Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:16 28.09.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (член)
Публикувано29.08.18 14:28



Брях! Нещо сме ядосали РАДИСТКАТА, та взела, че е поискала всички свободни еднобуквени инициали.... ха-ха-ха.... !!!

Били към 180 броя.
Ми тъй де, ся няма нужда да са мъчи... минал ли е срока на този или онзи инициал, ш' си спи спокойно до обяд!


И според мен спешно трябва да и се помогне.Най-малкото Агентът, известен още като Щирлиц, трябва да я запише при лекуващия го лекар за преглед, ако нещата не са отишли твърде далеч!




Тема Решения за развиване на аналогова репитерна мрежанови [re: Alenadrow]  
Автор sysvladi (непознат)
Публикувано29.08.18 14:59



Решения за развиване на аналогова репитерна мрежа има и са възможни без echolink вече.
Споменава се rolink, а тя се управлява от софтуера svxlink, доста популярен в Европа, както за самостоятелно решение на любителски ретранслатор, така и за решение на аналогова ретранслаторна мрежа, чрез използване на IP мрежите и VoIP технологии.

Мога да пиша много за този софтуер,(т.к. следя разработката му и работя от 2-3 години с него), но не виждам смисъл да пиша нещо повече конкретно в темата.

За да бъде коментара ми полезен по някакъв начин, ще добавя, че за да се развие сериозно аналогова ретранслаторна мрежа, нещата не са толкова елементарни, и е свързано предимно с човешките взаимоотношения..
Изисква сериозна отдаденост на екипа, който би се оформил в началото,
ентусиазъм, постоянство(дори в определени моменти да не допадне накакво решение свързано с реализацията), отстъпчивост в определени ситуации.
Както и екипа да не дискриминира хора или групи, който са ентусиазирани също да развиват и да се развиват, независимо какъв е опита и компетенцията им към момента. Да не се допускат заради моментни астроения, да "страда" работоспособността на мрежата и нейните точки.

Липсата на гореизброените за мен води до проблема организираоност, пред който нашето радиолюбителско общество е "изправено". Това са моите изводи, като наблюдадел на процесите около развитието на цифровите радиолюбителски мрежи при нас, техните поддръжници до преди година бяха разделени на два или три лагера.
А преди това(през 2013)се прояви и при swat, който се разпадна, като че ли след вътрешно разделение.

Когато узреем и разберем тези неща, тогава може би "колелото ще се завърти", иначе изграждането на сериозна аналогова мрежа ще е само мираж за нас и ще ни е достатъчно само да си "цъкаме" и говорим какво правят съседите.
Между другото идеята за rolink, сигурен съм, я взаимстваха от SFN аналоговата мрежа/мрежи, които холандските радиолюбители реализираха в страната си.

Редактирано от sysvladi на 29.08.18 15:03.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано29.08.18 18:33



Ама и ти си чешит. Радистката видимо полага усилия за положителна промяна. Бюлетина беше една безнадеждно загубена традиция, а тя опитва да я върне към живот - до тук какво лошо? Никой друг не поиска, УС на БФРЛ даже гласуваха, че на тях традиции не им трябват. И да обесим радистката - какво?

Що се отнася до 50-те мегахерца - за КРС и Виктор и Анна правят една осносвна грешка, която произтича от неразбирането и на двамата за представителство. Например Виктор пише:
"Правим това предложение по следните съображения"

Освен, ако не си мисли, че в КРС колегите ни ядат доматите с колците, то кои са "ние"?! "БФРЛ"? Някаква си спортна федерация, която организира компютърно симулирани турнири и почивки на украинските ни приятели на българското черноморие изведнъж се е загрижила за някакви си 50 мегахерца? Няма да споменавам тук интересите на "руската телевизия", че човека се усети да си изтрие поста навреме, но кой точно е Виктор, че да иска нещо за някакви си обхвати?!

Няма да се уморя да повтарям, че когато не си избран от никой, ти нямаш и никакви съществени аргументи - и аз мога да искам, и г-жа Анна, и Виктор - общото между нас е, че никой не ни е кредитирал с неговия глас, за да можем да поставим въпроса от името на общността, която наистина иска този обхват да бъде разширен. Тази общност не я представляват формално или неформално нито Виктор, нито г-жа Анна. Такива писма са за коша директно директно и никой, даже аз, който търся "под вола теле", не може да упрекне държавния служител, който ще ги прати там.





