Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:59 25.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Евтаназия за хора които се мъчат  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано23.10.20 19:27



Замислил съм се за този проблем - имам роднина която е доста вьзрастна и от 8 години е с напреднала форма на деменция. Не може да каже две думи на кръст през последните 8 години, не може да си спомни нищо а я виждам че се опитва - мъчи се да каже нещо и не може. Много я обичах като беше млада (беше ми като майка като бех малък) и според мен не е честно да я оставят в това състояние цели 8 години. Братовчедка ми се узори с гледането и и дори започна да пие. Като гледам цялото това мъчене през тези 8 години беше лууз-лууз ситуация - всички загубиха. Честно казано ако някой ден стигна до нейното състояние ще инструтирам жена ми или децата ми да не се занимават с мен и да ми дадат нещо за бърз край. Никой, който не е извършил престъпления срещу човечеството не за служава да де се мъчи така. Вие какво мислите?

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.


Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано23.10.20 19:45



Майка ми лека й пръст беше с диагноза дементен синдром. Грижих се за нея около 4 години. В последния й ден ме помоли да не ходя на работа а да остана с нея... Тогава нямах идея защо ама се обадих на брата и му казах каква е работата и че няма да отида на работа. Издъхна след няколко гърча в около 9-10 часа сутринта в ръцете ми. Тази тема е много тежка.

Аз не бих могъл при никаква ситуация да убия или да навредя на собствената си майка или на някой близък човек - ако някой друг може да сложи край на живота или да навреди на собствената си майка или на близък човек - моите съболезнования за този човек.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано23.10.20 20:02



Аз в подобна ситуация може би бих поискал същото, но се съмнявам близките да ми го дадат. Ако аз не намирам сила и смелост да сложа край на живота си защо да го искам от най-близките си? Що за човек ще съм ако поискам от най близките да станат убииици... това би говорило лошо за самият мен и аз самият бих изпаднал в конфликт със себе си. Висш егоизъм ако щещ го наречи. Не морализаторстувам не осъждам който и да е. Просто не бих искал да бъда на мястото на този дето слага край на живота на близък човек. Затова моите съболезнования към именно този човек.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано23.10.20 20:03



Против съм. Кучето, което приютих миналата зима, щеше да е умряло още на сутринта след онази нощ, когато го взех. Или от студ, или някой щеше да се обади на общината, за да "си свършат работата".

Една година по-късно все още е живичко и здраво, и се радва на живота. Давам му разни деликатесчета и гледам да навакса колкото се може повече спрямо това, което животът на улицата не му е дал.

Та мисълта ми е, че докато едно същество е живо, все може да се радва на нещо. Или поне така ми се иска да е.

Не съм сигурен дали би било правилно за онези обаче, които живеят в непоносима физическа болка – при условие, че това е тяхното желание. Но ако става дума за обикновена деменция, при която болест, доколкото ми е известно, хората не изпитват физическа болка – струва ми се, че такова "решение" би било твърде радикално. Мисля, че всеки ден от живота на човек е някаква форма на божи дар.





Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано23.10.20 20:04



Ти конкретно би ли могъл, дори в най-смелите си помисли да сложиш край на живота на близък човек?



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано23.10.20 20:23



За инфо. И аз докато гледах собствената си майка да умира бавно - и аз пиех доста. Не е лесна гледка за преглъщане, сменях памперси, застилах легло с найлон под чаршафа и всеки божи ден преди да тръгна на работа сменях всичко това и я къпех. Стараех се да поддържам изрядна хигиена, перях, чистех и т.н. Тегава работа, но при условие, че тя ме е посрещнала на този свят с толкова любов заслужаваше всичко това, което аз давах от собствения си живот. Ставах в 4 часа всеки ден, за да мога в 6 да тръгна за работа... Пътят ми до София беше 2 часа с обществен транспорт - връщането също беше толкова - на всичкото това започнах да карам шофьорски курсове, да уча листовки и т.н. . Да бъда отговорен за нейния живот, когато тя ми е дала живот - вярно - беше си голямо изпитание - ама пак бих го сторил, без значение какво ще ми коства това.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано23.10.20 20:43



Това е труден въпрос. От една страна напълно разбирам доводите ти, от друга страна имам позната с родено бебе със сърдечен проблем.

Знаеха за тази опасност още по време на бременноста, но са решили да запазят бебето.

Откакто се е родило е в болница и надеждите са единствено напредък на технологиите след 10 г.

Има болести, с които човек може да живее, но не мога да преценя кои от тях са в категорията “помощ за суицид”.

Това е трудно и за медицинските лица, затова темата е толкова оспорвана.

Другото е че често болните не са в състояние да решават, а решенията на близките са с привкус на “удобно ми е, не ми е удобно”.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор vida1929 ()
Публикувано23.10.20 20:54



Дайте някакви линкове за деменция, защото аз не мога да разбера защо чак евтаназия. Има много по-тежки болести на третата възраст с непоносими болки, когато инжектират морфин и накротици, за да се преживеят болките, но сенилна деменция и евтаназия, извинявам се за невежеството.
Грижа се, по-точно помагам на 90 годишната ми леля и 81 годишен баща. Леля много забравя, смесва хора и минали събития, създава огромни недоразумения. Но ние сме запознати с тези психологически особености на възрастта и ги имаме предвид. Внушава си, въобразява си разни неща, страда от дълбоки заблуждения. Понякога не може да си спомни името на някой, от къде го познава. Предполагам, че ще става все по-зле. Последно си беше внушила, че мъжът ми има дете от друга жена и го е оставил в приют .
За баща ми,колко е изглупял да не говорим. Пък и тежък характер. Урсуз човек.
Въобще много проблеми с тях. Но малкото време, когато са добре, когато са с акъла си и са в настроение- ми дава човешка топлина, от която не бих се лишила за нищо на света.
Най-голямата цел и ценност е живота. Най-голямото постижение на човек е живота. Да ви питам, защо ние хората никога не говорим за живота? Защо говорим за всичко друго, но не говорим за живота ? Защо говорим за клюки, за мода, за пари, за болести, за имоти, за всичко друго, но не и за живота като такъв? Замисляли ли сте се?

