Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:55 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема ХЕРЦЕПТИН № 1  
Автор vesela.bg (усмивка)
Публикувано29.06.06 19:51



Това го изпрати "майка" и понеже е интересна тема го изнасям отделно за всички!


Здравейте,
чета на

различни статии, има секция Новини и ми се ще да преведа някои статии от там. Ако някой иска да помага. Има много статии, това е първата от мен

Надежда при рак на гърдата, когато Herceptin не действа
Lapatinib и Capecitabine намаляват бъдещ растеж
2006/12 юни

Нова лекарствена комбинация може дапомогне при жени с напреднал рак на гърдата при които trastuzumab (Herceptin) е престанало да действа. Разследваното лекарство lapatinib (Tykerb) намалява растежа на рака с около 50% когато се дава с лекарството capecitabine (Xeloda), изследователите от Allegheny General Hospital в Питсбърг съобщиха.

Изследването включва 321жени с рак на гърдата, които са показали Her2/neu, протеин който прави туморите изключително агресивни. Около 20-25% от рака на гърдата е HER2-положителен. Лекарството Herceptin, което е насочено точно към HER2, е много ефективно към лечението на напреднал рак, но някои жени изграждат имунитет?(resistance) към него и то спира да действа.

Така е станало с жените в изследването. Всички от тях са имали рак на гърдата, продължаващ да се уголемява и разпространява, дори след химиотерапия и Herceptin.

"Радващи резултати"

Главният автор Charles Geyer, MD, и неговият тим дали на 161 жени capecitabine само, докато на останалите 160 capecitabine плюс lapatinib. След около една година са отчели разлики в двете групи. Средно, около 20 седмици е отнело на рака да започне да расте и се разпространява отново при жените които савзимали само capecitabine само. Докато развитието на рака е било забавено с около 39 седмици при жените които са взимали capecitabine плюс lapatinib.

"Herceptin напълно промени лечението на жени с HER2положителен метастатичен рак, но някои пациенти не са податливи към него, и дори тези които са е вероятно в един момент да спрат да бъдат. Такива пациенти биха могли да получат подобряване с lapatinib".

Същата цел, различен подход

Lapatinib работи при жени с HER2 положителен рак на гърдата, защото също както Herceptin, той е насочен към Her2 рецептор. Но атакува по различен начин, блокирайки рецепторите вътре в клетката. Herceptin блокира рецепторите отвъншната страна на клетката.
Двойното блокиране изглежда е по-добро.

Новите резултати показват че науката прави прогрес към достигане на индивидуализирано лечение на пациентите с рак.

Lapatinib работи при жени с HER2 положителен рак на гърдата, защото също както Herceptin, той е насочен към Her2 рецептор. Но атакува по различен начин, блокирайки рецепторите вътре в клетката. Herceptin блокира рецепторите отвъншната страна на клетката.
Двойното блокиране изглежда е по-добро.

Новите резултати показват че науката прави прогрес към достигане на индивидуализирано лечение на пациентите с рак.

Нема начин да нема начин!

Редактирано от *jull** на 21.01.10 17:35.



Тема пълният линк към статиятанови [re: vesela.bg]  
Автормaйka (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 22:32



http://www.cancer.org/docroot/NWS/content/NWS_1_1x_Hope_for_Breast_Cancer_When_Herceptin_Fails.asp


чета www.cancer.org а не дотком, а именно секцията News



Тема Комбиниране на лекарстванови [re: vesela.bg]  
Авторmaika (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 23:38



Още една статия
пълния линк към оригиналната статия :
http://www.cancer.org/docroot/NWS/content/NWS_1_1x_Targeted_Therapies_Aim_for_Cancers_Achilles_Heel.asp

Целеви (targeted) терапии към "Ахилесовата пета" на рака
Комбиниране на лекарствата е възможно да засили ефекта им
2006/15 юни

Всяка вечер преди лягане, пенсионираният учител Paul Graves взима 4 хапчета които му помагат да живее. Лекарството е Gleevec (imatinib) и в продължение на 4 години то вече задържа неговата хронична myeloid leukemia в ремисия.
"Азказвам, че това е моята операция, това е моята радиация, това е моята химиотерапия", казва Graves който навършва 67 год следващия месец.

Graves изживява обещанието на т.нар. целеви (targeted) терапии, нов подход към борбата с рака. Тяхната цел: да убиват раковите клетки, докато запазват здравите клетки сравнително ненаранени. Gleevec е просто едно от малкото лекарства базирани на целевите терапии, разработено да работи върху някои от най-трудните и смъртни ракове.

