Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:21 27.05.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Биолингвистика  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано22.06.21 08:03



от Платон, през картезианците, до Чомски и гугъл транслейт.

Според вас - какво е общото(има ли го) между био-то, енергията и човешките езици?



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано22.06.21 11:21



ми в началото бе слово, езикът създава реалността, или по-скоро мислите я създават, но пък мислите се мислят се мислят на съответния език, тъй че наистина езикът създава реалността

затова всяка промяна на реалността се извършва с промяна на езика - с въвеждането т.нар новговор

ние в социалистическата реалност си имахме официален социалистически език, пълен с новосъздадени думи като бекапе, текезесе, апека, депека, тевеу, хоремаг, градски комитет, закапече, декамесе, бенеа, ресео и т.н и т.н.

тази реалност я смениха като въведоха нови думи - пушкало, возило, ченге, терор, трева, топченге, престъпен бос, депутат, стачка, алтернативен синод, реконтрадезинформация, чалга и т.н и т.н. ... спомням си какви епични борби бяха 1990-та в народното събрание за въвеждането на думата президент на държавата - комунистите се съпротивляваха до последна капка кръв, защото знаеха колко е важна всяка дума - спомням си че в новата конституция беше записано президент, в скоби председател - това бе компромиса, без който нямаше да иа конституция

сега отново се извършва коренна промяна и в английския език навлизат скоростно нови думи като Cultural appropriation, Identity politics, Inclusive, Indigenous People, Intersectional, Representation, Systemic oppression, Whitewash, Gender spectrum, Transgender и т.н. и т.н.

вероятно тук повечето си нямате хабер от понятие какво означават тези думи, всичките те са стожерите на новата полит-коректна реалност, която вече напълно промени т. нар. "западен свят", която никак не изглежда розова, най-вече за нас, хората с бяла кожа, които според същата тази нова реалност сме расисти и насилници по рождение, без дори да го осъзнаваме и в новата реалност на нас ни е отредено меко казано твърде незавидно място



Тема Re: Биолингвистиканови [re: DarkSide]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано22.06.21 14:44



вероятно тук повечето си нямате хабер от понятие какво означават тези думи...
ми така, де
интересува ни само crypto trading и да работим от къщи или някое приятно място с плаж и шезлонги



Тема Re: Биолингвистиканови [re: DarkSide]  
Автор blood9 ()
Публикувано22.06.21 16:17



"езикът създава реалността, или по-скоро мислите я създават"

Като си толкова запознат с това какво е Реалност, я отговори.

Само Бог ли може да създаде триизмерна реалност и тази Вселена или това е Виртуална реалност и може и други същества да я пресъздават.

Редактирано от blood9 на 22.06.21 16:19.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано22.06.21 16:45



Биолингвистика?

Квой туй, бря? Звучи ми като био пържола.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun

Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано22.06.21 19:00



Общото е менталността.
Човешката реч предава смисли.
Затова и гугъл транслейт и други подобни програми не могат да превеждат правилно всичко. Те не предават смисъла, например не различават смислово омонимите.

Редактирано от vida1929 на 22.06.21 19:25.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано22.06.21 19:26



Ей, чудни сте! Радвам се, че пътищата ни - било и виртуални - се пресякоха : )



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор blood9 ()
Публикувано22.06.21 20:08



Обратното е, първо мисли после говорене. Е има и жени зомбита дето говорят без да мислят. А езиците са направени нарочно за да сме зомбита. Не сравнявай точността на компютъра с извратените зомбита.

Редактирано от blood9 на 22.06.21 20:10.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: blood9]  
Автор vida1929 ()
Публикувано22.06.21 20:39



Езиците не са измислени, а са възникнали на един етап, когато съзнанието и мозъкът са достатъчно развити .
Човешкият език е феномен. Всички езици имат обща основа. Всички езици имат минало, сегашно и бъдеще време, с изключение на китайския който няма глаголни форми за минало време.
Всички езици имат думички за абстрактни понятия като философия , наука и прочие.
В индивидуалното развитие също има общи неща. Всички деца, независимо от средата проговарят на около 1година и 2-3 месеца, ако са умствено здрави, без значение етнос,народност, материално положение . И за детето на краля и за циганчето в Столипиново това е общо. Езиците има общ геном.





Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано22.06.21 20:49



И ти си чудесна, щом пускаш такива теми.
Чомски казва, че езикът е креативен. Той казва, че езикът създава в самия акт на говорене и, че е уникален фактът, че човек разбира една мисъл, без да я е виждал, чувал или създавал. Езикът има свойството да се поражда във всеки един нов езиков акт.
Което още веднъж ни напомня какви уникални същества сме.
И нещо уникално,което ми се случи и има общо с принципа на синхроничността. Нали ви писах скоро, че започнах да уча английски. В един момент когато се бях отчаяла и почти се бях отказала, изведнъж незнайно как на декстопа ми се появява статия, в която Чомски казва, че освояването на лексиката и граматиката на даден език е естествен процес и дъра-бъра в този смисъл. Стана ми ясно, че е достатъчно да слушам автентична английска реч и няма значение какви точно учители, курсове ще хващам, и колко ще се напъвам да уча. Така или иначе, ще го науча.

Редактирано от vida1929 на 22.06.21 21:15.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор blood9 ()
Публикувано22.06.21 21:59



Глупости. Всичко е нагласяване.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 02:07



Според вас - какво е общото(има ли го) между био-то, енергията и човешките езици?

Нищо – поредната шарлатанска хаплология. Чул някой за биология, махнал логията от тази дума, понеже му било трудно да я изговаря, и решил да я замени с лингвистика като започне да говори за биолингвистика, заблуждавайки се, че така би звучал по-умен, рафиниран, усъвършенстван и важен, отколкото всъщност е. Сякаш има химиолингвистика.

Правилната дума е просто лингвистика. Оттам можеш да му добавиш всякаква представка – био-, хемо-, математико-, франко-, италиано-, англо-, германо-, българо-, гео-, транспортно- (ето ти нова наука: транспортна лингвистика – науката, изучаваща специалната терминология в транспортното строителство), инженеро- (като транспортната лингвистика, само че този път говорим за науката, която изучава научната терминология в строителното инженерство) и каквото изобщо ти хрумне наум.

С неорайхиянството на твоя идол Новагодин е същотото. Чул бай ти Вилхем Райх, че името му означава богат, заможен, изобилен, проспериращ, разкошен, пищен, разточителен, изобилстващ, плодовит, плодороден, значителен, луксозен, великолепен, избуял, и решил да капитализира, извличайки полза от това, че името му звучи имперско, а след това някой друг добавил едно "нео" отпред и по този начин си завъдил стадо от хомо сапиенс сапиенси. Затова и г-н Кралев е избрал да се развива именно в тази област – защото фамилията му звучи по кралски. Ако ти си чувала обаче за такова мъжко име като Крал – браво. Аз лично не съм. Може някои така да си кръщават децата, но на мен това ми звучи доста циганско. Нали знаеш скоропоговорката – крал Карл и кралица Клара крали кларинети.

Това в сериозната наука се нарича или най-точно казано, . Само защото си добавил био пред думата лингвистика не означава, че заслужаваш времето (а времето е пари, следователно – парите) на хората.





Тема Re: Биолингвистиканови [re: DarkSide]  
Автор Raffaa (член)
Публикувано23.06.21 10:37



Хубу де, ама то в крайна сметка това не от вчера. Замазвацията /проява на лицемерие/ на положението си е от край време и на глобално ниво, и на личностно. Както и да я украсим, винаги е едно и също.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано23.06.21 10:39



Предлагам да ограничиш заяжданията си с Новагодин в неговата тема. А още по-добре ще е да спреш с тях.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор blood9 ()
Публикувано23.06.21 10:52



Nuke Dukem, неорайхиянството и всякаквите там заблуди ни обучават постоянно да си мислим, че сме несъвършенни и да се лекуваме. Вместо да се наслаждаваме на живота и кой докъдето може.

И се научи да си морален, а не постоянно да си мислиш, че си болен. Защото на оня свят няма да те питат защо не си живял с години повече, а какви грехове имаш.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: DarkSide]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано23.06.21 10:59



Предлагам да ограничиш заяжданията си с Новагодин в неговата тема. А още по-добре ще е да спреш с тях.


Що, потребителят вече не е ли в Червената книга на защитените екземпляри?
Нали до вчера беше и на други потребители официално им бяха дърпани ушите, че го дразнят?

Сега, защитен пациент ли е или какво?
Ква е последната политическа линия, че вече станахме на луди калинки да следим ежедневната предпоследна програма на ръководството.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun


Тема Re: Биолингвистиканови [re: alisalisa]  
Автор blood9 ()
Публикувано23.06.21 11:04



Парадокс е, че "нормалните" обиждат много повече лудите, отколкото "лудите" тях.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: alisalisa]  
Автор Raffaa (член)
Публикувано23.06.21 11:05



Аз си почнах един приятен лежерен разговор с шефа и веднага дойде да съсипеш ситуацията. Изчакай малко де.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: alisalisa]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано23.06.21 11:44



няма защитени, има напомняне при прекалено увличане в спора, защитеността и партийните линии са си твои интерпретации



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано23.06.21 12:30



Ше се изненадаш колко пари се харчат от десетилетия покрай биолингвистичните изследвания.

