Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:22 28.09.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Решения за развиване на аналогова репитерна мрежанови [re: Alenadrow]  
Автор sysvladi (непознат)
Публикувано30.08.18 09:52



Alenadrow,
изваждаш от контекста някои мои редове и така изместваш коментара ми в друга посока.
Не омаловажавам изграденото, но с изброените постижения в коментара ти само
можем да се ласкаем ..., а с това действие едва ли реалността би се променила.

Недвусмислено посочих, къде са предимно проблемите ни.

А акцентирах върху думата "сериозна", по смисъла на отдаденост.
Ако човек няма сериозни намерения в действията си или това което развива в дадена област,
то каквото и развие, няма да бъде някакво постижение в същата област.
Тази, нека я определя като закономерност, важи и за радиолюбителството.



Тема Re: Решения за развиване на аналогова репитерна мрежанови [re: sysvladi]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано30.08.18 10:19



На мен "хоби" и "сериозност" не ми се връзват изцяло. Какво значи човек да е "сериозен" в хобито си? И защо би било нужно? Да, така е - има вманиячени в хобито си колеги, което в повечето случаи може би не е проблем, но не виждам и повод за стремеж към подобно нещо.

Не измествам коментара ти, а направо не съм съгласен с него в тази му част. За мен точно "сериозността" е това, което пречи на репитърната мрежа. Говори се за "секретни договори", за "национални репитри", за репитри, попаднали в "частни ръце", подхвърлят се някакви партенки за "съгласуване със службите". И прочее глупости, да не ги изброявам всичките. Това, според мен, разбира се, убива хобито. Който иска да контролира, да спасява, да съглусава, да национализира - да ходи в политиката, в службите или там, където секретност, национални интереси и одържавяване са на почит. Едно хоби трябва да е изчистено от такива неща.

Точно тази "сериозност" е водела до интриги, до "топене", до пълно пренебрежение към колеги. Защо няколко "разбирача" са се самоназначили за най-компетентни и по техническите и по "секретната" част. Като тия "сериозните" хванат пътя и останат тези, които гледат да направят нещо с кеф, като се съобразяват с колегите си, тогава имаме любителство. При всяко хоби, в това число и радиолюбителството, удоволствието и общуването е на първо място. Честно казано последното нещо, по което бих съдил за даден колега е, колко е "сериозен" по отношение на хобито си - за мен това е качество без никакво значение за което и да е хоби, даже имам някаква вътрешна убеденост, че прекомерна сериозност по отношение на развлеченията може да е потенциално тревожен симптом.

Аз като четох "прощалното писмо" на бившия УКВ менажер не намерих някакви негови притеснения, че в България хората са неподготвени, че липсват нужните познания или пък техническо обезпечаване. Човека ясно, макар и с не малко ирония, си каза, че що се отнася до репитърната мрежа, там са преплетени някакви болни амбиции и нереалистични претенции за сериозност, разбирачество и незаменимост. Твърде, твърде, твърде много "сериозност", която в един момент ощетява радиолюбителството и кара всички нас да изглеждаме като изкукали смешници с огромни непокрити претенции.

Така мисля аз - уважавам твоето мнение, но въпреки това съм убеден, че точно този стремеж към "сериозност", наследен главно от фуражки и ватенки, и до днес пречи на някакъв нормален диалог и приятелско общуване.



Тема Re: Решения за развиване на аналогова репитерна мрежанови [re: Snagles]  
Автор sysvladi (непознат)
Публикувано30.08.18 10:43



Снагълс,
след като прочетох коментара ти, в който като че ли "скачаш" срещу мен, не разбрах кое в него не намираш за правилно.
Всичките проблеми описани от теб са породени от взаимоотношенията по между ни, нищо че сме хора с общи интереси..

Напълно закономерно е когато, нямаш съмишленици по цялата територия, където има разположена любителска техниката, с времето да дотежи поддръжката на нещо голямо.

Понеже дадох за пример swat - ще поясня, че не ви съдя, най малкото не съм работил с вас, за да преценя за себе си кой крив, кой прав.
Но отстрани погледнато, че имаше вътрешно разцепление е ясно, за което причините само вие си знаете, но те са породени от взаимоотношенията по между ви като екип.

А в същност в началото правихте нещата с ентузиазъм, мисията LZ0DOE е един от тези прекрасни примери.
За да съм градивен накрая ще добавя, че вероятно има модели, който са приложими и за нас в България, по който би могло да се изгради нещо добре работещо и същевременно, така да се разпределят отговорностите, че да не тежи толкова поддръжката.
Колкото до националния кординатор, то приветствам първоначалната идея на LZ1NY.
Поздрави!



