Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:21 23.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: alisalisa]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано01.08.20 13:27



При будистите, например, възгледите за Бог са доста неясни /Буда е просветлен, не божество/

Понятие за Бог в будизма няма - в основата на реалността е Съзнанието(Всеобщия Ум). Има учение за Анатман. Ако някой държи да го вижда като религиозна система - то това е атеистична религия.

Дзен е преплитане между идеите на будизма с тези на даоизма. Хуанбо Сиюан, дзен учител от девети век:

Целта на обучението в Чан(Дзен) е да спре грешните* мисли, а не да постави края на мисленето, размислите и интелектуалния анализ.


*грешните мисли са резултат от когнитивни изкривявания, привързване към определени възгледи за нещата, даване превес на едни данни в процеса на селектирането им и прочее.
Например, в наши дни, когнитивно-поведенческата терапия(Арън Бек) се занимава с тези проблеми на познанието.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: Vitalite]  
Автор blood9 ()
Публикувано01.08.20 14:49



"Целта на обучението в Чан(Дзен) е да спре грешните* мисли, а не да постави края на мисленето, размислите и интелектуалния анализ. "

Лесно се постига, но не бих ти го препоръчал.

Редактирано от blood9 на 01.08.20 15:04.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: blood9]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано01.08.20 15:28



Хаха... разбира се, че лесно се постига - в дзен е така: просто остави нещата да се случват, без да им откликваш и пази ума си от обитаване на каквото и да било. Тези, които могат да го направят, навлизат в нирвана. Просто е: когато нещата се случват не им откликвай

Пази ума си спокоен като празнотата и напълно чист. Чистотата принадлежи на ума, който не обитава каквото и да е.

Изпита с петте дзен коана съм го държала



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: Vitalite]  
Автор blood9 ()
Публикувано01.08.20 15:41



Демек другите решават вместо теб.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: Vitalite]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.08.20 15:53



в заглавието пише "връзката между религиозност и образование",
пък в приложената за коментар статия пише и други неща - за убеждението, че вярата в Бог прави вярващия морален и с добри ценности.

къде откри невежество, не знам, ама за целите на винаги готовия проповедник, може и да има някакво такова скрито, което да се нуждае от ограмотяване.





Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: blood9]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано01.08.20 16:03



Имаме комуникативен проблем явно: аз пиша/казвам едно, ти как четеш/чуваш е друго, а пък какъв смисъл му придаваш е трето. И цикълът започва отново: какво възнамеряваш да ми кажеш в следствие на това, което си разбрал, какво в действителност ми казваш, пък аз какво прочитам, пък какъв смисъл му придавам... и какво възнамерявам да ти отговоря и т.н.

Карай - няма да се разберем. Но какво от това. Предлагам да прекъснем безполезното бръщолевене. Благодаря :)



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: alisalisa]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано01.08.20 16:11



Някаква анкета, създадена от невежи хора - цели да изследва интересно какво и с каква цел; дадена на невежи хора; описани резултати от изследването от невеж списващ - ми всичко в ярки краски обрисува картината на невежеството.

Значи - както ги виждам нещата: още в началното училище да се въведе курс по практическа философия.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: Vitalite]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.08.20 16:12



Понятие за Бог в будизма няма - в основата на реалността е Съзнанието(Всеобщия Ум). Има учение за Анатман. Ако някой държи да го вижда като религиозна система - то това е атеистична религия.

Няма Бог, зер. И аз така знам, затова никак не мога да си обясня стотици хилядите статуи на Буда, будистките храмове, в които се изпълняват ачик религиозни ритуали и молитви, буквално религиозното идолопоклонничество пред Буда, морално-етичните будистки канони и манията на обикновените хорица по онези ширини да живеят буквално мизерно, но да принасят в дар пачки пари за скъпи и луксозни ступи и да купуват и лепят пластове златни листчета по статуите на Буда като дар.

Та, будизмът не е религия, ама хич - само силно наподобява.







Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: alisalisa]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано01.08.20 16:18



Бе и аз не мога да си обясня (обяснявам си ги всъщност, де, ама не чрез това дето се проповядва като християнските морал, ценности и етика, както и втората божия заповед "Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, и що е във водата под земята; не им се кланяй и не им служи" не съм забелязала да се спазва) всички разклонения в християнството, Светата инквизиция, Кръстносните походи, изгарянето на Джордано Бруно, Вартоломеевата нощ, набеждаването на жени за вещици, папата Борджия и т.н., как църквата било католическа или православна си пълни хазната, ама това не значи, че не разбирам същността му - на християнството, де.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: Vitalite]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.08.20 16:38



тва за неграмотно съставената анкета вече го обсъдихме.

Значи - както ги виждам нещата: още в началното училище да се въведе курс по практическа философия.


логика - обичайно се поглъща с изучаването на научните дисциплини.
философстването - после.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.