Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:22 27.09.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема 3 месeца условно за р-станция без разрешително  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано22.07.17 17:32



Някой някога питаше и не вярваше. Затова - просто за информация:

В отговор на:

С присъда от 16.03.2017 година ... е признал подсъдимия ... за виновен в това, че на 03.10.2015 година, около 22:25 часа, в гр.*********”, бул. „*********”, блок ***, на необитаема площадка на първия етаж държал радиосредство - 1 (един) брой мобилна радиостанция, марка „1СОМ”, модел „IC-UV90”, със сериен № 1403А01172, което излъчва в етера, без да има писмено разрешение за това по смисъла на Закона за електронните съобщения ... го е осъдил, като му е наложил наказание лишаване от свобода за срок от три месеца и глоба в размер на сто лева. Наказанието лишаване от свобода на основание чл.66 ал.1 НК е отложил с изпитателен срок от три години.
...
РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.





Редактирано от LZ1FW на 22.07.17 17:36.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано24.07.17 16:05



Хахааа - хванали полицаите айдук и не намерили какво да му лепнат, та затуй съдът избълвал една страница глупости, за които накрая всички ще плащаме, ако реши някой да осъди поредното им странно решение в Европейския съд по правата на човека.

Не е необходимо човек да е юрист, за да види очевидната тъпотия на следното въводно изречение: "След изискване на справка от Комисия за регулиране на съобщенията по делото постъпила такава, съгласно която - за държането на радиостанцията подсъдимият не притежавал писмено разрешение по Закона за електронните съобщения"

Направо отивам да се предам, тъй като притежавам около десетина броя най-различни радиостанции и съм абсолютно убеден, че не притежам писмено разрешение да ги "държа". Освен себе си мога да предам и поне няколко хиляди радиолюбители, за повечето от които нямам съмнение, че никога не са притежавали писмено разрешение да "дръжат" радиостанции.

Следват и други бисери, като например: "В случая радиостанцията не е била настроена на честоти за приемане на радио вълни. Вещото лице уточнява и че именно мощността на радиостанцията е решаваща за въпроса дали за нейното държане и използване е нужно разрешение от КРС, а не радиочестотния диапазон. Конкретната радиостанция е с мощност 10 вата, поради което попада в разрешителния режим."

Това вещо лице не ми се види да е много вещо. Интересно как осъдения е нарушил чл. 348а с радио, което НЕ Е настроено "на честоти за приемане на радио вълни"?! Че то аз тоя член го нарушавам с очилата си всеки ден - голям престъпник се оказвам, еййй, да му се не знае.



Имбецилизирането на държавата върви със страшни темпове - хванали обирджия, но понеже отвертката и ръкавиците са най-нормален инструментариум за всеки честен човек, проникващ нощем в жилищна кооперация по скеле, то решили юнаците да питат в КРС. По логиката на това блестящо творение на обичания от всички български съд, ако въпростният примерен гражданин беше достатъчно мързелив да си купи PMR446 от най-близкия магазин, а не да обикаля като щурав за китайски буклуци, то и досега щеше да си е неосъждан, макар да се катерил нощем по скеле с ръкавици и отвртка в ръка.

Машала, бат Сашо, следващия път направо отивай в прокуратурата, като видиш някой с токи по улицата или ти избие чивията за нещо друго. Няма какво да се занимаваш с КРС - директно ги предавай тия престъпници на главния прокурор, с когото според мен си отивате в известна степен - и двамата сте умни, говорите и пишете за доста неща така, че на хората да им се струва, че тези неща са безспорни поради вашето собствено усещане за неустоимостта на личната ви компетенция. Не на последното място и двамата имате претенции да сте стожери на обществения ред и морал, като при това и двамата понякога срещате хора, които ги приемат не съвсем доверчиво и безрезервно.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано24.07.17 19:47



В отговор на:

Направо отивам да се предам, тъй като притежавам около десетина броя най-различни радиостанции и съм абсолютно убеден, че не притежам писмено разрешение да ги "държа". Освен себе си мога да предам и поне няколко хиляди радиолюбители, за повечето от които нямам съмнение, че никога не са притежавали писмено разрешение да "дръжат" радиостанции.




Като се има предвид твоята компетентност и аз съм абсолютно сигурен, че нямаш писмено разрешение да използваш любителска радиостанция. Дали ще се предаваш си е твоя работа, но най-добре спри да ръсиш глупости тук.

За разлика от теб радиолюбителите имат "Разрешително за правоспособност на радиолюбител" - това е документът, който дава право да притежаваш любителската радиостанция. А „Любителска радиостанция” е радиосъобщително средство, което се състои от една или няколко радиопредавателни или радиоприемни апаратури или комбинация от тях, включително антенно-фидерни системи и спомагателни устройства, и може да се използва за осъществяване на електронни съобщения поне в един от обхватите съгласно приложение № 1. А ако някога все пак успееш да си вземеш изпита за клас 2, разрешените за теб обхвати според приложение 1 на ТИ (ТИ не е лично местоимение) ЩЕ бъдат 144-146 MHz и 430-440 MHz.

Хайде бъди здрав и не се преуморявай.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано24.07.17 21:19



Не съм на висините на твоята компетенция, но все пак някак съм се научил да чета и виждам, че още в член първи на ТИ (ТИ не е лично местоимение) пише:
"С техническите изисквания се определят условията за извършване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба, както и изискванията по отношение на лицата, които искат да ги извършват"

Хайде сега ти ми посочи в кой нормативен акт е уредено притежаването на радиостанция и така ще бъдеш коеректен към читателите на собствената си тема, инак да не излезе, че по-глупавия може да дава препратки, а по-умния само да раздува празни приказки. Просто ще се види кой ръси глупости с други думи.

Но ти си ясен, не ми е интересно да обсъждам теб и знам, че няма да посочиш никакъв документ, защото ти е трудно със законодателството, а и с всякаква друга конкретика - затова и толкоз често се репчиш, а никога не посочваш нищо. Още чакаме тук години наред да ни кажеш в кой нормативен акт пише, че радиолюбителят трябва да се идентифицира на пет минути. Както чакаме и да ни осведомиш какво ти отговориха от КРС като топеше "колегите си" радиолюбители, че били помагали на маратониц, а то това било забранена дейност. Ние сме търпеливи, чакаме.



Що се отнася до делото - видно е, че айдука просто си е взел адвокат за айдуци, който е бил на неговия акъл. Да седи някакъв човек със средно образование и да твърди, че си е купил нещо, на което не знае предназначението му, но в същото време поразително прилича на радиостанция, каквато всеки е виждал на живо или поне по филмите, е най-меко казано обидно за съдебния състав. Та видели са, че тоя и адвоката му са тъпи и са им натрили носовете, ако сто лева глоба могат да се нарекат така. Щото условното скоро ще го няма никъде дори записано, нали поне това разбираш?

Иначе адвокат дори с подобен на твоя акъл щеше да го върне това в досъдебното производство без даже да мигне - на едно място радиостанцията е описана като 5 вата, на друго е 10 вата - да се чуди човек за една и съща радиостанция ли става въпрос?! Дори само затова такова дело заминаваше директно в досъдебното. Никъде не се казва, да не говорим да се доказва, че с тази станция е излъчвано - ако е, то на каква честота? Щото, между другото, капацитет като теб няма как да не е наясно, че тази радиостанция може да излъчва и на честоти, които са предоставени за ползване за граждански нужди, при определени условия - няма как да не знаеш, нали? Е, вещото лице не го знае или не го казва, ама какво от туй?

Логиката е много проста - полиця е чул, че айдука говори с някой, айдука не е могъл да обясни с кой, ерго е ползвал станцията да предава. Това наистина е допустима логика, макар и не неопровержима. В случая явно става въпрос за умишлено или неумишлено преиначаване от страна на "вещото лице" - съдът съвсем ясно е разбрал, че подсъдимия е крадец и е отсъдил с радост въз основа на показанията на "вещото лице", които явно не са били оспорени. При всички случаи е жалко, че въпросното дело нямаше да осъди тоя боклук и на 100 лева глоба, ако онзи не беше чак толкоз тък да не си купи най-обикновено PMR радио от най-обикновен магазин - това не говори добре. Радвам се, че са намерили с нещо да го затапят и да му покажат, че след дълго мотане могат да му вземат стотина лева поне глоба за нещо си, но не мисля, че това е начина за борба с кражбите.

П.П. Между другото самото вещо лице е казало и нещо вярно - мога да излъчвам където си искам до определена мощност с каквото си поискам. То и няма как да е иначе, тъй като самото тяло на човек излъчва в доста широк спектър на радиочестотния спектър. Ще ти оставя за домашно да провериш къде пише, че мога да излъчвам на избрана от мен честота, както и са каква мощност мога да правя това. Просто ти подсказвам, че се представяш особено глупаво като вземеш да раздаваш съвети. А пък в посочените от теб диапазони (144-146 и 430-440) мога да излъчвам поне на още едно място по едина друга разпоредба - ще те оставя да се сетиш как се казва пък тя. Въобще си много далече от материала в неговата дълбочина и не е добре да се излагаш винаги, когато навън се постопли малко.

Но не забравяй простият въпрос от началото на поста ми, а именно: в кой нормативен акт е уредено притежаването на радиостанция. Ти обичаш да се правиш на разсеян като ти задават прости въпроси - не съм го забравил това, а и по другите форуми и социални мрежи не си показал никаква промяна, въпреки че тук поне те бях отучил да материализираш фантазиите си.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано25.07.17 13:34



Колкото и да не ти харесва не може да притежаваш радиосредство, което излъчва в етера, без да имаш писмено разрешение за това. Писмените разрешения за различните конкретни случаи са различни.

Намираш добър юрист и му плащаш да ти разясни конкретно за твоят случай какви писмени разрешения ти трябват конкретно за твоите около десетина броя най-различни радиостанции. Аз нямам идея, защото ти дори и не си загатнал за какви радиостанции става дума. Вероятно и ти самият не знаеш.

Конкретно за радиолюбителите - по-горе аз ясно съм казал кой е документът регламентираш притежаването на радиолюбителска радиостанция. Този документ е издаден на основание на Закона за електронните съобщения и дава права, подробно обяснени в Техническите изисквания за осъществяване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба. Там са обяснени и задълженията.
Ако отново нещо не ти е ясно - пак плащаш на юрист и той ще ти обясни написаното от мен.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано25.07.17 14:16



Едва ли юрист ще ми разясни фантазиите ти - по-скоро психиатър, но това е друга тема. Много лесно си се научил да се измъкваш от конкретни въпроси, барво на теб. Едно време се свиваше като пате в калчища. Но с това не ти е нарастнал интелекта - то няма и как де.



Добре, щом си толкоз умен, че да не можеш да отговориш на прост въпрос - дължа ти още по-прост въпрос - нали си стара ламБа и трябва да те уважаваме. Тази китайска радиостанция, спомената в цитираното от теб дело, може да излъчва (и да приема) освен на радиолюбителските обхвати, така и на обхвати, заделени за националната сигурност (а и на други, неупоментати от "вещото лице") - пише го в делото.

Сега те питам нещо много просто, което би трябвало дори ти да разбереш, колкото и да си неориентиран - има ли право български радиолюбител (с клас 2 или 1 - без значение) да притежава такава радиостанция? Ако да - защо? Как радиолюбителския лиценз му дава право да притежава радиостанция, можеща да работи на служебни честоти, заделени за националната сигурност? Ако не - пак защо? Защо да не може да използва радиостанция, покриваща част от честотите, заделени за радиолюбители, при положение, че има право да ползва тези честоти?

Но най-важното - в кой нормативен документ е изяснен този въпрос?.

Хайде напъни се малко - едно време даваше някакви признаци на мисъл при температура на обкръжаващата те среда между 20 и 25 градуса по Целзии. Прост въпрос ти задавам, а после ще ти обясня и нещо, на което му се вика "логика". Но това после - дай сега покажи възможност за елементарна асимилация на въпрос.

П.П. Кой кого да пита никой не ти е искал съвет. Изказваш твърдение и хората питат теб дали си го прочел някъде, дали си го сънувал или в момента си си го измислил. Към кого да се обърне човек ще даваш съвети тогава, когато някой се обърне към теб по някакъв въпрос, което силно се съмнявам да се е случвало, освен от заблудените ти авери, които никога не са повтаряли, доколкото аз знам. Когато ти повдигаш тема, задачата да се аргументираш е твоя. В този случай "питай адвокат" означава "бат Сашо не знае". Аз знам, че не знаеш, просто можеш да си го кажеш - не е срамно.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано25.07.17 14:46



В отговор на:

Тази китайска радиостанция, спомената в цитираното от теб дело, може да излъчва (и да приема) освен на радиолюбителските обхвати, така и на обхвати, заделени за националната сигурност (а и на други, неупоментати от "вещото лице") - пише го в делото.

Сега те питам нещо много просто, което би трябвало дори ти да разбереш, колкото и да си неориентиран - има ли право български радиолюбител (с клас 2 или 1 - без значение) да притежава такава радиостанция? Ако да - защо? Как радиолюбителския лиценз му дава право да притежава радиостанция, можеща да работи на служебни честоти, заделени за националната сигурност? Ако не - пак защо? Защо да не може да използва радиостанция, покриваща част от честотите, заделени за радиолюбители, при положение, че има право да ползва тези честоти?

Но най-важното - в кой нормативен документ е изяснен този въпрос?




Да, радиолюбител с клас 2 или 1 може да притежава да притежава радиостанция, можеща да работи И на служебни честоти, заделени за националната сигурност.

Този въпрос е изяснен в ТИ и аз ясно съм го написал по-горе.
Понеже не си го видял - още веднъж copy-paste от по-горе:
радиолюбителите имат "Разрешително за правоспособност на радиолюбител" - това е документът, който дава право да притежаваш любителската радиостанция. А „Любителска радиостанция” е радиосъобщително средство, което се състои от една или няколко радиопредавателни или радиоприемни апаратури или комбинация от тях, включително антенно-фидерни системи и спомагателни устройства, и може да се използва за осъществяване на електронни съобщения поне в един от обхватите съгласно приложение № 1.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано25.07.17 15:38



Ти пишеш: това е документът, който дава право да притежаваш любителската радиостанция

Чудесно, благодаря, това ми беше още първия въпрос. Само моля да посочиш къде точно в Техническите изисквания е уреден въпросът с притежанието на радиостанция?!

Хайде по-прост въпрос да ти задам - гледам днес си схватлив. Български радиолюбител има ли право да работи от радиостанция, която НЕ притежава?

Я да видим пак какво пише в ТИ, че явно първия път не си могъл да го прочетеш:

Предмет
Чл. 1. С техническите изисквания се определят условията за извършване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба, както и изискванията по отношение на лицата, които искат да ги извършват.


До тук аз твърдя, че Техническите изисквания уреждат условията за извършване на електронни съобщения чрез радиосъоръженията от любителската радиослужба - и посочвам къде точно го пише. За да ти го преведа - това означава кой и как може да си комуникира в рамките на радиолюбителското хоби.

Хайде сега ти ми кажи просто и ясно ясно - къде точно според теб се урежда въпросът с притежанието на радиостанция, била тя любителска или не? Просто ми посочи член, алинея, параграф, страница, ред - каквото ти е удобно.

За да ти е още по лесно - ти твърдиш, че ""Разрешително за правоспособност на радиолюбител" - това е документът, който дава право да притежаваш любителската радиостанция". А аз питам точно къде пише, че този документ ти дава право да притежаваш каквото и да е? И още пък по-точно - къде пише, че липсата на този документ НЕ ти дава право да притежаваш радиостанция? Или пак спомени от комунизма, като с прословутите пет минути, дето ти се присънваха? Я пак внимателно прочети ТИ и ми кажи къде в този нормативен документ се разисква какъвто и да е въпрос свързан със собствеността?

Комунистите винаги са бъркали въпросите за собствеността и правоспособността, ама ти нали се пишеш демократ? Просто посочваш къде пише, че НЕ е разрешено притежаването на радиостанция - документ, страница, ред - и веднага се вижда, дали си прав или пак те е напекло и сънуваш някакви оруелски сънища.



П.П. Между другото, ако твоята логика можеше да е вярна, то тогава такава присъда не би трябвало да има, тъй като въпросната радиостанция може да ползва и радиочестотен спектър, за който не е необходимо да бъде индивидуално определен, а именно PMR 446. Факт е, че устройството не отговаря на условието за несменяема антена, но за това отговорност носи продавача, не купувача. А фактът, че въпросната радиостанция поддържа работа на честоти от спектър, който не е необходимо да бъде индивидуално определен, т.е. фактът, че може да използва "свободни" честоти за граждански нужди, според теб би трябвало да означава, че е достатъчно условие за притежанието и, без оглед на това, че тя също може да работи и на радииолюбителски и на служебни честоти? Така ли?

Ехх, бат Сашо - все си си същия, с все същите зрелищни автоголове.

П.П. Ти всъщност към какво призоваваш в тази тема - апашите да станат радиолюбители или да си купуват PMR радиостанции? Че не се разбира много, а на момчетата, които преподават доброволно, ще им дойде малко нанагорно, ако трябва да обучат криминалния контингент в страната да положи успешно изпит за клас 2.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано25.07.17 21:40



Темата е за това, какво се случва ако притежаваш радиостанция без да имаш съответното разрешително.
Че "Разрешително за правоспособност на радиолюбител" е документът, който дава право да се притежава любителска радиостанция.
Че ако нещо те интересува и не вярваш на написано във форум следва да се допиташ до юрист.

Нямаш разрешително за радиостанциите, не знаеш какви са, не знаеш за какво са ти. Все проблеми и все твои.
Опитвам се да ти обясня - ти не схващаш отговорите и задаваш нови въпроси. Все едно, че говоря с радиоточка. Това не ми е интересно.

Бъди здрав.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано25.07.17 23:26



Абе ти хубаво обясняваш, ама не показваш препратки към документи, на които да са базирани обясненията ти.

Не можеш да отговориш на прости въпроси.

Бат Сашо - делото е за гепач, когото са сгащили на място и са го "заковали" с нещо, което наперения му необразован адвокат не е разбирал. Това няма абсолютно никакво отношение към това какво можеш да притежаваш и какво не - пише го и в мотивите към делото. Реалността е такава, че адвокатите на айдуците са достатъчно компетентни, за да оправдаят наличието на урода в сградата, където се е озовал изкачвайки се по скеле, с отвертка и ръкавици, но са безсилни да асимилират други закони и това е дало основание на съда, според мен подведен от "вещото лице", да им лепне едни две-триста лева глоба, което е действителната присъда - това с "трите месеца условно" скоро няма да го пише дори никъде - по закон.

Сега, чети внимателно и се учи, като наблягаш на терминологията:

1. Всеки може да притежава всякаква радиостанция и всякакво средство за комуникация. В нито един закон не се твърди обратното. Ако не си съгласен - посочи закон, който забранява притежаването на радиостанция. Можеш ли? Не можеш, разбира се.

2. Всеки може да използва радиочестотния спектър съобразявайки се със закона. А в закона към момента е уредено, че можеш да използваш радиочестотния спектър без никакви ограничения, стига не надвишаваш пределно допустимата обща ефективна излъчвана мощност (E.R.P.) - дадох ти за домашно да проучиш къде го пише, не го направи.

3. На определни честоти от радиочестотния спектър можеш да излъчваш и с по-голяма мощност, което може да е индивидуално уредено, под формата на лицензия, или да е уредено под формата на споделено използване на част от радиочестотния спектър, за която не се изисква бъде индивидулано определен.

4. "Индивидуално" в горната точка означава, че част от радиочестотния спектър се определя за ползване от субекти, които отговарят на определни условия. Субектите могат да бъдат физически лица, но могат да бъдат и юридически такива, които да предостъпят правото на ползване на заделения им радиочестотен ресурс на физически лица.