Редактирано от vida1929 на 23.10.20 20:57.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: Nuke Dukem]  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано23.10.20 22:58



> доколкото ми е известно, хората не изпитват физическа болка
не е вярно това; сигурно си спомняш Робин Уилиамс.. Изпитват непоносима болка и още как. осовбодения пич има опит от първа ръка с това. Не могат да я комуникират защото тези в напреднала степен са изгубили способността си да говорят. Има проблясъци които с напредването на болестта стават все по-редки и все по-кратки. Във един от последните си такива проблясъци роднината ми успяла да свърже изречение - "Не можеш да си представиш как боли".

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.

Редактирано от lsrael Thornstein на 23.10.20 22:59.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор vida1929 ()
Публикувано24.10.20 03:07



За Сенилната деменция има лечение и лекарства. За болката -също. Можем да се борим със старостта.
За евтаназията -да дадат право на избор на възрастните и болните, е моето мнение.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: osvoboden pich]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано24.10.20 03:14



Минал съм по този път, с тази разлика, че става въпрос да тежки заболявания, но запазено съзнание.
Съгласен съм с разсъжденията ти.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано24.10.20 03:19



"Каубоят Джо овдовял.Жена му си порязала пръста и той я застрелял, за да не се мъчи...

"



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: vida1929]  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано24.10.20 05:50



аз си давам сметка че това е доста заплетен и противоречив проблем. Примерно в Канада разрешават евтаназия с изричното упоменаване че е незаконно придовиването на предварително легално разрешение за евтаназия при положение че определени условия са били покрити. В Швейцария доколкото знам същото е разрешено при положение че установяването дали предварително поставените условия са покрити е извършено от материално незаинтересовано лице от евтаназията. Това означава че ако аз поискам да бъда подложен на евтаназия една година след изпадането ми в клинично потвърдена старческа деменция едиствената страна в света която ще удовлетоври това мое искане е Швейцария (срещу 7 хил долара). Ще се местя да живея в страната на швитцерите за да мога да умра както искам.

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.

Редактирано от lsrael Thornstein на 24.10.20 05:47.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано24.10.20 09:22



Във един от последните си такива проблясъци роднината ми успяла да свърже изречение - "Не можеш да си представиш как боли".

Тц-тц-тц...







Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор vida1929 ()
Публикувано24.10.20 10:05



Можеш дори да си резервираш гробно място, на някой проветрив хълм, на припек или на сянка, според твоите предпочитания, където тленните ти останки да гният постепенно и равномерно. Да те запозная с леля ми да си говорите за умирачки и погребения.
Тя си е събрала 2 хил лв за погребение и ги държи в гардероба , приготвила си е изпрани и изгладени дрехите, с които иска да бъде погребана. И хиляда пъти ни каза, повтори и потрети, че иска да бъде погребана до баща си, в семейния им гроб, който баща всъщност не й е рожден баща, а осиновител. И ни зарича в никакъв случай да не я погребваме нито до родната й майка, нито до осиновителката й, а само до баща й, и до никой друг. Нейната история е страшна драма.

Защо да даваш 7 хил долара на швейцарците? Ела си да умреш в България без евтаназия.

Редактирано от vida1929 на 24.10.20 13:56.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: vida1929]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано24.10.20 10:45



2000 лева? 700 са достатъчно.Другите може да си ги похарчи приживе.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: tuzlija-179435]  
Автор vida1929 ()
Публикувано24.10.20 13:53



То може и безплатно, с ковчег от социалните, без траурна агенция и без събиране на роднини в ресторант, но тя иска всичко да е като за пред хората.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: vida1929]  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано24.10.20 13:58



Видо ти май го избиваш на шега от страх да говориш по темата. Този проблем е доста практичен и е подобен на това да имаш написано завещание което всеки човек с поне малко акъл в главата трябва да има. Според мен Швейцарците са на прав път в това отношение. Друг въпрос е че въпросното законодателство по-скоро няма да се използува по предназначение в страни в които съдебната власт не работи добре.

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.

Редактирано от lsrael Thornstein на 24.10.20 14:41.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор vida1929 ()
Публикувано24.10.20 15:17



Да, страх ме е. Страх ме е, че ако баща ми падне болен и трябва да го гледам, ще ме подлуди, разболее и ще си умра преди него. Ще ме убие, както уби мама.
Леля ми бих гледала с удоволствие, защото я чувствам близка по душа, макар че нямам кръвна връзка с нея. Но тя си има законни гледачи и аз само я разхождам, разтушвам, чат-пат ходим двете в планината на село и на екскурзии. Мога да разкажа за последната ни тридневна екскурзия в Трявна, когато имам време и настроение, но не мога да сложа снимки.
по темата какво да ме е страх, против евтаназията съм. Щом Бог е дал болка-трябва да се изтърпи. И да ти кажа преживях го с другата ми леля, когато умираше от рак и се гърчеше от болки, щото идваха, идваха от бърза помощ, слагаха морфин, ама накрая и морфина не помагаше и ние, аз, мъжа ми и брат ми стояхме до леглото й, и си скубехме косите от безсилие.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: vida1929]  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано24.10.20 19:26



Видо на мен майка ми е 38ми набор а баща ми 31ви. У баща ми забелязвам вече сериозни отклонения и деменция. Деменцията му не е напреднала колкото в другата ми роднина за която соменах. Майка ми е малко по-дорбе но не много - при нея нервите са в доста лошо състояние и няма да ма може да се справи сама без него. Не е далеч деня в който ще трябва да изпращам и двамата в подходящ дом за възрастни хора. Научих че вече има прилични домове за възрастни хора в България.

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.


Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано24.10.20 20:27



Научих че вече има прилични домове за възрастни хора в България.

Я кажи кои домове в Бг са хем прилични, хем приемат дементни.
Но да не са хосписи за тежко лежащо болни на умирачка.

Ний сме дебили и говорим само за червила и автомобили.


Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: alisalisa]  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано24.10.20 21:53



Ами добър въпрос Лисо. Поисках да ми дадат името на дома и в момента в който го получа ще го постна тук - искам да чуя други мнения за въпросното заведение.

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.


Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано25.10.20 12:01



Научих че вече има прилични домове за възрастни хора в България.

Преминахме през драма, за която се казва : да не дойде ден да се молите близкият ви да си отиде по-бързо. Но... няма не искам, няма не мога.

Има и друг вариант. Моят опит, единия. (сега се пече втори, ама съдба).
Всъщност не е точно личен опита, защото става дума за роднина на зетя, която няма наследници. Но всичко мина и през мен, дъщеря ми...

Деменция - 8 години. На петата хладилникът вече беше с катинар. Вратите на терасата също. Дом-не открихме нещо, което да ни дава душа да оставим лелята. Уж ахаа-хубаво място, а като си ококорят ония ми ти очи и сърцето се свива. В дом, дори най-прекрасният, тези 8 години вероятно щяха да са 1-2, може и месеци.

Та... жена у дома. През агенция. Жената живееше с лелята. Готви, чисти, пазарува. Член от семейството. Смятам, че имахме късмет с тази жена. Беше истински роднини. Не вярвах, че може да има такива хора, но има. Когато лелята си отиде, миналата година, си казах : дай боже да има такива хора, че ако се наложи да ни гледат.

И е толкова скромна жена. Отделно се даваха пари за пазаруване. Все не искаше много пари. Току каже-е, боб, леща, малко пиленце. Стигна се до там зетя и щерката да пазаруват и да носят храна, за да не се притеснява да готви разнообразно.

Запазихме координатите, дано не се налага, но... човек никога не знае.

Иначе и аз искам да се гръмна ако не се помня





Тема Re: винаги съм се чудиланови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано25.10.20 12:45



Колко струва на месец жена да се грижи за болен в България?




Тема Re: винаги съм се чудиланови [re: Luchezara]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано25.10.20 12:51



В нашия случай беше 600 лева на месец към агенцията.
Отделно давахме пари за готвене, както описах вече.
Отделно, но то си е личен избор, допълнителни стимули.

Жената, която идваше, ползваше 3 дни почивка в месеца. Тогава си ходеше някъде на село, не помня точно откъде беше. За тези три дни заместваше друга жена. Не бяхме доволни от нея, но три дни се изтърпяваха.



Тема Re: винаги съм се чудиланови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.10.20 13:16



За обслужване на лежащо болни и възрастни почасово-10 лв на час, къпане, миене, сменяне на памперси, даване на лекарства, мерене кръвно, разхождане. Без смяна на памперси 7-8 лв на час.
Месечно плащане 1000лв на месец за 8 часов работен ден.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: alisalisa]  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано25.10.20 13:23





Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.

Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано25.10.20 13:25



> Деменция - 8 години. На петата хладилникът вече беше с катинар. Вратите на терасата също.
абсолютно същата е историята с леля ми.

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.


Тема Re: винаги съм се чудиланови [re: vida1929]  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано25.10.20 13:27



ами съвсем прилично е. това е тежка работа. обаче да се намери кадърен човек.

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.


Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано25.10.20 13:27



Съжалявам и разбирам.
И... основно занимание : размотаване на тоалетна хартия. В определен момент купувахме от далечни квартали, защото в близките вече ни гледаха с подозрение





Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.10.20 14:24



Уж ахаа-хубаво място, а като си ококорят ония ми ти очи и сърцето се свива. В дом, дори най-прекрасният, тези 8 години вероятно
щяха да са 1-2, може и месеци.


Също като изоставените деца в домовете. В очите им можеш да видиш цялата мъка на света. Уж добре гледани, хранени, облечени, но няма ли я топлината на семейството и близките, смисъла на живота се губи.



Тема Re:нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано25.10.20 15:01



Изобщо не знаех, че има такива агенции в България.




Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано25.10.20 15:21



Добре изглежда като за рекламна брошура. Като почивна станция за няколко седмичен престой.
Но без да се провери на място кое как е, не бих се заклела, че е върхът.
И понеже обсъждаме дементни старци, а те са с по-особени нужди,
не се знае какви са изискванията на управата.

какви са му таксите на туй нещо?

Ний сме дебили и говорим само за червила и автомобили.


Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано25.10.20 15:34



Освен това чуждите хора не разбират човека и не им пука за него, дори да са медицински лица и добри професионалисти.
Един наш роднина получи инсулт, отивам да го видя в болницата, какво заварвам - те му взели ченетата, човекът съответно фъфли и не може да говори, няма и сили, а те нищо не му разбират. Изводът им е: дядото не може да общува и не разбира, какво му се говори! Отделно пликчето му с катетъра оцветено от кръв в урината, никой не забелязва.
Добре, че отидох. Той беше се стопил за няколко дни, изплашен, няма сили, няма обратна връзка, направо си заминаваше. Питам ги: "Какво става?" Огромен мъж като скала за 1 седмица се беше превърнал в жалка развалина, на която не обръщат внимание, защото смятат, че е неадекватен и не може да говори свързано!
Не му даваха зъбите, можел да се задави, ако има спешна ситуация. На своя глава му помогнах да си залепи ченетата, успокоих го, казах му: "Тук съм, няма страшно! Все по-добре си, ще се оправиш." Човекът проговори, разбра се с лекарите. Питам:"Каква е тая кръв в урината?"- "А, така ли? Ами катетърът сигурно е накриво." Всеки ден бях там, докато не го изписаха. Нещата се оправиха, но ако няма човек, който разбира и на който му пука? И това беше при медицински персонал, който реално го спаси и на който сме благодарни.
Изводът ми е, че ако оставиш някой на чужди хора и институция, шансът му да има късмет и нещата да са както трябва е много малък.


Редактирано от Luchezara на 25.10.20 19:51.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.10.20 17:36



Ще се местя да живея в страната на швитцерите за да мога да умра както искам.
Няма лошо, но
- знаеш ли кога ще умреш? Ако е утре, закъснял си с местенето. Защо смяташ, че смъртта е далечна и управляема?
- както искаш... Нямаш тази власт. На почти всеки му се иска смъртта му да е без болка и контролируем процес или просто в съня си да издъхне, но най-често не се случва така...



