Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:43 20.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Ту би ор нот ту би ?  
Автор azazel.ehnaton@abv.bg (ентусиаст)
Публикувано17.08.19 12:04



Той седна.

Извади цигара.

Помачка я между пръстите.

Помириса и вдъхна аромата на тютюна .

Облиза я , лапна филтъра и затършува из джобовете.

Извади стара олющена запалка и щракна блуждаещо огънче .

Пое дълбоко въздух и бавно с облекчение издиша сивкав дим .

Една мисъл не му даваше покой в последно време .

Мислеше , че е намерил отговора най-после .

Но се страхуваше да го изрече на глас .

Кое в България ще свърши първо ?

Прехода или Народа ?



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор Trickyy (Висока)
Публикувано17.08.19 12:30



Какъв преход? 30 години? Това си е направо, напред към дълбоката дупка.



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор aiumi ()
Публикувано17.08.19 12:40



Олелеолелеолеле

"Преход" се нарича периодът, през който държавната собственост върху средствата за производство става частна (чрез приватизация),
и той приключи отдавна, това сега е капитализъм.

Ае хора, с кой акъл мислите, започвам да се плаша направо,
то патетика, то въздишки, то дълбокомислие на кило,
животът изисква реализъм, прагматизъм и действия.



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор vida1929 ()
Публикувано17.08.19 16:57



Кое в България ще свърши първо ?

Прехода или Народа ?



На риторичен въпрос не се отговаря, ма аз ще отговоря. Щото отдавна си мисля по тоз въпрос . Макар, че твоя пост го приемам не като тема, по коят да разсъждаваме, а го виждам като кратко и завършено литературно произведение- така добре си го написал.

Ми ще свършим всички, всеки по реда си- болните, пенсионерите, възрастните, безработните, отчаяните и депресираните. Ще останат част от младите и жилавите, и дет, не им пука.
Ми, мъжът на моя приятелка умря на 52. Остана без работа , легна на дивана и седем години не стана. Една сутрин го намериха умрял. Погребаха го и после неговите приятели се скъсаха да го критикуват, че лесно се бил предал. Аз пък си мисля,че много е издържал.

Както е писала за себе си, Вирджиния Улф -останах без никакви надежди и илюзии, че хората и живота ще се променят. Така и ний целокупно като народ май останахме без надежди.
Но никога не е късно да се погрижим за душите си. Мисля, че оттам трябва да започнем.

Редактирано от vida1929 на 17.08.19 18:05.



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор FlLERO99 (Russian ELINT)
Публикувано18.08.19 12:23



Със сигурност прехода ще унищожи народа.Тук наблюдаваме процеси които нямат абсолютно нищо общо с капитализма и пазарните принципи.Например при нормалния западен капитализъм колкото по-малко се търси една стока, толкова по-евтина става тя.А тук ток се харчи все по-малко, но понеже на монополистите им трябват пари въпреки заниженото му консумиране цената продължава да расте!Същото е и с храната, въпреки че се купува малко продължава да скача нагоре цената й.Това говори не за нормална пазарна икономика на принципа на търсенето и предлагането, а говори за мафиотски схеми.



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано18.08.19 14:40



И все пак началото клонеше към еротика



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: holi_day]  
Автор azazel.ehnaton@abv.bg (ентусиаст)
Публикувано18.08.19 15:57



Ха ! Права си ! Трябваше да напиша :

,,Облиза я страстно и за миг усети устните на жена си върху своите ! ,,





Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано18.08.19 16:19



Ок
Дай продължение





Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано18.08.19 16:22



и аз искам продължение



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано18.08.19 16:28



Много взехме да си искаме





Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано18.08.19 16:29



Ми, и на другия разказ искам продължение и по-бързо ако може





Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано18.08.19 16:40



Продължително продължение ли



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано18.08.19 16:41



каквото му идва отвътре



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: FlLERO99]  
Автор specular (безпристрастен)
Публикувано23.08.19 01:09



Токът/Водата са нещо което не подлежи на пазарна икономика. Те са по дефиниция монопол, няма как да съществува конкуренция, няма как да си избираш. Аз бих сложил и железниците, мини със стратегически ресурси. Не само са монопол, но и въпрос на национална сигурност. Ако някой саботира нещо по водата, тока или транспорта - държавата е заминала...

Принципно в САЩ са решили тоя проблем чрез т.н. "deep state". Т.е. нещо може да е уж частно, но те толкова са обвързани като интереси с държавата, че всичко работи реално като една огромна машина (подобно на национал-социализма). В България, това разпродаване на държавата беше просто смешно и още сърбаме попарата. Ще плащаме сега колкото ни кажат.

А иначе преходът ще завърви тогава, когато българите станат малцинство в тая държава. ..



