Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:42 02.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Така ли е  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано04.12.22 20:54



Всичко най-прекрасно на света е направено от нарцисисти.

Най-интересното - от шизоиди.

Най-доброто - от депресирани хора.

Невъзможното - от психопати.

Нормалните почти с нищо не допринасят към историята на човечеството.

Пьотр Ганушкин, психиатър





Тема Re: Така ли енови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано04.12.22 22:38



Велики личности, страдащи от психични заболявания, допринесли в световната история.
1. Мартин Лутър Кинг
2. Чарлз Дикенс
3. Ейбрахам Линкълн
4. Салвадор Дали
5. Робърт Шуман
6. Йосиф Сталин
7. Мерилин Монро
8. Роналд Рейгън
9. Франц Кафка
10. Изабела от Бавария
11. Едгар Алън По
12. Хауърд Хюз
13. Елвис Пресли
14. Никола Тесла
15. Уинстън Чърчил
16. Едвард Мунк
17. Ърнст Хемингуей
18. Винсент Ван Гог
19. Вирджиния Улф
20. Джон Наш
21.Есенин-суицидна мания

Редактирано от vida1929 на 04.12.22 22:42.



Тема Re: Така ли енови [re: holi_day]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано05.12.22 09:04



Нормалните почти с нищо не допринасят към историята на човечеството.

Не съм съгласна с Пьотр!



Те са аудиторията и публиката за чието внимание другите се борят и правят каквото правят, за да спечелят благоразположението им.

Тоест - всичко случило се в човешката история е с тяхна благословия.



Тема Re: Така ли енови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано05.12.22 14:19



Мда, какво точно искаш да кажеш


Трудно е да се каже дали лудият търси вниманието, благоразположението и благословията на нормалния, или нормалният търси тези неща в лудия. Първо защото толкова е трудна границата между лудостта и нормалността. Второ защото всеки човек е огледало на другия и всеки търси другия за да се отърве от своите собствени сенки, заблуди и лудости.
Вина насадена от майката и бащата в непогалената детска глава, може да превърне това дете по-късно в психопат. Вина защо си такъв, какъвто си, а не си такъв какъвто те искаме да си.
Не можеш да спреш лудия в лудостта му, освен да го натъпчеш с лекарства, което в дългосрочен план може да се окаже неполезно за него и за света. По-добре да ходи да убива, да се самоубива, да ходи да краде, да ходи на война и пр. Добре,че Есенин е бил луд, иначе щеше ли да напише тези стихове.
Когато пра-пра дядото на баща ми, казал на майка си,че отива доброволец на война, тя не се разплакала, а спокойно го попитала: Сине, а за мен помисли ли.
Това не го спряло, напротив той тръгнал точно за да я накаже.
Обикновено майките превръщат синовете си в психопати, като не ги обичат. Бащите също носят вина ако са емоционално студени към децата си, но тяхното отношение е второстепенно, защото минава през майката.После тези деца цял живот търсят възмездие за причинените му страдания . Това според мен е анамнезата на почти всяка психична болест.
А какво ще кажеш за престъпления срещу човечеството и осъждането на исторически психопати? Значи все пак нормалните реагират на лудостта, не са само зрители....

Редактирано от vida1929 на 05.12.22 15:23.



Тема Re: Така ли енови [re: holi_day]  
Автор azazel.ehnaton@abv.bg (пристрастен)
Публикувано05.12.22 17:32



Така е .

Искаш ли детето ти да допринесе нещо прекрасно за света ?



Тема Re: Така ли енови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор vida1929 ()
Публикувано05.12.22 17:46



В контекста на темата, въпросът ти е подвеждащ.
Мен ако питаш, не, не искам.



Тема Re: Така ли енови [re: holi_day]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано05.12.22 18:42



Твърде обобщаващо за да е вярно. Има един куп изключения от всяка една категория.





