Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:24 13.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема Чувствам се зле  
Автор blue jewel ()
Публикувано13.04.19 19:51



Излишна, грозна, некадърна, неприятна, ненужна на никого. Иска ми се да изчезна. Да ме няма. Не мога да понасям нито себе си, тито онези - красивите, умните, кадърните, обичаните, харесваните. Изпитвам агресия към себе си и имам желание да се самонараня...



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор aiumi ()
Публикувано13.04.19 19:57



Недей!

Това са само мисли, които нито са важни, нито имат нещо общо с истината.
Просто си се поддала на самовнушения.



Тема Дишай дълбоконови [re: blue jewel]  
Автор aiumi ()
Публикувано13.04.19 20:02



и не мисли за нищо.

Тия дни и на мен ми беше много зле,
и направих точно това - концентрирах се върху дишането си и вървях по тротоара,
мислех само това - "вдишвам-издишвам"

И ми поолекна малко. След някое време още малко и така...



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано13.04.19 21:00



ако си в криза и има опасност да се самонараниш, най-добре е да позвъниш на терапевта си или на някакъв спешен номер, който сигурно можеш да намериш в интернет

а ако ли пък не, тогава добре дошла в клуба на самоотхвърлящите си



красивите, умни, обичани и кадърни изглеждат такива само отстрани и полагат ужасни услия за да изглеждат такива, а вътрешно се чувстват по същия начин



Тема Re: Дишай дълбоконови [re: aiumi]  
Автор vida1929 ()
Публикувано13.04.19 21:52



Тия дни и на мен ми беше много зле,
и направих точно това - концентрирах се върху дишането си и вървях по тротоара,
мислех само това - "вдишвам-издишвам"


И аз така.
Като ми е зле, за да се успокоя, правя дихателни упражнения, раздвижване, разкършване, подскоци, прикляквания, най-обикновени движения, които нямате си на представа как помагат, разходки на чист въздух или чета нещо психологическо.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг


Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор Israel Thornstein (либиец)
Публикувано14.04.19 03:25



>красивите, умни, обичани и кадърни изглеждат такива само отстрани и полагат ужасни услия за да изглеждат такива

това искрено ли го вярваш?

בַּעַל זְבוּב


Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано14.04.19 06:48



Всеки в живота си имал подобно усещане. Разгивор с психотерапевта може би би ти помогнал да излезеш ор това състояние. Важно е също така по възможност, да не се затваряш вкъщи. Разхождай се, а защо не да отидеш до мола и да си купиш някоя дрешка. Една малка положителна промяна ще ти подейства успокояващо.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: Israel Thornstein]  
Автор blood2 ()
Публикувано14.04.19 10:46



Не е така.



Тема Момиче, как си днес?нови [re: blue jewel]  
Автор aiumi ()
Публикувано14.04.19 11:32



Дано да си по-добре.





Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано14.04.19 11:35



В отговор на:

красивите, умни, обичани и кадърни изглеждат такива само отстрани и полагат ужасни услия за да изглеждат такива, а вътрешно се чувстват по същия начин




Разбирам, че така е по-удобно да се мисли,
но не е вярно.

Може би, в някаква степен важи за тези, които само се мислят за такива, и правят съответните демонстрации, а реално не са, и това няма как да се скрие.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано14.04.19 12:23



еми аз съм красив, умен, обичан и кадърен и затва го знам от първа ръка, а ти?





Тема Re: Чувствам се зленови [re: aiumi]  
Автор blue jewel ()
Публикувано14.04.19 13:19



Мисли, подтикнати от външни фактори.
Ами то открай време единствено ме мачкат, пренебрегват, унижават и отхвърлят и като цяло на никой не му пука. Какво друго да мисля?

Редактирано от blue jewel на 14.04.19 15:00.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор FlLERO99 (Russian ELINT )
Публикувано14.04.19 13:49



Ако гледаш на животът през фини детайли той неизбежно ще ти се превърне в ад.Неуспехи и то големи неуспехи ще виждаш навсякъде.Но ако гледаш на животът в груби и основни детайли ще установиш че животът е песен.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: FlLERO99]  
Автор Israel Thornstein (либиец)
Публикувано14.04.19 15:07



интересно наблюдение.

בַּעַל זְבוּב


Тема Re: Чувствам се зленови [re: Israel Thornstein]  
Автор FlLERO99 (Russian ELINT )
Публикувано14.04.19 15:30



Волята и крайният перфекционизъм на които ме възпита майка ми ми изиграха лоша сега през двехилядните години.Оказа се че аз нямам мярка за нищо и с моите крайности включително по отношение на перфекционизма никога не съм доволен и си разбивам животът.

В хобито наблюденията и оптичните прибори през 2004та-2005та години бях стигнал до там да отказвам покупки на бинокли и зрителни тръби само заради една малка драскотина или петънце по лещите които не оказват никакво влияние върху качеството на изображението.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор aiumi ()
Публикувано14.04.19 16:17



Както ми писа Дарк преди известно време,
самоубедила си се, че трябва да вярваш на всяка мисъл, която мине през главата ти :)))
Всъщност, всички сме така. Самонараняваме се, защото сме се приучили да възприемаме себе си и света по определен начин. А истината е една отделна тема.

В отговор на:

открай време единствено ме мачкат, пренебрегват, унижават и отхвърлят и като цяло на никой не му пука.



Като цяло, всички се интересувме главно от себе си, и не ни пука особено за никой друг. Освен ако този друг, не ни е засегнал по някакъв начин. Или не ни е дете, например.

Тъй че...не знам какви очаквания имаш от хората, но общо взето, хората или са в "режим" атака, или отбрана, особено, ако става въпрос за работна среда, или пък роднинска (свекърви, тъщи и прочее), всички се състезават с теб, дори и да не си даваш сметка...рядко се случва, да имаш шанса да си пообщуваш лежерно с някого, ей така, за кеф.

Ако се стремят да те смачкат по някакъв начин, значи те възприемат като някакъв фактор, така че...горе главата и да не ти пука и на теб за тях :))) Щом те пренебрегват, пренебрегвай ги и ти, унижавай ги и ги отхвърляй. Номерът е, ти да си активната страна, твоя да е инициативата и съответно и контролът върху отношенията :)))



Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано14.04.19 16:35




Ох, наистина ме разсмя, да, и аз съм умна и красива и всичко,
хахаха, както си написал тук:
В отговор на:

красивите, умни, обичани и кадърни изглеждат такива само отстрани и полагат ужасни услия за да изглеждат такива, а вътрешно се чувстват по същия начин




и аз като теб, полагам ужасни, ама наистина ужасни усилия, за да изглеждам такава, поне отстрани,
даже от зор, често забравям колко съм прекрасна всъщност.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: FlLERO99]  
Автор aiumi ()
Публикувано14.04.19 18:13



В отговор на:

В хобито наблюденията и оптичните прибори през 2004та-2005та години бях стигнал до там да отказвам покупки на бинокли и зрителни тръби само заради една малка драскотина или петънце по лещите които не оказват никакво влияние върху качеството на изображението.




Има много мъдрост в това, което си написал. Може би някои хора имаме склонност да се фокусираме само върху лошото и го преекспонираме, и да не забелязваме, че всъщност всичко си е съвсем наред.

Напр. аз много се дразнех на сина ми, че си хвърля чорапите на пода, въпреки, че му бях казала над 100 пъти, побеснявах направо, а той през цялото време си беше много добро, умно и отговорно дете, и ми трябваше време да проумея, че това е една супер незначителна дреболия, която съм превърнала в нещо огромно, което ни трови отношенията и непрекъснато разваля настроението вкъщи.

Или пък има жени, които много страдат, че мъжете им, не им подаряват цветя (слава богу, не съм от тях) И си имат добри, отговорни и грижовни съпрузи, но все се чувстват недооценени и недоуважени някакси. Тъпо, но го има това. И много други подобни глупости и проблеми, които сами си създаваме.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано15.04.19 07:46



Или пък има жени, които много страдат, че мъжете им, не им подаряват цветя (слава богу, не съм от тях) И си имат добри, отговорни и грижовни съпрузи, но все се чувстват недооценени и недоуважени някакси. Тъпо, но го има това.

Вместо тъпо аз бих казал наивно. Те разсъждават така: ако той ме обича, ще се сеща да ми купува цветя - и щом не се сеща, знaчи не ме обича. Обаче какво значи това "той ме обича" - ами ти си се появила в полезрението му по времето, когато е търсел жена и от възможностите му за избор, ти си била най-доброто за момента и мятото. За това той е с тебе. Да очакваш заради това той да може да ти чете мислите и да отгатва кога искаш цветя или пък да ти показва постоянно уважение и оценяване, е прекалено наивно.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор Rosemary ()
Публикувано15.04.19 08:48



Сигурно е от пролетта, а пък и ние сме си такива. Всичко при нас е точно противоположното на това, което си мислим за себе си - и сме умни, и сме добри, хората ни обичат, имат нужда от нас, не сме мис свят, но то пък кой е, готини жени сме, женствени и нежни, имаме своите успехи и постижения. Но изведнъж като че от нищото се появява страхът, напрежението и тези мисли за самоунижение и самоунищожение.
Не мога да ти дам никакъв практически съвет, защото и аз съм така в момента, то пък кога ли не съм била, с леки подобрения и повишение на настроението и жизнеността.

Съчувствам ти, разбирам те и ти стискам палци това състояние по-бързо да отмине и да влезе в рамките на поносимото.

Как изглежда животът е станало по-важно от самия живот. - DS


Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор Nuke Dukem (good)
Публикувано16.04.19 13:06



Какво те кара да се чувстваш излишна и ненужна за никого, Блу? Питам само за тези неща, понеже знам, че според моята скромна преценка не си нито грозна, нито некадърна, нито дори неприятна.

И защо ти се иска да изчезнеш и да те няма? Това не е ли най-голямата загуба, която би могла да изпиташ в своя живот?

Не знам също така и защо не можеш да понасяш себе си, но аз лично мога да те понасям, а както се вижда и от останалите мнения на клубарите, те също могат.

Дали не е възможно онези – красивите, умните, кадърните, обичаните и харесваните – да отговарят с непонасяне на теб заради това, че ти не ги понасяш? Просто ми хрумна.

И да знаеш, че от моята гледна точка ти си хем красива, хем умна, хем кадърна, хем обичана и хем харесвана... Ако ти е залипсвало някой да ти го каже или напише, ето, аз ти казвам – ти си красива, умна, кадърна, и харесвана (от мен). Така да се каже, обичам те.

Сега по-хубаво ли ти е?

Едва ли, но не боли да ти напиша всичко това, нали?

Не изпитвай агресия към себе си и желание да се самонараниш. Разбирам това чувство и аз самият също съм го изпитвал (даже веднъж ми идваше да се метна като съседа), но наистина не искам ти да чувстваш това. Ако се беше наранила, щеше да е голяма загуба не само за теб, но и за останалите... Щях да ти се разсърдя.

В каква степен имаш желание да се самонараниш? Да си пробиеш ушите за да си сложиш обеци ли? Не се наранявай повече от това, даже и обеци биха били излишни.

Ако можех и беше подходящо, щях да те прегърна с всичките си сили; толкова силно, че щеше да се почувстваш едва ли не наранена от мен и всякакви желания да се самонараняваш щяха да изчезнат.



Редактирано от Nuke Dukem на 16.04.19 15:16.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано16.04.19 13:26



88 години от смъртта на Халил Джубран

из „Пясък и пяна“:

СЕДЕМ ПЪТИ ПРЕЗИРАХ ДУШАТА СИ:

Първият път, когато видях, че тя се покорява, за да достигне висоти.

Вторият път, когато забелязах, че тя куца в присъствието на сакати.

Трети път, когато трябваше да избира между трудното и лесното,
и тя избра лесното.

Четвъртият път, когато тя извърши зло и за свое оправдание каза,
че и другите постъпват по същия начин.

Петият път, когато тя, претърпявайки поради своята слабост,
представи търпението си за сила.

Шестият път, когато с презрение се отвърна от уродливо лице,
без да познае, че това е една от нейните маски.

И седми път, когато тя пееше хвалебствена песен
и си въобразяваше, че това е добродетел.





Блу, време е сама себе си да заобичаш и да позволиш на другите да те обичат и да проявяват тази своя обич.

Не по задължение и даже не по твоя начин, а по техния, за да е истинско.
Миналата седмица се чудех дали да не пусна тема за теб, за да се сетиш, че от сърдене няма смисъл. То не решава нищо.
Радвам се, че си писала. Макар темата ти да е мрачна.
Добре завърнала се.




Тема Re: Чувствам се зленови [re: Nuke Dukem]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано16.04.19 13:54



...щях да те прегърна с всичките си сили; толкова силно, че щеше да се почувстваш едва ли не наранена от мен и всякакви желания да се самонараняваш щяха да изчезнат.
това е малко като рецептата - ако те боли зъб, сложи пръста си в рамката на вратата и затвори с ряз вратата. така ще те заболи прищипаният пръст, че ще забравиш що е зъбобол за поне 24 часа



асоциация само
извинения за не съвсем уместната ми закачка

прегръдката - топла и човешка е хубаво нещо, но най-силните опори са вътре в човека



Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор Nuke Dukem (good)
Публикувано16.04.19 14:45



Имах предвид да я прегърна силно, а не да си слага пръста в рамката на вратата и да я затваря с трясък. Под силна прегръдка нямах предвид да я наранявам физически. Що за садистична асоциация ти е хрумнала?



Впрочем тази "рецепта" би довела до още повече болка. Болките се натрупват сумарно, не се взаимоизключват една с друга.

Ако се чудиш как така ми е дошло да се метна, това беше веднъж, когато челюстта ми се беше схванала и цял ден се гърчех от болка като настъпан червей преди да ми мине. Болка, която не пожелавам на никого. Истинска, реална; толкова силна, че даже виех и се разплаках – действително в един момент исках да скоча за да изчезне мъчението. Чувството е все едно някой е забил клин в ставата и се опитва да ми откърти долната челюст от черепа... Вечерта изпих една бира и спазмите някак като на магия изчезнаха. Този мъчителен епизод се случи преди 4-5 години и оттогава насам, слава Богу, кризата не се е повтаряла.





Тема Re: Чувствам се зленови [re: Rosemary]  
Автор blue jewel ()
Публикувано16.04.19 18:22



Рози, надявах се да се включиш. Нали виждам, че сме почти едни и същи.
Малко се пооправих. Но минах през самоомраза, през мисли за смъртта, ядосвах се на другите, дето имат това и онова, а аз го нямам... сега съм малко по-добре. Не знам от какво е, струпване на различни неща, а то не ми трябва много.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: Nuke Dukem]  
Автор blue jewel ()
Публикувано16.04.19 18:27



В каква степен имаш желание да се самонараниш?

Понякога се дера сама. После се чудя как да скрия белезите. Или си мисля да взема нож и да си направя прорезни рани по ръцете, но не съм стигала чак до там. Имам някакво чувство за самосъхранение. В такива моменти все едно се раздвоявам, една част от мен ме мрази и иска да ме накаже, другата плаче и се самосъжалява. Откачена работа.
Примерно като виждам как еди коя си я носят на ръце, обичат и обожават, а към мен всички са безразлични, няма някой, който силно да държи на мен, да му пука... и започвам да се мразя. Спомням си и всички моменти, когато връстниците публично ме унижаваха, присмиваха и тъпчеха, и всички мъже, които харесвах, а те ме зарязаха и ми казваха как обичат други... и не мога да издържа на тези мисли.
Или като видя профила в Линкедин на съседката, която е проджект мениджър, а аз за толкова години не съм мръднала в професионално развитие... чувствам се некадърна и като домакиня, и като майка, и непривлекателна жена... въобще всичко каквото можеш да си помислиш... и не помня веднъж някой да ме е оценил за нещо, похвалил или харесвал...

Това, дето ми го казваш, ще го кажеш на всеки, за да го успокоиш. Мерси за усилията все пак. Оценявам ги.

Редактирано от blue jewel на 16.04.19 18:38.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор Nuke Dukem (good)
Публикувано16.04.19 20:36



Разбирам те напълно, но имам да ти кажа следното...

Моля те, не се дери повече и изхвърли мислите да взимаш нож за да си правиш порезни рани по ръцете в личното си душевно кошче за боклук. Твоята красива личност не го заслужава, дори и при все, че разни нагли и безпардонни твои връстници са те унижавали, присмивали над теб и тъпчели, а мъжете, които си харесвала, са те зарязвали и са ти казвали как обичат други. Не обръщай внимание на онази част, която те мрази и иска да те накаже – тя не е твоя, създали са я онези противни грубияни и фльорци, за които споменаваш, че са ти се подигравали или зарязвали. Твоя е частта, която плаче и изпитва жал към твоето аз; добрата част, която те предпазва от себенараняването; онази, на която си симпатична.

Не си нито откачена, нито некадърна майка или домакиня, нито непривлекателна; напротив, ти си високо интелигентна, красива и успяла жена. В случай че наистина никога никой не те е оценявал за нещо, похвалил или харесвал, тогава приеми моето скромно мнение – аз оценявам високо интелекта ти и бих искал да те похваля за всичко, което си постигнала през живота си, колкото и малко да ти се струва (от моята гледна точка е много), а и освен това знаеш много добре, че те харесвам, макар това да няма особено значение за теб. Да, харесвам те, защото те намирам за изключително проницателна и интересна. Знам, че не думите биха стоплили твоето сърце, а делата, но наистина почувствах нуждата да ти напиша всичко това.

Тъжно ми е, че не зная как бих могъл да те побутна в професионалното ти развитие, но се надявам, че Дарк Сайд или някой друг от успелите мъже във форума, например Хроманьон, Инфинити или Експат, би могъл да ти помогне с ценен съвет.





Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор Rosemary ()
Публикувано17.04.19 03:40



Радвам се, че си по-добре. Като изгрее слънцето, ще сме по-добре.

Как изглежда животът е станало по-важно от самия живот. - DS


Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано17.04.19 06:23



Отдавна не бях чел толкова истинно мнение.
Така е.



It, s work.. If you work it!


Тема Re: Чувствам се зленови [re: FlLERO99]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано17.04.19 06:25




Ниски очаквания и никакви очаквания най-добре.Гаранция за щастие.
Затова в АА клуба ни казват да спрем да очакваме и да сме доволни на каквото и да дойде.

It, s work.. If you work it!


Тема Дано да ти помогне!нови [re: blue jewel]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано17.04.19 06:50



Поемане на отговорност. Обикновено, обаче, вместо да поемам отговорност за чувствата си, аз правя точно обратното. Концентрирам се в
опити да променя хората или обстоятелствата, които са ме засегнали. За моето емоционално състояние обвинявам ставащото извън мен, вместо да призная, че във всеки един момент на всеки един ден, съзнателно или подсъзнателно упражнявам избора си на настроение и как да се чувствам. Преди няколко години Макс и аз водихме един семинар за взаимоотношенията. Споделих с групата как някога дадох на Макс писмена декларация, че няма да я държа отговорна повече за това как се чувствам. Тоест, повече нямаше да и казвам: „О, как ме ядоса!” или „Чувствам се ужасно заради това, което направи (или каза).” Също така обясних как следователно и аз няма да се чувствам повече отговорен за това как тя се чувства. И двамата се споразумяхме, че от онзи момент нататък всеки сам ще поеме отговорност за собствените си чувства. По време на една от дискусиите в рамките на семинара една жена на средна възраст спомена няколко пъти колко лошо се погаждат с мъжа си. В един момент той се появи на срещата, но отказа да остане. Жената се оплака, че не можела да го накара да говори. Тя наблегна и на това колко се разстройвал той всеки път, когато се опитвала да го накара да се почувства по-добре. В случаите, в които съпругът изразявал гласно колко зле се чувства, тя му казвала какво трябва да направи, за да подобри настроението си. Към края на срещата жената обясни колко наранена се чувства, когато той започвал да изрежда дългия списък от неща, които не харесва у нея. И въпреки, че тя му казвала колко зле се чувства от това, той не преставал да го прави. Тази жена изглеждаше наистина тъжна и жалка. По мое мнение, пасивно-агресивното поведение на мъжа издава съвсем очевидно неговото тайно желание да си го върне на жена си, заради това, че тя винаги е подценявала чувствата му, дори когато той ги е споделял с нея. Нито един от двамата не е проявил смелост да поеме отговорност за собствените си чувства. И двамата са предпочели да останат жертва на поведението на другия.
****** Посланието за Отговорността е избрано за мото на Международната Конвенция на Анонимните Алкохолици през 1965 г. и гласи: Аз съм отговорен... Когато някой, някъде, протегне ръка за помощ, аз искам ръката на АА да бъде там. И ето за това: аз съм отговорен.



