Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:10 08.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема За възпитанието, с признателност  
Автор aiumi ()
Публикувано17.03.19 12:17



Когато стане въпрос за възпитанието, което сме получили,
много често сме склонни да критикуваме родителите си, пренебрегвайки добрите и полезни неща, които сме научили от тях, и благодарение на които владеем и управляваме живота си. Е, да, кой по-добре, кой по-зле, но факт е, че ни има и сме тук, и очевидно притежаваме нужните умения за това :)))

Въпросът ми е, кои са хубавите и полезни неща, които научихте от родителите си, и които ви помагат да се справяти по-лесно с живота? И кои от тях предадохте, или искате да предадете към децата си?



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано17.03.19 12:37



Хвани чаша ракия, ти да кажем пина колада но мен не карайда да го подушвам дори. Отблизни си малко, и остави на масата. А сега пробвай го направиш без палец. Беше ли ти хрумнало да си благодарна на палеца си първия път





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор aiumi ()
Публикувано17.03.19 12:45



Схвана ми мисълта.





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор aiumi ()
Публикувано17.03.19 13:01



Моя баща смяташе, че човек сам си дава най-доброто възпитание,
може да се тълкува като незаинтересованост (предвид и неговата интровертност и изобщо дистанцираност от семейството),
но никога не ми е натрапвал свои мисли и идеи, и всъщност ми даде свободата и стремежа сама да осмислям и преценявам нещата и хората край себе си, живота и изобщо.

Майка ми ме научи да се трудя, да поставям възможно най-високите изисквания към работата си,
но в същото време да не ценя труда си прекалено много,
и да съм готова във всеки момент да захвърля всичко в коша и да започна от начало, ако видя, че нещата не се получават както трябва. Изобщо, тя е върл привърженик на поговорката "Залудо работи, залудо не стой".

Другото важно нещо, на което тя ме научи е,
да нося отговорност за собствените си действия,
да не търся причини и оправдания извън себе си,
или от типа "ама той/тя прави едикаквоси",
казваше ми "всеки отговаря са собствените си дела".

От двамата се научих да ценя образованието, науката, добрите обноски и т.н.

По-нататък ще допълвам... :)))



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано17.03.19 13:59



задоволявайки техните си амбиции, ме изучиха на руски, английски и френски още от крехка възраст, пак подтикван яко от въпросните (здрави или болни е друг въпрос) амбиции, завърших университета, които неща в последствие успях да използвам благотворно и продължавам да ги използвам и до днес



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор vida1929 ()
Публикувано17.03.19 14:22



Баща ми беше практичен човек, който ме научи на отношение към материалното, второ- да съм делова и дипломатична в отношенията с хората, от коит завися.
От майка ми се научих да готвя добре –много е важно

, научих се как като жена да съм грижовна, научих се безусловно да обичам близките си, да давам на тях безвъзмездно без да искам отплата.
На нея и на леля ми Вената дължа най-много- тя ми даде онази душевна топлота, която е нужна на едно дете за да стана нормален възрастен. И понеже някой тук чел недочел моите постове може да възрази, че аз не съм съвсем нормален човек, ще кажа, напротив-на фона на всичко това тук, което виждам, съм си съвсем с акъла.

Каквото от тях тримата съм успяла да попия, ми дава рационалния подход, който донякъде имам и в резултат на което досега все още, ако не изкуфея по -нататък и не си разбия семейството и не изгубя парите си с неразумно харчене, на тази рационалност се дължи че днес имам род, който ме подкрепя в беди, задружно семейство, три жилища и пенсия, от която се самоизхранвам и не завися от никого.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг

Редактирано от vida1929 на 17.03.19 14:41.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано17.03.19 14:57



А от къде идваха тези техни амбиции да бъдеш образован?

Моите родители са първите в родовете си, не само с висше, но и със средно образование. И благодарение на образованието си, са имали шанса да живеят много по-добър живот, спрямо предците си.

Майка ми била възпитавана като обикновено селско момиче,
не са и разрешавали да седне да пише домашни и да учи, преди да свърши цялата селска работа - чистене, готвене, работа в обора, в градината и на полето (според сезона, нали).

Но тя усещала, че се справя добре в училище, и учела здраво, често дори, тайно от родителите си. Била най-добрата във випуска, и учителите убедили техните да я запишат да учи средно в града, и тъй, когато завършила 8-ми клас, майка и я натоварила на магарешката каручка с един картонен куфар, закарала я в града, и така :))) Борила се после да бъде най-добрата в техникума, та по проиграната вече система, баба ми и дядо ми отново решили, че ще е грехота да не я изпратят да учи и висше, в още по-далечен град...и т.н.

Затуй тя много искаше аз да бъда най-добрата в класа и в училище, защото за нея това беше единствения начин за постигане на хубав живот по-нататък..



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: vida1929]  
Автор aiumi ()
Публикувано17.03.19 15:14



В отговор на:

второ- да съм делова и дипломатична в отношенията с хората, от коит завися.




а към хората от които не зависиш, как се отнасяш?

Аз не получих специализирано "женско" възпитание, а по-универсално,
и понеже бях с нагласата да се трудя и да се стремя към най-доброто,
сама се научих да готвя перфектно (пък и на всичко друго, необходимо за поддържане на дом). Дори не знам как така се получава, някой да сготви зле. Умът ми не го побира. Вкъщи ме обвиняват, че дебелеели заради мен, но когато им предложа да спра да готвя, викат "сакън, сакън!":))))

Както и да е, туй беше лирическо отклонение,
ти кое от това, което си получила като възпитание, предаде към децата си?



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано17.03.19 15:24



ми нямам идея откъде са болните амбиции, но майка ми често ми е повтаряла че аз съм четвърто поколение висшист, щото баба ми е лекар, а прабаба ми и прадядо ми са завършили много известният и много реномиран (тва са думи на майка ми, която със сигурност има проблем с тези неща - изключителност, известност и реномираност) Робърт Колеж в Истамбул - и съответно моите деца са пето поколение, което за България било голяма рядкост (и на което аз викам, ми голем праз, и кво от тва)

дядо ми по бащина линия е завършил морско училише - нямам идея дали това се води вишу, предполагам че за времето си и мястото си сигурно е било нещо голямо, тъй че от там съм трето поколение или барем две и половина



и просто винаги се е знаело че за мен вишуто в най-престижния университет (то той тогава беше и единствен) е абсолютния мимимум, който е задължителен, майка ми много държеше да завърша и докторат, който аз на два пъти започвах, но и двата пъти така не доизбутах, даже първият дори и не го започнах, защото ме скъсаха на още приемния изпит за аспирантура (което също беше безпрецедентно, ама нали всеки нормален човек се съпротивлява на родителите си както може, и това си беше доста елегантно натриване на навирения майчин нос)


естествено, освен езиците, се опитаха и да ме направят и спортист и музикант и художник - записваха ме наред на всевъзможни школи и кръжоци, оказа се че имам талант за рисуване, което ми костваше бая години ходене по кръжоци и взимане на частни уроци, поне за спорта и музиката не се класирах, макар че имам слух и съм пял в хор, и естествено, бях и късоглед, както се казва в любимата на всички ни детско-юношеска книга



пък тва че имах "златен медал" в гимназията (щото реално тенекиена значка) си се подразбираше и изобщо не подлежеше нито на съмнения, нито бе повод за някаква похвала, то си беше ясно че иначе просто няма как, щот без пълно шеш нема да имам шансове в уни-то

абе, комплексарска работа отсекъде, но поне ми помогна в последствие, тъй че не се оплаквам, макар че естествено, заедно с плюсовете получих и съпътстващите неврози, с които все още продължавам да се боря с променлив успех




Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор Alice is (хрисима)
Публикувано17.03.19 18:44



Благодарна съм на родителите си, че упорито настояваха да говоря добре и гладко. Без Ъ-кане, съскане и запъване. Да говоря просто и без да употребявам думи в чието значение не съм сигурна. Да не повишавам тон в никаква ситуация. Баща ми казваше, че нормалният тон в конфликтна ситуация, когато често се вдигат децибелите, е много по-ефектен и пресира опонента независимо от възпитанието му.
Настояваха и да пиша правилно и четливо.
Опитаха се да ме учат още от малка да готвя прости манджи. Не успяха.
След като видяха че точните науки не са ми безкрайно противни като на повечето деца, деликатно ме насочиха към тях. И за това съм им благодарна. Сега гледайки обявите за работа изобщо не се плаша от безработица.
Родителите ми може би трябваше повече да ме натиснат за спорт. Сега си спортувам, но по-точно би се нарекло разкършване когато не ме мързи ужасно.

От баща ми научих да си преценявам точно времето и да не закъснявам нито за бизнес срещи нито за лични.
Имам и една луда леля, която ми даваше книги за четене и сладко си споделяхме неща, които би ме било срам с мама и тате.





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор Israel Thornstein (либиец)
Публикувано17.03.19 19:05



Благодарен съм на майка ми която ме заведе при учителя ми по математика в 7ми клас когато бях започнал да меря улиците с люлинските ми авери, които после станаха или алкохолици или крадци. Ако не беше тоя даскал по математика от СМГ (които много хора около мен смятаха за шантав) през далечната 1983та година кои знае къде щях да съм сега. Майка ми беше активна и борбена жена и не се страхуваше да се захване с най-трудните проблеми. И обратно баща ми вечно бягаше от нас и се криеше от всякави семеини задължения.

בַּעַל זְבוּב


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано17.03.19 20:10



В отговор на:

но майка ми често ми е повтаряла че аз съм четвърто поколение висшист, щото баба ми е лекар, а прабаба ми и прадядо ми са завършили много известният и много реномиран (тва са думи на майка ми, която със сигурност има проблем с тези неща - изключителност, известност и реномираност) Робърт Колеж в Истамбул - и съответно моите деца са пето поколение, което за България било голяма рядкост (и на което аз викам, ми голем праз, и кво от тва)




Ами това наистина е голяма рядкост за България, майка ти е права,
защо така си склонен да неглижираш аристократичния си произход?

Възможно е тя да е преживяла болезнено обезценяването на подобни постижения след това, в соца..били сте аристократичен род, и изведнъж висшето образование е станало достъпно за сульо и пульо (като моите родители :))), и нейният "ареал" се е оказал напълнен със селяни

Възможно е да и се е искало чрез теб (твоите успехи и таланти) да докаже, че вие пак, въпреки всичко, сте някакси по-горе от другите.

Много интересно, как толкова различни отправни точки (на моите и на твоите родители), произвеждат еднакъв подход към възпитанието на децата :))) И мен ме бяха записали на английски, музика, пеене, рисуване, математика и т.н. И за мен отличните оценки и медали не бяха никакъв повод за похвали, те се подразбираха от самосебе си, и тежко ми, ако не ги получавах.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано17.03.19 20:22



Аз пък, освен обичайното "пенчо, бре, учи", съм благодарна на майка си, че не ме притиска какво да си избирам да уча. И не се дърпа, когато пълната отличничка заяви, че ще кандидатства рисуване и туй то. За сведение - в художествената академия дипломата за средно образование служи само за записване за кандидат-студент и ако успехът в нея не е под 3:50, дават да се явиш на изпити. Повече никой не се интересува какво пише вътре.



Туй го изтъквам, защото беше някаква родителска мания по мое време да натискат отрочетата си да следват, ама "еди-какво си" - според вкуса и амбицията на възрастните и доста народ си пообърка живота от угаждане на родителски желания.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Alice is]  
Автор aiumi ()
Публикувано17.03.19 20:22



Да, ти винаги си ми правила впечатление на много добре възпитана,
явно има защо :)))

В отговор на:

Настояваха и да пиша правилно и четливо.



Уф, и моите,
айде с правилното как да е, ама с четливото...слава богу, че вече пишем официално само на компютър,
иначе бележките, които си ги пиша за мен в работата, никой не може да ми ги прочете, и се пукат от яд, че не могат да разберат какво...



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор FlLERO99 (Russian ELINT )
Публикувано17.03.19 20:42



От майка ми имам волята, от баща ми реализмът и скептичноста, от леля ми търпението и отново скептичноста.Дължа да отбележа че майка ми е възпитала толкова силна воля в мен че даже някои хора като баща ми и приятелите ми са се учудвали на нейната сила.Сега през последните над 13 години волята ми е сигурно пет пъти надолу от това което е била преди това, но за сметка на това реализмът и търпението са ми доста по-напред.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано17.03.19 20:48



Ами това наистина е голяма рядкост за България, майка ти е права,
защо така си склонен да неглижираш аристократичния си произход?

Възможно е тя да е преживяла болезнено обезценяването на подобни постижения след това, в соца..били сте аристократичен род, и изведнъж висшето образование е станало достъпно за сульо и пульо (като моите родители :))), и нейният "ареал" се е оказал напълнен със селяни

Възможно е да и се е искало чрез теб (твоите успехи и таланти) да докаже, че вие пак, въпреки всичко, сте някакси по-горе от другите.


да, майка ми се държи точно като издънка на стар, аристократичен род и нарича всички наоколо селяни (по-точно нарича ги пейзани, щото сигурно селяни е селска и неаристократична дума)



да, соца ги е бил пообезценил яко, живели са преди това в баровска къща в центъра, която некъф парт бос си е харесал и ги изгонил след девети и на мен ми я показваха таз къща редовно и ми разказваха историята, след десети реституираха доста неща на родата - земи, сгради и магазини

да, мисля че точно това са искали да докажат, че ние сме по-горе от другите, най-вече от разните му там пейзани ...

има обаче малък проблем, и той е - че това не е истина и аз и моите родители с нищо не сме нито по-горе, нито по-долу от другите и всичките тези аристократични превземки реално са без никакво покритие, поради което възпитавайки ме по този изтънчено аристократичен начин ми докараха немалко проблеми, докато не се усетих колко е тъпо да ми минава живота в доказване на нещо, което първо не е мое желание и изобщо не ми дреме за него, и второ изобщо не отговаря на реалността - нито съм със синя кръв, нито съм нещо повече от финтрол, вида, алиса, тебе, блъди, израел, файла, лъчезара, плюса или който и да е друг човек - всички сме равни и всички си имаме болките, проблемите и битките за водене - но аз бях дресиран и принуден да водя чужди битки ...