Тема Re: Така ли енови [re: holi_day]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано05.12.22 20:27



Когато мъдрост влезе в сърцето ти,
Знанието ще се услажда на душата ти,
Тогава разсъдливостта ще те брани,
Благоразумието ще те закриля,
За да те избави от пътя на злото.
От човека, който говори лъжи,

Притчи 2:10-12

Редактирано от Trickyyy на 05.12.22 20:31.



Тема Re: Така ли енови [re: holi_day]  
Автор FlLERO99 (оптически пост )
Публикувано06.12.22 13:14



Точно така.С риск да направя грозна самореклама на себе си най прекрасните ми теми в интернет особено тук в клубовете на дира са от годините когато бях нарцисист.Най интересните теми също бяха мои защото съм доказан документално шизоид.Най добрите кухни и мебели бяха направени от баща ми който донякъде само донякъде е депресиран.Невъзможното нещо да засечеш през телескоп същото НЛО същия тип НЛО години след като си го видял преди това също е мое дело.За мен наистина нормалните хора с нищо не допринасят.



Тема Re: Така ли енови [re: FlLERO99]  
Автор vida1929 ()
Публикувано06.12.22 14:52



бях нарцисист

Верно, че под влияние на лекарствата нарцистичните ти наклонности съм себе величание малко намаляха. Но все още не си се научил да разбираш другите и да им съчувстваш, правиш го само в редки моменти,когато имаш изгода от това. Ти си голям егоист. Например пишеш в тази тема за да си направиш самореклама, а не за да вникнеш в темата и идеята и за да допринесеш. Ако искаше да допринесеш за тази тема, щеше да проучиш кой е руския психиатър, кои са онези 20-те и какви са техните диагнози , да стигнеш до съвременните психо-невролози, които знаят как работи мозъка при разни психични болести и защо и кога тези болни са креативни. Но защо само някои от тях са гениални- те не знаят . Ако знаеха щяха да направят всички луди да са гениални


За мен ти продължаваш да си нарцисист, извинявай.

Редактирано от vida1929 на 06.12.22 15:28.



Тема Re:нови [re: holi_day]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано06.12.22 15:36



Предполагам, че когато хората вече са обявени за нестандартни заради някакво психическо заболяване или дискомфорт, по-малко се съобразяват с официалната действителност и по-лесно посягат да я променят. По-лесно може да проявят вяра, упоритост или както и да е друго. Останалите хора са по-послушни и дресирани, губят повече време и докъде ще стигнат не се знае.

Аз като една заклета бунтарка нямаше как да не напиша такъв постинг.





Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано06.12.22 17:31



С такива постове действай избирателно и разумно, иначе на нарцисисти и психопати егото им се вдига до небесата и разрушителната им енергия става повече от градивната.



Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано06.12.22 23:55



Ако някой не е разумен (в най-добрия смисъл на думата), това не е мой проблем.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано07.12.22 09:01



Проблем е на обществото, то не знае как да се отнася с психопата.
Жените създават мъжа-психопат.
Типичен случай:
Когато се ражда, той е просто едно бебе.
Майката: Ох, ах, момченцето ми, милото, сладкото, лиготии. Тя му налага и дисциплина, но тя не може да намери баланса между любов и дисциплина и това прилича на дресиране на кученце. По-късно тя му говори:" ти си най-умното, най-способното, ти си надежда на мама."- добре, всяко дете е надежда за своята майка. Но да кажем по някаква причина гарджето се оказва не толкова умно, способно и се проваля . Майката се оказва неспособна да оказва подкрепа.Тя запява друга песен: ти предаде моите надежди, ти ме разочарова, аз не те искам такъв. Идентичността на това дете отива по дяволите. То се пита: кой съм аз , силният можещият мъж ли съм или не съм. Започва да се озлобява .
Който мъж е имал такава майка, привлича и такава партьорка. Тя ту го привлича,ту го отблъсква, както е правила неговата майка. Образува се неговата ниска самооценка, и понеже от това много го боли, той започва да си самовнушава обратното, че е велик. Всичко това той прави несъзнателно. Ако кажеш на нарцисист, че има ниска самооценка, той ще отрече. Той ще ти каже: Аз създавам велики неща, аз преобръщам света, аз мога всичко. Какво беше това като термин, не помня, делюзии, илюзии, деперсонализации и т.н.