Възможно ли е да поемем пълен контрол върху емоционалния си статус през цялото време? Тоест, да не позволяваме никога на друга личност или ситуация да ни направят ядосани, тъжни, разочаровани, депресирани или пълни със страх? Не е възможно. Абсолютен, постоянен, тотален контрол не е възможен и не е желателен. Но можем да се развиваме. С практика, правилно отношение и с помощта на Висшата ни сила, ние подчертано сме способни да променим както честотата, така и продължителността на периодите, в които позволяваме на останалите да определят нашите чувства.
С нарастване на осъзнаването за това как се чувстваме във всеки отделен момент и защо сме избрали да се чувстваме така, ние развиваме способност да променяме емоционалното си състояние, ако искаме. Ние започваме да осъзнаваме дали сме избрали сами да се чувстваме по определен начин или сме позволили на други да ни влияят. Когато разберем това, ние вече можем да променим нещата, ако искаме. Първо трябва да дойде осъзнаването, а след това ще последва желанието. Само така може да се осъществи промяна.


Възможно ли е да поемем пълен контрол върху емоционалния си статус през цялото време? Тоест, да не позволяваме никога на друга личност или ситуация да ни направят ядосани, тъжни, разочаровани, депресирани или пълни със страх? Не е възможно. Абсолютен, постоянен, тотален контрол не е възможен и не е желателен. Но можем да се развиваме. С практика, правилно отношение и с помощта на Висшата ни сила, ние подчертано сме способни да променим както честотата, така и продължителността на периодите, в които позволяваме на останалите да определят нашите чувства.
С нарастване на осъзнаването за това как се чувстваме във всеки отделен момент и защо сме избрали да се чувстваме така, ние развиваме способност да променяме емоционалното си състояние, ако искаме. Ние започваме да осъзнаваме дали сме избрали сами да се чувстваме по определен начин или сме позволили на други да ни влияят. Когато разберем това, ние вече можем да променим нещата, ако искаме. Първо трябва да дойде осъзнаването, а след това ще последва желанието. Само така може да се осъществи промяна. Хората се променят през цялото време. Мейбъл С. е активен член на АлАнон вече от 20 години. Тя определено е един от най-щастливите и приятни хора, които познавам. И е такава независимо от свадливия си съпруг неконтролируем пияница през последните 30 години. Благодарение на АлАнон Мейбъл разбрала, че не е отражение на поведението на съпруга си. Неговото поведение от друга страна е отражение на една болест, от която той не се е молил да страда. Тя приема тези факти и дава най-доброто от себе си, за да има собствен живот. Хелун М., възстановяваща се алкохоличка с три малки деца, работи усилено по програмата на АА и остава трезвена, независимо от това, че съпругът и пие и прави всичко възможно, за да я „докара до питие”. Въпреки неговите щуротии тя посещава сбирките редовно, говори по телефона и работи със спонсора си с тези, на които тя е спонсор, прилага принципите и на АА и на Ал-Анон всекидневно и общо взето поддържа здравословно отношение към живота. Елизабет Х. ми е казвала, че когато бившият и съпруг се е връщал от работа силно ядосан, тя не му позволявала да пренесе огорчението си върху нея. „Казвах му нещо от сорта: до този момент денят ми беше прекрасен, не желая да го завършвам по твоя начин.” Същото правела и когато сестра и се обаждала и без никакво предупреждение започвала атака, като същински терорист. „Хей, казвам и, обадих се, за да ти пожелая хубав ден. Сега ще затворя и ще ти позвъня, когато си в по-добро настроение. Дочуване.” Придържайки се към емоционална трезвеност, Елизабет не позволява на другите да определят как тя ще се чувства. „Мисля, че това е една от найтежките задачи, с които се сблъсквам ежедневно. Спомням си, когато дъщеря ми стана наркоманка, моят спонсор ми каза: Най-доброто, което можеш да направиш за нея е ти да останеш добре. Ще помогнем на дъщеря ти да се присъедини към нашите възстановителни програми, а не към страданието си.” Има хиляди прояви на ежедневен героизъм сред милионите членове на АА и Ал-Анон. Хора, които се държат като личности каквито Бог би искал да са – независимо от заобикалящите ги хора, от обстоятелствата и ситуациите, които са около тях. Разбира се, далеч не всички подобни герои са членове на АА и Ал-Анон. Каквито и да са тези хора, при възстановяването си ние трябва да им подражаваме. Като ползваме тяхното поведение като ролеви модел,
ние избираме да бъдем повлияни по позитивен начин. Ако на нас самите ни липсва смелост, можем да вземем малко назаем от тях и с помощта на нашата Висша Сила нещата ще сработят. Странно, но не всички искат да бъдат повлияни по позитивен начин. Някои са пристрастени към негативните си чувства. Също както много пиячи не придават голямо значение на физическата трезвеност и никога няма да станат трезвеници, така и много от нас не придават голямо значение на емоционалната трезвеност и никога няма да се почувстват спокойни. Пат Дж. мисли, че нейният съпруг не оценява колко трудна е работата и по поддръжката на дома и отглеждането на четири деца. Ето защо тя се чувства нещастна и се оплаква непрекъснато колко тежък е животът и. Мъжете също понякога се самосъжаляват и постъпват така, за да накарат всички в семейството да оценят какви усилия полагат за издръжката им. Джон В. е непрекъснато разстроен, защото жена му не го оценява правилно, децата не слушат и създават проблеми, здравето му продължава да е разклатено. Но все още не полага никакви усилия, за да промени себе си или каквото и да е друго по никакъв начин. Всяко щастие, което влиза в живота му остава там за съвсем кратък миг. Джейн Т. дори не позволява на щастието да влезе в живота и. Тя ми се обажда почти всеки ден и винаги има причина, заради която е нещастна. Отново и отново тя повтаря: „Така ще бъде цял живот.” Тя се помайва и отлага всеки път, когато и предложа да осъществи някаква промяна или и препоръчам да прочете някоя подходяща книга. Тя ми казва, че „първо трябва да остане трезва” – като че ли това означава никога да не правиш нищо друго, освен да не пиеш. Хенри Г. казва, че се чувства зле „половината време”, т.е. той така обичайно се чувства. Казва, че понякога му става по-добре за известен период, но после пак се „подхлъзва обратно към стария си начин на живот”. Спира да ходи на сбирки, престава да следва възстановителната си програма. Това, което прави е да „почете по мъничко” от трите книги за самоуважение, които съм му заел. Хенри си е купил комплект от четири касетки за отлагането и е започнал да слуша първата. В нея се препоръчва да спре да слуша и да седне и напише на един лист нещата, които трябва да свърши. „Да, но аз карах колата в този момент, така че продължих да слушам и повече не се върнах към това.” Хенри не спазва диетата си и знае, че не прави нищо, за да си помогне, но „планира да се заеме с това”. Когато му се каже, че очевидно не счита, че има за какво да се безпокои, Хенри настоява, че това не е вярно. После се засмива, когато му посоча, че действията му говорят по-добре от всякакви думи. „Предполагам, че е така”, казва, но не полага никакви усилия, за да промени нещо. Някои хора нито търсят, нито ценят душевния мир. Подобно на някои радио- или телевизионни проповедници те са ръководени от праведно
възмущение. Те се гордеят с негативните си мнения, отличават се като умишлено нещастни хора. Има и такива, които няма да открият душевен мир, докато не застанат честно пред самите себе си. Примерите обхващат тайно-пиещите членове на АА, членовете на Програмата за булимия, които похапват, надхитряйки хранителната си програма, алкохолиците, които се въздържат от алкохол, но не участват във възстановителни програми, както и хората, които се нуждаят, но отказват да се присъединят към някоя от програмите по Дванадесетте Стъпки. И, разбира се, голямата група на тези, които знаят, че трябва да се наслаждаваме на живота, но не сега! Животът им е закован в момента преди радостта да дойде. Те виждат всички проблеми, но не могат да видят радостта в живота. За жалост, много хора са нещастни от толкова дълго време, че не могат да видят възможност да се променят. Освен това, промяната към нов начин на живот е плашеща. Докато тяхното настояще е неприятно и те се оплакват от това, те изпитват чувство на сигурност, породено от това, че ситу aцията им е добре позната. Да се оплакват е техния начин на живот. В детството си те редовно са се мусили, карайки родителите си да се чувстват виновни заради начина, по който са се държали с тях. Този навик се пренася и в настоящето им на възрастни – нищо, че родителите им може и да са мъртви от дълго време. Поради тези или по други причини, много от нас никога няма да се променят. Нека помним: изборът принадлежи на нас. Само ние можем да решим доколко са важни за нас емоционалната ни независимост и емоционалната ни трезвеност и какво трябва да направим, за да се сдобием с тях и да ги поддържаме. Страх, мусене, мърморене, ниско самочувствие, непрекъснато недоволство от живота ни, какъвто е в момента – тези и много други от споменатите проблеми са само малка част от многото пречки пред емоционалната ни независимост, която е в основата на емоционалната трезвеност. Но нито един от тези проблеми не е абсолютен и нерешим и можем да постигнем емоционална независимост, подобно на програмата на АА – макар и не леко, но сравнително просто.


Аз съм свикнал толкова много да оставям на другите да контролират чувствата ми и на чувствата да контролират действията ми, че често забравям, че имам избор. Не забравям да се фокусирам върху себе си – да съм егоцентричен. След като веднъж съм допуснал някой друг да диктува емоционалното ми състояние, да си възвърна контрола е невъзможно, докато не осъзная какво съм направил. Доброволно съм отстъпил контрола.
Позволил съм на друг да определя как да се чувствам. Докато не осъзная какво се е случило, мога ли да реша какво искам да направя за това? Първо трябва да дойде осъзнаването. Аз не желая да допускам нещо или някой да подлагат физическата ми трезвеност на риск. Защо тогава придавам толкова малко значение на емоционалната си трезвеност? Освен това, аз харесвам да усещам, че се държа по един емоционално зрял и независим начин. Емоционалната зрялост е абсолютно спокойствие. Когато за първи път усетих това чувство, то ми хареса и аз поисках още. Колкото повече имах, толкова повече исках. Спокойствието е пристрастяващо. Същото е и с емоционалната независимост. Чувствам се добре, когато мисля, говоря и действам утвърждаващо. От друга страна, не се харесвам, когато постъпвам като пасивен смотльо или пък като агресивен хулиган. А човек харесва да се чувства добре – ето защо искам да правя нещата, които ме карат да се чувствам добре. По същество емоционалната зрялост изисква от мен все по-пълно приемане на хората, местата, ситуациите и нещата такива каквито са, а не каквито аз искам да бъдат. Един мой приятел от АА го прави всеки ден. Няма значение какво му е предложил животът през този ден - той се опитва да го обича. Защото това, което се е случило, така или иначе вече се е случило. Да се чувстваш раздразнен и нещастен няма да промени нищо, освен твоето настроение и то към по-лошо. Както споменах и по-рано концепцията за приемането е много добре представена в „Смелост за промяна”:* *Courage to Change, (Virginia Beach, VA: Al-Anon Family Group Headquarters, Inc., 1992)
При справянето с някаква промяна, с проблем, с някакво откритие, осъзнаването е често последвано от период на приемане на нещата, преди да можем да предприемем каквото и да било действие. Този процес понякога се нарича „Трите А” (Awareness, Acceptance, Action) – oсъзнаване, приемане, действие. Да се изправиш пред едно ново осъзнаване е изключително мъчителен процес и повечето от нас силно желаят да си спестят болката или дискомфорта, които го съпровождат. Докато не приемем тази нова реалност, с която сме се сблъскали, ние не сме способни да извършваме ефективни действия по уверен начин. Също така ние може да се колебаем да приемем неприятната реалност, защото имаме чувството, че като я приемаме, ние опрощаваме това, което е нетърпимо. В този случай, обаче, това не е така. Както красноречиво се казва в One Day at a Time в Ал–Анон (ODAT), Приемането не означава да отстъпиш пред деградиращата ситуация. То означава да приемеш факта, че тази ситуация съществува и да решиш какво да направиш с
оглед на това. Приемането ти дава допълнителни права, защото ти дава право да направиш своя избор.
За мен да направиш избор обикновено е основният проблем във всяка една ситуация. То е все едно някой да ти казва какъв да бъдеш, но по крайно груб и враждебен начин. Изборът ми е между това сляпо да приема ролята на последовател и да се държа като другия и това да приема ролята си на лидер и сам да определя начина, по който аз да се държа – да се разгранича от тази личност, да не се поддавам на действията и. Ще подражавам ли на нечие лошо отношение и поведение или ще бъда такъв какъвто искам? Докато пиша това, вероятният избор изглежда очевиден. На практика, обаче, аз обикновено правя грешния избор без изобщо да се замислям. Не се питам как искам да се справя на емоционално ниво с определена ситуация. Вместо това автоматично смятам, че трябва да се отбранявам, да се доказвам, да не допускам някой друг да е по-добър от мен, да не изглеждам пасивен и сплашен. С други думи, „да победя”. Забравям, че моята най-добра защита е моето неотвръщане на атаката. Като не проявявам силата си, аз се оказвам без защита. Като не отвръщам на атаката, аз избирам да се издигна над конкретната ситуация, а не да сляза на нивото на едно стандартно поведение, на едно клише. Склонността ми да влизам в битка идва от чувството ми за несигурност, нещо което понякога всички ние изпитваме, и което ни тласка да се присъединим към агресивното поведение на отсрещната страна. Чувствайки се сигурен в своята беззащитност, мога да избера да бъда самия себе си. Държанието ми е като на успял член на АА, като на човек, който практикува Дванадесетте Стъпки във всички свои дела и е преустановил да се бори с всичко и всички. Аз буквално побеждавам като не се оставям да бъда раздразнен, като не влизам в битка. Това, разбира се, повдига въпроса дали никога не трябва да отстояваме позицията си, себе си и това, което смятаме за вярно? В изтривалки ли да се превърнем? Определено, не. Разликата, така както я виждам аз е, че вече сме започнали да се разбираме със себе си. Ние не седим да чакаме някакви ситуации да предопределят емоционалното ни състояние. Не попадаме в капана на лошото настроение, който някой ни залага. А после не чакаме разстроени нещо друго да се случи, за да се оправим. Вместо това ние приемаме, че няма да отвърнем на провокацията и после спокойно правим това, което смятаме, че ще подобри ситуацията. Като се уповаваме на Божията воля и като знаем, че сме много по-ефикасни и ефективни, когато отвръщаме спокойно, и без да обиждаме и да нараняваме никого. Вместо да избухваме в необмислен гняв.
Да избухнем е много коварен капан. Веднъж избухнали, някои от нас са твърде горди, за да променят поведението си. А така рискуваме да прекараме основната част от времето си като се чувстваме нещастни.

Въпросът за отговорността е важен. Когато сме разстроени, колкото подълго време стоварваме вината за това върху друг човек или ситуация, толкова по-голямо е и чувството ни за сила, за контрол върху предполагаемата причина за проблема ни. Когато казваме, че сме наранени и засегнати жертви на някого или нещо и обявяваме, че този някой друг е „сгрешил”, ние изпитваме морално превъзходство спрямо него. Мислим си нещо такова: „Не можеш да се отнасяш така с мен! Няма да позволя да ти се размине! Ще съжаляваш!” Колкото сме по-ядосани и оскърбени, толкова по-силни се чувстваме. Колкото повече губим контрол над чувствата си, толкова по-силно желаем да контролираме другите. Дълбоко в себе си ние усещаме колко нелепа е нашата позиция, но се страхуваме, че ако спрем да се съпротивляваме ще изглеждаме слаби и другият ще „победи”. В крайна сметка ние нямаме избор. За да сме трезви физически, ние трябва да се откажем от алкохола. За да сме трезви емоционално, трябва да се откажем от това да виним другите. Напълно. Не бива да казваме повече: „Ти ме ядоса!” Вместо това трябва да приемем, че сме лично отговорни за своето емоционално състояние. Всеки път, когато се почувстваме разстроени, трябва да признаем пред себе си, че изборът да се чувстваме така е бил наш. Никой друг не може да ни направи това. Тази голяма отговорност може да ни се струва твърде тежка, но на практика тя ни дава свобода. Отсега нататък никой човек или ситуация не могат да ни засегнат, ако не им дадем разрешение да го сторят. Какво в трезвеността би могло да ни даде по-велика свобода? Браян Трейси* развива още повече тази идея. Той изброява 54 негативни емоции като страх, депресия, гняв, самота, негодувание и др. Той твърди, че всяка една от тях се дължи на вина. Смята също, че никой не може да избяга от тези емоции, ако не спре да обвинява света за това как се чувства и не поеме пълна отговорност за това.

Днес аз имам избор. Преди да реагирам прибързано, аз се питам от какво е продиктувана моята реакция – от любов или от страх? Мога малко да преинача Молитвата за Спокойствие и да кажа: „Господи, дай ми способност да променя ситуацията, или да променя отношението си към нея.” Отношението е заразително. Когато избирам живот, основан на любов, аз задавам този тон у дома и в работата си. За съжаление, същото се случва и когато избера страха. Жънем това, което посеем. Страхът не е единствената причина да захвърлим емоционалната си независимост. Сексуалният копнеж, гнева, недоволството, смущението, депресия, болести, заплахи, яд, вина, фрустрация, незадоволеност, неврози, апатия, разочарования, ревност, отхвърляне, отчаяние, тревожни предчувствия – всичко това и много други емоции ни откъсват от емоционалната ни независимост и ни тласкат към състояния, каквито не желаем. За да поправим нещата, трябва първо да осъзнаем точно какво изпитваме. След това трябва да помним, че ако направим своя избор, ние можем да променим начина, по който се чувстваме. Не можем да имаме избор, обаче, ако не разберем, че трябва да съхраним емоционалната си независимост. Огромно количество книги, лекции, курсове, семинари, аудио и видеокасети са посветени на темата за междуличностните взаимоотношения и са на разположение в книжарниците и библиотеките. Някои от тях учат как да „победим” като се държим по-агресивно и враждебно от опонента си. Като амбициозни „победители” във възстановяването, ние не сме заинтересувани от това да се влизаме в сблъсък с никого. Нито пък да водим битки. Ние сме престанали да се борим с каквото и да било и с когото и да било. Нашите интереси са в създаването на хармонични междуличностни отношения, в избягването по възможност на стресови ситуации, в това да бъдем миротворци. В наш интерес е да научим техники за това как да поемаме лидерската роля и да демонстрираме емоционалната си независимост посредством хладнокръвие и спокойно поведение. Ние, а не другите определяме своето отношение, своето емоционално състояние. Ние практикуваме принципите, споменати по-горе: Приемането не означава съгласие с дадена деградираща ситуация. То означава
признаване на факта, че такава ситуация съществува и по-нататъшно обмисляне какви да бъдат действията ни. Ние носим посланието на възстановяването като се държим като успешни членове на респектиращи програми за възстановяване. За да постигнем това ние практикуваме и развиваме умение за междуличностно общуване.



