Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:24 25.09.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано01.08.20 00:12



Това, че не разбираш Лъчезарка, не ти дава право да дрънкаш за нея, каквото ти хрумне. Ако аз започна да говоря за теб, ще наруша рязко нететикета. Пък и не ми е работа да обсъждам и оценявам хората. Всеки си носи кръста. Така че спри да ходиш след мен и да дрънкаш. Различни сме, ОК. Всеки си казва мнението, това е достатъчно. "Истината е като река, сама си намира път."




Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.08.20 00:30



Чакам си недвусмислените самопризнания на 299 нобелови лауреати за вярата им в Бог. Другото е бошлаф и празни приказки на търкалета.



Тема Re:нови [re: lsrael Thornstein]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.08.20 00:40



На мен би ми интересно какъв би бил отговора на разните му там носители на научни награди по другия въпрос 'Дали мнозинството от моралните хора вярват в Бог?' т.е. 'Дали има тясна връзка между Бог и Морал'. Много бих се учудил ако повечето научни работници (наградени или не) отоговорят с Да. Всъщност аз твърдя че няма логика човек да се занимава с наука и да отговори на втория въпрос с Да.

'Дали мнозинството от моралните хора вярват в Бог?' т.е. 'Дали има тясна връзка между Бог и Морал'.

Няма как човек на науката да ти отговори недвусмислено с Да или Не на първия въпрос. Научният подход изключва гадаене.

На втория ти въпрос, така формулиран, има само две логични реакции:
Кой Бог?
Чий Морал?



Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано01.08.20 00:53



Знаеш ли, как дрънчи празна кофа? Само това чувам като те чета. Но пък държиш да дрънчиш силно.




Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: lsrael Thornstein]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано01.08.20 10:15



Човек не може да бъде мъдрец (муни), запазвайки единствено вътрешна тишина, ако в същото време е глупец и неук. Но онзи, който държи в ръцете си везни, взима доброто и маха лошото наистина е муни. Истински мъдрец е онзи, който действително разбира природата на доброто и злото. Дхаммапада

Везните ме подсещат за церемонията по претеглянето на сърцето, на която се решава дали покойният има право на живот в отвъдното. Малко от отрицателната(отрицателна е щото човек отчита какво не е правил през живота си) предсмъртна изповед на древните египтяни:

Страдания на хората не съм създавал.
Дела покварени не съм извършил.
Не съм убивал ближни.
Не съм измамвал.
Сърцето ми жестокостта презира.
Не съм извършил кражба.
Не съм отнемал хляба на ближния.
Не съм грешил с излишъка от думи.
На гняв не съм се никога поддавал.
Не съм водите замърсявал.
...

"Постигналият познание ще получи опрощение. Невежият се самообрича на проклятие." Птаххотеп (Египет - 25 век преди новата ера) Малеййй - на това сега му казваме да опознаеш собствения си познавателен процес - как интерпретираш сетивните данни, как ги филтрираш, как им придаваш смисъл, пък правиш заключения, след които формираш вярвания/убеждения въз основа на които в крайна сметка действаш. Ако не познаваш собствения си когнитивен процес, се обричаш да повтаряш едни и същи действия, които в крайна сметка те водят все до едно и също - ей ти го проклятието/нещастието/страданието. Затова Сократ препоръчал: Опознай себе си!

Сократ: има само едно добро - знанието и едно зло - невежеството. Което пък красиво реферира с втората благородна истина на Буда: причина за страданието е невежеството.

Ся, Сократ е бил обвинен от невежите си съграждани в безбожност и развращаване умовете на младите.

Нещо нехристиянско или несветско по смисъл да видяхте?



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.08.20 11:45



ко стана с доказателствата на твърденията ти?

айде, чакаме ги. покажи поне нюню образованост.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: Vitalite]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.08.20 11:47



тя, темата е за съвсем друго, ама пък без цопи-пейст на кот ни падне под ръка, закъде сме?





Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: Vitalite]  
Автор blood9 ()
Публикувано01.08.20 11:57



Предпочитам да съм чийтър.

Редактирано от blood9 на 01.08.20 12:04.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор blood9 ()
Публикувано01.08.20 12:08



Морал, какво е това.

Редактирано от blood9 на 01.08.20 12:08.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: alisalisa]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано01.08.20 12:40



Темата е за невежеството.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.