... затова и мога съвсем искрено да съчувствам на финтрол, въпреки че външно животът ми е различен от неговия, вътрешно го разбирам много добре и мога да почувствам болката и разочарованието му от себе си и живота си - защото и той е принуден да води битки, които не са негови и колкото повече се бори, толкова повече страда - и той изплаща родителски грехове и ги предава и към детето си - което съвсем разбираемо се съпротивлява и се опитва да не му се подчинява


... а това май е било и в библията казано - че децата ще плащат за греховете на родителите си ...



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор vida1929 ()
Публикувано17.03.19 21:12



Доживях най-накрая и от теб да прочета човешка и искрена изповед. Благодаря.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано18.03.19 08:43



Много хубаво си описал всичко, благодаря за постинга,

но след като си бил въвлечен в чужди битки, как разбираш, коя е твоята?
За себе си съм мислила, че вече съм оформена по определен начин, в резултат от всички обстоятелства,
и няма как да поема по друг път. Или поне не знам как.

В отговор на:

... а това май е било и в библията казано - че децата ще плащат за греховете на родителите си ...




Казано е, да, не само децата - до девето коляно... :(



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор aiumi ()
Публикувано18.03.19 08:52



Ами браво на майка ти, наистина е била смела и е вярвала в теб,
като знам колко трудно приемаха нарвемето в академията...на мен щяха да ми мелят как си провалям живота...Между другото, аз също рисувах навремето, и исках да стана художничка, но не ми разрешиха и трябваше да отида в МГ, и после завърших архитектура (там се кандидатстваше с 3 изпита по рисуване :))), все пак исках по някакъв начин да си употребя уменията, но изобщо никога не се почувствах на "ти" с тази професия, а после загубих и способността си да рисувам...не технически, ами как да кажа...същината. И вече не знам с какво искам да се занимавам, и това ми е голям проблем. Не искам да правя нищо :)))



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: FlLERO99]  
Автор aiumi ()
Публикувано18.03.19 08:57



Свикнали сме да мислим, че силната воля е положително качество,
но тя може да ти нанесе големи поразии, ако не е употребена както трябва.
Аз също имах силно воля в ученическите и в студентските си години, след това отслабна, и се укорявах за това,
но после си дадох сметка, че е било за добро, понякога волята може да попречи на естествения ход на нещата,
може да попречи на живота да се случва.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано18.03.19 09:12



мисля че щом се налага да водиш битка, значи това не е твоята работа и не си си на мястото - истински твоята битка е само в главата ти



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано18.03.19 09:28



Смелостта и, като се замисля сега, е била в пъти по-голяма от моята поотношение на Липарското. И се е дължала повече на неинформираност, мечти и самонавивки.

Нещата стояха така: разведена, със средно образование скромна заплата и никакъв намек за финансови инжекции от баща ми или роднини. Окуражаване и подкрепа - на корем, ама бюджетът изцяло нейна грижа. И "увно и повни", тоест АЗ, надеждата на мама за измъкване от бедността, битовизма и цепенето на стинката в онова ми ти соц време, когато - инженер, адвокат, архитект, лекар, икономист - те това са проспериращи професии, дъщерята има има всички данни да се изучи за това и да си гледаме рахата, пък тя... художничка ще ми става.
По онова време към мерак-художници отношението беше като към музиканти - "музикант къща не храни".

Всяка от "престижните" професии нямаше да струва и стотинка на мамето. Детето умно, способно, учителите му се натискат да го подготвят безплатно за университет. Ама изкуствата...ако искаш да имаш шансове, то са курсове, платени уроци - операция "изваждане" от бюджет, изчислен до стотинка без грам гаранция за възвращаемост. Щото нещата в изкуствата сложни, комплексни, необективни и непредвидими. Никой не ти гарантира успех и материален просперитет. Сума ти народ от моите съученици и приятели ги влечеше, но буквално не им позволиха. Станаха некви от приличните, сигурните, предвидимите кариерно професии. Мойто маме с преброените стотинки, като отсече: щом това искаш, аз съм насреща - направи и невъзможното, за да ми финансира мечтата.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано18.03.19 09:45



според майка ми по онова време в изкуствата беше по-важно да си партийно послушен, отколкото да имаш талант, думите й бяха, там кокалът е много голям и нямаш шанс - същото ми каза и за френската филология, която ми беше второто желание за кандидатстване - там са все деца на дипломати и партийни величества, живяли по чужбините - нямаш шанс



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано18.03.19 10:32



според майка ми по онова време в изкуствата беше по-важно да си партийно послушен, отколкото да имаш талант, думите й бяха, там кокалът е много голям и нямаш шанс

ами...малко така стояха нещата, когато опрат до осребряване на дипломата от художествената академия и неизбежния въпрос: "ами пари?"


даже много така си стояха нещата. по която причина много хора се преориентираха под родителско влияние към по-независими от конюнктурата и цензурата професии.

краставите като мен си чешеха крастите, пък кот дойде.

в единайсети клас в гимназията един от най-великолепните учители по математика в града ни, мой даскал, ме заплаши с матура, мен - любимката му: аз и съученик, който 10 години след гимназия вече беше университетски доцент, му бяхме математическата надежда на випуска. Беше съкрушен, че ще си попилея таланта и поне в една архитектура няма да го вложа. Аз, патка - ТЦ!, ще ставам художник-реставратор, математиката ми беше кеф и страст, но дотук. Даже вика няколко пъти на разговори майка ми - абе твойта Алиска луда ли е да скача в пропаст без дъно и да хвърли на боклука такива други заложби! Майка ми казала: другарю Сивков, луда, не луда, и аз вярвам в способностите и, но тя е по-умна от мен, сама си решава дали да си троши главата.
Ако можете, убедете я. Ако не, значи и Вие не сте достатъчно умен да се наложите над човек, който знае какво иска.

Е, и мойте съвършени планове и програми в стил "хората и мишките" не останаха докрай осъществени, но то си е поради обстоятелства и моя отговорност.

Майка ми направи най-ценното - тази от селско семейство, само околийската гимназия завършила жена - повярва в мен, остави ме да избирам и нито веднъж, още е жива, не ме упрекна за избора ми.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано18.03.19 10:46



научих да се харесвам такава, каквато съм
да не се страхувам от грешки и провали
да мога да се извинявам
да се обграждам с хора, които ме обичат и подкрепят
да съм силна и да помагам на близки в трудни за тях времена
когато съм сама, да мога да си дам на себе си това, от което имам нужда
да не подценявам другите, от всеки има какво да науча
научих, че няма срамна работа, щом си изкарва човек с труд прехраната
да се радвам на това, което имам, без да го сравнявам с другите
да давам без да пресмятам какво ще ми се върне и да получавам с благодарност
да съм честна и открита, и да не се страхувам, че някой ще ме нарани
когато искам нещо, да не се спирам след откази, на 100 врати ще почукам, докато стане
когато не искам нещо, да мога да казвам "не"
репутацията е важна, тя работи за мен, аз мога и да не си отварям устата, за да се защитавам
да съм безусловно до децата си
животът е кратък, да избирам спокойствието и щастието си, пред това да водя войни



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано18.03.19 10:54



имала си късмет c тази от селско семейство, само околийската гимназия завършила жена - повярва в мен, остави ме да избирам и нито веднъж, още е жива, не ме упрекна за избора ми , при мен беше обратното - аз бях третиран като собственост, вещ, която се използва за задоволяване родителските амбиции и която няма право на собствено мнение и желания - щото ние сме от "сой" и не може детето ни да ни излага пред хората



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: snowprincess]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано18.03.19 11:04



туй като копи-пейст от женско списание - редактирано, излъскано, няма на какво да ти се закачи погледа - рекламна брошура.



дай нещо чепато, няма ти падне перуката от него, пък ще ти се позарадваме като на човешко същество.
Снежна принцесо.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано18.03.19 11:10



не е копи-пейст, мислих го, докато го пиша
нали темата е за признателност, а не с какво не сте били доволни
и сега като чета, виждам, че съм пропуснала да пиша, че прощавам
може би не прощавам
странно
а аз мислех, че като спра да съм гневна за нещо, значи съм простила и приключила там



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано18.03.19 11:15



ами...малко нещо парвенющина.
дядо го тресяла донякъде, ама понеже потомствен земеделец, при тях няма много място за лигни. Начи: наследството, обучението, бизнесът от поколения - фермер.
подбират се за женене читави щерки от сой. Ако народят мъжки - ще инвестират в тях, ще ги изучат, парАта няма значение. Ако народят женски - да е грамотно, да може да смята, да върти къща, домакинство, ферма за всеки случай и да се ожени, зер, деца му трябват на рода. На дядо му се родили три женски. И му зейнали на главата - как тъй само селското училище и после под венчило и на нивата, ти последният простак ли си в туй село? Пък по мъжка линия - ени даскали и попове в рода... един сой... иди, че не пращай щерките си в гимназията.





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: snowprincess]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано18.03.19 11:18



да, темата е за признателност и може би само при мене признателността е неотделима от упреците, шото уж все полезни неща правеха за мене, но не заради мене, а заради тях си, та ми е трудно да реша дали да съм признателен или не - то реално те не са имали избор, щото и тях са ги възпитавали по същия начин - че е важно как изглеждаш, а не какво представляваш



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано18.03.19 11:42



писала съм вече, че съм осиновена
може да е накакъв фактор
но никога не са ми повишавали тон, изисквали нещо, наказвали, упреквали
дали ще получа 2,3,4,5,6 нямаше значение
дали ще се запиша на английски, на пеене, народни хора, акордеон, плуване... и след това се откажа, също
всяко нещо от ден до пладне
каквото съм поискала, са ми го осигурявали, без да полагам усилия
пускали са ме на всички лагери, екскурзии, дискотеки, гостита...
не са ми критикували приятелите, а имах всякакви
и тъй като нашите всеки петък, събота и неделя бяха на село, аз ги събирах вкъщи
роднини, съседи, учители, на приятели родителите, случайни хора... ме харесваха
всичко изглежда идеално
но и това възпитание си има кусури

на 18 не исках да продължа с университет, исках да бъда продавачка
на 20 не знаех, че ще има хора, които да ме мразят, без да съм им направила нищо
на 25 не можех една манджа да забъркам
не обичам да организирам хора, мен да ме действат и да ми казват какво да правя, и не се опитвам да се съревновавам
аз не съм ориентирана към някакви успехи, а към това да си следвам желанията си
като цвете в саксия съм расла, изкарай едно такова растение и го посади навън, в повечето случаи ще загине
много ми беше трудно след като излязох от къщи, защото трябваше да уча сама нещата, които на вас са ви предали родителите



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: snowprincess]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано18.03.19 11:47



нали темата е за признателност

значи - надгробно слово.


чак толкоз тържествена не е темата,
още не сме учредили мемориал или
награждаване с Оскари.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор blood2 ()
Публикувано18.03.19 11:48



Пак ли ще се хвалите кой колко е велик и умен.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано18.03.19 12:32



От майка ми научих честното отношение,да помагаш на другите,да бъдеш с добро сърце.Да бъдеш състрадателен.
Да помагаш в къщи,да си гледаш за семейството.
От баба ми научих същите неща.
От баща ми..какво да кажа...може би с отрицателния му пример,научих какъв не трябва да бъда.Развей прах,кръчмарски лъв,да не изневерявам на жена си..и да не си пръскам парите по приятели и кръчми.
Все пак успя да ме научи на дребни неща покрай строителството и покрай вечните му ремонти по колите.
Не че са ми влезли в употреба днес,но все пак са били от полза.



It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано18.03.19 12:45



Прав си за мен.Но аз съм длъжен да довърша стъпките по програмата.В къщи съм от няколко дни,подавам по обяви,търся работа..макар и все още крака да ме боли.
Във всеки случай пиковия момент отмина.


Времето е хубаво днес,мисля въпреки болката в крака да се разходя до близката вода за малко.
Готвенето и чистенето ще почакат.
Ще си направя кафе в термо-чашата,и ще поизлена на слънце.

Но в близките седмици трябва да премина 4,5 стъпки и да продължа със срещите.
Доста хора от клуба ми пожелаха бързо оздравяване.
Но и доста хора изобщо не ми писаха нищо по фейса.Бях публикувал че съм в болница.
Показателно е,как човек като се разболее,остане безработен или с две думи не е вървежен много..и стареи и нови приятели и познати се покриват.
От старите ми приятели в България,нито един не коментира каквото и да е.
А всичките имат фейсбук.
Най-логичната реакжция е като видиш пост за страдащ твой познат или близък,да му пожелаеш поне скорощно оздравяване.
Е,всеки си показа какъв е ,явно.
Понеже няколко дни подред публикувах.
Изненадаха ме хора,които съм имал за по-странични че се заинтересуваха живо ,писаха ми,а даже някои и звъняха.
И съответно близки уж хора,изобщо никаква реакция.

Всеки изкупува предишни грешки.Надявам се детето ми да има по-добърживот като цяло.
Казваме му с жена ми,не искаме ти да си професор или лауреат..не искаме да те пресираме,нямаме болни амбиции.
Но ако ще и един треньор на отбор по футбол ако исаш да станеш,нека бъде твоето поприще..но дръж на което искаш да бъдеш и действай да се развиваш.
Понеже не го привличат университетите,вижда се.Ако искаш един готвач стани,щом това ти е мечтата.
Но знай,че бранша е тежък,и с физическото здраве всеки е до време.
Затова..все пак мисли да не е тежко физически.


It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Israel Thornstein]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано18.03.19 12:55



Съчуствам ти,за баща ти.
Моя го нямаше и него.Макар уж да се опитваше да ме учи на неща,но просто си го нямаше търпението за това.
По-скоро ме критикуваше и засрамваше,когато нещо не съм го направил както трябва.
Лошото е,че и аз донякъде така реагирам към сина ми.Друго като бащин модел не съм видял.Неволно правя същите грешки.И в стремежа си да го пресирам това дете,за да не бърше кенефи като мен един ден..го обиждам на моменти.