Когато става въпрос за чувства, най-важно е да помним, че всеки един от нас ги притежава и ние не трябва да се извиняваме или срамуваме от своите чувства. Чувствата нямат морална стойност. Те могат да бъдат приятни или пък не, но от морална точка не могат да бъдат определяни като добри или лоши. Само действията ни имат морално измерение. Най-добре се справяме с чувствата си, когато ги изразяваме и най-зле, когато ги отричаме като настояваме, че те не съществуват. Няма фактор, който да е по-важен за уменията ни за междуличностно общуване от това да се научим да отстояваме себе си (за разлика от пасивното или агресивно поведение при общуване). Да отстояваме себе си не е мека форма на агресивно поведение. При агресивно поведение начина ни на изразяване на чувствата наранява другия. При пасивно поведение пък, предпочитаме да се усещаме наранени, отколкото да поемем риска да нараним някого като му покажем истинските си чувства. Искам да наблегна, че думите, които обсъждаме тук са „как се чувствам”, а не „какво мисля”. Тази разлика може да бъде монументална. Сравнете „Ти си отвратителен.” с „Аз съм объркан.” В отстояващата себе си комуникация вие изразявате вашите чувства (не мнение) честно и по начин, който не би наранил никого. Вие сте постъпил почтено спрямо чувствата си и спрямо себе си. Като казвате: „Чувствам се... (щастлив, тъжен, радостен, ядосан, разстроен или каквото и да е) ”, изразявате чувство. Но като казвате: „Чувствам, че ...”, вие изразявате
мнение. Добавянето на едно „че” в изречението го променя напълно. Неосъзнаването на тази разлика води до недоразумения и спорове, които ни подтикват да защитаваме своето мнение, а не своите чувства. В книгата „Това не е каквото имах предвид”*, Дебора Танен обяснява как родителите учат децата си да говорят. Без да се замислят върху това те им налагат стил на разговор. Това е техния естествен стил и по същество няма нищо неправилно в него. Но години по-късно, децата срещат партньор, който има различен от техния стил на разговор. Поради естеството на тази разлика, тя не е очевидна за никого от партньорите или за страничния наблюдател. Участниците в разговора обикновено смятат себе си за интелигентни хора, които имат нужда да говорят за своите проблеми и по този начин да се справят с тях. Но, тъй като начинът им на изразяване е различен, това причинява раздразнение и конфузия и колкото повече говорят, толкова по-зле става. В подобен случай е необходима външна помощ.




1. Отвръщане
Тук показвам как някои от нас реагираме: Пълно забравяне на Стъпките, Слоганите, Голямата книга и възстановяването. В резултат се очертава проблем. Пълно отражение на оскърбителното поведение на другия. Настояваме, че те ни карат да се държим по начина, по който се държим. Настойчиво желание да контролираме поведението и настроението на останалите. Разбира се, това ни подчинява напълно и ни поставя под контрола на другия. Какво ще направим оттук нататък зависи изцяло от това дали партньорът ни ще постъпи или не по начин, който ние желаем. Неспирно наказване на другия, дори когато желаем да се помирим. Той все още не е страдал достатъчно. Не му казваме какво не е наред или какво искаме, какво мислим. Ако той ни обича, трябва да се сети. Трябва да може да чете мислите ни – как ние можем да четем неговите? Правене на дълъг списък от „трябваше да” и „можеше да”. „Аз трябваше да ...”, „Тя трябваше да ...”, „Ако ние можехме да...” Обсебеност от миналото, „ако само можеше ...”, „какво щеше да стане, ако ...” „Ако само не трябваше да казвам това.” „Какво би станало, ако ...?” Отказ да узнаем „защо?” Отказ да бъдем утешени, когато някой ни обяснява, че реалността е такава, каквато е. Борба. Борим се открито (агресивно) или прикрито (пасивно-агресивно). Цупене.
„Чувствам се ужасно, следователно и всички останали трябва да се чувстват така.” Поставяне на диагнози. „Аз съм си добре. Ти си този, който е луд.” Ядосване. Ритник по кучето. Крещене по децата. Наказания. Инатене. Бягство. Пренощуване на друго място. „Не желая да говоря с вас.” Игра на жертва. Приемане на пасивната роля. Примирение. Отстъпление. Пълна капитулация. Да бъдеш жертва. План за самоубийство. „Ще ти покажа аз на теб. Ще видиш като се самоубия.”
Ние можем да продължим този списък до безкрайност.
***
Много психолози и брачни консултанти са дали имена на някои негативни начини на реакция в процеса на комуникиране. Ето някои от тях: Самооправдание. Произтича от желанието да си победител винаги и на всяка цена. Заключава се в това да се възприемат само определени думи, но не и посланията, които те носят. Да се повтаря отново и отново това, което вече е казано, независимо от това какво е отвърнал другия. Например: Той: „Дъра-бъра.” Тя: „Дрън-дрън.” Той: „Това, което казах беше „дъра-бъра” Тя: „А това, което аз казах беше „дрън-дрън”. Той: „Абе, ти не можеш ли да разбереш, че аз казвам „дъра-бъра”? Тя: „Така ли?? Значи ти не признаваш, че аз казвам „дрън-дрън”! Той: „Как може да си толкова глупава?” Тя: „О, Боже! Ти си този, който нищо не разбира!” Отбранителност. Това предполага, че „знаем”, че сме прави и следователно трябва да обясняваме позицията си отново и отново. Това качество причинява найголяма част от трудностите при двойките. Откакто във възстановяването си сме приели факта, че нашия живот не може да бъде управляван от
друг, нашата най-добра защита е нашата липса на защита. В Ал-Анон ни казват: „Не се оплаквай и не се обяснявай.” И по специално недей да обясняваш своите чувства. Ти се чувстваш както се чувстваш, защото това е начинът, по който се чувстваш. Никой не е казал, че чувствата трябва да са логични както и никой не се нуждае от позволение да се чувства по определен начин. Надприказване. Това означава да започнеш да говориш преди другия да е свършил да казва това, което има да казва. Много семейства, особено от определени културни среди, разговарят по този начин през цялото време. Това е техният стил на водене на разговор. При определени обстоятелства в това няма нищо лошо. Но за един партньор, който не е запознат с тази култура на водене на диалог или не е свикнал с нея, това може да бъде объркващо, смущаващо и вбесяващо. В допълнение, характерът на един такъв проблем може да остане скрит за партньорите. „Да, обаче...”. Обикновено предхожда надприказването и често може да се чуе на сбирки, когато новодошлият често отговаря на всичко, което му се каже с „Да, така е, обаче...” Четене на мисли. Еквивалент на фразата: „Да, чувам какво казваш, но знам, че мислиш обратното.” Косвено оплакване. Това е форма на отказ да се защитаваш пряко. Когато партньорът ти иска да се оплаче от теб, но всъщност ти казва, че някой друг му се е оплакал от тези и тези твои черти или постъпки. Това бързо прераства в неразговаряне или дори нещо по-лошо. Драматизиране. Това включва грубо преувеличаване и предвещаване на абсолютно ужасяващи, непреодолими и катастрофични последствия на всичко, което не се извършва по начина, който считаме за правилен. Аз победих, ти губиш. Смятаме, че да победим е по-важно от това да обичаме. Това е и когато искаме другия да загуби, дори и да осъзнаваме, че ние не можем да победим. И тъй като нашият партньор не е наш враг и проблемът е в предизвикателството, по-добре е да заложим на обичта, на възможността
двамата заедно да побеждаваме като екип, заедно да израстваме - така няма да има губещи в отбора ни. Загуба на посоката. И двамата вече не знаете за какво се спори. Всичко казано влошава ситуацията и се разразява буря. Спрете да говорите. Съгласете се да приключите с този разговор и да започнете от съвсем нова гледна точка. Без да се повтаря нищо от това, което е вече казано. Такава екипна техника на работа решава проблемите. Грубост. Когато третирате съпругата си просто като „жена ми”, а съпругът като „мъжа ми”. Вместо това опитайте да се отнасяте към партньора си като към таен любовник. Всички ние имаме различен стил на разговор, когато се отнася до различен тип взаимоотношения и обстоятелства. Попитайте себе си подходящ ли е настоящият ви стил и дали като го прилагате постигате това, което искате. 2. Отговор.
И така, вие не реагирате. Трябва ви време да се вземете в ръце, да си изясните нещата и чак тогава да предложите: „Нека да поговорим за това.” Като не реагирате веднага вие избягвате препятствията. С помощта на ефективна комуникация, уменията ви за разговор се подобряват – а вероятно е и вашият партньор да започне да се променя в тази посока. Сега, за последващо подобряване на ситуацията вие трябва да отговорите с разбиране. Всички добри слушатели упражняват разбиране. Когато партньорът ви изразява чувствата си или мислите си, без значение колко са странни, дайте всичко от себе си, за да разберете и може би дори да споделите тези чувства и мисли. Разбирането е способността да се поставиш на мястото на другия. Да можете да усетите и съпреживеете това, което другия изтърпява е вече съчувствие. Съчувствие е когато близките на алкохолика виждат как той попада в беда и страдат точно толкова, а понякога дори и повече от него. Съчувствието е изтощително - то води до това, което наричаме „прегаряне”. Разбирането е тонизиращо – то води до хармония. Ето няколко начина да покажем своето разбиране: Утвърждаването се състои в това да убедите партньора си, че можете да видите нещата от неговата гледна точка, през неговите очи. Това е да успеете да си представите, че сте били роден и отгледан от неговите родители, в неговия дом и сте имал преживяванията и мислите, които той е имал – тогава бихте могъл да се почувствате като него.
Утвърждаването е изключително важен аспект за добрата комуникация. Вие не твърдите, че сте съгласен с партньора си. Вие казвате, че можете да разберете източника на мислите и чувствата му, без непременно да ги споделяте. Това е като да влезете за момент в неговата кожа и най-добрия начин да му го покажете е като го изслушате и след това направите обратна връзка. Активно слушане. Това е перфектна техника, която предотвратява обидата. След като сте изслушали внимателно, без да прекъсвате, отговорете с въпрос: „Това което чух да казваш ... ли е? Правилно ли съм те разбрал?” Ще се изненадате колко често чувате едно, а партньорът ви е искал да каже съвсем друго нещо. Такова неразбирателство става очевидно, когато нещата се изкажат с други думи. Обратна връзка посредством парафраза. Представлява вашия опит да повторите това, което сте чули и смятате, че сте разбрали от партньора си със свои думи. Да се изяснят позициите в този начален етап от разговора спестява много от по-късните спорове. Веднъж получих дъсчица с надпис: „Аз знам, че ти вярваш, че разбираш това, което си мислиш, че съм казал. Но не съм сигурен дали си наясно, че това, което си чул, не е това, което аз имах предвид.” И ако трябва да парафразираме, уверете се, че сте разбрали правилно това, което партньорът ви казва. Включително фактите (описанието на случката така, както той я е видял) и чувствата (какво определено е почувствал в резултат). От тези две неща чувствата са по-важните. Чувствата може да се усетят и по невербален път – по интонацията, с която той разказва, скоростта и височината на тона му, мимиките на лицето, изборът на думи. Понякога думите говорят едно, а очевидното настроение издава съвсем друго. Например: „Ти казваш, че не си ядосан, но изглеждаш разстроен.” Помнете, вие не сте длъжен да се съгласявате с това, което ви се казва. Честно кажете със свои думи какво мислите за това, което чувате. Как според вас другия се чувства от това. Ако партньорът ви не е съгласен с вас недейте да спорите. Спокойно го помолете да ви изясни нещата. Не изразявайте личното си мнение или чувства в този момент и не го карайте да се оправдава за това, което е казал и за това, което чувства. Например, ако партньорът ви описва как е прекарал деня, вие можете да кажете: „Звучи като да си имал лош ден.” Като в игра на думи, ключовите фрази са: „Звучиш като да си ...”, „Звучиш като да си ядосан”, „Звучиш, като че ли си депресиран”, или друга някаква емоция. Професионалистите използват тази техника на слушане, когато клиентът дойде на сеанс при тях ядосан. И тъй като да се борят с клиента си не е приемливо, те казват нещо от сорта на: „Благодаря ти за тази информация. Ще я обмисля по-късно.” Знам за една жена от Ал-Анон, която казва на съпруга си: „Благодаря ти, че ме обичаш толкова, че да искаш да споделиш с мен как се чувстваш”, тогава, когато той и заявява колко всъщност тя го е
ядосала. Това са примери за утвърждаване посредством парафразиране и осъществяване на обратна връзка. Формула за комуникация. Изразява се в разликата между това да кажете: „Ти ме ядосваш” и „Ядосан съм”. Първото е обвинение. Заявявате, че партньорът ви е виновен за начина, по който се чувствате. Това не е възможно. Никой не може да накара друг да почувства каквото и да било. Нямаме чак такава сила един спрямо друг. Да ви е грижа за това как се чувства другия без да се чувствате отговорен за емоциите му прави връзката ви по-приятна и по-добра. Още поудовлетворяващо е да можете да изразите собствените си чувства без да обвинявате другия за тях: „Аз се чувствам...” – заявявате как вие се ЧУВСТВАТЕ, а не какво МИСЛИТЕ. „...когато ти... (направи, каквото се направил)” – без да отсъждате, без да давате оценки или да сте саркастични. „...в (тази и тази ситуация)...” – прецизно определяне на времето и мястото на събитието. Например: „Чувствам се смутена, отхвърлена и маловажна, когато някой ме прекъсва, говори докато и аз говоря, не ме изчаква да довърша мисълта си и променя темата на разговора ни. Така направи ти, когато бяхме вчера с Бил и Джейн.” Когато поведението на друг човек оказва непосредствено влияние върху живота ви, вие можете да изтъкнете този факт. Ето как Джордж обяснява на своята съпруга: „Чувствам се разочарован и ядосан, когато ти пренебрегваш бюджета ни и харчиш толкова много за дрехи и вещи, които не сме планирали да купуваме. Сега няма да мога да платя месечните сметки.” Формулата е: „Чувствам се..., когато ти (описание на действието), защото...”
В началото може да записвате изявленията си, докато свикнете да ги формулирате коректно. След като прочетете или кажете каквото имате, недейте да спорите. Недейте да обвинявате. Не се оправдавайте. Помнете, вие сте в правото си да имате свои чувства и да ги изразявате. Макар че понякога да изразявате чувствата си се приема като „задължение”, а не като „право” в една връзка. Много връзки се провалят, защото партньорите не съумяват да се справят в това отношение. Помните ли филма „Обикновени хора”? Там едно наглед идеално семейство се разпадна, защото майката не споделяше истинските си чувства. Ползата от фокусирането върху това да изразяваш какво чувстваш се усеща много бързо. В разговор с едно семейство на средна възраст за техните прекрасни нови взаимоотношения съпругата ми каза: „Знаете ли, за един месец аз узнах за съпруга си повече, отколкото за всичките тези години, в които сме били заедно.”
***
Досега ние наблягахме на говоренето като на важен аспект във взаимоотношенията. Не бива да подценяваме тишината. Тишината играе важна роля във вербалната комуникация. В зависимост от това как и кога я използваме, тя може да бъде както златна, така и невероятно разрушителна. „Мълчаливото отношение” – отказа от комуникация, може да бъде смъртоносен за една връзка. Също такива могат да са неоправдано дългите, обвиняващи паузи след изявление на партньора ви, в което той споделя това, което го тревожи. От друга страна, за човека, с когото говорите може да е хубав комплимент една 3-5 секундна пауза, преди да отговорите на това, което ви е казал. Това създава впечатлението, че вие сте заинтригувани и развълнувани от това, което чувате, смятате го за важно и го зачитате. Сравнете го с кратките паузи, които едно кречетало, влюбено в собствения си глас прави. Той или тя едва дочакват момента, в който си поемате дъх, за да вземат думата и да започнат да говорят за собствените си вълнения. Те оставят впечатлението, че нищо от това, което казвате не може да е поважно от това, което те имат да кажат. Тишината не е нещо, което трябва да се избягва. В един разговор говори единия, после другия, или пък никой не говори. Това е нормално. Не е необходимо да се напъваме да запълваме моментите на тишина. Любовниците знаят, че това е истина. В определени моменти тишината е белег на интимност. Някои по-нервни индивиди се чувстват задължени винаги да измислят какво да кажат. Те често говорят глупости и изричат неща, за които впоследствие съжаляват. Не е ли интригуващ факта, че на английски език едни и същи букви изписват думите тишина и слушам – silent and listen?
5. Мотивация Жертвеност. Тази книга няма да се разбере от всички. Определено тя няма да се възприеме от хората, които са избрали да бъдат хронични жертви. Някои не се чувстват както трябва, ако не са разстроени от нещо или някого. Попитайте ги и те с радост ще ви разкажат кой или какво им създава проблеми. Погледнете ваши познати, които имат нещастни връзки и непрекъснато се оплакват, но не правят нищо за това. Те могат да прекратят връзката, но не го правят. Или ако връзката се разпадне, не успяват да се отърсят от нея. Оплакват се, че всичко което им се случва е все по вина на техния партньор. Ежедневно се фокусират върху това да откриват и предъвкват недостатъците му. Да изглеждат щастливи е неуместно и смущаващо за тях. След като установи, че не може да направи нищо, за да промени настроението им, възможно е техният партньор да спре да обръща внимание на поведението им. Тяхната единствена надежда за щастие е да останат очевидно нещастни, докато техният партньор не се повлияе от това и не разбере колко е грешил, докато не почувства вината си и не се поправи. За съжаление, твърде често тяхното отношение към нещата се просмуква във връзката и обладава и партньора им. Всеки от двамата започва да усеща едно и също по отношение на другия. Всеки се оплаква от начина, по който другия се отнася с него. Всеки се усеща прав и несправедливо ощетен. Истината може да се стори очевидна на някой страничен наблюдател, но не и на тях. Започва истинска локална, тайна, гражданска война. Война, в която не може да има победител. Много често съм бил свидетел на такива връзки. И никога не съм срещал партньор, който да се съгласи с мен, когато казвам: „ Чух ви да казвате, че сте нещастен заради грешките на партньора си и искате да го промените.” Те не са съгласни с това. Упорито отричат очевидното. Предпочитат да останат възмутена жертва на една „лоша връзка”. Нищо не влияе по-разрушително на емоционалната ни независимост и нищо не е по-голяма пречка за това сами да управляваме емоционалния си живот от превръщането ни в жертви на обидите. По дефиниция подобно поведение е отражение на поведението на останалите – в миналото, настоящето, бъдещето. Още като деца жертвите се научават да се мусят и да се самосъжаляват. Това поведение ги кара да се чувстват толкова добре, толкова важни, че повече не се отказват от него. Те не се научават да живеят по друг начин. Като възрастни те обикновено се чувстват нещастни и очакват от другите да поемат отговорност за емоционалния им живот. Ако поемат сами тази отговорност и все още се чувстват зле, или не дай боже - още по-зле, те ще трябва да обвинят единствено себе си за това. Хроничните жертви не могат
да се справят с това предизвикателство. Ето защо ядовете и проблемите им са тяхното извинение да останат на същото емоционално ниво. Да си жертва, да обвиняваш останалите за качеството на живота си трябва да е дефект на характера. То повлиява върху личността подобно на някакъв вид пристрастяване. Много хора не могат да се възстановят от това, а много алкохолици не могат да останат трезвени заради него. Например, Мейбъл В. чрез действията си заяви на света – аз по-скоро ще умра, отколкото да отида в Ал-Анон и да поема отговорност за живота си! Преди да изпие шепата сънотворни, тя нанесе последен удар на своя приятел, оставяйки му следната бележка: „Сега виждаш какво ми причини и ме накара да направя!” Тя умря – още един пример за „ще ти покажа аз на теб като се убия”. Мейбъл и нейният приятел бяха прекарали следобеда при нас двамата с Макс. Ние споделихме с тях какво мислим, че представлява радостта от възстановяването. Очевидно Мейбъл не хареса това, което чу. Тя обичаше да има проблеми и да играе ролята на жертва толкова много, че не пожела да се промени. Нямаше смелост за това. Жертви на ядове. Жертвеността черпи енергия от ядовете и проблемите – две думи, които използвах доста често преди да започна възстановяването си. В книгата „Синонимен речник”* на Родейл са посочени следните синоними на думата яд – негодувание, възмущение, обида, гняв, нарушение, разочарование, неудовлетворение, злонамереност, горчивина, болест на чувствата, болест на волята.


