|
Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема
|
Нарцисизъм
|
|
Автор |
vida1929 () |
Публикувано | 10.12.24 11:42 |
|
Да мислиш само за себе си, все още не означава, че си нарцисист. Нарцисистът, освен че мисли само за себе си, той има още ред недостатъци- не може да съчувства и му липсва емпатия, освен това той
обезценява, омаловажава, подиграва, иронизира, саркастира, газлайтва, прави луд другия, кара другия да се съмнява в собствената си преценка, подменя неговата реалност. Най-често използваните лафове на нарцисистът са:" Ти не разбираш, ти никога не разбираш, защото си глупав(а) и тъп(a), ти не правиш нещата както трябва, не правиш нещата правилно, нещо не ти е наред, не можеш да готвиш, не можеш да си гледаш децата,не можеш да изкарваш достатъчно пари, не си постигнал/а нищо в живота,не можеш да се обличаш, не можеш....,нищо не правиш като хората, всички други жени са по-хубави и по-умни от теб, ти никога не можеш да прецениш правилно, некадърна си."
Демонизирането на нарцисистите в интернет е свързано с темата за домашното насилие , което сега е на дневен ред. Насилникът обикновено е нарцисист,който иска на всяка цена да доминира. Той иска на твой гръб и за твоя сметка да излезе по-умен, по-добър, по -способен от теб.
Но да хвърлим вината върху нарцисистът не ни помага. Трябва да потърсим в себе си онези бутони, които той натиска, да опознаем по-задълбочено себе си и да станем неподатливи на неговите опити да ни саботира, тормози, да ни разруши психически и физически.
Как можем да работим със себе си, ако ние сме нарцисисти или сме под влияние на нарцисист, и в двата случая е свързано с огледалните неврони, детството, родители и т.н.
Обикновено на нарцисистът не му пука дали е такъв, но не винаги, има различни видове нарцисизъм.Той може да не смята,че има проблем, защото според него проблемът е винаги в другия . Много рядко нарцисистът би отишъл при психолог за да работи върху проблема си и то ако има психологична изгода от това или пък под натиска на близките .
Нарцисистът обича много да говори за себе си, но ако ти се опиташ да говориш за нещо твое-той просто ти обръща гръб. Него не го интересува.
Редактирано от vida1929 на 10.12.24 11:45.
| |
|
Аз имам друго мнение по въпроса.Според мен човек е нарцис ако е влюбен в себе си, харесва външния си вид и много държи на него, смята се за по умен и начетен от останалите, държи да има най много пари в себе си и по банки, да е с най хубавата кола и не търпи никакви критики срещу себе си по никакъв повод, и прицелва и мачка всеки който го критикува.Нарцис според мен е човек който побеснява от неуспеха и държи да е над другите във всичко.
| |
|
Точно това съм аз, Файло.
Колите не ме вълнуват, но аналогията за мен е същата по отношение на други вещи. Искам моите да са най-хубавите.
| |
|
Не знам за теб, вероятно да, вероятно не, но истинския нарцис бях аз в миналото и то успешен нарцис във всички отношения.Неуспехите в интимния живот през 90те години ме надъхаха и изстреляха нагоре през първата половина на 2000те години.
| |
|
мисля, Вида говори за нарцистично личностно разстройство
описала е необходимостта да можеш да противостоиш на такива хора
частично и ти си описал характерни неща
Нарцистичното личностно разстройство е състояние, което често остава не диагностицирано, а това води до още по-голямо страдание за засегнатите лица. Хората с това ментално състояние изпитват големи трудности в изграждането на нормални взаимоотношения с околните, тъй като техните високи изисквания и липса на емпатия често водят до конфликти и разочарования. Добре е да знаем, че засегнатите не са просто егоистични или самовлюбени, а страдат от дълбоко вкоренени психологически проблеми, които изискват професионална помощ.