Тема Re: Решения за развиване на аналогова репитерна мрежанови [re: sysvladi]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано29.08.18 20:25



Макар и да съм съгласен с повечето неща, то ми се струва че ти убягва фабулата - тук става въпрос за радиолюбителска мрежа. Мрежи с национално покритие, които са зависили от "екипа, който би се оформил в началото" в България има доста и повечето от тях са малко или много успешни.

Просто не става въпрос за някакъв инженерен проект, а за общност. На мен не ми е позната друга страна, в която толкова много техника да има инсталирана и още поне толкова да отлежава в чекмеждетата. В България имаме от всичко по много - и добри точки за да покрием страната и отлични специалисти, а и аматьори, които са я покрили по-добре от навсякъде. Имаме възможно най-добрия спонсор, който разрешава инсталиране на радиолюбителска техника на най-възловите възможни точки. Имаме и много хора, които разбират от технологията и са я развили почти до съвършенство. Имаме и софтуерни и хардуерни специалисти, които са доказали, че могат да изградят и поддържат най-добрата репитърна мрежа в света.

Нямаме само един координатор, който да гарантира, че за всеки желаещ да се изяви условията ще бъдат еднакви с тези на колегите му. На негово място имаме Азис и други форми на протест. Въобще не ни трябва "сериозна" мрежа - трябва ни "любителска" мрежа, където всеки любител да е добре дошъл, а най-знаещите и амбициозните, каквито ги имаме в изобилие, да бъдат даже стимулирани и уважавани от колегите си. Всичко друго си имаме.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (член)
Публикувано29.08.18 21:31



Хе-хе-хе.....на теб ли да обяснявам, че ВОР козината си мени, но нрава НИКОГА...!!!Усеща, че духа някакъв вятър, водата се е размътила и се опитва да хване нещо! Преди беше QSL-бюрото, сега е бюлетина, пък може и местенце в УС!
Допускаш, че си е посипала главата с пепел....!?


Ма МОЛА ВИ СЕ, СИЧКО Е В ПОЛЗА РОДУ...!!!!ХА-ХА-ХА-ХА!
Другото име на това явление е "ЕВТИН ПИАР"!

Редактирано от NinoS на 29.08.18 21:33.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано29.08.18 22:10



Ами идеята, която все още се надявам да бъде споделена от достатъчно много хора, е да няма "местенца", освен изборни. Където я изберат хората, там ще си е на мястото. Ти нали не мислиш, че като има избори и изведнъж ще бъдат избрани едни непорочни същества, херувими някакви? Няма - всякакви ще бъдат избрани, част от георите в това и предишните действия на пиесата - също.

Но не е все едно дали се опитваш да се промениш или просто си растеш, където сам си се посадил. По това спор имаме ли?

П.П. Де да си беше посипал главата с пепел някой от гласувалите за отнемането правото на глас на радиолюбителите. До момента има един, който се гордее, един, който не помни, един, който бил болен и май не бил там. Все още чакам някой да каже, че е бил там и сбъркал, но всуе. В това отношение нямам илюзии.





Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (член)
Публикувано29.08.18 23:41



Кой да си посипе главата с пепел бре приятелю? Сотиро-Дилковата(Бог да го прости)-Панайот Даневата,Раделин Гайдаржиевата, (и него Бог да го прости, макар, че едва ли) бат Сашовата, милиционерска номенклатура ли? Не мисля, че ще бъдат "херувими"! Мисля, да бъдат необременени, интелигентни, хора с владеене на езици, сравнително имотни, не мишки нещастни, търкали лакти по бюра, 30 и повече години в радиолюбителските текущи организации.От КОРЕН бре приятелю, от КОРЕН трябва да се реже да тръгнат тези работи! Аман от КАСКЕТИ, РАДИСТКИ, АГЕНТИ, ЛИСИЧАРИ, ТЕЛЕГРАФИСТИ, КОНТЕСТСИСТИ,АЛКОХОЛИЦИ и вся-оставная....
Приличаш ми на Алеко Константиновия кандидат депутат - ГРАМАТИКОВ бре, защо забравяш, че срещу нас са ГОЧООЛУ, ДОЧООЛУ и ДАНКО ХАИРСЪЗИНА? От корен!

