Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:22 28.09.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Тема Молба за помощ към математиците в клубанови  
Автор aiumi ()
Публикувано13.11.21 14:53



Знам, че тук има много такива :)

Та - молбата ми е за помощ за решаване на една задача. (засега)

Ето я:

В квадрат със страна 1 са избрани 51 точки. Да се докаже, че съществуват три от тези точки, които могат да се покрият от кръг с радиус 1/7



Тема Re: Молба за помощ към математиците в клубанови [re: aiumi]  
Автор Цар Из Род (Цар Из Род)
Публикувано13.11.21 17:13



Ако избера най-външните да са върху периметъра на квадрата, разстоянията между най-близките точките, ако са разпределени равномерно, стават 1/6. По нарядко няма как да се разпределят.
Реално винаги ще хващам 2 точки в окръжност с радиус 1/7.
Остават две точки, които трябва да сложа някъде. Реално едната е излишна, защото и да бяха само 50 пак няма къде да сложа последната точка, така че да не влизат 3 в окръжност с радиус 1/7.
7х7 = 49 и две остават, които няма къде да сложа, така че да избегна натрупване на точки.

Е-бане


Тема Re: Молба за помощ към математиците в клубанови [re: Цар Из Род]  
Автор aiumi ()
Публикувано13.11.21 19:56



Благодаря, и на мен това ми бяха първите разсъждения, но начертах "мрежата" от 49 точки и окръжността, и видях, че тя покрива 4 точки, разположени през максимално разстояние (1/6), и една от останалите 2 (до 51) би могла да бъде 5-та, а не 3-та. Не разбирам къде греша, или как да "подкрепя" това разсъждение с някакви изчисления. :(

ПП Имам право да се консултирам с целия свят за тази задача, но накрая трябва да представя само едно решение.



Тема Re: Молба за помощ към математиците в клубанови [re: aiumi]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано13.11.21 20:29



Възможно най-разстланият начин, по който могат да се наредят 49 точки в квадрат със страна 1, е квадратна матрица 7х7, при която всеки ред и всяка колона от точки отстоят на разстояние 1/6 от следващите.

При такова нареждане от точките, кръг с радиус 1/7 може да покрие най-малко 1 точка – всеки един от 49-те случая, при които центърът на кръга е в някоя от така наредените 49 точки. Където и да се сложи 50-тата точка вътре в квадрата, тя ще отстои на разстояние не повече от (sqrt2)/12 от най-близката до нея съседна точка, образувайки с четирите най-близки до нея точки нещо като фигурата 5 от обикновено зарче.

Понеже (sqrt2)/12 е по-малко от 1/7, колкото е радиусът на окръжността,

(sqrt2)/12 < 1/7
2*49 < 144
98 < 144

, тогава кръг с радиус 1/7 и център, който се намира на произволно място от площта на квадрата, образуващ с 50-тата точка нещо като фигурата 5 от обикновено зарче, ще съдържа не по-малко от 2 от наредените до момента 50 точки и не повече от 5. Понеже 3 е между 2 и 5, следователно дори и при този начин на нареждане на 50 точки, който осигурява възможно най-голямо разстояние между тях, съществуват 3 точки, които могат да се покрият от кръг с радиус 1/7. Това са петдесетата точка и двете най-близки до нея. Как? Чрез поставяне центъра на този кръг в средата на отсечката, образувана от последно споменатите 2 точки (които са най-близо до 50-тата). Така поставен, центърът би отстоял на разстояния 1/12 от тези 2 точки и разстояние не повече от 1/12 от петдесетата, и понеже 1/12 < 1/7, тогава окръжността с радиус 1/7 би съдържала тези 3 точки.



Добавянето на 51-вата точка не променя с нищо решението на задачата – щом за 50 произволно наредени точки винаги съществуват три, такива че да могат да се покрият от кръг с радиус 1/7, значи и за 51 може.



Редактирано от Nuke Dukem на 13.11.21 20:38.



Тема Re: Молба за помощ към математиците в клубанови [re: aiumi]  
Автор Цар Из Род (Цар Из Род)
Публикувано13.11.21 20:39







2*a = 0,2
1/6 = 0,166

т.е. винаги ще можеш да поставиш окръжността така, че да хваща минимум 4 точки.

a: половината дължина на страната на квадрата.

а = r/sqrt(2)

Е-бане

Тема Re: Разсъждение №2нови [re: aiumi]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано13.11.21 21:19



Можеш да се опреш на разсъждението, че няма начин, по който да се наредят 49 точки в квадрат със страна 1, така че да НЕ съществуват поне 4 точки, които да се покриват от кръг с радиус 1/7, следователно съществуват и 3, които да се покриват от такъв кръг, а щом няма как 49 точки да се наредят по такъв начин, значи няма как и 50, а също и 51, следователно в квадрат със страна 1 и 51 произволно разположени в него точки винаги съществуват 3, такива че да се покрият с такъв кръг.





Тема Re: Молба за помощ към математиците в клубанови [re: Цар Из Род]  
Автор aiumi ()
Публикувано14.11.21 10:38



Да, изглежда, че е така, благодаря!



Тема Re: Разсъждение №2нови [re: Nuke Dukem]  
Автор aiumi ()
Публикувано14.11.21 10:43



Благодаря ти много и на теб, явно е така, мен ме смути това, че обикновено в условията на задачите няма излишни неща, но в случая май не е така.



Тема Re: Молба за помощ към математиците в клуба [re: aiumi]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано19.11.21 00:20



Бях я взел тая книжка за децата. Нулев интерес






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.