Тема Re: Така ли енови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано07.12.22 11:05



Ъъъъ... Вида, прощавай.

Когато майката попита сина си "Сине, а за мен помисли ли" - и то, когато той отива доброволец на война, това изразява егоизмът на майката.

Представи си майката на Левски да му беше казала "Сине, а за мен помисли ли като тръгна да се бориш за свободата на народа".

Искам само да кажа, че човек колкото и луд и гениален да е, сам нищо не може да направи. Всеки лидер, променил нещо в човешката история, има нужда от съратници, съмишленици. Те са неговата аудитория - от нея той получава обратна връзка и съответно коригира по някакъв начин действията и посланията си, за да получи подкрепата й и осъществи намеренията си.

Редактирано от Vitalite на 07.12.22 11:05.



Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано07.12.22 11:51



Не мисля, че е редно да вменяваш вина само на майката. Със сигурност върху едно дете се отразява манталитета на цялото семейство. Бащата трябва да научи детето си на много важни неща - на смелост, на това да се справя с действителността, да я променя; на отговорност, на благородство, на почтеност ... и др. С някои неща се справя и майката, но си трябва мъжкия пример.

Скоро слушах едни психолози, които казваха, че почти всеки човек е нарцис (дори и те самите). Но го изразява и овладява по различен начин. Че за да направиш нещо значимо и велико, трябва да си нарцис в някаква степен. Че нарцисизмът е сериозна диагноза и тя не може да се поставя така леко навсякъде.

Колкото до психопатите, не знам. Виждала съм един, два такива. Според мен при тях има изключителна липса на морал, но много добре го прикриват. Докато изведнъж блеснат в цялата си същност. Те държат на липсата си на морал. Дребни душички, които не разбират защо светът не е техен и не могат да го напъхат в собствените си малки и мръсни представи. Имат малка или голяма мания за власт.
Но "власт се дава само за добро" (цитат от "Шах Наме", Фирдоуси) Така че те не получават и няма как да получат реалната дълготрайна власт и влияние. И тогава започват да унищожават всичко добро около тях, което смятат, че ги конкурира или им пречи.

Редактирано от Luchezara на 07.12.22 12:17.



Тема Re: Така ли енови [re: vida1929]  
Автор FlLERO99 (оптически пост )
Публикувано07.12.22 13:19



Под влияние на лекарствата не нарцистичните наклонности намаляха, а станах дебел с вид на циганин и няма с какво да блесна като външност вече.



Тема Re: Така ли енови [re: holi_day]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано07.12.22 13:35



Само така!
Мъжете обичат неадекватни жени, а ако са нарцистични и психопатични(двете са следствие на една травма), то това вече е истинска прелест



Не, не е вярно!

Първо всеки съдържа в някаква степен всички травми. Въпросът е в границата-норма, граница, патология.
Процентът на хората с психични заболявания или симптоми, които имат постижения, вероятно е толкова висок, колкото и на тези без. Определно психотичността дава поглед, различен от нормата-справка Ван Гог, но това да е правило? Едва ли?!

Нарцисистът определено може да направи чудесни неща за себе си-да! Там е отправната точка. И ако не успее както е намислил, ей ти нарцистичната психопатия-Сталин, Хитлер и т.н.
Но да приемем, че е прекрасно-поне в неговите очи.
Дори и с проповедите могат да се справят

Депресията и шизоидността са друга бира...

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Така ли енови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано07.12.22 20:50



Искам само да кажа, че човек колкото и луд и гениален да е, сам нищо не може да направи. Всеки лидер, променил нещо в човешката история, има нужда от съратници, съмишленици. Те са неговата аудитория - от нея той получава обратна връзка и съответно коригира по някакъв начин действията и посланията си, за да получи подкрепата й и осъществи намеренията си.