Редактирано от NinoS на 29.08.18 23:57.



Тема Re: Свеж полъх от бюлетинанови [re: NinoS]  
Автор QRX (новак)
Публикувано30.08.18 01:04



Действително,не са много.И никъде в правилника не виждам,че може само по един.Не и в раздела за кратките инициали.Срокът е 5 години и така е от началото на 2016.

Ерго ако LZ5Z е бил подновен по старите правила,точно преди влизане в сила на въпросното изменение,това ще рече че най-късно в края на 2016 вече е бил изтекъл.
Ако беше заявен в началото на 2016, щеше да важи до края на 2020-като примери- LZ7A,LZ9W и пр..
Гледам,че добричлията го е <<присвоил>> или <<обсебил>> през март 2018.Сиреч въпросния LZ5Z повече от година е бил <<непотърсен и свободен>>.
:-)
Кой крал,кой спал,кой знае.
Сега следва 5годишен сън за баба ти Кет като LZ6O.



Тема Re: Решения за развиване на аналогова репитерна мрежанови [re: sysvladi]  
Автор Snagles (непознат )
Публикувано30.08.18 08:54



Гледай ся СирВлади

От екипност вече видяхме че нищо не става. От оформена група повличането на интересите и личностното израстване доведе и до условното разпадане на СУАТ макари, че твърдя все още сме стабилна организация и имаме идеи и цели които следваме.
Правенето на репитерна мрежа, правенето/оформянето на група е едно чудесно начинание, което може да отиде и да проведе едно състезание, да излезе на излет в планината или нещо подобно, но на малък периметър, на една маса ако щеш. По никакъв начин не мога да приема и разбера грандоманщината която е насадена у нас.
Пример ... представи си ся както се случва за съжаление при така поставените обстоятелства, гърми репитера в Шумен, а ти си групата .. и останалите от групата в момента не могат да дойдат или помогнат за ремонта. Ти земаш колата и се вдигаш от Петрич, щото групата се е оформила там и тя отговаря за репитерната мрежа .. ще бъдеш ли щастлив радио любител, щото си минал днес едни 600 км за да направиш репитера в Шумен, на който може би само тестовия трафик генериран от радиото ти е минал през него и ти никога повече няма да се обадиш там до следващия инцидент. Звучи яко и гордо, ма проблема е, че всички си имаме работа, семейства и краденето от семейството, децата и семейния бюджет в името на каузата е малко педалско към най-близките ти. Поне аз така мисля.
Когато се оформят много групи на много различни места и всеки си захване точката или точките за които иска да се грижи и поддържа, тогава нещата се променят драстично. Щото няма да коства 600 км тъпо каране по опасните пътища (виждаме какво се случва редовно по телевизора), брутална инвестиция на време и енергия, за съжаление и пари за да направиш героизъм пускайки на другия край на страната повреден ретранслатор.

Алена е прав с мнението което се спряга от доста време. Единствено е необходим национален координатор който да води публичен регистър на инсталираното оборудване и разбира се да позволява или забранява ползването на даден честотен сплит. Разбира се и културата от другата страна е важна. Не да подскачаме като пинчери и да казваме "ти ли бе ... ти ли ще ми кажеш къде да си пусна репитера", а да се разбираме като общество в което планирането и активирането да е от полза на всички които са изкарали лиценз и са си позволили да се сдобият с едно евтино радио, щото бюджета не им позволява повече.

Та от героизъм видяхме как вече нЕколко месеца не работи линка на Р2. От героизма видяхме как се демонтира работещо оборудване и то държа да отбележа, уникално работещо, от разни места. Слушаме откровена помия в ефира. Просто сичко ни е на ред. И за капак да оформим поредната група която ще се разпадне заради израстването и повличането на личния интерес на някъде. Е нЕма нУжда според мен. Един координатор или един координатор с 3 - 4 подчинени които да зимат решение на регионално ниво съгласуване с главния (макари че за територията на България това е излишно) и един публичен регистър в който всеки да има достъп и да проверява какви са техническите възможности, както и да бъде описван в момент в който активира някакво оборудване из страната. Разбирателство и уважение по между щото не всеки е хващал поялник или има уникална техническа грамотност да конструира най-якото оборудване в света.