5. Използването на радиочестотния спектър е регламентирано и ограничено в демократичните държави единствено поради причината, че е ограничен ресурс. Закона няма никакви други цели в това си отношение, освен да регламентира справедливото използване на този ресурс според нуждите и възможностите на желаещите. Никакви предположения или ограничения откъм правото на индивидуална лична собственост не се правят в нито един закон за комуникациите.

Съвсем очевидно, от много време, аз съм достатъчно юридически образован да се допитвам до себе си. Това, между другото, е конституционно право на всеки. Ти, обаче, си друг случай - ти се опитваш да раздаваш правни съвети, като очевидно нямаш нито необходимата компетенция, нито нужния ценз, нито дори желаната когнитивност за да можеш да го сториш, а още по-малко да претендираш за меродавност.

Разрешително за радиостанция съвсем очевидно нямаш и ти - инак да си го показал сто пъти досега. Не ти е и нужно - всеки може да притежава радиостанция и в нито един закон не пише обратното. Ако пишеше, то дори изкукал лумпен като теб щеше да е в състояние да посочи в кой закон и в кой член го пише.

Много е лесно, и твърде присъщо на имбецилите, да твърдят нещо, а после да казват "питай адвокат, ако не вярваш". В реалния свят на правораздаването нещата седят другояче - твърдиш нещо и посочваш нормативен акт, който да подкрепя твърденията ти. Иначе си просто като адвоката на въпросния айдук - разбрал, недоразбрал, учил, недоучил, ама дава акъл и "защитава" клиента си. Никакъв шанс такова дело да мине при адвокат, който има дори бегла представа от радиовълни, освен, ако не е уговорено предварително с крадливата гнида да го "осъдят за нещо". Ама това няма как да го обясня на теб точно - питай някой адвокат по наказателно право как се уговарят тия неща.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано26.07.17 06:49



В отговор на:

1. Всеки може да притежава всякаква радиостанция и всякакво средство за комуникация. В нито един закон не се твърди обратното. Ако не си съгласен - посочи закон, който забранява притежаването на радиостанция. Можеш ли? Не можеш, разбира се.




Мога и ти добре го знаеш. Ето:

http://lex.bg/laws/ldoc/1589654529

НАКАЗАТЕЛЕН КОДЕКС

Чл. 348. (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който:
а) построи, държи или ползува радиосредство, което излъчва в етера, без да има писмено разрешение за това;
б) използува радиосредство, което излъчва в етера, без предварително да го е регистрирал с пълни установъчни данни или го използува за цели, непозволени по даденото му разрешение;
в) без предварително писмено разрешение самоволно измени регистрираните данни на радиосредството, което излъчва в етера;
г) (изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) пречи или смущава действието на радиосъобщителна, радиоразпръсквателна, телевизионна или радиорелейна станция или радиотранслационна централа, се наказва с лишаване от свобода до пет години и глоба от сто до триста лева, като радиосредството се отнема в полза на държавата.


Ти се хващаш за думата. В законите се използва дума "държи". Ако искаш прецизност "Държането е упражняване на фактическа власт върху вещ, която лицето не държи като своя".

И преди и сега аз твърдя, че ще те осъдят ако в дома ти намерят десетте ти радиостанции, за които ти нямаш разрешение. И преди и сега ти твърдиш обратното. На мен не ми пука за тебе. Пиша за информация на другите. Така и съм обявил темата - просто за информация.

На теб ти остава да изживееш проверка от некомпетентни органи, да обясниш за имбецилизирането на държавата, да обявиш мнението си за главния прокурор и да се наслаждаваш на резултата.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано26.07.17 08:14



Е сега и български ли да ти обяснявам вече?! Само си го маркирал в червено - "което излъчва в етера". Разбираш ли? Не "което МОЖЕ да излъчва...", а "което ИЗЛЪЧВА". Ако се хващах за думата щях да питам какво е това етер.



Разбира се, че няма да ме осъдят - десетина радиостанции не са много за радиолюбител средна ръка, даже не ми е известно да има лимит, но по твоята логика всички трябва да сме в кауша, а не сме.

Само че ти леко почна да се изхлузваш сега - по едно време, включително в заглавието на темата, пишеш буквално за "р-станция без разрешително", сега започна да говориш за разрешително за излъчване, което е друго и за което ти набивам канчето досега.

Няма радиостанции "със" и "без" разрешително, има физически лица които на различни основания могат да излъчват в определена част от радиочестотния спектър. Опитах се го да ти го обясня стотина пъти, но не схващаш и не схващаш. Затова опитах и с проста молба - покажи ми разрешителното за твоето FT1DE - не удостоверение, че си радиолюбител, не дъра-бъра, а нещо, на което да се вижда серийния номер на токито. Ако нямаш, то значи ти си престъпник според самия теб си. Но не се притеснявай, никой няма да те арестува за това.

За да ти помогна да осмислиш разлика между държане и използване, ще те помоля да коментираш дали е законно радиолюбител да държи усилвател ACOM 2000a? Според мен е законно, тъй като самото държане не предполага непременно използване. По твоята логика, обаче, щом никой радиолюбител в България няма право да излъчва с повече от 1000W, то от това следва, че всички притежатели на ACOM 2000a са за затвора?! Че то отиде бая от ръководството на БФРЛ бе човек - организирани "престъпници", уговарящи се в Интернет да използват 2000W в "етера" как ти звучи?

Другите за затвора, които също не са хич малко, са "държачите" на стари военни, или с друго специално предназначение, радиостанции. Някои радиолюбители ги "държат" за всеки случай - някой ден могат да им потрябват части от тях. Други ги "държат" с идеята някой ден да ги преправят и да ги ползват за радиолюбителски нужди, макар че този ден понякога никога не идва. Трети ги "държат" просто от колекционерска страст, от уважение към историята и по други подобни подбуди. Е, според теб всички тези хора престъпници ли са, в случай че "държат" в дома си радиостанция, която НЕ може да излъчва в радиолюбителските обхвати, каквито станции има? Разбира се, че не са престъпници, но ако мислиш че са, то защо до сега не си предал тези престъпници на закона? Аз съм те чувал лично да говориш по един от репитрите поне с един човек, на които аз в дома му съм виждал радиостанция, която не може да излъчва на нито една радиолюбителска или гражданска честота. Щом аз съм виждал, ти като негов добър приятел и стар колега няма как поне да не знаеш за такова "углавно престъпление". На ятак ли се правиш, вместо като съвестен гражданин за разобличиш "бандитите"? И аз ти давам пример с един, а кратко разглеждане на форума на БФРЛ или сайта "сандъците" ще ти разкрие и други такива, някои непознати за теб, "рецидивисти".

По-активен трябва да си в защита на законността, бат Сашо, по-активен, само с писане по форумите не става. Трябва да упражняваш по непосредствен контрол и да сигнализираш своевремнно компетентните органи.

П.П. Абе минаха години, а тук още чакаме да видим какво стана с жалбите ти до КРС? Въобще защо не дадеш поне един пример някой някъде да е обърнал внимание на твоите дрънканици? Остави ги обирджиите, те са друга тема, там процесите са други, да речем, че не ги разбираме тия неща. Ама дай кажи какво става с престъпниците с радиолюбителски "билет" - гледам пак се уговаряха за организирани престъпни действия на Трявна Ултра 2017, при това в публичния форум на БФРЛ, при това в цели две теми!!! А ти тука се занимаваш с някакви кандидат-гепачи с китайски гуменки. Трябва да си по-сериозен!



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано26.07.17 21:33



Разбира се, че няма да ме осъдят
________________________________________
Стой та гледай. Не са решили, не са те изплющели.
Можеш да тълкуваш закона точно толкова правилно, колкото покойната ми баба разбираше от ядрена физика.
Демек никак!



Решение N: 340 от 15.07.1996 г. по н.д. N: 165/96 г., II н.о., докладчик съдията Елена Карагьозова

Изпълнителното деяние по чл. 348, б. "а" НК се осъществява, когато деецът построи, държи или ползува радиосредство, което излъчва в етера, без да има писмено разрешение за това. За съставомерността на деянието е без значение на какво основание радиостанцията се намира у дееца и дали възложителят на работата му има разрешение да я ползува. Законът изисква писмено разрешение да има този, който я държи или ползува.

Чл. 348, б. "а" НК

Надзорната инстанция намери, че изводите на съдилищата са обосновани. Приетите за установени фактически положения изцяло се подкрепят от събраните гласни и писмени доказателства. В съответствие с тях законът е правилно приложен. Деянието е доказано, а присъдата е постановена при спазване на изискванията на чл. 301, ал. 2 НПК.
Поддържаните доводи не намират опора в доказателствата по делото.
Изпълнителното деяние по чл. 348, б. "а" НК е осъществено, ако деецът построи, държи или ползува радиосредство, което излъчва в етера, без да има писмено разрешение за това.
Безспорно е установено, че към момента на деянието, подсъдимият е държал инкриминираните радиостанции. Последните са технически изправни и годни да излъчват в етера.
Държането е без правно основание с оглед изискванията на закона, а именно липса на надлежно разрешение. Изложените фактически обстоятелства са основание за извод, че деянието е осъществено от обективна страна.
Доводът, че подсъдимият само пренасял вещите по силата на приложения към сл. дело договор за поръчка N: 002б/16.II.1995 г. на ТБ "К." АД, следователно бил само превозвач, поради което не може да носи наказателна отговорност за това, е неоснователен.
Без значение за съставомерността на деянието е основанието, на което радиостанциите се намират у подсъдимия. Обстоятелството, че за да се държи, респ. ползува такава вещ е необходимо писмено разрешение от оторизиран орган, какъвто е Комитетът за пощи и далекосъобщения, респ. Междуведомствената комисия по радиочестоти, сочи че този вид транслационно средство е под специален режим. Липсата на такова разрешение по силата на закона е основание за наказателна отговорност.
Без значение е факта, дали банката - възложител има или няма разрешение за държане и използуване на радиосредства. Наказателната отговорност е лична. Затова законът изисква този, който държи или ползува радиосредство да има писмено разрешение за това.
Аналогична е отговорността и по чл. 339, ал. 1 НК, съгласно който придобиването, държането и пр. на взривове, огнестрелно оръжие или боеприпаси, без надлежно разрешение, също е въздигнато за престъпление.
И двете престъпления са общоопасни престъпления, включени в глава XI на НПК, следователно с повишена степен на обществена опасност, затова са и поставени под специален режим на придобиване, държане, ползуване и пр.




Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: hidrazin4o]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано26.07.17 22:17



ОК, нека го погледнем така.

Ти цитираш: "Аналогична е отговорността и по чл. 339, ал. 1 НК, съгласно който придобиването, държането и пр. на взривове, огнестрелно оръжие или боеприпаси, без надлежно разрешение, също е въздигнато за престъпление.
И двете престъпления са общоопасни престъпления, включени в глава XI на НПК, следователно с повишена степен на обществена опасност, затова са и поставени под специален режим на придобиване, държане, ползуване и пр. "


Аз изцяло и категорично не съм съгласен с това. И ще ти предложа прост експеримент - аз ще си поръчам две радиостанции от Китай, а ти си поръчай откъдето искаш каквито искаш "взривове, огнестрелно оръжие или боеприпаси". Хващам се на каквото пожелаеш на бас, че моите радиостанции ще доидат съвсем легално и без никакъв документ по пощата до адреса ми, в много краен случай до митницата, откъде ще ги освободя съвсем легално. За същото време ти няма дори да си намерил легален превозвач, който да се наеме въобще да ти докарва "взривове, огнестрелно оръжие или боеприпаси", да не говорим да ги освободиш от митница легално, без да имаш разрешение за закупуването, получаването, транспортирането, съхранението и използването им.

Правното е сложна територия, не се увличай във фриволното тълкуване на текстове, а забележи:
"Деянието е доказано, а присъдата е постановена при спазване на изискванията на чл. 301, ал. 2 НПК."

Не виждам присъда наложена в връзка с каквото и да е притежание на каквото и да е. Някой е превозвал крадена стока, друг го е пуснал срещу подкуп - толкоз мога да тълкувам по тази скромна информация отпреди 21 години. Ако имаш повече информация по това дело - моля сподели. Според представената от теб самия информация съдя, че си я намерил с търсачките, но в нея няма никаква осъдителна присъда по чл.348, б.а).

Ако имаше какъвто и да е случай на осъден, защото е държал радиостанция, то това щеше да е добре известно и недобре прието.

Не на последно място - имай предвид, че от много време европейското законодателство има приоритет пред българското. В българския НК има толкоз отживелици, че почти всички трябваше да сме в затвора. Но осъден за притежание на радиостанция няма - факт, на чиято достоверност държа до доказване на противното.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано26.07.17 22:46



Подходяща за темата търсачка
http://legalacts.justice.bg/?KeyWord=%2FFauhlxoV0%2BpdmfQi0gmmUKJ1S%2BF2EXUOOkvCogrUmM%3D&ShowConnected=False&IsLuceneInUse=True&ShowResults=True&IsAdvanced=False



С подходящи ключови думи излизат интересни неща.

Приятно търсене и четене.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано26.07.17 22:58



Търсачки много, не е темата за търсачки. Има и безплатни, има и платени - вторите са по-гъвкави, между другото. Ако искаш да се аргументираш с нещо - моля. Ако не - търси си ти каквото ти е нужно.

Аз съм спокоен, щом ти си спокоен - не съм помагал на маратонци и си нося CEPT-а в порфейла, защото ми се случва да пътувам на почивка извън България с някое радио от време на време. По твоите критерии съм свръх-ултра-имунизиран, при това от международна спогодба, да си нося по някое токи, FT-817 или K3 в чантата. Ти говориш за апокалипсиси, ти търси. Аз се чувствам сигурен и изряден, поне докато не окошарят теб, щото дори ти не показа разрешително за радиолюбителска радиостанция.





Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано26.07.17 23:11



Ти говориш глупости, че нямало осъдителна присъда по чл.348. След това с присъщия за тебе кретенски тролизъм сменяш темата и не щеш да четеш дадените ти наготово линковете към присъди именно по член 348.

Не знам кой и къде ти е дал CEPT-а ама си тъпо човече.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано26.07.17 23:14



Друго дело:
Мотиви по НОХД № 2420/2014г. по описа на РРС ,ІV н.с.
...........................................................
Въз основа на тези обстоятелства и на изложените по-горе съображения съдът определи за подс. С. на основание чл.348 б.”а” пр.2 вр. чл.54 вр. с чл.36 от НК наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ДВЕ ГОДИНИ, което следва да изтърпи в затворническо заведение от закрит тип, при строг режим.
...........................................................
Мотивиран така съдът постанови присъдата си.
Районен съдия: хххххххх

Разбирам че много, ама много ти се иска да си прав ама не си.


Иначе да, правото е сложна територия.
Естествено че няма да вкарат в панделата някой ученик дето си е сглобил предавател (мощен, в неразрешен обхват...).
Но пък знам хора дето у тях са намерили у тях бая оръжие и ... нищо.
Все пак закона си е оставил вратичка да ти го на-на-на... та не бъди толкова категоричен.
И ай стига с тая търговийка от ибейо и чайна-майна. Там пазарувам от години....
Даже май ще се наложи септември да отлетя до братския китайски народ.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано27.07.17 07:42



Ето пак започна с обидите. Погледнах два от линковете, предоставени от теб в тази търсачка. Просто хронолигично последните две - споразумение и решение.

Едното е за иманяри, заловени включително с незаконни оръжия в тях - какво да им се върне, какво да им се вземе - просто не ми се чете толкоз дълго.

Второто е за някакъв човек, който си ползвал четири рептъра, като между другото присъдата осъжда прокуратурата да заплати на ищеца 22000 лева за нанесени вреди, защото присъдата за използване на репитри е била отменена и т.н. - отново много дълго.

Така, че дали съм тъпо парче да оставим настрана. Искам да чуя някой нормален човек да е осъден възоснова на това, че е "държал" радиостанция. Не иманяр, не катерещ се нощем по скеле с отвертка гражданин, а просто нормален човек, който е държал китайско токи, без да излъчва с него на неразрешени честоти, пък и даже да е излъчвал, ако не е било системно и злонамерено.

Ако можеш да дадеш някакъв такъв пример - моля, дай го и ще погледнем. Да ми ускаш тука някакви автоматични резултути от търсачка, в които ми излиза как е осъдена прокуратурата да заплати обезщетение на някой ползвал 4 репитъра е точно това, което прави от някой тъпо човече. Но не от мен.





Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: hidrazin4o]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано27.07.17 08:22



Не намирам подробности за това дело, така че ми е трудно да коментирам по този отказ - дай линк към подробности, моля. Имай предвид, че 348 и 348а са близо, 348 няма т.2, значи остава 348а, който е може да е за много неща, включително за организирана кражба на телекомуникационен трафик и т.н.

Имам предвид, че механичното търсене на чл. 348 може да доведе до дела с най-различен, като аз твърдя, че между тези дела няма осъден, който просто да е "държал" радиостанция.

За вратичките си прав и именно това е станало в случая с гепача - "заковали" са го с нещо, дето не го разбира, а адвоката му е казал, че леко се е отървал, което си е така, и не са се напъвали. Иначе и по-горе написах, че то има очевдни чисто фактологически грешки, по който е можело да се върне. Но с това дело на практика глобяват един кандидат-гепач със две-триста лева - тук члена няма голямо значение и нищо чудно подсъдимия да се е зарадвал.

Просто мисля, че не си запознат много с историческите "основания" да се отвори тази тема - значи LZ1FW (бат Сашо) от години си има едно хоби да ходи и да плаши по различни поводи различни хора. Внушил си е, че щом е радиолюбител, значи е някакъв свръхчовек, но понеже е и много опитен и знаещ, значи е нещо като ментор на свръх-човеците. Мине-немине и го избива чивията с някакви абсурдни страхове тип "Оруел 1984" - как някакви хора ползват ефира не съвсем законно и изведнъж нахлуват някакви барети и ги разстрелват, а накрая ефира остава само за добрите, ама наистина добрите, радиолюбители.

Ако се върнеш по темите назад ще видиш как LZ1FW беше казал тук, че ще пуска жалби в КРС срещу едни момчета радиолюбители, които помагали с радиовръзка при състезание по маратон - престъпление било това и т.н. Разбира се от КРС са му казали да духа супата и да не ги занимава с глупости, с каквито редовно се опитва да ги занимава.

После заплашваше тука как ще вкарва по затворите хора, които не си обявявали инициалите на всеки пет минути и колко престъпно било това - като такова нещо няма в нито един закон, кой знае кой милизионер се е избазикал с него като малък. После някакви делтапланеристи се бяха намесили на радиолюбителски честоти и вече тъкмо щеше да задейства член 5 от договора ни за НАТО по случая и да призове съюзническите армии да свалят делтаплани в небето над България, а те момчета взеха, че уредиха някак работата - беше някакво световно първенство, от спортното министерство им платиха някаква честота, не помня вече какво беше, ама тука беше един месец вой какви долни престъпници превземали ефира ни.

Според самия LZ1FW почти само той е истински радиолюбител, защото има клас 1, Yaesu FT-450, шест-седем метра простор за антена и знае да работи с телеграфен ключ - имало и още десетина като него, ама не толкоз заслужили, понеже той е правил и таблици на Ексел безплатно - не се бъзикам, чувал съм го лично дълго да се хвали в ефир, при това на национален репитър, как с Ексела е допринесъл за хобито, пък младите не работели с Ексел и не били читави. За него всеки млад човек е неистински радиолюбител, изнасилващ хобито с престъпен комерсиализъм. В неговите очи да се ползва репитер от някой, ненавършил поне 60 години е направо нередно. Има един мазен глас и без изключение ръси някакви глупости, които бързо писват, колкото и да са разнообразни.

