Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:22 18.05.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема За възпитанието, с признателностнови  
Автор aiumi ()
Публикувано17.03.19 12:17



Когато стане въпрос за възпитанието, което сме получили,
много често сме склонни да критикуваме родителите си, пренебрегвайки добрите и полезни неща, които сме научили от тях, и благодарение на които владеем и управляваме живота си. Е, да, кой по-добре, кой по-зле, но факт е, че ни има и сме тук, и очевидно притежаваме нужните умения за това :)))

Въпросът ми е, кои са хубавите и полезни неща, които научихте от родителите си, и които ви помагат да се справяти по-лесно с живота? И кои от тях предадохте, или искате да предадете към децата си?



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано17.03.19 12:37



Хвани чаша ракия, ти да кажем пина колада но мен не карайда да го подушвам дори. Отблизни си малко, и остави на масата. А сега пробвай го направиш без палец. Беше ли ти хрумнало да си благодарна на палеца си първия път





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор aiumi ()
Публикувано17.03.19 12:45



Схвана ми мисълта.





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор aiumi ()
Публикувано17.03.19 13:01



Моя баща смяташе, че човек сам си дава най-доброто възпитание,
може да се тълкува като незаинтересованост (предвид и неговата интровертност и изобщо дистанцираност от семейството),
но никога не ми е натрапвал свои мисли и идеи, и всъщност ми даде свободата и стремежа сама да осмислям и преценявам нещата и хората край себе си, живота и изобщо.

Майка ми ме научи да се трудя, да поставям възможно най-високите изисквания към работата си,
но в същото време да не ценя труда си прекалено много,
и да съм готова във всеки момент да захвърля всичко в коша и да започна от начало, ако видя, че нещата не се получават както трябва. Изобщо, тя е върл привърженик на поговорката "Залудо работи, залудо не стой".

Другото важно нещо, на което тя ме научи е,
да нося отговорност за собствените си действия,
да не търся причини и оправдания извън себе си,
или от типа "ама той/тя прави едикаквоси",
казваше ми "всеки отговаря са собствените си дела".

От двамата се научих да ценя образованието, науката, добрите обноски и т.н.

По-нататък ще допълвам... :)))



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано17.03.19 13:59



задоволявайки техните си амбиции, ме изучиха на руски, английски и френски още от крехка възраст, пак подтикван яко от въпросните (здрави или болни е друг въпрос) амбиции, завърших университета, които неща в последствие успях да използвам благотворно и продължавам да ги използвам и до днес



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор vida1929 ()
Публикувано17.03.19 14:22



Баща ми беше практичен човек, който ме научи на отношение към материалното, второ- да съм делова и дипломатична в отношенията с хората, от коит завися.
От майка ми се научих да готвя добре –много е важно

, научих се как като жена да съм грижовна, научих се безусловно да обичам близките си, да давам на тях безвъзмездно без да искам отплата.
На нея и на леля ми Вената дължа най-много- тя ми даде онази душевна топлота, която е нужна на едно дете за да стана нормален възрастен. И понеже някой тук чел недочел моите постове може да възрази, че аз не съм съвсем нормален човек, ще кажа, напротив-на фона на всичко това тук, което виждам, съм си съвсем с акъла.

Каквото от тях тримата съм успяла да попия, ми дава рационалния подход, който донякъде имам и в резултат на което досега все още, ако не изкуфея по -нататък и не си разбия семейството и не изгубя парите си с неразумно харчене, на тази рационалност се дължи че днес имам род, който ме подкрепя в беди, задружно семейство, три жилища и пенсия, от която се самоизхранвам и не завися от никого.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг

Редактирано от vida1929 на 17.03.19 14:41.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано17.03.19 14:57



А от къде идваха тези техни амбиции да бъдеш образован?

Моите родители са първите в родовете си, не само с висше, но и със средно образование. И благодарение на образованието си, са имали шанса да живеят много по-добър живот, спрямо предците си.

Майка ми била възпитавана като обикновено селско момиче,
не са и разрешавали да седне да пише домашни и да учи, преди да свърши цялата селска работа - чистене, готвене, работа в обора, в градината и на полето (според сезона, нали).

Но тя усещала, че се справя добре в училище, и учела здраво, често дори, тайно от родителите си. Била най-добрата във випуска, и учителите убедили техните да я запишат да учи средно в града, и тъй, когато завършила 8-ми клас, майка и я натоварила на магарешката каручка с един картонен куфар, закарала я в града, и така :))) Борила се после да бъде най-добрата в техникума, та по проиграната вече система, баба ми и дядо ми отново решили, че ще е грехота да не я изпратят да учи и висше, в още по-далечен град...и т.н.