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.10.20 18:21



Късметлия е бил с теб. Някои не преживяват, което пък ме подсеща, че когато гледам възрастен човек трябва да знам как да реагирам при инсулт и инфаркт, какви са признаците. Искам да изкарам курс първа долекарска помощ, защото тя е най-важна в такива ситуации, да знам как да реагирам,но не мога да намеря такъв курс. Но сега поне знам как да извикам бърза помощ, телефоните на бърза помощ и пр.
Който знае по тези въпроси, да пише.

Редактирано от vida1929 на 25.10.20 18:30.



Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано25.10.20 19:27



Помоли някой инструктор по шофиране да ти предложи добър курс по първа помощ.
Може да питаш в клуб по плуване (курса за спасители), при доброволните пожарникари или организация за помощ на увредени хора — всъщност има много варианти, зависи къде на теб ще е удобно.

Ако си едра, спортна и здрава (да можеш да вдигаш тежко), даже могат да те вземат за доброволка.





Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано26.10.20 02:23



Искам да изкарам курс първа долекарска помощ,



Не разчитай да намериш курсове по магия обаче. Аз моето БЧК го изкарах в Добрич и в общи линии философията беше "пази се, запази хладнокръвие и не вреди". Май нещо около 80 лв струва.





Тема Re:нови [re: Nuke Dukem]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.10.20 03:35



Тези курсове чета.Поне сто пъти прочетох акция съживяване и се питам ще имам ли куража да го направя, ако се наложи. За тези, които го практикуват като професия е лесно.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано26.10.20 04:57



Изводът им е: дядото не може да общува и не разбира, какво му се говори! Отделно пликчето му с катетъра оцветено от кръв в урината, никой не забелязва.
Добре, че отидох. Той беше се стопил за няколко дни, изплашен, няма сили, няма обратна връзка, направо си заминаваше. Питам ги: "Какво става?" Огромен мъж като скала за 1 седмица се беше превърнал в жалка развалина, на която не обръщат внимание, защото смятат, че е неадекватен и не може да говори свързано!


баща ми е в абсолютно същото положение. Дразни се че като отиде на магазина никой не му обръща внимание защото не му разбират какво говори а и той не си носи слуховия апарат. Страхувам се че ако ги пратя в дом за стари хора с майка ми ще свършат за няколко месеца. Да плащат на жена с добра репутация да идва да им помага по няколко часа на ден ми се вижда по смислено.

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.

Редактирано от lsrael Thornstein на 26.10.20 04:53.



Тема Re:нови [re: lsrael Thornstein]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано26.10.20 07:39



"Да плащат на жена с добра репутация да идва да им помага по няколко часа на ден ми се вижда по смислено."

Така е и аз така мисля. Но сигурно и те имат някаква идея, как да се справят.




Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.10.20 15:56



До нас има възрастни мъж и жена, на около 80 години. Избраха си една жена от квартала, която им е по сърце, предложиха й работа да ги гледа. Тя се договори с техния син, който е в чужбина, колко да й плаща и така.
Имайте предвид, че възрастните хора са много доверчиви и разни мошенички се възползват от тях. Една беше казала на баща ми: Припиши ми къщата и шта гледам. Ама той не е вчерашен





Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано26.10.20 20:50



> Избраха си една жена от квартала, която им е по сърце, предложиха й работа да ги гледа. Тя се договори с техния син, който е в чужбина, колко да й плаща и така.
Е при нас това е следващата стъпка. Баща ми 31ви набор а майка ми 38ми.

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.


Тема Re:нови [re: lsrael Thornstein]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.10.20 21:30



Баща ми 39-и. Засега се държи.
Ако имаш проблеми, пиши тук. Ако можем, ще помагаме.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано26.10.20 22:15



Те не помнят, ама ти помниш, ето това е проблема, сърце няма да ми даде.. Аз не бих могла да го направя..не бих могла да поема такава отговорност, като решение..



Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано27.10.20 00:59



Да, изумителни създания се въртят понякога около възрастните хора и аз го забелязах. Някои от тях направо си търсят боя или пък са за затвор (например ало измамниците, всякакви крадци и мошеници).

А това някой да припише имот срещу гледане е най-сигурния начин да си умре скоро до няколко години. Просто такава е мотивацията и ежечасната мисъл на тези, които го гледат. Трябва да е обратното - да получават заплата за гледане, за да имат интерес човекът да живее по-дълго.




Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано27.10.20 02:18



Ще имаш. Ако можеш, изкарай курса – интересен е.





Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.10.20 09:02



Гледането срещу унаследяване е законна и почтена работа, ако се върши качествено и с обич.
Имаме едно приятелче адвокатче, 50 годишно момче, взе да гледа един дядо ерген без наследници, всичко законно, дядото живя колкото живя и му остави апартамент, на стойност 70 хил. евро. И дядото беше добре гледан , и адвокатчето спечели.
Една жена, наша позната гледа също срещу унаследяване, баба на 85 години, бабата живя 6 месеца и почина, като й остави селска къща, която жената после продаде за 10 000лв. Бабата е била добре гледана, но гледачката е останала с чувството, че се е излъгала, в смисъл малко пари е изкарала.
Горките стари хора, които си нямат деца и внуци, коит да ги гледат. Не умреш ли сред близки, които да ти дават цялата си любов и уважение на стари години, животът ти е бил безсмислен. Така поне разсъждава българинът, свикнал на патриархален живот в една къща, където се сбират да живеят няколко поколения. На нас ни е чуждо и странно да даваме старите си хора в старчески домове. Нямаме традиции в това отношение. Докато в страни като Англия е нещо обикновено. Имат огромни старчески домове в малки селца и в големи градове, навсякъде из цялата страна. Гледах един старчески дом, бившо имение . То шапката да ти падне. Замък, дворец или каквото е там, но със съвременна апаратура и персонал, предимно от мигранти, има и български мед. сестри и лекари.
Е ама те сега в тез дворци си имат коронавирус, а пък ние си имаме живи-здрави стари хора в къщи



Редактирано от vida1929 на 27.10.20 09:47.



Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано27.10.20 09:29



Никой, който е приписал имот срещу гледане, не е живял дълго. Това е моето наблюдение. И най-почтените хора ще си мислят - 'един ден всичко това ще бъде мое', 'колко ли време трябва да чакам, за да стана стопанин на това', 'колко ли ще живее', дори и случайни познати питат: "дядото (бабата) още ли е жив?' Като е създал такава среда човекът няма как да живее дълго. Те го чакат да умре, за да са щастливи - факт.
Важно е, как е поставена мотивацията (дори на подсъзнателно ниво). Каквото поощряваш, това се случва.




Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано27.10.20 10:05



Т.е. за теб няма човешки отношения, а всичко е имоти и пари...
съседката гледа 25 години една баба, плака като малко дете за нея като почина..а през цялото време имота-къщата е била на нейно име..
бабата почина на 96години..
та извинявай, ама не винаги мотивацията са пари и имоти..понякога те са наградата..а не мотива.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.10.20 10:09



Да, така е, но не съвсем.

Да гледаш свой е друго. Обичаш го, мил ти е. Една манджа да му сготвиш-правиш го с любов и такава храна е много по-вкусна и здравословна . Затова обичаните старци живеят дълго, а необичаните-кратко, но и това не е правило, както виждаме в старческите домове в Европа. В старческите домове в Англия, Испания, Италия и др. продължителността на живота е доста висока, което се дължи на прекрасни битови условия, квалифициран лекарски персонал, храна и пр.
Каква може да е мотивацията ти да гледаш чужд човек, освен пари?



Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано27.10.20 10:31



Привързаността..чуждия ти става свой..като живееш с някого, изядете една торба сол заедно, вече не ти е безразлично..



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано27.10.20 10:46



Никой, който е приписал имот срещу гледане, не е живял дълго. Това е моето наблюдение.

Сред много кофти хора живееш. Половината мои и на мъжа ми роднини си "разтовариха" собствеността върху имотите още преди да изпаднат в нужда от "гледане", и то, НЕ срещу гледане, а е така, безвъзмездно, за да си сложат делата в ред. И нито един от старците не умря насила или изоставен в мизерия, щот наследниците гушнали имотец и не ебават. Напротив, всичко живо си скъса гъза да помага кой с каквото може на старите хора. Ми ний с Липарски в момента обгрижваме родители - мои и негови, които на документи вече нямат собственост.

Тровим ги, за да се отървем, ще знаеш - зер, що да им подгъзуваме като повече нямаме далавера от това!



Минала си ти покрай почтените хора, та не си и разбрала.
Ма нали требе да се клюкарства и самоизтъква...

Ний сме дебили и говорим само за червила и автомобили.

Тема Re:нови [re: ShokoLada]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано27.10.20 12:03



Да, бе. Те роднините се чудят как да се отърват от лежащо болни, чуждия ще ти стане свой и ще умираш да му сменяш памперсите и да го къпеш.




Тема Re: обикновена икономическа логиканови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано27.10.20 12:13



Не говоря за роднини, а за чужди хора, на които се приписва имот срещу гледане.

Това не са хора в моята среда. Аз си живея в град и виждам, какво се случва наоколо. Хората в моята среда засега си гледат роднините.
Само един колега на баща ми, който много харесвах като дете, направи този номер - нямаше деца и приписа имот срещу гледане, защото имаше проблеми със ставите и трудно ходеше. Е, познай, какво стана - залежа се и умря за няколко години - от болест, от която не се умира, иначе го гледали прекрасно. Така че аз казвам това, което виждам и разсъждавам логично - човек получава това, което мотивира и стимулира. Ако плащаш на някого за гледане, той има интерес да живееш по-дълго. Ако му припишеш имот срещу гледане - логичния интерес (дори подсъзнателен е) е да живееш по-кратко. Обикновена икономическа логика, която си действа. Разбира се, има изключения, но те затова са изключения.


Редактирано от Luchezara на 27.10.20 12:07.



Тема Re: обикновена икономическа логиканови [re: Luchezara]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано27.10.20 12:25



Аз си живея в град и виждам, какво се случва наоколо.

Аз пъ живея в пещера насред гората и логично, хабер си нямам от клюките за съседите.



Ний сме дебили и говорим само за червила и автомобили.

Тема Re: реализъмнови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано27.10.20 12:57



Няма клюки, не знам защо подскачаш така. Просто виждам фактите.




Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.10.20 14:15



Пишем за "доглеждане на възрастен срещу унаследяване". Има такава възможност в правото и много жени, които професионално гледат възрастни хора я използват. Из годно и приемливо и за другата страна- ако няма наследници или те не желаят да се грижат, ако са възпрепятствани и пр.Която процедура минава през адвокати и през съд , договарят се условия, има гаранции за добро гледане и прочие. И въпреки доброто гледане, липсва човешката топлина и именно поради тази или др причини възрастните хора не живеят толкова дълго и качествено отколкото ако си ги гледат техните деца и внуци.
за това става въпрос в поста на Лъчезара, но който ти скочи.... интересно защо.

Редактирано от vida1929 на 27.10.20 14:21.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: lsrael Thornstein]  
Автор Zirzi ()
Публикувано27.10.20 14:23



Пич, на бившата ми жена майка и два мозъчни инсулта, два пъти и отваряха главата за да чистят кръвоизлива, след втория път 100% инвалид живя две години на легло без да може нищо да мърда, гледахме я без да се оплачем.
Баща ми, падна и си счупи тазобедрената ябълка, ортопеда каза, не виждам смисъл на тази възраст на която е да се сменя ставата, нищо няма да му помогне смяна на ставата, баща ми се залежа една година и си отиде от този свят преди 30 иии дни, и него го гледахме къде аз къде сестра ми.
Та и на бившата майка и и баща ми никога не съм се замислял за евтаназия, ама никога, даже те уверявам че някой само да беше ми я предложил щях да го разкъсам на парчета собственоръчно.

Незнам, просто като чета коментарите се питам, какви хора сте, как може да ви минават такива мисли изобщо.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: Zirzi]  
Автор Zirzi ()
Публикувано27.10.20 14:56



пп. Втория път когато и отвориха главата на бившата ми баба, демек на жена ми майката, неврохирургът каза след скенера който и направиха, "не виждам смисъл да я отварям, оставете я да си умре" искаш ли да те свържа с този неврохирург за да ти разкаже лично той какво му се случи в същия момент от моя страна.