Та това е предисторията - сега е чул, че глобили някакъв гепач със сто лева, та понеже имал в него китайска гуменка и се репчи тук в стил "виждате ли как правораздавателните органи преследват тези, които не слушат мъдрите ми съвети и предупреждения". Ерго след случая с гепача от Люлин вече трябва да го слушаме, ако не искаме и ние да платим по сто лева глоба.





Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано27.07.17 10:19




Както казах - не са решили, не са те изплющели.
Има и по-лош вариант - да те погнат по чл. 339а ...

Виж сега, не ми се рови по дела за да ти доказвам елементарен факт - държането на радиостанции без разрешение си е общоопасно престъпление и е ясно упоменато в НК.
Повтарям - държането а не твоите интерпретации че трябвало и да те фанат че го ползваш.
Друг е въпроса колко строго гледа "милата" ни правосъдна система на това деяние и колко правилен, актуален, морално остарял ... е този член от НК.
За тези неща въобще няма да споря и да си губя времето...



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: hidrazin4o]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано27.07.17 11:03



Първото дело е пак за обирджия.

Второто решение просто е толкоз неграмотно, че няма как да не е паднало. Тук се говори за някакви специални технически средства за негласно събиране на информация. ОК, виждам го, но не вярвам на очите си - някой си оставил един сак с четири радиостанции при някой друг и след една година хоп - влизат и му изземват този сак при опис, като при това го осъждат, че е държал четири радиостанции, които дори не са негови.

Както ти казах, аз мисля, че в тези случаи се отнася до умишлено подвеждане на съда или до абсурдна некадърност на адвокатите. Радиостанцията нито е средство за негласно събиране на информация, нито нищо. За да те осъдят за такова нещо или са се споразумели с прокурора да "шунтират" съда или ума ми не го побира. Но по вероятно първото - то е ясно, че в сака е имало и нещо друго, но просто са се разбрали да не се раздува случая и подсъдимия е приел да го обвинят по по-лекия член.

Моите интерпретации са определено вярни, защото почти всеки радиолюбител държи радиостанция, която може да излъчва извън радиолюбителските обхвати - просто така ги правят, особено тия на къси вълни. Мнозина радиолюбители са произвеждали излъчватели, които могат да излъчват извън радиолюбителските честоти. Не на последно място не малко хора колекционират.

Всички от изброените по-горе хора попадат под този член, както го интерпретираш ти. Не разбирам защо си мислиш, че да имаш радиолюбителски лиценз ти дава индулгенция да държиш радиостанция, работещата на служебни честоти - по силата на каква логика е това? Ако твоята интерпретация е вярна, то абсолютно всички радиолюбители, притежатели на китайско токи, са престъпили закона.

Какво е мнението ти по този въпрос? Държането на радиостанция, която може да работи на честоти заделени за национална сигурност, но от радиолюбител - това престъпление ли е? Според мен по твоята интерпретация е, тъй като определено някой държи нещо, което може да излъчва на полицейски (да речем) честоти, без да има разрешение да излъчва на тях, което си е абсолютната истина. Фактът, че със същото радио можеш да извършваш радиолюбителски връзки или пък да се чешеш по гърба без да го включваш не би трябвало да променя този факт. Или?



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано27.07.17 11:53



Ти ся ме питаш за личната ми позиция или за закона?


Закона е пределно ясен но е с българско приложение.
Личното ми мнение е че е незаконно да владееш.
След като няма да я използваш за къв чеп ти е тогава бре???
Аааааааа...
Не на последно място не малко хора колекционират.
_________________________________________________
Те хората колекционират и оръжия ама са дезактивирани и не могат да се използват.
А относно радиолюбител с радиостанция можеща да работи в забранен обхват също би трябвало да е престъпление.
Закона трябва да е еднакъв за всички.
Та не ме разбирай погрешно - аз не съм и не съм бил радиолюбител че да ги защитавам.
Занимавал съм се дълги години с ремонт на радиостанции и то с "бая" мощност но професионално.
Не на последно място да не забравяме че сме в България и с български манталитет и самосъзнание.
По-голямата част от хората притежаващи такива средства в даден момент се изкушават да ги използват - незаконно.
Това важи и за радиолюбителите.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: hidrazin4o]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано27.07.17 12:30



По едната точка няма никакъв спор. Явно апашите ги заковават по някои от тези параграфи, но все пак това са очевидни престъпници - единия направо с колата с взлом се врязъл в склад, другия се катерел по скеле нощем, третия държал сак пълен с инструменти за взлом - поне на мен така ми се стори.

Обаче с другото не съм съгласен с теб. С елементарно токи дори не можеш да навредиш в тези години, без оглед на каква честота излъчваш. Не можеш дори видимо да влошиш качеството на комуникациите на която и да било служба, че дори и радиолюбителската. Т.е. когато се говори за незаконно използване на обикновена преносима радиостанция, тип "китайска", то просто не е опасно за никого по никакъв начин.

В това отношения не мисля, че можем дори далечно да сравним, да не говорим да приравним токито с оръжията или взривни вещества или каквото и да е друго, опасно за хората. С токи най-много поражения можеш да нанесеш, ако удариш някой по главата с него.

Това, с което съм съгласен е, че ако държиш мощни излъчватели, способни да нанесат вреда на някакви комуникации, то трябва да е инкриминирано и да се прилага. В крайна сметка за какво би му било на някой да си държи в къщи киловатов предавател на авиационните честоти. Но такива случаи в България не мисля дори, че има - по принцип щом си професионалист си по-наясно от всички, че мощни радиостанции въобще не е шега работа да се експлоатират, да не говорим, че тази мощност трябва да излезе нанякъде - трябват и сериозни антени, въобще това само професионалисти или много напреднали любители могат да се занимават в тая област.

Така, че според мен, всичко що е до десетина вата на УКВ и до стотина на КВ въобще не е нужно наказателния кодекс да се занимава с него - ако нямаш лиценз да излъчваш да следва добре премерена глоба и толкоз. Пък на който му стиска да си плаща, да не спазва. Все пак това вече са изключително достъпни технологии, в които няма нищо нараняващо. Един си купил от Илиянци, друг не разбрал, трети не му пука - в крайна сметка тия хора не са престъпници, а просто са се объркали без почти никакви лоши последици за никой.

И като последен аргумент - ако е толкоз опасно и неприемливо, то защо тогава има абсолютно свободни граждански обхвати? Кеф ти CB, кеф ти PMR446, има и други.

А най-принципно не съм съгласен с логиката на всичките тия дела, цитирани тук досега, според която ако айдука е бил с PMR446, съвсем законно достъпно за продажба и свободно ползване от всички, то значи е нямало да е бандюга, а честен гражданин. Да не говорим, че в тези дела наистина прозира някакво внушение, че ако си радиолюбител, то не би имало осъдителна присъда, което е направо абсурдно за хора, хваната с инструменти за злом, в някои от случаите на места, където са проникнали очевидно незаконно. Този член, така както е формулиран, всъщност дава възможност на обществено опасни престъпници да минават метър, като просто забравили да си изкарат разрешително за радиолюбители.





Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (член)
Публикувано03.08.17 08:24



Като начало стани радиолюбител и тогава определяй правни рамки и правила.
Радиолюбителя е гражданин който има определени познания и умения и може да използва радиопредавателно средство като познава неговите възможности и знае какво е позволено да прави и в какви случаи. Предаването на служебни честоти Е разрешено на радиолюбителите при определени обстоятелства записани в закона. Ти като гражданин нямаш право да се обадиш на честоти на бърза помощ, полиция или пожарна но аз като радиолюбител имам. И това е разписано в съответните наредби как, кога и защо мога да го правя. Ако някой ден станеш радиолюбител ще ти се наложи да го прочетеш и да го знаеш.

Използване на радиопредавателно средство от неквалифициран човек - какъвто е всеки редови гражданин е опасно защото той не знае на какви честоти излъчва и не знае на кого пречи. Радиолюбителя е човек положил и издържал изпит в който доказва, че има минималните необходими познания и ако навреди то ще е умишлено.

Притежанието от теб на радиопредавателно средство може да бъде използвано за смущаване точно на самолетите. 5 вата радио е повече от достатъчно да побъркаш еър трафик контрола. Самолетите се насочват само и единствено по гласова връзка и смущения в комуникацията води до доста сериозни последствия. Ако ти е интересно - в ютюб има цяло комюнити занимаващо се с еър трафик комуникации. Даже има фенгрупи на няколко диспечера.
Същата тази 5 вата радиостанция спокойно може да попречи на спешната помощ която е на мегахерц от любителския обхват, управление на улично осветление и светофари, управление и телеметрия на трафопостове, помпени станции и други инфраструктурни съоражения. Сигнално-огранителни фирми които имат цифрови комуникационни канали, компаниите за таксиметров превоз и който се сетиш.
Закона е предвидил гражданите да могат да използват свободно радиостанции и затова ги има тези СВ. Купуваш и ползваш. Има достатъчно свободни честотни обхвати за граждани. Който има нужда от повече - става радиолюбител или купува честота. Това, че ние по нашенско си искаме свободията и закона е само за големите престъпления и за другите - си е национален манталитет.
Прочети конституцията и по-специално главата за подслушване и следене. Като отговор на въпроса ти от другата тема.
Нещата се случват в реалния живот а във форума само ги обсъждаме. Не като в твоя живот - всичко се случва само във форума или интернет. Човек ще си помисли, че тялото ти е потопено в казан с чорба и единствената ти връзка с целия останал свят е един кабел за интернет пъхнат в главата ти.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано03.08.17 09:17



Предаването на служебни честоти Е разрешено на радиолюбителите при определени обстоятелства записани в закона. Ти като гражданин нямаш право да се обадиш на честоти на бърза помощ, полиция или пожарна но аз като радиолюбител имам. И това е разписано в съответните наредби как, кога и защо мога да го правя. Ако някой ден станеш радиолюбител ще ти се наложи да го прочетеш и да го знаеш.

Точно тук си в голяма грешка. Прочети си ТИ, които ти дават правата и задълженията като радиолюбител! Няма обстоятелства, които да отменят долния член:

Задължения
Чл. 11. Радиолюбителят е длъжен:
2. да не приема съобщения от или да влиза във връзка с радиостанции от други радиослужби;




Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано03.08.17 10:41



За твое съжаление съм радиолюбител повече от теб. Scanner ти е посочил една фактологическа грешка, плод на твоята фантазия, която освен всичко останало показва, че и да си бил радиолюбител, то това е било отдавна. Точно по въпроса с връзката между радиолюбителите и службите през последните години са се водили най-различни дискусии, на различни нива, обсъждано е във форума на БФРЛ, както и многократно е дискутирно между радиолюбители. Предлагани са различни варианти, но към момента положението е такова, че нямаш право и вероятно това скоро няма да се промени, тъй като в усилията за някаква комуникация между доброволци и служби се насочиха в доста по-различна посока.

Ако си мислиш, че човек с 5 вата токи може да попречи на нещо в съвремения свят, значи много силно подценяваш технологиите и мислиш, че хората, които ги разработват, са идиоти. А те не са. То и в не толкова съвремения свят не е можело чак да попречиш, по-скоро да предизвикаш известни смущения, но при съвремените технологии е практически невъзможно. Но за да ти го обясня, ще трябва да се впусна в технически обясния, които ти няма да асимилираш, а ще продължиш да си настояваш на фантазиите.

За правната ти култура сме говорили и друг път, но ще направя някакъв мижав опит. Не случайно ти казах, че излъчването в ефир е равнозначно на публично разгласяване. Това винаги е било така. При съвремените комуникации вече е възможно публично излъчване на криптирана информация, а самото и декриптиране е подсъдно в някои случаи - вече имах случай да се опитам да ти го обясня - просто декриптирането няма как да стане непредумишлено, но това ще ти е сложно, предполагам. В много случаи далеч по-сериозно нарушение на закона е да разгласяваш поверителна информация, включително и в ефир - т.е. да излъчваш - достатъчно е това да запомниш.

Конституцията не ти забранява нито да слушаш, нито да се движиш - опитай се да си отговориш сам каква е разликата между "слушам" и "подслушвам" и "движа се" и "следя".

Що се отнася до спазването на закона, то в случая просто преповтаряш каквото аз съм написал. В този форум не ми е известно някой да е против спазването на закона, просто обсъждаме различни хипотези до какво би довело едно или друго действие. Щом си чувал какво е радиолюбител, то няма как да не си забелязал, че "незаконен"/"нелицензиран" радиолюбител е почти нонсенс - в мнозинството си радиолюбителите правят връзки, а аз трудно мога да се сетя някой да се опитва да прави връзки с измислен/невалиден/или присвоен инициал, вместо със свой собствен. Има и такива случаи, но те са патологични отклонения, не криминални, а в България аз лично за драстични такива не съм чувал, въпреки че е имало краткотрайни спречквания по повод ползване на чужди иницали, което е било главно с цел дескридитиране от други радиолюбители.

Ей затова не му харесвам тезите, а и непрекъснатите опити за налагането им в публичното пронстранство на LZ1FW. На хората с по-слаба компетентност и не особено силно логическо мислене в главите им се набиват някакви служби, някакви свалени самолети, някакви наказателни преследвания, някакви недосегаеми радиолюбители, които имат някакви извънредни права, каквито простосмъртните нямат.

А то не е така - радиолюбителите са едни нормални хора, някои от които искат да правят връзки в ефир с други подобни. В момента лицензирането за клас две се състои от един изпит, който струва двайсетина лева и от образован човек се взима от обща култура без особена предварителна подготовка - час-два са достатъчни. Моя приятелка преди години успешно взе изпита в Казанлък, като и хрумна да се яви на него докато пътувахме в колата натам от София. Момичето е с икономичеко образование, но с обща култура и умно. За клас едно трябва известна подготовка - ако човек е запален и се занимавал, то може би ден-два, ако е по-начинаещ, то може би и повече. Но така или иначе досега не съм чул някой да не си вземе изпитите - от първия, втория, третия път, но ги взимат хората.

Ако радиолюбителството даваше някакви тайнствени привилегии, ако отърваваше от наказателно преследване, ако въобще във всички тия страховити фантасмагории, граничещи с лудост, имаше и капка истина, то дали щеше почти всеки образован човек да може да стане радиолюбител с максимум едноседмична подготовка?

Просто много, много, много глупости се пишат, особено в тоя полуизоставен форум. Ако отидеш във фейсбук групата ще видиш колко внимателен е там LZ1FW с обвиненията.

Напоследък радиолюбител беше направил връзка на 50 мегахерца извън обхвата, а бат Сашо даже не го обвини - само пусна уликата, пък другите да се досещат за тежестта на провинението. А провиненията на този обхват ги има поради магарешката упоритост на определени институции, между другото, не защото радиолюбителите искат да са "престъпници".

Хайде жив и здрав и по-леко с фантазиите как ти си компетентен радиолюбител, пък другите не са. Към момента си демонстрирал точно обратното - нула познания, нула информация от радиолюбителските среди и фантазии, несъвместими с действителността. Хубавото е, че имаш бая пространство за личностно развитие и усвояване на нови познания.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано03.08.17 13:15



В отговор на:

Ако си мислиш, че човек с 5 вата токи може да попречи на нещо в съвремения свят, значи много силно подценяваш технологиите и мислиш, че хората, които ги разработват, са идиоти. А те не са. То и в не толкова съвремения свят не е можело чак да попречиш, по-скоро да предизвикаш известни смущения, но при съвремените технологии е практически невъзможно. Но за да ти го обясня, ще трябва да се впусна в технически обясния, които ти няма да асимилираш, а ще продължиш да си настояваш на фантазиите.



Може да не ти се вярва, но дори само с пет вата и с токи с гумена антена може да съсипеш работата на прекалено много системи. И то далеч не защото хората, които са ги разработили са били идиоти.
Сега ще поискаш примери. А аз няма да ти ги дам. Просто защото това е все едно да ти кажа, че със стоки от кварталната бакалия можеш да си направиш бомба и като доказателство да ти дам и "рецептата".

В отговор на:

Конституцията не ти забранява нито да слушаш, нито да се движиш



Има места където е забравено да влизаш или да се движиш и Конституцията няма грижа да ги описва. По същия начин "слушането" е описано не в Конституцията, а в няколко други документа, които съм ги споменавал преди. Тъй като материята е сложна за теб няма да си губя времето да обяснявам отново. Ще оставя нещата на естествения отбор - той рано или късно ще направи необходимото с теб и тебеподобните.

И вземи да се стегнеш - споменал си повиквателния ми знак само два пъти в последното мнение. При твоята диагноза е необходимо да ме цитираш и споменаваш поне на четири места във всяко твое мнение. Така някога може би ще имаш шанс да проумееш написаното от мен, макар и със известно закъснение.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано03.08.17 13:47



Може да не ти се вярва, но дори само с пет вата и с токи с гумена антена може да съсипеш работата на прекалено много системи.

Ами не можеш да съсипеш работата на никоя система - факт. През последните почти двадесет години се инвестираха буквалнно трилиони долари в системите за сигурност, но и преди това не можеше да съсипеш нищо. Хората наслагаха скенери по летищата, пътниците си събуват обувките, за комуникациите на службите въобще да не отварям дума, сал един бат Сашо, Велик Опитен Радиолюбител (ВОР), може да съсипва "прекалено много системи" с едно токи за трийсетина долара. Но няма да каже как, щото да не би случайно да се усети някой терорист, дебнещ за тази безценна информация в клубовете на дир-а.

Добре, не ми казвай - кажи какво радиолюбителско оборудване (репитър, базова станция, скимър) да ти посоча и ще ти разреша най-официално тук да го "съсипеш" в прекия или преносния смисъл на думата - чист радиолюбителски времево ограничен експеримент, нищо незаконно няма да има. Ще съсипеш, ама плешивата си тиква от почесване какво да напишеш за оправдание

Жегата не ти влияе добре - сега вече се изкара и някакъв велик радиохакер. За човек с твоите скромни възможности, често признавани в ефира, може би от скромност, такова изхвърляне може да е поредното доказателтво за невменяемост..

По правните въпроси сме се разбрали - точен линк и тогава мнение. На човек, който буквално си мисли, че "дори само с пет вата и с токи с гумена антена може да съсипе работата на прекалено много системи" просто няма смисъл да му се слушат и другите разсъждения - очевидно нещо не му е съвсем в ред. Съжалявам, но също така със стоки от кварталната бакалия не можеш да си направиш бомба, не че те спирам да опитваш. Чел си някакви тъпотии или си гледал някакви филми, или пък фантазиите ти са доста алтернативни, но светът не е такъв, какъвто си го мислиш - нито токито пречи на някой, нито бомба само от бакалски стоки може да направи някой, нито някой закон забранява на някой да слуша. Това е положението, свиквай. В ефира се търси ред просто защото радиочестотния спектър е ограничен ресурс и като такъв не може да бъде предоставен за неограничено и безлимитно ползване - толкоз е просто.

П.П. Бат Сашо, абе преди години тук се пуйчеше как ще искаш становище от КРС. Даже на бас се бяхме хванали. Какво стана? Иска ли? Дадоха ли ти? Или не искаш да споделяш тази информация, да не би някой друг перко да "разбере" как може да иска становище от КРС?

П.П.П. Споменавам те просто защото ти си ярък пример. Доста хора те споменават, не само тук. Не вярвам това да те обижда - все пак такива вездесъщи технически и всеобхватно компетентни всякак Велики Опитни Радиолюбители не са много, пък ти си от малкото, които могат да пишат и се напъват да го правят. Та затова.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано03.08.17 16:24



Нидей ся, бат' Сашо има и YAESU FT-450, има и дълга жица за антена.Много неща може да съсипе! НИго ядосвай!





Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (член)
Публикувано04.08.17 00:11



Алендаров говори по радиостанция.





