Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:57 28.04.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Гамбитът на кралицатанови  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано17.11.20 07:15



Ако някой се интересува от добри & сериозни сериали и шахмат горещо препоръчвам съвсем пресния "Гамбитът на Кралицата" който се появи преди две седмици по Нетфликс. Това беше най-добрия сериал който съм гледал по Нетфликс от една-две години насам.
Отлична игра на всички актьори досега - в момента съм на третия еписод от сериала. Главната аkтриса е едно талантливо и чаровно момиче от Аржентина - Ана Тейлър-Джой. Сериала е правен по

, която също е много интересна.



Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.

Редактирано от lsrael Thornstein на 17.11.20 07:11.



Тема Re: Гамбитът на кралицатанови [re: lsrael Thornstein]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано17.11.20 09:20



Благодаря. Интересно. :)

Моите фаворити за последната година са:









Вероятно, защото харесвам сериозните неща поднесени с хумор и фентъзи подправки. :)

ПП. Бившият ми съпруг е шахматист. Била съм на доста турнири. Болшинството хора имат доста погрешна представа за това как се играе шах и как се подготвя един шахматист.



Тема Re: Гамбитът на кралицатанови [re: lsrael Thornstein]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано24.11.20 21:15



ми направо не знам какво да ти кажа след тези суперлативи, дето си ги наредил - изгледах го - непретенциозно мини-сериалче, сладникава история, съшита с бели конци, напълно неправдоподобна и безидейна, аз се надявах да стане дума за боби фишер, който е наистина нещо необикновено и със сигурност най-великия и най-интересен играч на всички времена, тази кукла я бяха сложили исторически на неговото място, по времето когато той е бил шампион на америка и се е изправил съвсем сам срещу непобедимата, подкрепяна от цялата мощ на властта, съветска школа, но за разлика от реалния боби фишер, в куклата нямаше нищо интересно и непредвидимо и бунтарско, целият сериал беше победа след победа, кухи диалози и малко пиене и хапчета, та да има някакъв зачатък на интрига, малко вял феминизъм, още по-вяла любовна история и нищо повече - единственият интересен персонаж беше на байчото в мазето, който я научи на играта, заради него единствено си струваше да се гледа началото, без него нататък стана блудкава боза, младежът с шапката беше направо трагичен в напъните си да бъде оригинален и да го замести като ментор, нямаше и една десета от излъчването на байчото



Тема Re: Гамбитът на кралицатанови [re: DarkSide]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано25.11.20 00:56



На Боби Фишер интересното му е, че малко след като става световен шампион си губи разсъдъка и се превръща от звезда в едва ли не смахнат бездомник. Като шахматист със сигурност не е най-великият играч за всички времена, може би само за периода в началото на 70-те, когато става световен шампион. И Гари Каспаров, и особено настоящият световен шампион Магнус Карлсен, са много по-велики шахматисти от него и имат далеч, далеч повече постижения в областта на шахмата.





Тема Re: Гамбитът на кралицата [re: lsrael Thornstein]  
Автор Fish L (Емарципанена)
Публикувано07.12.20 17:16



Благодаря за препоръката! На мен ми хареса! В никакъв случай не ме подпали по шахмата, но ми хареса, защото нямаше жестокости и убийства. Модата от 50-60-те е много женствена и елегантна.
Само за протокола да добавя, че името на сериала на български би трябвало да е “Дамски гамбит”. Преди 3-4 месеца изгледах и един сериал от юношеството ми “Рицарят на бялата дама” по едноименната книга на Хаим Оливер - много любим ми беше този автор, та затова бях “понятийно” подготвена.


Благодаря още веднъж!



Тема Re: Гамбитът на кралицатанови [re: Fish L]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано07.12.20 18:44



и на мен ми е любима книга Рицарят на балата дама и според мен тя е на много нива над сладникавата американска бозица - и като интрига, и като персонажи и като атмосфера и като всичко останало ...

гамбит означава жертва в началото на играта, обикновено се жертва пешка или по-рядко офицер за да се спечели тактическо предимство ... обаче най-атрактивните партии са с жертва на дамата, тъй като това е най-силната фигура и с това заглавие просто очаквах нещо такова да стане

ти като го изгледа целия, някъде видя ли съзнателна жертва на каквото и да било, с цел постигане на позиционно тактическо преимущество, щото аз нищо не такова не видях, а специално следях внимателно, щото при такова заглавие да не си оправдаеш заглавието е много кофти - ебаваш се със зрителите, то нямаше нито тактика, нито стратегия, нито нищо, само партия след партия и мигновена победа след мгновена победа над поредния мъж и няколко стереотипни персонажа да се въртят наоколо, колкото да има чат - пат по някой диалог ...

накратко, поради бомбастичното заглавие очаквах шах или поне стратегия на много високо ниво, а получих сладникав феминизъм на посредствено ниво



Тема Re: Гамбитът на кралицатанови [re: DarkSide]  
Автор Fish L (Емарципанена)
Публикувано07.12.20 19:17



Този чуден анализ, дето си го спретнал (шапо!) е за друго време, Дарки!
Да не забравяме, че в крайна сметка се цели печалба. Да приемем, че публиката това иска сега.
Казах защо ми хареса. Учудих се на някои режисьорски решения, но до там!

Има ли филм в последните години, който те е разтърсил, мислил си за него поне седмица?



Тема Re: Гамбитът на кралицатанови [re: Fish L]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано07.12.20 20:02



Шахът е интелектуална стимулация от много високо ниво и да се направи филм за шаха, който да се доближава до нивото на тази интелектуална стимулация не е никак лесно - давам си сметка за това, но пък можеха поне да се опитат, като са го сложили това заглавие ... при това аз не съм кой знае колко навътре в шаха, мога да си представя колко разочарован би бил някой истински любител така опростенчески да му се изгаврят с любимата игра

Няма как да не направя паралела с Рицаря на бялата дама - как намериха мансубата на Абдул Аба в обоза на цар Михаил Шишман в гълбините на Улпия Термалия, как продадоха колекцията марки от Гвинея Бисау за да си купят енергани и как пиеха рициново срещу подпис, как спасиха учителя като следваха решението на мансубата, симултанния сеанс със съветския гросмайстор, призракът на Михаил Шишман и саркофагът на Касиус Клей - ми то в тази непретенциозна детска книжка имаше повече идеи от 10 съвременни американски серии ...

Не се сещам за такъв филм в последните години.



Тема Re: Гамбитът на кралицатанови [re: Fish L]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано07.12.20 20:20



Много ще се извиня на любителите на шаха, мен просто ме привлече заглавието Рицарят на Бялата Дама.

Върнах се десетилетия назад, най най по по най любимият филм от моето детство.

Даваха го всяка неделя по втора програма, за нещастие, по първа програма даваха Всяка Неделя с оня урсуз и беше грандиозна борба да го гледам.

Единственото ми спасение беше дядо(лек му Път), който кандисваше и доброволно се отказваше да слуша тъпотии и гледах Рицарят на Бялата Дама. Още ми звъни песента в главата. Няма такава любов. Е, и Валери де



Редактирано от Trickyyy на 07.12.20 20:21.



Тема Re: Гамбитът на кралицатанови [re: DarkSide]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано07.12.20 20:31



как намериха мансубата на Абдул Аба в обоза на цар Михаил Шишман в гълбините на Улпия Термалия

Това беше велико

Толкова луканки не бях виждала ни на живо ни на не живо

И рициновото помня. Велико.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.