Жертви на живота. Ядовете не са единствената причина да се окажем в ролята на жертви. Ние можем да приемем тази роля и заради нещастно детство, неудовлетворяваща работа или брак, липса на пари, здравословни проблеми, лош град или квартал, намусени родственици, неуправляеми деца, неотзивчиви родители или учители. На практика заради всичко, ако решим да обвиняваме нещо или някого за нещастния си живот. Ние много сме слушали и за това колко дълго време от живота си някои от нас прекарват в терзания, защото не са успели да отговорят на високите изисквания на своите родители - мнозина от които са вече покойници от години. Не по-малко са и хронически нещастните хора, които не са изпълнили очакванията на своите деца. Деца, които изпитват удоволствие да обвиняват тях за собствените си неуспехи. Всичко това прави „жертвеността” толкова широко разпространено явление. Като жертви ние не се чувстваме отговорни за своя живот. Обвиняваме другите. Но както за мен, така и за всеки един от нас важи правилото: Моят живот е моя отговорност. Обстоятелствата в моя живот не определят качеството ми на живот. Качеството на живота ми се определя от начина, по който аз реагирам на обстоятелствата. Много хора смятат, че ще им е по-лесно, ако не си поставят твърде високи цели и стремеж да успяват. За тях Да се оставим в Божиите ръце означава „Седни и почакай Бог да направи нещо.” Спокойствие във всичко разбират като „Спокойно, не прави нищо.” Дон е такъв човек. Той е на 50 години. Току-що се завърна от другия щат, където се премести жена му, която не желае да живее повече с него. Когато го попитах за причината за тяхната раздяла той ми отговори, че „70% е по нейно желание, а 30% - по негово”. Той не знае какво тя не харесва у него
освен това, че са „много различни”. Например, той „яде различно”. Дон не работи. Когато отправил молитва да си намери работа като по чудо още същия ден му се обадили с предложение за мениджърска позиция в доста голяма компания. Той не бил сигурен дали това е отговорът на неговата молитва или трябва да се огледа още малко. Това е главният проблем на Дон. Друг негов проблем е, че пие по няколко литра Пепси на ден. Предложих му да ги намали като си купува следващите по размер по-малки бутилки и така да продължава докато ги намали достатъчно. Той започна да си купува следващите по размер по-малки бутилки, но не продължи да ги намалява повече без да има конкретна причина за това. Попитах го какво смята да прави с остатъка от живота си. Той не знаеше. Попитах го какво иска да пише на надгробната му плоча. Той ми каза: „Той беше добър човек”. Помолих го да дефинира „добър човек”. Не беше сигурен как. Дон всъщност не иска нищо конкретно. Доколкото знам той не помага на никого, не се обажда на никого, не знае значението на думата спонсор, няма никакви цели и стремежи и не осъзнава липсата им. Той е жертва на живота. Почти невъзможно е да се помогне на жертвите. Независимо какво казват, те не искат да се променят, те искат съчувствие. Искат останалите да ги разберат и да се съгласят с трудната им орис. За тях да имат ядове е вид преимущество. Като нещастната жена на Джим Дж., която се оплаква от постоянните му изневери и поредната любовница, но не желае да посещава Ал-Анон. Много хора използват такъв вид емоционален шантаж. Те изпитват повече радост от това да наказват другите за техните грешки, отколкото да бъдат щастливи. Изпитват измамно чувство за превъзходство, когато се фокусират върху провалите и недостатъците на останалите. Страхуват се, че ако изглеждат щастливи, на тяхното мнение няма да се придава толкова голямо значение и няма да могат да казват на другите как да се държат. Както каза една от новодошлите в Ал-Анон: „Аз определено не искам да правя нищо, което би го накарало да се чувства щастлив”, дори и ако това би направило и самата нея щастлива. Много от нас имат такова поведение, но не го осъзнават и не си го признават така открито. Също толкова важно е да се вкопчиш в идеята, че като ощетена страна си очевидно в правото си да раздаваш правосъдие, че това те прави винаги прав, а другият, който те е наскърбил, следователно винаги греши. Да отстъпим би означавало да си признаем, че може и ние да сме поне отчасти виновни, а ние определено не искаме това! Когато напредваме в програмата, ние осъзнаваме, че търсенето на виновник е не само загуба на време, а и сериозна пречка пред емоционалната ни независимост и душевното ни спокойствие. Наистина няма значение кого ще обвиним. Това не е важния въпрос. Важният въпрос е кой пръв ще поеме водещата роля във възстановяването? Кой ще бъде пръв в отказа от безплодни спорове, кой пръв ще обяви примирие, ще върне
радостта и щастието обратно във връзката? Вместо състезание кой ще спечели спора, нека надпреварата бъде за това кой пръв ще се откаже от него, кой пръв ще приеме действителната ситуация и ще направи първата стъпка, за да я промени. В този смисъл можем да твърдим, че първият, който се откаже – печели. Има и друго - би било доста объркващо и смущаващо изведнъж да се окаже, че докато вие сте продължавали да се оплаквате от партньора си, той е работил здраво по програмата си и очебийно много ви е изпреварил във възстановяването си. Както споменах и по-рано, ролята на жертва е пристрастяваща. Израснах с моя много близка роднина, която се наслаждаваше на тази си роля цял живот. Тя се смееше с остър, полуистеричен смях през по-голямата част от времето. Преди да започне да се смее, тя с вид на щастлив мъченик изреждаше дълга литания на ужасните неща, които са и’ се случили. Майка ми все ни казваше колко труден е за нея семейният живот и колко много трябва да я съжаляваме. Смехът и’ обаче напълно изчезна, когато остаря. Все още жертва, сега тя бе пълна с горчивина. За нея всичко в живота и’ бе резултат от грешките на останалите хора. Жертви на нашите деца. Всеки от нас се сдобива със склонност към жертвеност съвършено естествено. Когато сме малки бебета и имаме някаква нужда – дали от храна, дали заради някаква болка, от каквото и да е, ние плачем, докато някой не прояви любовта си към нас като се погрижи за проблема ни. А ако не дойдат достатъчно бързо започваме да пищим. Няколко години по-късно, ако сме наранени, тичаме у дома, за да получим целувка и утеха от мама. Още по-късно, когато имаме проблеми в училище, родителите ни заедно с нашите учители уреждат нещата. Когато станем още по-големи и законът или кредиторите започнат да ни тревожат, родителите ни имат грижата и за този проблем. По този начин те доказват любовта си към нас. Колкото по-разстроени са от проблема ни, толкова по-силно демонстрират любовта си, нали? „Аз не мога да съм щастлив, ако и ти не си щастлив” е техния припев. На нас това ни харесва и ние застиваме в ролята си на жертва, докато те се чувстват като предатели, ако не продължат да се „чувстват загрижени за нашето добруване”. Докато хиляди родители не се научат на някакъв друг подход към децата си, хиляди ще продължават да идват в Ал-Анон, за да се научат на по-удобен и по-ефективен начин да живеят. Аз съм лично запознат с проблемите на много такива деца. Проблеми, които са довели до диабет, затлъстялост, до огромен списък от различни медицински проблеми. Намалени умствени способности; сериозни автомобилни инциденти с множество фрактури, разкъсвания и кома; съдебни досиета и ефективни присъди; различни видове злоупотреби, сексуални злоупотреби; нищета, мизерия, скитничество; разводи и изневери; злоупотреба с наркотици, различни психози и много други. Изумителното е,
че когато техните родители се научат да водят по-удовлетворяващ и ефективен начин на живот като станат активни и ентусиазирани членове на Ал-Анон, се получават драматични обрати в живота на тези деца. Но това се случва само, ако родителите се измъкнат от утъпканите пътеки, по които са вървели досега. Ако спрат да влагат енергия в проблема, спрат да „помагат” на децата си, спрат да правят нещата, които не са проработили и намерят воля за нещо съвършено различно. Наоми Д. промени начина, по който общуваше с дъщеря си и така промени изцяло и връзката между тях. Ще ви разкажа историята, която тя сподели с мен. През 1992 г. след като разказала на свой приятел от ОА* за своята загриженост за непокорната си дъщеря Даян, Наоми била посъветвана от него да започне да посещава Ал-Анон. Наоми споделила, че, когато говори с дъщеря си е винаги крайно напрегната да търси точните думи, с които да я убеди да започне възстановяване, че винаги търси решение, което да доказва на дъщеря и’ нейната любов. Нищо от това до момента не сработвало. * ОА - Overeaters Anonimous, програма за хора със склонност към преяждане В крайна сметка спонсорът на Наоми в Ал-Анон и’ помогнал да види грешките в поведението си. Тя правела каквото правела, не защото действията и’ помагали на дъщеря и’ – те очевидно не помагали, а защото, ако не предприемела нещо, щяла да се чувства зле. Наоми приела факта, че всичко сторено от нея досега се е дължало на егоизъм. Проявила воля и започнала да позволява на дъщеря си да поема сама отговорност за собственото си държание и от резултатите да научи уроците, от които е имала нужда. Сега Наоми се вслушва в дъщеря си, признава колко е труден животът и’ и след това прилага метода, описан от нея като „развалена плоча”. Независимо колко много Даян спори с нея, Наоми без прекъсване повтаря: „Не, Даян, няма начин да останеш тук. Къде би искала да те побера?” По-рано тя не можела да каже такова нещо без да обясни решението си с надеждата дъщеря и’ да я разбере. Това често отваряло вратичка за нови преговори, които Даян винаги печелела. Наоми вече не пита: „Как си?” Вместо това казва: „Радвам се да те чуя, Даян.” Това често е последвано от: „Даян, съжалявам, но моето собствено възстановяване не ми позволява да чуя подробностите. Обичам те. Уважавам те и знам, че ще вземеш правилното решение.” Наоми казва, че се е отказала да казва на дъщеря си, че трябва да се промени. Тя осъзнава, че колкото повече се опитва да я контролира, толкова повече попада под Даяниния контрол. Наоми разказва, че когато изпратила Даян в колеж, за да продължи обучението си, две години по-късно тя се върнала оттам със зависимост, която няколко пъти я пращала в затвора. Това, казва Наоми, не е каквото възнамерявах да стане.
Известно време Наоми не била чувала нищо за Даян и била ужасена, че тя е може би вече мъртва. Най-накрая разбрала, че дъщеря и’ е в приют за бездомници и прави опит да избере между два различни центъра за възстановяване. Два дни по-късно Даян се оплакала, че явно е избрала грешния център. Това върнало Наоми обратно в играта. Тя трескаво се заопитвала да реши проблема като убеди Даян да остане да се лекува. В тази връзка нейният спонсор и’ казал: „Ако Даян възнамерява да накара програмата да проработи, тя ще проработи. Тук мястото не е важно. Важен е въпросът „Готова ли е тя да се предаде, за да оздравее?” Когато желанието за живот на Даян надделее над желанието за дрога, тогава ще започне нейното възстановяване. Не по-рано. Даян има нужда да започна отнякъде. Когато си в армията, правиш каквото ти се каже. Там не преговаряш. Даян иска да играе някаква роля. Това е нейното страдание. Тя иска да се пазари, а не е в положение да го прави.” След два дни Даян напуснала центъра за възстановяване. Наоми е благодарна, че веднъж Даян е изкарала три месеца на възстановяване в програмата за Дванадесетте Стъпки. По този начин тя е разбрала какво представлява възстановяването и къде може да го намери – тогава, когато е готова за това. Междувременно Наоми се премести, за да изживее своя собствен живот, докато Даян прави това, което е предопределила да прави със себе си. Транзакционен анализ.* Има различни, често останали неразпознати, но изключително сходни форми на жертвеност, които могат да бъдат разбрани посредством транзакционния анализ (ТА). Според ТА всяка комуникация (транзакция) между двама души може да бъде анализирана и да покаже взаимодействието между или това, което ни е повлияло като Възрастен, Родител и Дете. *Транзакционния анализ (ТА) е терапия на взаимодействието, основана на схващането, че решенията, които хората взимат в настоящето, се основават на предпоставки от миналото, които в даден момент може да са били необходими за оцеляването, но в много случаи вече не са валидни. При тази терапия се използва теорията за личността и три отделни състояния на егото: Родител, Възрастен и Дете. През своето детство ние всички придобиваме впечатления за това кои сме от своите Родители. От това дали сме имали Грижовни Родители или Критични Родители много зависи дали ще пораснем като Естествени Деца със здраво самочувствие, на които са присъщи спонтанност, независимост, импулсивност, творчество и егоцентричност или като Адаптирани деца, чиито движещи елементи са страх, чувство за вина, стремеж към нагласа и ниско самочувствие. В крайна сметка тези пет его състояния, пет личности – Грижовен Родител, Критичен Родител, Естествено Дете, Адаптирано Дете, Възрастен съответстват на пет от многото гласове в главата ни. Във всеки един
разговор тези гласове играят роля, описана от техните наименования. Възрастният е зрял индивид със здрав разум и интелигентност. Детето е незряло и се нуждае от напътствие, задаване на посока, дисциплина и любов. Родителят вербално или невербално осигурява тези неща на Детето. В зрелите, здрави връзки тези взаимодействия протичат чудесно. Ако съпругът се прибере у дома с настинка, той се превръща в нуждаещо се Дете и неговата партньорка, в ролята на Възрастен започва да се грижи за него. Ако децата се държат лошо като се приберат от училище тя поема ролята на Критичния Родител. По-късно, през нощта вече като секс партньор тя може да изиграе ролята на Естественото Дете. Системата работи докато всеки от партньорите във връзката (транзакцията) поема подходящата за дадена ситуация или обстоятелства роля. Трудностите започват, когато един от двамата или и двамата започнат да играят неподходящите роли. Някои хора, например, които като деца са отглеждани прекалено строго и дори с насилие, не понасят крясъци или други прояви на гняв. Ето защо, когато техният партньор повиши глас, те се свиват и поемат ролята на Адаптираното Дете, което се страхува. Партньорът се явява в ролята на мъмрещ Критичен Родител и започва да доминира във връзката. Недоминиращият партньор (Адаптираното Дете) мрази такава връзка, но бидейки с детинско страхливо поведение не може да изговори тези чувства и се превръща в пасивен агресор. Той или тя си мислят: „Ще направя каквото искаш, но това не ми харесва – и няма да хареса и на теб!” Сега вече и двамата партньори са жертви – всеки на поведението на другия. И нито един от тях не притежава емоционална независимост. Проблеми от този род не се срещат само при двойките. Страхът от друга личност, независимо от причината, реален или въображаем, възпира възрастни индивиди да се държат зряло, като Възрастен с Възрастен. Помислете как се връщате към ролята на Дете, когато ви спре Пътна Полиция. Винаги ли успявате да запазите статуса си на Възрастен, когато говорите с шефа си, доктора, адвоката, майката, бащата, спонсора или арогантния съсед? Или защото се страхувате, се отказвате от емоционалната си независимост, правото си на избор да определяте сами как да се чувствате, когато общувате с авторитетна за вас фигура? Да разпознаеш даден проблем в общуването е едно, да направиш нещо конструктивно, за да го решиш е съвсем друго нещо.


Фразата „Да спрем да се борим с всичко и с всички” в книгата „Анонимни Алкохолици” звучи по-скоро като предупреждение отколкото просто като съвет по отношение на поддържането на емоционалната ни трезвеност. Тук ясно се казва всичко и всички – от напълно непознати хора, до тези, с които работим и живеем. Ние можем да достигнем тази висока летва като поддържаме емоционалната си независимост. А емоционалната си независимост поддържаме като не позволяваме на друг да контролира нашите чувства като например, не позволим на някого да ни ядоса. Както по-рано споменах, в книгата си „Как да спорим и винаги да побеждаваме” Гери Спенс натъртва, че хората упражняват над нас толкова сила, колкото ние им дадем. Струва ми се, че основната идея на тази книга е да не се страхуваме от опонента си, защото той или тя придобиват над нас власт, каквато сме пожелали да им дадем. Неудобно ми е като се сетя колко пъти през годините глупаво съм отдавал енергията и силата си на хора, които дори не харесвам. Днес се чувствам чудесно, когато успея да се издигна над някоя ситуация или над нечие поведение. Постигам това като отказвам да се подчиня на скритото им желание да ме разстроят. Като оставам независим в емоционално отношение, аз запазвам контрол над емоционалното си състояние. А като оставам спокоен аз много често оказвам положително и дори понякога мъдро влияние както върху дадената ситуация, така и върху поведението на другия. Ето част от опита, който прилагам. Предлагам го на тези, които са готови да пробват. Първата, най-важна стъпка, както постоянно повтарям, е да бъдете наясно, че имате избор. Другият човек може да ни ядоса само, ако ние се съгласим да ни ядоса. Ако той или тя искат да спорят, а ние сме наясно, че да спорим с тях е загуба на време, то тогава не се налага да спорим. Никой не може да ни накара да влезем в спор. Ние, а не някой друг, сме отговорни за своето емоционално състояние. Какъв емоционален избор ще направим е наша грижа, а не грижа на който и да е друг човек или ситуация. Нормално е да имаш емоции, да чувстваш, да си позволиш да си гневен, например. Но не е необходимо да позволяваш на гнева си да те контролира. Една стара китайска поговорка ни казва, че ако не контролираме чувствата си, тогава те ще започнат да ни контролират. Гневът не може да нарани. Наранява и създава проблеми това, което правим, когато ни е обзел гняв. В следващите няколко реда съм подбрал по случаен принцип няколко примера за това какво можем да направим вместо да позволяваме на чувствата си да ни контролират в неприятни ситуации или при контакт с трудни характери.
Нови рамки. Можем да контролираме чувствата си като съзнателно или подсъзнателно зададем нови рамки на ситуацията. Когато се случи нещо, което не ми е приятно, реакцията ми се определя от гласовете, които чувам в главата си. Обикновено ме спохождат подобни мисли: „Той не може да разговаря по този начин с мен! Не е честно! Няма да търпя такова поведение!” И след това реагирам подобаващо. Да поставя нови рамки на ситуацията означава да я разгледам под друг ъгъл вместо да реагирам по начина, който моите емоции ми предлагат. Наместо да реагирам незабавно на първата мисъл, която ми мине в главата, аз си задавам въпроса: „Това наистина ли си струва, че да се разстройвам заради него? Наистина ли е толкова важно? По-важно от моето спокойствие?” Когато си задавам подобни въпроси аз не мога да променя ситуацията, но мога да променя себе си. Променям начина, по който схващам ситуацията и следователно променям отношението си към нея. Резултатът е, че мога да участвам в ситуацията по един по-зрял, поразумен и по-ефективен начин. Начин, по-съвършен от този, който чувствата ми са ме подтиквали да избера според това като каква те първо са видели ситуацията. Колкото повече развивам навика да постъпвам по този начин, толкова по-често започвам да правя това автоматично, без да се замислям, подсъзнателно. Веднъж в Сан Франциско аз получих доста неудобен урок по поставяне на нови рамки. Но вместо аз да поставям новите рамки, ситуацията си ги постави сама. Карах нагоре по един хълм и в моето платно, точно пред мен имаше една кола, която беше спряла на червен светофар. Дистанцията, скоростта ми и това, че знаех, че скоро ще светне зелено ми даваха основание да преценя, че докато стигна дотам, колата ще тръгне. Светофарът се смени. Колата, обаче, не помръдна. Започнах да намалявам. Колата все още не помръдваше. Сблъсъкът изглеждаше неизбежен, а аз си помислих: „Проклет глупак! Защо не се махнеш оттам?” Набих спирачки в последния момент. Едва когато колата ми спря рязко, скърцайки със спирачките, аз видях причината за тази ситуация - движението от другата страна на хълма – една линейка и две пожарни с включени светлини. Това не беше забавен урок. Много възстановяващи се хора или не желаят или не могат да видят проблемите си под друг ъгъл. Нещо повече – те дори не съзнават, че имат избор по отношение на поддържането на емоционалната си независимост. Например. Телефонът звъни докато закусваме. Обаждащият се пояснява, както обаждащите ми се често правят, че звъни само, защото спонсорът му е настоял за това. Казва ми, че се побърква. След дълги опити наскоро е успял да постигне трезвеност. Но е бесен и вдига врява, защото жена му не иска да говори с него. Тя и двете им деца са го изгонили от семейния дом заради пиенето му, а сега е подала и документи за развод. И всичко това се случва без да се
отчита как чудесно е започнал да се справя в тези няколко красиви дни, в които е трезвен. „Този път е различно”, настоява той. „Никога преди не съм се чувствал така!” Както може да се предположи той, алкохоликът, не успява да види проблема от гледната точка на съпругата си. Той вижда ситуацията като използва все същия си алкохолишки мозък, който го е карал да пие по време на целия им брак. Като типичен алкохолик той съди себе си според това какви са намеренията му, а не според това какво е поведението му. По подобен начин двама души с абсолютно различни гледни точки се опитват да постигнат споразумение. Мъчно ми е да го кажа, но продължаването на такъв разговор прави нещата даже още по-лоши. Но ако всеки един от партньорите прояви желание да изслуша спонсора или някой трети човек по дадения въпрос и погледне на него от различен ъгъл, нещата изцяло се променят. По време на нашия разговор, той прояви желание и макар и за един кратък момент успя да види нещата такива, каквито са от гледната точка на жена му. Тогава промени тона си, начина си на говорене и спря да се оплаква. Много често съм се озовавал в подобна ситуация. Разстройвал съм се заради поведението на Макс и съм се опитвал да я променя, за да се почувствам аз по-добре. Номерът е да поема отговорност за своите собствени чувства, независимо от това какво прави или не прави тя. Да се фокусирам не върху нейните мисли и емоции, а върху моите собствени. Не мога да го направя, ако обаче не се отдалеча от нея. Прилича на рисунката на младата жена и на старата вещица. Погледнете фиг. 1.1. Ако вие виждате старата вещица, а вашият партньор младата жена, вие няма да успеете да видите каквото и партньора ви, докато не се откажете от образа, който вече сте видели. На картинката са нарисувани двама души, но вие не можете да ги видите едновременно и двамата. По подобен начин, вие не може


Тема Re: Чувствам се зленови [re: Rosemary]  
Автор blue jewel ()
Публикувано17.04.19 14:04



Особено в събота и неделя съм много зле. Хората ги чакат с нетърпение, а аз като се затворя вкъщи, изпадам в такива състояния и цял ден нямам желание да стана от леглото и да правя каквото и да било.
През седмицата е по-добре, налага се да излизам сред хора. А и времето има значение, да. И тия преходни сезони. Много неща.