Тема Re: Решения за развиване на аналогова репитерна мрежанови [re: Alenadrow]  
Автор sysvladi (непознат)
Публикувано30.08.18 11:09



Alenadrow,
ще го напиша с пример:.
И Футбола е хоби примерно.
Дори в една футболна игра, ако липсва отдаденост, в играта на който и да е отбор, то резултата ще е напълно закономерен.
Защо понятието "сериозното отношение" трябва да има задължително връзка със "секретни договори", "частни ръце" подхвърляне на партенки, ватенки, фуражки.

Сериозното отношение не би трябвало да доведе до интрига, интиригата се създава, по друг начин от уста на уста и интерпретирането и по време на това предаване, което как да го обвържеш вообще със сериозност.

Точно тук ирозинирате много с етикета "ала-бала" и същевременно на сериозно отношение в момента някак ви се иска за измените значението на израза.

п.п. като че ли говорим за един и същи неща в темата, но се изразяваме по различен начин и това ни обърква.

Поздрави!

Редактирано от sysvladi на 30.08.18 11:15.



Тема Re: Решения за развиване на аналогова репитерна мрежанови [re: sysvladi]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано30.08.18 15:15



Точно в твоя пример виждам подкрепа за своята теза. Имам сума ти приятели, които ритат мачлета чат-пат и у нито един от тях не съм видял "отдаденост". Когато им се рита - ритат. Когато не им се рита - не ритат. Обаче тия мачлета са супер разпространени в България - и аз да поискам и ти да поискаш - добре дошли ще сме да се включим, дори хал-хабер да си нямаме от футбол. Дори не се подиграват на тези, които не могат - кой-колкото съмуее да вложи, пак е в калабълъка.

Може би наистина говорим за едни и същи неща - аз имам предвид, че в едно хоби на първо място трябва да е приятелството и уважението. Все един е най-добрия репитърджия, все един е най-добрия състезател, все един е най-добрия конструктор - различни хора сме, това е нормално. Но в хобито не сме събрали да преследваме някакви сериозни цели, а да си общуваме, да правим глупости дори.

"Ала-балата" стана нарицателно, според мен, точно поради обратната причина. Там претенцията беше за някакви денонощни бойни готовности за апокалиптични събития, а реализацията си беше "кебапченца, биричка и някоя и друга връзка". И не в реализацията беше проблема, а в претенцията. Ако не беше заявената изключителност на радиолюбителското движение, всичко щеше да си е наред. А се получи така, че към ден днешен я няма дори тази хубава радиолюбителска среща в Родопите. Щяхме света да спасяваме, а не можахме да съхраним една приятна и приятелска традиция.

Затова ми се струва, че ако наблегнем на най-нормални и приятелски отношения е възможно да да ни е по-интересно, отклокото ако априори подходим с претенции един към друг. Нека сме несериозни към хобито - от това света няма да се свърши. Но да сме чак толкова сериозни, че да се овълчваме един към друг - не е добра идея за мен.



Тема Re: Решения за развиване на аналогова репитерна мрежанови [re: sysvladi]  
Автор Snagles (непознат )
Публикувано31.08.18 07:48



Ха ха .. извинявам се ако приемаш мнението ми, като насочено срещу теб наистина.

Посоката беше в идеята за нова организация и организираност. Сами по себе си като радиолюбители сме организирани по един или друг начин благодарение на това, че сме се постарали да си изкараме лиценз и работим с някаква апаратура. Просто исках да дам пример, как в една организация хората израстват. В повечето случаи хората израстват благодарение на тази организация. И в момент на достигане до максимума в растеж, идва и желанието за повече и повече. Почваш да насочваш вниманието към себе си и в един момент експлодираш създавайки някаква алтернатива, приобщавайки други хора които да почнат да пречат и потискат идеите и целите на предишната в която си бил или участвал, защото там пък са спрели да те почитат щото излизаш от рамките на основната идея. Обикновено резултата е пагубен. Започват разделения, интриги, някой хора влизат в голямото кино и започват да играят по добре от дипломирали се в актьорско майсторство.
За това просто казах "кому е нужна нова организация". Точно това което каза LZ1NY е абсолютно достатъчно. Макари теорията за координатор се завъртя може би по-рано, разбира се мога и да греша. Винаги съм иска и за суат като организация да е децентрализирана. Щото няма как в случай на необходимост всеки път да тръгваме от София. И за това се мъчим, дори за сега да е само усилие да приобщим радиолюбители, които имат желание да бъдат доброволци в едно или друго събитие. Изработена е програма за водене на авариен трафик. За съжаление искахме да направим няколко тренировки, но още с първата катастрофирахме тежко. Явно подхода ни е бил грешен, но това няма никакво значение. Ако някой е станал свидетел на трафика воден от LZ2JR по време на маратона в Трявна ще разбере, че направеното работи и то много добре.