Редактирано от Zirzi на 27.10.20 14:57.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: Zirzi]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано27.10.20 16:12



никога не съм се замислял за евтаназия

И аз, това е изобщо извън всякакъв въпрос, а също така и за кучетата. Душока на 2 години й беше предложена евтаназия, пък

сега на 9. Сещаш се дали изобщо съм ходил пак при този ветеринар.







Тема Re: реализъмнови [re: Luchezara]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано27.10.20 16:21



Ми не баш. Правиш обобщения и изказваш заключения на базата само на твои си предположения. Това не са факти, а умишлено изкривяване на фактите. Излиза, че освен в един единствен случай, нямаш никакви наблюдения върху поведението на чужди гледачи срещу приписан имот. А случаят е хммм - изтъкан изцяло върху твои предположения:

Само един колега на баща ми, който много харесвах като дете, направи този номер - нямаше деца и приписа имот срещу гледане, защото имаше проблеми със ставите и трудно ходеше. Е, познай, какво стана - залежа се и умря за няколко години - от болест, от която не се умира, иначе го гледали прекрасно. Така че аз казвам това, което виждам и разсъждавам логично - човек получава това, което мотивира и стимулира. Ако плащаш на някого за гледане, той има интерес да живееш по-дълго. Ако му припишеш имот срещу гледане - логичния интерес (дори подсъзнателен е) е да живееш по-кратко. Обикновена икономическа логика, която си действа. Разбира се, има изключения, но те затова са изключения.

Значи трудноподвижният се залежал и умрял за няколко години, когато се появил гледач-наследник. Пък с платен гледач би откарал няколко десетилетия?

И от това предположение правиш извода, че гледането срещу приписване на имот скъсява живота на старите хора, защото гледачите умишлено ги уморяват по-бързичко.



Чудно ми е този трудноподвижен човек как би избягнал залежаването при платен гледач? Като по чудо плащането ще му излекува ставите ли? Или имаш недвусмислени наблюдения, че наследяващият гледач умишлено е завързвал човека за леглото, заключвал в стаята, за да не ходи, а да лежи и да го отнесе някоя пневмония по-бързичко?

Няма как да знаеш колко години би живял трудноподвижният, ако друг се беше грижил за него срещу заплата. От болни стави не се умира, но от измързеливяне, старческа депресия, заседяване и залежаване, отпускане, оставяне на други да вършат дори елементарните ежедневни дейности - да. Обездвижването малко по малко отслабва организма, появяват се нови болежки и накрая от една настинка си аут. А това е личен избор, и най-близките често не могат да се справят с инат човек, отпуснат без воля за оцеляване.

Твоят колега на баща ти сам си е направил избора. Не искал или не можел да плаща на домашна помощница, отказал се да се справя сам, едва ли да му е минало през ума да ходи на някакви рехабилитационни процедури, намерил му лесното - някой в къщи да му шета и готви, той само да си лежи и да чака наготово - и ето ти резултата.

Доста старци има в моя квартал, някои много куцук-муцук едва ходят до магазина, но всеки божи ден са навън. Куцук-муцук, приседнат на пейка, починат. Куцук-муцук, петнайсет минути отварят входната врата и изкачват 6-те стълби до асансьора. Мога да дам няколко невероятни примера, ама да не разводнявам. Какво е общото между тях - това, че живеят и се справят сами. Децата им ги наглеждат от време на време, но за всички по-леки ежедневни дейности, дори едното излизане за хляб, дето им отнема поне час, да не говорим за домашната шетня, разчитат единствено на себе си. Мобилизират се вътрешно и не се оставят да се залежат, пък друг да им шета. Хем някои са с далеч по-сериозни заболявания от едните болни стави.

В твоя пример няма как да знаеш дали човекът не е изгубил воля за живот, дали не се е отпуснал, щото има кой да се върти около него и сам не си е сътворил залежаването и умирачката. Ма отстрани изглежда, че има готов виновен - ми гледачът го уморил, за да лапне по-бързо имотеца му. А като е бил толкова здрав и само трудно ходещ, що си е търсил денонощен гледач за в къщи?

Ний сме дебили и говорим само за червила и автомобили.

Тема Re: обикновена икономическа логиканови [re: Luchezara]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано27.10.20 16:30



Ако плащаш на някого за гледане, той има интерес да живееш по-дълго.

Има логика в това, което казваш. Това не означава, че не може да направи мърлява работа, но по принцип е така – плащането за гледане е стимул човекът, който гледаш, да живее по-дълго... Разбира се, при условие че тази работа е изпълнима, а заплащането – доволно.





Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано27.10.20 16:34



Е с платен болногледач, каквато беше тезата на Лъчезара, по-топло човешко отношение, дълъг и качествен живот ли получават тези възрастни хора?
Бъдещата наследничка не предлагала топлина, щото само си гледала интереса, ама болногледачката на заплата направо замества семейството, щото хич не си гледа интереса - да, бе. Пишете си и вие, колкото да не заспите.

Ний сме дебили и говорим само за червила и автомобили.


Тема Re: реализъмнови [re: alisalisa]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано27.10.20 16:36



И ти си права... Всъщност не е трудно да се съобрази, че приписването на имот е едно относително доста голямо възнаграждение, срещу което е нормално и да се получи сериозна грижа. Логиката "аз ще го уморя, за да получа имота срещу по-малко работа" води до затвора.





Тема Re: обикновена икономическа логиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано27.10.20 16:46



Ако плащаш на някого за гледане, той има интерес да живееш по-дълго.

Има логика в това, което казваш. Това не означава, че не може да направи мърлява работа, но по принцип е така – плащането за гледане е стимул човекът, който гледаш, да живее по-дълго... Разбира се, при условие че тази работа е изпълнима, а заплащането – доволно.


Има логика, ама не в полза на по-дългия живот, а на по-малкото задължения към стария човек. Говорила съм с платени гледачки, работещи към разни агенции, хем в чужбина - демек, заплащането не е мизерно. Поради договор едва издържали капризен, залежаващ се, труден клиент от типа "хем е мъчение, хем не мре". Гледачката няма интерес да бърше нечий задник с години, за да не остане без работа, щото не остава. Когато й свърши договора с един поради смърт, й намират следващ клиент.

