Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:00 27.09.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема ВАЖНО относно мощността на GSM-тенови  
Авторнeзнaeщ (Нерегистриран)
Публикувано07.04.04 10:21



Здравейте

Интересува ме един въпрос който никъде не видях повдигнат, а именно:
Може ли и как става промяната на изходната мощност на един мобилен апарат? Значи питах по дилъри и т.н. всеки вдига рамене и не знае. Само разбрах, че изходната мощност е средно 2 W (вата). Това е много висока мощност. Знам със сигурност, че при радиостанциите имам предвид любителските от сорта на Alinco, Kenwood и др. може да се регулира мощността на изхода от миливати до ватове средно от 10 mW до 5 W. Защо примерно да не може и на мобилните апарати. Аз имам проблем сериозен здравословен и не мога да говоря по мобилен апарат повече от 2-3 мин. след което започва да ме боли глава. Това ми казаха е от сериозната мощност от 2 вата която апарата излъчва. Защо да не може да се регулира примерно един мобилен телефон подобно на радиостанциите така хем ще изтощава батерииите много по-малко и няма да облъчва човек толкова много. Представяте ли си какво са 2 вата на 900 MHz. Мисля, че това са 6-7 вата на 400 MHz. Нека някой по компетентен да каже.
И дали има софтуеър с който може да се свали изходящата мощност на един мобилен телефон без да се засегнат другите му функции. Знаете, че клетките на операторите са толкова близо, че с някакви миливати ще се постига нормална връзка с клетката.



Тема Re: ВАЖНО относно мощността на GSM-тенови [re: нeзнaeщ]  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано07.04.04 11:38



Мобилните телефони винаги са си регулирали изходната мощност. Това се прави не само заради здравето на човека който ползва този телефон, а най-вече за намаляване на консумацията от батерията по време на разговор. При всички клетъчни системи регулацията на излъчваната мощност е динамична - т.е. по време на целия разговор клетъчната система кара телефона да намали или увеличи мощността на предавателя на мобилния телефон.
Преди време си сложих специални "пачове" (или "кръпки" на бг. което не ми харесва особенно като термин) на моя Siemens M55. Сега мога да следя много параметри на клетката и телефона. От там мога да видя че нормално в градски условия където клетките са доста нагъсто разположени телефона ми работи средно с около 10 мВт изходна мощност. Само една забележка ще направя за GSM че когато започва входящото или изходящо повикване телефона работи за момент на висока мощност (незнам дали е максималната за телефона). Поради тази причина много често се чува характерния за GSM телефоните сигнал "пъд-пъдък" . Единствено това може да те смущава, но пък точно в този момент телефона едва ли се намира близо до ухото, обикновенно е някъде около собственика, на кръста му, по джобовете и т.н.
Телефона може да работи на висока мощност само ако си някъде далеч извън града и клетката наистина се приема слабо (всъщност това не е гаранция че ако телефона приема слабо клетката, тя самата ще приема също слабо телефона, не забравяй че клетките се разполагат на възможно най-високите места когато са разположени в с слабо населени места (или с малко покритие на сигнал), докато в града положението е различно, там няма особенна нужда клетката да покрива голяма площ тъй като тогава ще се пренатовари от множество телефони.
Отплеснах се малко в обеснения на основите на клетъчните системи, но исках да кажа че твоя телефон едва ли работи на пълна мощност много голяма част от времето.

Още нещо като забележка: не можеш да се каже че 2Вата на 900 Mhz че са някаква друга мощност за 470 Mhz. Сравнение може да се направи само от това че с различни мощности можеш да имаш едно и също покритие на различните честоти. Но 2 Вата на 900 Mhz са 2 Вата и на 470 Mhz.

Замисли се за още нещо - това главоболие дали не се получава от притеснението че телефона ти излъчва 2 вата до главата ?!?

И като заключение искам да кажа - да, мобилните телефони наистина могат да увредят здравето. Друг е въпроса до колко и след колко употреба на мобилен телефон.



Тема Re: ВАЖНО относно мощността на GSM-тенови [re: Ramirez]  
Авторнeзнaeщ (Нерегистриран)
Публикувано07.04.04 12:27



Мерси за доста изчерпателния отговор.
Имам няколко доуточняващи въпроса:
Първо какво имам предвид за мощността на различните честоти:
Понеже не съм много компетентен ще дам следния пример с 3 безжични радиотелефона (нали мобилните апарати са си всъщност обикновени радиотелефони, така поне рише на кутията на моя) единия работи на 27/49 MHz другите два съответно на 400 и на 900 MHz. Първия е с мощност - 4 вата слушалка, 10 W майка и покрива в градски условия едва няколко км.
В същото време втория на 400 МHz e със мощност 350 mW слушалка и 1 W майка и покрива 10-12 км. в града.
Третия е 100 mW слушалка и 300 mW майка и покрива още повече особено извън градско. Как е възможно това? Питах един радиолюбител май беше и ми каза, че на по висока честота радиовълните са по-пробивни понеже са по-къси и даже ми обясни как минават безпроблемно през металните (решетки) скелета на бетонните стени - (за тези на 900 MHz) и поради това не е нужна по-голяма мощност. И оттам по тази логика една такава по-висока мощност при тази висока пробивност на 900 MHz може да действа много по-деструктивно на мозъка на човек долепил апарата до ухото си, отколкото един радиотелефон примерно от типа на втория който описах.