Напоследък е все по-рядко,благодарение на АА програмата.Която ме учи на спокойствие.И приемане на нещата такива каквито са.
Някои не съумях да ги приема,явно проговори наранената ми гордост и чест..относно последната работа и отношенията ни там с шефките..но реално аз бъдеще нямах там.
А как да се натискаш на място на което не ти е речено,което не е за теб,и физически си все гроги?!Няма как да стане.
Благодарение на огромните нерви и стрес съм подържал с месеци високо кръвно явно..без да знам,което ми се е отразило на бъбреците.И накрая се разпаднах,след като спрях да работя.
И тромбофлебита и запушената вена не закъсняха.
По-добре съм,но още ме боли.

It, s work.. If you work it!

Редактирано от Silence is the answer на 18.03.19 12:57.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор FlLERO99 (Russian ELINT )
Публикувано18.03.19 13:05



Точно така!Силната ми воля употребена точно не на място с претоварвания над учебниците и във фитнес залата ми разруши здравето през 2005та година и ми докара шизофренията.Браво за мнението ти!



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано18.03.19 14:22



Казваме му с жена ми,не искаме ти да си професор или лауреат..не искаме да те пресираме,нямаме болни амбиции.

лошото е че децата не учат от каквото им казваме, а от поведението ни



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор Rosemary ()
Публикувано18.03.19 14:36



Я пак.
Та от моите родители не научих почти нищо за справяне с живота.
Макар че те имаха високи очаквания от мен.
А пък аз съм си една фантазьорка, фантазии, фантазии, фантазии...и невъзможност да ги осъществя. Нечии гени прехвръкнали през поколения незнайно от къде.

----------------------------------


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: snowprincess]  
Автор vida1929 ()
Публикувано18.03.19 14:39



не обичам да организирам хора, мен да ме действат и да ми казват какво да правя, и не се опитвам да се съревновавам
аз не съм ориентирана към някакви успехи, а към това да си следвам желанията си
като цвете в саксия съм расла, изкарай едно такова растение и го посади навън, в повечето случаи ще загине
много ми беше трудно след като излязох от къщи, защото трябваше да уча сама нещата, които на вас са ви предали родителите


Приятно съм изненадана, че си приличаме.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Rosemary]  
Автор vida1929 ()
Публикувано18.03.19 14:44



Може да си имала пра-пра-прабаба от праисторическата ера фантазьорка и да си се метнала на нея.
Аз пък много се ядосвам мъжът ми като ми каже: Същата си като баща ти. Което би трябвало да е обида, защото баща ми е много труден характер.
Та не е задължително да приличаш на родителите си или да си взела умения за справяне в живота.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: vida1929]  
Автор Rosemary ()
Публикувано18.03.19 14:46



Аз пък се ядосвам, когато приятели роднини ме предават.

----------------------------------

Редактирано от Rosemary на 18.03.19 14:55.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Rosemary]  
Автор vida1929 ()
Публикувано18.03.19 14:51



Аз какво съм те предала?



-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг

Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: vida1929]  
Автор Rosemary ()
Публикувано18.03.19 14:54





А, боже, исках да напиша роднини......................


въх, лелеле,

----------------------------------

Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Rosemary]  
Автор vida1929 ()
Публикувано18.03.19 15:03



Нали знаеш за грешките на езика и писането – класически парапраксиси, според психоаналитичната теория



-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг

Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: vida1929]  
Автор Rosemary ()
Публикувано18.03.19 15:09



парапраксис?

----------------------------------


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Rosemary]  
Автор vida1929 ()
Публикувано18.03.19 15:19





-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг

Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано18.03.19 15:31



туй като копи-пейст от женско списание - редактирано, излъскано, няма на какво да ти се закачи погледа - рекламна брошура.

А ако беше копи-пейс от мъжко списание?

И в женските и в мъжките има и повърхностни, но и задълбочени писания.
Така че, какво намекваш?

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг

Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано18.03.19 15:54



Ако ми беше първа радост да обяснявам за всяко мое изречение какво искал да каже авторът, щях да работя като учителка в училище за ментално ощетени.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор Israel Thornstein (либиец)
Публикувано18.03.19 16:14



> Свикнали сме да мислим, че силната воля е положително качество,

Естествено че е, когато е комбинирана със здрав разум (common sense). Виж ако здравия разум липсва "силната воля" се превръща в малоумие.

Редактирано от Israel Thornstein на 18.03.19 16:15.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано18.03.19 16:16



Ами аз като ментално увредена разбирам иронията и сарказма ти към другите, но не разбирам защо не ги насочиш–иринията и сарказма, поне малко и към себе си.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Israel Thornstein]  
Автор FlLERO99 (Russian ELINT )
Публикувано18.03.19 16:28



Това беше най-точното ти и възможно най-вярно мнение откакто пишеш в клубовете на дира.Без здрав разум силната воля най-малкото може да ти докара болест и житейска катастрофа и точно се превръща в малоумие.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: FlLERO99]  
Автор Israel Thornstein (либиец)
Публикувано18.03.19 16:40



> Това беше най-точното ти и възможно най-вярно мнение откакто пишеш в клубовете на дира.
държа да отбележа, че за десет години в дира имам и други точни изказвания освен въпросното.

בַּעַל זְבוּב


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано18.03.19 18:11



Готово. Уредена си. Хубавичко се наругах, и ирония, и сарказъм, и всичко си имаше. Даже си теглих и две-три блажни за по-сигурно. Веднага като ти прочетох желанието и се заех със себе си. Само не ме питай какво точно си намлях на главата, поне преди час беше, пък съм тъпа, бързо забравям. Ама беше мноу яко, щеше да ти хареса.





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано18.03.19 18:18



Не, тук в постовете си да се самоиронизираш, да се насмиваш над себе си и дори да се подиграваш, както го правиш с другите.

Щото е много лесно да иронизираш другите- в това няма нито героизъм, нито е почтено. Що не иронизираш сама себе си. Нали ми говориш за честност. Как не съм била честен автор, ми бъди ти честен автор на постове.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Israel Thornstein]  
Автор FlLERO99 (Russian ELINT )
Публикувано18.03.19 18:38



Да, прав си.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано18.03.19 19:11



А, значи настояваш да пиша само за себе си и монолозите ми да бъдат добре овкусени със самоподигравки, самосарказъм и самоирония?

Ами ако ми се допише за нещо, различно от мене си, как предлагаш да се самоподиграя? Да започвам с "понеже съм овча глава слънчасала..." или с "нали съм си путка заспала..." Ама то пък някой шса възпали, че пиша "путка", дали да не го заместя с "каквато съм Червена шапчица..." Ама то пък все шса намери някой, дето да не знае вица и ми отиде самоиронията. Я, по-добре "мутка заспала".

А може ли да започвам постинг с "аз съм овча глава слънчасала" и да го завършвам с "покорно ваша мутка заспала"? Тъй, де, както казва мечо Пух, колкото повече, толкова повече.





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано18.03.19 19:25



Ти много добре знаеш какво е самоирония и сарказъм, не се прави на умряла лисица.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор Raffaa (член)
Публикувано18.03.19 20:01



Аз ще изчакам тема "На учителя-с любов" за да се включа и да си пусна Росица Кирилова.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Raffaa]  
Автор vida1929 ()
Публикувано18.03.19 20:09



Защо да не изчакаш, даже може да дочакаш

Аз още си спомням с умиление за другарката в детската градина и като я видя, ми иде да я напрегръщам и разцелувам като моя майка.

Аз мислех да пусна Защо сме благодарни на половинката си
ма се сетих, че имаме моми и ергени, коит ще се почуФстват пренебрегнати.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг

Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано18.03.19 20:18



и за твой кеф трябва да си правя публично сепуку?





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: vida1929]  
Автор Raffaa (член)
Публикувано18.03.19 20:59



Ти какво се обаждаш?
Душата и тялото не са две неща. Те са едно. Юнг го е казал. Не кой да е.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор Israel Thornstein (либиец)
Публикувано19.03.19 02:02



.Друго като бащин модел не съм видял

ми и аз не съм видял. Замести го даскала ми по математика който в един момент ми беше по-близък от баща ми. Още си спомням как даскала ми се вбеси и грабна чехъла си да ме налага с него като ме подуши че воня на цигари. Бех на 16 години. Кратко време след тая случка аз и едно друго моче от СМГто се навихме и отказахме цигарите. А баща ми си беше на село това лято..

בַּעַל זְבוּב


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано19.03.19 09:39



За съжаление,да.Така е.

It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Israel Thornstein]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано19.03.19 09:42





Изслушай го на спокойствие.И за теб,пък и за мен важи!

It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: vida1929]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано19.03.19 11:08



няма защо да се изненадваш, вида
в следствие на два различни модела възпитание, децата формират в себе си първични или вторични способности
първичните способности (емоционална природа) са обич, търпение, контактност, доверчивост, готовност за следване на образци...
вторичните (рационална природа) са послушание, точност, подреденост, учтивост, благонадеждност, пестеливост, усърдие в активности...



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: snowprincess]  
Автор vida1929 ()
Публикувано19.03.19 15:16



Извинявай, за актуални способности и позитивна психотерапия ли говориш?
Пропуснах какво си писала преди това.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Rosemary]  
Автор aiumi ()
Публикувано19.03.19 21:20



В отговор на:

А пък аз съм си една фантазьорка, фантазии, фантазии, фантазии...и невъзможност да ги осъществя. Нечии гени прехвръкнали през поколения незнайно от къде.




И аз съм така, но не мисля, че е ген, а защитна реакция,
когато обстоятелствата край мен са подтискащи, а аз не мога да ги променя, потъвам във фантазии.
Представям си как прекрасно потръгват нещата, справям се чудесно с всички заплетени ситуации, и въобще всичко е много прекрасно и идеално. И после естествено, дори не си мръдвам пръста да променя нещо, но поне за момента се успокоявам, и се чувствам по-добре. То е нещо като хапче. За момента овладява симтомите, но не решава проблема.

Преди години, когато децата ми бяха много малки, и четях книги за отглеждане на деца,
четох, че е хубаво, към 9-10 месечна възраст, бебетата да се оставят поне за малко сами, за да изградят нещо като "собствен свят", да си фантазират и т.н. Моите не съм ги оставяла така, просто те не искаха да се отлепят от мен по никакъв начин, но навремето, когато аз съм била на 10 месеца, майка ми е трябвало да се върне на работа (на половин ден, де), но няколко седмици не е имало кой да ме гледа, и тя ме оставяла така, натрупвала ми повече играчки в кошарката и съм преживяла някак...та понеже точно за тази възраст ставаше въпрос...с развиването на способността за фантазиране, може би точно тогава, при мен се развила, та чак развинтила :)))

Поне така е за мен, де, при теб може да е друго :)



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Israel Thornstein]  
Автор aiumi ()
Публикувано19.03.19 21:28



Мисълта ми беше, че човек трябва да наблегне първо на други неща,
преди да тръгне да се уповава на волята си.
Дори е най-добре да си изгради такава психическа нагласа, че да си прави нещата с кеф, и без напъни.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: snowprincess]  
Автор aiumi ()
Публикувано19.03.19 21:31



В отговор на:

в следствие на два различни модела възпитание, децата формират в себе си първични или вторични способности




А не е ли редно, в крайна сметка децата да придобият и първични, и вторични способности,
трябва да има и друг възпитателен модел, освен тези два :)



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор Rosemary ()
Публикувано20.03.19 11:28



Не мога да схвана кое в детството ми в невербалния и несъзнаван период е било потискащо, та да е трябвало да бягам във фантазии, и така до ден днешен.

Вероятно майка ми не е имала достатъчно майчинско чувство към мен, или не го е проявявала както трябва, вероятно и защото също съм оставена на баба ми, за да се върне тя на работа. Тогава е имало само 6 м. майчинство.

----------------------------------


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: vida1929]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано20.03.19 11:34



да



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано20.03.19 11:50



хората ги придобиват в някаква степен и едните, и другите, но едните са водещи
ако вътрешният глас на човека говори - трябва да съм точен, перфектен, да свърша това и онова, и третото, стреми се към някакви успехи, които никога не са му достатъчни... го прави, за да му върнат обич, внимание, харесване
такъв трябва да се научи да разпуска, да намери удоволствие, да започне да се харесва сега, а не чак в някакво имагинерно бъдеще, когато е постигнал всеки план в главата си
другият пък без амбиция, трудови навици, усет за време... трябва да се постарае повече, за да му се получат нещата
затова ни е трудно, щото го няма баланса
а като ни е трудно, започваме да учим нови неща, за да ни стане по-лесно
а ти искаш идеалния вариант наготово





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Rosemary]  
Автор aiumi ()
Публикувано20.03.19 22:32



Ох, как е възникнало, така или иначе, не можем да знаем,
то и моето са само догадки,
проблемът е, че уж ми помага, но всъщност ми трови живота,
все си мисля какво би могло да бъде, а не е, и това ми пречи.

Преди около две години, дъщеря ми ме попита какво толкова не харесвам на живота си,
и каза, че ако тя в бъдеще имала живот като моя, щяла да бъде доволна.
Нищо не можах да и кажа и направо ми се дорева, защото си дадох сметка, че освен себе си, тровя и детето така. Това си е вид зависимост, като чета текстовете, дето ги е постнал Финтрола от АА, баш съм си за там, нищо, че нямам проблеми с алкохола :(((



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: snowprincess]  
Автор aiumi ()
Публикувано20.03.19 22:41



Не знам, според мен животът и светът винаги са в развитие, в шеметен бяг направо,
и е достатъчно трудно да бъдат следвани дори и от достатъчно добре балансиран и развит психически индивид,

и това, да сме се натоварили с трудности още от вкъщи,
е допълнителна спирачка.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Rosemary]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано20.03.19 22:52



Тогава е имало само 6 м. майчинство.

В щатите платеното майчинство е 0 (нула) седмици. Неплатеното е до 8 седмици, но досега не съм чул за компания даваща повече от 4, а личният ми опит е две.





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано21.03.19 08:39



В отговор на:

истински твоята битка е само в главата ти




Да, склонна съм да се съглася, обаче...как да разбера, което от всичките неща в главата ми, си е точно моето, а не е "поставено" там от друг? Как да разбера, къде е границата?

