Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:34 29.09.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема репитер или ...нови  
Авторnov (Нерегистриран)
Публикувано03.11.10 18:59



какво ми трябва всъщност-мобилна радиостанция с трансмитер или някъде да се закача за стационарен ретранслатор,(става въпрос за такси)имам много колеги които "изтриват" колегите си при взимане на адрес,и излиза само техния номер на радиото ,та как става номера?



Тема Re: репитер или ... [re: nov]  
Автор1OOвaтa (Нерегистриран)
Публикувано03.11.10 20:03



изтриват другите като скътат някъде по кухините на колата стъпалце /усилвател на мощност/ с допълнителен акумулатор някъде в багажника и се паркират на стоянка с по-добра видимост към 'колежката'.



Тема Re: репитер или ...нови [re: 1OOвaтa]  
Автор SoulDeaD (no comment)
Публикувано03.11.10 20:31



Отварят станциите, подменят някои елементи и вдигат мощността от 10 на 40 вата или нещо такова, не помня числата. Вдигат фабричната мощност на някои модели почти двойно. Марките и моделите, които позволяват това са известни и който иска да прави тези номера си купува такава. Това жаргонно се нарича "разпилване". По този начин те заглушават.



Тема Re: репитер или ...нови [re: nov]  
АвторБakшишчe (Нерегистриран)
Публикувано03.11.10 21:07



Това обеснява, защо в един конкурентен форум питаха за удвояване на мощността от 30 на 60 вата. Проблема на ватова война е, че утре колегите ти ще излязат с 200 ватови предаватели, после ще минат на киловат. Не знам каква е организацията и структората, но трябва шефовете да измислят по-равномерно натоварване. Това може да се реализира с фирмени GSM-и с безплатни разговори.



Тема Re: репитер или ...нови [re: Бakшишчe]  
Авторnov (Нерегистриран)
Публикувано04.11.10 08:01



това за стъпалата го знам,но и един майстор по станциите ми каза че не вършат кой знае колко работа,а точно разполагали някакви или мобилни или стационарни станции по блокове ,с антени насочени към диспечерската станция,и естесвено се плаща за това ,обаче има ли наистина такива ,или ме стягат само.



Тема Re: репитер или ...нови [re: nov]  
Автор SoulDeaD (no comment)
Публикувано04.11.10 08:53



Всякаква измекярщина може да има, но на мен това ми се вижда пресилено.



Тема Re: репитер или ...нови [re: SoulDeaD]  
Авторiham (Нерегистриран)
Публикувано05.11.10 14:29



Има много случаи когато някой може да ти "надвие" сигнала. При много от твоите случаи най вероятно този който го чуват а тебе не / при положение че викате в едно и също време / се намира на по подходящо место, тоест по близо до диспечера или на по открито Възможно е ти да си по близо , но той да е нависоко и има пряка видимост , а ти на по ниско и пред блокове или др. радиопрепятствия . Възможна друга причина той да използва по ефективна антена , с по добро КСВ /коефициент на стоящи вълни / .
Колкото до използване на по мощни стъпала , не е нужно отделен акумулатор , толкова натоварване ще издържи и този на колата , особено при запален двигател. Другото положение с ретранслатора май се явява незаконно и ....бият през пръстите , ама само ако те хванат де





Тема Re: репитер или ...нови [re: iham]  
Автор SoulDeaD (no comment)
Публикувано05.11.10 15:09



Те включват на по-висока мощност, само когато искат да вземат адрес. Натоварването е почти моментно и може да го оберат по-големи кондензатори. Не съм на ясно как точно вземат адреси, но не е чрез говорене а чрез изпращане на някакви служебни сигнали.



Тема Re: репитер или ...нови [re: SoulDeaD]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано05.11.10 15:32



Всичко зависи от стила на работа във въпросната фирма.
В София обикновенно проблема описан по-горе не стои. Там има доста адреси, колите са разположени сравнително далеч. Чувал съм диспечерката да обявява адреса по няколко минути, а самото обявяване се повтаря на по няколко секунди до десетина секунди. Наплив от хора биещи се за поръчка не съм наблюдавал.

Във Варна например, положението е коренно различно. Въпреки, че е голям град - таксита колкото искаш, а особенно лятно време е сериозен наплива да се вземат поръчките. Стила на работа е такъв, че първия обадил се - взема поръчката, ако ще да се намира и на другия край на града.
Вземането на поръчката е чрез кратко натискане на PTT, излъчва се PTT ID (идентификацията на станцията - къде цифрова, къде аналогова, но аналогови май почти не останаха).

Относно крайните стъпала - крият се някъде в колата, а на удобно за шофьора място (и вероятно достатъчно скрито) е изведено управлението на усилвателя. Вариант на работа за включване на усилвателя само по време на "стрелянето" за поръчка - няма. Обикновенно при работа (таксито е пълно, станцията по някаква причина се ползва) - усилвателя е изключен. Когато се спре и се чака за поръчка - усилвателя се включва и се чака поръчката. След успешно вземане - съответно се изключва.

Вариантите за използване на репитер са много сложни. Обикновенно PTT ID е някакви милисекунди след натискането на PTT. Репитера трябва да е много бърз за да може да мине пакета с данни. Освен това, трябва да е защитен по вход от странични смущение (CTCSS, DCS), което го прави още по-бавен с 200-300mS и спира да работи PTT ID с което се вземат поръчки.
Почти всеки имащ повече опит на УКВ без особенни затруднения ще открие на слух ретранслацията - рязане на първите mS от предаването, затварящия се двоен SQL филтър (веднъж от ретранслатора, веднъж от радиото с което се слуша), наличието на странни CTCSS или DCS ако не са добре отфилтрирани при ретранслацията, лека компресия на модулацията ако аудиото не е добре изравнено, анализ на звука също може да покаже много.

Дори поставянето на PTT ID на репитера вместо на мобилната станция е някакво решение, но недостатъчно за да направи системата неразпознаваема.

Не на последно място трябва да се отбележи, че е необходима поне още една честота.

Не се спирам на работата в малките градове, там обикновенно стила на работа е да взема поръчката най-близкия.

За това си мисля, че най-вероятно става въпрос за Варна, може би и Бургас.



Тема Re: репитер или ...нови [re: scanner_]  
Авторnov (Нерегистриран)
Публикувано05.11.10 17:43



напротив става си въпрос точно за софия,в една от големите фирми.и да- точно така се взима адрес като всеки искащ натиска възможно най-бързо комутатора,има си номер и така диспечерката разбира коя кола е.и странното е че този с репитера може да "щракне" последен ,но изписва неговия номер.при самото щракане има специфичен шум,и се познава кой е с "репитер"



но явно и вие не сте запознати точно,но мисля че не е само със стъпалото работата,защото мн колеги са ми казвали-..."как да работя на адреси,аз не съм закачен към репитър".иначе вече почти втори-трети знае как стои въпроса ,но явно и политиката на фирмата не е справедлива




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.