Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:17 25.09.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: Vitalite]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.08.20 17:11



всички разклонения в християнството, Светата инквизиция, Кръстносните походи, изгарянето на Джордано Бруно, Вартоломеевата нощ, набеждаването на жени за вещици, папата Борджия и т.н., как църквата било католическа или православна си пълни хазната, ама това не значи, че не разбирам същността му - на християнството, де.

тези наизуст наредени общи приказки какво общо имат?
Християнството Е религия, никой не го отрича.
Стана дума за будизма - Е ли религия или не е за тези, които го припознават?

"Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, и що е във водата под земята; не им се кланяй и не им служи" не съм забелязала да се спазва)

Всъщност се спазва от църковниците.

Ако опиташ да изразиш по-ясно и структурирано мислите си, ще ме улесниш, че сега имам чувството, че разплитам спагети, за да хвана някоя за крайчеца.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: alisalisa]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано01.08.20 19:16



Ми че логиката е създадена от Аристотел. А децата от Аристотел мога още да научат, че щастието е в доброто и е резултат от развитието на добродетелите. Чрез сократическия диалог ще могат да проверяватт истинността и полезността на мислите си(ще си спестят посещенията при когнитивен терапевт в по-късна възраст). От Платон, че политиката е науката да водиш хората към добро. Конфуций ще ги научи, че както се грижат за едно дърво, така че то да расте здраво и силно, така е нужно да се грижат за себе си. Марк Аврелий ще им обясни, че който постъпва несправедливо, най-вече спрямо себе си постъпва несправедливо. От стоиците ще разберат, че самообладанието е отражение на вътрешната стабилност. И т.н.
Ей ти на образовани хора със стабилна ценностна система.
Колко деца към днешна дата успяват да усвоят в обичайната среда някои от горепосочените ценности?

Освен това - децата харесват философските занимания.





Тема Re:нови [re: Vitalite]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано01.08.20 19:31



За тази цел трябва да се учи с разбиране, да мине през ума и сърцето ти, а това е много, много рядко.




Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: alisalisa]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано01.08.20 19:35



Будизма за мен е философска система с развита теория на познанието, съзнанието, времето и т.н. На линия съм да обсъждаме тези понятия от будистка гледна точка. Съмнявам се, че ти представлява интерес.

И поне прави разлика между дзен и другите будистки школи като имаш желание да пишеш толкоз наизустени нелепици. Че оставам с впечатление, че смислеността на разсъжденията ти ги бива само на едно твърде повърхностно битово ниво.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано01.08.20 19:42



Не е невъзможно - въпрос на учебна програма и добре подготвени учители, чието призвание е да бъдат учители. И разбира се - дали визията за бъдещето на тези, които управляват, допуска съществуването на хора, чийто живот е основан на непреходни ценности.



Тема Re:нови [re: Vitalite]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано01.08.20 20:18



Е, не съм казала, че е невъзможно. Просто на този етап да случиш на добре синтезирана информация и на качествени учители е чист късмет. Нещо като да изровиш златно имане. Има го някъде, но ... Да се надяваме, че ще се появи тенденция за съзнателно прилагане на добри нрави сред населението, но засега е фантастика. (Нарочно казвам тази дума, защото необходимите неща не, но фантастиката обикновено я сбъдват.

Така че, а дано "се объркат".)

Засега, дори само като видиш рекламите, с които ни заливат и насилствения начин по който го правят, ти става ясно, че човечеството е много далеч от осъзнаването.




Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано01.08.20 20:19



Това ми харесва - научната фантастика има навик да става действителност





Тема Re:нови [re: Vitalite]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано01.08.20 21:02



Наистина е така.

Аз като фен на научната фантастика (още като ученичка) отдавна съм забелязала, че поради липсва на свои идеи обикновено сбъдват написаното във фантастиката. Но съзнателния живот не им се отдава.




Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: Vitalite]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано02.08.20 00:20



Ми че логиката е създадена от Аристотел.

ясно, мерси. няма и да чета нататък.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: Vitalite]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано02.08.20 00:30



Будизма за мен е философска система с развита теория на познанието, съзнанието, времето и т.н. На линия съм да обсъждаме тези понятия от будистка гледна точка. Съмнявам се, че ти представлява интерес.

Не ми представлява. Темата е най-общо за религиозността и морала.
Споменах будизма, докато изреждам най-масовите религии.

Щото хората, самоопределящи се като изповядавщи будизъм, ма не щото чели за него книжки, а поради хилядолетни традиции, всъщност са религиозни. Ако не вярваш, поразтъпчи се по местата, където това е масова, ако не и единствена религия.

Че оставам с впечатление, че смислеността на разсъжденията ти ги бива само на едно твърде повърхностно битово ниво.

темата предполага повърхностни разговори, защото е най-обща.
нито е клуб християнство, нито клуб будизъм, че да се изпитваме кой колко знае за религии, които не изповядва. това, което знам за други религии от обща култура, ми е напълно достатъчно в момента за целите на един лежерен разговор с общи лични разсъждения.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.