Тоя е от най-добрите. Стийв.

- Какво ще стане ако Алендаров си играе с токито с гумена антенка и тези тримата не се чуят взаимно ?

още една забавна ситуация за Алендаров с гуменетка.



- Пилота на самолета не чул, че контролера го вика щото Алендаров е натиснал 5-те си вата и контролера му пратил 2 изтребителчета да му правят компания.


Колкото и да ти е странно има критични комуникации на които прекъсването с гуменетка може да бъде фатално. Не можеш да кажеш на самолета - спри във въздуха и изчакай докато се оправи радиоканала.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано04.08.17 07:08



Хаха, приятелю, с годините ставаш все по-неадекватен.

Ще ти напиша няколко неща, но ти продължавай да си бълнуваш - не ми пречиш.

След атентатите на 11 септември светът похарчи невъобразимо количество пари за авиационна сигурност. Само пълен идиот може да си помисли, че всички държави са вложили стотици милиарди долари в сигурността на полетите, но по някакъв начин на всички тези специалисти, заети с тази нелека задача, им е убягнало това, което и ти и бат Сашо винаги сте знаели - как с едно 5 ватово токи може да се компроментира сигурността на всеки полет. Не е нужно човек да разбира от нищо, за да се досети, че човечеството не е чак толкоз тъпо в по-голямата си част.

Другото, по което също не си наясно - то по какво ли си наясно всъщност - е, че в авиацията единствено отговорен за безопасността на полета е командира на полета. Всички останали наземни служби са спомагателни от гледна точка на конкретния полет. Всички системи са дублирано разумно, но всеки самолет е проектиран така, че да може да завърши полета си без никоя от спомагателните, в това число и без комуникации със земята. Трудно, неприятно е, но е предвидено, има процедури какво се прави, като няма връзка и в никакъв случай не е фатално.

В един полет гласовата комуникация със земята не е от първостепенна важност. За филмите и за клиповете по тубата може и да е, но сигурността на един полет се осигурява от много повече активни и пасивни системи, като гласовата е една малка част от тях. В един самолет има доста повече помощни средства за установяване на положението или приближаване на други обекти, включително има радарни системи за автоматично предотвратяване на колизии и много други, на които просто не може да се повлияе чрез никакви смущения, създадени с преносима апаратура.

Не на последно място - дори връзката с ръководителя на полети да беше критична, то е абсолютно невъзможно да с едно петватово токи да внесеш дори минимални смущения в комуникацията. Дори тук имаше тема, при това мисля, че отворена от мен, за "чуването" на "София радар" (това е названието на българското РВД) на леко изместени честоти от различни места. Специалистите обясниха, че дори малка територия като тази на България е покрита от три мощни предавателя на три различни места, леко изместени за да не "бият" един друг, а сътветно приемника на самолета е много широколентов и дава възможност за приемането и на трите сигнала - намери си темата, няма да ти преразказвам. При цялата тази схема на комуникация с едно пет ватово токи не можеш дори да смутиш нищо - самолета винаги ще чува РВД, дори ако нарочно се опиташ да го облъчваш с далеч по-големи мощности, стига да му е изправен приемника и на РВД да са изправни предавателите.

Не на последно място, знам, че не обичаш да ти правя забележки, но да ти обърна внимание, че въпросът беше с какво е опасно едно "китайско" токи. Тези токита, както и повечето всъщност, нямат АМ, като в голямото си болшинство не могат да излъчват на честотите предвидени за авиация - просто тази допълнителна модулация и допълнителен обхват биха ги оскъпили неколкократно. Както винаги говориш абсолютно незапознат и даваш абсолютно нерелевантни с темата примери. Само да уточня - това, че китайските нямат, не значи, че не се продават ръчни радиостанции за авиационни честоти - напротив, продават се съвсем свободно такива, но трябва да уточниш, че ти трябва радио за ейрбанда. Тъй като няма голямо търсене, разбираемо, цените там са други, но не ти е нужен никакъв документ за да си купиш такова радио.

Хайде със здраве и по-добре си давай примерите с КАТ, щото другите са ти още по-несвързани, а и кола, движеща се по път поне сигурно си виждал наживо. Самолет и "китайско" токи е ясно, че не си.





Тема Радиолюбител...нови [re: Samolet 5]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано04.08.17 08:09



но аз като радиолюбител...
Аферим!



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано04.08.17 08:16



В отговор на:

След атентатите на 11 септември




Като "отиде" чак в Америка запознат ли си с американските практики? Ще спомена две ключови думи "кола" и "скенер". Да си чувал до какво води тази комбинация в някои американски щати? Защо ли са толкова лоши?

А след като заговори за атентати, чел ли какво включват мерките за сигурност на нашето МВР след атентата в Сарафово? В този документ има няколко точки, които са много по темата. Ама според теб и американското и българското МВР са "тъпи в по-голямата си част". Това може би ти е надеждата - ти си тъп и ако и те са тъпи, може и да се разберете. Ама не си познал. Вече ти споменах за естествения отбор... предстоят ти приятни срещи... какъвто си мисловен титан сигурно и новина в медиите ще има.

Забавно тролче си. Поне мен ме разсмиваш и забавляваш. Нищо не ти е ясно и затова непрекъснато питаш и искаш информация и линкове. Ама понеже си тъп не разбираш какво ти се обяснява и показва. След време, след като осмислиш какво ти е казано се опитваш да представиш написаното от други и дадените ти наготово линкове за твои открития. Достоен ученик на Остап Бендер си, той така дори шах е играл.



Тема Начетен...нови [re: Samolet 5]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано04.08.17 09:44



Начетен радиолюбител ей! Да се отнасяте с уважение! Я гледайте тука!


Самолете, едно нещо само не мога да разбера- откъде толкова книги за четене у ваше село бре?! Ти сигурно си изчел цялата селска библиотека със старите вестници барабар!



Тема Re: Радиолюбител...нови [re: vehtiya]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано04.08.17 10:54



Аууууу, долу ръцете от САМОЛЕТЯ 5, че пак може да възстанови проекта с радара на покрива....!!!! САКЪН!





Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (член)
Публикувано04.08.17 23:11



Колкото и да ти е странно съм се занимавал доста с еър трафик контрол. И радиостанциите не са 3 а са 5. Мога да ти разкажа и доста за новите стандарти по темата на ИКАО както и за имплементацията в несинхронни цифрови мрежи. Мога да ти разкажа и за следващото поколение което ще се въведе експериментално от 2020 година. Планира се 2025 да се използва над океаните където в момента е най-тясната пропускателна точка на цялото въздухоплаване. Точно заради липсата на радари и еър трафик контрол както и липсата на оборудване на самолетите. Твоя любим ТиКАС работи на много малко разстояние. Пилота има време около 10 секунди да реагира и да предприеме рязка маневра което автоматично означава търкаляне на пътниците в салона които са прави. Наскоро имаше такъв случай близо до България. Някъде на изток беше. Само една жена имаше счупена ръка. От двата самолета. Точно еър трафик контролера беше виновен. Има не-малко такива случаи. Къде заради липса на радари, къде заради грешни команди. Един руски самолет натоварен с деца се блъсна със самолет на Ди Ейч Ел преди години. Пак поради неопитен контролер и не добро обучение на пилотите. Пилота не е знаел, че ТиКАСа е с по висок приоритет от контролера.
И колкото и да не ти се иска да е така - еър трафика се грижи за безопасноста на полета. Те задават коридора по който самолета да премине безопасно. Има радионавигационни фарове и всеки самолет лети от точка до точка. Има си флайт план но контролера по пътя му казва кога и на къде е безопасно да лети. Ако има самолет в авария който пресича твоя път си го блъснал дори ТиКАСа да те предупреди. Нямаш време за реакция. Затова и сепарацията на самолети по въздушните коридори над океаните е толкова голяма.
София радар, софия радар ийст, софия тауър, софия граунд, и съответните на другите летища са диспечерите от булатса. Ако не знаеш така се казва РВД-то ни.
Системите в самолета са тройно подсигурени. На някои нови самолети петорно. Но това важи само от пилота до изпълнителния механизъм. Както и датчици и инструменти. Къде ще лети самолета се определя от класа му. Малките самолетчета летят на ниско и извън градове и далеч от летища. Има различни класове зони в зависимост от големината на самолета и нивото му на оборудване. Пилотите също се сертифицират на класове както за ИФР така и за ВФР. Много рядко се позволява на пътнически самолет да лети по ВФР. На някои летища им позволяват само ВФР кацане и то при добро време и пилот познаващ летището. В повечето случаи контролерите не позволяват ВФР кацане и пилотите го правят на техен риск. Тогава отговорноста е тяхна.
За справка видеото с канадския самолет който щеше да кацне върху няколко чакащи да излетят самолета.
Процедурите са много добре разписани и разчитат на човека а не на апаратурата. И не можеш да бъркаш безопасноста от гледна точка на пилота с тази от гледна точка на пасажерите.
Изгледай още по ведннъж клипчетата които ти пратих и се запитай защо съм ти ги пратил и какво съм имал в предвид като ти ги пращам. Никое от тях не е случайно.

И така четейки мненията ти - сигурен ли си, че другия ти ник не е Filer099 ???



Тема Re: Радиолюбител...нови [re: NinoS]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано05.08.17 08:11



Моля, моля. Самолета е конструктор на медицинска апаратура и велик ехографист. Изобщо не се опитвайте да си го присвоявате.





Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано05.08.17 09:01



Пич, къде се отплесна да се правиш на умен пак!? Кажи как с китайско токи ще попречиш на някаква система, не ми преразказвай фантазиите си. Не искам по никакъв начин да те засегна, но наистина е очевидно, че не се занимаваш нито с авиация, нито с радиокомуникации, нито с нещо сериозно отвъд фантазиите си. Изписа две страници бла-бла - коя жена си счупила ръката, кой пилот къде кацал в Канада, въобще явно всичо, което те е впечатлило напапоследък, гарнирано с половин дузина линкове от тубата.

Хайде сега се върни в реалността и ни разкрий какво общо имат тия бъртвежи с китайските токита и тяхната илюзорна опасност за човечеството?



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано05.08.17 09:13



Каква кола и какъв скенер - абе да е било вчера ден на несвързаните фантазии?! Чакам да чуя коя система ще съсипеш с 5 ватово токи. Иначе поста ти е безмислен - ти твърдиш, че с 5 ватово токи ще им съсипеш системите, а аз ти казвам, че не са чак толкоз тъпи - пак се обърка кой какво твърди. Останалото са някакви подхвърляния за нещо, което си чел, но не си разбрал, в каквито случаи се опитваш да се изразяваш загадачно, според теб и тъпоумно според нормален читател. Нормално за теб, като се оцапаш да започнеш да си фантазираш.



За да не изсулиш пак, уточнявам, че не те питам как ще съсипеш някоя система, просто да изброиш няколко от прекалено многото системи, достъпни за съсипване с пет ватово "китайско" токи от експерт като теб?



Тема Онази мадама...нови [re: scanner_]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано05.08.17 09:16







Тема Технически...нови [re: Samolet 5]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано05.08.17 10:34







Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано06.08.17 14:52



"радиостанция можеща да работи в забранен обхват". Особено пък ако с нея се подслушват честотите на Спешна помощ и/или полицията.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: vehtiya]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано06.08.17 15:19



В отговор на:

"радиостанция можеща да работи в забранен обхват". Особено пък ако с нея се подслушват честотите на Спешна помощ и/или полицията.




Почти всички радиолюбителски FM радиостанции приемат в диапазона от 136 до 174 MHz.

Тук има картинки и техничeски характеристики:
http://www.yaesu.com/?cmd=DisplayProducts&DivisionID=65&ProdCatID=111
http://www.yaesu.com/?cmd=DisplayProducts&DivisionID=65&ProdCatID=106

Фенове на други марки могат да ти дадат линкове към други сайтове.

Способността да приемат там не ги прави забранени.

Написал съм кой е документът регламентиращ притежаването и използването на радиолюбителски радиостанции. Който има този документ - няма проблем. Титанът на мисълта и останалите, които го нямат, да му мислят.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано06.08.17 18:27



Особено пък ако с нея се подслушват честотите на Спешна помощ...
_______________________________________________________________
За това съм съгласен - нека ги подслушват. И без това тези михлюзи никаква не я вършат.
Абе яко лабут и в Белене.





Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.08.17 08:17



Тъй, тъй. Сега чакаме да видим кои твърде много системи може да съсипе гений като теб с пет ватово "китайско" токи.





Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (член)
Публикувано07.08.17 08:46



Предлагам ти сделка. Отиваме пред нотариус и подписваш декларация в която декларираш, че всички поражения нанесени от 5 ватовата китайска станция са направени от теб и поемаш пълната отговорност за последствията. Също така декларираш, че аз съм се опитал да те спра но не съм могъл. После взимаме с теб радиото и отиваме някъде. Когато дойдат - поемаш пълната отговорност за смутените системи като бият теб и арестуват теб. Свидетелстваш, че радиото е твое, ти си го купил и си извършил умишлено или не смущенията - това ти ще си решиш какво ще им кажеш.
Съгласен ли си ?
Ако нищо не стане - аз ти плащам китайското радио. Ако стане - ти си влизаш в затвора и се извиняваш публично.
Навит ?



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: vehtiya]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.08.17 09:52



Само уточнение - полицията, в по-голямата си част, отдавна е цифровизирала комуникациите си. Това означава, че макар и всеки да може да слуша на тези честоти, то далеч не всеки може да демодулира и декодира сигнала, въпреки, че и това не е някаква тайна, а стандартизирана информация.

На всичкото отгоре технологията позволява да се използва нещо като СИМ карта, която служи за криптиране на данните (в т.ч. и гласовите комуникации, които също се предват цифрово във вид на данни). В този случай вече декриптирането е абсолютно невъзможно за лаици и много трудно и ресурсоемко за запознати, като в масовия случай дори много добре подготвен и екипиран специалист трудно може да постигне подслушване в реално време.

Само като леко отклонение да поясня за вездесъщния специалист тук - вижда се каква е разликата между слушане и подслушване. В случая, в който сигнала е криптиран, то определено се изискват преднамерени усилия да бъде декриптиран - това не може да стане нито случайно, нито като част от някакво хоби. В определени случаи самото декриптиране може да е престъление, в определени случаи може и да не е, но това вече отива много отвъд тематиката на форума.

Та така - няма да се спирам на всички особености на комуникациите, свързани с националната сигурност. Който желае може да се запознае подробно с

в Уикипедия. Не всеки ще разбере терминологията, но накратко това е специално проектирана технология, която решава доста предизвикателства в такъв вид комуникации. Никакво китайско токи не може нито да подслушва, нито да смущава TETRA, въпреки че може спокойно да слуша в ефира излъчването и, стига да е може да слуша на тези честоти - в този случай се чува смесица от нищо незначещи за човек звуци - може да се нарече бръмчене, чуруликане, както искаме, но няма човек, който да може да превърне тези звуци в глас без допълнителна апаратура.

На всичкото отгоре "китайските" токита, макар и да могат да излъчват в много широк диапазон, всъщност в огромната си част не могат да излъчват на честоти на TETRA, които се използват за национална сигурност в по-голямата част от страните, в т.ч. и България.

Т.е. последните години "подслушване" на "полицейски" (всъщност те са на много служби) честоти е просто технически невъзможно на огромна част от територията на Република България. Възможно е и да има все още места, на които тази, да я наречем "комуникационна цифровизация" не е завършила, но те не са много.

Но ще напиша малко и за ерата преди това. Тогава полицията използваше, да ги наречем най-обикновени, радиостанции и репитри. "Китайските" токита можеха и да приемат и да предават на този обхват. В този смисъл някой може да си помисли, че всеки може да си купи едно токи и да обърка нещо - да, ама не. И то не за друго, а защото самата система беше така проектирана, че на практика не можеше да се разчита на нея. Имам предвид, че, поне в София, репитрите не покриваха добре града, например. Т.е. за самите полицаи системата ту работеше, ту не работеше, в зависимост от това къде се намира служителя.

Много по-големия проблем на аналоговата система от миналото беше, че всъщност е забранено да се излъчва каквато и да е "поверителна" информация по открит канал. Т.е. на самите полицаи им беше забранено да изричат каквото и да е поверително по тези аналогови радиоканали. В един момент използваха радиата да диктуват лични данни за проверка, но после и това се забрани със закона за защита на личните данни. Остана им единствено да диктуват номера на коли, да координират т.н. осигуряване на трасе за ескортите на властта (т.е. кой светофар да се спре, кой да се пусне), да се координират при преследване и проследяване на някой. В общи линии това се чуваше в ефира, като от тази "кореспонденция" абсолютно никаква информация не можеше да се извлече от никой, който не е полицай. Дори човек в преследвана кола да ги слушаше какво си говорят, то нямаше да е в състояние да ги разбере, тъй като използваха условни названия на постове, местоположения и т.н.

Когато все пак имаха да си предават някаква поверителна информация, то комуникацията имаше следната форма - "311 на 312 обади ми се по телефона". И толкоз се чуваше. Още по-преди, когато е нямаше GSM не знам как е било, но тогава нямаше и "китайски" токите и въобще бяха други времена, интересни само от историческа гледна точка. Но принципа е следния - колкото по-уязвма е една технология, толкова повече хората са подготвени да действат когато тя не функционира.

Та относно това какви много системи един Велик Опитен Радиолюбител тук щял да съсипе - определено системата за комуникация на МВР не е една от тях. В света са виждани какви ли не странности - например преди няколко години , тъй като да говорят им излизало прекалено скъпо. Еми справиха се хората. На фона на това е съвсем очевидно, че никакво "китайско" токи не може да скапе абсолютно нищо в тази сфера, дори технически да имаше някакви основания да се мисли така, каквито няма никакви.

За системите на военните въобще няма да коментирам. Там всичко е проектирано така, че да оцелее в някаква степен при умишлена и целенасочена противникова атака. Само слабоумник, каквито явно се срещат между радиолюбителите, би си помислил, че може да съсипе с пет ватово токи каквато и да е военна система.

Остава една огромна група от масови комуникации, а имено мобилните оператори. "Китайските" токите не могат да излъчват на обхватите, предвидени за тези комуникации. Подслушването им е невъзможно поради причините изложени по-горе за TETRA - това са цифрово кодирани и криптирани комуникации. Огромна част от "китайските" въобще не могат и да слушат там, да не говорим че и да има човек токи, което може да слуша, то сигнала от толкова широколентов, че въобще няма да отпуши скуелча - т.е. радиото няма да приеме дори "чуроликане", в общия случай. Това е бизнес с огромни печалби и само имбецилен ентусиаст може да си мисли, че може да скапе нещо.

Остава въпросът за бърза помощ. Тук не съм наясно, но да предположим, че нямат още TETRA, въпреки че предполагам, че би трябвало да имат. Спешната ни помощ, по различни, някои от които спорни, причини съвсем очевидно е в толкова лошо състояние, че трудно мога да си представя нещо да доскапе системата. Дори да приемем, че там хората все още им се налага да ползват аналогово радио и репитри, то най-малкия им проблем ще е някой с китайско токи да им се пречка - най-много да им помогне да си модернизират поне комуникациите накрая, ако още не са. Въпреки, че те имат далеч по-големи приритети за модернизиране. Ако някой знае какви мощности използват, то нека сподели, но навремето и репитрите им и мобилните им станции в линейките значително превъзхождаха петте вата на някакво китайско "токи".

Останаха и няколко други системи, които няма да засягам, защото там е очевидно, че "китайско" токи няма общо с нищо. Нито може да се намеси при излъчване/приемане на спътникови сигнали, нито може да попречи на радиорелейни цифрови мрежи, не пречи и на сателитните телевизии.

