Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:43 18.04.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Разни (хамски) питания  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано09.12.17 01:59



Да ви разсея малко от политическите драми дето ги нищите :)

Имам няколко питания които са тъпи, но със сигурност можете да ударите едно рамо.

Значи тя историята е дълга, но накратко, много си обичам SDR софтуера за общо ползване - gqrx и от години си го ползвам. Проблемът с това е че пичът дето го списва като цяло е загубил интерес и активността не е каквато беше преди няколко години. Нови неща трудно се merge-ват, човекът няма време да ревюира код, има си 1000 други проекта на главата и като цяло е малко отебана в последно време работата. Pull request-и почти не се merge-ват вече, включително и моите - единият за синхронен AM детектор виси, другият - за по-добро потискане на шума, взаимствано от опънсорс DSP библиотека със съвместим лиценз, използваща разни fancy статистически методи. Отделно поне няколко пъти съм виждал хора, които искат добавянето на декодери за масово използвани неща, но авторът на проекта ги отхвърля, защото не вижда как се вписват във философията на gqrx, което според мен е малко жалко. След известна комуникация с него, а и след като ми подхвърлиха идеята, реших да започна експериментален branch, където да имплементирам неща, които биха били полезни и които поради една или друга причина не намират място засега в официалния master бранч. Идеята ми е да се създаде по-активно community, защото в последно време неща като sdrsharp най-малкото доста дръпнаха напред, а gqrx е в застой за съжаление :(

Та така - за момента там са моите промени за синхронния AM демод, потискането на шума, отделно за момента имам имплементирани и ALE (MIL-STD-181-144a) декодер и относително добре работещ CW "декодер" (не е нещо свръхпрекрасно, но за разни радио-фарове и любителски морзове дето не са слаби да се губят в шума и не страдат от много фадинг си е супер - има си адаптивна промяна на WPM, прилично добър FFT tracking, липсва му добър matched филтър и разните супер-дупер екстри на професионалния софтуер, но не е това целта. За общо ползване си е добре.

Та мислех какви други функции биха били полезни за потребителят и които не са застъпени в масовия софтуер. Нагазването в територията с декодерите за какви ли не цифрови режими е малко тъпа идея, сега може би не чак толкова тъпа, но е до голяма степен самоцел. Може би интересно, може би някой ден, но след като има достатъчно софтуер за целта, няма наистина нужда да бухаме всичко в gqrx. Но все пак голяма част от потребителите на gqrx са радиолюбители и тъй като аз не съм такъв, ми е интересно вашето мнение по отношение на по-различна, но чисто радиолюбителска функционалност.

При все казаното за декодерите, все пак има някои неща, които биха били много полезни и биха спестили много усилия - примерно пълна интеграция с DSD - т.е директно от gqrx да можем да прослушваме неща като D-STAR, DMR, NXDN и прочее без да сетъпваме пайпване на аудио през pulseaudio и фалшиви sink-ове, без да стартираме външни програми, без да се хабим да оправяме филтри, да нагласяме оптималната максимална девиация, да не ползваме deemphasis за да не ни насира стрийма към декодера и прочее неща. Тук е евентуално първото ми питане (питанията ще ги сумаризирам накрая на поста де).

Второто е липсата на всякаква подръжка за CTCSS тонове, а това е малко или много използвана функционалност. Дали обаче тя има смисъл при софтуер за прослушване на ефира? Тук евентуално е второто ми питане.

Третото ми питане е - хрумна ми за друго нещо, което малко или много се използва от радиолюбителите (колко много и колко малко не знам - не съм в течение с тези неща). И то е свързано с DTMF и специално с Echolink в частност.

Та въпросите ми са:

1) Преди 2-3 години когато последно се разхождах по-активно из УКВ ефира, имаше доста честоти, на които DSD вършеше добра работа. Колкото и да е глупаво, срещам този проблем сега - тръгнах да интегрирам DSD с gqrx и не мога да си намеря добри тест кейсове. Имам чувството че активността е спаднала в пъти оттогава. Сканирайки бандовете гледам като по-активни честоти са останали DMR-а май на спешна помощ беше, някъде на 146.9нещо и май един-два любителски рипитри на 70см. И никаква активност, там където го има с часове всичко е idle фреймове. В продължение на няколко нощи не видях някой да се обажда. А, да, май с едно изключение на 70см на единия рипитър и беше за много кратко. На какво се дължи това, аз ли нещо бъркам, вярно УКВ антената ми не е прекрасна, но преди не беше така. Да не би да е изникнало нещо по-модерно междувременно?