Предполагам, това изисква прекалено много години работа, и в крайна сметка е със съмнителен резултат... защото не мога да се откажа от живота, който водя,
или най-малкото, от "инструментите" за оцеляване, които съм придобила, в резултат от възпитание и всичко, и изобщо не виждам никаква алтернатива за себе си. Щото в крайна сметка, трябва и да се яде, и да се живее някъде...пък на мен основният ми проблем е оцеляването, парите, ходенето на работа и тем подобни.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Rosemary ()
Публикувано21.03.19 09:28



Да, знам че в Щатите е така. Предполагам, че ако семейството държи децата да се отглеждат от майката първите години, то заплатата на бащата е достатъчна да покрие разходите на цялото семейство. Може би не малко родители постъпват така в името на доброто обгрижване на детето.

Тук в България уж е осигурена възможност с поне минимална финансова компенсация майката да си гледа детето вкъщи, но не съм убедена доколко майките осъзнават шанса който са получил да са плътно до децата си, а не на кафе с приятелки или в Интернет.

----------------------------------


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор Rosemary ()
Публикувано21.03.19 09:30



Така или иначе, вечните дилеми в ума ми тровят и моя живот. Въпреки трудностите успявам донякъде да водя нормален живот, но не съм удовлетворена.

----------------------------------


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано21.03.19 09:55



а, склонна съм да се съглася, обаче...как да разбера, което от всичките неща в главата ми, си е точно моето, а не е "поставено" там от друг? Как да разбера, къде е границата?

Предполагам, това изисква прекалено много години работа, и в крайна сметка е със съмнителен резултат... защото не мога да се откажа от живота, който водя,
или най-малкото, от "инструментите" за оцеляване, които съм придобила, в резултат от възпитание и всичко, и изобщо не виждам никаква алтернатива за себе си. Щото в крайна сметка, трябва и да се яде, и да се живее някъде...пък на мен основният ми проблем е оцеляването, парите, ходенето на работа и тем подобни.




има различни хипотези за живота и смисъла му

най-широко разпространената е че животът е безмилостна и жестока борба за оцеляване по законите на джунглата и а само за миг си се отпуснал или заблеял, а някой те е прецакал, и нищо в този живот не се постига без люта битка и огромни усилия и т.н. - и животът ти минава постянно в кръгова отбрана и не моеш да се отпуснеш и наслаждаваш на удоволствията от живота и все чакаш нещо да постигнеш за да започнеш да живееш както ти се иска, пък то все не се получава колкото и битки да печелиш

друга хипотеза е че животът е нещо лесно, приятно и се случва напълно естествено ако ти не му се пречкаш с опити да го насочваш нанякъде


друга хипотеза е тази на безкрайното изобилие и законът за привличането - че вселената те подкрепя и ти доставя точно това в което вярваш - ако вярваш в първата хипотеза, то вселената се грижи всеотдайно и с любов да ти доставя изобилие от конфликти и битки и люти врагове и тежка борба за оцеляване, пък ако вярваш че животът е лесен и песен, то такъв ще бъде той за тебе

и пак опряхме до библията и зрънцето вяра, което планини премества ...

... пък на мен основният ми проблем е оцеляването, парите, ходенето на работа и тем подобни.

и основният ти проблем би могъл да е безрезервната и безкритична вяра в първата хипотеза





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано21.03.19 10:47



Възпитанието е деликатен процес. Всеки подход може да доведе до неочаквани резултати. Колкото и да се стараят родителите, винаги ще има за какво да бъдат упрекнати. Този трогателен и забавен текст е написан от Светлана Хмел като профилактика на перфекционизма на майките и стремежът им да бъдат идеални родители. Разбира се, същото важи и за бащите :-)

ЕДИН ДЕН ЩЕ ИМАМ СИН...

"Един ден ще имам син и ще направя всичко наопаки.

Още от 3-годишен ще му повтарям: „Миличък, ти не трябва да ставаш инженер или юрист. Не е важно какъв ще бъдеш, когато пораснеш. Искаш да си патоанатом – добре! Футболен коментатор – чудесно! Клоун в търговски център? Отличен избор!

Когато стане на 30 ще дойде при мен, ще свали тежкия костюм на клоун, а гримът ще се стича по лицето му и ще ми каже: „Мамо, аз съм на 30 години, а съм клоун в търговски център. Това ли искаше за мен? Какво си мислеше, когато ми казваше, че висшето образование не е задължително? Какво си мислеше, когато ми даваше да играя навън, вместо да решавам задачи?" А аз ще му отговоря: „Скъпи, аз следвах желанията ти, не исках да те притискам! Ти не обичаше математиката, предпочиташе да играеш навън с децата." Тогава той ще възрази: „Но аз съм бил дете и не съм разбирал последиците, аз не съм могъл да взимам решения, а ти ми провали живота!” И ще доразмаже грима на клоун по лицето си. Тогава ще го погледна в очите и ще му кажа: „Така. В света има два вида хора: едните живеят, а другите търсят виновни. Ако не разбираш това значи си идиот.” Той ще ахне и ще припадне.

Ще са му необходими поне пет години посещения при психотерапевт.

Или не… Един ден ще имам син и ще направя всичко наопаки. От 3-годишната му възраст ще му повтарям: ”Сине, не бъди идиот. Мисли за бъдещето. Учи математика, ако не искаш цял живот да си оператор в кол център.” Когато стане на 30 години ще дойде при мен, потен и оплешивяващ програмист, с дълбоки бръчки и очила, и ще ми каже: „Мамо, аз съм на 30 години. Работя в Google 20 часа в денонощието. Нямам семейство. Какво си мислеше, когато ми казваше, че добрата работа ще ме направи щастлив? Какво си мислеше, когато ме караше да уча математика?” А аз ще му отговоря: „Скъпи, аз исках да получиш добро образование. Исках да имаш възможности!” Тогава той ще ми отговори: „ за какво са ми тези възможности, когато съм нещастен? Минавам покрай клоуна в търговския център и му завиждам, мамо! Той е щастлив. Можех да съм на негово място, но ти ми провали живота!” Тогава ще го погледна в очите и ще му кажа: „Така. В света има два вида хора: едните живеят, а другите търсят виновни. Ако не разбираш това значи си идиот.”

Той ще ахне и ще припадне. Ще са му необходими поне пет години посещения при психотерапевт.

Или пък ще постъпя друг начин. От 3-годишната му възраст ще му повтарям: „Аз не съм тук, за да ти казвам какво да правиш. Аз съм тук, за да те обичам. Отиди при баща си, попитай него, не искам отново да съм крайна.” И когато стане на 30 години ще дойде при мен, потен и оплешивяващ режисьор, с дълбоки и тъжни очи, и ще ми кажеш: „Мамо, аз съм на 30 години! Вече 30 години се опитвам да спечеля вниманието ти. Посветих ти десет филма и пет пиеси. Написах книга за теб, но ми се струва, че на теб не ти пука. Защо никога не изказа мнение? Защо непрекъснато ме пращаше при баща ми?” А аз ще му отговоря: „Скъпи, аз не исках да решавам вместо теб. Аз просто те обичах, а за съвети трябваше да питаш баща ти." Тогава той ще ми отговори: „ Не ми пука за съветите на баща ми. Цял живот исках твоето мнение и внимание. Готов съм да дам всичко само да разбера какво мислиш за мен. Ти ми провали живота с твоето мълчание и отдалеченост!"
Тогава ще го погледна в очите и ще му кажа: „Така. В света има два вида хора: едните живеят, а другите търсят виновни. Ако не разбираш това значи си идиот.”

Той ще ахне и ще припадне. Ще са му необходими поне пет години посещения при психотерапевт.

Колкото и да се опитваме да бъдем добри родители, децата ни винаги ще имат какво да разкажат на психотерапевта си!



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: snowprincess]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано21.03.19 11:40



Само че защо тези сценарии са представени като проблем?

Ясно е, че каквото и да правим, животът е по-силен от нас и че колкото и да се стараем да сме идеални, животът ни винаги на 30 годишна възраст ще ни изглежда провал.

Провал ще ни изглежда и на 40 и на 50 и на 60 години ... и въпросът не е в това.

Не е важно по какъв точно начин ще си провалиш живота (защото ти задължително ще го провалиш), въпросът е кво ще направиш когато осъзнаеш провала си (сиреч че живееш не това, което искаш), дали ще отидеш да обвиняваш майка си или се решиш да направиш каквото е по силите ти за да се придвижиш към искания от тебе живот.

Е на тва требе да те възпитат, а не, учи мама, и бъди послушен, за да сполучиш ... требе да ти кажат, че както и да се пазиш, животът ще намери начин да те преебе, бъди готов за това, та вместо да хленчиш с години на психотерапевти срещу заплащане, запрятай ръкави и започвай наново - няма значение колко пъти се проваляш, важно е как се изправяш след всеки провал!



Тема По т. 1, най-важното е да не лезнерижеш!нови [re: DarkSide]  
Автор Phillip (-: ;-)
Публикувано21.03.19 12:13



По първа точка. Колкото се усъвършенстваш в битките с живота и отбраната, толкова опасностите стават повече, по-големи и по-хитри. Това художествено е обяснено в разказа на Шекли

. Значи, най-важното е да се въздържаш от лезнеризане.

~~~
«Dark Times at the Midnight Market»

Тема Re: По т. 1, най-важното е да не лезнерижеш!нови [re: Phillip]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано21.03.19 12:35



виж ти, таман тия дни се нещо поприсетих за чичко шекли и

- как последното изречение от две думи обръща тотално смисъла на цялата история - майстор велик e




Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Rosemary]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано21.03.19 13:28



Тук в България уж е осигурена възможност с поне минимална финансова компенсация майката да си гледа детето вкъщи, но не съм убедена доколко майките осъзнават шанса който са получил да са плътно до децата си, а не на кафе с приятелки или в Интернет.

самотните майки са в друга категория. кафе с приятелки и изобщо интернет - са достъпни удоволствия за изначално добле платените майки, които могат да запазят част от доходите си, докато отглеждат.

ти си от привилегированите - с интернет и време да висиш в него, без да изкарваш пари от висенето.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано21.03.19 13:36



друга хипотеза е че животът е нещо лесно, приятно и се случва напълно естествено ако ти не му се пречкаш с опити да го насочваш нанякъде

...докато не настъпиш случайна суперотровна змия в пИрфектната си градина.
и дали ще му се пречкаш на живота си, докато те цепне инфарктът или няма, докато не те увапи случайно отровно нещо, пъ може и костенурка от небето да те уцели, докато си разхождаш плешивото темена открито, размишлявайки за живота...туй нито най-умният и предпазливият, нито най-тъпият и безхаберният го знаят поне дотолкова, че да си направят планове какво ще закусят утре.





Тема А аз така я осмислих цялата историянови [re: DarkSide]  
Автор Phillip (-: ;-)
Публикувано21.03.19 13:50



А аз така я осмислих цялата история. Значи, става дума за човекоподобни обитатели на планета, която се е случила да предлага доста приятни условия за живот. С малкото изключение наличие на комари разнасящи болести, до пристигането на протагониста, с който проблем той се справя.

С течение на времето и този безметежен живот, обитателите така са се били разглезили, че са създали религия порповядваща насилствената смърт като нещо достойно и свято. Т.е. изводът е колко лесно се оглупява от сладък и битово уреден живот, до степен на пълна лудост.



~~~
«Dark Times at the Midnight Market»

Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано21.03.19 14:59



пропуснах нещо и то е, че в първата хипотеза е включена много хитра хипнотична съставка, и тя прави така че докато вярваш в първата хипотеза, всяка друга ще ти се струва смехотворно идиотски нереалистична ... затова и никакви приказки не могат да убедят денонощно оцеляващите жертви многострадални, че светът не е онова извънредно ужасно и непредвидимо опасно място, където внезапната смърт те дебне на всяка крачка и във всеки миг, било кат ненадеен инфаркт, инсулт, развалена храна, отровна змия, падаща от самолет костенурка или фатално задавяне с подла троха, докато отхапваш от биг мак-а си ... затова вярващите в първата хипотеза чукат на дърво и си плюят в пазвата и викат пу пу, още една секунда оцеляхме благодарение на параноичната си подозрителност и двадесет и четири часовата ни зорка кръгова отбрана ...



... щото ако я нямаше хипнотичната съставка, всеки средно интелигентен човек би си казал, абе то ясно че светът е огромен, а аз малък и че той може да ме смачка щом поиска, обаче за всичките тези години съм се коркал за милион възможни свръх ужасни неща, от които се случиха точно три и те изобщо не бяха толкова ужасно страшно ужaсни, колкото си ги представях и им треперих ...

... що тогаз да се коркам излишно и не си живея живота, пък да става квот ще ... обаче дори и нашият на интелектуално ниво да го разбере, той не може да се отпусне, защото е зомбиран от хипнозата и обречен нон стоп да се притеснява ужасено за възможността от падащи от самолет костенурки или внезапен инфаркт



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор Raffaa (член)
Публикувано21.03.19 18:09



ти си от привилегированите - с интернет и време да висиш в него, без да изкарваш пари от висенето.



В смисъл ти имаш готовност да представиш данъчна декларация. Тук във форума?
Нахлуваш с обвинения без повод и това не е приятен контакт.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Raffaa]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано21.03.19 19:03



какви обвинения, това беше комплимент към Розмари, че стандартът й на живот е достатъчно добър, за да й остава време и за разпускане и забавления.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано22.03.19 08:06



В отговор на:

и основният ти проблем би могъл да е безрезервната и безкритична вяра в първата хипотеза




Да, така е, аз точно така съм възпитавана -
а съм се разсеяла и отпуснала за секунда, а съм се плъзнала по наклонената плоскост :))) И падението ще е пълно :)))

Аз на интелектуално ниво мога да проумея някои неща,
но не мога да променя нагласата си. А и си ме е страх съвсем наистина.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано22.03.19 08:10



И коя е тази хипнотично съставка?

Иначе да, разумно звучи, животът наистина е толкова крехък и изикква толкова много допълнителни условия, за да се случи, че наистина е чудно не само това, че сме живи, а и като знам какви пълни идиоти, скатавки и мързеливци, не само живеят, ами и се справят чудесно...