Ний сме дебили и говорим само за червила и автомобили.


Тема Re: реализъмнови [re: Nuke Dukem]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано27.10.20 16:47



. Всъщност не е трудно да се съобрази, че приписването на имот е едно относително доста голямо възнаграждение, срещу което е нормално и да се получи сериозна грижа

Ами зависи от стойността на имота. Вида даде по-горе в темата актуален ценоразпис за 8-часово гледане на възрастен човек без и със допълнително санитарно обгрижване. С гледане срещу имот задължението е 24-часово, без почивни дни и отпуски. Ако превеликият имот е къща с двор в някое забутано село, дето на свободния пазар не струва повече от 20К, туй сериозно възнаграждение ще се стопи за има-няма 2 години. После си е жива набутвация за гледащия, предвид цените на платените услуги. Малко като да купиш котка в чувал е тая работа.

Ний сме дебили и говорим само за червила и автомобили.


Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.10.20 16:56



Ако съм я разбрала правилно, тезата на Лъчезара е, че най-добре всеки да си гледа възрастните родители, а ако не може, и ги даде на гледач( тук има два варианта 1.на заплата 2.с договор за унаследяване) или в старчески дом, да не очаква да живеят дълго. Но изрично уточнява, че има и много изключения.
Това е и моята теза.

Редактирано от vida1929 на 27.10.20 16:59.



Тема Re: Евтаназия за хора които се мъчатнови [re: Nuke Dukem]  
Автор Zirzi ()
Публикувано27.10.20 16:54



+++++++



Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано27.10.20 17:07



Абе как "ги давате" тези възрастни родители, те зеленчуци ли са, куфари ли?


Ако самите те не желаят гледач, никой не може да им се натрапи, щото децата "го дали". А в старческите домове приемат само срещу лично подписано заявление и съгласие. За да "дадат" някого в дом, без да го питат, трябва първо медицинска експертиза от невролози, психиатри и какво там беше, че човекът не е с акъла си и не може сам да взема решения.

Ний сме дебили и говорим само за червила и автомобили.

Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано27.10.20 17:21



Половината мои и на мъжа ми роднини си "разтовариха" собствеността върху имотите още преди да изпаднат в нужда от "гледане", и то, НЕ срещу гледане, а е така, безвъзмездно, за да си сложат делата в ред.

При нас също така стояха нещата. Почти няма случай дето не бих гледал майка ми, която е в нужда - имоти, пари и квото и друго да е тук няма никакво значение - такова ми е възпитанието и мирогледа. Тя посреща, аз изпращам - никога не сме го говорили това при никакви поводи, но то беше ясно и някак се подразбираше и беше съвсем в реда на нещата.

Долавям в някои от мненията, че се удря малко на търговия - ти на мен, аз на теб... не смятам, че е редно.



Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.10.20 17:45



Нали и аз туй се чудя, и казвам- че възрастният чиляк трябва да каже какво иска- гледач ли иска и ако иска, той да си го избере, в старчески дом ли иска.
Моят родител е много труден характер, но си го обичам. На моменти ми идва не знам какво да го направя...,но се стърпявам. Така че разбирам тези ,които си "дават" старците, кои на гледачи, кои на старчески домове. В такъв смисъл ги дават-защото те са едни безпомощни вече хора и понякога и без право на глас. Темата е много тежка за мен поради ред причини и избягвам да съдя .
Не знам как " ги дават", аз моя родител си го гледам.



Тема Re:нови [re: osvoboden pich]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.10.20 18:05



Има хитри жени професионални гледачки, които си знаят цената и умеят да се договарят, които не се хващат за по-малко от 1200 лв на месец за 8 часов работен ден.
А между деца и родители естествено че няма място за сметки. И аз така съм възпитана.
Баща ми ми е мил и си го гледам както и да ме ядосва .
Леля също ми е мила и с нея си прекарвам времето с удоволствие.
Свекърва ми я чувствам чужда и не бих я гледала за нищо на света, ако щете ме направете на мат и маскара, това е положението.
Емоционалната привързаност тук играе роля.



Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано27.10.20 18:51



Аз пък говоря само за най-тесен семеен кръг - само там бих проявил цялата си загриженост и бих направил каквото е по силите ми.



Тема Re: обикновена икономическа логиканови [re: alisalisa]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано27.10.20 19:43



Значи целият този бизнес е мръсна работа и за старците би било най-добре да бъдат гледани от своите си хора, или поне аз не бих могъл да си представя някой друг освен мен да бърше задника на баща ми, ако това се наложи в някакъв етап от живота му. Казвам ако се наложи, защото баба ми например до самия си край на 87 години и 2 месеца беше практически напълно самостоятелна (както и 100% с всичкия си и доста приятен човек за общуване впрочем; обичаше да гледа турски сериали и да следи новините) и лекарската намеса де факто й съкрати живота, вместо да го удължи.





Тема Re: обикновена икономическа логиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.10.20 20:03



Познавам само три гледачки и трите казват, че ги мотивира само финансовата страна . Никоя не казва, че обича възрастните хора.


Но в крайна сметка всеки работи за пари.



Тема Re: обикновена икономическа логиканови [re: vida1929]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано27.10.20 20:11



Тоест възрастните за тях са своего рода плячка. Колкото повече – толкова по-добре.





Тема Re: реализъмнови [re: alisalisa]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано27.10.20 20:16



М'да, освен това ако въпросният "професионалист" не си обича работата, както току-що беше споменато, значи тогава очевидно по-добре като вълка, на който му е дебел вратът, защото сам си я върши.





Тема Re: обикновена икономическа логиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано27.10.20 20:22



Ако своите хора си нямат друга работа, освен по цял ден да се въртят на пети около родителите си - да. Но обикновено са заети да работят, да си отглеждат децата или внуците, да вършат други важни неща, не винаги живеят в същия дом, квартал, град, държава.

Ний сме дебили и говорим само за червила и автомобили.