Това е според мен и ако се случи ще е супер. Ако не ще продължава помията в настоящото инсталирано оборудване и това е. Може да се сърдим само на себе си



Тема Re: Свеж полъх от бюлетина [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано30.08.18 09:16



Ами кофтито е, че при демокрацията хората далеч не винаги избират това, което теоретично е най-добре. Дори при едни политически избори, където залогът е много степени по-голям, резултатите често са озадачаващи и за най-повърхностния независим наблюдател. Точно в България имаме достатъчно опит в това отношение, за да имаме наивни илюзии.

Другият проблем е, че не всички формално необременени, интилегентни и сравнително имотни хора винаги оправдават такива големи очаквания, особено след дълъг период на изключителен батак. И това сме го наблюдавали, за съжаление, в нашата мила, родна политика. И то не с удоволствие, не с оптимизъм, а с още по-голямо разочарование, отколкото търпяхме безобразията на тези избранници, от които безобразия си очаквахме.

Аз разбирам изцяло твоята гледна точка и, макар и леко радикална, я споделям донякъде. Разликата е, че аз нямам рецепта, нито твоят опитимизъм, че ще случи това, което трябва да се случи. За мен ще е огромен успех да бъде поне малко разчистен буреняка и да се поставят някакви демократични правила, като начало. Не си правя илюзии, че тези демократични правила ще доведат веднага, или дори бързо, до идеалните промени. Но ще има една основа, един път, водещ в правилната посока и нещата, макар и бавно, но неизбежно, ще се случват едно след друго.

Другия подход не е невъзможен - създава се една чисто нова организация с железни правила, които допускат само хора с качества. Може да се направи. Но ще нанесе рана на радиолюбителството и не знам дали е правилно в дългосрочна перспектива, защото макар и с най-добри начинания подобен подход може да доведе до много трайно разделение по всякакъв признак, какъвто го изисква дадена конюктура. Днес ще са добри срещу лоши, демократи срещу номенклатура, но утре може да са млади срещу стари, "умни" срещу "тъпи", "красиви" срещу "грозни". Разбира се колкото и да се цепи радиолюбителството, винаги ще има поне една организация, по-добра от БФРЛ в момента. Въпросът е дали това е достатъчно?

Днес правдата е съвсем ясно на чия страна е. Дори самоизбиращите се в УС на БФРЛ са наясно, че има нещо много нередно в това да се самоизбират и да са там. Истината е, че откакто им спряха парите от спортното министерство, вече толкова години, не могат да измислят никакво смислено оправдание за абсурдното устройство на БФРЛ. Едно време говореха, че без парите от държавата БФРЛ няма да я има, а днес опровергават сами себе си, борейки се очевидно за нещо, което уж беше губещо нямаше да издържи.

Искам да кажа, че днес е много лесно да се реши кои са добрите и кои са лошите. И предвид, че радиолюителите са интелигентни хора, в по-голяма от обичайната част, то не е трудно да бъде направена една нормална и жизнеспособна организация. Но утре? Вдругиден? Какво ще стане, ако при един не толкова ясен казус се посегне отново към разцеплението? Днес на едната страна са откровени и безпардонни простаци, но утре няма да е толкова лесно, ако от двете страни седят нормални и интелигентни хора на непримирими позиции.

Затова си мисля, че по-добре нещата да са поставени на правилна основа, макар и това да не доведе до непосредствен положителен резултат, отколкото да се постигне мълниеносно една перфектна организация, базирана на някаква сегрегация. Ако не мислех така отдавна да съм престанал да пиша "на вятъра" тук и да съм се опитал да убедя няколко по-елитни колеги да се обединят около няколко общи принципа и да покажат на хората какво е истинска радиолюбителска организация. И сигурно щеше да ми е много по-добре, както и на мнозина други, защото нямаше да има нужда се хаби енергия за очевидни неща.

Но просто си мисля, че принципа трябва да е един - всички радиолюбители равнопоставени и равноправни. Включително и тези, които са натворили всичките глупости и тъпотии, за да се стигне до днешното плачевно положение. Благородството задължава и никакви форми на лустрация не ми се виждат подходящи в случая. А вече дали колегите ще си изберем най-достойните, дали най-достойните въобще ще се кандидатират - това ще си зависи от нас. Определено нормалните интелигентни радиолюбители са далеч повече от самозваните интригантстващи илитерати, така че единствено желание е нужно за да се променят нещата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.