Неорайхиянството ми е на практика непознато(виж с йога се занимавам от десетилетия). Нямам и никаква причина да си издигам за идол Новагодин.

Но ако ти имаше своя идея, или личен проект, в които да инвестираш времето на живота си, нямаше да си такова малко, злобно човече със закрепостен майнд.

Развитието на личността не е в права пропорция нито с придобиването на образователни степени, нито с изкачването по обществената стълбица. Добрата новина за теб е, че тъй като се намираш в подножието на пирамидата, имаш накъде да растеш.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: DarkSide]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 13:16



Аз предлагам да спре със спама.





Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 14:09



Човешкият език е феномен.

Сякаш езикът на китовете не е феномен.





Тема Re: Биолингвистиканови [re: blood9]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 14:22



Неорайхиянството не обучава на нищо. Даваш 70 кинта, за да слушаш цял работен ден – и то в събота – глупостите на някой, който после да ги харчи вместо теб.





Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор vida1929 ()
Публикувано23.06.21 14:41



Темата е за човешкия език. Ако пуснеш тема за езика на животните, мога много да пиша.
Ако едно човешко дете е отгледано в другоезична среда, то проговаря на езика на тази среда. Примерно българско бебе, което живее в Англия, и чува само английска реч, естествено на година, година и два-три месеца, ще проговори на английски. Ако обаче кучка отгледа коте, то няма да проговори на кучешки език, нали, няма да започне да лае.
Ако котка отгледа кученце, то няма да започне да мяука.
Давам ти прости примери, щото-гледам си малко тъпичък.
Това не ти ли говори, че между всички човешки езици има нещо общо и това е човешкия мозък, който произвежда мисли , чувства и емоции, които пък имат енергия и пораждат действия и поведение и т.н.,
а при животните нещо от всичко това го няма и именно за това е темата.

Редактирано от vida1929 на 23.06.21 14:42.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: DarkSide]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано23.06.21 14:46



има напомняне при прекалено увличане в спора,

чакай де, още не се забелязва прекалено увличане.
първо ще има серия постинги с размер на чаршафи, посветени на болната тема,
после ще се нашляпа дежурната серия снимки на кучета, след нея идва серия оплаквания от набедения субект, тук требе да се включиш със забележка към някой, който му огговорил "неетично", това ще му сипе бензин за още една серия "за краставицата" и чак тогава може да ти се стори, че малко се е поувлякъл.

не може ей тъй от 5 изречения и забележка.
това да не е Новагодин, че да получава забележки от модератор след петото си изречение от общо десет!



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun

Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор blood9 ()
Публикувано23.06.21 14:58



Поне ще научат от Новогодин какво е Психологията, и това не е малко. Ти на да не си мислиш, че 5 часа опера за 70 лева не е по-малка гадост.

Редактирано от blood9 на 23.06.21 15:00.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: DarkSide]  
Автор vida1929 ()
Публикувано23.06.21 15:05



Гледам, спрял е да се заяжда с Новагодин, ама е подхванал мен.
Преди време от време на време си пишех с него, и на бележки му бях споделила за семейството ми. Сега той е изкарал съдържанието на бележката, естествено силно изкривено през неговата болна фантазия.
Отмъщава ми затова, че аз припомних факта, че две жени са се оплакали от него в полицията заради преследване от него. Това той го е писал в тема пред всички .
Настоявам за бан и да бъдат изтрити съответните постове.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: blood9]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 15:09



Вземи го от мен – 70 кинта за 5 часа опера е далеч, далеч по-добра оферта.





Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 15:25



В отговор на:

Ако едно човешко дете е отгледано в другоезична среда, то проговаря на езика на тази среда. Примерно българско бебе, което живее в Англия, и чува само английска реч, естествено, на година, година и два-три месеца, ще проговори на английски. Ако обаче кучка отгледа коте, то няма да проговори на кучешки език, нали, няма да започне да лае.



Сравняваш отделни видове (котка и куче) с еднакъв вид (хомо сапиенс сапиенс). Да, котката няма да започне да лае, защото не притежава необходимите органи за това и изобщо структурата на нейния вокален апарат е драстично различна от тази на кучето.

Това не означава, че ако си роден в България и в първите няколко години от твоя живот си чувала само българска реч, не можеш да проговориш на английска. Ако не ти е известно – дори и старите кучета могат да се научат на нови трикове.





Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано23.06.21 15:41



Преди години ти бях писала(в една тема), че от теб би станал добър проподавател. Сгрешила съм. Не знам какво ти се случва ин реалта, но ти не се справяш с живота си. Сертификатът по английски не е достатъчен, както и "грамотността" ти - прагматиката ти е крайно непонятна, семантиката ти убягва.

Ста'аш за дребен чиновник - бюрократ, който ше се перчи пред хората, които живеят с въображение и плам - действайки по проектите си, с членове и запетайки.

Редактирано от Vitalite на 23.06.21 15:42.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано23.06.21 15:44



Спамиш в темата ми. Моля, напусни.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 15:44



В отговор на:

Но ако ти имаше своя идея, или личен проект, в които да инвестираш времето на живота си, нямаше да си такова малко, злобно човече със закрепостен майнд.

Развитието на бла-бла не е в права пропорция нито с бла-бла, нито с бла-бла. Добрата новина за теб е, че тъй като се намираш в подножието на пирамидата, имаш накъде да растеш.



Лошата новина за теб е, че не съм нито малък, нито злобен, но закрепостен – да.

В отговор на:

Ше се изненадаш колко пари се харчат от десетилетия покрай биолингвистичните изследвания.



А ти би се изненадала от това колко пари се харчат от хилядолетия насам покрай транспорта на стоки.





Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор blood9 ()
Публикувано23.06.21 15:46



Предпочитам Новогодин пред опера.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 15:52



Съвсем прагматично и семантично ти заявявам, че бих дал 70 кинта за 5 часа опера вместо същото количество пари за 8 часа неорайхианство във всеки ден.





Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано23.06.21 15:52



Добрата новина за теб е, че хич не ми представлява интерес какъв си що си.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: blood9]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 15:53



Тогава отивай.





Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 15:59



Колко ми се молиш?





Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 16:00



В отговор на:

Бла-бла за теб е, че хич не ми представлява интерес какъв си, що си.



И?





Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано23.06.21 16:03



Сравнение между несравними неща.

И стига занимава хората с вълненията си относно неорайхиянството. Разбрахме, че просто не ти стиска да опитваш нови неща, малчо.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано23.06.21 16:05



спамишразкарайсисинтаксисапрагматикатаисемантикатаоттемата



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 16:06



Настоявам за бан

А защо да не те баннат теб заради тази

?

В отговор на:

Щом иска да защитава интересите на дир.бг, защо не сигнализира админа?
Никакъв защитник не е, а е един скучаещ пикльо, който се чуди къде да си убий времето.
А Новагодин много добре знае, че рекламата е забранена. Може би има някаква уговорка с дир.бг.








Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор Raffaa (член)
Публикувано23.06.21 16:09



Какво наемна хората, бе? Обикновено се почва от ' Аз съм това, пък вие не сте като мен'. Така, че почвай от там ти къде си и после ще я допродължим.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 16:09



Сравнение между несравними неща.

Точно така! Изживяването в операта е несравнимо!







Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано23.06.21 16:12



Факт.

Ама и дрги неща има в тая Вселена.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 16:13



спамишразкарайсисинтаксисапрагматикатаисемантикатаоттемата

Научи се да пишеш, все пак темата е за лингвистика.







Тема Re: Биолингвистиканови [re: Raffaa]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано23.06.21 16:13



Хаха... ох, извинявай, ама нещо не те разбрах?



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 16:16



Ама и дрги неща има в тая Вселена.

Какво например?





Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано23.06.21 16:17



чекаквообщоимауниверсалнатаграматикасправописа

междудруготоедниотнайумнитекнигисаписанипотояначиншпациитемеждудумитеипунктуационнитезнацисанавлезлинадостапокъсенетап



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано23.06.21 16:19



какпъкнешесигубявреметодагиобяснявамназакрепостеняккатотеб



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор vida1929 ()
Публикувано23.06.21 16:34



Ами да ме баннат, ако преценят.
Дрисльо, ти изнесе лична информация, което е наказуемо.
Писала съм ти нещо за мен и моето семейство на лична бележка, като съм разчитала на твоята коректност. А ти лайното му с лайно, го изтипоса в тема пред всички.
Разбираш ли разликата между моята вина и твоята? Келеш!



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 16:40



Какво точно би могла да ми обясниш?







Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 16:41



И кои са тези най-умни книги?







Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.06.21 16:49



Писала съм ти нещо за мен и моето семейство на лична бележка, като съм разчитала на твоята коректност.

...и реши да ми се отблагодариш чрез

:

В отговор на:

Щом иска да защитава интересите на дир.бг, защо не сигнализира админа?
Никакъв защитник не е, а е един скучаещ пикльо, който се чуди къде да си убий времето.
А Новагодин много добре знае, че рекламата е забранена. Може би има някаква уговорка с дир.бг.