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: aiumi]  
Автор specular (безпристрастен)
Публикувано23.08.19 01:12



Т.е. викаш, като разпродаден всичко на западняците и нашенските мутри, и хоп - вече капитализъм...

За съжаление не стават нещата така мойто момче... Капитализмът се прави от обществото, самото общество трябва да се трансформира в капиталистическо... което никога няма да стане...



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: specular]  
Автор vida1929 ()
Публикувано23.08.19 07:47



Капитализмът се прави от обществото, самото общество трябва да се трансформира в капиталистическо... което никога няма да стане...

Не разбрах. Нашето ли общество, българското, никога няма да стане капиталистическо и защо??



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано23.08.19 09:21



Нашето ли общество, българското, никога няма да стане капиталистическо и защо??

ще стане, ама по-нанатък. когато количествените натрупвания доведат до качествени изменения.



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: lipari]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано23.08.19 11:00



то е хубаво първо да се дефинира какво точно се има предвид под капитализъм, шото за много хора капитализъм е по цел ден да си клатим краката и бъркаме в носовете и да се правим че работим, ама да получаванме минимум по 10 000 лева месечни заплати, а пък и образованието и здравеопазването да са ни без пари - което, естествено, с никакви количествени натрупвания не може да стане



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано23.08.19 13:38



ами капитализъм е да получаваме по 10К месечна заплата и здравеопазването ни да е на шест. пък как ще стане - божа работа. ма щом не е станало, не сме капитализъм.





Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано24.08.19 09:59



Кое в България ще свърши първо ?

Прехода или Народа ?


Ами за преходът- това е съвременната митология в която се предполага че народът вярва. :)



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: T a n y a]  
Автор vida1929 ()
Публикувано24.08.19 12:14



" Народът винаги е вярвал, че някой друг ще го оправи- Русия, дядо Иван, Европата. Докато не повярва в собствените си сили, трудно ще стане промяната.
А пък защо да се върнем към социализма

Бедна държава като България... ."
цитат от статия, на тема в какво вярваме.



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: vida1929]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано24.08.19 12:28



Защото социализмът е недоизмислен. Икономически инвалид е, което рефлектира върху населението. "Социализъмът е едно недосче.", както казваше другаря ви Тодор Живков.
Да не говорим за безумието на задължителната социалистическа пропаганда и откачените ограничения, които буквално ограбваха живота на хората.

Между другото на лудата и агресивна социалистическа пропаганда сега отговаря западната пропаганда, задължителните постоянни затъпяващи реклами и неспиращия поток от филми и новини с насилие. Така че злото не спи, все едно под каква форма.

И независимо от държавния строй досега винаги има мафия в държавата, която съсипва всичко и никаква воля този въпрос да бъде решен.


Редактирано от Luchezara на 24.08.19 12:30.



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: specular]  
Автор aiumi ()
Публикувано24.08.19 13:40



Явно влагаш в понятието "капитализъм" някакво съдържание, с което не съм запозната.



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано24.08.19 13:42



В отговор на:

то е хубаво първо да се дефинира какво точно се има предвид под капитализъм




Явно под капитализъм, се има предвид "да съ упрайм".



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор Alice is (Праскова)
Публикувано24.08.19 16:30



Не съм съгласна с подобни намеци за колко лош е 'преходът'. В момента кадърните хора в България много добре си живеят, а мрънкат които нямат търсени умения и опит. Или ги мързи.

@}-,-`-


Тема Re: няма никакви намецинови [re: Alice is]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано24.08.19 18:51



Една държава не се състои само от тесни специалисти със специфични умения. Такива хора и в Африка сигурно си живеят добре. Това не означава, че африканските страни са богати и населението им живее достойно и нормално.




Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: vida1929]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано25.08.19 11:11



Всеки каквото може променя, каквото е по силите му. :)



Тема Re: няма никакви намецинови [re: Luchezara]  
Автор Alice is (Праскова)
Публикувано25.08.19 11:22



Не съм казала 'тесни специалисти', а 'търсени умения'. Дори се търсят общи работници, може без никакво образование, но със съответните умения за тази работа. Опитай се да наемеш свестен общ работник в София, вероятно по препоръка от приятели на които е свършил работа и са останали доволни от него. Първо ще хлъцнеш колко пари ще ти поиска, после ще ти каже че чак след месец може да ти обърне внимание, защото сега е зает с друг обект. Но при него няма да ти се наложи да му обясняваш подробно два часа как трябва да свърши работа заемаща един час. Той ще я свърши в зададения срок и качествено, без да омърля след себе си и без да му висиш непрекъснато над главата. Такъв общ работник винаги ще бъде търсен, няма да остане без пари.
Докато друг общ работник все ще изпусне някой тежък кашон докато го пренася или ще го тупне на стелажа надолу с главата, въпреки ясното означение върху него,та в последствие да разбереш че вътре нещо ценно се е счупило. Той все ще се жалва че нямало достойно заплащане за него.