Това главоболие не се получава разбира се от притеснение понеже в началото като си купих мобилен апарат за първи път и понятие си нямах за мощносттта му и просто без да се замислям ми направи впечатление и ми се наби в погледа това, че взех да получавам нехарактерно и безпричинно главоболие и по-късно установих, че това става след като водя разговори от апарата. А относно оплакванията на други хора едва ли всички те се притесняват, че апарата им е долепен до ухото и затова имат такова главоболие...

В заключение бих те помолил да ми дадеш някакви подробности откъде мога да си намеря такива кръпки за да проверя на практика какво е излъчването на апарата ми.
Имаш ли данни за софтуеър който да може да забрани на апарата динамично да си променя мощността и как това ще се отрази на комуникацията с клетката когато апарата не се подчинява на нейните указания за намаляне/увеличаване на мощността по време на разговора.



Тема Re: ВАЖНО относно мощността на GSM-тенови [re: нeзнaeщ]  
АвторJTl (Нерегистриран)
Публикувано07.04.04 23:46



Да не прозвучи тъпо но няма ли да е най лесно да си купиш едно хендс-фрии и така апарата ще е винаги на поне 50 см. от главата ти докато говориш



Тема Re: ВАЖНО относно мощността на GSM-тенови [re: нeзнaeщ]  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано08.04.04 21:34



1-во ... за телефоните:
Причината да се различава разликата им е точно честотата на която работят. Едно от нещата което въздейства е дефракцията, това е свойството на радио вълните (и не само радио вълните ) да заобикалят препятствия с размери които са съизмерими с дължината на вълната на тази радиовълна. Другия фактор е поглъщането им от различните препятствия по пътя. Отражението е също важно. Единствено ако радиовълната се разпространява в празно пространство тогава за различните честоти ще имаш едно и също затихване.

2-ро ... за главоболието:
Дано не си помислил че съм скептично настроен относно проблема който имаш. Вероятно влияе излъчването на телефона. Най-добре е да се консултираш със специалист, за съжаление и аз незнам с какъв. Другия вариант е наистина да ползваш HandsFree, жично или безжично такова (Bluetooth), ако не за постоянно поне можеш да направиш проба ако ти попадне такова.

3-то ... за телефона:
Всичко което съм правил е за Siemens М55. Подобни неща съм виждал и за други сименси, но специално за излъчваната мощност незнам дали има за други телефони. Всеки телефон си е различен и могат различни неща да се правят с него. По-старите телефони може и нищо да не става :) Специално режима който ползвам се нарича "Net Monitor" който излиза когато се активира сервизното меню на телефона (нормално е скрито). Знам че освен сименс, Нокиа и Алкател също имат такива менюта. За алкатела се сещам че се влизаше с набиране на *000000# или *#000000#.



Тема Re: ВАЖНО относно мощността на GSM-тенови [re: Ramirez]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано09.04.04 20:07



За активирането на NetMonitor-ите:





Тема Re: ВАЖНО относно мощността на GSM-тенови [re: нeзнaeщ]  
АвторKoмпeтeнтeн (Нерегистриран)
Публикувано20.04.04 20:08



Напълно си прав за вредността на телефоните ! Аз използвам Моторола т720 и в указанието е изрично написано за вредността и за това че телефонът си увеличава мощността при лошо покритие . Аз съм лекар и ти казвам , че има едно изследване , при което се стимулира мозъка с електромагнитно поле с висока мощност и е изрично забранено да се правят повече от 20 стимулации ! Вярно е , че енергията , която се поглъща при телефона е много по-малка , но пък ... - я си виж брояче за непрекъснатите разгонвори ... - десекщи часове !

Аз затова си взех такав телефон , ри който антената остава по-надолу , а слушалката е на капака . предполагам , че в бъдеще ше направят телефони с висящи антенки _на 15-30 сантиметра , или пък телескопични , които да се отварят назад и така да се отдалечават от главата .



Тема Re: ВАЖНО относно мощността на GSM-тенови [re: Koмпeтeнтeн]  
АвторVALCHEV (Нерегистриран)
Публикувано22.04.04 18:13



Otnostno glavobolieto koeto spomenavate e naistina taka. Imam Benefon-Dragon i na den pravia dosta razgovori (okolo 30-40 minuti), pri po prodalzitelen razgovor glavata zapo4va dame boli.



Тема Re: ВАЖНО относно мощността на GSM-тенови [re: VALCHEV]  
Автор lce Tea ()
Публикувано23.04.04 12:50



Работя в известен производител на GSM телефони. Четох в научно издание (не за хобисти) за научни изследвания потвърждаващи, че аналоговите телефони NMT450 увеличават 10 пъти риска от тумори в мозъка при активно използване около 10 години. Можете да направите прост детектор на полето с 1 диод, 1 кондензатор и мултицет за да сравните разликата в интензитета на полето. При аналоговите телефони той е десетки пъти по-висок!



Тема Re: ВАЖНО относно мощността на GSM-тенови [re: lce Tea]  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано23.04.04 21:50



Това за което пишеш се дължи на факта че аналоговите телефони работят с теснолентова FM и излъчва през цялото време. Цифровите клетъчни телефони (GSM, и не само ...) са TDMA (Time Division Multiple Access) - това е технология при която няколко потребителя (телефона) работят на един работен канал без да се получава интерференция, тъй като работят на предаване по различно време (в различни тайм слотове). Това означава че не предават през цялото време.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.