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Rosemary]  
Автор aiumi ()
Публикувано22.03.19 08:19



Е, то и аз всъщност водя съвсем нормален живот,
каквото и да означава това :)))



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Rosemary]  
Автор aiumi ()
Публикувано22.03.19 08:23



В отговор на:

Тук в България уж е осигурена възможност с поне минимална финансова компенсация майката да си гледа детето вкъщи, но не съм убедена доколко майките осъзнават шанса който са получил да са плътно до децата си, а не на кафе с приятелки или в Интернет.




Абе като цяло, в наши дни децата растат много по-обгрижени (дори прекалено, на моменти).
Свекърва ми е разказвала, че по нейно време дори е било "модерно" да оставиш бебето вкъщи, и да си излезеш по магазините, с приятелки и т.н. Сега е подсъдно, доколкото знам.

А то, че винаги има недозрели и неподготвени да бъдат родители - има, реално всъщност никой не е готов, но изискванията към родителите определено са по-високи.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано22.03.19 08:30



Зависимостите се изразяват в широк спектър.Би ли обяснила,с какво тровиш детето,пък и себе си?
Стрес,преяждане,шопинг мания..?


Ако мога,ще помогна със съвет.

It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Rosemary]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано22.03.19 08:31



То човека генерално никога не е доволен.

It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано22.03.19 08:34



И коя е тази хипнотично съставка?

чак когато излезеш от хипнозата можеш да забележиш механизъма на хипнозата, но не и докато си в хипнозата - нали основната част на самата хипноза е да не знаеш че си под хипноза - и както е знайно, докато си под хипноза, вярваш на всяка щуротия, която ти бъде подсказана и реагираш сякаш тя е реалност

представи си че си на сцена, по време на хипнотичен сеанс, хипнотизират те и ти казват че помещението е пълно с хлебарки, отровни паяци, гигантски змии и гладни тигри и публиката ти гледа сеира как пищиш се мяташ насам - натам в пълна паника и никъде не моежеш да намериш сигурно място, защото накъдето и да се обърнеш, все нещо смъртоносно те напада

Иначе да, разумно звучи, животът наистина е толкова крехък и изикква толкова много допълнителни условия, за да се случи, че наистина е чудно не само това, че сме живи, а и като знам какви пълни идиоти, скатавки и мързеливци, не само живеят, ами и се справят чудесно...

погледнато отстрани, изглежда че всички освен мен се справят чудесно, но това не е така, всеки страда също като мен, но стиска зъби и се прави че всичко му е наред - хеле па откак има фейсбук това стана епидемия - да се пускат снимки колко ни е кеф и колко ни е идеален живота - знае се че сума ти народ е загинал докато си е правел селфи - сиреч, как изглежда живота е станало по-важно от самият живот

изглежда това е единствената защита, която мозъкът ни може да сътвори срещy хипнозата - контрахипноза, заравяме cи главата в пякъка и се самоубеждаваме колко ни е добре, само дето тази контрахипноза е много по-слаба и действа едва за няколко минути, само докато постваш идеалната снимка и четеш коментарите под нея и толкова ... а пък недайсибоже някой да постне по-идеална снимка от твоята





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор aiumi ()
Публикувано22.03.19 09:02



Там е работата, че реално не правя нищо, което да може да се "улови",
но си завъждам мисли в главата, мисли, които не мога да контролирам,
въпреки, че съм съвсем наясно за тяхното естество - чисти фантазии, които ме откъсват от реалността и от настоящия момент.

На практика се получава нещо подобно на алкохолното опиянение, но без алкохол.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано22.03.19 09:21



но си завъждам мисли в главата, мисли, които не мога да контролирам

това също е мисъл и тя също не е вярна, щото си е просто само някаква си мисъл



ти по някакъв начин си се самоубедила че трябва да вярваш на всяка мисъл, която се появи в главата ти



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор vida1929 ()
Публикувано22.03.19 10:19



Свекърва ми е разказвала, че по нейно време дори е било "модерно" да оставиш бебето вкъщи, и да си излезеш по магазините, с приятелки и т.н. Сега е подсъдно, доколкото знам.

Абсурд. Може да се засини от рев, да се удави в слюнката си, да се задуши във възглавниците и прочие.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор Rosemary ()
Публикувано22.03.19 11:01



Разбрах какво ми написа, и принципно би могла и да си права, но ти не отчете един коефициент, който значително променя нещата. До степен 1/2 до 3/4 намаляване на крайната стойност. Но не искам, няма смисъл за мен и не искам да продължавам да пояснявам по този въпрос.

Как изглежда животът е станало по-важно от самият живот.- DS


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано22.03.19 13:27



Да ти кажа,не е толкова невинно колкото може и да ти изглежда.


Не са за подценяване натрапчивите мисли.
Понеже те вкарват във друга реалност низходяща спирала.


It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: vida1929]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано22.03.19 13:34



Така са ги гледали едно време.Жена ми ми е разказвала неведнъж че тъщата след като са се развели с тъста навремето,е оставяла и жена ми,пък и балдъзата сами вечер.


Докато тя е отивала да се разтуши на чашка със приятелки.И да се жалва явно след развода.
Толкова и е било тежко,че ги е оставяла сами вечер.
Жена ми взе пак е била на 12-13 години,но балдъзата е била дете буквално.На 9-10 години.
И се е опитвала горката да си пържи яйца сама,на непуснат котлон.
Представяте ли си?


Ужасно детство са имали по не една квартира из Стара загора.
Докато баща им,тъста..си е веел хайвея и не ги е потърсил три години.
Сега изкупува грешки и той,ама и двамата имат вина.
Сами деца вечер.
Понеже тъщата е била в нервна криза и депресивна дупка явно.Сама жена,в края на комунизма,с две малки деца..с малка заплата,по квартири в големия град.

Жена ми не е толкова..но днес балдъзата има обсебенност да има голяма къща,дом,сигурност и придобивки.
Докато жена ми е доста по-различна.
Но и двете реагират много болезнено на безпаричието и несигуроста.
Тъщата така и не е съумяла да си намери свестен приятел,и накрая е заминала по морето да рисува портрети,и така е срещнала норвежеца.
Другото го знаете.Дойдохме всички тук после.

It, s work.. If you work it!

Редактирано от Silence is the answer на 22.03.19 13:42.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано22.03.19 13:39



Интересното е,че днес ако стане въпрос за тези неща..тъщата изобщо не намира нещо грешно в тази ситуация.Системно ги е оставяла сами.Били са на крачка от пожари и наводнения.
Не знам как са мислели и живели по това време родителите ни,но аз никога в ден днешен..дори и че детото ми е над 15 години днес,не съм си помислял..и не съм си позволявал да го оставяме сам в къщи и да се мотаме по кръчми.
Дори смятам и на 18-20 години да го следя изкъсо,и да го взимам където ходи по нощите.В нас е закон,закъснее ли той след 21 ч вечер и почваме да звъним.Да ни каже къде е.Не че си вдига телефона често,но все пак се прибира до час максимум след това.
Веднъж се прибра чак след 22.30,и си спомням че беше мини-криза в къщи.
Но ние никога не сме го оставяли сам.
Максимума е било час до магазина,и то чак след 12 годишна възраст.



It, s work.. If you work it!

Редактирано от Silence is the answer на 22.03.19 13:44.



Тема Re: За клиента,правото му и админ.заключване..нови [re: aiumi]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано22.03.19 14:08



..на акаунт.
Преди години почнахме да си плащаме на телевизия,Елементал тв-за чужбина.
Почнаха с тънки цифри,обещаха приложения,канали и какво ли не..уж с времето.
Към днешна дата..има приложение само за смарт тв,и то само самсунг.Определени модели.
Андроид приложенията ,така и не ги видяхме досега.Другото което е..че плеъра им стана ужасен,каналите са разхвърляни едно към гьотерте..без опция да си ги подредиш сам..и тъничко от 65 евро за година,за 70 канала..станаха 99 евро за година.
На няколко пъти съм дискутирал с тях..кога,аджиба ще получим обещаното?!
Понеже другите телевизионни страници и конкуренти в момента тръгват с три приложения поне,подредени каналите по телевизии,отделно имат 30 дни на запис назад,а не като елементарните елементи..

,само 10 дни назад.
Днес коментирах в предишни постове и теми..и им дадох линкове за връзка към конкурентите и цените им.
Питат ги хора,и се оплакват от тях,в не един пост..очаквали са макс спорт каналите,набутаха три сръбски,или хърватски..
Аз преди две седмици си платих на друг сайт,и имам още месец от елементал да ползвам.
Когато публикувах за ДА плеър,и че струва само два лева на месец плеъра и листата със 97 канала е безплатна по нета,и ме отрязаха.
Административно ми отказаха достъп.Не можех да се логна.
Снимах им скрийншот на момента,и им постнах..да се видят колко демократични са.И как далеч ще стигнат до висини със цензурата и диктатурата.
След като постнах снимка на това че са ме заключили,веднага ми отключиха акаунта.
Много лесни били бе..
Ами..само подметнах..че който действа с лъжи и шмекерии,ще се разплаща с истини!
След като ме отключиха отново,изтрих постовете и снимките.
Не е нормално обаче,да не могат да търпят критика.
Една фирма не е ли в час с конкуренцията,пиши я фалирала.
Отделно че доста лъжи и обещания чухме..и се наслушахме.
Почнаха като група ентусиасти,ама минаха поне две години вече.
Едва ли има по-грозен дизайн за плеър и изобщо страница.
Аз лично си платих на БГ ТВ ОН,само 34 евро за 6 месеца.
Къде отиват със 100 евро на година,и приложения и апове йок?!

Истината ги заболя.
Истината винаги излиза наяве обаче.
Ядоса ги това,че пращах хората към конкуренцията им.
Понеже не сме тъпи и мазохисти.Поне аз вече не съм де.

Много съм доволен от този сайт.
Имат три приложения,на андроид бокса си го инсталирах,на телефоните отделно..а и на компа гледаме.
3 файла,на апк файлове.Разархивираш,инсталираш ги и се логваш.
Хората как могат,а те не?
Точно това и им намекнах..че селските тарикатлъци и тихомълком увеличаване на цените им..не ми минават.

It, s work.. If you work it!

Редактирано от Silence is the answer на 22.03.19 14:13.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано22.03.19 14:54



Толкова и е било тежко,че ги е оставяла сами вечер.
Жена ми взе пак е била на 12-13 години,но балдъзата е била дете буквално.На 9-10 години.
И се е опитвала горката да си пържи яйца сама,на непуснат котлон.
Представяте ли си?

Сами деца вечер.


Ама много сте ми странни. Че това са големи момичета. Какъв е проблемът да останат няколко часа сами в къщи?

Когато бях 4-5 годишна и нашите вече разведени, майка ми купи един голям телевизор. За нощните смени ме водеше да спя при баба, но имаше едни вечерни - от 7 до десет вечерта. Пусне ми телевизора, отиде на работа, като се върне аз често заспала между играчките на пода, докато съм гледала. А при дневните смени нямаше проблем да си седя сама в къщи, играя си, книжки си чета, като огладнея, изям някоя филия и те така. Всички деца от първи клас, седем годишни, с работещи по цял ден родители, се прибирахме сами в къщи от училище и си седяхме сами. Тези, на които родителите им са работили вечер или нощм, да не би да са си наемали детегледачки?

Определено си бяхме много по-самостоятелни от сегашните като съдя по моето лапе и тези и на приятелите ми.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано22.03.19 14:57



Дори смятам и на 18-20 години да го следя изкъсо,и да го взимам където ходи по нощите.

Ъ?


Ама Трольо, ще рече човек, че живеете в най-гангстерския квартал на най-гангстерския град в света.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано22.03.19 15:19



Всички деца от първи клас, седем годишни, с работещи по цял ден родители, се прибирахме сами в къщи от училище и си седяхме сами.

точно така беше, съвсем сам си ходех и си се прибирах от даскало, ключът ми висеше на вратЪ с връв, пишех си домашните, учех си уроците, редовно имаше и списък за пазаруване и разни други заръки, занеси/вземи чаршафи на/от пералнята, обувки на обущарите в коперацията, дрехи от химическо чистене, манджата е в хладилника или на балкона, сгрей си я, изпрахосмучи си стаята и т.н.

обаче жена ми тръгна на работа чак когато най-малката влeзе в гимназията, а най-голямата в университета - беше с децата през цялото време, готвеше, въртеше домакинската работа и пазаруването и ги свикна на лесно и сега зор виждат



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано22.03.19 21:48



В отговор на:

това също е мисъл и тя също не е вярна, щото си е просто само някаква си мисъл




Ами всъщност да, мерси за напомнянето.

Наскоро прочетох "Силата на настоящето" Екхарт Толе.
Идеята е такава, да отделиш мислите, и да имаш съзнанието, че те не са нищо повече от мисли. Но си трябва сериозна дисциплина. Не трябва да забравям да си го повтарям, и да си обръщам внимание.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано23.03.19 07:18



чичко Толе го бех изял с кориците още преди десетина години - гледах му приказките в ютюб кат зомбиран ... и не можех да разбера защо не се получаваше при мене - начи чилякът казваше че в момента, в който забележиш болковото тяло (ако така е на български пейнбоди-то) в действие, то се свива и намалява и така кат го фанеш няколко пъти в действие и то изчезва ... да бе, да! Да, ама не, както казват по нашия край! Колкото по-го фащах тва пейнбоди в екшън, толкоз по-силно ставаше то, мамка му и пейнбоди!

и не можех да разбера защо при мене не работи тая работа - ми спираш да мислеш, кво толкова - хоп, и си в пълна нирвана



сега вече рабирам защо не ми се получаваше, той и тва си го беше казал, чилякът, ама аз не му бех обърна внимание, чак в последствие го забелязах, когато сам си го бех открил за мене си


... та въпросът е че туй, с което се бориш, е по-хитро от тебе и по-силно от тебе и те познава идеално и затва винаги намира начин да те изработи - и даже и с дисциплина не става, щото то и там те изработва и много тънко и елегантно те убеждава че всичко това са пълни щуротии и никаква файда нема от секви там медитации и прочие ню ейдж простотии ...