С това съм съгласна. Но предишния ти пост го разбрах в смисъл, че искаш да кажеш, че психично болните, психопатите, нарцисистите правят всичко, което правят само заради одобрението и благословията на нормалните. В такъв смисъл излиза,че психично болните съществуват само чрез и заради нормалните. Не си ли искала това да кажеш?



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано07.12.22 21:01



нарцисизмът е сериозна диагноза и тя не може да се поставя така леко навсякъде.
Лъчи, то аз като се разрових и се задълбочих да чета за нарцисистите, се оказа че те били много видове. Агресивни, активни, скрити, пасивни и прочие.
А това изказване на професора е може би отпреди сто години, не знам. Тогава психиатрията сигурно е била в зората си. Оттогава до днес е събрано вече количество емпиричен материал, изследвания и наблюдения. Знането ни за тези болести се е развило и променило. С което искам да кажа ,че този цитат може да не го считаме за миродавен.
Кой е Фирдоуси?



Тема Re: Така ли енови [re: FlLERO99]  
Автор vida1929 ()
Публикувано07.12.22 21:07



Какво ти е на външността!? Добре си. Освен това някои жени смятат, че бирените коремчета са секси и придават тежест на мъжа.



Тема Re: Така ли енови [re: Baldrian]  
Автор vida1929 ()
Публикувано07.12.22 21:17



Мъжете обичат неадекватни жени, а ако са нарцистични и психопатични....

Защо обичат неадекватни? Не е ли защото мъжът по природа е доминираш и търси по-слаби от него жени, които да му се подчиняват. Но представям си... ако се съберат нарцистичен мъж и неадекватна жена ще се получи ...ужас

-липса на диалог, истерична борба за надмощие и надлъгване, нефункциониращо семейство, нещастни психически увредени деца...
Според теб възможна ли е нормална връзка с нарцисист?



Тема Re: Така ли енови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано07.12.22 21:31



Не. Не съм искала това да кажа.

Нормалните почти с нищо не допринасят към историята на човечеството.
Холи

Аз:
Не съм съгласна с Пьотр!

Те("нормалните") са аудиторията и публиката за чието внимание другите(онези направили нещо значимо в исторически план) се борят и правят каквото правят, за да спечелят благоразположението им(на "нормалните").

Тоест - всичко случило се в човешката история е с тяхна благословия.

В никакъв случай не излиза че психично болните съществуват само чрез и заради нормалните

Както и в написаното от мен няма такова внушение че психично болните, психопатите, нарцисистите правят всичко, което правят само заради одобрението и благословията на нормалните



Тема Re: Така ли енови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано07.12.22 22:03



Аха, сега разбрах





Тема Re: Така ли енови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано07.12.22 23:44



Вместо "допринесли в световната история" предлагам "оставили следа".



Тема Re: Така ли енови [re: Vitalite]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано07.12.22 23:52



Добреееее


Не си, не си...
А публиката само негласно подкрепя, тогава си е симпатизант...
Но когато не подкрепя, примерно доведе до някакъв конфликт, война... пак, като несимпатизант на идеи, е съучастник за възникване на последващи събития.
Т.е. отговорността отново е на нормалните.
Е, как да не е привлекателно да си в друга категория?!



Тема Re: Така ли енови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано07.12.22 23:56



Моите желания са по-скромни. Учех го да е щастлив...
Стана като една кегла бута други...
- за да е щастлив, отстоява неговите желания...
- не пречи на кеглите в съседния коридор...



Тема Re: Така ли енови [re: Trickyyy]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано07.12.22 23:58



Точно тук няма какво да кажа, освен да "сваля шапка"...



Тема Re: Така ли енови [re: Trickyyy]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано08.12.22 00:05



И... Да добавя, че с 1 цитат даваш надежда на мислещите, знаещите, разсъждаващите, благорзумните и пр., че шанс имат...



Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано08.12.22 00:10







Тема Re: Така ли енови [re: FlLERO99]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано08.12.22 00:12



А като е другото твое аз, може да се окажеш, не толкова интересен на себе си и на света, но да не те е грижа колко си интересен, а просто да си удовлетворен от други, не по-малко ярки, преживявания и хора в живота ти...
Това, че си имал интересна тема не е нещото което те идентифицира, а самият ти интерес и задълбочаването ти с действия в него...
Т. е. намирам за по-интересен самия живот, съпоставено с дневника, в който е отражението му



Тема Re: Така ли енови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано08.12.22 00:25




За мен ти продължаваш да си нарцисист, извинявай.

Но го надминаваш с пълна газ, опитвайки се да му отнемеш славата на такъв, с това си изказване...
Ти си такъв, ти си онакъв... Избягвай това...



Ако искаше да допринесеш за тази тема, щеше да проучиш кой е руския психиатър, кои са онези 20-те и какви са техните диагнози , да стигнеш до съвременните психо-невролози...

Трябва да пуснем тема сега - колко ни влияе нечий авторитет върху възприемане на мисъл/изказване...
Понякога царят е гол, но друг път, на нудисткия плаж облеченият е неадекватен...


П. П. Мини после ми поправи правописните грешки, че си откривам нови и нови. Благодаря.





Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано08.12.22 00:33



Първите действат не толкова, за да променят нормите, а живеят по своите собствени правила, нарушавайки общоприетите.
Правилно ли съм те разбрала?



За останалите, които си определила като послушни, пак мисля, че има шанс за интересен живот. Шахматистите имат милиони комбинации от възможни и пак имат адрвналинови ситуации. Когато имаш избор е нещо Велико за човека - да го видиш във вариантите и да решиш кой от всичките...

За бунтарството. Отстояваш себе си, виждането си, но щом се бунтуваме, значи вече сме по правилата на другите, не сме съумяли да сме по нашите правила в тази игра и... се налага да се бунтуваме заради противоречие на ситуацията с вътрешната не убеденост за правилност или за удовлетворяване на желание.



Тема Re: Така ли енови [re: Vitalite]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано08.12.22 00:50



За майката на Левски... И на който и да е...
На всеки би казала сходно, както и за това да помисли за собствения си живот.
Родителят първо ще направи точно това - да опита да предпази детето си, после ще е на негова страна в битката със света...
Вида съвсем наскоро разказваше как ще се изправи пред ченгетата да поеме вина вместо някой от семейството й...
Та първо родителят ще опита "да вразуми", после в пристрастието към детето си ще е на негова страна в каузата, за която е... Та даже, ако ще да е в не толкова сериозни неща... А примерно в интерес към спорт, наука... или престъпление... Родителят опитва да предпази, но и да оправдае...
Като е знаела, че себе си е отжалил, би се опитала да го спре заради любовта му към нея... Ако е имал деца, щеше да я има репликата: за децата помисли ли...
Трябва ни тема и за майпините манипулации





Тема Re: Така ли енови [re: FlLERO99]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано08.12.22 00:54



Все си мисля, че за някой, който е тренирал и има навици за спорт, е по-лесно да се върне върне в играта или да я смени с друга активност. Предполагам, че даже докато си на работа, можеш да си активен. Греша ли?



Тема Re: Така ли енови [re: holi_day]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано08.12.22 10:03



Ти си описала в някаква степен майчините манипулации.



Тема Re: Така ли енови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано08.12.22 10:03







Тема Re:нови [re: holi_day]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано08.12.22 17:36



Не, моята визия не е такава. Но не ми се обяснява. Няма смисъл.



Тема Re: Така ли енови [re: Vitalite]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано09.12.22 00:17



Да



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано09.12.22 00:20



Ок



Тема Re: Така ли енови [re: Baldrian]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано09.12.22 00:33



Всеки харесва всичко и търпи всичко, ако е с всичкия си.