Дори СОТ-овете по най-затънтените места отдвна са "имунизирани" от това някакво петватово токи да им смути каквото и да е. Просто при всеки СОТ реакцията на сигнал е скъпо нещо и всички гледат да сведат до минимум възможността външни смущения да доведат до повишаване на разходите. За модерните СОТ системи въобще не обсъждам, защото там обикновено има повече от един комуникационен канал и с токи не може да се направи нищо.

Последно да разгледаме и маловажните системи - разни безжични звънци, домашни метеостанции и прочее джунджории работещи на 433MHz - това е свободен обхват за всякакви маломощни (10mw) джунджории, комуникиращи помежду си. Неизкушен човек би си помислил, че едно 5 ватово токи, работещо на същия обхват, може да съсипе една такава "система"? Ами не, не може, поне не и в общия случай. Понеже там каналите не са кой-знае колко много, то все пак се взимат мерки да има някаква модулация, т.е. рядко се рачита на "има-няма" излъчване. Е, тук трябва да призная, че е възможно да се намери някой безжичен звънец за два-три лева, който някой гений да "съсипе", като го накара да звънне с пет ватово токи, след известно налучкване.

Така че няма проблем - там, където едно петватово токи може теоретично да попречи, то отдавна са взети мерки, при това по далеч по-основателни причини, отколкото страх от ужасните "китайски" токита. На повечето места не може въобще да попречи дори теоретично. Рядко, но с него вероятно все още може да се чуе някаква служебна комуникация тук-там, но тази служебна комуникация няма да предостави никаква поверителна информация, т.е. самия акт на "чуването" е предвиден отдавна и не води до аномалии в системата.

Съвсем добронамерено и подробно изложих моята гледна точка. Сега чакам гениалния радиохакерски ВОР (Велик Опитен Радиолюбител) да сподели кои твърде много ситеми са достъпни за съсипване от гений като него. Разбира се отговор няма да има, щото неговото ниво на компетентност е далеч, далеч, далеч под това на човек с обща култура по радио-комуникации или дори най-елементарна физика. Няма как да се очаква конкретен отговор от човек, който пръв от цялото човечество се сети "да експериментира" да мери текущия заряд на Li-ion акумулатор с мултицет за 8 лева. При това, по спомени, отдели към две седици на това начинание. По-скоро бих заложил, че в типичния си селяшки стил ще "загатне", че има едни системи, за които почти никой не е информиран, които могат да се съсипят по начин, по който никой не е запознат. Освен самия него и малцина избрани, разбира се.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.08.17 10:07



Абе момко дезориентиран,

Спри за момент да се правиш на интересен и сподели коя система мислиш да съсипваш с "китайско" токи.

После можем да говорим по-конкретно, но ми се струва, че след като споделиш кои точно системи са, ще трябва и да докажеш, че отнякъде си намерил пари за да покриеш баса - към момента не изглежда е така и по много от постовете ти в близкото минало се е разбирало, че трийсетина долара могат да бъдат непреодолима пречка за теб.

Не на последно място - препоръчвал съм ти да си повишиш съществено правната култура, защото си е направо мизерна и опасна за самия теб. Аз мога "да си призная" каквото си реша, но самопризнанието в Република България не е доказателство. Още по-малко пък съществува каквато и да е възмможност в закона за "поемане на вина". Т.е. с едно токи, ако нараниш някой с удар по главата, което за мен е най-голямото възможно "смущение", което може да се нанесе с него, няма как някой да поеме твоята вина. Не стават толкоз елементарно тия работи - много турски сериали сигурно гледаш.



Но кажи кои системи си компетентен да съсипеш с 5 ватово токи, без да ги удряш или по друг начин травмираш с директен контакт с корпуса на токито или компонентите му, пък ще помислим на какъв бас е приемливо за мен да се хванем, при някакви гаранции, че от твоя страна има покритие. Аз не отричам, че човек може да бъде задържан или осъден с токи или без токи, така че ми е нужна по-подробна информация за това какво ще съсипваме и че ще правим това с немодифицирано 5 ватово токи, закупено с касова бележка и фактура от български магазин. Освен това действията ми трябва да изключват умисъл, т.е. аз за себе си трябва да съм убедедн, че не нарушавам закона, което няма как да стане при такова общо предложение от твоя страна. Нужна е повече конкретика.



Тема Михлюзи...нови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано07.08.17 11:39



Много добре си го казал Хидразинчо. Представи си обаче следната ситуация: Правиш секс със някоя четиринадесетгодишна ученичка и не щеш ли си контузиш половия член. Щото вагината й е много тясна примерно. И/или щото си я сложил отгоре и тя ти се е друснала непохватно. Тук сме все медицински лица и няма какво да го усукваме. И ко прайм? Много ясно- звъниш в Спешна помощ, казваш аз съм еди кой си, обаждам се от еди къде си, имам такъв и такъв проблем, пращайте веднага линейка. Да ама... някакъв си мискинин те подслушва. Че може и да те запише. Хайде ти си ергенче, доколкото знам, няма опастност да ти пострада семейството. Ама малката сигурно ще си има баща. Който пък може да живее в миналото...



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (член)
Публикувано07.08.17 14:41



Тъй като мойте познания по право са точно толкова колкото на баба ми по реактивни двигатели - може и ти да знаеш нещо по право. Сигурно по същия начин звучиш на един правист в областа на радиокомуникациите. Говориш уверено сигурно знаеш нещо.
Слагам $100 и купувам още едно радио за $100. Или за $30. Каквото си избереш ти. Китайско обикновенно.
Готов ли си да поемеш цялата отговорност за излъчването? Обяснявай, че не си искал или не си знаел или е било добронамерено. Просто искам от теб да изтощиш батерията на радиото излъчвайки носеща. Само натискаш и пускаш ПТТ-то докато не свърши батерията. Аз определям мястото и честотата. Ако докато свърши батерията не си набит и арестуван - печелиш. Мястото ще е общодостъпно без огради и забранителни табели.
Навит ли си?
Радиото го купуваме с фактура от магазина на твое име.
Ето ти една възможност да излезеш от виртуалния свят и да покажеш познанията си по право и радиокомуникации в реалния свят. Радвам се на твоите стабилни и задълбочени познания по всички видове комуникации. Ще се радвам още повече ако ги покажеш и докажеш в реалния свят. Обещавам да дойда да изгледам делото на живо в съдебната зала.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.08.17 15:07



Разбира се, че не съм готов ти да определяш мястото и честотата, освен при някои уточнения. Като радиолюбител имам право да използвам достатъчна за всякаква експериментална дейност част от заделения за нас радиочестотен спектър - ако ще се правят някакви експерименти, то ще е в диапазона заделен за радиолюбители - по това компромис не може да има, освен ако не ми покажеш документ, че имаш законно право да ползваш честота, която ти си предложил, на съответното място и друг, в който да ме упълномощиш аз да упражнявам това ти право.

Аз законите не нарушавам. Като радиолюбител не само, че нямам някакви допълнителни права, каквито фантазии се вихреха в кухата ти тиква, но всъщност съм абсолютно наясно, че абсолютно нищо не ми дава право да излъчвам на честоти, различни от тези за които имам лиценз. Т.е. аз мога да извършва подобно действие само преднамерено нарушавайки закона, а аз не искам и то съвсем не от страх него - в България точно не всеки може да бъде набит и арестуван задълго.

Просто съм принципен в това отношение.

Но защо тази тайнственост у теб да споделиш коя точно система считаш за толкова уязвима от едно токи? Ти си по голям ВОР и от най-големия ВОР бе - дори бат Сашо твърдеше, че се изискват някакви специални познания, сега пък ти стана терминатор с едно натиска на PPT-то.

И не, няма такова място, където човек натискащ PTT-то на токи ще бъде арестуван и пребит, ако не знае какво прави и/или не го прави умишлено. Съвсем фиктивно, както ти обичаш да обясняваш с фантазии - хвани някой пенсионер, който не е виждал токи, предложи му двеста лева (които мнозина ще приемат от недоимък, за съжаление) и го заведи да натиска PTT-то на съответното сакрално място. В най-най-най-най-най-лошия случай, който мога да си представя, някой просто ще се скара на дядото/бабата и в краен случай ще им свалят батерията - почти със сигурност няма да им пипнат дори радиото, ако си им оставил фактурата. Но това са фантазии като твоите, така че да ги оставим настрана.

Повтарям въпроса - коя е тая чутовно тъпа система, която едно 5 ватово токи ще я разкатае с натискане на PTT-то?!



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (член)
Публикувано07.08.17 16:24



Ти като начетен, ерудиран и знаещ професионалист защо не ни осведомиш как намаля напрегнатоста на полето с изменение на разстоянието?
Ти като си радиолюбител имаш ли клас или иницал или си радиолюбител защото обичаш да се любиш с радиото? Това название "радиолюбител" дадено ли ти е от съответните органи или си се самопровъзгласил като всичко останало което пропагандираш ?
И да се върнем на темата. Китайските радия могат ли да предават от 135 до 180 мегахерца с 5 вата? Кой те ограничава да предаваш само 144-146? Кой те ограничава да не купуваш такова радио? Колко цифрови и аналогови комуникации има в този честотен спектър?
Дадох ти достатъчно теми за размисъл. От тук нататък сте ти и фантазиите ти.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.08.17 16:48



Всички поставени от теб въпроси са отдавна изяснени. Както казах закона изисква умисъл. Аз, като лицензиран радиолюбител, трябва да вложа умисъл, за да излъчвам на честоти, на които нямам право. Едни нормален човек, който си е купил "китайското" токи от магазина с фактура с убеждението, че може да си го ползва безпроблемно и напълно законно, може да се получи да наруши буквата на закона без никакъв умисъл, което няма да представлява квалифицирано престъпление.

Просто те питам коя точно система ще съсипеш, натискайки PTT-то на едно пет ватово токи? Толкоз е прост въпроса. Щом знаеш, коя е системата и се хващаш на бас, че може да се съсипе с едно натискане на PTT-то, то е лесно да го докажеш, като: 1) посочиш най-общо системата, 2) осигуриш демонстрационна система, работеща на чесота в радиолюбителския спектър или 3) осигуриш право на трети лица да излъчват на определени от теб честоти. Това трябва да направиш ти, за да защитиш своята теза.

Разни малоумнщини как някой трябвало умишлено да наруши закона, за да се види дали ти си прав или не си, са наказуеми. Според чл.20(3) от НК "Подбудител е този, който умишлено е склонил другиго да извърши престъплението." Няколко пъти ти обърнах внимание от нуждата да повишиш правната си култура. Ако се види, че някой съзнателно е осигурил токито, както предложи ти, предложил е пари, както предложи ти, извършил е инструктаж, което направи ти, той е наказуем в същата или, в някои случаи, по-голяма степен, като подбудител и съучастник - няма никакво значение, че друг е наиснал PTT-то. Разбира се ти имаш естествен имунитет, защото е съвсем очевидно, че не можеш да схванеш нито какво се обсъжда, нито какви биха били последствията от едно или друго действие или бездействие - т.е. ти си в състояние на перманентна невменяемост. Но ако натискането на PTT-то беше престъпление, склоняването друг да го направи и съучаститето ти щяха да са по-сериозно наказуеми от самото натискане на PTT-то.

Така че да оставим глупостите на страна и да се върнем в при спокойствието на изцяло законните действия, като напълно законно обсъдим коя система според теб може да бъде съсипана с натискането на PTT-то на "китайско" токи? Толкоз ли ти е трудно да схванеш въпроса или просто няма какво да кажеш и се чудиш какво да си изфантазираш за собствено успокоение?



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (член)
Публикувано07.08.17 17:36



Като начало ти не отговори дали си се самопровъзгласил за радиолюбител или притежаваш съответния клас и инициал.
След това публикуване на информация за различни радиослужби и методи за тяхното смущаване не знам колко е незаконно но е неморално. Това, че дадена информация ми е достояние не означава, че трябва да стане достояние на всеки и произволен идиот с 50 лева в джоба да пречи на разни хора и техните комуникации.
И последно ако ти купя оръжие и ти дам 50 лева ще отидеш ли да убиеш всички министри и депутати ?



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.08.17 17:48



Това вече бат Сашо го каза - ти чак сега ли се сети?! Аз не те питам как ще съсипеш някоя конкретна система на някаква определена честота, просто питам какъв вид система ще съсипеш? Ще нарушиш комуникациите с БългарияСАТ 1? Ще нарушиш комуникациите между генералния щаб и контингентите ни зад граница? Ще нарушиш GSM връзките? Ще нарушиш комуникациите на НСО? Абсолютно никаква конкретна информация за честоти и географски координати не желая да получавам, просто ми е интересно кои точно служби считаш за по-големи идиоти от теб?

На малоумният ти въпрос ще отговоря така - ако ти е интересно какво ще стане, то вероятно би могъл да предложиш публично (даже и не чак толкова публично) петдест лева и оръжие на някой, за да убие всички министри и депутати, макар аз лично да не те съветвам да го правиш, а дори напротив, тъй като за подобна изява ще ти се стъжни твърде бързо, макар и за кратко. Както казах, като перманентно невменяем теб закон почти не те лови вероятно. Само че докато разберат, че си невменяем, можеш да срещнеш известни, да не кажа сериозни, неудобства - да го нарека така най-нежно. По-добре не опитвай, ако питаш мен.





Тема Re: Михлюзи...нови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано07.08.17 23:09



Представи си обаче следната ситуация ...
______________________________________________
Ти ся кво, завиждаш ли?





Тема Китайско...нови [re: Alenadrow]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано09.08.17 00:06







Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано09.08.17 00:20



Браво Хидразинчо! Много добре си се аргументирал. Хареса ми решението на Пернишкия районен съд, особено в частта му Пледира четирите броя мобилни радиостанции да бъдат отнети в полза на държавата,с оглед чл.339а, ал.3 от НК, а останалите веществени доказателства-да бъдат върнати на подсъдимия. Ама това не трябва ли да важи и за други апаратури- за разни радари по покривите да речем?



Тема Re: Китайско...нови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано09.08.17 00:22



И за къв чеп ти е китайско токи? Ето един факт:
"Пернишкото радио е колкова кораво, че не само излъчва, но и заглушава съседните радиостанции."
Също както и другия факт:
"Пернишките медицински сестри са толкова корави, че правят инжекции без да слагат игла на спринцовката."





Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано09.08.17 00:25



Ама това не трябва ли да важи и за други апаратури- за разни радари по покривите да речем?
____________________________________________________________________________________________
Абе ти що не спиш? Сънчо мина отдавна, както и отдавна мина 22 часа.
Май пак пишеш от работното си място а аз ти плащам заплатата за това...
Я в Белене...





Тема Re: Китайско...нови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано09.08.17 09:25



Перник си има и радио, и телевизия. "Радио и телевизия Кракра" се казва. Дали заглушава другите радиостанции не знам. Ако (случайно)не го слушаме в линейката се хващат и други станции. Що се отнася до пернишките сестри, закъсай в Перник или около него пък ще видиш и пернишки доктори и пернишки сестри... Току виж си останал доволен

Разучи ли каква навигация ти е качена в Айфона по подразбиране? Има ли опция да покаже географските ширина и дължина? Щото ако закъсаш по междуселските пътища...



Тема D- STARнови [re: Alenadrow]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано09.08.17 10:18



Джаджите, работещи по този стандарт, подлежат ли на регистрация и контрол?





Тема Re: Китайско...нови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано09.08.17 10:30



Има ли опция да покаже географските ширина и дължина? Щото ако закъсаш по междуселските пътища...
_______________________________________________________________________________________________________
Вече писах - другия ми телефон показва географските координати пък и в колата си има GPS.
Относно закъсването около Перник - няма шанс за проблеми.
Все пак централния ни офис е в София - ще пратят някоя от служебните коли да ме прибере.
Иначе с удоволствие бих те навестил с шуше водка в ръка.





Тема Re: D- STARнови [re: vehtiya]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано09.08.17 11:03



Без да искаш зададе труден въпрос на капацитетите тук. Нито една радиостанция в България не подлежи на държавна регистрация или държавен контрол. На "регистрация" (всъщност се нарича лицензиране) и контрол подлежат физически и юридически лица, които ползват ефира с радиостанции, не самите радиостанции.

Ако искаш да използваш D-STAR трябва станеш радиолюбител. Струва двайсетина лева и трябва успешно да положиш изпит, който не е труден. За повече информация можеш да посетиш

, а момчета от провеждат подготвителни курсове, ако си далеч от тематиката, както изглежда на пръв поглед. Но не е трудно, даже е приятно, стига да те влече. Веднъж взел изпита за клас 2 имаш право да работиш на 144 и 430 MHz обхвати с мощност до пет ват. За всичко останало трябва да положиш успешно изпит за клас 1, който струва също толкова, но можеш да се явиш на него най-рано шест месеца след като си придобил клас 2. Вече като имаш клас едно можеш да използваш всички обхвати достъпни за радиолюбители. За D-STAR, както и за FUSION, както и за DMR - това са подобна технологии, клас 2 е достатъчен. Разбира се клас 2 е достатъчен и за работа през аналоговите радиолюбителски репитри.

Между другото - D-STAR мрежата в България е много добре развита, макар че се развива главно от ентусиасти, понякога и с доста приспособяване. Така, като чета какво пишеш, със сигурност е поне десетки пъти по-добре от тази на спешната помощ, например. Просто ще останеш доста изненадан, предполагам. Джобните радиостанции, всъщност всички радиостанции, които поддържат D-STAR, са доста скъпи - при тази технология към момента няма шанс да се мине евтино. Най-достъпната, а и доста модерна, всъщност, цифрова технология на UHF е DMR - там има "китайски" токита на приемливи цени, но не без пари. За съжаление в България има точно един DMR репитър на Копитото към момента. FUSION имаше един работещ или два, но нещо единия май не работи от няколко седмици. Та, за съжаление, който любител иска цифрови комуникации на УКВ, към момента D-STAR е избора - това е положението.



Тема Re: D- STARнови [re: Alenadrow]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано09.08.17 11:51







Тема Другия...нови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано09.08.17 17:38



Другия ти телефон е "някаква Нокиа" доколкото разбрах от тебе. При тях по подразбиране е качен here+, а той координати не дава





Тема Re: Другия...нови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано10.08.17 03:25



Другия ти телефон е "някаква Нокиа" доколкото разбрах от тебе
________________________________________________________________
Пак нищо не си разбрал. Кой ти е казал че имам само два телефона бе?
Я върви пак да ровиш и да видиш какво съм писал.
Жокер - Нокиа-та която използвам няма и не може да има GPS. Никакъв, даже тъпия here...


И не знам какво толкова си се вкопчил в тези телефони като някой пъпчив ученик?
Телефона за мен в повечето случаи е слушалка.
Нужно е да е малък, тънък, здрав и батерията да държи колкото се може повече.



Тема Re: Другия...нови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано10.08.17 08:16



Кой ти е казал че имам само два телефона бе?

Ти да имаш само два телефона?! Не съм си го и помислял. Аз например имам пет.



Тема Re: Другия...нови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано10.08.17 10:12



Що ли тоя ти пост хич не ме изненадва?



Тема Re: D- STARнови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано10.08.17 19:08



[LZ1FW]
Пусни в Гугъл търсене по "терористи радиостанция Сарафово".

В резултатите вярно няма CEPT, ама е добре човек да има няколко наум. Да има човек ум и поне едно на ум е много по темата.




Еееех Alenadrow,тъкмо си мислих, че си го очовечил малко, но ВСУЕ!

ВОРът козината си мени, но нрава НИКОГА!!!!!!!!ха-ха-ха-ха

Редактирано от NinoS на 10.08.17 19:17.