... той и чичко Толе го беше казал, много си духовно извисен, дорде не видиш че са ти одрали колата на паркинга (здрасти, фин)


е тогава разбираш колко си се извисил ...




Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано23.03.19 12:13



тоз, Толе, някога женил ли се е? Семейство, деца, отговорности към други?

щото под дървото на буда найш какви прозрения ще ме накацат за седем години - само някой да ми носи храна и да ми изнася нощното гърне.





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано23.03.19 12:44



историята му е доста интересна - бил е на 29 години, правел е докторат в оскфорд или кеймбридж или нещо от сорта - бил много депресиран и много зле се чувствал и много нещастен и една нощ нещо му прищракало, сънувал или наяве било, но усетил как умира, някаква фуния го всмукала и обърнала с хастара навънка ... и после си заспал по живо по здраво и забравил за съня си, обаче на зарантЪ всичко му се виждало едно красиво и му било едно леко и приятно и готино и пичът просто ходел напред назад и се кефел абсолютно на всичко, на всеки предмет, на облаците, дъжда, навалицата в метрото, миризмите, звуците ... аз така се кефех първия ми ден в лондон, всичко ми беше ново и интересно, и спомените ми са от ярки цветове и звуци, навякъде ново, интересно ... само че на мен тва ми мина за няколко дни, а той си продължил така се чувства постоянно ...

и заебал всичко и две години изкарал в седене по пейките из парковете лондонски - значи може и да не е бил в оксбридж, може и в лондонския университет да е бил ... макар че, не, щото разказва как е видял стивън хоукинг в инвалидната му количка, когато още не е имал компютъра който му превежда хъркането в говор и как студентите му се грижели за него и го хранели с лъжичка ...

както и да е, толювецът изкарал двайсетина години в приятно реене и нищонеправене, чат - пат идвали при него хора и го питали абе ти що си толкова все ухилен и все сичко ти е на шес, я ни кажи и ние как да сме така и той им говорел - на по двама - трима човека, понякога на по пет - шестима, колкото дойдели - нямал работа, нито семейство, нито отговорности, нито нищо - по думите му - тотално си бил провалил живота според общоприетите стандарти, само че на него не му пукало за общоприетите стандарти и той си се чувствал на шес ...

обаче по едно време решил, че имал какво да каже и може да го сподели на повече хора и тогава му дошло отгоре маТриял да си напише първата книга, за която чула една има в щатите, опра се казва, и за който опра каже че е пич и цел свят решава че е пич, та дрънка ... и леля опра го поканила в шоуто си - нещо кат ваший слави трифонов предполагам, щот не съм гледал ни слави, ни опра, та след опра книгата му скоростно се продала в три - четири милиона екземпляра и тотално проваления му живот вече не е чак толкова провален дори и по общоприетите стандарти, щото веке е мултимилионер чилякът и живее с една много красива леля от азиатски произход, която е инструктурка по йога и също говори за духовност и на мен ми е приятно и нея да гледам и слушам

та така с чичко толю ... вика абе разни издатели и организатори на конференции все се опитват да ме юркат, некви крайни срокове да ми поставят, некви работи много важно требело да се свършат ... и тук поглежда хитво към камерата и публиката почва да се хили ... и аз им викам, ми те ако са наистина важни, те по някакъв начин ще се си свършат, пък ако не се свършат, ми значи не са били толкова важни, кво се нервите толкова ... и така ларж си го раздава чичко ти толю и му е широко около врата и си живурка в блага канада и си свирка



но евала му правим, изобщо не си изглежда на годините, и чувството му за хумор е направо извънземно - аз поне се съдирам да се хиля докато го слушам и жената току наднича да види кво толкова гледам смешно и все разочарована, аааа този ли бил пак, твоят ...



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано23.03.19 13:17



Наистина е странна птица,
аз пък, докато ти не написа, не се бях сетила да търся негови видея,
и сега се загледах...честно казано, не изглежда в много добро здравословно състояние, но присъствието му ми въздейства супер успокояващо. Дори при положение, че го гледам на някакъв клип със скапано качество в ютюб.
Ти имаш ли нещо негово, което си харесал повече от другите, да дадеш линк? Че са страшно много.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано23.03.19 13:56



имам изпиратствани страшно много неща - бях си направил един диск с емпе3 и си го слушах в колата - бая отдавна ще да е било - по времето на емпетри дисковете

гледам че най-интересните видеа са ми в една директория, към двайсетина са, ама имената им са все разни цифри ... предимно са от ритрийти - все по около два часа са, не мисля че ги има свободно, той преди време се изкомерсиализира много агресивно и си изтри всичкото безплатно де що имаше в тюбето ...

чакай, мисля че мярнах наскоро в ютюбата говоренето му пред гугъл - те гугълджиите канят доста интересни хора да им говорят - разговор, за който имам спомени, че не беше лош - я виж ти, все още не са го махнали:




edit:

тук жена му говори за дарк найт ъф дъ соул - интересно е:




и като сме на темата - не мога да се сдържа да не ви пусна и моята любимка - вен роб:


Редактирано от DarkSide на 23.03.19 14:19.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано23.03.19 14:20



Благодаря :)



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано23.03.19 16:25



Какъв е изводът - ако ич не ти пука какво ще каже за тебе комшийката и това продължи достатъчно дълго, ставаш известен, богат и красивите азиатки сами ти идват на крака.



оф! в сравнение с , твоето еврейче по ме кефи.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано23.03.19 16:48



аааа, Ювал-чо кефи много, ама той не е духовен учител, а най-обикновен историк

Повечето хора не искат да приемат, че редът, направляващ живота им, е въобразен, но в действителност всеки е роден в предварително съществуващ въобразен ред и неговите или нейните желания от самото раждане биват моделирани от господстващите митове. Нашите лични желания в този смисъл се оказват най-стабилната защита на въобразения ред.

Например най-съкровените желания на съвременния западняк са продукт на романтичните, националистически, капиталистически и хуманистки митове, които циркулират около нас в продължение на векове. Когато приятел ти дава съвет, той казва „Следвай сърцето си“. Но сърцето е двоен агент, който обикновено получава инструкции от доминиращите митове на деня и самата препоръка „следвай сърцето си“ ни е втълпена чрез комбинация от романтичните митове на XIX в. и консумеристките митове на XX в. Компанията „Кока-кола“ например рекламира своята диетична кола с лозунга „Диетична кола. Прави каквото ти е приятно“.

Дори онова, което хората възприемат като свои най-лични желания, обикновено е програмирано от въобразения ред. Нека разгледаме честно срещаното желание за почивка в чужбина. В него няма нищо естествено или очевидно. На алфа-мъжкаря в една група шимпанзета никога няма да му хрумне да използва властта си, за да отиде на почивка на територията на съседната група. Елитът на Древен Египет е харчил богатствата си, за да строи пирамиди и да мумифицира труповете си, но никой не е ходил да си пазарува във Вавилон или на ски във Финикия.
Днес хората влагат огромна част от средствата си за пътуване в чужбина, тъй като истински вярват в митовете на романтичния консумеризъм.

Романтизмът ни казва, че за да осъществим максимално своя човешки потенциал, трябва да имаме възможно най-богат опит. Трябва да отворим сърцата си за различни емоции, да изпробваме различни отношения, да опитваме различни кухни, да се научим да харесваме различни стилове музика. Един от най-добрите начини да постигнем всичко това е като се откъснем от всекидневната рутина, изоставим познатото и се отправим на пътешествие в непознати земи, където ще „усетим“ културата, ароматите, вкусовете и нормите на други човешки същества. Отново и отново чуваме романтичния мит за това „как новото преживяване ми отвори очите и промени живота ми“. Консумеризмът ни казва, че за да сме щастливи, трябва да потребяваме колкото можем повече продукти и услуги. Ако ни се струва, че нещо ни липсва или не е както трябва, значи вероятно се нуждаем от нов продукт (кола, нови дрехи, органична храна) или услуга (нова грижа за дома, психотерапия, курсове по йога). Всяка телевизионна реклама е поредната мъничка легенда за това как придобиването на нов предмет или услуга ще направи живота ни по-добър.

Романтизмът, който възвеличава разнообразието, се съчетава идеално с консумеризма. Съюзът им ражда безкрайния „пазар на преживяванията“, на който се основава модерната туристическа индустрия. Тя не продава самолетни билети и хотелски стаи, а преживявания. Париж не е град, нито Индия страна — те са преживявания, потребление на нещо, за което очакваме да разшири хоризонта ни, да осъществи човешкия ни потенциал и да ни направи по-щастливи. Затова, когато милионер и съпругата му преживяват труден период от брака си, той я завежда на скъпо пътешествие в Париж. То не е продукт на някакво независимо желание, а на страстна вяра в митовете на романтичния консумеризъм. Богатият мъж от Древен Египет никога ни би мечтал да разреши проблемите в интимните си връзки като заведе жена си до Вавилон. Вместо това ще й построи разкошната гробница, за която тя винаги е мечтала.

Подобно на елита от Древен Египет, повечето хора в повечето култури посвещават живота си на строежа на пирамиди. Само имената, формите и размерите им се променя…






Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано23.03.19 18:14



На мен историците, антрополозите и биолозите ми действат най духовно проглеждащо.



Интересно ми е - щом си цитирал откъса за господстващите митове - от известно време как и защо така се е развивала културата на австралийските аборигени. Гледах едно научно-популярно филмче за Австралия. Генетично са толкова различни от останалите съвременни раси, че ги броят за отделна раса. Когато нашият вид хомосапиенс се разпълзял от Африка, преди около 50 хиляди години една неголяма група хора на два-три талаза, продължили не повече от десетилетия, къде пеша, къде с плаване и плуване, достигнала бреговете на Австралия. Това било възможно само тогава и не задълго, защото нивото на световния океан било много по-ниско и най-дългото разстояние по вода от последния индонезийски остров до континента било само няколко километра, напълно преодолимо с примитивни плавателни съдове. После някакъв пореден катаклизъм отново го повишил и континентът си останал изолиран от света за 50 хиляди години. Самата Австралия тогава била с далеч по-благоприятен климат, вместо сегашните пустини имало езера, савана, гори. И разбира се, фраш от неща за ядене от местната флора и фауна. А най-важното, никакви едри месоядни хищници. Та, за първите заселници континентът си бил земен рай - храна на корем, благоприятен климат. Голяма част от тях се заселили край едно голямо сладководно езеро, дето сега е забравих коя пустиня и си имали всичко - вода, храна, климат. Създали си примитивна култура, сега археолозите намират в пясъците останки от нея. Имали си погребални ритуали с оцветяване на мъртъвците с охра и още други интересни неща. Имали си митология. После климатът се променил, езерото постепенно пресъхнало и местните се поразпилели към райони с по-човешки климат. Континентът на картата изглежда малък, но никак не е малък. И размножените заселници на кланове, на кланове се разселили на големи разстояния един от друг. По всички закони на биологията, когато група от един вид достигне критичния минимум като брой, та неизбежно загива заради генетичните мутации от чифтосването на поколения индивиди с ограничен избор на генетичен материал. Обаче разпръснатите аборигени напук оцелели 50 хиляди години. Създали си мрежа от търговски пътища и песенни ритуали. Например, песен, посветена на Венера. Едно голо, нашарено с глина деденце я изпя и изтанцува пред камерата. Пеела се по не знам кое годишно време, когато Венера еди-какво си на небето. И туй било един от най-важните ритуали за всички аборигени. Те говорели не различни диалекти, ами направо различни езици, обаче песните им по мелодия били еднакви или подобни, тоест, разпознаваеми от всички. И по онези ми ти търговски пътеки регулярно се засичали и събирали аборигени от различни краища, племена и кланове. Една от най-важните цели на тези събори била обмяната на моми и ергени, тоест, избиране на брачни партьори с възможно най-различно ДНК, за да се подсигурят със здраво и жизнеспособно поколение.

Чудя се как толкова дълго са останали на етап ловно-събирачески, а не са уседнали и събрани около някое доволно благодатно място, за да изобретяват земеделието, животновъдството, цивилизацията и пирамидите. Вероятно поради изобилието на животинска храна - някои видове буквално са били излапани - не са имали потребност да се подсигуряват със запаси. Континент голям, риба и кенкурско има за всички. Или тяхната митология тръгнала в друга посока, различна от тази на познатите ни древни цивилизации и да си търчиш гол, само с една препаска на слабините, за тях било върхът на пирамидата. Знам ли? Ама много ме яде любопитството за разбера.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано23.03.19 18:54



абе за митовете не знам, ама според науката, баш некъде преди 50 хиляди години сме започнали да мислим ...

а пък преди 10 хиляди години некъф титан на мисълта установил че изтърваните семена пред пещерата поникнали и дали нови семена и немало нужда да се морят племето да ги търсят нагоре надолу, ами можели да си ги посадят досами пещерата

пък друг титанин мисловен си рекъл, абе ние тия офци не можем ли ги загради с нещо, та да си стоят все на едно място, та да не се морим да ги търсим и гоним

и така настанало усядане, строене на къщи и селища, живот в големи групи, земята станала ценност и съответно се появила частната собственост, което довело до появата на брака, щот требело да се знае чии са децата, та да могат да наследят собствеността и земята, съответно започнали войни за пустата тая земя, а пък тва че се насъбрали много хора на едно място и храната им станала еднообразна довело до масови епидемии от непознати до тогава болести, а пък неблагоприятното време довеждало до масово гладуване и хиляди измирали пак поради залагането само на един тип храна - сиреч аграрната революция създала много повече проблеми, отколото решила в началото - ужким за да не се морим да ходим секи ден да търсим семена и кореняци и да гоним добитъците - сме се превърнали в слуги на въпросните растения и животни, копаем и ги плевим, носим им вода в жегите, грижим се нон стоп за тях и реално се морим много повече, а пък и гладуваме и ни тръшкат епидемии и водим войни и се изтрепваме едни други заради частната собственост и си завиждаме заради нея и се състезаваме и се нуждаем от стотици правила как да живеем заедно и да спазваме хиляди ограничения, които ни невротизират и т.н. и т.н. ... сичкото тва щот сме се писали на много хитри преди десет хиляди години

та явно въпросните аборигени са го пропуснали момента с изхитряването и съответно са си живяли още десет хиляди години в пълен рахат, движели се нагоре - надолу, следвали естествените пътища на животните и растенията, живели си в малки групи без домове и частна собственост, всеки си правел секс когато и с когото му е кеф и немало ни ревност ни обиди и сръдни, децата ги отглеждали всички заедно и така си живяли царски чак дорде не са ги открили по-цивилизованите им "братя" и не са ги изтрепали в опитите си да ги цивилизоват



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано24.03.19 02:53



Квартала е известен преди навремето със пияници и наркомани. Пласирали са навремето през 80те проблемните типове. За да не са концентрирани в центъра.
След това са се изпоженили и преместили, но норвежците имат тенденцията да се завръщат на старини откъдето са тръгнали.
Бигатите и добре уредени норвежци няма никога да си купят в квартала и региона жилище. Тук сме повече рабочии клас.
Блокове са все пак.
Навсякъде е за хора, все пак е сравнително спокойно, ама патрулката си минава рутинно вечерите от четвъртък до неделя.