Иначе не успява да изтърпи.



Тема Re: Така ли енови [re: holi_day]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано09.12.22 10:49



e, не!
именно границите ни са показател за нормата.
да пазиш своите и чуждите...
да търпиш и харесваш всичко не е норма. на жаргон е помиярщина, нездравословно е и в различните контекстове-различно отклонение...ако трябва да се придържаме към тематиката на заглавието



Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Така ли енови [re: vida1929]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано09.12.22 10:50



не, здрава връзка с нарцисист не е възможна...
но по-подробно при повече време



Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Така ли енови [re: Baldrian]  
Автор vida1929 ()
Публикувано09.12.22 15:31



В нета има много информация по темата. Може да слагаме линкове и да обсъждаме. Тук ли да го направим или в отделна тема? Например:





Тема Re: Така ли енови [re: holi_day]  
Автор FlLERO99 (оптически пост )
Публикувано10.12.22 10:46



Имам проблем със сърцето който ми пречи да се върна към фитнеса.Правил съм опити да възстановя тренировките през есента на 2007ма и лятото на 2011та и не стана, стария проблем отново се появи.



Тема Re: Така ли енови [re: holi_day]  
Автор azazel.ehnaton@abv.bg (пристрастен)
Публикувано10.12.22 15:19



Значи патоса на темата се губи !



Тема Re: Така ли енови [re: holi_day]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано10.12.22 16:04



Пьотр Ганушкин, психиатър

ДОБРИЯТ И БЕЗПОЩАДЕН ДОКТОР ГАНУШКИН: ПРЕД НЕГО СЕ ПРЕКЛАНЯЛА ЦЯЛА МОСКВА

На 23 февруари 1933г. умира психиатърът Пьотр Борисович Ганушкин. Той не обичал дисциплината, поставил страшна диагноза на Есенин, вдъхновявал Илф и Петров и смятал психичните заболявания за глупост.

ОТКЪДЕ ЗАПОЧВА БОЛЕСТТА

Пьотр Ганушкин се родил през 1875г.в Рязанска губерния в интелигентски-дворянско селско семейство.Още в гимназията тринадесетгодишният Ганушкин забочнал да се интересува от присиатрията. Тогава все още от психологията, той започнал да изучава несходството в характерите на преподаватели и гимназисти. По това време прочел труда на физиолога Иван Сеченов "Рефлекси на главния мозък". Един от неговите кумири бил д-р Баженов, по онова време основател и директор на рязанската присиатрична болница. Баженов бил един от първите, въвели така наречената система за нестеснение на психиатричните пациенти - демонстративно изгарял усмирителните ризи, отказал се от оковаването във вериги, а не много тежко болните въдворявал в обикновени семейства. Пациентите успешно се социализирали, а в семейната каса влизали допълнителни копейки.

Петя бил отличник, с лекота общувал със съучениците си, но избягвал официалните събития. Не обичал дисциплината и не искал да бъде като всички.Завършил гимназията със златен медал и заминал за Москва. Постъпил в Медицнския факултет и след трети курс се ориентирал към прихиатрията. Завършил университета през 1898г. и му предложили длъжност на ординатор. Отказал го, ординаторът бил също и надзирател, това не пасвало на свободолюбивия Ганушкин. Постъпил в амбулаторна клиника.

След четири години вече придобил известост в професионалните среди. Старшите колеги го препоръчали за член на Московското общество на невропатолозите и психиатрите. През 1904г. Ганушкин защитил дисертация на тема "Острата параноя" и станал доцент в катедрата за душевни болести към Московския университет. Негов специалитет станали граничните състояния между психиатричната норма и болестното състояние. Ганушкин твърди, че между психичното здраве и болестта съществува междинна, гранична област, заета от такова състояние, което не може да бъде отнесено нито към болестта, нито към здравето. В резултат този полупациент не може "безболезнено за себе си и другите да се приспособи към заобикалящата го среда". Решението на този проблем виждал в подобряването на самото общество, в неговата хуманизация. Усещането за доброжелатерност, чувството на увереност, безопасност и душевно спокойствие действат в такива случаи по-добре от всякакви лекарства.