Блокиране на критичните сигнали в клетките
Целевата терапия е базирана на знанието как клетките се образуват, растат и взаимодействат помежду си.Изследователите са разкрили множество от сигнали (signaling pathways) в клетките които им казват да растат или не. Раковите клетки често имат нарушения в тези сигнали, които причиняват клетките да растат неконтролирано. Лекарства които блокират тези сигнали биха могли да помогнат в спирането на рака.

Това е начинът по който много от днешните целеви терапии работят. Gleevec, например, блокира протеин който причинява ненормелн растеж на белите кръвни клетки. Лекарството Herceptin(trastuzumab) за рак на гърдата се закачва зараковите клетки които имат рецептори за HER2/neu протеин и ги задържа от делене и растеж. Tarceva (erlotinib) което се използва за рак на белия дроб блокира друг протеин необходим на клетките за да растат - EGFR.

Въпреки че всяко от тези лекарства може да бъде ефективно само засебе си, някои видове рак никога не биват повлияни от тях, или те в един момент стават неподатливи. Това е накарало изследователите да изучават и търсят начини за комбиниране на лекарства за различни цели .

"Раковите клетки не са толкова устойчиви колкото бихте предполагали". "Ако можете да ги атакувате по два критични сигнала(pathways) , можете да ги унищожите, тъи че ако можете да комбинирате 2 или 3 терапии, можете да предизвикате унищожение на клетките"- Baselga
Той нарича това "ахилесовата пета на рака".
За разлика от раковите клетки, повечето нормални клетки могат да понесат удари до няколко сигнала в клетката(signaling pathways) /явно без да бъдат увредени, моя бележка/. Ето защо тези целеви лекарства имат по-малко странични ефекти от традиционната химиотерапия.

Търсене на най-ефективните стратегии
Въпросът занимаващ много изследователи е "Кой е наи добрия начин за използване на целевите терапии ?"Дали дабъдат прилагани едновременно с химиотерапия или са по-добри самостоятелно .....


Изследваното лекарство lapatinib(Tykerb) например, изглежда че работи при жени при които рака на гърдата вече не се влияе от Herceptin. Нещо повече, двете лекарства изглежда че имат допълващо се действие. Докато Herceptin е насочено към рецепторите на HER2 от външната страна на клетката, lapatinib е насочено към рецепторите вътре в клетката. Това двойно атакуване е възможно да бъде много по-ефективно от всяко от лекарствата прилагано само. ......

Също така, изследваното лекарство dasatinib (Sprycel) показва че работи при много хора с хронична myeloid leukemia която е престанала да се влияе от Gleevec, или които не могат да го взимат поради други причини.
....
Въпреки че тези лекарства са много обещаващи, експертите предупреждават че има още много да се научаваза товакак целевите терапии работят, и какви странични ефекти ще се получат когато са комбинирани.

Докато някои пациенти, както Paul Graves, нямат лоши странични ефекти, други не са толкова късметлии. Някои от тези лекарства могат да причинят акне-подобни обриви които биха могли да са много силни, диярия, или дори сърдечни проблеми.

Цената също е фактор. Целевите (комбинирани) терапии са много скъпи и много пациенти не биха могли да си ги позволят.

Всичко това означава че химиотерапията все още не е тръгнала по пътя на динозаврите.
Химиотерапията работи, казва Baselga, и ние не сме в положение да изоставим която и да е ефикасна терапия. Един ден ще бъдем в състояние да изоставим химиотерапията, но все още не сме стигнали дотам.



Тема Re: Комбиниране на лекарстванови [re: maika]  
Автор vesela.bg (усмивка)
Публикувано30.06.06 12:09



Благодаря ти за този материал.
Той потвърждава моето лично мнение - да не се отказвам от традиционната химиотерапия в полза на алтернативни - недостатъчно клинично доказани терапии. Също така, че не трябва да се хвърляме сляпо върху всяка нова алтернатива, да имаме впредвид, че те се разработват за определн вид рак, т.е. не повлияват всички видове.
Но факта, че имам алтернативи, мен лично ме държи в психическо равновесие и съм спокойна, че при мен ако не проработи едното, ще проработи друго.
За мен тези материали са много полезни - сега избирам, какво да предприема след приключването на химиотерапията ми.
Още веднаж ти благодаря



Нема начин да нема начин!