It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано24.03.19 02:57



Може и така да е, но все пак питай жена ми. Да ти каже тя все пак как го изживява дори и днес.
Често го повтаря, че родители не са имали вечер и като цяло.
Тежи и.
Предполагам и на балдъзата и тежи. Жена ми все пак, пък и аз се стремим да не му угаждаме и да го учим да е самостоятелен.
Балдъзата обаче с деца на 8 и 4 години, все още спят всяка вечер при нея и тях с баджанака. А и което и да писне, и тича да ги прегръща и да им угажда. Аз лично мисля че е голяма грешка това. Дано не им изиграе лоша шега.

It, s work.. If you work it!

Редактирано от Silence is the answer на 24.03.19 02:58.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано24.03.19 03:07



Като цяло сме били по-самостоятелни. Но и тук възпитанието и законите са такива, че дете в къщи само не можеш да оставиш без надзор, под 16 години.
И изобщо под 18 години си под ударите на закона и барневерна.
Ще правим на сина конфирмашион. Конфирмация, или кръщене на български. Тук си правят конфирмация на 15-16 години. Понеже детските кръщенета не ги признават. Понеже не е човек с акъла си като бебе да каже да на Христос.
И на тази конфирмация се канят роднини и приятели. Родата.
Ние няма как да поканим българи от смесени бракове. Понеже ще има все пак почерпка. А при норвежците е недупостимо на такова нещо да има музика, песни, танци и алкохол.
Затова ще е само с подбрани българи.
За да няма доноси към властите. Или такава опасност.
Тук родите позлатяват конфирмантите с пари или подаръци.
Но в нашия случай, нямаме голяма рода.. Която да се изръси много.
Ще му съберем ние и приятелските семейства.
Изобщо тук партита с алкохол и деца под 18 на тях няма.
При норвежците.
Интересно ми е, като идат по почивки навън.. Как изведнъж всичко им е позволено. И освинване пред децата си, и простотии, и запои..
Нека бъдат хора на място де.. Щом са такива "моралисти" тук, да бъдат такива и в Тайланд, Канарите, Крит, Гърция, Турция и където ходят.



It, s work.. If you work it!

Редактирано от Silence is the answer на 24.03.19 03:09.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано24.03.19 07:16



каква е идеята на това кръщене



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано24.03.19 08:58



конфирмацията е религиозен католически ритуал.
православните не са длъжни да го изпълняват.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано24.03.19 14:40



Протестанти са.
Потвърждаване на обета към бог.

It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано24.03.19 15:05



Конфирмация, потвърждване, миропомазване - в православието се извършва непосредствено след кръщението. При католиците това е голямо събитие за децата над 12-13 години, защото тогава приемат и първо причастие. Протестантите пък нямат практика за миропомазване, при тях подрастващият просто потвърждава вярата си в началото на празничната служба.

При всички положения, основното събитие се извършва в църквата. Празничната почерпушка - после. Се зачудих, ако вашият син не е кръстен, тепърва ли ще го кръщавате в протестантска църква? Или е кръстен в протестантска църква и сега ще следвате техния обичай? Защото, ако е православен, каквито са повечето българи, ако изобщо са кръщавани, от какъв зор тази конфирмация, и то, под формата на банкет за нашенци, българи? Ние нямаме такъв обичай в православието. За норвежците това са техни си религиозни традиции. Ама за българите - все едно да му спретнет бар-мицва или сюннет, защото и местните така правели.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано25.03.19 10:50



Кръстен е в България.Правихме кръщене когато беше на годинка.Но той гледа че другите правят,и на не него му се иска.
Ще си го направим по наш си начин,само с парти.Без църкви тук и пр.
Гледа че на другите са обещали дълги листи и списъци с подаръци.И всеки се хвалил колко пари щели да му дадат,или били обещали.
Та децата тук от малки ги учат да си правят сметката,да са материалисти и да гледат какво ще получат или заслужат.
За мен такъв подход е грешен.Ще се съберем с такава цел,да му посъберем малко пари за конфирмацията им един вид.
Иначе в България правихме навремето 2005 голямо кръщене.Събрах родата,цял уикенд бяха у нас.
Запазих двор в заведение,и имаше пищна гощавка след 3 часа църковна служба.
То си беше мор..в тая жега юни месец..,три часа на крак.Бащата едвам си стошеше на краката с тези отворени варикозни рани..които така усърдно криеше и не искаше да говори за тях.И после след час разходка,пък в заведението.
И карахме родата до през ноща с песни и наздравици,пък аз затворих после дискотеката с приятели чак до сутринта.
Такова освинване беше,че просто като се сетя сега..ми иде да си набия сам шамарите.Напоръчах им ядки,мезета бяхме 5-6 много близки приятели.
На всеки по бутилка от което пие поръчах.
Накрая имаше изпоприпадали под масата,спящи по пода..а и аз предремвах на стола.


Що пиене изпихме вечерта на кръщенето с мезертата и яденето..отделно после и в дискотеката.
На другия ден имаше толкова останало пиене и храна..че се чудихме..тия хора само на бира и безалкохолно ли са карали.


6-7 шишета с алкохол,няколко тенджери с кюфтета,пържоли и кърначета,салати..цял багажник натоварихме на другата вечер.

И съответно след два дни пак ми цъфнаха на афтърпарти в къщи..та дооправихме грамажите.

На това кръщене сигурно само аз изпих поне два литра уиски,доста бира,коктейли и пр.
От 16 следобяд,до 6 на другата сутрин.

It, s work.. If you work it!

Редактирано от Silence is the answer на 25.03.19 10:52.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.03.19 11:10



Значи е кръстен в православна църква и вярва, не вярва, ходите, не ходите на църква - у дома си следвате православните традиции.

В България има и доста протестанти и католици - ако сте от тях, тогава съвсем нормално е да подготвите конфирмация. То, като нашенските вапцани великденски яйца и козунаци - радваме се на традицията, макар да не стъпваме в църква.
Но туй са общи религиозни празници - мюсюлмаминът/католикът ще почете твоя празник, ти - неговия. Но личните празници, произхождащи от религиозни традиции, вече опират до самоопределение. Сюнет е не по-маловажен празник за мюсюлманчетата, зариват ги с подаръци. Сюнет е обрязването, правят го на поотраснали момчета току преди половата зрялост. Е, ако живеехте в Саудитска Арабия, вашият кръстен синковец щеше ли да ви пие мозъците да му правите сюнет, щото на съучениците му правели и ги заривали с подаръци?

За мен такъв подход е грешен.Ще се съберем с такава цел,да му посъберем малко пари за конфирмацията им един вид.

Тогава що се хващате на хорото? Ще поканите само българи, дори не кьорав норвежец, за който купона и масрафа все пак нещо значат. За да изнудвате нашенеца да снася подаръци на келешчето по повод, който нито нашенецът, още по-малко то разбират, спазват като наследена традиция и е важен за него и тях.
Малко на просия ми бие. Нито вие уважавате ритуала, нито поканените, нито пък вас ще уважат в такава директна ситуация - ний ще почерпим, вий носете пликове с пари.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано25.03.19 11:37



Само в тесен кръг ще е.Няколко приятелски семейства с децата си.
Не е заради парите,а заради това той да се почуства ценен.
В Норвегия всички гледат един от друг.И всички искат да имат като другия.
Затова не един път съм се бъзикал че норвежците не познават друго освен Ай фон,плейстейшън,кока кола,Тесла-за коли,Пепес пица-верига пицарии..както и марките и веригите магазини които са стандартни.
Въобще..писнало ми е от тесногръдие и стандартни ограничения.
Според сина ми моята Моторола не била телефон изобщо..пиел съм пепси макс,всички норвежци като цяло пиели кока кола..


Ей такива неща..

Много са ограничени и тесногръди,за марки,вериги и стандарти.
Аз и да ми подари някой айфонб,ще го продам или подаря.
Ябълка не искам и на свят да видя.


It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано25.03.19 11:47





Ей такъв андроид бокс си взех преди време,за 350кр от уиш страницата.
Ще им плащаме скъпите и прескъпи кутии и абонаменти тук.Както и нетфликс.
Теглиш приложения,има колкото искаш безплатни телевизии и приложения за филми със субтитри и гледаш.
Наскоро инсталирах релакс тв про приложение,има 50 000 телевизии от цял свят.
Кеф ти английски,американски,канадски,немски и пр..
Инсталираш ДА плеър,плащаш си по 2 лв абонамент за плеъра на месец,слагаш бг листата за канали,и гледаш 97 бг канала.

Наблъскал съм го с телевизии и приложения.
Норвежците яко обаче усетиха че китайците от уиш печелят милиарди от норвежците и то с поръчки до 350 кр.Понеже са освободени от ддс и мито.
Над 350 кр има 10 процента отгоре върху стойноста на продукта.
И тази 2019 е последната година без мито.
Ще си донапълня каквото мога като дивайски от китайците..и после да си гледат работата.
Ако живеех в къща самостоятелно,щях да не завися от пакетите им за кабелна и лиценза им за телевизори.Който е 2800 кр на година.
Живи кожодери са.
Но така или иначе от лиценз и натресена кабелна в пакет насила не мога да избягам,поне да си разширя опциите.

Според норвежците..уиш страницата щяла да фалира браншовете им и секторите
Ами същите такива кутии и подобни под 1000 кр трудно можеш да ги намериш по нета тук в Норвегия.

It, s work.. If you work it!

Редактирано от Silence is the answer на 25.03.19 12:01.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.03.19 14:59



Само в тесен кръг ще е.Няколко приятелски семейства с децата си.
Не е заради парите,а заради това той да се почуства ценен.


Българи, православни. Той не се ли чувства ценен като православен българин с нашите обичаи и традиции? При това, кръстен е с всичките му салтанати в българска православна църква. Норвежчетата-протестанти на неговата възраст първо ги водят в църквата, както си му е редът, после получават подаръците. Пред кого ще се почувства ценен с тази ашладисана конфирмация - пред съучениците си, колкото да каже "и на мен ми организираха, еди-какви си подаръци получих". Ама в коя църква беше - ми не бях, по домашно му, щото като видях да подковават вола, и аз вдигнах крак.

Неговият мерак го разбирам, макар че е достатъчно голям, за да проумее едно-друго, вашият - не. Той е ценен, защото е различен - православен е. Ние имаме други обичаи и други празници. Да занесе боядисани яйца на православния Великден, да раздаде мартенички на първи март - това го прави ценен и специален пред норвежчетата. Не да подражава на обичаи, които не са нито негови, нито на родителите му. Достатъчно големи са - на 14-15, за да мислят, опознават и уважават различните ценности. И поне информативно учат за различните религии и традиции. На неговите години вече търсят с какво да се отличат, да бъдат уникални. Той е уникален с православното си кръщене и традиции.Ей къде е Финландия, там Православието е официална религия. Не ми казвай, че норвежците са чак толкова тъпи да не са чували за различни християнски деноминации и различни религии въобще. Като имитира другите ли ще добие ценност и стойност?

Въобще..писнало ми е от тесногръдие и стандартни ограничения.

Ами той е още дете, каквото е усвоил от баща си и майка си, това ще демонстрира.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.03.19 15:42



Да занесе боядисани яйца на православния Великден, да раздаде мартенички на първи март - това го прави ценен и специален пред норвежчетата.

Алис, ти за Великден месиш ли, печеш ли козунаци или ги купуваш готови?

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: vida1929]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.03.19 15:52



Меся ги на една машина, която се нарича "свекърва".



Аз не съм по месивата, печивата и сладкишите, откакто се отървах от ангарията в мамината кухня.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.03.19 17:47



Аз не съм по месивата, печивата и сладкишите, откакто се отървах от ангарията в мамината кухня.
как ми липсва, а като наближат празници, си спомням как правехме козунаците

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.03.19 19:07



Неговият мерак го разбирам, макар че е достатъчно голям, за да проумее едно-друго, вашият - не.
като те прочетох, ми стана ясно, че нищичко не разбираш


как си представяш тинейджър да се кефи от такова празненство на 40-50 годишни хора, с децата им, които са на различна възраст и с различни интереси от неговите
през цялото време момчето ще се нерви, че са го откъснали от любимия му плейстейшън и ще се муси
трапезата и разговорите около нея, не е нещо, което вдъхновява децата за каквото и да е
масата си я имат по презумция
музиката - дали на 15-годишните и 45-годишните музикалният вкус е сходен
или пък могат да си поговорят за секс или друго, което ги интересува
неговият мерак е нулев
виж на финтрол му е голям. меракът. за друго не мога да твърдя
скоро не е бил център на внимание, не е пял чалга на микрофона...

но защо му е рискът да се подхлъзне по острата линия на алкохола
аз не разбирам
изпитание ли му трябва
ама и типична селяния. кви пари щели да съберат
ох, леле
направо са си организирали циганско гето там
кой работи, кой не, ама важното е празници да има
по 3 дни сватби и на 15 години - измислени кръщенета без да има в тях съдържание
ти всичко разбираш, но аз ни-щич-ко
джагара-джагара
мани



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано25.03.19 20:16



като те прочетох, ми стана ясно, че нищичко не разбираш
........
ти всичко разбираш, но аз ни-щич-ко


Последно разбира или не разбира?



