донесе книгата "Голодование ради здаровье! на проф Николаев, а после и други книги.
Майка ми започна гладотерапия е ефекта беше много силен.
Тя почина 29 години след операцията, като през това време беше жизнена!
ПОЖЕЛАВАМ ВИ НА ВСИЧКИ, да намерите път към това, което сте били преди това.
Пътят не е през лекарства!
Не вярвайте на лекарите!
Здравето идва от природата и го търсете само там.

Поздрави!



И кво от това?



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Myлe]  
Автор Бea (усмихнат)
Публикувано09.08.06 20:36



Не, че не вярвам на лекарите,напротив до сега съм направила всичко което са ми предписали и продължавам с лечението по тяхната схема,просто споделих,че бих искала да ме информират повече как протича всичко.

.Относно природните продукти разчитам изключително много на всички плодове и зеленчуци и се скъсвам да ям,лято е все пак и ги има в изобилие,така като гледам трябва да се прехварля в темата за антиоксидантите .До скоро. п.п.съкратих се малко,че това Беатрисиа си е доста дълго и вече съм просто Беа



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Бea]  
АвторMyлe (Нерегистриран)
Публикувано09.08.06 20:44




Всяка болест е наказание, за неприродосъобразен начин на живот.
Това е закон без изключение.
Върни лентата назад, анализирай къде си направила отклонение от пътя си.
Мулето обича да се учи и от чуждия опит.
Виж намери книгите за лекуване чрез глад и пост.
Има такива на пл.Славейков, много са полезни.
Особенно внимание обърни на "Книга за здравето":



ТОЙ не е бил лекар!
ТОЙ е бил лечител!
Не се предавай на болестта!
Пожелавам ти успех!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.