2) За CTCSS тоновете...то проблемът е философски. При "нормалното" радио което приема и предава, CTCSS squelch-а е да речем нещо полезно. При SDR приемника, дали има въобще смисъл от такава функционалност? Всъщност да, може да не е само squelch, може и да откривам CTCSS тонове и някак да ги визуализирам, но има ли смисъл от това? Вие ако си играехте с един скенер, бихте ли намерили такава информация за полезна? Защото няма да е като никаква играчка, но се чудя колко полезна би била за радиолюбители (за мен би било любопитно, но не особено интересно например).

3) Не разбирам от echolink, но документацията е налице и е въпрос да се заровя. DTMF "декодер" не е ужасно сложно да се напише, още повече че има изписан толкова много опънсорс софтуер, че не е проблем и да се взаимства и готов код, стига да няма лицензни драми. Въпросът ми е, полезна (от радиолюбителска гледна точка) функционалност ли е "декодирането" на DTMF кодовете в контекста на Echolink? Би ли ви било интересно да виждате такава информация изплюта от скенера?

Всъщност Echolink все още ползва ли се активно или вече му е минала модата? На кои репитри (в София живея) мога да очаквам такъв трафик?

Благодаря предварително :)

EOF


Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: gat3way]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано09.12.17 16:15



Като цяло на един радиолюбител му трябва да може да чува добре. Добро подтискане на съседните канали, добро подтискане на шума и разни филтри с които да може да си извади полезния сигнал от бълвоча. Това се постигна по принцип с добри филтри. За да го направиш цифрово трябва доста качествен АЦП. Нещо което трудно се постига с 7 битовия СДР.
Радиолюбителите са хора които обичат да си говорят. Твоите въпроси са за хора които обичат да слушат. Аз лично не намирам смисъл да слушам нещо на което не мога да отговоря. Та в случая софтуерното радио е малко в страни от радиолюбителството като такова. За една хубава далечна връзка си трябва доста сериозна антена. В тази антена освен многото полезен сигнал има и в пъти повече шумове. Дори да приемем, че имам отделно предавател и ползвам СДР-а само за слушане - пак трудно ще извадя слабия полезен сигнал на фона на всички силни смущаващи сигнали които ми забиват гейна на тунера.



Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: gat3way]  
Автор az de (непознат )
Публикувано10.12.17 01:01



Глей го и тоя. Тамън единия млъкне другия зафаща с гупостите. Бачкат двамата в противотактна схема.
Абе откога радиолюбителите са само такива дето обичат да си приказват ? Една определена категория да те само това правят на ангро - но тях ги приспадам към радиоточките щото както в случая колкото ще получиш конкретен отговор от радиоточка толкова и gat3way получи от тебе.
А ние дето обичаме да слушаме по честотите и да конструираме техника да не сме радиомразители или какви сме според твоята дефиниция. Кат не викаш CQ не си говориш за чушки и домати по Р1 и не лопаш по ключа от сутрин до мрак начи си някъв недъгав или половин човек ли как ли ?
Накрая какви битове какви шумове и филтри като човека демодулира силни сигнали тип АМ и CW на КВ и ЧМ на УКВ а ти му пееш за дълги жици и сигнали на нивото на шума. Нали ти каза че не цели да декодира CW на нивото на шума кво повече ти му разправяш да си фърли СДР-а и да си купи лен и ламбово радио че да стане истински радиолюбител.
Ей хора призовавам ви моля ви пийте си хапчетата редовно че ще изпооткажете народа от хобито.

По същество @gat3way CTSS и DTMF са полезни за УКВ анализ - в много мрежи се ползват и е хубаво параметрите да са известни щом ги слушаме. За КВ PSK и RTTY / Sitor що не и другите дето ги има във FLDIGI за да не си играем на PULSEAUDIO както казваш.

Редактирано от az de на 10.12.17 02:52.



Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: az de]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано10.12.17 03:44



Ей да му се не види вие само се карате за глупости :)

RTTY декодер със сигурност ще направя рано или късно (вероятно рано, имам голям интерес). PSK не знам...толкова ли се ползва? Навремето много слушах PSK31, но след това мигрирах към JT65 и после и към FT8. Но виждам че PSK31 още си се ползва. Но не знам дали има смисъл, понеже декодерите които се ползват са изчистени и изпилени до максимум, аз няма какво да се боря с тях, а хората, които се занимават с това искат точно това - изпилено до максимум, да хванат далечния слаб сигнал.