Какво е нарцистично психично разстройство
Нарцистичното психично разстройство е психично състояние, при което индивидът проявява прекомерна нужда от себеизява и липса на емпатия към другите. Хората нарцисисти чувстват, че превъзхождат другите и очакват специално отношение и признание от околните, независимо от постиженията си. Това разстройство може да доведе до значителни затруднения в междуличностните отношения и професионалния живот.
Терминът „нарцисизъм“ произлиза от гръцката митология. Нарцис е бил красив младеж, който се влюбва в собствения си лик, отразен във водата и в крайна сметка загива, запленен от собствения си образ. Тази легенда е олицетворение на прекомерната самолюбивост и липсата на емпатия към другите.
Зигмунд Фройд, основателят на психоанализата, е първият, който използва термина „нарцисизъм“ в научен контекст. Фройд разглежда нарцисизма като естествен етап от развитието на личността, при който детето насочва любовта и вниманието си към себе си.
Хайнц Кохут, американски психоаналитик, прави значителен принос в разбирането на нарцисизма. Той разглежда нарцистичното психично разстройство като резултат от нарушени взаимоотношения в детството, които водят до дефицити в самоуважението и емоционалната стабилност.
Днес разбирането за нарцистичното психично разстройство продължава да се развива. Съвременните изследвания подчертават значението на различните фактори, които могат да повлияят върху състоянието. Сред тях са генетични, биологични и социални фактори.
Важно е да се направи разлика между естествения и патологичен нарцисизъм. Естественият нарцисизъм е позитивния аспект на личността, който включва себеуважение и амбиция. Това е естествена част от самочувствието на всеки човек. Патологичният нарцисизъм, от друга страна, е дисфункционален и води до егоцентрично поведение и неспособност за съчувствие и разбиране на другите. Хората с НПР не могат да приемат критика и често се държат манипулативно, за да постигнат своите цели.
Видове нарцистично психично разстройство
Нарцистичното психично разстройство може да се прояви по различни начини, които могат да бъдат класифицирани в два основни вида: грандиозен и уязвим нарцисизъм.
Грандиозен нарцисизъм: Хората с грандиозен нарцисизъм демонстрират прекомерно чувство за собствената си важност и превъзходство. Тези хора са самоуверени, но могат да бъдат арогантни и манипулативни. Те имат нужда да бъдат възхвалявани и не приемат критика лесно. Пример за грандиозен нарцисизъм може да бъде успешен бизнесмен, който непрекъснато изтъква своите постижения и изисква специално отношение от околните.
Уязвим нарцисизъм: За разлика от грандиозния, уязвимият нарцисизъм се характеризира с несигурност и чувствителност към мнението на другите. Тези хора са интровертни и изпитват несигурност. Въпреки че могат да имат високи амбиции и очаквания, те се чувстват несигурни в себе си и са склонни да реагират остро на критика. Пример за уязвим нарцисизъм може да бъде човек, който външно изглежда скромен и тих, но вътрешно изпитва силна нужда от одобрение и признание.
Тези примери подчертават колко различни могат да бъдат проявленията на нарцисизма и колко е важно да се разграничат нюансите му, за да може да се предприеме подходящо лечение.
Нарцистично психично разстройство: симптоми
Заболяването се характеризира с набор от симптоми, които оказват значително влияние върху ежедневния живот и взаимоотношенията на засегнатите хора с околните.
Прекалено чувство за важност
Необходимост от възхищение
Липса на емпатия
Фантазии за успех и власт
Вяра в собственото превъзходство
Постоянно търсене на специално отношение
Манипулативни взаимоотношения
Завист
Арогантно поведение
Как се проявяват тези симптоми в ежедневието:
Нарцисистите често са обсебени от собствените си успехи и се стремят да привлекат вниманието на другите. Те могат да игнорират чувствата и нуждите на близките си, което води до проблеми в личните им взаимоотношения. В работната среда тези хора могат да проявяват доминиращо и манипулативно поведение, което затруднява сътрудничеството с колегите им.
Как да се държим с човек, страдащ от нарцистично психично разстройство?
