Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:38 23.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: lsrael Thornstein]  
Автор aiumi ()
Публикувано31.07.20 08:55



Аз не твърдя нищо за всички хора, както виждаш, става въпрос за проценти, и дори разликите са по-скоро нюанси, и изобщо нещата са много по-сложни.

И по принцип, единичен инцидент без драстични, преобръщащи напълно живото последици, почти не повлиява начина на мислене и светоусещане.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: alisalisa]  
Автор aiumi ()
Публикувано31.07.20 09:03



Религиозност и християнство/принадлежност към някакъв вид църква, не са еднозначни.

Да си вярваш, най-общо казано, означава, да приемаш, че съществува някаква по-висша и по-могъща сила/воля/справедливост от човешката. Пък дали ще е Исус, Мохамед, Буда, Ошо или Гошо, е въпрос на късмет и стечение на обстоятелства.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: aiumi]  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано31.07.20 15:00



Имам чувството че си размишлявала дълги години на тема религия. Нямам какво да добавя към написаното от теб. Аз обикновено витая в други сфери..

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.


Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: aiumi]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано31.07.20 16:34



Вяра и религиозност не се припокриват.

Религиозността предполага самоопределяне като принадлежащ към конкретна религия или религиозна деноминация. Във всяка религия или религиозно-философско учение /като дзен-будизма, например/, дефинирането и изповядването на определени морално-етични норми е основополагащо. Не съществува религия без морално-етичен кодекс, да го наречем. Дори и най-примитивните /от наша гледна точка/ религии се самодефинират чрез възприемане на определени правила и забрани. Които ние най-общо наричаме "морал". Спазвайки ги или поне приемайки ги за правилни, човек удовлетворява личната си потребност от принадлежност към определена общност. А различията между морално-етичните кодекси, дори и да са минимални и несъществени, разграничават тази общност от останалите.

Когато някой заяви "аз съм християнин/мюсюлманин/юдаист/будист/хиндуист...", автоматично приемаме, че той е припознал като най-добър за себе си и следва съответния морално-етичен кодекс на посочената религия - Библията, Тората, Корана и т.н. При будистите, например, възгледите за Бог са доста неясни /Буда е просветлен, не божество/, но учението носи всички белези на религия именно заради морално-етичния кодекс, който последователите приемат да следват.

Да си вярваш, най-общо казано, означава, да приемаш, че съществува някаква по-висша и по-могъща сила/воля/справедливост от човешката.

Мда, "вярвам, че има там някъде една всемогъща висша сила, която ни управлява" - ма какъв е твоят морал, човече, какви правила на поведение следваш, защо точно такива, а не онакива, от кого си ги възприел? Вярата в някаква висша сила сама по себе си е недостатъчна, за да ти създаде убеждението, че си морален и имаш добри ценности.



Тема Re:нови [re: lsrael Thornstein]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано31.07.20 18:20



Повечето учени нобелови лауреати вярват в Бог. Дори има книга с изказванията им по темата.
Не знам, как се вмества това в твоите убеждения.




Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор lsrael Thornstein (либиец)
Публикувано31.07.20 18:43



Да де ама има нюанси в семантиката на израза "Вярва в Бог" и това за което Алиса говореше.. Всъщност израза "Вярва в Бог" носи със себе си минимална информация. Уточненията в какво и как точно вярва са тези които са от значение. На мен би ми интересно какъв би бил отговора на разните му там носители на научни награди по другия въпрос 'Дали мнозинството от моралните хора вярват в Бог?' т.е. 'Дали има тясна връзка между Бог и Морал'. Много бих се учудил ако повечето научни работници (наградени или не) отоговорят с Да. Всъщност аз твърдя че няма логика човек да се занимава с наука и да отговори на втория въпрос с Да.

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television.

Редактирано от lsrael Thornstein на 31.07.20 18:45.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано31.07.20 19:07



Повечето учени нобелови лауреати вярват в Бог. Дори има книга с изказванията им по темата.

сюрьозну?
и в книжката пише, че повечето вярват в бог?

Нобелови лауреати в областта природни науки 1901 - 2019г.:

физика - 215
химия - 164
физиология или медицина - 218

Общо - 597. Повечето /50% +1/ са 299 човека.

И има книжка, в която към всяко от поне 300 имена на учени-нобелисти недвусмислено са приложени техни лични самопризнания, че вярват в Бог?

Може ли списъкът с имената и изказванията на всичките 299 души?



Тема Re:нови [re: lsrael Thornstein]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано31.07.20 22:23



Ами потърси, има такава книга - за нобелистите и Бог. Може и аз да я потърся, имах я някъде в огромната ми база данни от книги. Ако я мерна, ще ти я изпратя.