Това имах предвид под 'търсени умения', независимо дали се отнася за високообразован тесен специалист, за топ експерт или за 'прост' общ работник.

@}-,-`-


Тема Re:нови [re: Alice is]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано25.08.19 11:47



Има огромен брой добросъвестни хора, които не могат да се реализират на пазара на труда.




Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.08.19 13:17



Има огромен брой добросъвестни хора, които не могат да се реализират на пазара на труда.

Не, няма.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор Alice is (Праскова)
Публикувано25.08.19 15:17



Чак пък огромен брой!
Освен добрата съвест, имат ли и уменията? Защото може някой съвсем добросъвестно да ми свари кафе, не значи че ще ми хареса.

@}-,-`-


Тема Абе,нови [re: Luchezara]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано26.08.19 11:26



честно казано, добросъвестните, като цяло, не са огромен брой, те са по-скоро изключения.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е


Тема Re:нови [re: crazymonkey-126377]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано26.08.19 15:42



Моите наблюдения са обратни.




Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.08.19 15:55



Според

се отчитат 142 000 безработни, но не отчитат колко е огромният брой добросъвестни.

Дай цифра за добросъвестните нереализирани на трудовия пазар.



Тема Re:нови [re: lipari]  
Автор Alice is (Праскова)
Публикувано26.08.19 17:13



100 000 ??
За да е поне петцифрен броят



Но може би Лъчезара има предвид и тнар 'скрита безработица', тези които не са си направили труда да се регистрират в бюрата? И си седят добросъвестно вкъщи и се жалват.

@}-,-`-

Тема Re:нови [re: Alice is]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.08.19 18:06



Ми не знам, дала съм линк към сайта им, отвори, поразгледай.

Туй, което ме впечатлява, че безработните мъже са с 22 000 повече от безработните жени. Най-висока безработица има сред среднисти без квалификация, следвани от завършили само основно и от среднисти с професионална квалификация. Най-ниска при висшистите и при някакви само с начално образование. В градовете има повече безработни, отколкото по селата. Безработните, търсещи първа работа са 25 000. Най-много са съкратени/уволнените и безработните след сезонна работа.
А безработните повече от 1 година са двойно повече от безработните от по-малко от година. Като безработните от повече от 2 години са най-много от всички - над една трета от общо безработните. Най-висок % безработни има във възрастовата група 25-34 години. Най-висока безработица има в Северозападна България.

Коефициентът на продължителната безработица за страната е 2,5%.

Ха! Най-голям брой безработни - 97 600 си търсели работа чрез роднини и познати.



Май позна, че добросъвестните основно си седят в къщи и се жалват на де, когото сварят.



Тема Re:нови [re: lipari]  
Автор Alice is (Праскова)
Публикувано26.08.19 19:54



Тези мрънкащите безрабтни може да са добросъвестни и дори високо квалифицирани, но очевидно им липсва комуникативност,което в днешно време се смята за голям недостатък в сериозните фирми.

@}-,-`-


Тема Re:нови [re: Alice is]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.08.19 21:41



На мен пък ми е трудно да си представя как се търси работа само чрез роднини и приятели.

Пък в Бг сериозните фирми не са на всяка крачка и във всяко село. Но и в несериозните се намира работа, стига човек да не е твърде придирчив. Сериозните фирми са за придирчиви хора.



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: specular]  
Автор FlLERO99 (ELINT)
Публикувано26.08.19 22:04



Цялата трагедия на България особено за последните почти 30 години е, че не може да продаде нещо СКЪПО на международния пазар с което да си осигури нормален живот на населението.В същото време цените са си цени и никой няма да се съобразява с нас.Глобализацията и евтиното китайско производство ни убиват.



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: FlLERO99]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.08.19 23:34



и през предходните 45 също не сме продавали нещо СКЪПО.



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: lipari]  
Автор FlLERO99 (ELINT)
Публикувано26.08.19 23:43



Тогава по дефиниция не можехме да произвеждаме и продаваме нещо скъпо защото социализма си е цигания отвсякъде със стари изостанали съветски технологии.Просто нямаше как да влезнем на развити западни пазари.

Сега това което се случва в момента и през последните 10 години е, че за втори пореден път се проваля силно консолидирано дясно управление в България по вина на запада който не помага.Първия път беше по времето на Иван Костов 1997-2001ва когато дойдоха грабителски инвеститори които купуваха наши фабрики с цел да ги закрият за да не им представляват те конкуренция.Сега през последните 10 години откакто Борисов е на власт като сметнем парите за еврочленството ни и парите по еврофондовете сме на плюс с някакви си жалки 100 милиона евро.А инвеститори не само, че не идват, но и тези които са направили грешката да инвестират в България където инвестиционната атмосфера е отровна се чудят как да я напуснат с миниминум загуби на капитали.