Общо взето това е .. ако се обединим около идеята да не правим организация, щото така или иначе сме обединени около общата идея да използваме това което сме конструирали или купили, а да произведем орган който да води публичен регистър и да координира действията на радиолюбителите в България, както и да съгласува пускането на ретранслатори по високи точки със съседни държави, мога да кажа че ще сме постигнали върха на израстването.
А за технологии с които могат ретранслаторите да си говорят по между си има вече редица разработки. Било то отворен код или частните мрежи на iCOM, YSF или DMR. Било то аналоговите AllSTAR, Echo Link, SVX Link и сигурно други които въобще не съм попадал на тях. Разбира се не искам да забравя да спомена, че преди време дори със всички висши Интернет технологии, ретранслаторите монтирани на Петрохан, Черни връх и връх Ботев, бяха свързани във радио линк който работи доста време превъзходно. Имаше даже план беше намерена и междинна точка между Еделвайс и Ботев на която се предвиждаше изграждане и свързване по радио линк с ретранслатора на кула Еделвайс. Идеята беше да имаме непрекъсваема връзка при всякакви катаклизми. Но благодарение на точно организацията всичко това беше разрушено и подменено.
Всъщност всичко това няма никакво значение. Значение има това което ще се случва напред във времето и разбира се какво ще произведем ние всички получили лиценз за радиолюбител за едно по добро бъдеще.

Редактирано от Snagles на 31.08.18 07:50.



Тема Re: Решения за развиване на аналогова репитерна мрежанови [re: Snagles]  
Автор sysvladi (непознат)
Публикувано31.08.18 14:45



Съжалавам да разбера за тези стечения на обстоятелствата.
Разбирам вече защо не искаш да чуеш за организираност.
При вас са се случили процеси, които пораждат опити за налагане, себеизтъкване, дискриминация..., все неща, които не са сред човешите добродетели, а тях имам предвид.

Но аз не мисля, че радиолюбителското общество би реализирало нещо от значим характер, без организираност, само защото "свободните електрони" сме обединени около идеята, но визията и програмата я нямаме.
Даже координатор едва ли ще ни достатъчен в този случай.
Но желая успех и постигане на целите, които сте си поставили..



Тема Re: Решения за развиване на аналогова репитерна мрежанови [re: sysvladi]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано01.09.18 09:08



Те такива процеси са нормални за хората. И затова непрекъснато се мислят някакви системи, които да ограничат влиянието на негативните процеси до минимум. Към момента нищо по-добро от демокрацията не е измислено, при всичките и кусури, така че според мен няма какво да го мислим. Забележително е, че дори феодалите от УС на БФРЛ разиграват някаква сценична демокрация - дори на тях не им стиска да си запишат в устава, че председателят има право на 2-3-4 клуба, че заместник председателя се посочва от привидно най-богатия радиолюбител, че членове на УС също така се назначават, като се внимава да няма обидени от повечето от големите действащи клубове. Вместо това са записали избори, тайно гласуване и прочее демократични лигавщини.

За да има организираност трябва да има взаимно зачитане. Не може аз да се изправя срещу теб, да ти кажа, че ти право на глас няма да имаш, но иначе да работим заедно, ама аз ще решавам всичко. Никой нормален човек няма да му е комфортно, тези, които го правят и аз не знам защо така сякаш загърбват достойнството си за момент, в името в уж на някакви измислени обединения. Няма обединение между феодал и крепостен - ако имаше, още щяхме да си живеем във феодализма. Кой каквото и да говори, феодала иска да взима решения, а за крепостния остава удоволствието да върши работата и да се радва на поощренията от господаря си.

А за конкретния случай - не само, че координатор ще е достатъчен. Даже ще е достатъчно да го няма онзи "голям менажер", който еднолично си е присвоил правото да определя "репитърната политика" и да решава според собственото си усмотрение кое как да стане. Колкото и да е парадоксално дори липсата на такъв тип дерибей в УС ще изиграе положителна роля и процесите някак ще се саморегулират. Защото независимо, че той вероятно си мисли, че внася ред, в което искрено се надявам, то начина за внасяне на ред не е неясно кой да назначи неясно кого да прави неясно какво. Без прозрачност и избори никой няма да има авторитет да влияе позитивно на координацията на такива процеси, а без авторитет, колкото и силен и добронамерен да е човек, все е тая - ще предизвиква негативни реакции и съмнения в целите, които преследва.