РЕВОЛЮЦИЯТА КАТО ТРАВМАТИЧНА ЕПИДЕМИЯ

Ганушкин придобил славата на рядък диагностик, лекар, способен да разпознае настъпващата болест по някакви микроскопични признаци. За това само талант не стигал, трябвал му опит. И Ганушкин сремително го придобивал, за седмица приемал до 300 пациенти. А сред тях имало различни хора, някои агресивни, дори въоръжени. Съпругата му си спомняла, че в такива случаи той се приближавал плътно до тях, никога не се хвалел с това, смятал го за дълг на психиатъра и казвал, че ако умре от ръката на душевноболен, ще е загинал на своя пост. Спасил много болни и роднините им, като ги обезоръжавал.

Дори експериментирал у дома с близките си. Например, сядал да пие чай и карал сина си Алексей да ходи напред-назад пред него. Казвал му: "Льошка, напразно набиваш крак, нищо няма да получиш, като глупак ще се прибереш". Наблюдавал какви са реакциите на човек, когато го дразнят. Домашните не му се обиждали, самите те също много се увличали в това.

През 1906г. Ганушкин постъпил като лекар-ординатор в известната Алексеевска присиатрична болница. Продължил да чете лекции, да пише научни трудове. През 1914г. при започването на Първата световна война бил призован в армията, но не на фронта, а в Петроградската морска болница. Но не, защото на фронта е опасно, а защото за него била нужна строга дисциплина, която твърде затруднявала доктора.

През 1917г. Ганушкин се завърнал в Москва и станал професор по психиатрия. Не поддържал революцията, както и войната, наричал я "травматична епидемия". По-късно също демонстрирал своята неприязън към новия строй. През 1927г. публикувал статията "За една от формите на натрупана психическа инвалидност", в която твърдял, че причината за това разстройство е "продължителна и интензивна умствена и емоционална преумора". Никой не се съмнявал, че психиатърът имал предвид новия спешен, нервен, напрегнат и с постоянно усещане за опасност начин на живот. Бил обвинен в скандал, в опит "чрез реакционната си теория да води борба с темповете на социалистическото строителство". Впрочем, Ганушкин ловко се измъкнал, като написал статията "За опазване на здравето на партийния актив", в която неудържимо ласкаел държавното ръководство: "Нашият опит в изучаването на партийния актив и неговите здрави кадри без съмнение доказа, че сред тези активисти има хора, които не показват и най-малко занижаване на умствената дейност и могат щедро да изразходват силите си, без да се спрат пред никакви трудности". Разминало му се без неприятности.

При това, революцията, преобърнала живота на много руснаци, за психиатъра била добре дошла, колкото и цинично да звучи. Неговото поле на дейност много се разширило и станало по-разнообразно. Пациентите му се припознавали с Ленин, Керенски, Николай Втори. Появили се нови теми за полудяване - глад, разруха, чекисти.

Богатият талант на Ганушкин разцъфнал още повече. Той станал кумир за студентите си. Един от тях си спомня: "В аудиторията Ганушкин провеждаше интимни и проникновени беседи с лудите, той умееше да покаже особеностите на тяхната болест толкова ярко, че после, докато вървяхме по улицата, ние намирахме в самите нас такива признаци и неволно брояхме улични фенери, прозорци на къщи или се предавахме на натрапчиви мисли. Във всеки от нас намирахме черти от психиатричните типове или конституции".

И не само студентите, пред Ганушкин се прекланяла цяла Москва. От спомени на съвременник: "При него ходели артисти, литератори и интересни девойки. Самият той приличаше на Квазимодо, но неотразимо се харесваше на всички".

