Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:20 23.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: OFF – задно дясно колелонови [re: Zirzi]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано02.08.20 20:50



Аха, ОК, мерси. Доколкото разбрах, трябва да се разглоби и да се почисти.





Тема Re:нови [re: aiumi]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано02.08.20 22:14



"общностите са се разраснали твърде много, станали по-трудни за управление, и се е наложило да бъде въведен някакъв по-могъщ "управител", в подкрепа на земния, и така са се установили монотеистичните религии. Е, те едва ли са въвеждани целенасочено, но в крайна сметка само тези общества са оцеляли. Това е било решение на организационен проблем."

Монотеизмът е резултат от духовното откритие на хората за единността на всичко. Това е развитие на духовната наука.
Тук всички пропускате разликата между религия и секта. А тя се изразява в това, че сектите увреждат хората, а религията им помага да се развиват и да станат по-добри. Това се доказва по емпиричен път и е основен критерий, когато се определя дали едно учение по света може да бъде религия или е секта.

А иначе в твоето обяснение, владетелят няма нужда от монотеизъм, за да обяви, че главния бог го подкрепя, както е било дълго време в Египет, например.

Не знам, защо пропускате и дори не признавате, че духовното израстване на човека има своето развитие, има своите натрупани хилядолетни (най-често емпирични) познания и дори че има духовна наука. Това е неизбежно и даже се развива бавно. Но духовното е тънка работа (както казват руснаците

) и трябва да се внимава. Защото всяка грешка в тази сфера се заплаща много жестоко в материалния свят.


Редактирано от Luchezara на 02.08.20 22:15.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: aiumi]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано02.08.20 22:57



мисля, че ги разграничих достатъчно ясно - религиозният е спуснат "отгоре", светският, или може би е по-правилно да кажа - "не-религиозният" е споразумение между хората в обществото, да речем "обществен договор", но това е сравнително по-новопонятие.

те откъде знаят за какво да се споразумеят? демек, кое да определят за морално и кое не?

по третия абзац: пълни глупости.

За юдаизма и християнството - напр. юдаизма е по-труден за практикуване поради обрязването (което било сериозно препятствие пред приемането на вярата)

Абсолютни 200% глупости. Абе как ти ги ражда главата? Юдаизмът бил труден за приемане заради обрязването. Пък ислямът лесен и масов за приемане, без да им пука за обрязването.



Юдаизмът е изключително взискателна религия, но не обрязването и храната са причината да не се юрне всичко живо да става юдей.Дълга и широка е за обяснение и без връзка с темата.

позамисли се пак върху основния ми въпрос - как се е създал светският морал?
и къде е дефиниран?



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: alisalisa]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.08.20 23:42



Е, хайде сега ще си изпитваме ли моля другарка.

Трудно ми и да кажа от къде точно произхожда съвременния светски морал, със сигурност една част е наследена от религиозния, има и различни философско -етични концепции, развити след Ренесанса, има и чисто емпирични включвания от типа на златното правило "не прави на другите това, което не искаш да ти правят на теб". Истината е, че не знам, ти ми кажи.:)))

ПП относно историята на юдаизма и християнството, не съм си измислила нищо, чела съм книги по история на цивилизацията, история на философията и т.н. Някакви хора са проучвали, ама не светите писания, а исторически факти. И изобщо не може да сравняваш развитата и изтънчена арабска култура, която приема исляма, с дивите, мръсни и примитивни европейски племена (говорим и за 6-7века по-рано), които са населявали Римската империя в първите векове от разпространението на християнството. Тъй че да, аз няма как да знам точно кое как е било, но това, което съм чела ми звучи много по достоверно от това, което си написала ти.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.08.20 23:54



Аз нито мога да потвърдя, нито да отрека духовното развитие на човечеството, на мен ми липсват подобни познания, и не съм попадала на подходяща литература.

Аз просто разглеждам нещата от един определен ъгъл. Напр. факт е, че оцеляват и се налагат над другите, тия обществени системи, които са обединени около една ясна морална концепция, имат по-добра организация и ясна структура, пък макар и диви и примитивни да са. Това е история, която се повтаря векове наред. Тъпите и примитивните побеждават изтънчените, умните и красивите. А Бойко Борисов печели изборите. Шегувам се. :)



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: lsrael Thornstein]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано03.08.20 01:48




Редактирано от oberleutnantRzevski на 03.08.20 01:50.



Тема Re:нови [re: aiumi]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано03.08.20 08:57



"Тъпите и примитивните побеждават изтънчените, умните и красивите. А Бойко Борисов печели изборите."

Но когато умните, красивите и духовно развитите победят се получава златен век на България. Справка цар Борис I, цар Симеон, цар Иван Асен II.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.