Общуването с хора, страдащи от нарцистично психично разстройство, може да бъде предизвикателство. Важно е да се сложат граници в общуването, за да се защитим от манипулативно поведение.
Полезни стратегии за общуване:
Проявете търпение: Хората с НПР често имат нужда от повече време, за да приемат и обработят информация, особено ако тя не отговаря на техните очаквания.
Избягвайте конфронтация: Конфронтацията може да предизвика защитна реакция и агресивно поведение. Опитайте се да водите разговорите в спокойна и конструктивна посока.
Определете своите граници: Бъдете наясно с личните си граници и стойте твърдо зад тях.
Не позволявайте манипулация: Бъдете бдителни за признаци на манипулативно поведение и не се поддавайте на опити за контрол или злоупотреба.
Нарцистично психично разстройство: лечение
Лечението на това личностно разстройство изисква многопластов подход, който включва психотерапия, медикаментозно лечение и поддържаща терапия. Целта на лечението е да помогне на страдащите от нарцисизъм да развият по-здравословни взаимоотношения и да подобрят своето самочувствие и емоционално благополучие.
Психодинамична терапия: Този подход се фокусира върху разбирането на несъзнателните процеси и емоции, които влияят на поведението. Целта е да се изследват ранните детски преживявания и да се работи върху разрешаването на вътрешните конфликти.
Когнитивно-поведенческа терапия (КПТ): Тя помага на засегнатите да разпознават и променят негативните мисловни модели и поведения. Този подход е полезен за развиване на по-реалистични възприятия за себе си и другите.
Диалектична поведенческа терапия (ДПТ): Тази терапия е особено ефективна за управление на емоционалната нестабилност и подобряване на междуличностните умения. Тя комбинира когнитивно-поведенчески техники с майндфулнес практики.
Освен психотерапията, медикаментозното лечение може да се използва за управление на съпътстващи симптоми като депресия и тревожност, но не е основен метод за лечение на на проблема. Поддържащата терапия, включваща редовни сесии с терапевт, участие в групи за подкрепа и развитие на здравословни навици.
| |
|
На мен са ми интересни жените с borderline. Най-сладката отрова!
Редактирано от M1l1taryM1nD на 15.01.25 01:17.
| |
|
Как различаваш гранично личностно разстройство, може да е нещо друго?
Редактирано от vida1929 на 15.01.25 16:27.
| |
|
Не е лесно. Но мисля че различавам жени с нарцисизъм и borderline добре. Просто нарцисистките не ме привличат така както borderline жените. Разбира се може и да греша. Не съм квалифициран да давам диагнози. Самия аз мисля че имам такова разтройство, но не съм сигурен кое точно е от тази група. Има голяма вероятност да е нарцисизъм. Някой казват, че мъжете нарцисисти и жените borderline се привличат взривоопасно
Редактирано от M1l1taryM1nD на 15.01.25 17:13.
| |
|
Някой казват, че мъжете нарцисисти и жените borderline се привличат взривоопасно
Те може да се привличат, но от това освен еднократен секс, нищо друго не може да последва, нито връзка, нито приятелство. А ако-брак, то той ще е агония.
Не разбрах, ти искаш между теб и жената да има взривоопасно привличане, или не искаш?
Не е ли по-добре бавно и спокойно опознаване,
без искри, без прекалено влюбване Така можете да избегнете грешния партньор.
Пък след като се опознаете-каквото сабя покаже.
Аз ако надуша нарцисист или граничен, бягам .
| |
|
"Те може да се привличат, но от това освен еднократен секс, нищо друго не може да последва, нито връзка, нито приятелство. А ако-брак, то той ще е агония."
Изглежда е така
"Не разбрах, ти искаш между теб и жената да има взривоопасно привличане, или не искаш?"
Това е много труден въпрос. Отговорът е по-скоро - да. Със всичките негативни последствия. Нямам сърце за бавни неща. Интересът ми се изпарява бързо.
Ами и аз имам периоди където нямам енергия за такива и просто подминавам
| |
|
Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
|
|
|