Впрочем, на Ганушкин му се наложило да прегледа Есенин. Заключението било тъжно: "С. А. Есенин, на 29г., страда от тежко нервно-психично заболяване, изразяващо се в тежки пристъпи на разстройство на настроението и в натрапчиви мисли и влечения. Това заболяване прави гражданина Есенин неспособен на отговорност за извършените от него постъпки".
Което потвърждават и многобройните мемоари.

ГАНУШКИН, ТОЙ Е ТИТАНУШКИН

Относително млад, само на 50г. издал фундаменталния си труд "Клиника на психопатиите: статистика, динамика и систематика". Новаторски и много нужен за така наречената "малка психиатрия", тази, която се раними, неразвити форми на психичните заболявания.

Ганушкин отделя пет основни типа психопатични личности:
циклоиди, астеници, неустойчиви, антисоциални и конституционално глупави.
Сред тях съществеват и множество подвидове - възбудими, неврастеници, мечтатели, фанатици, патологични лъжци.

Тази класификация на психопатиите се приема за основа.

Особено интересен е петият тип, конституционално глупавият. Ганушкин пише: "Тези хора са вродено ограничени, глупави по рождение... Подобни хора понякога се учат добре /като цяло имат добра памет/ не само в средното, но и във висшето училище. Но когато навлизат в живота, когато им се наложи да прилагат знанията си в реалността, да провявяват известна инициатива, се оказват напълно безплодни. Те умеят да се държат добре в обществото, да говорят шаблонни, банални неща, но не проявяват никаква оригиналност... Една от отличителните черти на конституционално ограничените е тяхната голяма внушаемост, постоянната им готовност да се подчиняват на гласа на обществото, на общественото мнение... Те са хора на клишето, баналността, модата... Конституционално ограничените психопати винаги са консерватори... Към конституционално глупавите можем да отнесем и онези своеобразни субекти, които се отличават с голямо самомнение и които с високопарен и тържествен вид говорят общи неща или лишени от смисъл витиевати фрази, представляващи сбор от пищни думи без съдържание.... В грубо елементарния живот те често се оказват дори по-приспособени от така наречените умни хора".

Илф и Петров в "Златния телец" въплътили прочутия лекар в образа на психиатъра Титанушкин:
"Сутринта от командировка се завърна професор Титанушкин. Той бързо прегледа и четиримата и веднага нареди да ги изхвърлят от болницата. Не помогнаха нито книгата на Блейлер и сумрачното състояние на душата, усложнено от маниакално-депресивна психоза, нито "Ярбух фюр психоаналитикунд психопатологик". Професор Титанушкин не уважаваше симулантите."

Ганушкин също е и един от прототипите на доктор Стравински от булгаковия роман "Майсторът и Маргарита".

Но, и в здравето на Ганушкин настъпили усложнения. Не, не с психичното, там всичко било прекрасно. Най-банална соматика - тумор на вътрешните органи на фона на сърдечна недостатъчност. Пьотр Борисович бил далеч от здравословния начин на живот, в нищо не се ограничавал и хапвал много сладкиши. Оперирали го най-добрите специалисти, но напразно.
През 1933г. великият психиатър починал. Бил едва на 57г. Пет хиляди души дошли да го изпратят в последния му път.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Така ли енови [re: holi_day]  
Автор blue jewel ()
Публикувано18.12.22 14:17



Изкуството е вид терапия. Така че за някои от изброените вероятно е така. А от друга страна знаем, че гениалността граничи с лудост. Та склонна съм да вярвам, че има нещо истинно в твърдението ти.



Тема Re: Така ли енови [re: vida1929]  
Автор blue jewel ()
Публикувано18.12.22 14:19



Честър Бенингтън от Линкин парк. Самоуби се преди няколко години заради депресия. Имал е жени, деца, пари, световна слава. Но депресията не прощава.
От известно време много ги слушам.

Бритни Спиърс - беше години наред под попечителството на баща си заради психично разстройство.

Абе много са и от съвременните. Ако взема да пиша за всички, няма да ми стигне мястото.

Редактирано от blue jewel на 18.12.22 14:37.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.