Или казано с други думи - който е толкоз умен, важен и кадърен - просто минава през едни избори, за да се убеди, че това не е някаква извратена илюзия, а мнозинството от хората биха могли наистина да приемат приемат за такъв. И после управлява, координира, въздейства и всичко останало, но вече с мандат и доверие, дадени му от хората. Аз по друг начин истинска общност не мога да си представя - всичко друго ще доведе до множество общности, които понякога ще движат нещата в една посока, но често и ще дърпат всеки за себе си, което ще обездвижи радиолюбителството като цяло, макар отделни негови членове привидно да се самузаблуждават, че са някак по-специални от другите и дори и тази самозаблуда да има известни основания. И в момента БФРЛ прилича на закотвен кораб, на който някакви лунатици се надбягват за да определят кой тича най-бързо и най-грациозно, без да си дават сметка, че от тези техни усилия кораба всъщност въобще не помръдва и си ръждясва на едно и също място място. И че рано или късно корозията ще го потопи и всички "печеливши" на борда ще свършат на дъното заедно с онези, които уж са надбягали.



Тема Радиоточката - 04.09нови [re: Alenadrow]  
Автор az de ()
Публикувано05.09.18 00:09



Докладваха ми че днеска е имало мега изцепки на 3.5 - даже некъв лепкав охлюв се е бил включил от коневръза баш по сибиджиийски без да си казва инциала въобще с тъпо цвилене по повод заявките за инициали на KDP - то. За Чучура и хайдушките му потни мазни изхвърляния на мокър песък си знаеме и пак ги е имало. Ми нали е зам председател все още (и явно завинаги че тъпотията рулз форевър) та трябва да представи беферето "достойно" в най- добрата светлина. Да подпомогне имиджа - не само на беферето но и тоя на собствения си радиоклуб. Еваланка Чучур само така - ще пазиш репутацията че като се върнеш да връткаш гервка трябва да си на ниво. Дръж тренинг майна. Но явно не си сам имаш подкрепа- браво. То нормално де - тя простотията се размножава.
На Р2 пък имало заглушаване - бе панаир пак съм го изтървал. Евала на тия "радиолюбители"

Щяли да оправят ехолинка от Р2 > Р1 - СтефЧО бил обещал тия дни. Е за други неща се бил окакАл - бил клюкарил по махленски из форума на беферето. Той толкова си може пък си има и учители. Лелята пък се жалвала нещо от КРС в ефир и за специалните инициали включително...искания за разширяване на 50 МХЗ участъка. Ми толкова си можем ние- не е КРС виновно.
В резюме: важното е че има раздвижване и даже вредни елементи като Чучура и Охлюва (така ще го наричам оня другия олигофрен на 3.5 ) с просташките си подмятания не могат да помрачат това усещане.
Щото са мого прости горките и не могат да измислят нищо градивно но пък стават добре за шутове - а това пак обединява публиката в цирка

Редактирано от az de на 05.09.18 01:06.



Тема Re: Радиоточката - 04.09 [re: az de]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано05.09.18 07:56



Аз слушах на 3764. Имаше го тоя момент, че се включи някакъв без инициал и беше голяма излагация. Още повече, че човека постави резонен и въпрос, който си витаеше в пространството - вярно ли е, че г-жа Анна е поискала да резевира всички "еднобуквени"? Аз лично не можах да разбера защо трябваше такъв нормален въпрос да се подхвърля по най-селяшкия възможен начин, вместо да се постави най-нормално - даже щеше да има по-голям ефект, защото вниманието на аудиторията щеше да се концентрира на въпроса и отговора, а не върху съмнителното възпитание на питащия, да не говорим за липсващата му радиолюбителска култура.

Иначе, за съжаление, се оказа, че г-жа Анна наистина е поискала всички свободни "еднобуквени". Уж в знак на протест, че нещо не и харесвало в разпоредбите. Егати протеста - това е все едно някой да протестира срещу копрупцията като взима подкупи. Госпожата малко се е объркала, че комисията е длъжна да и предостави всички инициали, както и се е объркала, че ще го направи. Никъде в закона не пише, че комисията е длъжна да определи такива временни инициали, просто пише по какъв ред го прави, ако реши да ги определи. Но това са подробности.

