Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:58 04.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Book clubнови  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано23.09.20 10:49



Преди около десет години ми попадна "Бягащата с вълци" на Клариса Пинкола Естес. Възхитително-вдъхновяваща книга. Коментирали сме я във форума. Разбира се, и други книги сме обсъждали, а сто пъти повече прочели. Сега - интерпретацията на всеки един е според възможностите му. Паметта на всеки също е според възможностите му.

"Игра на тронове" - също ми беше любима поредица. В крайна сметка - вълчето Брандън Старк, Триоката врана, стана владетел на Седемте кралства. При това законно избран.

На логото ми има сова. Вълкът ми е любим. Пеперудата обаче символизира красотата на житейските трансформации. Интересното е, че пеперудата не губи паметта си на гъсеница, но начинът й на живот е съвсем различен от гъсеничния период. Гъсеницата се тъпче с каквото й попадне, за да наедрее и да изпадне в хризалис. А пеперудата си пийва цветен нектар. И ето как се сетих за "Сините пеперуди" на Любен Дилов. :))) Обичам този разказ!

Вие в момента в кой стадий сте: ларва, гъсеница, хризалис, пеперуда?



Тема Re: Book clubнови [re: Vitalite]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано23.09.20 11:49



Интересното е, че пеперудата не губи паметта си на гъсеница

това някоя пеперуда ли ти го каза?





Тема Re: Book clubнови [re: DarkSide]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано23.09.20 12:18



Тц, потвърдено е. Не помня в кой изследователски център.

По-любопитно ми е, че докато е в хризалис, бившата гъсеница и бъдеща пеперуда, е в течно състояние.



Тема Re: Book clubнови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано23.09.20 15:07



Аз чета "Грешницата" на Джон Фаулз. Хм, оставих Грешницата, започнах на чета
„ Бягащата с вълци" Падам си по психологически романи.



Редактирано от vida1929 на 23.09.20 15:44.



Тема Re: Book clubнови [re: Vitalite]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано23.09.20 16:41



Как е потвърдено, с какъв експеримент?



Тема Re: Book clubнови [re: Vitalite]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано24.09.20 21:05



Накъде се стремиш, сляпо същество? Към какво тъмно море текат ручеите на твоите желания?...





Тема Re: Book clubнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано24.09.20 21:43



Струва ми се, че ме разбирате



(хвана ме - Павел Вежинов, не Любен Дилов)



Тема Re: Book club [re: DarkSide]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано24.09.20 21:54



"Тази способност на възрастното насекомо да си спомня неща от периода си като гъсеница е била тествана в проучване на екип от Джорджтаунския университет в САЩ.

Изследователите обучили гъсениците да не харесват миризмата на етилацетат, химикал, който често се среща в препарат за отстраняване на лак за нокти. Те пускали на гъсениците леки електрошокове всеки път, когато им пускали и химикала. Скоро тези гъсеници се научили да избягват тази миризма, защото им напомняла за електрическия удар. Когато гъсениците се превърнали във възрастни молци, отново тествали молците, за да видят дали все още помнят да стоят настрана от миризмата на етилацетат.

Повечето от тях го направили! Учените са доказали, че спомените за избягване на лошата миризма, преживени като гъсеница, били пренесени в етапа на молеца.

Проучването показа, че паметта, а следователно и нервната система, остава по време на комплексната трансформация от гъсеницата към възрастния молец. Така че, докато пеперудата не помни, че е била гъсеница, тя си спомни преживяванията, които е научила през този период."



Тема Re: Book clubнови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано24.09.20 21:56



"Грешницата" звучи интересно





Тема Re: Book clubнови [re: Vitalite]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано24.09.20 22:14



Хубав разказ, за разлика от "Белият гущер" затова и съм запомнил Син Тъмния.


Завършва оптимистично някак, че на гъсениците също са достъпни чувства, емоции и поезия, а не само разум.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.