За SITOR декодер съм си мислил също (SITOR-B предполагам?)

Иначе вчера ми пуснаха една муха, а това вече започва да излиза извън разумните граници, но след като ще интегрирам DMR, защо викат да не интегрирам направо кода от telive и да го ползваме да слушаме TETRA. Това е безумие разбира се, но се замислих че точно това е малко криво, някои софтуери са криви за използване и пада едно лепене с плюнка, връзване с тел и прочее. Конкретно такъв е rtl_433 който е хубав декодер за доста ISM простотии на 433-мегахерцовия банд. Той е крив, понеже е правен да работи само с RTLSDR, DSP частта му, специално филтрите му са скапани, банда е претъпкан с неща особено в градовете, не знаеш какво слушаш, не знаеш колко е силно, не знаеш на каква честота е и прочее неудобства. Та реших да го "вградя" (и между другото да си го ползвам пак - само че с airspy вече). Честно казано от това има смисъл и е забавно, хехе



Голяма борба беше и сигурно ще ми отнеме още няколко дни да си изчиствам буламачите по кода (и по техния защото са го писали малко....компилаторът оревава орталъка заради разни смели техни решения). А и винаги е забава като се смесва C и C++ код...ма не е толкова страшно. Започва да става по-полезно и се чувствам щастлив от цялата работа. Интеграторска работа без много мислене и фантазия, но пък надявам се е полезна и би свършила работа на потребителите.

(P.S ако се чудите кой подържа температура на водата в басейна си 25.6 градуса - източникът е от едно частно училище точно срещу нас, имат си басейн и си плуват децата, оттам и сигналът от сензора им е доста силен, намира се на има-няма 30-40 метра оттук, през стените).

Редактирано от gat3way на 10.12.17 04:05.



Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: gat3way]  
Автор az de (непознат )
Публикувано10.12.17 13:00



Бе и аз не искам да се караме ама като се изшие някъв такъв мастит чичак с инициал като тоя от нищото и вземе да намила за радиолюбителството както той го разбира съгласно понятията на баба му и ЦС на Д/ОСО и ДОСААФ и проччее при това като го питат съвсем друго и той не го разбира ама си пее та ми става персонално зле. Не за друго ама се опитва да криви възгледите на хората и то тенденциозно и това ми е байгън.

SITOR-B естествено, няма ка да се реализира А без предавател. За PSK ползва се много активно и ефективно в 32 и 64 битови варианти.
ACARS за УКВ може - въобще квото ти хрумне само да предизвиква желание да твориш код. Знам дето RTL не е перфектен но е една чудесна база да стъпиш на нея и да се развиваш. После има и други 10 и 16 че и 24 битови СДР ама като схване човек идеята хардуера лесно се сменя.

Температурата в басейна не е никак лоша чак ми иде да се натопя в него.

Редактирано от az de на 10.12.17 13:53.



Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: az de]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано10.12.17 14:01



ACARS даже ще е лесно, защото съм имал вземане-даване отпреди това, усилие за 1-2 дни ако си преизползвам тогавашната мацаница.

SITOR-B трябва да го проуча повече, не че не може директно да взаимствам нещо готово със съвместим лиценз, но предпочитам да разбера относително добре как работи и какво се случва. За момента го познавам само от "потребителска" гледна точка.

Що се отнася до RTL и 8-битовото АЦП, аз RTL-ите ги ползвам все още доста, въпреки че основния ми приемник е Airspy (12-битово АЦП). Надявам се преди коледа да ми пристигне играчката за по-сериозни DX занимавки - airspy hf+. То е с 18-битово АЦП (макар че ефективно се "отрязват" до 16 битови семпли и последните се сервират от USB контролера). За приеми на слаби сигнали това има огромно значение. Докато примерно за да разбера температурата в басейна на училището отсреща или да прослушвам местните репитри, това няма никакво значение - RTL-четата си вършат прекрасна работа, а като се има предвид че не струват нищо....

EOF


Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано10.12.17 18:44



Кофтито на УКВ-то е, че в повечето случаи интереса ти е лимитаран от това какво можеш да чуеш около теб. Както сам казваш - като няма трафик и най-добрия софтуер да иммаш, бързо ще загубиш интерес. Искам да кажа, че там нямаш голям естествен избор - или слушаш каквото има или трябва сам да си излъчваш за да си натъманиш нещата.

