Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:05 26.05.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема връзката между религиозност и образованиенови  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано28.07.20 11:31



> Колкото по-образован е човек, толкова по-светски убеждения споделя - това е друг от изводите от проучването. В България 53% от хората с по-ниско образование и 43% от тези с по-високо вярват, че Бог и морал са тясно свързани.

Това не е точно формулирано. По скоро колкото по-склонен към аналитично мислене е човека толкова по-малко религиозен.



Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.

Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: lsrael Thornstein]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано28.07.20 12:25



Принципно няма файда от религиозността... Има една поговорка, че лозето не иска молитва, а мотика.

Въф фейсбук съм в една група за пострадали животни, понеже нали съм кучкар, та да знам какво се случва с кучетата и котките в страната. Ужас е – всеки ден отровени, смазани, пребити, изоставени и всичко, което би могло да ти хрумне. Както и да е, та най-масовата реакция там е "Бог да му помогне на душичката" и "Бог ще го накаже този, който му е причинил това на животинчето"... Един ден ми писна и им написах, че Бог няма да помогне на никого и също така няма да накаже никого; това може да направи само човекът. Оттогава не съм се обаждал.





Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: Nuke Dukem]  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано28.07.20 16:48



> Принципно няма файда от религиозността...

Според мен има. Иначе нямаше да има религии.

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.


Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: lsrael Thornstein]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано28.07.20 18:49



При нас религията не е водещ предмет в училище, но по него се познава до каква степен си образован т.е. основните предмети всеки ги знае — добре, не добре, но ги знае, знае че съществуват.

Допълнителните предмети — латински, старогръцки, етика и естетика и др. ги знаят само по-образованите.

Религията не спада точно в тая категория, но да речем че е на границата между основните и допълнителните.

п.п. Вече съм писала в един мениджърски курс от 30 човека бях единствената която знаеше защо филипинците са по-годни за социална работа от сирийците.
Хората масово не знаеха че филипинците са с голям дял християни, даже испански говорят.
Ако не е откъм религия, то поне история на корабоплаването пак ще помогне.





Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: lsrael Thornstein]  
Автор vida1929 ()
Публикувано29.07.20 12:02



връзката между религиозност и образование

Не знам каква е връзката.
Но според мен има много силна връзка между религиозност и семейни, родови традиции. В смисъл, че ако човек е израсъл и възпитан в традиционно атеистичен род, много трудно е на възраст тепърва да започне да се обвързва с каквато и да е религиозност.
Твърдо убедена съм, че моралът на атеистите не е по-малко качествен от морала на религиозните хора.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: lsrael Thornstein]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано29.07.20 16:17



Олеле! Някой лъготил, та се забравил.



Половината (50%) българи смятат, че трябва да вярваш в Бог, "за да си морален и да имаш добри ценности". Това не само е увеличение на тази група със 17 процентни пункта спрямо 2002 г., когато така са смятали 33%. Промяната за едно поколение е по-голяма дори спрямо страни като Русия и Полша, където църквата се радва на голяма подкрепа от държавата.

Българите 50% религиозни, поляците 36% - само тази картинка като видя и ми е ясно, че стъкмистиката смукана от пръсти.

1. Била съм в Полша и много по полските църкви по празници и неделни литургии, била съм и по българските. Откъм религиозност на населението разликата е в пъти повече в полза на поляците.

2. Имам претенцията през живота си да съм познавала по-голям брой религиозни хора, отколкото средностатистическия българин. Дори и при това положение, тези, които наистина обвързват вярата в Бог със собствения си морал и ценностна система - тоест, информирано и отговорно се придържат към моралната етика на конкретна религия, са не повече от 25% от всичките ми познати, дори и толкова нямат.

3. Средностатистическият българин е или атеист, или общо и мъгляво вярва, че има там някаква висша божествена сила, без да я обвързва с определена религия, тоест, с конкретно дефинирани морални ценности и корективи, каквато е основната функция на всяка религия, или е "битов християнин", по определението на един клубар. Битовото християнство се изразява в ритуалничене по празници без особено религиозно обвързване и задълбаване в дебрите на християнските морално-етични ценности.

Значи, не останаха и 25% от всичките ми познати, които наистина схващат смисъла на дефиницията трябва да вярваш в Бог, "за да си морален и да имаш добри ценности. По-скоро клонят към 10% - и то, при положение, че познавам повече наистина религиозни хора от ... съседа си, например.

