Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:59 27.09.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: За магията и простотията на магическия обхватнови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (член)
Публикувано12.09.19 10:35



Aуууууу, ми ся?!


Alenadrow, ся нема те спотват по клъстерите, че си работил на 50 мхц digital ве?!

Редактирано от NinoS на 12.09.19 10:36.



Тема Re: За магията и простотията на магическия обхватнови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано12.09.19 10:46



Хаха - не съм го разглеждал от този аспект. Виждаш ли на какво се казва "внимавай какво си пожелаваш"? Сега, ако искам да изляза в клъстера, ще ми трябва антена за 50MHz, да взема да се ориентирам в тия digital режими, да се поизуча, да пробвам, да наваксвам. А инак си излизах там както си косях поляната и си пиех биричка, без никакви специфични усилия.





Тема Re: За магията и простотията на магическия обхватнови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (член)
Публикувано12.09.19 11:42



Ха-ха-ха... и аз тва казвам.... най-са рИве от сбъднати мечти!


А ся кво, трябва да слушаш онези сакрални звуци на FT-8....



Тема Re: За магията и простотията на магическия обхватнови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано12.09.19 13:32



Има много мъдрост в това, което пишеш за мечтите. Май често се получава така, че мечтата работи само докато е несбъдната - после понякога идва разочарование, равносметки кое как е станало и как е можело да стане. Но после идва нова мечта и всичко си идва пак на мястото.





Тема Re: За магията и простотията на магическия обхватнови [re: Alenadrow]  
Автор gu50 (новак)
Публикувано12.09.19 13:41



Малко ялова ми се вижда работата с това "Разрешение № 02353/05.09.2019 г. на СДРУЖЕНИЕ БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ НА РАДИОЛЮБИТЕЛИТЕ". За мен единственият валиден документ са Техниеските изисквания..., а там в Чл.1 е казано: "Чл. 1.Техническите изисквания уреждат условията за извършване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителска радиослужба, както и изискванията към лицата, които ги извършват." - точно и ясно. И никакви други документи не могат да бъдат основание за ползване на "индивидуално определен ресурс - радиочестотен спектър" от лицензирани български радиолюбители със собствените им опознавателни знаци. Може би. ако се работи с LZ0BFR..... ??? Или пък с онези инициали с LZ0XX, резервирани от БФРЛ за присъствени състезания ???

Редактирано от gu50 на 12.09.19 13:53.



Тема Re: За магията и простотията на магическия обхватнови [re: gu50]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано12.09.19 14:04



Не е ялова работата, просто е временен юридически компромис.

Технически БФРЛ, както всяко друго лице, било то юридическо или физическо, може да придобие за ползване някаква честота - било срещу заплащане, било по някакъв друг режим, в случая временно, с експериментална цел. Веднъж като я придобие, то може за срока на ползване да се разпорежда с нея, да решава кой да я ползва и кой не.

В случая БФРЛ не само придобива тази честота, но предоставя правото на всички лицензирани радиолюбители да я ползват. От там и всички радиолюбители печелят. Теоретично можеха и да си я пазят само за себе си, можеха да разрешат там да се работи само с писмено разрешение от УС и каквото друго се сетиш, но те публично дават правото на всеки лицензиран радиолюбител да я ползва по правилата на радиолюбителската служба.

Чисто формално лицензираните радиолюбители временно ще ползват честота, която е на БФРЛ, но която от БФРЛ са се съгласили да бъде ползвана от тях. Аз лично не виждам проблем тук, просто необходим временен компромис, докато се решат по-генерално нещата. Но е крачка напред, изглежда разумно, ефективно и наистина в обществена полза. Дай да не викаме на бялото черно - в случая се свърши работа в рамките на възможносто, свърши се бързо и това има видим положителен ефект.



Тема Re: За магията и простотията на магическия обхватнови [re: Alenadrow]  
Автор gu50 (новак)
Публикувано12.09.19 14:59



Значи, ако някой е придобил срещу заплащане или по друг начин, 51.510 MHz и ми разреши да я ползвам, мога там да си викам CQ на FM с моя си инициал? (IARU 6 meter band plan (50-52 MHz) (51.510 FM calling frequency)

Редактирано от gu50 на 12.09.19 15:01.



Тема Re: За магията и простотията на магическия обхватнови [re: Alenadrow]  
Автор gu50 (новак)
Публикувано12.09.19 15:31



"...но те публично дават правото на всеки лицензиран радиолюбител да я ползва по правилата на радиолюбителската служба."

Ама те правилата на любителската радиослужба са в Техническите изисквания.

Редактирано от gu50 на 12.09.19 15:31.



Тема Re: За магията и простотията на магическия обхватнови [re: Alenadrow]  
Автор gu50 (новак)
Публикувано12.09.19 16:39



В действията на КРС и на БФРЛ няма нищо незаконно. КРС има право да издаде разрешително, БФРЛ има право да предостави правото. Но тук стои въпросът, дали лицензираните радиолюбители могат да се възползват от това право в съответствие с лиценза си издаден от КРС според Техническите изисквания?

Редактирано от gu50 на 12.09.19 16:40.



Тема Re: За магията и простотията на магическия обхватнови [re: gu50]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано12.09.19 16:52



Не, формално нямат право да го направят според радиолюбителския си лиценз.

Имат право да го направят според преодставеното им от БФРЛ право да ползват честотата за /експерименти/ връзки в дигитални режими на работа, съобразявайки се с правилата на радиолюбителската служба.

В случая БФРЛ определя, че е съгласна всеки лицензиран радиолюбител да ползва честотата при определен ред от БФРЛ. А реда, който БФРЛ е определила, е честотата да може да бъде ползвана от всеки лицензиран радиолюбител.

Т.е. нашите права юридически да работим там произхождат в случая от изискването, поставено от временния собственик на честотата, който е БФРЛ, а не директно от ТИ за радиолюбителската служба.

Това е просто юридическа рамка, за радиолюбителя не се променя нищо. Теоретично БФРЛ може да забрани на мен, например, да работя на тази честота и аз не мога и копче да им кажа. Също така теоретично могат да разрешат на нелицензирани радиолюбители да работят на нея. Но с този ход БФРЛ не цели да "окупира" честотата, а да предостави възможност на лицензираните радиолюбители да я ползват, докато не придобият това право по ТИ. Просто с добро желание е бил намерен един компромисен вариант в полза на всички. Наистина не виждам нищо лошо в случая, а само желание да се формализират правно нещата, докато се уредят окончателно по общия ред за радиолюбителската лицензия.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.