Тема Re: D- STARнови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано11.08.17 10:27



Не става - минат ли температурите трийсетина градуса и нещо им става на ВОР-овете. Терористите са можели да си купят PMR446 напълно легално от всеки магазин в Европа. Същото, разбира се, се отнася и до гепачите. И едните и другите са можели да използват някои от безбройните приложения за смартфони. Но не - важно е да се наблегне тук, как радиото е някакво свръхопасно оръжие, особено в ръцете на ВОР - ей го, щял да съсипва системи с пет ватово токи.

Другия хахавелник е ясен, ама бат Сашо е грамотен човек уж, може да пише правилно, умее да борави с радио, бил е даже председател на БФРЛ, макар и назначен от ВОР1.

Защо са му тия истерии покрай най-нормално хоби - един Господ знае. Ние простосмъртните никога няма да можем да разберем притесненията му за сисгурността на човечеството, така сериозно застрашена масовото производство на китайски токита.

Ама тия хора така са научени - винаги всичко да е забранено, ако не е специално разрешено за тях, а и винаги всичко да е свързано с някакви страховити събития - падащи самолети, атентати, много сринати комунакционни системи и един бат Сашо, седящ гордо изправен на димящите останки на нашата цивилизация и горчиво нашепващ - "Казвах ви аз, че тия разхайтени радиолюбители и разни нелицензирани елементи ще съсипят всичко с тия пет ватови токита и непълни инициали, ама никой не ме слушаше. Като не ги вкарахте по затворите - хак да ви е сега!"

Човека иска да се чувства специален, разбирам го, ама да вземе да се пусне по контести, където стартите ламБи най-често си избиват каквото имат за избиване с хиляда вата поне, що са му влезнали в главата тия абсурди с наредби, закони и апокалипсиси не става ясно от изявите му в Интернет, поне аз не мога да схвана тази му мания.



Тема Re: D- STARнови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано11.08.17 10:45



Не Alenadrow , контестите не са му стихия, не става с FT-450 и 7 м простор! Пък и тя главата отдавна не го слуша вече, особено юли август.Все-тогава му се привиждат терористи с токита и крупни производствени аварии.Ех този "гугъл", взе му здравето на завалията.

.Есента пък влиза в друг период, може да се нормализира малко от малко, чак декември-януари... и аре, на пролет с песен пак в същия период.



Тема Re: D- STARнови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано11.08.17 11:31



Бе то, че не са му стихия контестите, е ясно, ама даже на един не съм го чувал или поне видял в логовете да участва. Защо ли? При добро желание и с FT-450 и простор може да се направят няколко връзки, на телеграф и повечко от няколко. Вярно е, че не съм гледал внимателно, но ми е направило впечатление, че вечно е зает, няма време, няма антена, няма възможност - това, като трябва да се премери директно с другите що за капацитет е. Като трябва да дава акъл изведнъж вече проимва и време, и антени, и радиа и възможности - да дава акъл няма никакви проблеми.



Ванката, LZ1IA, хем е на бат Сашо стар познат, човека не работи от по-добри условия, обаче въпреки, че не е първа младост, контест не изпуска и се справя отлично, нищо, че работи с една жица хвърлена през прозореца на панелката. Ама Ванката е истинска "стара ламБа" - и от антени разбира, и от контести разбира, и от електроника разбира. И най-важното не си губи времето да търси някакви почти некасаещи го разпоредби във всякакви закони и други нормативни актове, и никога не плаши гаргите с някакви апокалиптични полюции.

Но, както казваш, още няколко седмици и горещините ще попреминат, дано бат Сашо се отърве от кошмарите си и да си поотпочине и той, че то само в страх от терористи и антитерористи трудно се живее, казват.



Тема Re: D- STARнови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано12.08.17 00:51



Да, така е, виж го милият колко е достолепен... КАНАРА, колко радиолюбител, въпреки годините, въпреки неговия живот... пиша за LZ1IA, познавам го от 1983г!!! И си губим времето с този плазмодий тук?! Съжалявам, че си изпуснах нервите........................... Саше,
в кой лог си бе ЗЮМБЮЛ ага? В лога на VK0IR от 97г, в лога на VK0EK от миналата гоина, в лога на ZL8X, FT4JA, в експедициите на бай Слав LZ1GC? И ти ЖАЛКИ чиновнико идваш тук да поучаваш хората? Смешник! Що не си гледаш малкото ти годинки до пенсия и не обикаляш говедарските кърища с токито ВОР-е?






Тема !нови [re: NinoS]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано12.08.17 08:45



Забавни смешници сте. Пишете си - не ми пречите.

Но съм длъжен да ви предупредя: от тъпота не се умира, но внимавайте да пукнете от злоба.



Тема Re: !нови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.08.17 09:22



от тъпота не се умира, но внимавайте да пукнете от злоба

То това е съвсем очевидно, ако се умираше от тъпота нямаше да има казус с твоите малоумни постове в Интернет

. Само не разбрах защо трябва да внимаваме да пукаме от злоба?! В момента аз внимавам да не се задавя от смях, като ти чета тъпотиите за връзката на атентата в Сарафово с CEPT - направо много оригинални хрумвания.

Нещо за Ким Чен Ун и Доналд Тръмп няма ли да споделиш? Дали няма някой говорещ по радиостанция като ги изстрелват тия балистични ракети се чудя? Или там са някакви хептен специални радиа, дето тука няма как да ни ги обясниш?

Ама като се замисля, пак ние сме добре с тоя атентат с радистанции в Сарафово, че при другите атентати по Европа ползваха телефони и сега седят и мислят дали да не лицензират всички, желаещи да използват телефон и да направят подсъдно притежанието му?

Обаче най-много се притеснявам като чуя, че терористи са използвали Интернет за нещо - направо ми прималява каква скука ще настане, ако започнат да раздават лицензи за ползване на Интернет и ти не успееш да вземеш твоя, което няма да изненада никого особено - кой ще пише тъпотии наляво и надясно тогава?

Бат Сашо, не ставаш за гуро в радиолюбителското движение - кротни се. Нямаш необходимите качества, нямаш дори талант, защо се пънеш? То вярно, че юрист-любител е нонсенс, та сигурно ти е трудно да си намериш хоби, в което да блеснеш, ама то хобито се практикува с други цели бе човек. Блесни в службата, блесни в леглото с някоя мацка, помагай на старци да пресичат булеварди, в краен случай стани веган, въобще блесни някъде, където на някой му пука от блясъка. В радиолюбителството други неща ни правят впечатление, ама ще ми е дълго да ти ги обясня, а и щом до днес не си ги научил, значи шансовете за обяснение са незначителни.



Тема Re: !нови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано12.08.17 09:40



В отговор на:

В радиолюбителството други неща ни правят впечатление, ама ще ми е дълго да ти ги обясня




Ами опитай. Започни със себе си:
- писал ли си радиолюбителски компютърни програми?
- проверява ли си и отчитал ли си най-големия български КВ контест?
- участвал ли си в живота на българска радиолюбителска организация?
- организирал ли си КВ състезания с повече от десет участника?
- подпомагал ли си работата в основни български радиолюбителски дипломи?

Ако не се сещаш защо ги изброявам - всичко това съм го правил аз.

Защо си ми ядосан на мен ми е ясно. Ти нямаш разрешително за радиолюбителска радиостанция. А ако имаш не знаеш какви права ти дава то. Понеже не си знаеш правата не си знаеш и задълженията. Затова ти работиш извън обхватите и понеже си "велик" никой не може да ти прави забележка. Всъщност поради незнание ти не знаеш, че правиш нарушение. Пак по същата причина ти работиш с превишена мощност. Ако все пак си постигнал нещо то е било по нечестен път. Ти си обобщен образ на всичко, което не съм аз. Затова ме мразиш - защото никога няма да бъдеш това, което съм или съм бил.

Примири се и се успокой. Въпреки, че плюеш старите ти не си първа младост. А злобата наистина убива... за разлика от тъпотата.



Тема Re: !нови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.08.17 10:28



Ето, че пак те напече.

Бат Сашо, каза ти се неведнъж, че радиолюбителите не си мерят нищо по начините, по които ти се опитваш да си го мериш. Има си контести за тази цел, там се вижда кой-кой е и колко е компетентен. Който иска да се мери - там е мястото. Има и други награди за заслужили радиолюбители, ама ти си толкоз далеч от заслужил радиолюбител, даже от радиолюбител въобще, че няма накъде повече.

Какво си писал, какво си отчитал и къде те е назначил говедарския ти съсед ВОР1 си е лично твоя работа, която не касае никой друг от това хоби.

Разрешително за радиолюбителска радиостанция нямам. И ти нямаш - пет пъти ти казах да ми покажеш разрешителното за твоето FT-450, където да е видно, че то се отнася именно за тази твоя радиостанция. Не можеш да покажеш. Аз, както и други няколко хиляди човека, имаме радиолюбителски лицензи, вероятно и ти имаш такъв, но кой-знае защо му викаш "разрешително за радиостанция" - така по-секси ли ти звучи, по-така някак си, а?



Другото са обичайните ти полюции - как само ти знаеш какви права и задължения дава радиолюбителския лиценз. Ами не си само ти - аз вярвам, че всички мои колеги, които са лицензирани радиолюбители, знаят отлично и правата и задълженията си. Може би поради тази причина не се чудят какви са те и не се ровят като обезумели по цял ден в Интернет, а си се занимават с хобито?

Злобата много добре се вижда чия е - в този форум само ти и слабоумния ти последовател от пост на пост коментирате какъв бил някой, който най-вероятно въобще не познавате. Ами не работи така обществото, бат Сашо, не можеш просто да кажеш, че някой е лош, тъп и не разбира и това изведнъж да се превърне в истина. Трабват доказателства.

Ето, например, в твоите постове добре се вижда, че си лош човек - непрекъснато плюеш по някого, дори и да не го познаваш, и непрекъснато възхваляваш себе си - това се нарича лош човек. Че си некомпетентен и не разбираш от почти от нито една от темите, които засягаш, се вижда изключително добре - винаги, когато ти зададат конкретен въпрос, по каквато и да е тема, се снишаваш да се позабрави, а после пак тръгваш напред с глупостите - на човечеството не е известен случай да си признал, че си сбъркал нещо - симптом, присъщ само за изключително некомпетентни хора. Че си тъп няма да ти обяснявам какви са доказателствата, защото да си тъп е като да си умрял - ти не го знаеш и няма вече как да го разбереш, само околните страдат. Но приеми, че в Интернет пространството има достатъчно твои материали, които поставят под много силно съмнение способността ти за нормално ефективно мислене, да се изразя така най-галатно.

Никога не съм плюл старите, объркал си се сериозно, напротив - често давам примери с истински стари ламБи - просто ти и другите петнисти ВОР-ове не сте от достойните да бъдат споменави, то затова и се грижите да се самовъзхвалявате. А пиша под почти всеки твой пост просто за да не ти оставям пространство, където комплексите ти да пречат на имиджа на радиолюбителското хоби. Пиша под твоите постове за да се знае, че ти си дребно изключение от голямата група на весели, дружелюбни, общителни, добри, образовани и приятни хора, които са намерили удоволствие в радиолюбителското хоби, а не го ползват като някакъв катализатор за полюциите си.

Това е положението - при радиолюбителството няма значение млади-стари, там старите ще помогнат на младите, ако някой им поиска тази помощ и са компетентни да я дадат. Някой път пък младите ще помогнат на старите - и с новите технологии, и като отметнат повечко работа вместо тях, в това също няма нищо срамно за нормален човек. И едните и другите си харесват хобито и си го упражняват най-добронамерено и най-нормално, с удоволствие. Никой не бълнува по цял ден някакви кошмари за терористи, паднали самолети, съсипани системи, наказателни дела, криминални преследвания и прочее.

Вярваш или не, но така живеят всички нормални хора, а радиолюбителите в огромното си мнозинство, почти пълно болшинство, са именно нормални хора. Затова и пиша под идиотските ти постове, за да не остане някой с впечатление, че радиолюбителите са някакви криминални типове, които с изключение на един-двама ВОР-орове, като теб, които ги охраняват и надзирават, междувременно бидейки в готовност да помагат при всякакви ужасни катаклизми, се чудят по цял ден как да гръмнат нещо, да съсипят някоя система, да избегнат затвора, да се укрият от властите и прочее имбецилни фантазии, населяващи иначе опразнената ти плешива кратуна.



Тема Re: !нови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано12.08.17 11:11



Можеш ли без празни приказки и подло криене за гърбовете на други да кажеш ти какво си направил?

Пък нека другите решат славей ли си, гарга ли си или си просто лайно.



Тема Re: !нови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.08.17 11:45



Ами, ето - виждаш ли, че не разбираш въобще смисъла?

Не е важно какво аз съм направил - важното е, че не е прието и учтиво ти да питаш по този арогантен начин. Просто не е твоя работа - ОК?

Също не е много възпитано и да се самоизтъкваш - ако другите не знаят какво си направил, то и да им го натякваш, вероятно не ги интересува особено. Все пак това е хоби, не могат хората да са ти задължени доживот, че си бил председател на БФРЛ, назначен със заповед от съседа си, противно на всякакви морални и законови пречки - тогава знаеше ли си правата и задълженията, а?



И не на последно място - нито тук, нито в радиолюбителското движение хората не са на ревю, където други хора да ги оценяват. Особено пък в радиолюбителските среди повечето се считаме за равни на другите. Изключение правят само няколко хахавелника като теб и другите ВОР-ове.

Егати баламурника - знаел си правата и задълженията. Ауууу каква потресаваща компетентност е да си знаеш правата и задълженията в едно хоби! Че ти си надминал себе си бе, браво! Сега вече можеш да станеш и филателист, след като показа как добре усвояваш права и задължения.

Много ме кефиш така като си излезеш от кожата и започнеш да сричаш. В такива моменти добре се вижда мотивацията ти да пишеш тъпотии по цял. "Другите да решат" - лелеееееееее, като си редставя как седиш и се чудиш дали първо за законността на петватовите токита да помислиш или да отделиш време да прецениш какво са решили другите... Направо не ти завиждам на натовареността, чак се чудя как ти остава време да се занимаваш и с нередностите, свързани с радиоактивния фон, с които се занимаваш в съседния форум "Физика". Как е - там правата и задълженията свързани с ествествения радиоактивен фон дали вече ги усвои? Или още търсиш 200 английски лири да се образоваш?!

Повярвай ми - всички, които ти казват, че се излагаш, всъщност ти правят услуга. Останалите леко те бутат по нанадолнището и зад гърба ти се търкалят от смях - даже не толкова на тъпотиите ти, колкото на абсурдния начин, по който придаваш важност на всяка глупост, която ти хрумне.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: scanner_]  
Автор Samolet 5 (член)
Публикувано12.08.17 12:53



Абе аз чета този документ :

и в него пише:

Чл. 11
(2) да приема съобщения от или влиза във връзка с радиостанции от други радиослужби с изключение на случаите по раздел V;

Раздел V
Осигуряване на далекосъобщения, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, както и при кризи, при въвеждане на режим "военно положение", режим "положение на война" или извънредно положение (Загл.изм. и доп. - ДВ, бр. 104 от 2005г)

(2) Регистрираните имат право да осъществяват аварийни радиовръзки в случай на крайна необходимост за спасяване на човешки живот и/или неотложна защита на собственост със значителна стойност при невъзможност за ползване на други далекосъобщителни мрежи и съоръжения


Може и аз да не съм разбрал нещо но така поне пише тук.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.08.17 13:33



Само с търсене в Гугъл не става - трябва и акъл.



Колко пъти вече да ти препоръчвам да повишиш правната си култура?! Например това, което го цитираш, какво е? Дали е валидно в момента? По всичко изглежда, че за човек с претенции да е действащ радиолюбител, дори не знаеш кой е основния нормативнен документ, който регламентира радиолюбителската дейност и как се казва той.

Едно, обаче, трябва да ти призная - този път поне не си цитирал закона за движение по пътищата. Но обща лицензия 207 към настоящия момент има толкоз общо с радиолюбителите в България, колкото и Стария Завет - може би добри и популярни четива, но без никаква правна актуалност.

Като си намерил сайта на КРС, що не отиде направо да го разгледаш? Точно три клика са с мишката, докъто стигнеш до нормативната база, действаща в момента. То даже акъл не се иска, просто малко обща когнитивност.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано12.08.17 14:27



Акъл? Това къде го продават?
Правната си култура ще я повиша когато ми се наложи. Към момента съм си щастливо тъп и неграмотен.
След като дадена разпоредба е навалидна какво прави на сайта на КРС?
Бъди така добър и посочи адреса на валидната разпоредба както и законите която прекратяват действието на едната и стартират действието на другата.

Що се отнася до радиолюбител - действащ не е определение според закона (от мойте скромни неграмотни познания. Радиолюбителя може да е лицензиран и правоспособен. За действащ не знам какво означава. Може пък и да е бездействащ.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.08.17 14:50



Нещо като е качено на някакъв сайт не значи, че е действащ нормативен акт - толкоз можеш ли да схванеш поне? Или и това те затруднява? Просто запомни - не всичко, което намериш с търсене в Интернет е действащ нормативен документ. За повечето хора това е съвсем очевидно заключение, но ти явно ще трябва да положиш известни усилия да го асимилираш.



Линк към актуалния нормативсен документ ти е дал даже в тази тема vehtiya в . Забележи, че човека не е (и не претендира да е) радиолюбител, но за минути се е ориентирал къде какво да прочете, за да се информира. А за секунди се е ориентирал, че ти си един неграмотен бърборко, който плещи най-различни абсурдни глупости и тъпотии, според каквото му се струва в момента угодно.

Действащ е прилагателно/определение в българският език, би трябвало да е разбираемо за повечето хора, които могат да четат текст на чист български. Не се изненадвам, че думата "действащ" те затруднява, но не мога да ти помогна с когнитивните ти способности - очевидно са сериозно увредени, за което най-искрено съжалявам. Като гледам правната ти неграмотност е абсолютно излишно да коментирам с теб кое кога е влязло в сила и кое какво кога е отменило - просто ще ти е непосилно да ме разбереш. Затова послушай съвета ми - в правото търсачките в Интернет са враг на тъпака, не негов приятел. Ако те интересува нещо истински - отиди на адвокат и си спести лутаниците. Пак няма да разбереш нищо, но поне човека ще се погрижи за теб поради професионалните си задължения. В краен слушай отиди на сайта на КРС и се опитай да достигнеш до интересуващия те нормативен документ просто следвайки най-нормалната логика - както казах са три клика точно от началната страница.

П.П. И идола ти бат Сашо ги правеше тия тъпотии преди години - търси нещо в Интернет, пльосва някакви линкове, ама на какво са и откъде - никой не знае. После го обучих да е по-внимателен, но всуе - тия дни пак беше изровил нещо, дето беше забравил да му прочете заглавието. Но това е друга тема. Просто ми прави впечатление как си приличат неуките хора, когато се опитват да блеснат с познания, каквито не притежават.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано12.08.17 18:53



По отношение подслушването на полицейските честоти си на доста по- различно мнение. Защо така?



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано12.08.17 22:03



Благодаря за линка.
Това, че е качено на официален сайт на въпросната комисия и не пише, че документа е недействащ е грешка на съответната институция. Има разлика между официална институция и аматьорски сайт.

Що се отнася до премахването на правото на радиолюбителите да излъчват на служебни честоти при бедствия предполагам е заради групата офроудаджии които се бяха вживяли в аварии и спасявания.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано13.08.17 07:41



Качено, ама в кой раздел? Къде в сайта на КРС има препратка към посочения от теб документ. Грешката си е лично твоя, колкото и да се опитваш да я прехвърлиш на нечия друга глава - остарели документи могат да се държат за архивни справки, например, затова интернет търсачките не са надежден механизъм за установяване на актуалността на някакъв нормативен документ.

Вижда се, че съответната институция си е свършила перфектно работата, щом абсолютно незапознат човек е успял да намери интересуващия го нормативен документ и да постне правилната препратка тук.