-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг

Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: holi_day]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.03.19 20:37



нещо не си разбрала.
момчето настоява, защото всичките му съученици в училище един по един се фукат какви подаръци получили за конфирмацията. аз ако бях на 14 в норвежко училище, сигурно също щях да мрънкам, че искам празненство с подаръци.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.03.19 21:11



в някои ситуации е така - отначало не щеш, после искаш, че и настояваш даже


така и с разбирането
колкото повече ти обясняват, по-малко разбираш


п.п. къде се губиш ти?



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.03.19 21:16



момчето настоява, защото...
момчето ще проси елегантно ли? на това ли ще го учи?
къде в цялата история е духовния смисъл - от една страна, а от друга - при предвидения вид на това организирано честване, това ли ще е празник? на кое? на финтролчовите бай ганьови проекции.
да изтърпи тъпо тържество, за да получи какво? нищо за нищо



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: holi_day]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.03.19 21:18



да изтърпи тъпо тържество, за да получи какво?

пари, подаръци - като норвежките си приятели.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.03.19 21:47



т.е. нищо
нула

темата е за възпитанието
възпитание в какво ще е



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: holi_day]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано25.03.19 22:08



възпитание в какво ще е

конформизъм



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано25.03.19 22:54



като търсен ефект или оставено на самотек, обстоятелствата да си свършат своето



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор Israel Thornstein (либиец)
Публикувано26.03.19 00:37





בַּעַל זְבוּב

Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: holi_day]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.03.19 09:17



изключвам самотека. конформизмът е жизнено необходим понякога. особено, за да защитиш детето.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано26.03.19 14:52



Да ти кажа детето и не е такова да се хвали и да се надува с мартеници и яйца в училище.
Даже го е срам по принцип да ходи с мартеници в училище.Че щели да се подхилват какви са тези конци на ръцете му.
Не е такъв да е екстровертен и отворен.Доста си е притиснителен и мълчалив като цяло.
Това го е наследил от жена ми.
Ако правим снимки,все се крие да не го снимат,да не е отпред на снимката.
Преди време си направи профил по фейса,ама е без снимка.И няма никакво инфо в него.
Колкото по-нисък е от тревата,по-добре се чуства.
Все му говорим да е пробивен и да бъде укумуш..ами не си му е вродено.
Срамежлив е много и е притеснителен.
Донякъде се дължи и на ниска самооценка..но просто си е и ген,манталитет.


А искаме да бъде по-отворен,по-контактен и пр.
Но насила хубост не става.
Не искал да бъде като нас.

It, s work.. If you work it!

Редактирано от Silence is the answer на 26.03.19 14:53.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: holi_day]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано26.03.19 14:59



Виж сега-чалга не слушам.Нито пък тези поканените слушат.Може би едно семейство да има чалгаджии,другите не са.
Жена ми искаше да му го направим партито.Аз не съм настоявал особенно.Понеже той много не искаше.Но жена ми иска все пак детето да не се чуства в ъгъла и че само той не е имал конфирмашьон,или нещо подобно.
В крайна сметка сина си каза че не иска да има алкохол,ще мине като следобедно парти с храна и десерти.
Малко като шведска маса ще го направим.А и идеята е да прекараме добре,пък и той да се почуства зачетен и ценен.
И без това детето му се насъбра много с тези болници,диагнози и скенери.
Аз съм на път скоро да заработя..но повече няма да кажа.
Когато станев факт,ще кажа повече.
Във всеки слкучай нещо много хубаво се задава.Стига да получа постоянно място и да се докажа.



It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано26.03.19 15:01



Така е,но все пак ще бъде в бг вариант.И в по-тесен кръг.

It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: holi_day]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано26.03.19 15:04



Детето си каза какво иска.Без алкохол,само отбрани семейства.И малко деца за компания.
Ще получи пари,то на тая възраст вече искат пари.Пък той ще си решуи дрехи ли ще са,какво ще е.
Почват да работят по магазини и фирми,да ги запознават с работния живот.
Ще изкарат няколко дни във фирми.
Нашия ще е три дни в магазина до нас.
Да помага,и да му дадат зачот за училището.
Нека да види за какво става въпрос.
Като му се поотели малко вола,ще усети сам къде е по-добре..към университета,или в работния сектор.



It, s work.. If you work it!

Редактирано от Silence is the answer на 26.03.19 15:05.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано26.03.19 15:05



Искат пари вече.Подаръци не искат.Сухото.



It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Israel Thornstein]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано26.03.19 15:09



Мерси.


Аз цяла седмица въртя Шилер.Излезна нов албум.
Morgenstund



Тази е от по-старите му албуми.

It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано26.03.19 15:11





Morgenstund -Das neu album

It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Israel Thornstein]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано26.03.19 15:18




Greetings,Gratullerer,Graitis..

It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.03.19 15:34



Но насила хубост не става.
Не искал да бъде като нас.


офффф. не знам дали от туй ще ти олекне, ама между 6-ти и 9-ти клас синковецът дори не искаше да върви заедно с нас по улицата - сакън да не го помисли някой случаен съученик за "мамино детенце". Все едно сме прокажени. После гъза си не може да обърше без да се допита до мама и тате, ама - факт. "Нямам нищо общо с вас" май е част от порастването. Малко са чалнати в тази възраст.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.03.19 15:38



Искат пари вече.Подаръци не искат.Сухото.

че синковецът и племенниците от първи клас си броят кеша. да си купуват/ъпгрейтват гевезелъци, за които родителите са казали - ТЦ.
и си ги събират, келешчетата, ако ще и година-две да им отнеме.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор Nuke Dukem (good)
Публикувано26.03.19 17:37



Той така или иначе трябва да се запознае с работния сектор, университетът е просто за да хване пътя към бюрото. Важното е да го опазиш от лоши навици и компании докато е подрастващ.

ПП: Той беше 7-ми клас сега, нали?



Редактирано от Nuke Dukem на 26.03.19 17:38.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор Nuke Dukem (good)
Публикувано26.03.19 17:45



Като гледам младежта около мен, по-добре да е срамежлив, културен и ученолюбив, отколкото пробивен хулиган.





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Nuke Dukem]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано27.03.19 00:31



В 9 клас е. Трябва, да.
Трябва да го опазя от лоши навици.

It, s work.. If you work it!


Тема 5 момичета да те делят и харесватнови [re: lipari]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано27.03.19 00:37



Доста е наподледък. В 9 клас е. И днес като се върна следобяд ми рече-искам да излезнеш за час-два, че искал да го оставя на мира. Помислих да не би гадже да иска да си покани. От едно известно време споменава, че 5 момичета го били харесвали, не знаел коя да избере.


Да ти имам проблема, му рекох.

Покани ги тук, пък която най-много умее плейстейшън игрите, тя ще е.
Като гледам вече не играе толкова, все повече тренира за мускули, бави се след училище. Явно нагона и хормона го е почнал.
Гледай само да не ставаме дядо и баба.. В кръга на майтапа се бъзикам. Той ми съска насреща. Да съм мълчал.
Пък гледай и сватята да са богати, сватята млада..
Жената ми вика и тя да млъкна.



It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Nuke Dukem]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано27.03.19 00:53



Така е да. Отворих интересна тема.


Днес ме изгони, да съм излизал за час два.. Рекох му, трябва да ми казваш от предния ден, ако искаш да каниш някого.. Да изчистя и да излезна.
Явно иска прайват час-два да е насаме. Да си гукат със изгората. На нас не показа, ама на балдъза беше показал едно момиче от класа.

Пак от нашия край, я босненка, я косоварка..

It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано27.03.19 06:40



На нас не показа, ама на балдъза беше показал едно момиче от класа.

А, значи леля му е душеприказчикът. Много е важно да има пред кого да си сподели туй-онуй и това да не са родителите му. Пък вие да се правите, че не знаете какво е казал.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор Nuke Dukem (good)
Публикувано27.03.19 10:43



Чудесно, дано да му провърви с момичетата. Какво ли е правил през тези няколко часа? Може да са се събирали за да учат по нещо.







Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано27.03.19 11:32



Така е да.Той я показа в крайна сметка и на нас.
Ама пред леля си като че ли се държи по различен начин.
Ние сме досадна даденост.



It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Nuke Dukem]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано27.03.19 11:38




Не е имало никой в къщи най-вероятно.Той колкото е срамежлив,едва ли би я поканил.
Понеже може да цъфнем всеки момент обратно.

По-скоро е било по скайп,снапчат или видеоконферентна връзка.
Може да се е правил на мъж да я впечатли с тренировка.
Доколкото разбрах,момичето и то било много срамежливо.С ниска самооценка.Все му говорела..как я бил заговорил,като била толкова грозна.
Всъщност е много миловидно и красиво момиче,с очила.
Може би заради очилата.
Нашия и той му направихме очила,ама съм го видял само два пъти да ги сложи досега.И то само в стаята си когато е.
И дума не дава да се издума да прекрачи прага навън с тях.
Жената настояваше да ги направим,ама аз си познавам стоката.Казах и,че няма да ги докосне почти.
1 диоптър астигматизъм.И той като мен.

Ама е важно да ги носи..че и аз не ги носих моите навремето,та днес съм с 3 диоптъра вече,че и отгоре.
Така и не свикнах да ги нося и аз много навън.А да карам посмъртно не можах да свикна с тях.
То в този вечен дъжд навън,вечно са мокри очилата.


It, s work.. If you work it!

Редактирано от Silence is the answer на 27.03.19 11:39.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано27.03.19 12:02



Ние сме досадна даденост.

Ами да. Все му пилите на главата за нещо на човека, изисквате, настоявате, дърти сте, изостанали и не го разбирате.



Пък лелята, бабата, дядото или някой близък възрастен го изслушват без да му четат конско.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор Nuke Dukem (good)
Публикувано27.03.19 13:00



Чудесно, нека си говорят децата по камерата.





Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: lipari]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано27.03.19 13:48



Ами то пиленето е понеже си е доста разтурян,без дисциплина и хаотичен.
Жена ми не толкова,ама аз съм зодия Дева.Той е разтурян и разхвърлян несериозен близнак.Пълни антиподи сме.
Със големи усилия на волята напоследък отвръщам поглед от разхвърляната стая,чорапи..гащи..какво ли не по пода.
След като си сготви нещо в кухнята..след него омазани неща,хладилника зарязва..имам чуството че нарочни ни дразни,понеже знае че отреагирам.Знае че тече периодически хладилника,ама нарочно го прави.
Да не говорим за посипания под след него с настърган кашкавал,варени царевици и пр.


Като се преместиш един ден..няма кой да ти оправя тези неща.Нито пък ще има кой да пуска четка след вечните ти лайна в тоалетната.

Но както и да е.
Ще научи нещата по трудния начин.
Няма да сме вечно живи.

It, s work.. If you work it!

Редактирано от Silence is the answer на 27.03.19 13:48.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Nuke Dukem]  
Автор Silence is the answer (Serenity prayer)
Публикувано27.03.19 14:03



Така е.Не сме цербери,рекохме му..покани я.Потъна в земята от срам и свян.
Няма нищо срамно,нормално е да имаш влечения.
То другото няма а е нормално..си рекох на ум.
Имат в класа едно,което се наложи да го преместят в друго училище.Все с момичета висеше и се движеше.Оказа се че е обратно.То си му личи и по жестове и всичко.
Горката му майка,много красива е..пък и самото дете,ама преживя кошмарен развод.Бащата май и изневери и ги заряза.И тези по същото време тормозиха детето и в училище,че бил хомо.Ритали са го минавайки около него.А то е два метра високо.И доста жилаво.Но е много свито и наплашено.


Говорил съм със сина ми,да не си посмял да бъдещ част от тези боклуци които го тормозят.
Оказа се че веднъж са се сбили със сина ми.Имало е спречкване,понеже се е опитал да го защити.
Писна ми вика татко,да гледам как го тормозят вербално,пък и с подритвания.
Има две три лайнца..на треньора по футбол сина,и другото е на помощник-треньора детето.То е по-свястно..ама на главния треньор е едно дребно и вредно..толкова омраза и егоизъм има в това дете.Баща му явно все му повтаря че той е най-добрия..има прекалено голямо самочуствие.А пък е един от двойкаджиите в класа.
Хубаво че сина навреме го разбра какъв е,и страни от него.
Събрали са се две-три келемета,ама някой ден ще си намерят майстора.
Като малки като бяха,нещо се беше опитало това да го тормози..спрях го на пътя и през зъби му поговорих 2 минути.И ако ще да играе сина ми при баща ти..ама само се опитай пак,и ще видиш какво ще ти се случи му рекох.
Баща ти ще си отплаща на глоби в съда.

След това споря това лайнце.И си измести фокуса другаде.
Но оттогава баща му не ме харесва особенно.
И заби сина ми,при все че беше голмайстор да играе халф,да изнася топките на връзкарчетата с двата леви крака.
Ама съдбата си знае работата.
Това келешчето претърпя сърдечна операция и е вратар днес,после другите дървета отпред се отказаха с времето,и сина ми пак играе напред.
Но в крайна сметка половината им отбор вече е от момичета.И нивото им падна много.
Скоро и нашия ще се откаже сигурно..с момичета да играеш ли..да ги сваляш ли..


It, s work.. If you work it!


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Silence is the answe]  
Автор Israel Thornstein (либиец)
Публикувано28.03.19 01:19



Айде поздравявам те с нещо което ме кара да фантазирам за горски пътеки и морави край реки (каквито се намират в изобилие тук където живея) когато го слушам на спокоиствие:


Редактирано от Israel Thornstein на 28.03.19 01:27.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Israel Thornstein]  
Автор Israel Thornstein (либиец)
Публикувано28.03.19 01:38



А ето ти нещо което ме подтиква да се снабдя с бинокъл през нощта по време на горската ми визита с велосипеда ми.



בַּעַל זְבוּב

Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Israel Thornstein]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано28.03.19 15:56



винаги пускаш хубава музика

благодаря
тъкмо имах нужда от малко почивка




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.