Затуй тя много искаше аз да бъда най-добрата в класа и в училище, защото за нея това беше единствения начин за постигане на хубав живот по-нататък..



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: vida1929]  
Автор aiumi ()
Публикувано17.03.19 15:14



В отговор на:

второ- да съм делова и дипломатична в отношенията с хората, от коит завися.




а към хората от които не зависиш, как се отнасяш?

Аз не получих специализирано "женско" възпитание, а по-универсално,
и понеже бях с нагласата да се трудя и да се стремя към най-доброто,
сама се научих да готвя перфектно (пък и на всичко друго, необходимо за поддържане на дом). Дори не знам как така се получава, някой да сготви зле. Умът ми не го побира. Вкъщи ме обвиняват, че дебелеели заради мен, но когато им предложа да спра да готвя, викат "сакън, сакън!":))))

Както и да е, туй беше лирическо отклонение,
ти кое от това, което си получила като възпитание, предаде към децата си?



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано17.03.19 15:24



ми нямам идея откъде са болните амбиции, но майка ми често ми е повтаряла че аз съм четвърто поколение висшист, щото баба ми е лекар, а прабаба ми и прадядо ми са завършили много известният и много реномиран (тва са думи на майка ми, която със сигурност има проблем с тези неща - изключителност, известност и реномираност) Робърт Колеж в Истамбул - и съответно моите деца са пето поколение, което за България било голяма рядкост (и на което аз викам, ми голем праз, и кво от тва)

дядо ми по бащина линия е завършил морско училише - нямам идея дали това се води вишу, предполагам че за времето си и мястото си сигурно е било нещо голямо, тъй че от там съм трето поколение или барем две и половина



и просто винаги се е знаело че за мен вишуто в най-престижния университет (то той тогава беше и единствен) е абсолютния мимимум, който е задължителен, майка ми много държеше да завърша и докторат, който аз на два пъти започвах, но и двата пъти така не доизбутах, даже първият дори и не го започнах, защото ме скъсаха на още приемния изпит за аспирантура (което също беше безпрецедентно, ама нали всеки нормален човек се съпротивлява на родителите си както може, и това си беше доста елегантно натриване на навирения майчин нос)


естествено, освен езиците, се опитаха и да ме направят и спортист и музикант и художник - записваха ме наред на всевъзможни школи и кръжоци, оказа се че имам талант за рисуване, което ми костваше бая години ходене по кръжоци и взимане на частни уроци, поне за спорта и музиката не се класирах, макар че имам слух и съм пял в хор, и естествено, бях и късоглед, както се казва в любимата на всички ни детско-юношеска книга



пък тва че имах "златен медал" в гимназията (щото реално тенекиена значка) си се подразбираше и изобщо не подлежеше нито на съмнения, нито бе повод за някаква похвала, то си беше ясно че иначе просто няма как, щот без пълно шеш нема да имам шансове в уни-то

абе, комплексарска работа отсекъде, но поне ми помогна в последствие, тъй че не се оплаквам, макар че естествено, заедно с плюсовете получих и съпътстващите неврози, с които все още продължавам да се боря с променлив успех




Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор Alice is (хрисима)
Публикувано17.03.19 18:44



Благодарна съм на родителите си, че упорито настояваха да говоря добре и гладко. Без Ъ-кане, съскане и запъване. Да говоря просто и без да употребявам думи в чието значение не съм сигурна. Да не повишавам тон в никаква ситуация. Баща ми казваше, че нормалният тон в конфликтна ситуация, когато често се вдигат децибелите, е много по-ефектен и пресира опонента независимо от възпитанието му.
Настояваха и да пиша правилно и четливо.
Опитаха се да ме учат още от малка да готвя прости манджи. Не успяха.
След като видяха че точните науки не са ми безкрайно противни като на повечето деца, деликатно ме насочиха към тях. И за това съм им благодарна. Сега гледайки обявите за работа изобщо не се плаша от безработица.
Родителите ми може би трябваше повече да ме натиснат за спорт. Сега си спортувам, но по-точно би се нарекло разкършване когато не ме мързи ужасно.

От баща ми научих да си преценявам точно времето и да не закъснявам нито за бизнес срещи нито за лични.
Имам и една луда леля, която ми даваше книги за четене и сладко си споделяхме неща, които би ме било срам с мама и тате.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.