Обаче като знаеш, че има и други като теб донякъде успокоява. Като се разтърся из нета, много, страшно много хора по света страдат от депресия. И се чувстват самотни. Когато намериш такива и можете да споделяте е малко по-добре.

Редактирано от blue jewel на 17.04.19 14:09.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор Rosemary ()
Публикувано17.04.19 14:42



И за мен събота и неделя са ад, особено неделя вечер. Имам усещането, че съм сама в целия свят, че светът се свършва, събаря, такива неща. Много е тягостно.
Не е както беше в най-тежките ми години, но не ми е добре.

Как изглежда животът е станало по-важно от самия живот. - DS


Тема Re: Чувствам се зленови [re: Rosemary]  
Автор blue jewel ()
Публикувано17.04.19 20:36



При мен е по-откачено. Обикновено чакам понеделника почти с нетърпение. Иначе през уикенда лежа и гледам в една точка. Най-много да стана да пусна пералнята. И се омотавам в гадни мисли. Понякога се изритвам сама от леглото и излизам някъде, ама и то невинаги помага.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано20.04.19 09:03



Здравейте. Мой съвет и към двете ви-намерете начин да излизате през уикендите. Дори и конкретно да нямате с кой да се срещнете, има паркове, библиотеки, фитнеси.. места избщо където има повече хора. Запишете се дори в нещо като клубове по хобита.
Няма да е лесно да преборите депресията и лошия навик да се иьолирате сами, но го направете. Според изследвания е доказано че най-трудно се изкореняват лошите навици и грешни шаблони. Но ще си заслужава. Кино, клубове по интереси, каквото и да е.. Но не се затваряйте сами в нищото в къщи.
Да си сам невинаги е тягосно, ако си в мир със себе си, но когато се чустваш самотен, трябва да направиш нещо.
Благодаря на Бог, че ме е създал много социален като човек и все търсещ хора и контакти. Но аз също имах своите моменти на депресия. Когато пиех сам, не исках да срещам хора понеже се чуствах разочарован и предаден от всички.
Не попадайте в тази клопка.
АА клуба страшно много ми помогна да предоолея срама, свяна в себе си и днес общувам много по-свободно и без задръжки с хората.
Понеже е АА клуба се школуваш с времето правилно да се изказваш, споделяш и да малко повече да слушаш другите, отколкото да говориш. Понеже имах тенденцията да бърборя повече, без реално да има резултат.

It, s work.. If you work it!


Тема Re: Не се затваряйте в къщи..нови [re: blue jewel]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано20.04.19 09:27



.. Ходете навън, срещайте хора.
Трудно е да се бориш с депресията, но да увиснеш в нищото и да гледаш в една точка в тавана докато живота минава покрай теб, не е решение.
Имах много тежки периоди на пиене, когато двулично уж не пиех пред хора.. за да не я е яд жена ми че отново се наливам, а когато бях сам пиех от яд.. че хората не ме уважаваха, пиех от яд че бях на гадна работа, с кофти колеги, че бях дошъл в студена и неприветлива страна със студени хора.
АА ми отвори очите. Че не можеш дс промениш света, а само себе си.
Бях се затворил изцяло за света, очаквах като типичен алкохолик света да се промени спрямо моя вкус.
Постоянно си намирах врагове, кофти закони, кофти институции и гадни хора с кофти характери.
Не закъсня и момента в който започнах да избухвам и да се сопкам на колеги, шефове, дори и клиенти.
Дойде деня в който не исках просто да отида на работа. Взех си болничен, понеже не понасях никой, дори и себе си. Садо-мазохизъм. Порочен кръх от садо-мазо мисли.
Това е част от алкохолизма.
Почти никога не бях напълно трезвен, почти всеки ден бях достатъпно пил, а често и пиян.
По всякакво време на деня. Алкохола беше мой пристан. Започнах да осъзнавам че отдавна вече не пия защото изпитвам наслада от това да пийнеш или пиеш. А защото исках дс заглуша демоните в себе си.
Съмненията, самосъжаленията, гнева към себе си и другите ме разкъсваха.
Не исках хората да мв гледат такъв, затова пиех. Сам. По тоалетни на шопинги, в къщи когато детето беше на училище и жената на работа, по път за работа, по време на работа, в паузите за храна.. Изобщо бях адски умел да знам кога да спра, да се обезмириша, да изплакна устата с вода, издъвквах сума ти дъвки преди това, чеснови сосове, чесън на прах.. Шкафчето на работата ми беше пълно с празни и пълни бутилки, имах скрити шишета и в къщи.. Когато почнах да си правя запаси в мазето също с алкохол.. Вече осъзнах че съм алкохолик.И когато вече не беше проблем в 8-30-9.00 да си купя бири и да почна да пия.
Исках всичко да свърши. Но не знаех как. Беше ме страх да остана насаме със себе си явно. И продължавах с пиенето. Лекарите забелязахаче ходя пиян или пил на часове за кръвни проби.
Предполагам всички тези неща са било описанив журналите.
Издънката дойде когато в друг град в 14 следобяд вече бях блокирал и се бях опикал и заспал пред кабинета на доктора. А две възрастни дами ме събудиха, че лекаря ме викаше да влизам.
Бях стигнал дъното.
След това все пак вместо развод, Бог ми даде АА!
Благодаря му, и всеки ден съм му благодарен.

It, s work.. If you work it!


Тема Re: Чувствам се зленови [re: Silence is the answe]  
Автор blue jewel ()
Публикувано20.04.19 13:16



Еми то аз съм почти 100% интроверт и с изключение на ранните детски години почти постоянно съм затворена вкъщи и не общувам с никого. Донякъде го избирам сама. Но от прекаленото затваряне накрая започваш да мислиш еднообразно и да се спускаш по някаква спирала, на дъното на която е депресията. После трябват адски усилия и помощ от другите, за да се измъкнеш. Пък другите не разбират. Ей сега мъжът ми и дъщерята излязоха да карат колело и дори не ми казаха. Сигурно са мислели, че ми правят услуга като ме оставят сама.
А понякога даже да направиш усилие да излезеш някъде, ако си в много тежко състояние, и това не помага.
И колегите ми сега са на тийм билдинг, аз пак избрах да съм у нас. Защото няма с кого да съм в хотелската стая, защото нямам хубави дрехи... и всякакви такива оправдания. Щях да се чувствам неудобно. А после като видя как добре са си изкарали, ще съжалявам.

Редактирано от blue jewel на 20.04.19 13:23.



Тема Re: Не се затваряйте в къщи..нови [re: Silence is the answe]  
Автор blue jewel ()
Публикувано20.04.19 13:34



Миналата година ходих чак до Виена, за да избягам от депресията. Обаче бях толкова зле, че и там не ми мина. А то и времето беше мрачно, валеше през повечето време, стъмняваше се в 16 ч., а аз имах проблеми тогава и мислех само за тях. Донякъде ме разсея, но сега даже като си спомня за там, ми е безразлично, сиво, защото хубави емоции не можах да изпитам. Искам да кажа, и да се насилиш да промениш нещо в обкръжението, в мястото, ако си достатъчно зле, няма да помогне. Първо трябва да се освободиш вътрешно от шлаката. Което още не знам със сигурност как става.

Редактирано от blue jewel на 20.04.19 13:35.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор blue jewel ()
Публикувано20.04.19 14:08



Не мисля да се задържа дълго тук. Даже съжалявам, че пак не си удържах на думата. Както направи Амелия примерно. Нямам нейната воля.
Но съм обидена и на някои тук и не виждам смисъл да стоя много.
Просто сега нямаше къде да отида. А много ми беше дошло.

Редактирано от blue jewel на 20.04.19 14:10.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: Nuke Dukem]  
Автор blue jewel ()
Публикувано20.04.19 14:38



На мен ми пък беше станало много гадно когато описваше бившата си и колко я обичаш все още. Защото от малка си мечтая и аз за такава любов, а никога не ми се случи. И започнах да мразя жени, които са толкова силно обожавани, защото при мен е другата крайност - за мъжете винаги съм била един боклук. Да, моят се ожени някак за мен - единственият, дето ми обърна някакво внимание - но и той от време на време ми натяква, че съм го накарала насила и не е искал.
А на другите жени на колене им падат и ги молят даже. Все се питам какво толкова имат тия жени. Розмари ще ме разбере.

Редактирано от blue jewel на 20.04.19 14:47.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор blue jewel ()
Публикувано20.04.19 15:11



Абе вътре, ама не съвсем. Ако дълги години си пренебрегван и всички са студени към теб, накрая се поболяваш. Вътрешните опори трябва да са егати силните, за да издържат на това.
Нали затова казват, че и децата, ако не са достатъчно обичани като малки, после не могат да обичат нито себе си, нито друг. Това какво получаваш отвън има голямо значение и не само за децата.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор blood2 ()
Публикувано20.04.19 16:00



" Защото от малка си мечтая и аз за такава любов, а никога не ми се случи. И започнах да мразя жени, които са толкова силно обожавани, защото при мен е другата крайност - за мъжете винаги съм била един боклук."

И аз щях да съм депресиран, ако не са моите приятели.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blood2]  
Автор blue jewel ()
Публикувано20.04.19 16:35



Освен и аз да си измисля въображаеми приятели, и без това си говоря сама, поне да си мисля, че е с някого.

Струва ми се, че започвам да откачам и работата не е добре. Всяка събота и неделя ме прихваща нещо.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор Nuke Dukem (good)
Публикувано20.04.19 17:50



Съжалявам, че ти е било станало гадно, когато съм описвал чувствата си към онази красавица, и се надявам съвсем скоро красивата ти усмивка да изгрее отново на твоето прекрасно лице. Имам да ти напиша следното, Блу...

На теб се е случила любовта, която създава семейство.

Моята беше мимолетна и ревностна; онази, която не предвещава нищо хубаво и няма бъдеще – тя няма стойност за никого. Да, бях влюбен и обичах с цялото си сърце и душа, но дори и това не е достатъчно условие, а само необходимо. Бях готов да се моля и да падна на колене, обаче нямах качествата, които тя търсеше за да улегне с мен. Аз не заслужавам жени като нея; вече не знам дали изобщо заслужавам някоя, коя да е, жена.

И още едно нещо – за мен ти никога няма да си бъдеш б*клук; даже не мога да го напиша, толкова грубо изглежда. В моите очи си единствено една изключително интелигентна, красива и успяла жена. Опасявам се, че аз никога няма да имам това, от което ти си толкова недоволна.

Така че бъди щастлива с тази обич, която имаш, градивната, съзидателната, и не мечтай за онази, която съм бил изпитвал... Тя отдавна си е отишла.



Редактирано от Nuke Dukem на 20.04.19 17:59.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано20.04.19 21:03



Не мисля да се задържа дълго ту...
А защо ти е да планираш престоя си тук?!
Щом е нещо маловажно, позволи си този лукс да не му мислиш много. Като ти е приятно и имаш нужда - да влезеш, като не желаеш - не.
Всеки си е тръгвал от някъде и от някого.


А и понякога заради нещо и някого.
Не го мисли толкова.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор Nuke Dukem (good)
Публикувано20.04.19 21:16



Отнякъде...







Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор blood2 ()
Публикувано20.04.19 22:08



И така става. Да имаш според другите въображаеми приятели. Защо си мислиш, че един милиард са постоянно във фейсбук и половин милиард играят компютърни игри.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: Nuke Dukem]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано20.04.19 22:24



Да. Слято се пише.
Щом ползвам главни букви, вероятно мога да "хвърля вината" на телефона...


Но в случая, се върнах и разделих умишлено.
Акцентирах на: от..., от..., от..., от...
В противовес по-долу на: заради, заради, заради...
Правописът е нещо, на което трябва да се държи, но не и когато се утрепва смисъла/мисълта.
Не се вторачвай в грешките ми /многобройни са/, все се надявам, че има други по-интересни неща в редовете, които оставям...



Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор Nuke Dukem (good)
Публикувано20.04.19 22:47



Просто казвам.







Тема Re: Чувствам се зленови [re: Nuke Dukem]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано20.04.19 22:55



Няма да се "хващам" за думата просто.





Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано21.04.19 00:48



Ами започни отнякъде да променяш нещата. Но като за начало нямай големи очаквания. И ще видиш че когато няма очаквания, няма и разочарования.

It, s work.. If you work it!


Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано21.04.19 00:50



Не вярвам да си грозна. Спрямо това което казваш и пишеш съм си създал представа за красива жена.


Поне така усещам душевноста ти.
Имай по-висока самооценка за себе си.

It, s work.. If you work it!


Тема Re: Не се затваряйте в къщи..нови [re: blue jewel]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано21.04.19 01:09



Така е, права си. Отнема много време. Аз осъзнахв един момент че живота ми отива изцяло в тоалетната. Норвегия е много красива държава, но аз не виждах красотата вече. Виждах само сивота и проблеми.
Първия път когато прекрачих прага на АА,три пъти се върнах наобратно. Докато взема решение. Там открих светлината. Открий и ти своята светлина. Позволи на някого да те обича.
Давай обич и ти.

It, s work.. If you work it!


Тема Re: Не се затваряйте в къщи..нови [re: blue jewel]  
Автор Israel Thornstein (либиец)
Публикувано21.04.19 01:13



> Обаче бях толкова зле, че и там не ми мина.
Добре де SSRI не ти ли помагат?

בַּעַל זְבוּב


Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано21.04.19 01:42



Няма да те успокои но не само на жени се случва. Има мъже както в случая с Нюк, готови да посветят живота си на жена, обаче тази жена има влечение към друг. Много разминавания стават в този живот.

Знам че звучи наивно, но говорих с човека до теб. Ако ти си нещастна с него, няма никакви норми които да те задържат да останеш в това състояние.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор blue jewel ()
Публикувано21.04.19 11:27



Защото като кажеш нещо трябва да го направиш. Иначе е идиотско. Амелия обеща и се махна - затова всички я уважават. Искам да бях като нея. Да не говорим, че аз съм обвинявана за напускането й, но това е съвсем друга тема.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blood2]  
Автор blue jewel ()
Публикувано21.04.19 11:40



Тука си прав. И събират лайкове във Фейсбук да си чешат егото. Дори и това не мога. Толкова грозна се чувствам, че си махнах снимките, то и без това никой не ги "лайква". Пък познатите ми като наслагат един куп селфита - нагримосани, начервосани, и като се почне едно подмазване - ауу, че си хубава... Защо някои трябва да сме грозни? Защо не може всички да сме като тях?
А други се фукат с екзотични почивки, трети с някакви умения, въобще всеки има по нещо за хвалене, само аз съм някво абсолютно нищо. Нито с вид, нито с качества, нито с екзотични места мога да се похваля. Пълна нула съм.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано21.04.19 11:48



Примерно като виждам как еди коя си я носят на ръце, обичат и обожават, а към мен всички са безразлични, няма някой, който силно да държи на мен, да му пука... и започвам да се мразя. Спомням си и всички моменти, когато връстниците публично ме унижаваха, присмиваха и тъпчеха, и всички мъже, които харесвах, а те ме зарязаха и ми казваха как обичат други... и не мога да издържа на тези мисли.
Или като видя профила в Линкедин на съседката, която е проджект мениджър, а аз за толкова години не съм мръднала в професионално развитие... чувствам се некадърна и като домакиня, и като майка, и непривлекателна жена... въобще всичко каквото можеш да си помислиш... и не помня веднъж някой да ме е оценил за нещо, похвалил или харесвал...


А мъжа, когото си измамила, че имаш чувства, за да се ожени за тебе, какъв ли боклук се чувства необичан? А горките ти деца, които по подразбиране обичат родителите си, а са получили майка, която е напълно безразлична към тях?



Тема Re: Чувствам се зленови [re: Nuke Dukem]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано21.04.19 12:53



Нюк, ако човек сам не иска да си помогне, то и другите няма как да му помогнат.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: Silence is the answe]  
Автор blue jewel ()
Публикувано21.04.19 13:25



Е, то сега всеки ще каже така, но реално е друго. Един от примерите е този с фейсбука. Как пък точно моите снимки никой не ги "лайква" и не казва нищо. Пък като гледам при другите какво е... една позната си наслагала селфита, отдолу маса възхищения, и мъжът й не пропуснал да я нарече "моето съкровище". Под моите снимки - я има един заблуден лайк, я не. Ще ми се да бях като нея, но няма как. Просто едни са родени да бъдат обожавани, а други - пренебрегвани и тъпкани при възможност.



Тема Re: Не се затваряйте в къщи..нови [re: Israel Thornstein]  
Автор blue jewel ()
Публикувано21.04.19 13:26



Не знам. Явно не съвсем.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор blue jewel ()
Публикувано21.04.19 13:31



Това пък кой ти го каза, бе? Кой ти каза, че не си обичам децата? А преди да обвиняваш, да беше минала през каквото съм минала аз. Заради такива гадини като тебе съм пълен провал сега.
Мразя ви всичките, които само се чудите върху кого да си излеете помията. Змии.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: Nuke Dukem]  
Автор blue jewel ()
Публикувано21.04.19 13:35



Виж какво е написала онази пепелянка Алиса, не ти, а тя има право. Аз с м пълен боклук. Не мога да обичам и затова няма и мен защо да ме обичат. Излъгах единственея, който ми обърна втимание да се ожени за мен, за да не умра сама. Да, не трябваше. Сега всички около мен са нещастни. Трябнаше да стоя при майка ми цял живот и да гледам през прозореца самотна, както изкарах 20 тодини от живота си. Малко ми е било. Поне сега нямаше да бъда обвинявана. Ожених се, но без любов. Иначе щях да изгния, но вероятно така е трябвало. Какво друго заслужава един боклук? Но кой му пука, че щях да изгния? Но не е непоправимо.

Редактирано от blue jewel на 21.04.19 13:40.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано21.04.19 14:28



хубаво е човек да е упорит в отстояването или постигането на неща от живота
точно присъствието в някакъв форум едва ли е нещо толкова значимо,
което да определя дали държи на думата си
форумът не е ли като виртуално кафене, влизаме и си говорим помежду си
важните неща и хора в живота ни все пак са другаде
за мен са си два отделни свята

не зная какво сте си говорили с нея, но много си се засегнала
помниш думите казаните и тези - неизказаните и ненаписаните, които си представяш, че са като обвинение към теб

умишлено прескочи това, което ти написах, по-горе
твърде мрачна си, постоянно се мразиш и си недоволна от себе си, а това те затваря
вероятно и вкъщи личи това. споменаваш, че мъжът ти те упреква, че си настояла да се ожените... дай му увереността, че не е грешка. мислиш ли, че това пък не смачква неговото самочувствие, като те вижда все недоволна, недооценена...
самата ти си позволи да си радостна и щастлива
и стига гледай другите колко са постигнали
и ти имаш своите успехи - в работата и като майка...
ако 1 е немусен вкъщи или плаче, другите могат ли да са добре в същия този момент? от теб зависи много. от самата теб.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: Nuke Dukem]  
Автор blue jewel ()
Публикувано21.04.19 14:35



Ето как се самонаранявам. http://prikachi.com/images.php?images/409/9550409X.jpg
Но е малко. Искам да се пробода с нещо. Мразя всички и себе си.