Моите впечатления са, че мнозинството от неморалните хора не вярват в Бог - ако трябва да трансформирам твоето изречение. Разбира се, сред атеистите има много на брой морални хора, както и сред фанатиците има много неморални. Самият Бог, според писанията, избира и възнаграждава хората според делата им, а не според декларации, санове и др. Щом Бог ни е дал правото на избор, значи не само ще го понесе, но и му харесва.
За мен, от много години, въпросът е друг. Не бих искала да пропусна тази могъща и позитивна необятност, която се отваря пред човек, когато има вяра (в Бог и по принцип - те се сливат в своята градивност), уважава и служи на Бога и добрите идеи. Защото Бог също се влияе от идеята за доброто, което може да се види още в първите страници на Библията, когато се описва сътворението на света.

Това, което притеснява хората обикновено са техните ограничени мисли и представи, а не Бог, мирозданието или каквото е.


Редактирано от Luchezara на 31.07.20 22:24.



Тема Re: връзката между религиозност и образованиенови [re: lsrael Thornstein]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано31.07.20 23:05



Ето малко цитати на велики човешки умове за Бога. За тези хора не може да кажеш, че са малко образовани или им липсва аналитично мислене. Обърни внимание на изказването на Макс Борн.



1. Аз искам да знам как Бог е сътворил този свят. Аз не се интересувам от този или онзи феномен, от спектъра на този или онзи елемент. Аз искам да узная мислите на Бога; всички останали неща са детайли. - Алберт Айнщайн

2. Колкото повече се занимавам с наука, толкова повече вярвам в Бога. - Алберт Айнщайн

3. Много от учените вярват в Бога. А онези, които казват, че заниманията с наука правят човека атеист, са вероятно някакви жалки хора. – Макс Борн, Нобелов лауреат за физика

4. Бог е упование за храбрия, а не оправдание за страхливия. — Плутарх

5. Невъзможността да си представя, че тази величествена и удивителна Вселена и нашите съзнателни души са възникнали по случайност, е за мен главното доказателство за съществуването на Бога. - Чарлз Дарвин

6. Бог обича всички нас, но от никого не е във възторг. — Айзък Азимов

7. Очевидно е, че опознаването на природните закони не е нищо друго, освен опознаване на ума на Бога, който е въплътен в тях. – Джеймс Джаул

8. Вярвате ли в Бог? Аз не вярвам, аз знам. — Карл Густав Юнг

9. Повърхностните занимания с наука ще те отведат далеч от Бога, а задълбочените научни изследвания ще те доведат при Него. - Луи Пастьор

10. Ако те беше осиновил цар, твоето високомерие не би знаело предели. А защо не се гордееш със съзнанието, че си Божи син? — Епиктет

11. Аз вярвам в Бога, но не в Бога на мистиците и теолозите, а в Бога, който се проявява в природата – Великият математик, Архитектът на Вселената, първодвигателят, неизменният, трансценденталният, вечният. - Волтер

12. Безбожното общество, в което хората се отричат от своите религиозни потребности и дори се подиграват с тях, е обречено на стремглаво падение. – Теодор Рузвелт

13. Бог е единственият господар на света. Той царува като монарх, а не като деспот, защото Той иска Неговите заповеди да бъдат спазвани от любов, а не от робски страх. – Емануел Кант

14. Да се съмняваш в Бог, означава да вярваш в него. — Оноре дьо Балзак

15. Не е наша работа да поучаваме Бог как да управлява света. — Нилс Бор

16. Колкото голям е Бог в големите неща, толкова е голям и в малките. — Августин

17. Първата глътка от чашата на природните науки прави човека атеист, но на дъното на чашата го очаква Бог. - Вернер Хайзенберг, Нобелов лауреат за физика

18. Моли се така, сякаш всичко зависи от Бог, но работи така, сякаш всичко зависи от теб. — Едгар Кейси

19. Само хората, които са искрено благодарни на Бога, са наистина богати. Така че нашето вътрешно щастие не зависи от добрите или лошите събития, които ни се случват, а от степента на нашата благодарност към Бога. — Алберт Швайцер

20. Религията ни учи как да се отнасяме един с друг, а науката ни показва как Бог е конструирал Вселената. – Уилям Филипс, Нобелов лауреат за физика

21. Съвест без Бог е съдилище без съдия. — Алфонс дьо Ламартин

22. Аз вярвам в Бога. Според мен е абсурдно да се предполага, че възникването на Вселената и нашето собствено съществуване са просто една космическа случайност. – Антъни Хюиш, Нобелов лауреат за физика

23. Човешката душа е като стъкло. А Бог е светлината, която преминава през него. – Лев Толстой

24. Ние просто работим със средствата, които Бог ни е дал. Няма причина, поради която науката и религията да бъдат във враждебни отношения. И науката, и религията произхождат от един и същ извор – единственият извор на истината – Творецът. – Джоузеф Мъри, Нобелов лауреат за медицина и физиология




Тема Re:нови [re: lsrael Thornstein]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано31.07.20 23:47



Да де ама има нюанси в семантиката на израза "Вярва в Бог" и това за което Алиса говореше..

Да, много внимавай да не употребиш някъде публично популярните изрази "Бог да ни е на помощ" или "слава Богу", че току-виж ти излязло име на вярващ в Бог.



Лъчезарка си ги пише наизуст, както винаги.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.