По-лошото е, че радиолюбителите за пореден път показаха пълната си неспособност да достигнат до някакъв консенсус и да поискат от регулатора някакво изменение в правилата и процедурите, ако такова е необходимо. Вижда се, че с инициалите по принцип настана хаос - започна се още от "двубуквените", сега сме на етап проблеми с "еднобуквени". Парадоксалното е, че за разлика от законовите бъркотии, заложили проблемите с "двубуквените", при "еднобуквените" КРС сякаш са се опитали да подходят максимално либерално и облекчат до колкото е възможно радиолюбителите. Тук въпросът е - трябва ли да виним КРС в прекомерен оптимизъм относно нормалността на българските радиолюбители.?

Но именно такива въпроси, като този с "еднобуквените" инициали показват истинската празнота, до която е довело липсата на право на глас. Този проблем ясно илюстрира, че в редица случаи почти нищо не може да замени един своебразен референдум и представително допитване до радиолюбителите. И нещата въобще не са толкоз прости, колкото ги изкарва говорителката по радиоточката. Най-кратките временни инициали са, разбира се, най-ограничения ресурс при радиолюбителските опознавателни знаци. Те може би са много удобни за състезания, но това тяхно удобство за състезания не може да направи мнозинството от радиолюбителите-несъстезатели безправни по отношение на тях.

Някой може да поиска кратък инициал да популяризира някаква радиолюбителска идея или да отбележи важно събитие или годишнина. За мен няма по-тъпо нещо от това, което се иска в момента уж под благовиден претекст - да "запазим" еднобуквените за една група радиолюбители и да лишим останалите от правото да искат такива. Това е поредното малоумие и е крайно време хора, които доказано само са забърквали бъркотии да се кротнат малко. Съжалявам, че трябва да го напомня, но точно г-жа Анна да се грижи за кратките инициали е подигравка - всички знаем за "професионалното" и отношение към тях и навика и да ги "губи".

От друга страна е явно, че с такова "радиолюбителско" мислене като нашето, КРС пак ще трябва да ни оправя бакиите. И ако тръгнат да го правят, то направо да ги молим да ни оправят и останалите бакии. Например сходен и също сериозен е проблемът с репитърната мрежа - на практика нищо не пречи някой "частник" или пък "държавник" да подадат заявление за всички свободни репитърни инициали. Защо не? Не пречи и на новорегистрираните "инициали" да си "алокират" честоти и по този начин да приключваме и с приватизацията или пък национализацията на УКВ ефира в репитърния му сегмент.

Като КРС ще ни оправя всичко, защо не ги помолим да опишат подробно на какви условия трябва да отговаря всяка радиолюбителска организация, с претенция за национална? Защо в Техническите изисквания КРС да не разпише подробно организацията на радиолюбителското движение в България, щом ние не можем да го направим? Даже какво и да разписва - направо да създадат една държавна радиолюбителска организация, чиито председател се назначава от КРС и която има пълен монопол върху всички репитри, състезания, както и правото да определя всички шампиони, а защо не да раздава и ордени и награди? И да напишат, че членуването в тази национална организация е задължително, в противен случай се губи инициала. И готово - радиолюбителите ще имаме едно истинско национално движение, като при това думи като "частници" ще добият някакъв смисъл.

Но защо да спираме до тук? Вижда се, че в ефира старите ламБи правят доста глупости напоследък - използване на високи мощности, не се обозначават в някои случаи. Ми да поискаме КРС да въведе възрастов ценз - радиолюбител да може да е само човек между 35 и 55 години, например. Тия са най-дашни и така ще може да се сложи голям членски внос за държавната организация. Плюс това няма да са много и за всеки може да има по един еднобуквен инициал - и този проблем ще се реши дори.

Спирам с глупостите, защото хич не ми е смешно. За съжаление, този път чрез г-жа Анна, радиолюбителите отново показаха пълната си гражданска импотентност, пълната липса на подход и здрав разум дори. Честно казано скептицизмът ми се засилва все повече и повече и колкото повече наближава краят на подписката, толкова повече взе да ми се иска да не е толкова масова, за колкото си мечтаех в началото, че да спра да се занимавам с глупости. Просто за съжаление това, което се видя тази година, хич не е оптимистично - глупост след глупост, простащина и пълна незаинтересованост у повечето колеги. Може би наистина не сме дорасли да имаме някакво силно и демократично радиолюбителско движение?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.