Но Алиса е права, сигурно трябва да се разведа и да отърна останалите от себе си. Нямам право да ги тормозя само за да ми е добре на мен. А и не заслужавам да ми е добре.
Аз съм един излишен боклук. Наскоро отново ме захвърлиха. Не знам защо живея въобще. И дама спатия е права, не се мъчи да ми помагаш. Не си струва.

Редактирано от blue jewel на 21.04.19 14:38.



Тема Re: Дано да ти помогне!нови [re: Silence is the answe]  
Автор aiumi ()
Публикувано21.04.19 14:57



Това е за

,
както и доста други неща, които си поствал от книгите на АА, предполагам?

Бих те помолила да ги пускаш и там, освен в съответните тем, иначе се загубват,
случвало ми се е да се сетя за нещо и да искам да го прочета пак, и да не знам къде да го намеря.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор Nuke Dukem (good)
Публикувано21.04.19 16:05



Не е малко, много е. Имаш красива кожа и ръцете ти са меки и нежни. Моля те, не ги наранявай повече.

Според мен не би било добре да се развеждаш, защото от това би се почувствала още по-самотна. Имаш съпруг, имаш деца, това е цяло богатство.

Не си излишен боклук, ти си ценна. Живееш за да си полезна за семейството си и да разбереш какво ще се случи утре, догодина или дори след няколко десетилетия. Заслужаваш да ти е добре, както и да имаш много приятели, на които да разчиташ.

Не разбирам кой би те захвърлил, как и защо. Би ли могла да дадеш подробности, моля?





Тема Re: Чувствам се зленови [re: dama spatia]  
Автор Nuke Dukem (good)
Публикувано21.04.19 17:50



Нюк, ако човек сам не иска да си помогне, то и другите няма как да му помогнат.

Хм, това ми звучи като сентенцията, че съдбата на давещият се е в ръцете на самият давещ се. Позволи ми да не се съглася с тази философия, Дама. Даже се сещам за един виц относно този начин на мислене:

Двама приятели психолози лежат на плажа и пият бира... Изведнъж откъм морето се дочува панически крясък "Помощ! Помогнете!" Единият психолог спокойно отпива от бирата си и казва:
- Струва ми се, че този господин има проблем...
- Да, но важното е, че вече го е осъзнал и говори за него – невъзмутимо отвръща другият.


Всъщност е вярна мъдростта, че удавник и за сламка се хваща. В такива случаи удавникът се приближава до безопасна дистанция (тъй като може да повлече със себе си и спасителя) и му се хвърля буй, който да подейства като спасителен пояс и за който да се хване, след което се извежда на сушата с джет. Става дума за идеален случай и за удавник, който все още не е потънал и е в съзнание.

Та от тази гледна точка няма човек, който не иска сам да си помогне. Има хора, които седят и просто наблюдават със злорадство отстрани.

Мисълта ми е, че Блу не заслужава да си дере ръцете и да речем, че просто е изпаднала в труден момент и, както изглежда, й липсва някоя друга мила приказка и ценен съвет за това как да се издигне в своето поприще. Това би могло да се случи на всеки и аз не бих искал, ако един ден и аз се почувствам по този начин, да няма най-малкото един човек, който да ми каже нещо мило и да ме посъветва.

Фактически моето положение е много по-тежко от нейното, тъй като аз нямам не само професия, но и свое собствено семейство (още не съм отказал цигарите), ала не бих искал да измествам фокуса от Блу в нейната тема.





Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор vida1929 ()
Публикувано21.04.19 19:03



Колкото и да сме се карали с тебе, както и да сме се наричали и обиждали взаимно, продължавам да чета постовете ти със съчувствие и съжаление.
За мен е ясно, че имаш дълбоки рани.
Но не е ли време да разбереш, че не трябва да откриваш раните си пред непознати хора във форуми, където всеки ровичка в чуждите рани, кой неволно , кой съвсем целенасочено от удоволствие, за да те срине-не можеш никого да виниш. Ако не можеш да понесеш тези ровичкания, по-добре не споделяй, не го ли разбра това?
Лиса е права за едно-във брак, в който има нелюбов, децата страдат, те чувстват атмосферата и дори да не разбират, усещат.
Тя не казва, че не обичаш децата си.
Съчувствам ти, защото моят живот както твоят е низ от болка и страдание, аз приемам това, но повече не бих споделила нищо тук.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг


Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор vida1929 ()
Публикувано21.04.19 19:07



Трябнаше да стоя при майка ми цял живот и да гледам през прозореца самотна, както изкарах 20 тодини от живота си. Малко ми е било. Поне сега нямаше да бъда обвинявана. Ожених се, но без любов. Иначе щях да изгния, но вероятно така е трябвало

Защо приемаш самотата като наказание!? Самотата може да е нещо обновяващо и прочистващо.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг


Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор Nuke Dukem (good)
Публикувано21.04.19 19:47



Алиса не е пепелянка и ти не си боклук; иначе всички ще изгнием един ден, но искаме да го отложим максимално в бъдещето, нали? Според мен заслужаваш повече, отколкото си мислиш, че заслужаваш.

Ех, ако можеше и мен да ме излъже онази, за която бих бил единственият, който й е обърнал внимание. Ама на – все обръщам внимание на жени, които се къпят във вниманието на мъжете. Сега ми го грабна една друга бивша съученичка, ама понеже знам как би реагирала, изобщо не смея да я обезпокоявам; а е толкова красива и умна...





Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано21.04.19 19:55



Вида, може би за споделянето във форуми си права, но пък , ако блу няма с кого от обкръжението си да сподели болката си, за колеги пък най- малко.Може би е сметнала, че тук е мястото, където може да сподели , защото точно тук се чувства най- добре.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: dama spatia]  
Автор vida1929 ()
Публикувано21.04.19 20:44



Не знам, за себе си реших повече с никого и никъде да не споделям. И така съм си добре. Не изпитвам нужда да говоря за себе си, както преди го правех.
Имам една първа приятелка, тя ми споделя и аз много внимавам какво казвам, но аз нищо не споделям за себе си.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг


Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано21.04.19 22:16



Кой ти каза, че не си обичам децата?

ти.

Заради такива гадини като тебе съм пълен провал сега.

Що, ти църкаш, че другите жени ги носели на ръце, пък тебе -никой не те обичал.
Децата си за хора не ги броиш значи. И не си пълен провал заради мен, не аз съм се бесила на врата на първия мъж, колкото да не остана сама. Човек, който едва изтрайва почивните дни, за да се махне от къщи и децата си, не умее да обича. Научи го от тях.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор Rosemary ()
Публикувано22.04.19 11:48



Джевел, какво да кажа, чета, мисля, повечето клубари са ти го казали. Ако ще ти помогне, че аз чета всичко, и все едно виждам себе си, все едно аз го пиша, и чета и преживявам моя проблем и за 34567 път си казвам - хайде, ето от следващата секунда яхвам положителната вълна, понясам се и никога, никога, вече няма да ъсм депресирана. До 34568-ия път. Някак си това, което пишеш ти, някак си помага на мен, и искам да напиша, че ти благодаря за споделеното.

Как изглежда животът е станало по-важно от самия живот. - DS


Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор vida1929 ()
Публикувано22.04.19 16:09



Мразя ви всичките, които само се чудите върху кого да си излеете помията. Змии.

Това, че се чувстваш зле, не е нито оправдание, нито извинение, за да ни обиждаш.

-------
За мъжа няма нищо по-обидно от това да го нарекат глупак, а за жената – че е грозна.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано22.04.19 16:23



Запомни и ти думите си.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано22.04.19 16:42



НапомнИ ми



-------
За мъжа няма нищо по-обидно от това да го нарекат глупак, а за жената – че е грозна.

Тема Re: Чувствам се зленови [re: Rosemary]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано23.04.19 00:21



някакво спокойствие излъчваш напоследък, Розмари.
и поглеждаш на нещата отстрани - това си мисля, че е добре





Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано23.04.19 00:23



помисли си дали не ти се яде сладолед в парка





Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано23.04.19 07:15



Нищо не ми се яде. Мъжът ми е болен и съм неотлъчно до него.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор vida1929 ()
Публикувано23.04.19 07:22



Излишна, грозна, некадърна, неприятна, ненужна на никого


Който те кара да се чувстваш така-замисли се приятел ли ти е, можеш ли да разчиташ на него. Хората, коит те карат да се чувстваш така, помисли си-не трябва ли да смениш обкръжението си.
Вчера един човек каза на мен и мъжа ми, че мъжът ми е глупак,
а аз съм грозна.

Може и така да е, тъкмо да сме си лика прилика двамцата и да не си връзваме кусури.
Това, в момент, когато мъжът ми е болен, пък и аз не съм добре, замълчахме си и двамата, кво да се разправяме с простак. Но този човек мислено го изключих от списък приятели.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано23.04.19 10:24



Излишна, грозна, некадърна, неприятна, ненужна на никого

тя неистово иска да е такава, за да живее от просия.

а в действителност:
- родителите и са направили най-доброто за нея - подкрепили и финансирали, за да получи добро образование.
- работи в ИТ сектора, който у нас е добре платен
- някакъв мъж бил толкова лоялен към нея, че още има вяра в семейството и не си е бил камшика да се лигави другаде, заразвайки нея и децата им, без да се обърне да ги наплюе дори.
- има едно ли, две ли деца, които от раждането си са безусловно привързани към нея - щото малките обичат майките си, ку ще да са абсолютни кучки.

тя обаче иска други мъже да я свалят, за да я ебат и откакто и чета врясъците в клуба, сичките и депресии идат от това, че другите жени са по-харесвани от нея за свалки и ебане.

не се е пръкнала обичлива, пръкнала се е завистлива и в червата.
и се дере от бяс. докато отхвърля най-чистата и скъпоценна обич - тази на горките си деца.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано23.04.19 10:53



Това е абсолютно вярно и аз отдавна се чудя как най-щадящо да й го река. Ама не й го казвам, защото
първо, няма да разбере. Тя страда от много тежки заблуди и илюзии относно живота си. Намекнах й няколко пъти още преди години да се откаже от мераци за секс с чужди мъже, защото явно не е харесвана и тези напъни са изгубена кауза.
второ, стотици пъти съм й писала, че нейната сила е в професионално направление и не че ще се издигне, защото няма лични качества да общува и да се издига по йерархията, но поне има добре платена работа, от която да си издържа децата и те да са добре, а това би трябвало да е най-важното за една майка , и на себе си да доставя дребни удоволствия каквито са й по вкуса, като например както ходИ до Виена , на море и т.н. Ей ме на аз десет години не мога да отида на почивка, а тя ходи всяко лято.
Тя просто не вижда хубавото в живота си, а вижда само лошото.
трето,
за ебането, нищо не знайш ти,


и нея искат да я ебът, ама си е спряла бележките. Ей на, виж:



---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни. Юнг

Редактирано от vida1929 на 23.04.19 10:59.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор Rosemary ()
Публикувано23.04.19 10:55



Холи, надявам се да успея да успокоя малко емоциите и да ги канализирам, да ги държа вътре в тенджeрdта кротичко да си бълбукат, а не да кипят. Човек рано или късно си научава уроците, дори и да е чел не учебника, който му е бил на сърце. Но нищо не се знае окончателно

.

Как изглежда животът е станало по-важно от самия живот. - DS

Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано23.04.19 11:17



Намекнах й няколко пъти още преди години да се откаже от мераци за секс с чужди мъже, защото явно не е харесвана и тези напъни са изгубена кауза.

глупости!!!!

малко сексуално образование, един вибратор, техники за мастурбиране и някой леФ, заделен за професионални жиголо ще направят чудеса за самочувствието и излъчването и. селско-пуританското възпитание и предразсъдъци са запратили не една жена в тресавищата на перманентните депресии.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано23.04.19 14:17



Глюпости! Ще си дава парите за жиголо! Да прибере от пътя някой левент сирак или социално слаб. Ей от прозореца го гледам един, по цял ден проси и се мотае, веднага ще й го пратя. Вчера му дадох един дънки и знайш с каква благодарност ме гледаше в очите.
А тук в клуба имаше един, който искаше да й изпере дивана безплатно, ама тя като не разбира от намеци,можеше и хола да й боядиса и
други работи да й направи



---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Редактирано от vida1929 на 23.04.19 14:28.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор Leii (Ex Dymo)
Публикувано23.04.19 14:39



Звучи страшно...и от какво е провокирано всичко това..непонасяне?



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано23.04.19 18:22



ей, все трябва да ви учи човек.



жиголото е професионалист в секса.
на жената и трябва един хубав секс, не слугинаж, нито аматьорско щипотене.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано23.04.19 18:37



Доколкото съм я чела, не съм прочела да е имала мерак за жигола. Как впрочем се пише жиголо в множествено число

,
А какво пречи, пак да попитам, майстор-бояджия да я натисне в ъгъла. Аз понеже съм на тема майстори

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано24.04.19 11:31



никоя няма да си каже, че има мерак към жигола.
още повече - коя вкисната дирска буля поне веднъж в животеца си е наела поне едно жиголо?

ти, например, имаш ли представа къде ти е клиторът и какво да правиш с него?





Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано24.04.19 17:29



Моят клитор и какво правя с него, нямат нищо общо с темата.
Аз пък се чудя. На Жевел като й се ебе, защо не ходи да се наебе. Защо трябва да бие барабан тука? Десет години разправя как ша оди да изневерява на мъжа си. Ето тия напълно съзнателни намерения ми се виждат неморални и абсрудни. Казах й да прочете Мадам Бовари, там е разказана една такава подобна на нейната драма, та
може като прочете, да й просветне,че е възможно животът й да стане още по-голям ад, ако не внимава в действията си, ама Жевелчето не ще да чете, бре. То, Жевелчето не желае да си изясни собствените си заблуди и да хвърли светлина на своите тъмни ъгълчета в душата.
Айде, аз спирам да пиша, да не се самоубий пак и да каже, че аз съм виновна.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Редактирано от vida1929 на 24.04.19 17:30.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано24.04.19 19:04



не бъди злобна. жевел не е казала, че и се ебе.
туй е мойта диагноза.
тя се оплаква от пренебрегване и незабележимост.
и то, винаги в сравнение с жени, които според нея са център на внимание.
"защо те се уреждат, пък мен никой не ме забелязва".

с мъжа си ако нямат тръпка, то ясно, че сексът няма как да бъде удовлетворяващ.
и ако той е единственият, с когото е била, нормално да е изнервена.
чува, чете, вижда, че има и нещо повече от малко механични движения и от това повече жените цъфтят, блестят, стават по-привлекателни. та за жевел си е направо антидепресант да му поотпусне края с някой секси левент. пък мадам Бовари е от 19 век. сега хората не си провалят живота от малко шаване на юргана с чуждо.





Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано24.04.19 19:19



Някои неща няма да се променят и след сто века, като например мъжкото-на съпруга засегнато честолюбие. Имам предвид, че както тя е една неопитна шматка, изневери и мъжът й разбере, със сигурност си е провалила и брака и смейството и бъдещето на децата, ако не я гръмне с пищова преди това и то не от ревност, а от засегнато мъжко честолюбие. И като се разведе с нея, и я остави с две малки деца, тогаз Жевелчето ще я втаса.
това е просто един сценарий, който ми дойде наум, докът й четях откровения, писани преди известно време.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Редактирано от vida1929 на 24.04.19 19:20.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано24.04.19 19:45



ти отде познаваш толкова добре мъжа на жевел и пищова му?



аз затова препоръчвам платени ласки с професионалист, щото това дори не е изневяра.
туй си е чиста проба здравна процедура - релаксиращ масаж с продължение.
пък никой не гърми жена си, задето ходи на СПА процедури и се прибира от тях като нова.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано24.04.19 19:50



Абе не го познавам, знам само, че носи зелени чорапи.

Ама познавам психиката на измамените съпрузи от наблюдения върху мои познати и литературата и само предполагам как той може да реагира ако тя му изневери и той научи. Това, пак казвам са само мои преположения и догадки. Нали знайш, че аз имам развинтено въображение. Предупреждавам я как може да си вгорчи живота заради едното ебане.
Пищова му не съм виждала, нито пък искам да виждам, тва е по нейни думи.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.04.19 09:18



Изкривявате просташки.
Нима е за присмех това, че някой иска искрено да бъде пожелан?!
Желанието на партньора е най-добрият афродизиак.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.04.19 09:29



ти като фаната от гората.
ЖЕНИТЕ избират партньора.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор aiumi ()
Публикувано25.04.19 09:47



Тук съм на твоето мнение :)



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор aiumi ()
Публикувано25.04.19 09:54



Да, жената избира, но измежду тези, които са я харесали. Много често, между 0 и 1. От които никого не харесва баш. На мен не ми е известен начин, по който да накараш някой, който изобщо не те харесва, да те пожелае страстно и лудо. Ако ти знаеш такъв чалъм, сподели, не се стискай.





Тема Re: Чувствам се зленови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано25.04.19 10:25



На мен не ми е известен начин, по който да накараш някой, който изобщо не те харесва, да те пожелае страстно и лудо. Ако ти знаеш такъв чалъм, сподели, не се стискай.

Чалъмът е известен, ама проблемът е че страстното и лудо пожелаване ще трае една нощ



а пък жените държите да е минимум сто години



Тема Re: Чувствам се зленови [re: aiumi]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.04.19 10:27



На мен не ми е известен начин, по който да накараш някой, който изобщо не те харесва, да те пожелае страстно и лудо.

и на мен. ама женските инстинкти са за това - да различат навреме мъжки хормон, който загорял и може да наебе дори овца, ако му завърти опашка в точния момент, от мъжки хормон, който харесва до степен по колене да лази зад женското. женските с неразвити или подтиснати инстинкти губят.

едничкият изход е да минимизират загубите. ма не е за всяка, затова светът е фраш от побъркани бабички.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.04.19 10:29



а пък жените държите да е минимум сто години

абе държат тези, дето вземат женските фукни насериозно.

сУравата и кУравата истина е, че мъжете държите на "моето си" минимум за 100 години и няма отърване.





Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано25.04.19 11:11



реалността е, че ако жена иска секс, слага къса пола, отива в произволен бар и до 5 минути някой мъж ще я е заговори ... само че, доколкото разбирам, женският идеал за секс е доста по-различен от този сценарий и жените не си падат особено по мъже, които киснат по баровете в очакване на сама жена ...

женският идеал е хем да не й личи, че иска секс, хем да бъде обект на внимание на всички мъже, които да се избият за нея и най-накрая тя от немай къде да склони най-най-най-най супер перфектно идеалния мъж да я "спечели" и това да е за минимум цял живот или поне докато не се появи някой още по- най-супер идеален





Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 12:55



Не я подкокоросвайте да върши глупости. Момичето е нервно болно.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.04.19 13:58



реалността е, че ако жена иска секс, слага къса пола, отива в произволен бар и до 5 минути някой мъж ще я е заговори ... само че, доколкото разбирам, женският идеал за секс е доста по-различен от този сценарий и жените не си падат особено по мъже, които киснат по баровете в очакване на сама жена ...

точно обратното - мъжете не си падат по жени, които одят по баровете за бърз неангажиращ секс, когато заизбират коя да им ражда деца и да им шета в къщата.
щото ако жената е жена ТИ, реалността ти ще се преобърне на секундата. нищо, че баровете са фраш И от женени мъже.



и туй със спечелването за цял живот е жив патриархален модел. както и многоженството, държанството и харемството. човешкият генофонд би бил много по-богат, разнообразен и здрав, ако жените природосъобразно се сношаваха с най-различни избраници и раждаха деца от всеки. обаче мъжкият мозък като маймунския - мъжкарят държи децата да са само негови, иначе ги убива. и жените са собственост, за да си гарантира само собствено поколение. по която причина те привикнали да пърхат с мигли девствено свенливо, защото това им повишава цената пред мъжкарите и шансовете да ги придобие поне по-богатият и по-мъжественият от цялата сюрия мераклии.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 14:31



Тва за Жевелчето ли бе?