Що се отнася до това какво е премахнато - първо трябва да си запознат какво, кога, по какъв повод и защо е било добавено. Това е обсъждано даже в този форум през годините, но явно си бил твърде зает да пишеш и не ти е останало много време да четеш. Ако искаш се върни назад по темите и ще ти се разяснят много неща.

Всеки случай "офроудаджиите" нямат връзка с тези появявания и изчезвания на текстове, съдържащи сакрални кодови думи от речника на ВОР-овете.

Както казах - отдалеч личи, че не си действащ радиолюбител. Може да си лицензиран, което също ме съмнява, но определено нямаш никаква информация от радиолюбителските среди, включително нямаш информация, която е била дълго време публично обсъждана и остро дискутирана в тези среди.

Ако искаш да узнаеш нещо, което ти е неизвестно и непонятно, то има поне сто начина да го направиш, вместо от самото начало да претендираш за компетентност по въпроси, по които нямаш дори бегли познания. Поразтърси, попитай - доста ще намериш и сигурно някой ще ти отговори на останалото.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано13.08.17 08:57



Благодаря, че ме поучаваш и се радвам, че светило като теб е мой пример в живота. Поклон за усилията да насочиш живота ми в правия път.
Навремето радиолюбителите бяха 2 вида. Телеграфисти и конструктори. Едните обичаха да общуват другите да запояват. Аз си изкарак клас Ц в началото на 90-те. Така и не научих телеграфията. Направих няколко трансивъра, няколко стъпала. Имам няколко хиляди или десетки хиляди връзки на КВ. Имам над 100 държави. Участвал съм и в 10-ина контеста. УКВ-то никога не ми е било тръпка. Я имам 5 обаждания по рипитър я не. Директните връзки може и да има 20. По радио не съм се обаждал не знам от кога. Станах радиолюбител първо заради електрониката и второ заради комуникациите. Сега едното ми е професия а другото го има на готово - всеобщо достъпно. Онези години полагахме страхотни усилия за да има надеждна и постоянна връзка което пак не-винаги се получаваше. Говорил съм от единия край на София до другия по дългия път. Ако това ти говори нещо. Покрай радиоклубовете кипеше много активен живот. Редовни сбирки, контести по планините от палатки с генератори и акумулатори. Качваш върха, разпъваш антени, жените готвят. По онези времена това беше радиолюбителството. Сега не знам какво е. Ти като един експерт и мой ментор в областа можеш да ми обясниш и да ме поучиш. Как да бъда действащ радиолюбител, как да спазвам новите норми на поведение и четене в интернет и т.н. Може би има нови технологии за направа на антени. Може и тях да ми обясниш. Може и лекция по право да ми дръпнеш.
А що се отнася до намирането на наредба 207 - в сайта на КРС в търсачката написах "радиолюбител" и това беше един от първите 20 резултата които ми излезе.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано13.08.17 09:50



Бравос, бравос, юнак!!!! От единия край на София, до другия по дългия път!!!На кой обхват.....? Това ме развесели.... Бате ти Саше, агент Бисер, говори с Нова Зеландия, Австралия и Западния бряг, а ти от единия до другия край на София... ха-ха-ха-ха......!!!!!





Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано13.08.17 10:22



Продължаваш с много думи да се опитваш да избягаш от истината, която е, че ти си просто, всичко на всичко, един пуйчещ се никой. Сам казваш "По онези времена това беше радиолюбителството. Сега не знам какво е." - ерго не си действащ радиолюбител, не познаваш правилата в момента - между другото по този случай вероятно си загубил и опознавателния си знак, а с него и лиценза си, в случай, че си пропуснал да проследиш актуалната нормативна уредба и да се прелицензираш според изискванията и. Не можах да разбера що се пънеш да се изкараш и ти някакъв ВОР, като се вижда, че в тая област си абсолютно джудже, в случай че въобще си все още някой?!

Няколко хиляди връзки и над сто държави на КВ могат спокойно да се направят и за един единствен контест, стига човек да е мераклия и да има познания. Но колкото и лежерно да се работи, то няколко хиляди връзки и над сто държави е абсолютно нормално и обичайно да се изработят за до около две години, с работа по един-два часа средно веднъж през уикенда. Да се участва поне в десетина контеста е нормално всяка година, стига човек да иска - само българските са горе-долу толкова.

Активен живот кипи и в момента. За разлика от миналото държавата е добре покрита с репитърна мрежа, работеща стабилно и използваща най-модерни технологии. На палатки се работи често от мнозина, има клубове, в които кипи живот, че и даже печелят контести, при това убедително и регулярно. В много от тези клубове работят млади хора, при това успешно и резултатно. Но да - в наши дни жените не само готвят, а също участват и в състезания и към тях се отнасят с нужното уважение, а не като прислужващ персонал на някакви цървули.

Такова е положението днес - много радиолюбители, клубове, които като им видиш оборудването може да ти падне шапката, всички технологии са добре застъпени и развити в България, много победи по международни контести и състезания, включително от млади участници. На целия този фон някакъв шмугъл, като теб, да се обяснява колко е велик е просто смешно - най-нормални редови радиолюбители са постигнали с порядъци повече от теб, при това без да са се надули и за секунда, а някои даже са успели да научат и телеграфа, при това без да е било задължително. На всичкото отгоре български младежи даже печелят международни първенства и по скоростна телеграфия - факт.

И продължавам да не мога да разбера как тези ти "достижения" са оставили някакво чувство за величие у теб? Същински бат Сашо - навремето направил, навремето бил, навремето участвал. ОК - няма проблем, никой не твърди, че радиолюбителството започва от днес, но и е абсурдно да се мисли, че е прикючило вчера. Просто не мога да разбера как тази ви история ви прави чак пък толкоз велики в собствените ви извратени фантазии. В радиолюбителското движение в България има доста наистина велики имена и хора, които дълго ще се помнят, но ти и другия пуйчо определено не ставате и обувките да им лъскате. Капиш?



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано13.08.17 10:35



Бе щом е имал конструкторски клас Ц, значи трябва да е направил единия край на София от другия по дългия път или на 80м или на 40м, при това с 50 вата на телефония. Това само ВОР го може, не е за разни простосмъртни.



Освен, ако не е направил това чудо на УКВ - и там е имал право да работи с 50 вата на телефония. Знам ли? Възможностите на ВОР-овете са неограничени - те сами си правят прохождението, точно когато и както им е нужно. Не са като другите да се съобразяват с разни закони на физиката.

Само не разбрах - как ли е разбрал, че говори до другия край на София по дългия път? Чудя се дали съвсем истински ВОР може да говори до другия край на София по дългия път, ама на втората обиколка на вълната? Може пък това да е било, а той сега да скромничи - ВОР-овете са си такива, скромни.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано13.08.17 10:40



Ето, погледни от положителната страна на нещата. Информира ме за състоянието в момента. Това, че има младежи които са избрали радиоклубовете пред чалготеките и дрогата е много хубаво. И тогава имаше купена апаратура но удоволствието да се чуеш с нещо твое е различно. Както и "радиовръзка" не е да си размениш номерче с друг който събира номерца. Радиовръзка е да се запознаеш с човека, да си размените някоя приказка, къде за антени, къде за радиа. Имаше един пич от Лондон който всеки ден пътуваше по 2 часа до работа и 2 обратно. С 25 вата на 14 мегахерца и скъсен граундплейн на колата. Доста пъти сме си говорили като аз бях с "простор". Скъсен дипол.
Нито се смятам за някой нито се смятам за част от радиолюбителското движение. Всичко което се е случило си е мой личен спомен и мои преживявания и не ангажирам никой с тях. Имам мнение по разни въпроси - къде грешно къде вярно и не ангажирам налагането му на никой.
Около 2000-ната имаше разни пререгистрации и заявления - не помня вече. Ако след това е имало нещо друго - напълно възможно е да съм си загубил инициала. По разните регистри още ме пише макар и да не съм сигурен, че са актуални. Все пак ги гледам в неофициални сайтове намерени през търсачки. Както моя ментор ме поучи - информацията не се търси в търсачки. Та ще отида до КРС да проверя.
Какво друго ще ме научиш днес? Целия тръпна в очакване да попия ценната информация от моя гуро. Разкаци ми за методите на мониториране на прохождението примерно. Със сигурност има доста новости в тази област.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано13.08.17 10:58



Чакай сега, я пак се спри и си изясни как точно ще лъжеш. Никакви 14 мегахерца не са били позволени за клас Ц - доказуем факт. Седни и помисли на спокойствие каква е тезата, а после натъмани фактите около нея, че да ти се получи лъжата, която кой-знае защо ти изглежда значима - баш с Англия на 20 метра няма проблем да се направи връзка дори при отчайващото прохождение в този минимум на слънчевата активност, че дори и на QRP при малко късмет - как пък ти хрумна в кухата тиква, че това точно е било някакво чудо?!

А и за другите неща съм те съветвал да редуцираш фантазиите си до някакви приемливи нива - радиоконструктори е имало и винаги ще има. Разликата е, че като видиш работата на днешните радиоконструктори и ти пада шапката от възхищение, а преди трийсетина години беше някакво неземно чудо самоделка да излъчва повече от минута без да се замозапали.

Фантазираш си някакви неща, които в действителността са доста по-напред от фантазиите ти, ако изключим твоята роля, която съвсем очевидно е никаква според собствените ти признания по-горе. Явно според теб, и агент Бисер, най-истинския радиолюбител е този, който разказва изсмукани от пръстите героизми по форумите, но не работи в ефир. Еми браво на вас - докарали сте го на много истински, според собствените ви критерии.





Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано14.08.17 01:10



Alenadrow ти го е написал, но все пак:

- Лицензия 207 вече не знам от колко време не е валидна;
- Вероятно четеш документа (линк към който ти самия си дал) по начин, който на теб ти се иска. Там пише:

Задължения
Чл. 11. Регистрираният е длъжен:
2. да НЕ приема съобщения от или да влиза във връзка с радиостанции от други радиослужби с изключение на случаите по раздел V;



Вече си стигнал до сайта на КРС. Трябваше да го отвориш. Сравнително добре е структуриран и не е проблем ориентацията в него.
Раздел "Практическа информация" -> "Информация за радиолюбители" -> "Технически изисквания за осъществяване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба (278.6 KB)"

Почти 10 години вече важат ТИ

А текстовете от Лиценция 207 в раздел V тотално ги няма.

Редактирано от scanner_ на 14.08.17 01:11.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано14.08.17 01:16



Разчистил съм 4 мнения, където тона се изостри много. Не прекалявайте!



Тема Re: D- STARнови [re: Alenadrow]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано15.08.17 14:47



Веднъж взел изпита за клас 2 имаш право да работиш със това



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от vehtiya на 15.08.17 14:51.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от vehtiya на 15.08.17 14:58.</EM></FONT></P>

Редактирано от vehtiya на 15.08.17 14:59.



Тема Re: D- STARнови [re: vehtiya]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано15.08.17 17:08



Каква е връзката на този приемник (и изобщо приемниците) и клас 2?



Тема Re: D- STARнови [re: scanner_]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано15.08.17 17:35



Не може ли да се ползва от лице с клас 2?



Тема Re: D- STARнови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано16.08.17 01:40



Вехтия, това е само радиоприемник...от втората световна...



Тема Радиоприемник...нови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано18.08.17 08:13



Така ли?! Аз пък мислех че е комбито ти. Да, вехт радиоприемник е на фирмата Маркони. Едно време изделията на тази фирма са били нещо като Мерцедес- а на радиоапаратурите. Публикувах го във връзка с обяснението на какъв радиоприемник ще мога да работя ако взема първо ниво за радиолюбител. Шегичка така да се каже. Ако случайно не си се сетил де

Ама щом толкова разбираш от радиостанции, ето ти още нещо:


Редактирано от vehtiya на 18.08.17 08:20.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: scanner_]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано18.08.17 09:40



Този, защо не погледнеш малко и в другите скорошни теми? Там има доста повече за разчистване.Май агент Бисер прекали, защо говориш в множествено число?





Тема Re: Радиоприемник...нови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано18.08.17 09:48



Вехтия, по-добре да беше го дал така:





Тема Re: Радиоприемник...нови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано18.08.17 11:27



Определено



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор az de (непознат )
Публикувано22.08.17 00:42



Ооо, Гледам бат Сашо, големия Смърдел , пак се е изтаковал на метеното тука и се забавлявам искрено с него и неговите кафяви дришни. Понеже във форума на БФРЛ хич го не щат, че то не бяха крадени станции, не бяха нарушения за класове и за състезануя, не бе чудо..и накрая насран, та е дошъл в дир-а да ни развива мисловна дейност и да ни развръща екселски таблици за ученици дето ги знаят в седми клас. Сефте, администратор . Сполай му, като с радиото не му върви ...много е тъп, жалко, че не осъзнава, колко е и смешен, но това е по-добре за него, че иначе трябва да се застреля, но като го знем, колко е некадърен, той и това не може като хората, ама не му казвайте колко е куц, че ще взрме да се пробва, та ще се осакати физически само, щото умствено отавна е сакат и после ще тежи на съвестта на всички. Ама е много тъп, жив да го ожалиш

Редактирано от az de на 22.08.17 01:18.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: az de]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано22.08.17 11:08



Аз пък гледам, че Агент Бисер пак го сритаха...повелителят на ПРАВИЛАТА....


http://forum.bfra.bg/viewtopic.php?f=6&p=22319#p22319

Редактирано от NinoS на 22.08.17 11:17.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано23.08.17 13:05



Ами ще го сритат, как няма да го сритат. На присъстевеното състезание пичовете най-малкото очевидно имат топки да се премерят с опонентите си очи в очи, при това точно и директно по предмета на хобито.



Има си такъв тип поведение "мокра мижитурка" - хем иска да критикува, хем да е авторитетен, хем да е най-велик от всички, хем ако може да не засегне тези, които счита за по-силни. То затова и всичките му "критики" са такива, че да може да се изсули като опре ножа до кокала.

Единственото конкретно, което е написал в критиката си във форума на БФРЛ е само наполовина вярно - 3500.23KHz наистина е една идея по-надолу, отколкото е записано в правилата на състезанието (3.510-3.600MHz), както аз успявам да ги намеря в Интернет, което не значи, че на място тези правила не са променени, например, без това да е отразено на сайта им. Пък и да имало подобно нарушение на регламента на състезанието, на мен ми изглежда съвсем дребно, тривиално и простимо - може пък и съдиите да са преценили така.

От там-нататък веднага следват неграмотното внушение, че ако се предава на 3500.23KHz, то сигурно част от спектъра излиза под долната граница на банда. Да, ама не - на теория синусоидален телеграфен сигнал предван с 30WPM е около 150Hz "широк", така че директното внушение за умишлено нарушение на честотния план е най-малкото без сериозни доказателства, да не говорим, че е тотално излишно, тъй като очевидно нищо теоретично не е нарушено умишлено, а кой радиолюбител колко цапа ефира поради неизправна техника, например, може да се говори много дълго, но за съжаление на агент Бисер се доказа, че когато не е умишлено, няма и санкции.

Постът му във форума на БФРЛ, уж планиран да изглежда като градивна критика, е всъщност издържан в най-типичен ДС стил - пуска се едно (да приемем) вярно твърдение с вярно число, след което започват да се правят внушения и инсинуации за редица други неща, които са най-малкото спорни, а най-често очевидно невярни клевети. ДС "мозъците" разчитат, че човек дори и да тръгне да проверява нещо, ще провери единственото посочено число и ако излезе, че твърдението за него изглежда вярно, то ще приеме и всички други подхвърляния за чиста монета.

Ама такъв си е агент Бисер - плосък, прозрачен и хлъзгав. Никога не застава като мъж аргументирано, а просто ползва всяка, дори най-незначителна, възможност, за да покаже как той единствен разбира от правила, как всички други ги нарушават, а единствен той е в състояние да забелязва "престъпленията" и да изобличава "престъпниците". Като не му се получи се "снишава", а след известно време се пробва да блесне още повече, след което се омацва още повече и така, явно, ще е до безкрай.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано23.08.17 13:25



НИдей ся.... пич си е Агент Бисер... помним как навремето се беше изежил на ВОР1, ама и тутакси беше подвил опашката де!


Ох, липсва ми мрънкането му с "ВОЛНАТА" по 80м......
Иначе "изкърти миФката" с излизането от банда на 3.5!!
БАТЕ САШЕ, ти си ПИЧ!!!!

Преди близо век, един велик хуморист (като нашия Щирлиц), Граучо Маркс беше казал:

ТОВА СА ПРИНЦИПИТЕ МИ, АКО НЕ ВИ ХАРЕСВАТ ИМАМ И ДРУГИ.

Редактирано от NinoS на 23.08.17 14:24.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано24.08.17 21:42



Все пак си успял да напишеш нещо вярно: на място правилата са променени. Браво! За това става дума.

За тази седмица това е достатъчно. Сега си почини. Следващата може и за нещо друго да се сетиш.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор az de (непознат )
Публикувано25.08.17 00:07



Сега да обясня как действа бат Сашо да не го подценявате. Начи хопка си, тропка си той и току види неминирано от него пространство. Веднага кляка, сваля гащите и залага едно голямо мазно и рядко, но много компетенто л...но. После се скрива на пусия и чака да види кой ще стъпи в него, та да се разсмърди яко. Скочи ли жертвата с двата крака, той се хили ехидно и напълно задоволен се изсулва като мокър шушляк. И чака вонята да се разнесе навред. И после бърза да заложи друга мина. Случва се доста често да настъпва собствените си г-вна, особено като го погнат. Ма не му пука, бяга бързо и се покрива, а той с вонята и мазнотията е свикнал , тя му е природа.
Тъй вечно щастлив е бат Сашо, нехае и смрад се носи от него - не се трае.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от az de на 25.08.17 00:12.</EM></FONT></P>

Редактирано от az de на 25.08.17 00:13.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано25.08.17 14:43



И теб какво точно те притеснява, че на място правилата са променени?! Личното ми мнение е, че можеш да коментираш всичко в едно състезание, разбира се, но ако всички участници са се съгласили с правилата, при което е протекло състезанието и никой не се е оплакал, то критика към правилата е без никаква стойност. Ако имаш някакви предложения за изменения на правилата така, че да се харесат на теб и имаш намерение да участваш, то си направи предложенията - не е нужно да дрънчиш на кухо преди това. Дори от това ти само изречение е видно, че отново си нарочил свои колеги да изливаш помия върху тях.

Просто не можеш да критикуваш - все пишеш едни такива "дълбокоумни" общи приказки, от които в крайна сметка се разбира, че на теб явно не ти харесва, че не са се допитали до теб относно някакъв въпрос, но ако са се били допитали до капацитет като теб, то всичко е щяло да е идеално.

Затова не те траят хората, защото мрънкаш с цел да блеснеш в собствените си очи - нито пишеш конткретно, нито оригинално, нито забавно, просто през цялото време се опитваш да ласкаеш сам себе си. Еми радиолюбителите допускат грешки, изменят правила, правят всякакви неща, ама ти много, много, много на сериозно се взимаш бе! Променили били правилата на място и ти развалили говедарския кеф да се опитваш да ги контролираш - това ли те хвана я тоя път?

Виж какво ти е написал колегата и се замисли, защото е точно така - рееш се без цел и посока, докато не намериш неоцапано, а намериш ли веднага бързаш да оцапаш.