Тема Re: Херцептин!нови [re: vesela.bg]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано01.07.06 20:54



И аз си поствам пак мнението, но допълнено малко:

Ракът на гърдата не е едно заболяване, а са няколко заболявания. JТоракът, свързан с фактора на човешкия епителен растеж HER2 - това е вид белтък. Около 25 % от жените с рак на гърдата имат този тип. Характеризира се с по-агресивен растеж, по-често повторно появяване (рецидив) и метастазиране. Херцептинът (трастузумаб) тип рак, което е много ефективен, вкл. и при наличието на метастази. Най-общо казано, наличието на повече HER2 е причинено от мутация на един ген.
Херцептинът (трастузумаб). е моноклонално антитяло, което атакува HER2 рецепторите. В САЩ е разрешено за употреба от 1998 г., у нас от миналата година. Изключително ефективно е: при 20-30% води до пълно излекуване, при около 50% - до стабилизиране на болестта. Използва се и при наличието на метастази и комбинирано с другите терапии - химиотерапия и облъчване, е много ефективно.

В САЩ и други развити страни след оперативното отстраняване на тумора задължително се прави тест за повишен HER2, у нас обаче - не. Причината е, че херцептинът е много скъп - една ампула е 1500 лв, а здравната каса го реимбурсира (плаща) изцяло и по такъв начин гадовете искат да спестят пари (и с други скъпи лекарства правят същото). Когато кретенът Щерев направи скандалното си изказване (че болните с напреднал рак не трябва да се лекуват, а парите трябва да се дават за профилактика) и след това имаше питане в парламента към здравния министър, се оказа, че едно от лекарствата, което той има предвид, е херцептинът. Министърът Гайдарски спомена херцептина в отговора си на парламентарното питане като изключително скъпо лекарство, от което се подразбираше, че трябва да се ограничава.

Обаче ако човек поиска да му се направи такъв тест, не могат да откажат. Моя близка с рак на гърдата в ранен стадий (под 2 см) поиска такъв тест, защото аз й казах за херцептина. Първата й лекарка не знаеше какво е това, но близката ми отиде при Милев (не го знам кой е този) и казаха, че ще й направят. Дълго (три седмици) я мотаха, защото нямали реактив, но тя беше настоятелна и накрая й казаха, че тестът е скъп и чакат да се натрупат няколко жени, за да го изпишат реактива.

Тъй че настоявайте за такъв тест. Ако директно ви откажат, обяснете за лекарството херцептин и за HER2 и че такъв тест се прави у нас, а херцептинът е разрешен за употреба у нас.

Ако някой има нужда от повече информация (за да я каже на лекаря или да знае повече), имам достатъчно информация от Интернет, като за всяко инфо давам и линка, откъдето съм го взела. Обаче е на английски, а аз хич не съм добра в превода .т.е. владея го пасивно езика - чета и разбирам, но трудно и калпаво пиша и превеждам). Но инфото е напълно достоверно, защото роднина на моята близка е лекарка и знае английски и каза, че всичко е точно. Тъй че инфото мога да го пратя на английски.

В джобчето ми дрънкат



Тема Re: Херцептин!нови [re: Джeйн]  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано01.07.06 22:45



Джейн, ако питаш общо практикуващ лекар или личните такива - разбира се, че не са чували за HER2, но онколозите си го знаят много добре и си го правят, ако си го поискаш и си го платиш, разбира се.


Също така прилагат Херцептина, нали сега ходя на вливания и ги виждам и чувам. Но на колко хора го дават и как - виж това нямам представа

Нема начин да нема начин!

Тема Re: Комбиниране на лекарстванови [re: maika]  
Автормaйka (Нерегистриран)
Публикувано02.07.06 00:13



където съм написала протеин - имайте предвид че на български това е белтък/белтъчина.

на англ е protein



Тема Re: Херцептин!нови [re: vesela.bg]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано02.07.06 12:26



Но НЗОК го покрива на 100% Как така си плащаш?!

В джобчето ми дрънкат



Тема Re: Херцептин!нови [re: Джeйн]  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано02.07.06 12:40



Ами плащам си, след като искам да си го направя това изследване, а докторите не ми го назначават....
Но аз ти говоря за 2003 год. когато го правих, сега не знам как е.
Споменах тук, че се опитваме да стопим моето образувание, без да го режем - на такова място е, че е трудно оперативно....



Нема начин да нема начин!

Тема Re: Херцептин!нови [re: vesela.bg]  
Автор Бea (усмихнат)
Публикувано10.08.06 11:39



Сега прочетох за тоя Херцептин,защото се ровя на тема хормонотерапия,при мен това следва както споменах,ама като гледам май не ме "бръснат" много

(в кръга на шегата)защото съм с HER2(+++) ,а ще ме лекуват със Золадех,имам ли повод за притеснение? Моля за съвет!!! Ето за това казвам,че лекарите не ме информират, за да не задавам неудобни за тях въпроси и да не искам скъпоструващи лекарства.Де да ставаше с едно аспиринче.Тук научавам много повече.Дано да имам шанс все още,да разбера и приложа най-правилното за мен.

Нема начин ,да нема начин !-както казва Веси.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.