Не й пълнете главата с глупости.
Да заебе единствения мъж, който през целият й живот е бил лоялен към нея, за да иде да се ебе с някви лешпери, да остави децата си жадни и гладни и с ненаписани домашни, и неизчистено в къщи, и несготвено, тва ако направи, за да оди да се ебе, трябва да е най-голямата глупачка.
Първо, че е дебела, грозна и тегава, и не я харесват мъжете.
Второ, няма шанс нормален мъж да я хареса за връзка,каквато тя мечтай.
Ако искаш ме банни за откровението, но това е РЕАЛНОСТТА на Жевелчето, не това, коет ти си писал. Сбъркал си клуба с ГЗС. Тук говорим за нервно болна жена, която няма обективен поглед върху собствения си жовот.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Редактирано от vida1929 на 25.04.19 14:37.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано25.04.19 14:32



Никъде не съм писал, че мъжете си избират майки на децата си по баровете. Естествено, че по баровете висят изпаднали типове, но това не означава, че сексът за една нощ няма да го бива.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано25.04.19 14:47



Ти клюкариш конкретната клубарка, докато аз пиша по принцип за разликите в желанията и възможностите на мъжете и жените.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 15:01



Аз я свалям на земята, за да не си въобразява някакви глупости и да не храни илюзии, пък ти си пиши по принцип.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 15:23



женският идеал е хем да не й личи, че иска секс, хем да бъде обект на внимание на всички мъже, които да се избият за нея и най-накрая тя от немай къде да склони най-най-най-най супер перфектно идеалния мъж да я "спечели" и това да е за минимум

Мале, мале, ти четеш ли!?

Темата е "Чувствам се зле", щото е грозна, нещастна и впоследствие ми става ясно-че е и глупава.

Като ти прочете поста, ще се почувства още по-зле, да не кажа, че може да се гръмне с пищова на мъжа си или да се хвърли от прозореца, защото тя е долно, злобно същество,коет завижда на всички хубави жени и готини пичове и трябва задължително тях да ги изкара виновни за злощастната си съдба.

Да си гледа децата, мъжа, работата в службата и дома, и да си наляга парцалите, това ще бъде нейния живот оттук до края. Двете дечица, коит й дават най-светлата и безкористна любов и мъж, който е показъл че ще не ще, ще я търпи. Кво иска повече, някои и това нямат. Да зареже туй толкоз ценно, да тича да гони михаля, чудя й се на акъла.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Редактирано от vida1929 на 25.04.19 15:25.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано25.04.19 15:35



тва го писах на алиса, не се напъвай да ме вкарваш във филмите си



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.04.19 15:50



Да заебе единствения мъж, който през целият й живот е бил лоялен към нея, за да иде да се ебе с някви лешпери, да остави децата си жадни и гладни и с ненаписани домашни, и неизчистено в къщи, и несготвено, тва ако направи, за да оди да се ебе, трябва да е най-голямата глупачка.

Жено, ти на кой свят живееш?


Хаха, ще заебе законния, отде накъде! Ебането с лешпери ич не пречи на законния да си законства в къщи, нито оставя децата гладни и къщата неизчистена.
При стегната организация, гарантирана дискретност и подходящ лешпер една среща би отнела не повече време от протяжна женска разходка в МОЛ-а или дори в градския парк.

Мани го Драко с неговите соц-реалистични представи за загорели жени вечер по градските барове. Семейните шавливи дами действат по съвсем различен сценарий.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.04.19 15:56



Естествено, че по баровете висят изпаднали типове, но това не означава, че сексът за една нощ няма да го бива.

по-скоро скучаещи типове, нали не говорим за наркомански свърталища все пак?


и ако типовете и типките не се насвяткат като свинье, няма причини сексът да не го бива. с непознати за една нощ много от обичайните задръжки падат.

ама ти зачекна темата за баровете заради тезата, че на жените им било много по-лесно да докопат секс - червилото, деколтето, бара и готово. пък то е точно толкова лесно и за мъжете - поркаш си кротко в бара и - само месо на крака ти дошло, даже нЕма нужда да си епилиран, тупиран, червисан и с най-новите си гащи.




Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано25.04.19 17:10



Темата тръгна накъмто секс вследствие на твоята "диагноза", която ти постави на авторката на темата. И понеже яко я бяхте заклюкарили, затва на теб и на вида ви е все в главата авторката - омъжена, с деца и т.н., докато аз го написах по принцип, не конкретно в случая на омъжена жена.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 17:14



При стегната организация, гарантирана дискретност и подходящ лешпер една среща би отнела не повече време от протяжна женска разходка в МОЛ-а или дори в градския парк.

ТОВА Е ИДЕАЛНИЯ СЛУЧАЙ с идеалния лешпер, който реално не съществува. Но ако трябва тепърва да го търси, това отнема много повече време. Да не навлизам в подробности. Във всички случаи, дори и на най-подготвените, децата и семейството страдат. То за туй има разводи с търсене на вина и един от параграфите е морално пропаднал(а).
Разбирам да я е споходила късна любов, на всеки може да се случи. Или да има нежно приятелство с мъж, което естествено и непринудена да премине в секс.
Но да планираш как да изневериш на мъжа си, тва ми се вижда адски тъпо.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 17:16



Еми да, ама темата не е по принцип, а конкретно за Жевел, че не чувства добре, защо не се чувства добре и че Й се ебе, та две не вижда.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано25.04.19 17:30



за какво е темата не го казваш ти, темата, какво и всяка друга тема във форумите е за всичко, за което се пише по нея, аз на авторката й отговорих в началото, тя се появи още няколко пъти и спря да пише, а от там натък нещата ги поехте вие с алиса във ваши ръце, като й вменихте диагнозата защо не се чувства добре и започнахте да си я обсъждате надълго и нашироко от този ъгъл, щото явно и на двете темата как да намерим извънбрачен секс ви е на сърце и ви вълнува





Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано25.04.19 17:32



Ами идея е да влезе в сайт за запознанства-Twoo, Badoo например.
Дето се казва, може и само да си говори с някой...малко така за повдигане самочувствието, ако се случи приятен събеседник. Има много самотно чувстващи се хора.
Не знам точно случаят на клубарката, просто давам идея



И ако наистина се е позанемарила външно, ето стимул да се вкара в кондиция, да поработи над себе си, останалото ще дойде само



Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 17:36



как да намерим извънбрачен секс ви е на сърце и ви вълнува

Не си разбрал. Освен това нямаш реална представа как живее средностатистическа смотана и забутана жена като Жевел, така че не можеш да й дадеш никакъв правилен съвет, само ще я закопаеш още повече.
Да намерим извънбрачен секс на Жевел е мисия невъзможна и това вече го казах.
Нещо друго ако си разбрал четейки постовете ми, си недоразбрал.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано25.04.19 17:48



айде пак, извърнбрачен секс за жевел, та извърнбрачен секс за жевел, навила си си го на пръста този извънбрачен секс за жевел и друго изобщо не можеш да възприемеш

върни се нагоре и виж, че това извънбрачния секс на жевел го измисли алиса, а на пък тебе толкова ти хареса да имаш какво да клюкариш, че го захапа в мъртва хватка и вече няма пускане и така се развихри с тоз извърнбрачен секс за жевел, та вече идват и други клубарки да помагат на горката жевел да си намери извънбрачен секс, докато тя самата не е писала че иска извънбрачен секс, за да й мине депресията, това са си трактовките на алиса - че щом една жена не се чувства добре, значи е недоебана



Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 18:23



Жевел търси извънбрачен секс. Тя сама е писала, ако не в тази тема, в други. Не е казвала подробности къде и как го търси. Но като сглобиш пъзела от всичко,което е писала, става ясно. От безкрайното й тръшкане през последните 10-15 години, че е нещастна в брака, в смисъл на незадоволена, става ясно накъде бият нещата. Така че, Лиса верно е усетила. Аз също знам някои неща и именно за това Жевел изтрещя в онази тема, където на шега писах, че ще напиша разказ за нея. Уплаши се, че ще издам нещо повече от това,което тя сама е писала за себе си.
Една жена много по-лесно може да разбере друга жена. Един мъж по-трудно ще разбере.
Ако си забелязал аз съветвам Жевел да НЕ търси извънбрачен секс. Има си жени за всичко, има харесвани жени, тя не е от тях. Само ще си създаде излишни унижения и мъки.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.04.19 18:23



ми предвид перманентните оплаквания на жевелчето - от не помня колко години като я накацат чернилките само това повтаря - другите жени как ги носели на ръце, пък тя все пренебрегната и нещастна - то логично се стига до извода, че таз жена депресирана и със смачкано самочувствие, защото не е качествено уважена в креватя.

ся, ти не си жена, ама си имаш 4 жени в къщи, чат-пат колежки и сателиращи приятелки на твоите. и не може ич да не си забелязал разликите и в излъчването, и в самочувстието, когато някоя ...таковата. то си личи с просто око и малце нюх. до вчера едва си забелязвал колежката пена по коридорите и асансьорите, пък изневиделица гледаш - абе уж същата пена, ама все едно минала през пълна промяна. и хич не и идва наум да се дере от яд, че гана се фукала в социалните мрежи.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.04.19 18:27



ТОВА Е ИДЕАЛНИЯ СЛУЧАЙ с идеалния лешпер, който реално не съществува. Но ако трябва тепърва да го търси, това отнема много повече време.

глупости. малко тършуване в нета и готово.
да не мислиш пък, че всичките законни масажисти само масаж правят.



То за туй има разводи с търсене на вина и един от параграфите е морално пропаднал(а).

Ъ? туй за доказаните проститутки, ма Видо.

Но да планираш как да изневериш на мъжа си, тва ми се вижда адски тъпо.

ми на всеки му се ебе, кво сега. то, човещинка.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: Lira Emerald]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 18:28



Лира, защо на мен го пишеш това??
Аз я съветвам да не търси извънбрачен секс, а напротив да си наляга парцалите и да си гледа семейството и децата.
Ако си прочела нещо друго да казвам- то е сарказъм и шега, с единствената цел- да я откажа от тези мераци и да я вкарам в правия път.
Не е за нея това. Има си жени за всичко, има харесвани жени, тя не е от тях, само ще си причини мъки и разочарования.
сигурно ще ти прозвуча моралистично, но аз най-добре я познавам от всички тук, или поне си мисля, че я познавам.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 18:31



защото не е качествено уважена в креватя.

Ще падна от смях. Как ги измисляш такива.



---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.04.19 18:33



щото явно и на двете темата как да намерим извънбрачен секс ви е на сърце и ви вълнува

ТЦ. мен ме вълнува как жевелката да се уреди с малко хубав извънбрачен секс.
ясно помня една нейна тема преди време колко тегав и неприятен за нея е брачният.
то, направо жестоко ей тъй да си умре жената без да изпита и убавините в тоз живот.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 18:36



Ма какви доказани проститутки бе, съседите се разведоха по тази линия. Тя му изневеряваше, той я хвана, и се разведоха по нейна вина. Ся то може вече да не се казва морално пропаднала, но смисъла е същият.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.04.19 18:40



собствен опит или наблюдения ще споделяме


ми в 1 случай е важно мъжът да не желае просто секс, а конкретната жена като цяло, което води до разминаване
жената се чуди: - абе, тоз кога ме опозна, та казва че иска точно мен,
а той: - сега тази пък биографията си ли ще ми разказва 4 часа...

тя пък иска секс, но не може с всеки,
а това, че той може с всяка, предполага, че го и прави така неизбирателно,
а хаотичните авантюри на другия в някаква степен ужасяват

доста остарял модел е това - жената да има очаквания за връзка докато свят светува. иначе все още би пазила и девствеността си до сватбата...

вероятно нещата се и протакат повече отколкото единият желае, защото преди под секс се е разбирало доста по-еднообразно занимание, сега всеки е разкрепостен или поне доста информиран и 1 светкавичен секс може да се окаже екстремно изживяване та вероятно затова се уточнява кой какво харесва, какво очаква. глупаво е да се утрепва импулсивността, но само с 1 гол ентусиазъм и импулс може да е доста рисковано



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.04.19 18:40



Има си жени за всичко, има харесвани жени, тя не е от тях, само ще си причини мъки и разочарования.

видо, мъ ти не спря да повтаряш, че била дебела, грозна, смотана и абсурд мъж да я хареса. туй вече си е чиста необуздана злобица, никаква уж грижа за благосъттоянието и.

няма нехаресвани жени. има жени, които сами не се харесват и не си вярват, че има за какво да са харесвани. една-две такива отрови като тебе да им набиват в главите непрекъснато, че не стават - и готово.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.04.19 18:44



никой не я подкокоросва нищо
не изкривявай, а чети каквото пише

но вероятно и мъжът й чака да бъде одобрен, да бъде подкрепен... а и желан
като цяло атмосферата, ако е кофти, трудно ще стане романтична, еротична
стимулация на въображението, където се раждат желанията, не се случва, ако е тягостно, напрегнато...



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано25.04.19 18:46



Много е жестоко да заклеимиш някой, че няма как да е харесан.
За всеки влак си има пътници



Въпрос на лично самоосъзнаване е това да искаш да бъдеш харесван и да претвориш това в реалност! Иска с еусилие от индивида, останалото е Съдба, късмет и т.н. И вяра!



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 18:48



ясно помня една нейна тема преди време колко тегав и неприятен за нея е брачният -на жевел-

Аз помня не една тема, а безброй много теми, които ако събереш на едно място ,ще стане тема Нещастният семеен джувот на една жевелка. То тва й се превърна във фикс идея.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Редактирано от vida1929 на 25.04.19 18:56.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.04.19 18:50



Не си разбрал. Освен това нямаш реална представа как живее средностатистическа смотана и забутана жена като Жевел, така че не можеш да й дадеш никакъв правилен съвет, само ще я закопаеш още повече.
айдееее пак вида-манипулатора в действие


като е средностатистическа - покажи други като нея
смотана и забутана съвсем не е
това, че няма самочувствие е отделен въпрос
това, че е озлобена и еудовлетворена, не значи нищо от това, което си написала
що толкова се напъваш да очерняш? не ставаш по-бяла на такъв фон

Да намерим извънбрачен секс на Жевел е мисия невъзможна и това вече го казах.
с това всеки се справя. щом и ти имаше ухажор на 85, защо предполагаш за нея, че би било трудно да намери и прави секс извън семейството си?
и какво като вече си го казала. това не прави твърдението ти вярно. само е някак грозно
загрижила се вида да намери за някой... айде смешки...



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 18:53



една-две такива отрови като тебе да

Тъй, тъй, аз съм едната, ти си другата



Аз я подкрепях до едно време. После ми стана ясно, че тва нейното първо че са илюзии , второ- ще си навреди. Не ме питай защо така мисля. Женско предчувствие

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.04.19 18:55



не означава, че сексът за една нощ няма да го бива.


с това мисля, че никой не спори,
но винаги има значение с кого и как



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 19:13



видо, мъ ти не спря да повтаряш, че била дебела, грозна, смотана и абсурд мъж да я хареса.

Мъ , не го казвам аз това бе, тя го казва, а аз я цитирам мотамо.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: Lira Emerald]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 19:19



Въпрос на лично самоосъзнаване е това да искаш да бъдеш харесван и да претвориш това в реалност! Иска с еусилие от индивида, останалото е Съдба, късмет и т.н. И

Що на мен го казваш? Ми да се осъзнай жената Жевел, да вземе да почне да се харесва и тогава по твоята логика и другите ще започнат да я харесват. Ама тя не се осъзнава вече 15 години, а само пише колко е грозна и нехаресвана.... Ти виждаш само тази тема . Но такива нейни теми има поне трийсетина, да не кажа и повече.
Аз съм жестока, да.


---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Редактирано от vida1929 на 25.04.19 19:24.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 19:23



Тя не прави абсолютно нищо да подобри семейния си живот и отношенията с мъжа си.
А такива еротични романтични стимулации на семейния секс, на нея ги говори, не на мен.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.04.19 19:27



ок
ако пожелае, ще поговорим



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор aiumi ()
Публикувано25.04.19 19:28



Леле, Вида, ти направо пощръкля от злоба бе жена, я що змии и гущери изсипа по Жевелката... Защо? Какво се случи?



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.04.19 19:30



смяташ ли, че й е било полезно да говори някога с теб
и доколко мислиш, че помагаш с грозните си коментари
по много нездравословен начин се забавляваш



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор aiumi ()
Публикувано25.04.19 19:33



Това не е подскокоросване, просто тя си има право на човешките чувства. Плюс туй, имай предвид, че тя пише така, когато я стегне шапката, през останалото време едва ли е такава, всеки си има лошите моменти, в които е по-лош от себе си, също и добрите, в които е по-добър. Нищо не е на 100про.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: aiumi]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 19:42



Защо? Какво се случи?

Тя знае.
И други, коит четат по-внимателно темите, не може да не са забелязали, че тя от години ме нарича курва и проститутка.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 19:47



Не си запозната с историята и предисторията на отношенията ми с жевел, които датират от повече от 15 години и преминаха бурни обрати.



---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор aiumi ()
Публикувано25.04.19 19:51



Да, известно ми е, че от отдавна те нарича така, но това доскоро не беше проблем, дори си бяхте приятелки, което ме учудваше мъ нейсе.
Ти беше спокойна и търпелива през цялото време, сега изведнъж изригна.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: aiumi]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 20:05



Ами трябваше много отдавна да изригна.
За мен винаги е било проблем да чета как тя ме нарича курва и проститутка, но се стърпявах. Аз мога много дълго време да търпя, но рано или късно избухвам.
Беше ми много обидно и унизително тя да ме нарича така. При това съм обяснила и съм разказала какво точно съм преживяла, че съм жертва на насилие.
Но тя не чете, не вниква.
Освен това е моя грешката, че аз много споделям лични неща, също че се самоиронизирам, което другите не разбират и го приемат дословно.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор aiumi ()
Публикувано25.04.19 20:31



Е не, не е номерът да изригваш и да заливаш всичко с фъшкии. Не се получава добре така.

Просто трябва да се научиш да бийш през пръстите още веднага, щом те настъпят по мазола, а не да оставяш хората да ти серат по главата а ти да се усмихваш, данби нещо да направиш лошо впечатление. Не ти се случва за първи път.

Надявам се да разбираш, че най-добронамерено ти го казвам това.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: aiumi]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 20:44



Разбирам, че ми го казваш добронамерено.
Това да търпя и премълчавам, когато ме настъпват е моето разбиране за търпимост, криворазбрано разбиране, грешка, която правя непрекъснато, нещо дълбоко вкоренено в мен още от детството ми,когато ми втълпяваха, че аз не бива да съм избухлива, тоест невъзпитана.
Така съм преценила да постъпя с Жевел, тогава и сега.
Подкрепях я дълги години, изслушвах я, сега вече ми прикипя.
Сега мисля, че вече сме квит. Отмъстих си, ха-ха, разбирам колко е нелепо и тъпо, но това е. С което спирам да пиша по нейните проблеми. Но ако ме питаш нещо друго, ще ти отговоря.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.04.19 20:47



не ме и интересува историята на взаимоотношенията ви
отношението ти е грозно,
а това съм го видяла не 1 път
независимо каква е тя, ти отговаряш за това ти каква си, за думите и действията,
ако разбира се допуснем, че ти е възможно

и не ми е необходимо някой да ме запознава с това какъв е някой си
моите оценки са ми по-важни и не е нужно да заклеймяваш хората

каква е блу - не зная, не я познавам,
но каква си ти видях не веднъж както тук, така и в реала
цирковете ти са ми вече достатъчно известни

и по 100 пъти на ден да споменеш Юнг, не ставаш



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.04.19 20:52



Това да търпя и премълчавам, когато ме настъпват е моето разбиране за търпимост, криворазбрано разбиране, грешка, която правя непрекъснато, нещо дълбоко вкоренено в мен още от детството ми,когато ми втълпяваха, че аз не бива да съм избухлива, тоест невъзпитана.
хем да прихне човек при поредния театър, хем да му дожалее, четейки 1 толкова отчаян опит да се представиш не в светлината, в която си, а в някаква друга с наслагване на розови и сини лампички и огледала, за да се пречупят нещата
на колко година стана, та още говориш какво са ти втълпявали в детството
някога ще пораснеш ли и ще спреш ли да оправдаваш всяка своя излагация с тежко детство. може скоро да станеш баба, детството ти виновно
хайде обясни ми не е ли проява на инфантилност още да си мислиш, че си момиченце на 4г. с панделки в косата?