?

В отговор на:

Ами да ме баннат, ако преценят.
Дрисльо, ти изнесе лична информация, което е наказуемо.
Писала съм ти нещо за мен и моето семейство на лична бележка, като съм разчитала на твоята коректност. А ти, лайното му с лайно, го изтипоса в тема пред всички.
Разбираш ли разликата между моята вина и твоята? Келеш!




Имате ли във вашия край думата "извинявай"? Влрочем как е келешът – отказа ли марихуаната?





Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано24.06.21 03:21



Като чуя био, знам че става въпрос за оня стелаж на който доматите за 3 пъти по-скъпи и са също толкова скапани, дори по-скапани. Био енергия, за какво говорим, метан от пръдня? Къде е електродвижещото напрежение, закона на кирхофф, първия да речем, приложим ли е? Що измислят нови думи за гледане на кафе и врачки





Тема Re: Биолингвистиканови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано24.06.21 08:04



Хммм... Гераско, разбирам, че и не подозираш за съществуването на гугъл сърч



Ей, момчета, чета ви и в съзнанието ми изплуват кадри от "Матрицата" - човешки същества, ползвани кат салата, за да хранят машините. До там ше ни докарате с ината си да не признавате неправотата си.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор Raffaa (член)
Публикувано24.06.21 09:39



Той Гераско гугъл сърча го умее по-добре от теб. Мани това. Ама ако си мислиш, че гугъл сърча не е в матрицата пък само ти си излязла от нея и това не е така.
Отделно филма е от 99 г. За двайсе години излязаха много други и матрицата вече е клише. Фърли няква по-висока топка, че нещо ми е скучно.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Raffaa]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано24.06.21 09:53



Именно :)



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Raffaa]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано24.06.21 10:11



Фърли няква по-висока топка, че нещо ми е скучно.


How about some

?




Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано24.06.21 10:34



Гераско, разбирам, че и не подозираш за съществуването на гугъл сърч

Ама ти си шляпнала някаква купешка изгъзица, за да поощриш народа да я търси през гугъл сърч ли?



Нещо като: прочетете си за домашно какво означава и елате да ви изпитам кво сте разбрали.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun

Тема Re: Биолингвистиканови [re: alisalisa]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано24.06.21 11:00



Глюпасти, Лиске



Не очаквах това от теб.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: DarkSide]  
Автор Raffaa (член)
Публикувано24.06.21 11:07



Ама Чалънджъра как приятно го насметаха набързо, а?

Е, то е ясно, че без лицемерие ептен ще оголим дупетата, няма и как. 7 милярда сме на тая планета, се някак трябва да се разберем.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано24.06.21 11:18



Кажи тогава за какво е темата.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun


Тема Re: Биолингвистиканови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор vida1929 ()
Публикувано24.06.21 12:13



Закона на Кирхов приложим ли е?

Защо да не е приложим!? Човешкото тяло има електрическо поле, и всеки отделен орган също има електрично поле. Знам, че сърцето е органът с най-силно електрическо поле, то се чувства на няколко метра около човек.
Биоенергията е енергията на всички живи организми- животни, човек и растения. И всички закони на биохимията, физиката, електричеството и прочие важат за тях, както важат за всичко.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Raffaa (член)
Публикувано24.06.21 12:49



Тръгнала си в посока, в която ще трябва да осигуриш безплатен ток. Тъй че умната.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано24.06.21 13:11



Виталия, ти наистина пускаш едни теми-тестове за проверка на знания, дето поне да имаха най-отдолу и верните отговори, човек да си направи справка и да си сложи
оценка





Тема Re: Биолингвистиканови [re: DarkSide]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано24.06.21 13:31



ми в началото бе слово, езикът създава реалността, или по-скоро мислите я създават, но пък мислите се мислят се мислят на съответния език, тъй че наистина езикът създава реалността

А още по-в началото е била тишината и тъмнината.





Тема Re: Биолингвистиканови [re: Raffaa]  
Автор vida1929 ()
Публикувано24.06.21 13:59



Всеки има енергията на своето тяло, да си я ползва, както иска.
Защо умната, аз знам пред каква аудитория пиша тук, едни ще се опитат винаги да ме разберат, други-винаги ще ме подиграят, трети-ще са по средата. Аз пиша на първите.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано24.06.21 14:33



В отговор на:

Бла-бла е бла-бла на всички живи организми- животни, човек и растения.



А човекът не е животно, така ли?





Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор vida1929 ()
Публикувано24.06.21 14:42



Ти животно ли си?



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано24.06.21 14:51



А ти не си

?