Тема Re: обикновена икономическа логиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.10.20 20:17



Не, това е работа като всяка друга и всеки има различна мотивация за работа. Мотивацията може да бъде : да спечелиш пари, да си създадеш име на надежден човек, да се развиваш и усъвършенстваш, да добиваш знания и умения, и прочие.
Аз ако съм гледачка на възрастни хора, първо ще изуча болестите на третата възраст, психиката и психологията, ще завърша курс, ще се науча да меря кръвно, да бия инжекции, направо ще завърша едно медицинско образование и след като знам, че мога да предложа добра грижа, пък и след като съм практикувала години, едва тогава ще имам очи да искам 1000 лв на месец . А гледам някакви неопитни, пък искат .
Ако трябва да наемам, бих наела пенсионирана медицинска сестра, хем със знания, хем с опит.



Тема Re: реализъмнови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано27.10.20 21:45



Не, не правя предположение само от един случай, просто само него споменах тук.

Беше близко до ума да се сетиш.
ТОВА Е МОЕТО МНЕНИЕ ПО ВЪПРОСА.

И всъщност казвам, че тази ситуация е неправилна в мотивационно отношение, което естествено дава своите резултати. Какво ти става, че загуби способността си да мислиш?

И ако в края на краищата имаме различно мнение в това няма нищо лошо. Ако всички говорехме едно и също, светът щеше да бъде ужасно място.




Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано27.10.20 21:56



Болногледачката на заплата може да идва почасово само за определени услуги, а не за пълно гледане. Това е нещо с много по-малки изисквания.




Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано27.10.20 22:02



И ако няма кой да се грижи за даден възрастен човек и той бедства, според теб държавата какво прави?




Тема Re: реализъмнови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.10.20 22:06



Твоето мнение по въпроса беше, че ако възрастен иска да наеме човек,който да го гледа, по-добре човекът да е на заплата, а не с приписване на имот. Така ли?



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.10.20 22:07



Държавата прави държавни старчески домове, където старците си внасят пенсията, дори минимална пенсия да е. Също има Социално подпомагане, където на възрастният човек може да бъде направена социална оценка и да му бъде назначена болногледачка, която получава заплата за тази работа от държавата.



Тема Re: реализъмнови [re: vida1929]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано27.10.20 22:17



Да.
Е, ако е свръхдоволен от гледача, може да му припише имота, при положение, че стигне до 96 години например.






Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано27.10.20 22:20



И ако няма кой да се грижи за даден възрастен човек и той бедства, според теб държавата какво прави?

Бедстващият отива при Социалните и му разясняват какви варианти предлага държавата.

Ний сме дебили и говорим само за червила и автомобили.


Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.10.20 22:22



Не, напротив. Колкото по-малко са часовете, толкова изискванията са по-високи и съответно и заплащането трябва да е по-високо. например отиваш само за да изкъпеш и смениш памперс, или да измериш кръвно.
Има и само компаньонки. Седят, говорят си, четат книга на стареца. Има и богати старци, които си наемат по няколко жени. Една за чистене, друга готвачка.

Редактирано от vida1929 на 27.10.20 22:25.



Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано27.10.20 22:23



Е, да де, ама Лиса пита, как така ще им ги давате тези неща на възрастните, ако не ги искат? В което няма много смисъл, ако човекът очевидно бедства.
Не знам, как стоят нещата, ако възрастният не иска нито старчески дом, нито гледачка, а няма кой да се грижи за него. (Такава ситуация предположи Лиса. Честно казано не ме интересува много.)




Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано27.10.20 22:25



И той казва според твоята версия; "Ми не щъ." Щото не бил зеленчук и има право да го каже. Какво правим тогава?




Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.10.20 22:30



Ако възрастният не иска нито старчески дом, нито гледачка, а пък и няма близък,който да го гледа, значи напълно се е предал и иска да умира. Само Господ може да му помогне.



Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано27.10.20 22:32



Вида, хич не ми се мисли ние като остареем ..., ако доживеем. А със сигурност ще стана йога.






Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.10.20 22:40



Не бе, Лъчи, Лиса пита как така ще давате старите хора на гледачка или на страчески дом, те не са предмети, не са куфари или зеленчуци. Тоест първо те трябва да кажат какво искат. Което същото и ти написа няколко страници преди нея.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано27.10.20 22:34



И той казва според твоята версия; "Ми не щъ." Щото не бил зеленчук и има право да го каже. Какво правим тогава?

Ми нищо. Кара я, както си знае, докато умре.

Ний сме дебили и говорим само за червила и автомобили.


Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.10.20 22:43



Аз ще спра да ям. Няма да имам нужда от памперс и съответно кой да ми го сменя





Тема Re: обикновена икономическа логиканови [re: alisalisa]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано28.10.20 02:28



Да, разбирам, права си... Впрочем имаш ли вест или кост от Alice is (Праскова)? Знам, че не е от онези, които има за какво да ги мисля, но се чудя поради каква (хубава) причина не е писала повече от една година вече.





Редактирано от Nuke Dukem на 28.10.20 02:34.



Тема Re: обикновена икономическа логиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано28.10.20 03:00



Впрочем имаш ли вест или кост от Alice is
Никой няма, ние направо си се тревожим за това момиче и нерядко се заговаряме за нея. Може да ти изглежда че просто спряла да пише, но едва ли е така. Изчезна насред разговор на лични.





Тема Re: обикновена икономическа логиканови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано28.10.20 04:03



Човек, аз градях някакви фантазии, че е забременяла и е решила да се фокусира единствено върху майчинство и семейни неща – това, което прочитам от теб не ми харесва изобщо и започвам да се опасявам...







Тема Re: обикновена икономическа логиканови [re: Nuke Dukem]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано28.10.20 13:41



Разбира се, че имам вест и кост от клубарката, 3 пъти седмично се лижем онлайн.
Изрично ме помоли да не давам и грам инфо за нея, щото й писнало от дирските чекиджии.

Ний сме дебили и говорим само за червила и автомобили.


Тема Re: обикновена икономическа логиканови [re: alisalisa]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано28.10.20 13:59



И аз това си помислих, писнало й е от дирските чикиджи(и/йки). Яхай метлата със здраве.








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.