Лошо няма да оплюеш нещо - критиката и градивна и неградивна е все полезна, макар и да е дразнеща във втория случай понякога. Но и при плюенето си има мотивация и мотивация и в повечето случаи е ясно, когато нападаш свои колеги просто за се опиташ да блеснеш с познания и интелектуален капацитет, каквито определено не притежаваш в мечтаните от теб количество и качество.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано01.09.17 00:31



Изсули се бат Сашо нема го. Той е така. Като пръдня из гащи. Тука пръцка там го нема.
И да се върнем на темата. Имам си едно китайско токи с гумена антена, ма немам иницял, мога ли да го държа или требва да си го закача на к.ра та само опитни ВОРове да се обаждат като преценят специално при спецяални обстоятелства подплатени с ракия и кебапчета ?

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от az de на 01.09.17 00:37.</EM></FONT></P>

Редактирано от az de на 01.09.17 00:44.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор lz3vb (минаващ)
Публикувано04.09.17 22:29



А при нас стават интересни неща :)
ето статията :


ще пиша за развитието като чуя нещо.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: lz3vb]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано05.09.17 09:39



Е да де, ама агент Бисер е минал в дълбока нелегалност.Да ни осветли и той по темата.Сигурно събира гъби на Говедарци и следи спазват ли се правилата по рипитрите.
Бат' Сашо, липсваш ни вече, потвърди ни, че не са те прибрали в Курило!





Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: NinoS]  
Автор az de (непознат )
Публикувано06.09.17 19:55



Спотайва се сега. Хили се ехидно в гУведарци и готви поредна смърДонсона атака. Много вероятно да удари сега във форума на БФРЛ докато се разсее миризмата от акото му тука.


Редактирано от az de на 06.09.17 19:59.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: az de]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано09.09.17 21:20



Не се хиля. Имам си достатъчно собствени занимания и се забавлявам с тях. Поглеждам и тук. Тъжна история - броя на идиотите тук расте. Гледам, нищо че си идиот и ти, че споменаваш БФРЛ. Напоследък се чудя се какво ли вече означават тези четири букви? Какво прави това 4-ри буквено съкращение и кой го представлява тук и в чужбина? Последното е много интересно. Титанът на мисълта ще получи сърцетуп ако разбере.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано10.09.17 00:06



Ха-ха-ха... изпълзя най-сетне!
Не, ожесточава се борбата за председателското място на ФЕН КЛУБА ти!!!!


Както сам виждаш поклонници не ти липсват.Замислял ли си се някога защо е така?Ако изобщо можеш за мислиш, или в пооплешивялата ти глава са само, алинеи, параграфи, крупни производствени аварии и катаклизми?!
Сретене, Сретене, като се сетя за теб се сещам и за прословутата "Автобиография" на Бранисав Нушич...

СМЕШНИК!

Редактирано от NinoS на 10.09.17 00:09.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор az de (непознат )
Публикувано10.09.17 01:37



Ясно. НапъвА се няколко дни и вярвах че само ще пръдне тоя път ама ТО пак се изкендза.
Направо да се чудиш откъде е
събрало толкова редки л..на и явно няма никъв запек за него.

Редактирано от az de на 10.09.17 01:50.



Тема Наредба...нови [re: LZ1FW]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано11.09.17 18:38







Тема Бат Сашо пак в действиенови [re: az de]  
Автор az de (непознат )
Публикувано22.09.17 14:12



Както се очакваше непредвидимия и гениален бат Сашо не устиска рядкото си щастие повече от седмица и е минирал (да се чете зас..ал) съвсем логично форума на беферето този път. Пуснал е батко ви там тема с конференцията на иару и представляващия радиолюбителите. хич не се е изтропкал там без да иска понеже е много спорно какво точно, как точно и кой точно представлява радолюбителите родни в иару.
Сега бат Сашо потрива късите си ръчички, цъкли се напрегнато на пусия и само чака жертви да се подлъзнат на рядкото му творение че да захвърчат лайна както се случва винаги в Болгария Радиолюбительская а той да се изниже да се хили ехидно отстрани.
Знаем та бат Сашоооо толкова си ни ясен и от километри те надушваме.

Редактирано от az de на 22.09.17 17:35.



Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: az de]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано22.09.17 18:37



Хм, странно....
Въпреки, че борбата, стремежът за председателското място на ФЕН КЛУБА на бат' Сашо сигурно ме е заслепила, не виждам такава тема...


Пусни линк тук.

Редактирано от NinoS на 22.09.17 18:38.



Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: NinoS]  
Автор az de (непознат )
Публикувано22.09.17 21:24







Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано24.09.17 10:39



Между бат Сашко и ВОР1 отношенията винаги са били динамични, но и същевременно някак по говедарски лични. Човека го е назначавал за председател на БФРЛ все пак.

С гласуване не ми се вярва бат Сашо да се докопа и до портиерското място, а се вжда как с малко подмазване цялата Федерация е управялвал. Сега вече не са такива мащабите, но да не забравяме, че ВОР1 по някакъв невероятен начин успя да се намърда на единственото платено място в тази Федерация. Което беше странно решение за жалката сумичка, която прибира, като при това явно лъсна, че с всичките си претенции не може да стъпи и на малкия пръст предшественицата си, Здравчето - Бог да я прости.

Но ВОР-овете такива подробности, от сорта на кой наследяват и какви традиции потъпкват, не ги интересува, когато се преследва поста - важно е някаква синекурна длъжност да има, някой лев да пада там, да има разни таблеки с името и това е. Но най-най-важното остава - никакви избори в никакъв случай, защото радиолюбителите са интелигентни хора в цялоста си и при един инфориран избор подобни сенки от миналото нямат никакъв шанс да се класират за каквото и да е, освен ако БФРЛ не учреди някакви хумористични награди.

Но така сме си ние - толкоз години вече не се разбра някой представлява БФРЛ в ИАРУ или пък някой редставлява ИАРУ пред БФРЛ, само едно е сигурно и то е, че никой никога не е избиран с никаква подобна функция. Ама в България сме си така - ще си кютаме така, после по естествен път някой друг ще се настани на синекурата, като отмине и неговото време - друг.

Та така де, ние сме малка страна, кой ще ти гледа кой-къде-кого представлява и дали някой го е избирал за това? А бат Сашо това чака - ето, загатнал е че разбира немски, няма никакъв начин да не разбира руски, а да признаем, че и българският го владее добре, все някоя и друга дума и на английски знае. Остава само някой да сложи едно подписче тук-там, една добра дума да се каже, пък кой знае? Може бат Сашо да стане представител на БФРЛ във Венецианската комисия или поне представител на комисията в БФРЛ и от висотата на поста си да следи изкъсо за достатъчната строгост на нациналното законодателство по отношение и на най-дребните грешки при работа в ефира?



Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано27.09.17 01:19



Лични-нелични резултата е един. Некви кияци се опитват да цицат кинти и измислена слава. Едните се развяват из германията с табелки на представители на нещо си а другите обясняват с кой край на оная работа требва да си натискаме копчетата на радиостанциие та да е уж законно според тях. Хеле пък когато наистина трябва да се зове за помощ и помага в реална ситуация и после такива като бат Сашо и " представителя " дето ще се заврът в кучи гъз като трябва да се действа, ама ще направят екселска табшица после и ще плюят постфактум всеки дето е дръзнал да опетни много чистия им етер на Р1 дето се слагат обикновено туршии . Аре холан, аман от посерковци - не ща инициал.



Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано27.09.17 09:03



Е тука си прав, това им е най-гадното, че супер отегчават и са особно арогантни с младите хора, дето още не ги знаят що за стока са и им се връзват.

Лично съм бил слушател как на Р1, където Сашо се изживява за някакъв авторитет явно, един съвсем, най-нормален, изключително любезен "младеж" беше безцеремонно агресиран без никакъв повод или причина от сами Сашо. Значи човека беше средна възраст, но скоро обърнал се към хобито - пак казвам, че беше изключително любезен, приятелски настроен, като при това не допусна и абсолютно никаква формална грешка. Майко мила - като го добара Сашо да му обяснява какво и как трябвало да прави, ама кога, ама какво - човека в чудо се видя. Опитва се да се измъкне, а нашия "юнак" се вкопчил като удавник за сламка и надува ли, надува.

И то надува пълни глупости, които си противоречат сами на себе си. Как трябвало на всеки пет минути да се обозначава, ама ако можело и по-честичко, че да не се затруднявали хората от КРС, които контролирали ефира?!?! Но това правило не се отнасяло, когато се извършвали аварийни комуникации при бедствия и аварии - тогава спасяването на животи било всичко и непрекъснатото повтаряне на инициали създавало хаос(?!?!), като при това пречело на комуникацията със службите(!?!?).

Боже Господи - не знам как издържах да не грабна трубката и да не го завра на кучето ... между ушите, просто с последните ми останали нерви прецених, че цирка така съвсем ще се разрастне и не си заслужава да му помагам да омацва всичко. Но човека беше просто потресен, не съм убеден дали въобще разбра какви тъпотии му пробутва някакъв хахо, но си личеше как му е изключително неловко да става обект на поучаване, след като най-вежливо, приятелски и напълно и изцяло по всички формални и неформални правила си беше направил най-нормална връзка с друг колега, без никакъв зачатък дори на проблем! До степен, че и имбецилиазирания ВОР започна с тирадата с "ти горе-долу добре се справяш, не правиш нарушения, но аз все пак да ти припомня някои важни правила"?!

Ей това са ни ВОР-овете на нас - по-тихи от водата и по-ниски от тревата в контести и когато трябва да се премерят в честно състезание очи в очи с колегите си, но изключително гръмогласни и готови да обидят, а след това и да поучат, всеки, който им се стори "лесна плячка", а това, разбира се, са главно нови колеги, възпитани и внимателни към другите - на такива най-лесно се налита с арогантност без почти никакъв риск човека дори да опита да се противопостави на дебелашката претенция за надменно поучаване.



Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано27.09.17 09:55



Макар,че на 5 години един път се обаждам на рипитри, страшно съжалявам, че не се е случило в този момент.....хммммммммммммм!!!!! На две минути щях да го обозначавам и да му припомням разни правила!



Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано27.09.17 11:53



Аааа, той е редовен в даването на акъл, ама когато говори глупости на познатите си от редовното присъствие, все пак е само смешен - той просто не им вижда ухилените физиономии и си мисли, че дава акъл, а те слушат сеир хората и с право му се подиграват, макар и без да му го показват, за да не го обидят. Въпреки, че той е много изобретателен, като трябва да се намръщи и да се обиди на някой, без да разбира, че сам той си е и първопричината.

Но е много грозно като се опитва да блесне пред някакви "непознати" хора, особено когато последните са нормални, вежливи, любезни и възпитани. Щото всички сме минали по тоя път - "как сега да се обадим на репитъра, те там не ни познават, неудобно е". И вместо като се появи нов човек да му покажат веднага, че всичко е ОК и няма нищо притеснително, разни малоумници му се нахвърлят да го наставляват и поучават, при това без човека ни най-малко да е нарушил нещо или "прегрешил" в каквото и да е, което всъщност пък си е съвсем нормално за сравнително нов участник, а и по-старите не са застраховани от грешки.

Само ВОР-овете са били винаги безгрешно изрядни, а и никога няма да сбъркат и занапред!





Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано27.09.17 13:30



Ха-ха-ха, а не посъветва ли агент Бисер въпросния колега, да провери в "ГУГЪЛ"????





Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: NinoS]  
Автор az de (непознат )
Публикувано29.09.17 02:26



Има доклад на другото същество цитирано в темата от конференцията дето са ни го е изтипосал бат Сашо на лик.


От него пряко става ясно, както сам е написал великия представител в небрежно есе на ученичка в трети клас, че нашият кияк е присъствУвал и общо взето нищо не е правил там, нищо не е издействал за хобито, но се е разходил добре снимАл се е и пожелава "Браво и Успех" във множество начинания и дела започнати от други. Също става ясно, че требва да цитирам "използваме" българин в ЮНЕСКО да превърне в културно наследство морза, понеже очеизвадно нема кой друг и за какво да се използУва към момента - което ми напомня за небезизвестния опит да се използва Кристалинка за големите радиолюбителски дела.
Тука требва да ръкоплескаме на представлението щото това са добре и целесъобразно похарчени пари от членски внос и добре съставени предложения за изпълнение на чужд гръб естествено както си му е реда.
А бат Сашо разбира се е отразил великия доклад и във форума на беферето, да не пропусне да представи грандиозната изява на кияка в Иару че да му се измазни.
Хвала на таквъзи големи ора и другия път петилетката за две години.

Редактирано от az de на 29.09.17 08:06.



Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано29.09.17 10:24



Хаха, ВОР-овет са "опитни играчи". Такава витиевата формулировка си е измисл, че направо си му личи школовката. Значи за пред българските радиолюбители, той е "представител на БФРЛ на Конференцията"- това е едно супер лежерно определение - имал път човека натам и, между другото някак си, представил и БФРЛ на конференцията. За тая работа избор не е нужен, ама поне да беше споменал кой го е упълномощил все пак, едно изречение е. В ИАРУ пък е "секретар на БФРЛ" - тия работи със "секретарството" на запад не ги разбират особено - там под секератар на някаква организация обикновено се разбира изпълнителния и директор, често най-оспорвания избор, докато в България БОР1 си беше назначен за секретарка - да помага в офиса на половин работен ден. Ама откъде в ИАРУ ще ги знаят тия нюанси в родната ни действителност.

Сега да не се разбере неправилно - човека сигурно добре се справя със секретарските си задължения в офиса, може би умее да вари кафе и да дава хвърчащи квитанции за получен "членски внос". Виж, да чете бюлетина го мързи, там да се оправя който иска. Последно като слушах Ванката се мъчеше, да е жив и здрав, ама за ВОР-овоте това не е проблем - те да заемат длъжността и да приберат заплатата, пък за работата ще намерят доброволци със сърцераздирателни призиви за оцеляването на Федерацията.



Само седя и се чудя - колко ли ощетен се чувства бат Сашо? Него го назначиха за председател на БФРЛ, ама то по онуй време това си беше нищо. А сега същия му съсед пък магически е назначен за "представител на БФРЛ на конференция" - чисто туристически е някак по-на сметка тая работа, да не говорим пък за удобната многозначителност на титлата "секретар на БФРЛ". А нашия мил бат Сашо никой не го търси дори за безплатни консултации по юридическо-радиолюбителски-кризисни въпроси, където е ясно, че един от малкото световни специалисти. Но него го в наши дни го подминават като непотребен сандък, а за другите ВОР-ове все по нещичко има - затуй му е вълнението, затуй се оглежда дали не може да ги боцне някак. Ама забравя, че той накъдето е тръгнал, топ ВОР-овете оттам се връщат.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано01.10.17 19:18



Аз само се чудя как търпите такива плужеци в тая федерация явно радиолюбителите сте доста толерантни. Ако бяха в нашите среди много бързо щяха да ги турнат на кучето под опашката, пък глей в БФР си живеят и какат по главите на колегите си щастливо и с наслсада. Гледам нашият герой - агента трае подрискан нещо, сигурно подготвя нова л..няна атака някъде и по някого.



Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано04.10.17 15:35



Ясно та по-ясно. Само се чудя как ги траете такива. В моите среди отдавна да са в зоната на кучето дето цари пълен мрак.
Сега бате Сашо (дето яко сецка от лулата на мира) що не се е изходил още по въпроса незнам . Да нема запек нещо щото иначе той са изхожда навсекъде и редовно по много.

Един въпрос да му задам - начи казус имам от неговата компетнция, върховен начи. Антената на бибитката ми е наклонена на лево. Чуда се цел ден дали тава съответства на ТИ - ако не, мое ли бат Сашо да пита Гугъл и компетентните органи та да си я наклона надесно.



Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: az de]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано06.10.17 16:19



А ся де.... ми къде приземихте САМОЛЕТЯ бре?! Да не го пратихте да прави връзки по дългия път с Говедарци на 14 мхц???

Редактирано от NinoS на 06.10.17 16:23.



Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: NinoS]  
Автор az de (непознат )
Публикувано11.10.17 02:03



За Самолета не знам - като бръмбара на трънка сигурно е кацнал.
Виж бат Сашо е изтропкал нова тема у беферето

Уж ги хвали делата, ама
Интересно дали се е допитал вече до Подгорските компетентни органи или гугъл дали децата имат легално право да си говорят с астронавта или нарушават хиляди разпоредби, щото са деца, нямат класове щото са осем годишни и пипат микрофона използвайки специален инициал баш както беше се "изходил" агента за младежите участващи в некво състезание от Брезник. Интересно, според бат Сашо за подгорци може за наши не може. Или батето им провери разрешителните на дечицата в подгорие на всяко поотделно. Ако не знаехме, че бисерчо просто си зас...ра мазно навсякъде, че да му се обръща внимание на деменцията, сега трябваше да
Се очакват глоби и арести в салона от страна на подгорските органи. Присъди поне по трийсе бона и 10 годин затвор и 20 пръчки на голо на подгорски ученик или дете участвали в това "грубо потъпкване на закона". Че те днеска са хванали микрофона и се обаждат в ефир утре може нож да извадят.
Очакваме сега бате Сашо да ги изконтролира дали си казват инициала на 2 минути. Па да ги опише в екселска таблица поименно и да пита за всяко едно подгорските "органи"редно ли е така да се стимулира подгорската детска престъпност на космическия R1.



Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: az de]  
Автор az de (непознат )
Публикувано13.10.17 17:44



Браво браво. Както очаквах Гледам моя герой бате Сашо (дето сецка от лулата на мира) е описал и записал децата в неговата творба поименно. Само не написал имат ли и какво право да "ми се обаждат" тия дечинки да задават въпроси на УКВ честотите така строго вардени от "батето "и какво мисли гугъл, Черногорската администрация по въпроса в специално запитване. Рапортува ли ги, а ? Те казваха ли си инициала на 5 минути м? Имат ли класове а ?
Айде сега Сашето да се изходи компетентно кафяво и мазно по въпроса а ние ше му намериме памперси

Редактирано от az de на 13.10.17 17:55.



Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: az de]  
Автор az de (непознат )
Публикувано23.10.17 03:28



Сашко айде бе Бате. Всички те чакаме да се изходиш компетентно а ти се спотайваш като някой LZ1FW в гащи. Кажи тия деца от Черна Гора сега имат ли правото да се обаждат на твоите честоти ? Имат ли лиценз да му се невиди изпит положиха ли? Инициал казват ли на 5 минути ? Кой ги допусна до радиото и не е ли престъпник тоя ? Отмъцни бацко накрая стига се пули зад цайсите че ще речеме дето си отънал в собственото си голямо миризливо а-о сега. Да не се чете аЛо хаха това дето имам предвид миришка и е кафяво и бате Сашо сам си го сготви сега явно си го хапва цялото щом мълчи кът пукъл май му е вкусно

Само не знам да не е радиоактивно, мери ли му бате Сашко сивертите преди да го изпапка - и понеже той от всичко разбира по всичко се изхожда да му пожелаем вкусно хапване на собствения му продукт. Дано да не е радиоактивен а само кафяв и миризлив Бон апети - папкай и да ти е сладка Саше собствената ти кулинарна поредна госба дето сам си я изтропка.

Редактирано от az de на 23.10.17 07:03.



Тема Re: Бат Сашо пак в действиенови [re: az de]  
Автор az de (непознат )
Публикувано03.11.17 01:46



Няма вече действие от бат Сашо , агент смръдльо 99 (дето яко сецка от лулата на мира). Явно така генерално се зас.а* с Черна Гора че вече е на памперси или отиде у друг форум, да речем полиис бачка или планини да ръси кафяв "мозък" как се държат радиостанции за дръжките - лекции за неподготвените, като разбра че тука се засипАл до носа със собственопроизведената си миризлива продукция
Смръдлив торен бръмбар се извъди батето елзет едно едно фокс уиски~крие се В и си хапва ОТ собственото си а.о *, тогава е много доволен сит и щастливо и ехидно усмихнат нахранен до уши.

* бел. ред - да не се чете напр. заспа
* бел. ред - да не се чете ало.

Редактирано от az de на 03.11.17 02:36.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.