Я виж какво пише там горе в класификацията вдясно от думичката "царство".





Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор vida1929 ()
Публикувано24.06.21 17:09



Нямам много време, така че кажи с две думи, каквото искаш да кажеш.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано24.06.21 18:05



Всеки човек, в т.ч. и ти, таксономически спада към царство животни. От всички животни (което включва и хората), хомо сапиенс сапиенс е обособен от останалите животни вид. Кучето – също.

Кралството (на английски), т.е. царството (както му казваме тук, в България), на английски се нарича анималия. На български – животни.

Вкратце – човекът също е животно, както всички останали животни, и спада в царство животни, но се различава от останалите по това, че е отделен от тях биологичен вид.

Тоест човекът е животно, кучето е животно, котката е животно, обаче дървото си е дърво.







Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор vida1929 ()
Публикувано24.06.21 18:09



Добре. А по темата ще напишеш ли нещо?



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано24.06.21 18:18



По темата – вече

.

ПП: Бих те посъветвал да обърнеш повече внимание на , за което Дарксайд . Отвори го, цъкни зъбното колелце (Settings) > Subtitles > Auto-translate > избери от менюто Bulgarian (чрез цъкане върху Bulgarian) и го изгледай – все нещо ще разбереш.



Редактирано от Nuke Dukem на 24.06.21 18:36.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: DarkSide]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано24.06.21 18:51



Каналът е супер, 10x.







Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор vida1929 ()
Публикувано24.06.21 18:55



Знам как се пускат субтитри. Не ми говори като на малоумна. Ако не разбирам нещо, ще питам. За какво се разказва този филм?



Тема Re: Биолингвистиканови [re: alisalisa]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано24.06.21 19:37



Амм... да видим - хипотезата за вродените идеи като че ли тръгва от Платон, възкресява се от Декарт, после Чомски я подхваща(универсалната граматика) и хоп стигаме и до биолингвистиката, която - грубо казано - се занимава с биологичните основи на езиците, които хората говорят, Чомскианската лингвистика оказва влияние върху езиците за програмиране, а така нар. обработка на естествен език пък е съществана за развитието на търсачките, преводачите и др.приложения, които обработват човешка реч. Общо взето - човешкият мозък и интелект усърдно се изучават заради развитието на ИИ.
Темата може би е затова какво знае човек като знае един език. А може да е за друго. На мен ми е любопитно в какво посока се отнася човешкото въображение.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано24.06.21 19:39



Е, аз съм противник на оценяващата образователна система

смятам, че унищожава детската креативност.

За теб, Вида - адмирации. Ти си изследовател по същност.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано24.06.21 19:47



За това как 1 + 1 ти го представят като (2 - 1) + (3 - 2), за да те объркат.





Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано24.06.21 22:50



Не знам нищо за вродените идеи, няма да гугля.
Не знам кой е Чомски, няма да гугля.

Тъпата дума биолингвистика в буквален превод значи живо езикознание.
Умряло езикознание няма, та не ми е ясно що за изгъзица е това.

Темата може би е затова какво знае човек като знае един език.
Доста неща. Понятия, такиви работи.

Ако е за нещо друго, не съм врачка.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun

Тема Re: Биолингвистиканови [re: alisalisa]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано25.06.21 06:43



А може да е знанието за създаване на светове, което е част от биологичното му наследство.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.06.21 08:37



За вродените способности научих от баба ми. Оставях й често двете ми деца, да ги гледа. И винаги си ги взимах научени на нещо ново. Как ги научи да правят това или онова, я питам, и то за толкова кратко време!? Не съм ги научила аз, те децата се раждат научени, ми отговаряше тя. Тя само ги е побутнала.
После реших и завърших ПУП-предучилищна педагогика и там съм учила тези философи, които споменаваш. Ама нещо не ми идваше отвътре да съм даскалица, не ми хареса системата и се отказах от професията. Или тя се отказа от мен


Мисля, следователно съществувам- този девиз на картезианците е и мой.
Да, както казваш, уникалното в езика е, че той създава. Кажи една дума- идея, почувствай вибрацията й, енергията й, дай й своето чувство и вече си пуснал в ход цяло действие, което си има последействие. Думите работят за теб.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор blood9 ()
Публикувано25.06.21 15:22



По тази тема си много по-компетентен отколкото Вида.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано25.06.21 16:55



Сбъркала съм. Има мортуслингвистика. Звучи така:

А може да е знанието за създаване на светове, което е част от биологичното му наследство.

Нашляпани на пръв поглед благозвучни думи и изрази без никакъв смисъл.




ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun

Тема Re: Биолингвистиканови [re: blood9]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано25.06.21 17:13



Ами това е защото съм учил биология в училище. Дори имах учебник.





Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано09.07.21 16:38



"Мисля, следователно съществувам" - Д-т се е объркал ;)



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано09.07.21 20:24



Нещо нелогично или погрешно ли откриваш?



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано10.07.21 08:07



Грешно, вярно, логично, нелогично...

Опитай небесната медитация: представи си съзнанието си като синьо небе, а мислите си като облаци. Просто наблюдавай облаците без да ги определяш като дъждовни, буреносни, с форма на котенца и кученца, и пр. Ако имаш късмет, в някакъв момент, небето ще остане сияйно синьо(е, ти няма да знаеш, че е синьо или сияйно) без следа от облаче(мисъл). Тогава ще осъзнаеш, че ти не си твоите мисли. Но за жалост или пък не - твоите мисли оформят това, което възприемаш като реалност.

Редактирано от Vitalite на 10.07.21 08:11.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано10.07.21 15:47



Моите мисли създават моята реалност. Мислите ми изразени гласно имат сила, а написани- като че ли още по-голяма.
И все пак не мога да разбера как да наблюдавам мислите си, без да ги определям като хубави, лоши. Все едно ми казваш да наблюдавам мислите си без да ги почувствам. Мисълта не върви ли винаги с чувството, емоцията?
Не мога да наблюдавам мислите си без да ги определям като някакви, но мога да наблюдавам фактите в живота ми. Този човек прави това или онова ,но аз няма да му слагам етикет, той просто го прави. Или тази жена казва нещо. Няма да определям това казано нещо като хубаво или лошо.
Медитации, дишане дълбоко....българинът има ли традиции в това? Тимен Тимен казва, че нямаме физиология за това . Какво казват например Петър Дънов и Петър Димков, ако си запозната.

Редактирано от vida1929 на 10.07.21 16:02.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано12.07.21 18:42



А чувала ли си Фройдовата дефиниция на неврозата: "мисля прекалено много, следователно не съществувам"? :)))

Какво значи "нямаме физиология за това"? Кой няма такава физиология?

Та човек докато се разхожда изпада в състояние на медитация.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано12.07.21 19:28



Западните хора, европейците и ние, българите в това число сме нямали физиология за йоги и медитации, според психиатъра доктор Тимен Тимев. И от други съм чувала подобно мнение.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано12.07.21 20:05



Глюпасти. Физиологията на всички земни хора е еднаква. Имаме различия в мисловните нагласи относно начина по който възприемаме реалността. От там и нелепостта на подобни твърдения.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано12.07.21 20:22



Той сигурно това има предвид-мисловната нагласа плюс физиологията, демек биохимията. Ох, обърках се. Защо ме объркваш? Нали ум, душа и тяло са едно и също.
Мен не ме влечат нито йоги, нито медитации и затова бях склонна да му повярвам.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано13.07.21 14:11



Да де - ама според Д-т душата и тялото са съвсем различни неща. П-н също си пада дуалист.

Докато на изток виждат нещата различно.

Вида, имам спомен, че по едно време четеше Джо Диспенза? Ми той много добре обяснява какво се случва с ум-тялото по време на (не)медитация.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано13.07.21 20:11



Да, чета джо диспенза, защо питаш? Много ми помага да се справям.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано14.07.21 06:28



Би ти помогнал, ако практикуваш медитация. :) Дори ако само четеш, би ти помогнал да разбереш какво се случва в мозъка, когато човек медитира.

Защо лъжеш, Вида? :) Нищо и никой не те задължава да четеш Джо Д., нито да медитираш.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор blood9 ()
Публикувано14.07.21 10:52



Остани я, тя е като диктатор.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано14.07.21 14:31



Не писах ли вече поне няколко пъти или си мисля че съм писала

, но дори и да не съм го казала пряко, съм сигурна че стана ясно отношението ми към йога и медитация. Правя само няколко дихателни упражнения. И всеки автор чета избирателно само каквото ме интересува.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: blood9]  
Автор vida1929 ()
Публикувано14.07.21 16:48



Блъди, защо ме обиждаш





Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор blood9 ()
Публикувано14.07.21 20:58



Мислих, че ще се зарадваш.

Редактирано от blood9 на 14.07.21 21:00.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: blood9]  
Автор vida1929 ()
Публикувано14.07.21 21:10



Не, не се радвам да ми казваш,че приличам на диктатор.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано14.07.21 22:00



Някой се е изтрил и темата всеки път отваря на първия постинг. Много изнервящо, какво се триете бе, ако се става по-умен кажете че съм в нужда.