Редактирано от alisalisa на 29.07.20 16:12.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: alisalisa]  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано30.07.20 00:15



Ами аз затова го постнах щото противоречеше на твоите наскорошни твърдения относно религиозността на българина. Естествено резултатите от всяка анкета трябва да бъдат вземани с порядъчна доза скептицизъм. Аз не съм в БГ от 23 години и не зная как се е променил българина през последните десетилетия и дали наистина е толкова религиозен, но този въпрос до известна степен ме вълнува. Това което пишеш звучи смислено. Аз също щях да предположа че поляците би трябвало да значително по-религиозни от нас но въпроса ми е дали БПЦ наистина не е форсирала религията на българина през последното десетилетие.
Колкото до моето семейство всички сме атеисти.

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.


Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: lsrael Thornstein]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано30.07.20 09:01



то, пак си противоречи.
ама има статии и за малки зелени извънземни човечета, които ни зомбират съзнанието.
и кво от това?

Аз също щях да предположа че поляците би трябвало да значително по-религиозни от нас но въпроса ми е дали БПЦ наистина не е форсирала религията на българина през последното десетилетие.

Аз не пиша предположения, а неща, които лично съм изследвала.
И не, БПЦ нищо не е форсирала. 100 години да бяга срещу Римокатолическата църква в Полша и тя срещу нея, пак не могат се застигна. БПЦ е изключително пасивен църковен орган без грам авторитет дори сред по свое желание увлечени в православието хора. Дори не пиша "увлечени в християнството" - от жалост към БПЦ.

А стъкмистическото проучване задава манипулиращи въпроси, чиито отговори са манипулирани и манипулируеми като тълкуване. Изобщо не пише какъв е въпросът, на който 50% българи отговарят така:

трябва да вярваш в Бог, "за да си морален и да имаш добри ценности"

1. Ако вярваш в Бог си морален и с добри ценности - дръжки!
2. Ако не вярваш в Бог, не си морален и нямаш добри ценности - глупости на търкалета.
3. 50% декларирали, че от вярата в Бог автоматично следва моралност, ама не декларират дали самите те вярват в Бог или се самоопределят като морални, защото са си наумили да вярват в Бог, за да се самоубеждават, че са морални.
4. За целите на анкетата не са дефинирани понятията "морал" и "добри ценности".
Един талибан твърдо вярва, че "морал" означава жените да не се разголват, а "добри ценности" - физическото прочистване на света от неморални хора. И, понеже вярва в Бог, смят своите представи за света за безусловно морални.
При недефинирано общо кратно що е "морал" и "добри ценности", всеки анкетиран си дърпа чергата върху своите крака и такава анкета става напълно безсмислена.

Моят извод е, че само неграмотен глупак би се съгласил да отговаря на неграмотно съставени и още по-неграмотно интерпретирани анкети.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: lsrael Thornstein]  
Автор aiumi ()
Публикувано31.07.20 03:20



Според мен, уклонът (или не) към религиозност е свързан с реалния контрол върху собствения живот. По- малко контрол - по силна необходимост от вяра. Повече контрол - по-слаба, или никаква необходимост. Вярата се явява един вид виртуална опора там, където липсва реална.:)

Образованите хора, в общия случай, контролират по-успешно живота си от необразованите. Затова са и по-малко религиозни. Аналитичното мислене няма отношение към вярата, а към умението да се справяш с живота. Т.е. - влиянието му е косвено.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: aiumi]  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано31.07.20 03:49



Според мен, уклонът (или не) към религиозност е свързан с реалния контрол върху собствения живот. По- малко контрол - по силна необходимост от вяра. Повече контрол - по-слаба, или никаква необходимост. Вярата се явява един вид виртуална опора там, където липсва реална.:)
съгласен.

Аналитичното мислене няма отношение към вярата, а към умението да се справяш с живота. Т.е. - влиянието му е косвено.
според мен аналитичното мислене както склонността да се съмняваш във всичко има директно отношение към вярата. Според мен вярата не се индуцира у всички хора от силно стресиращо преживяване или тежка болест. Аз например съм си имал своите лични здравни проблеми, които за малко да ме прекатурят по пътя ми преди 20 години но никога не са ме доближавали дори поне малко до вярата..

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.