DTMF и CTCSS да декодираш е много полезно, но от това има полза изключително рядко, особено за слушател. Т.е. веднъж-дваж можеш да попаднеш на DTMF с който някой командва нещо, но информацията или ще бъде публична или скоро след това вече ще са сменени. Т.е. полезна екстра е, но ще се ползва много рядко.

за DSD-то - в София има най-много цифров трафик на D-STAR репитрите. С любителските DMR-и нещо става, но не знам какво - уж се развива мрежата, но в София нещо трафика наистина май запада. Преди година имаше един натоварен репитър, после зачезна. Сега има два, но пък разделиха страната уж на групи и не е ясно какво излиза през тях. В момента мисля, че в София са активни 431.825 и 431.875. Ако ти трябва стабилен любителски DMR трафик - всяка събота от 18 часа наше време (не съм съвсем сигурен защото се мени с лятното и зимното време) има световна мрежа, където мераклиите от цял свят се регистрират и се в общи линии се преброяват. Това отнема грубо около час, през което време мисля, че всички репитри, свързани към brandmeister.network се вкарават в режим да предават група 91 (worldwide), по която се води мрежата. Т.е. по това време можеш да разчиташ на трафик, въпреки че не знам как е, защото събота рядко съм в София, а когато не съм, не ловя софийски DMR репитри и излизам през хотспот.

А коя е тая DSP библиотека, която спомена?



Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано10.12.17 20:18



Да, криво е това с липсата на трафик.

Преди малко се чу DMR реч в ефира, почти 10-тина минути двама пича си говореха , обсъждаха нещо някакви настройки на радиата си, дори не помня честотата - някъде 439.4-439.5 беше. Значи не е толкова безнадеждно зле, има понякога. Имаше и някакъв друг подобен режим, пак някъде там, но DSD не знаеше за него. Беше по-теснолентов (около 6khz), но не беше D-STAR, нещо друго е, не знам какво. Мен цифровата говорилня не ми е много позната, та нищо чудно че не знам нищо за това. Това за съботата не го знаех, мерси много - значи идеално време за тестване.

CTCSS и DTMF нещата значи ще ги оставя на втори план засега значи :)

Библиотеката е wdsp,



EOF

Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано10.12.17 20:48



Сбъркал съм и съм ти написал входа на репитрите, трябва да прибавиш 7.6MHz за изхода им.

Т.е. двата софийски DMR репитъра, за които аз знам, са на 439.425 и 439.475. Това, разбира се, може да го види всеки на brandmeister.network, стига репитъра да е регистриран там, което е общия случай при любителските.

Благодаря за линка. Преди време се занимавах с DSP и оттогава ми остана интерес към материята, като гледам да си опреснявам от време на време информираността. Ще прегледам задължително и тази библиотека.



Тема Re: Разни (хамски) питаниянови [re: gat3way]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано16.12.17 02:48



Така, вградих DSD в gqrx и имаме почти целия спектър режими търкалящи патентования MBE codec (без dPMR и yaesu system fusion - първото е нещо което сигурно няма да видя скоро, второто е нещо което силно подозирам че съществува по софийските честоти и би било интересно ако се окажа прав). След цялото упражнение съм много отвратен от цялата работа. Това е едно тотално грешно направление, не съм хам разбира се, но ако бях, бих бил отвратен. Дори не мога да видя файдата чисто откъм честотна лента, тя е точно нищо особено (ако вземем предвид телефонията, данните почти всичко е proprietary при DMR примерно). Всичко това е някакво доста безумно усилие според мен и не мога да разбера как е успяло да вземе превес. На КВ, някак нещата са далеч по-демократични. Блах.

Няма повече да се занимавам с тази шитня заклевам се.

Както и да е, следващото забавно нещо - някой забелязвал ли е колко много контролни trunk канали има в София по UHF бизнес банда (над 440mhz?). Аз бях доста очарован. Има поне 4-5 MPT1327 честоти (с никаква активност в продължение на часове повечето), има също motorola type II като последните са предимно около 2-та метра. Всички които прослушвах имат изключително ниска активност. Следващото забавно нещо ще е декодер за контролния канал. За MPT-1327 ще е относително лесно. За Motorola type 2 ще е доста по-сложно и ще видим какво може да се взаимства наготово. За p25 историите е тотално извън възможностите ми предвид че няма и с какво да тествам. Да, има такъв проект, ама p25 от всичко което чета за него е нещо от което ме боли главата доста.

Ще е супер забавно gqrx да му добавим и лимитирана възможност да слухти trunk канали и да проследява разговори.

EOF



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.