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор aiumi ()
Публикувано25.04.19 21:25



Виж, всички жени сме възпитавани по подобен начин, да сме мили и добри и т.н. но да избухваш е грозно, както и да го гледаш. Аз говоря за спокойно отстояване на територия и лично достойнство. Не са нужни истерии.
Премълчавайки обаче, подвеждаш хората, че всичко е наред.

И не е нужно да се оправдаваш и да обясняваш защо си постъпила по един или друг начин. Просто помисли по въпроса, ако ти се струва интересен :)



Тема Re: Чувствам се зленови [re: aiumi]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.04.19 21:28



последното си го казала елегантно





Тема Re: Чувствам се зленови [re: aiumi]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 22:02



Писането ми е цинично, на някои може да им се струва грозно , но има шанс да я накара да спре да се самосъжалява, да я накара и тя да се ядоса и тя да избухне и да дойде да се разправя. Гневът е облекчаващ, освобождаващ, той разтоварва, ако умее да го използва.
А какво правят тези,които я насърчават да оди да се ебе. Ще оди, ще се разочарова още повече и от себе си и от света, и ще се подтисне още повече.
За себе си мога да кажа, че аз мога да живея с грешките си, не се обвинявам, няма и да се оправдавам, защото не съм направила нищо лошо.
Лошо е да изневеряваш на мъжа си, да го мамиш, да не обръщаш внимание на децата си, да ги отпъждаш като досадни мухи, да ти е досадно в събота и неделя да си със семейството си, да се вреш в сайтове за запознанства и прочие.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 22:04



Опитваш се да привлечеш внимание!? Няма да стане.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор aiumi ()
Публикувано25.04.19 22:37



Нали щеше да спираш да говориш за проблемите на Жевел, аз си мислех, че сме спряли. Поне аз, де.


Споко, не си мисли, че те ускорявам за поведението ти или нещо такова. Само ти зададох въпроси, които ми изглеждаха интересни. Това е.

Иначе, за нея, не бих могла да твърдя какво би било полезно и какво не, камо ли да морализаторствам. Опазил ме бог! Изневяра, глупости...питам се, по-добре ли е децата да имат депресирана, очуждена и апатична майка, но пък в пълна морална изправност, или пък леко кривнала, и поради адреналин и чувство за вина, трижди по-грижовна, отзивчива и енергична. Ма какъв е верния отговор, не се наемам да гадая. :)))



Тема Re: Чувствам се зленови [re: aiumi]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.04.19 22:53



по-добре ли е децата да имат депресирана, очуждена и апатична майка, но пък в пълна морална изп

нЕ , НЕ Е ПО-ДОБРЕ

но защо си мислите, че ебането с разни мъже, ще я излекува от депресията и тя изведнъж, ще вземе да стане прекрасна майка и щастлива жена? Напротив ебането с чужди мъже ще задълбочи проблемите й, понеже ще добави още нови проблеми.
Странно ми е в този пропаднал сайт доколко са изкривени разбиранията за морал, брак и изневяра, та се чудя понякога какво правя още тука.
Тва, че иска да оди да се чука, ви се струва като здравей-здрасти. Старовремско ви се струва , морализаторско, грозно ви се струва, ако аз искам да я спра да не изневерява. Пък вий да я насърчавате и подстрекавате да изневерява- това е красиво и морално ли? Демек, излиза, че аз курвата , проститутката морализаторствам. Ей че объркана работа. Айде със здраве.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор aiumi ()
Публикувано25.04.19 23:09



В отговор на:

защо си мислите, че ебането с разни мъже, ще я излекува...




Точно аз, нищо не си мисля. Истината е, че не знам. Лично аз, също съм против изневярата, и никога не съм изневерявала. Но тя е зле и не знам...струва ми се, че е по-малкото зло...но пак казвам, което не го знам - не го знам и толкоз.

Пък ти, стой настрана от този пропаднал сайт. Ха-ха...да не вземеш да се лъзнеш у пропастта.

Ай и ти си остани със здраве! Щом ще си говорим тъй. :)



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.04.19 00:12



Тва, че иска да оди да се чука, ви се струва като здравей-здрасти. Старовремско ви се струва , морализаторско, грозно ви се струва, ако аз искам да я спра да не изневерява. Пък вий да я насърчавате и подстрекавате да изневерява- това е красиво и морално ли? Демек, излиза, че аз курвата , проститутката морализаторствам

ти мразиш жевел, защото те е наричала курва. не си загрижена за нейния морал, а обратното - изпитваш страх, че ако наистина вземе, та се заплесне по някой мъж и се почувства щастлива, губиш едничкото си оръжие срещу нея - да я мачкаш. затова си толкова щедра на апокалиптични и грозни картини - сакън, да не и хрумне на жевелката наистина да се пробва с флиртове. такава нещастна ти е по-удобна за подритване.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.19 04:43



Аз бях нейна приятелка, а тя злоупотреби с моето доверие.
Трудно се подритват сто килограма живо тегло.


Тя това заслужава. Да не спя аз цели нощи, за да пиша успокоителни писма, в които да я убеждавам как живота й има смисъл, да й показвам какво има и да го цени, защото тя не го вижда. Да я защитавам тука при всеки неин гаф, въпреки че виждам, че не е права. Какво ли не правех от съжаление към това сбъркано същество, то нали болно, нефелно, има нужда от помощ и състрадание.

Петнайсет години бях нейна вярна приятелка, а тя така да ми се изсере на главата, да ме нарече курва и проститутка. А тя каква е? Не харесва мъжа си, не го обича, той й е неприятен, досаден, смята го а нещо по-долно от нея ....и планира изневяра, планира, обмисля как да оди да се ебе. Ми айде да оди, кой я спира. Мъ не мой си намери ебач и от това произлиза огромна драма, на която сме читатели. Грозна работа, долнопробна, курвенска.
Ма тва ще ми е за урок да стоя настрана от такива недомаслени същества. Само неприятности могат да ти докарат на главата. То няма морал това, няма чувство за лоялност, то не знае какво е приятелство, то няма чувство за благодарност.
Има си психиатър, който да се занимава с нея, има си хапчета да си ги пие.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Редактирано от vida1929 на 26.04.19 06:12.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: aiumi]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.19 04:54



Пък ти, стой настрана от този пропаднал сайт. Ха-ха...да не вземеш да се лъзнеш у пропастта.
Пропаднал ли казах? Пардон-изпаднал, което е същото. Убеждавам се постоянно, че от него нищо добро не може да излезе.
Макар и казан със сарказъм, дала си ми добър съвет.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.19 07:16



Бях забравила, че съм те виждала.
Не помня нито името ти, нито какво сме говорили. Явно не е било важно за мен.
Помня само, че ми стана достатъчно неприятна, за да те помоля да не ми натрапваш повече мненията си, нито присъствието си, но ти не се съобрази.
Мразя дебели хора от времето, когато бях на 4 години и в детската градина една задъхана дебела потна леличка ми дръпваше чинията със закуска, още преди да съм се нахранила. Разправяй ми после, че детските преживявания нямат значение., "дебела лелко с очила", както сама се определи.
Приключила съм с теб, не се опитвай да изсмукваш от дебелите си пръсти измислици по мой адрес.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Редактирано от vida1929 на 26.04.19 07:58.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.04.19 09:45



Да не спя аз цели нощи, за да пиша успокоителни писма, в които да я убеждавам как живота й има смисъл, да й показвам какво има и да го цени, защото тя не го вижда. Да я защитавам тука при всеки неин гаф, въпреки че виждам, че не е права. Какво ли не правех от съжаление към това сбъркано същество, то нали болно, нефелно, има нужда от помощ и състрадание.

Ми ква ти е работата! Кой от фамилията ти, хората около тебе и ако изобщо имаш някакви приятелки имат нужжда от твоето безсъние и всеотдайност? Не спиш по цели нощи от собствено желание заради некъв виртуален индивид, щото нито имаш по-важни занимания, нито някой от реалното ти обкръжение се нуждае от твоето внимание.

Въй, приревала, та се прескундила - щото открила и други използвачи във виртуала.



я кажи що Холи, дето се лепна за тебе да те харесва, сега те гони по петите да те разобличава?

ти ми стоиш като някаква институция в този клуб, дето се има за ядрото на вселената - и допреди вниманието към тебе на потребители, които са ми привлекли интереса, беше некъв дебел мехур с течност, към който и топлийка нямах интерес да насоча. Стана ми интересна не заради себе си, а заради други потребители, които проявиха интерес към тебе. Допреди ми беше неква буля, дето отбива грижа в чат-пат дращолевене и се изживява като местния гуру.

и като най-накрая събра прожекторите връз себе си - какво да видя?
А? ААА?




Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.19 10:15





Ко ма питаш ся? Кво значение има дебелият кит холидейски защо ме разобличавал? Ми много ясно, щот се припозна в едни мои щуротии, дет бях писала за социалните, че са хитлеристи ли, фашисти ли, помня ли вече кво бях писала. И тя свирепо се засегна, питай я защо, тва са нейни инсинуации.
Бе дали съм буля с ролки на глъвътъ, дали въобще съм мъж или жена, ти откъде можеш да си сигурна. Тук просто пишем мнения, споделяме впечатления. Туй ще видиш- всеки с мантрата си, всеки със стила си на писане- форма,която може да няма нищо общо със съдържанието и оригинала.
Кът не съм ти интересна, кво сега? Да си легна с обувките от мъка ли?
Ти на мен ми беше интересна единствено със злъчния си език. Мислех, че зад него се крие някаква мъдрост ли, житейски опит ли, не знам и аз не бях сигурна. И нещо там за религия и Бог ми беше интересно, ако беше продължила темата, единствено нея щях да ти чета, нищо друго, за да си попълня празните полета от информация, въпреки че съм атеист. Всичко друго ти е заяжданици с хората,
от коет се уча на изкуството да правя мизерии на хората,коит заслужават да им се отвръща

Имам приятелки, но съм си самодостатъчна, нямам нужда да завися от тяхното мнение и настроения. Всичко тук го пиша съвсем спокойно ,безпристрастно и ми е безразлично и не знам къде видяхте , че съм избухнала и че съм ядосана. Ама кво ме интересува, пишете си, нека някои ме мислят за злобна и избухлива, все ми е тая.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни

Редактирано от vida1929 на 26.04.19 10:23.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.04.19 10:22



Мразя дебели хора от времето, когато бях на 4 години и в детската градина една задъхана дебела потна леличка ми дръпваше чинията със закуска, още преди да съм се нахранила. Разправяй ми после, че детските преживявания нямат значение., "дебела лелко с очила", както сама се определи.

Ти може и да мразиш едри пухкави дами, ама мъжете ги обичат. Даже много.





Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.04.19 10:24



Кво значение има дебелият кит холидейски

надолу хич не четох - ясна си ми.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.19 10:31



ясна си ми

Тва обида ли е или комплимент от твоята жлъчна уста?

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано26.04.19 10:37



в такъв случай най-добре е всяка от претендентките да приложи снимка по бански, та да може непредубедено жури да отсъди коя е дебела и коя е тънка





Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.04.19 11:16



не, бе, жено - НАИСТИНА СИ МИ ЯСНА, след като достатъчно намекна и натвърди кво било отвращението ти от дебелите жени. Което много ме изненадва, щото виртуалното ти излъчване е на трудноподвижен разпльокан хипопотам.

Глей кво разминаване между акъл и външен вид.





Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано26.04.19 11:25



Не се сравнявай. :)



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано26.04.19 11:26



Тук сал да вметна по принцип, че нашто приятелче ювал харири казва, че женската мода е измислена от мъже и то сите хомосексуални и затва модният идеал за жена е силуетът на 16 годишно момче. И според ювал, жените са до такава степен повярвали в тоз канон, че никой мъж не мож ги разубеди, колкото и да им повтаря, че му харесват извивки, а не момчешки силует ...

И сума жени страдат напразно, че са били дебели



Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.04.19 11:26



тя, претендентката е една - Вида.

пъ и каквото и да покаже в защита на малкото килограми - с веяна скумрия едва ли ще впечатли.



бошке, не вярвам на ушите си дърти сдухани лелки-домашни слугини за какво се дърлят.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано26.04.19 11:27



Ми според теб за какво си струва да се дърлят?



Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.04.19 11:32



туй с момчешката фигура е много отскоро в модата. десетохилядолетният идеал бил нещо като рубенсовия.

и в защита на мойта теория, че най-силните мъжкари по маймунски тертип придобиват хареми или стискат свободни девици за продан - е фактът, че ено време имало зверски недостиг на жени. чисто математически - при родени 50:50 мъжки и женски, по няколко женски или се пазят за продан, или вече придобити от един мъжки. и остават свободни мъжки електрони фраш. дето тъй си умират девствени откъм жена, щото недостиг на женски. и като няма женско, и мъжко дупе става.

после - що имало пидирази. ми ей заради това.



Редактирано от lipari на 26.04.19 11:35.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.04.19 11:34



Ми според теб за какво си струва да се дърлят?

За кинти! ама понеже тук няма как, се дърлят на юнашко доверие коя по-красива и най-наебана.





Тема Re: Чувствам се зленови [re: blue jewel]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано26.04.19 12:01



Кауза ти е нужна. Да си красив, харесван и желан не може да е смисъл на живота.

Открий своята кауза в полза на другите.

Иначе, редовните занимания с физически упражнения повишават естественото производство на ендорфин и променят биохимията към състояние на задоволство от себе си, обичливост към другите и щастливост. Спорт, хубава храна, социални контакти с добронамерени хора е рецептата.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.19 12:11



разпльокан хипопотам
дърти сдухани лелки-домашни слугини за.... какво се дърлят



Е ти не знаеш? Дърлят се за същото за квото и ти.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано26.04.19 14:23



понеже се изказа много подготвена в темата,
специален въпрос към теб - може ли човек, който е имал и има непълноценен сексуален живот да бъде компетентен по теми като тази



Тема Re: Чувствам се зленови [re: DarkSide]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано26.04.19 14:26



претендентки за какво -
мис макси шоу или мис мокра фланелка?
за теб специално и снимки без бански,
но само като представиш доказателства,
че имаш записан час при баячка или че хелуин е точно днес





Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.04.19 15:30



Дърлят се за същото за квото и ти.

коя най-красива, най-стройна и най-наебана ли?





Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор Rosemary ()
Публикувано26.04.19 19:09



разпльокан хипопотам
дърти сдухани лелки-домашни слугини за.... какво се дърлят


Не мога, цвиля от смях,

, стига, напиках се, това е равно на знаменитата рисунка на Джевел "Блъди в гардероб".

Как изглежда животът е станало по-важно от самия живот. - DS

Тема Re: Чувствам се зленови [re: Rosemary]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.19 19:47



Що на мен викаш "стига". Туй е творчество на Алиса.

и аз искрено се забавлявам.





---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.19 20:02



Не, дърлят се, защото всяка иска мнението й да тежи.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.19 20:08



понеже се изказа много подготвена в темата,
специален въпрос към теб - може ли човек, който е имал и има непълноценен сексуален живот да бъде компетентен по теми като тази


Не, не може. Признавам, че ти си по-компетентна по въпросите на секса, по-задоволена и съответно имаш блясък в очите.
Обаче пак не си ме разбрала.
Аз казвам, че е лудост да карате нервно болна жена да търчи по мъже.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.04.19 20:41



абе какво мнение, ти нали ги подреди - едната не ставала за нищо, щото ти рекла "курва", другата не ставала за нищо, щото била дебела...
да не е дошъл Видовден?





Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.04.19 20:43



Аз казвам, че е лудост да карате нервно болна жена да търчи по мъже.

ба, караме я. лафим си тук кво е хубаво да се тирулиру с мъже.
нали знаеш лафа: уй разваля, уй оправя.





Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.19 21:15



уй разваля, уй оправя.

Аслъ, точно за нейния случай. Ама в обратен ред.
Има и друга поговорка: Ум робува, ум царува, ум патки пасе.

---

Редактирано от vida1929 на 26.04.19 21:19.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.19 21:17



Дебелата хич не я подценявам, даже е много умна.
Ти как ще реагираш, ако теб те наречат курва, а?

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано26.04.19 21:35



в коя реплика съм го написала това?
цитирай да видя



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано26.04.19 21:38



и в твоите очи има блясък - случайно да не ти е роднина проф.вучков
доста сходство имаш с неговите логически връзки и изказ





Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано26.04.19 21:41



Аз казвам, че е лудост да карате нервно болна жена да търчи по мъже.
а аз, че е лудост да четеш ненаписани неща,
както и неслучили се да ги представяш като вече минали



Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.19 21:53



Много е готин този. Хич не си поплюва. И връхта на всичко е като наизкара онези листове от които се подсеща какво да говори, които е написал на ръка и подчертавал с разноцветни флумастери. То цветове да видиш- червено, пимбяно, циганско жълто-зелено, разкош


Може да имаме някаква роднинска вързка, нищо чудно
Аз пък обичам да се обличам в разноцветни роклички.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.19 21:54



Кое това

?
Пак не се разбрахме, въй.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Тема Re: Чувствам се зленови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.04.19 21:58



Колкото и да се напрягам, не мога да разбера какво искаш да кажеш.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.04.19 22:20



Ти как ще реагираш, ако теб те наречат курва, а?

Ще се ухиля до уши.
Мъжете викат "курва" на жена, която не им пуска,
а жените викат "курва" от завист.





Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано26.04.19 22:44



Мурва е комплимент ве



лелеее...то да са закрили вече и клуб 40-50 ако се засягаме на таз дума звучна и многоупотребяема

п.с. казала ти го е в емоционално безсилие,спокойно...стигне ли някой да използва подобни слова, проблемът си е у него, не е у теб



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.04.19 10:43



Ох, успокоихте ма двете с Лира. Камък ми падна от сърдце.
Айде, прощавам й.
Мъ шъ продължа да я подритвам.

Кът съм почнала, не мога да си изневеря на стила на писане и на злобицата, дет си я тая в сърцето, според някои

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Тема Re: Чувствам се зленови [re: Lira Emerald]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.04.19 10:51



Мда, забелязала съм.
То даже няма да е интересно без скандали между жени от време на време. Правим го колкото да вдигнем прах и перушина до господа бога, да привлечем внимание и после си прощаваме. Човек почва да свиква с мисълта, че е нормално да се наричаме мурви и всякакви други подобни.
При мъжете е по-лошо. Там падат глави.

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано27.04.19 12:14



Мъ шъ продължа да я подритвам.

можеш да си скроиш голяма беля така.
тя притежава нещо, което ти никога не си подушвала и нямаш шансове да придобиеш.



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.04.19 12:22



Така е! Мъжките свади са по-сериозни, въобще мъжкият свят е по-труден...мани:))...то е мерене, то са намеци, то е удряне по достойнство.

Нас думи като мурва и кокошка не мож ни уплаши

...напротив, амбицира ни да израстем още повече до получената титла....обикновено това става като за начало в МОЛА и някоя друга семейна революцийка за разместване ан пластовете и натаманяване повече удобство откъм свободно време и кефове за НАС...



Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.04.19 13:51



можеш да си скроиш голяма беля така.
тя притежава нещо, което ти никога не си подушвала и нямаш шансове да придобиеш


Какво е то?
Каква беля?

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: Lira Emerald]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.04.19 13:53



Нас думи като мурва и кокошка не мож ни уплаши...напротив, амбицира ни да израстем още повече до получената титла....обикновено това става като за начало в МОЛА

Защо точно в мола? какво имаш предвид?
И това за израстването до титлата, сериозно ли го казваш или е сарказъм?

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.04.19 14:10



Естествено, че е ирония:)))

Е споменах МОЛА като сакрално лобно място за блондинки

/каквито сме...поне аз:))

И въобще какво ти дреме кой как се изказал...майната му и тва е:))...кой знае в какво настроение е бил. Щом на теб ти е гот с теб си, останалите са хора по пътя



Тема Re: Чувствам се зленови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано27.04.19 15:13



Каква беля?

ти да отнесеш ритниците и после да плачкаш.





Тема Re: Чувствам се зленови [re: Lira Emerald]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.04.19 15:30



Е споменах МОЛА като сакрално лобно място за блондинки


Нямаше да се сетя.


Винаги можеш да си смениш цвета на косата

---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.

Тема Re: Чувствам се зленови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано27.04.19 15:32



Ще го понеса.
Вече нямам търпение, айде да идва с ритниците.



---
В кулминацията на болестта деструктивните сили се превръщат в оздравителни.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.