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: FlLERO99]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано27.08.19 00:02



Бихме могли да предлагаме скъпа квалифицирана работна ръка като сингапурците, но твоите хора като ни окупираха и направиха преврата, изтребиха умните далновидни глави и сега нито квалифицирани, нито инвеститори.



Тема Искамнови [re: Luchezara]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано27.08.19 10:40



и аз да виждам нещата по този начин, ама не ми се получава.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е


Тема Re:нови [re: lipari]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано27.08.19 10:46



Ха! Най-голям брой безработни - 97 600 си търсели работа чрез роднини и познати.

Не ми е чудно - едно, че това е типичен за нас начин на мислене /българинът, ако има начин да получи нещо по канален ред, не му е сладко, трябва да е чрез "връзки"

/ и второ, че ДЕЙСТВИТЕЛНО много места не се обявяват и научаваш за тях от познати, роднини, приятели или когато има назначен човек на длъжността, която не е обявена.

Ето, например, и аз искам да започна на едно място много близо до дома, но само се носят слухове, че набират персонал, а никъде няма обяви за това. Чак когато заработи, ще се разбере, че хората са назначени вече. А как са разбрали какъв персонал се търси ... ясно.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re:нови [re: lipari]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано27.08.19 10:47



Май позна, че добросъвестните основно си седят в къщи и се жалват на де, когото сварят.

Имат избор - правят го.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е


Тема Re:нови [re: crazymonkey-126377]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано27.08.19 13:00



Не ми е чудно - едно, че това е типичен за нас начин на мислене /българинът, ако има начин да получи нещо по канален ред, не му е сладко, трябва да е чрез "връзки" / и второ, че ДЕЙСТВИТЕЛНО много места не се обявяват и научаваш за тях от познати, роднини, приятели или когато има назначен човек на длъжността, която не е обявена.

Не е типичен Всичките ми роднини си намират работа по обяви и след конкурси и интервюта, дори и роднина да е съобщил за обявата, но без връзкарски обещания. Съвсем успешно..

Бе как ще лежа с месеци и години безработна, докато чакам някой роднинка да ме уреди, бе? На чий гръб ще плюскам през това време? Туй само рентиер-готованец може да си го позволи.



Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: lipari]  
Автор FlLERO99 (ELINT)
Публикувано27.08.19 14:16



Най-голямата и единствена грешка на Сталин е била, че е казал че няма такава наука като кибернетиката.



Тема Re:нови [re: crazymonkey-126377]  
Автор aiumi ()
Публикувано27.08.19 19:48



Да, има фирми, които търсят хора с препоръки, или през агенции за подбор, и никога няма да видиш обяви от тях. Или само по изключение.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор aiumi ()
Публикувано27.08.19 19:50



Само добросъвестен не е достатъчно, необходими са и професионални умения.
Мен досега никой не ме е наемал, за да бъда добросъвестна, а за да върша добросъвестно определена работа.

Редактирано от aiumi на 27.08.19 20:16.



Тема Re:нови [re: aiumi]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано28.08.19 05:10



Ама и без добросъвестност бе става.
Към самата работа... Собственикът очаква лоялност. Клиентите - добронамереност...



Тема Re:нови [re: holi_day]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано08.09.19 15:57



съвестност
Само в около 4 % от населението липсва.
Та, ако друго нямаме хората, поне съвест масово имаме в изобилие. :)



Тема Re:нови [re: lipari]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано10.09.19 12:19



Не е типичен Всичките ми роднини си намират работа по обяви и след конкурси и интервюта, дори и роднина да е съобщил за обявата, но без връзкарски обещания. Съвсем успешно..

Начи, ти и твоите роднини сте представителна извадка за народопсихологията на българина?



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Азнови [re: aiumi]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано10.09.19 12:38



съм говорила със собственици на такива, в едната даже работих почти пет години и бях научила случайно, че им трябва човек с подобна на моята квалификация. Не искали "да им се влачат всякакви"!

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е


Тема Re:нови [re: aiumi]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано10.09.19 12:40



Само добросъвестен не е достатъчно, необходими са и професионални умения. Разбира се, че само една добросъвестност не стига, но и тя е кът.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е


Тема Re: Ту би ор нот ту би ?нови [re: FlLERO99]  
Автор Rosemary ()
Публикувано10.09.19 12:44



Най-голямата и единствена грешка на Сталин е била, че е заебал теологията и е станал революционер.
Винаги се питам, защото злото взема превес, защо Хитлер не е продължил да рисува.

Защо, защо?

===========


Тема Re:нови [re: crazymonkey-126377]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано10.09.19 12:50



Начи, ти и твоите роднини сте представителна извадка за народопсихологията на българина?

Разбира се, нали сме българи.
Да не би да настояваш, че не сме?






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.