Тема Re: Биолингвистиканови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано14.07.21 22:42



така е дагое, всякой път на платон, гугъл и чомски се отваря гадината





Тема Re: Биолингвистиканови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор vida1929 ()
Публикувано15.07.21 17:57



тя и темата биосинтез се отваря на първия постинг. И там ли някой се е изтрил?
Аз не трия постове, но много често ги редактирам.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано16.07.21 08:36



Тоест, не си чела Диспенза

Гледала си клипчета. Не, не те упреквам.

Познавам хора, които тичат сутрин в парка и отричат йогата. Познавам други, които ходят на фитнес и не признават йогата. Познавам плувци, които се смеят на занимаващите се с йога. Йогисти, които отричат всичко останало :))) и дори хат(х)а йога :))) Едни са привърженици на виняса, други на кундалини :))) и дори не са чували за Бхагавадгита. :)))



Тема Re: Биолингвистиканови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано16.07.21 08:37



Офф... що за драма?! Просто си напиши програма.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано16.07.21 13:02



Четох от него, каквото ме интересува и което разбирам.
Избягвам да отричам нещо, което не познавам. Не познавам йога и не я отричам, но и не ме влече да я изучавам поне на този етап от живота ми. Възможно е по-нататък да ми се появи интерес, си мисля, защото постоянно пред очите ми се изпречват книги за йога без да съм ги търсила. Но сега съм много заета с други теми и занимания.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано16.07.21 15:26



ОК


Няма значение с какво се занимаваш (стига да не вредиш на другите, де), ако то те прави все по-щастлива и удовлетворена от живота.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор blood9 ()
Публикувано16.07.21 15:54



А знаеш ли за дървото на живота и онези там японците. То и в библията го има но доста завоалирано.

Въобще са ни казали доста онези малките, като хората, ама пак не става. Няма я вярата. Защото онези големите все ни наказват и е гадно. Духовните знаят, че като ги посъбудят от машини ще станат на Вещици и пак мъки и нещастия, ама докато го докарат до Богини на любовта да не сме умрели.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор expat ()
Публикувано16.07.21 16:00



Стихоплетстваш в рими.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано16.07.21 16:00



Как програма?



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано18.07.21 13:06



Просто си напиши програма.

И аз по простите неща, по-просто ми е да напсувам.
Една страница се зарежда за 20 секунди, всеки път в тая тема трябва да чакам още толкова за да ида на последния постинг. Трийте преди да публикувате



Те картинка, щото некой щсе заяде дали са двайс секунди

Редактирано от h1685614@trbvm.com на 18.07.21 13:09.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано18.07.21 13:11



Просто програма. Когат нищо не отбираш от нещо, мислиш си че е лесно и просто. Нали по мен си гледам.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано18.07.21 14:25



И аз по простите неща, по-просто ми е да напсувам.

Между стимулите, които получаваме отвън, и начина, по който им отговаряме, стои нашата способност да решаваме как да реагираме



Напиши си "програма" за реакция, която те удовлетворява



Тема Re: Биолингвистиканови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор vida1929 ()
Публикувано18.07.21 16:07



Аз не разбрах- какво ако някой си е изтрил мнението? Затова ли темата не ми се отваря на последната страница, а произволно на някоя друга-сега ми се отваря на трета, преди това на първа.
Аз не съм си трила мнение, да си признай който е трил



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано19.07.21 14:34



Напиши си "програма" за реакция, която те удовлетворява


Че аз съм си я написал (добре де, попреписал)



[code]
h1685614.addEventListener(Vazmuten.GOLQMO, vazmustenie);
function vazmustenie(s: GOLQMO) : psuvni{
if (NOT.LastPosting) {
me.gotoAndRugaj("v temata");
} else {
tarsiDrugaTema();
}
}
[/code]



Тема Re: Биолингвистиканови [re: vida1929]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано19.07.21 14:35



Аз не разбрах- какво ако някой си е изтрил мнението? Затова ли темата не ми се отваря на последната страница, а произволно на някоя друга-сега ми се отваря на трета, преди това на първа.

Да, затова.



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано19.07.21 21:24



Защо не пуснеш нова тема?



Тема Re: Биолингвистиканови [re: Vitalite]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано23.07.21 12:58



От една реклама на tts (text-to-speech) разбрах че имало и невролингвистика. Да си знаете





Тема Re: Биолингвистиканови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано23.07.21 13:48



Че това си е повод за невроетична тема





Тема Re: Биолингвистиканови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано23.07.21 14:11



На английски има neuroscientists - требе да са некви нервни учЕни, коет ми звучи кат нервозни кюфтета.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.