Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:38 08.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор Israel Thornstein (либиец)
Публикувано17.03.19 19:05



Благодарен съм на майка ми която ме заведе при учителя ми по математика в 7ми клас когато бях започнал да меря улиците с люлинските ми авери, които после станаха или алкохолици или крадци. Ако не беше тоя даскал по математика от СМГ (които много хора около мен смятаха за шантав) през далечната 1983та година кои знае къде щях да съм сега. Майка ми беше активна и борбена жена и не се страхуваше да се захване с най-трудните проблеми. И обратно баща ми вечно бягаше от нас и се криеше от всякави семеини задължения.

בַּעַל זְבוּב


Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано17.03.19 20:10



В отговор на:

но майка ми често ми е повтаряла че аз съм четвърто поколение висшист, щото баба ми е лекар, а прабаба ми и прадядо ми са завършили много известният и много реномиран (тва са думи на майка ми, която със сигурност има проблем с тези неща - изключителност, известност и реномираност) Робърт Колеж в Истамбул - и съответно моите деца са пето поколение, което за България било голяма рядкост (и на което аз викам, ми голем праз, и кво от тва)




Ами това наистина е голяма рядкост за България, майка ти е права,
защо така си склонен да неглижираш аристократичния си произход?

Възможно е тя да е преживяла болезнено обезценяването на подобни постижения след това, в соца..били сте аристократичен род, и изведнъж висшето образование е станало достъпно за сульо и пульо (като моите родители :))), и нейният "ареал" се е оказал напълнен със селяни

Възможно е да и се е искало чрез теб (твоите успехи и таланти) да докаже, че вие пак, въпреки всичко, сте някакси по-горе от другите.

Много интересно, как толкова различни отправни точки (на моите и на твоите родители), произвеждат еднакъв подход към възпитанието на децата :))) И мен ме бяха записали на английски, музика, пеене, рисуване, математика и т.н. И за мен отличните оценки и медали не бяха никакъв повод за похвали, те се подразбираха от самосебе си, и тежко ми, ако не ги получавах.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано17.03.19 20:22



Аз пък, освен обичайното "пенчо, бре, учи", съм благодарна на майка си, че не ме притиска какво да си избирам да уча. И не се дърпа, когато пълната отличничка заяви, че ще кандидатства рисуване и туй то. За сведение - в художествената академия дипломата за средно образование служи само за записване за кандидат-студент и ако успехът в нея не е под 3:50, дават да се явиш на изпити. Повече никой не се интересува какво пише вътре.



Туй го изтъквам, защото беше някаква родителска мания по мое време да натискат отрочетата си да следват, ама "еди-какво си" - според вкуса и амбицията на възрастните и доста народ си пообърка живота от угаждане на родителски желания.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: Alice is]  
Автор aiumi ()
Публикувано17.03.19 20:22



Да, ти винаги си ми правила впечатление на много добре възпитана,
явно има защо :)))

В отговор на:

Настояваха и да пиша правилно и четливо.



Уф, и моите,
айде с правилното как да е, ама с четливото...слава богу, че вече пишем официално само на компютър,
иначе бележките, които си ги пиша за мен в работата, никой не може да ми ги прочете, и се пукат от яд, че не могат да разберат какво...



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор FlLERO99 (Russian ELINT )
Публикувано17.03.19 20:42



От майка ми имам волята, от баща ми реализмът и скептичноста, от леля ми търпението и отново скептичноста.Дължа да отбележа че майка ми е възпитала толкова силна воля в мен че даже някои хора като баща ми и приятелите ми са се учудвали на нейната сила.Сега през последните над 13 години волята ми е сигурно пет пъти надолу от това което е била преди това, но за сметка на това реализмът и търпението са ми доста по-напред.



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано17.03.19 20:48



Ами това наистина е голяма рядкост за България, майка ти е права,
защо така си склонен да неглижираш аристократичния си произход?

Възможно е тя да е преживяла болезнено обезценяването на подобни постижения след това, в соца..били сте аристократичен род, и изведнъж висшето образование е станало достъпно за сульо и пульо (като моите родители :))), и нейният "ареал" се е оказал напълнен със селяни

Възможно е да и се е искало чрез теб (твоите успехи и таланти) да докаже, че вие пак, въпреки всичко, сте някакси по-горе от другите.


да, майка ми се държи точно като издънка на стар, аристократичен род и нарича всички наоколо селяни (по-точно нарича ги пейзани, щото сигурно селяни е селска и неаристократична дума)



да, соца ги е бил пообезценил яко, живели са преди това в баровска къща в центъра, която некъф парт бос си е харесал и ги изгонил след девети и на мен ми я показваха таз къща редовно и ми разказваха историята, след десети реституираха доста неща на родата - земи, сгради и магазини

да, мисля че точно това са искали да докажат, че ние сме по-горе от другите, най-вече от разните му там пейзани ...

има обаче малък проблем, и той е - че това не е истина и аз и моите родители с нищо не сме нито по-горе, нито по-долу от другите и всичките тези аристократични превземки реално са без никакво покритие, поради което възпитавайки ме по този изтънчено аристократичен начин ми докараха немалко проблеми, докато не се усетих колко е тъпо да ми минава живота в доказване на нещо, което първо не е мое желание и изобщо не ми дреме за него, и второ изобщо не отговаря на реалността - нито съм със синя кръв, нито съм нещо повече от финтрол, вида, алиса, тебе, блъди, израел, файла, лъчезара, плюса или който и да е друг човек - всички сме равни и всички си имаме болките, проблемите и битките за водене - но аз бях дресиран и принуден да водя чужди битки ...


... затова и мога съвсем искрено да съчувствам на финтрол, въпреки че външно животът ми е различен от неговия, вътрешно го разбирам много добре и мога да почувствам болката и разочарованието му от себе си и живота си - защото и той е принуден да води битки, които не са негови и колкото повече се бори, толкова повече страда - и той изплаща родителски грехове и ги предава и към детето си - което съвсем разбираемо се съпротивлява и се опитва да не му се подчинява


... а това май е било и в библията казано - че децата ще плащат за греховете на родителите си ...



Тема Re: За възпитанието, с признателностнови [re: DarkSide]  
Автор vida1929 ()
Публикувано17.03.19 21:12



Доживях най-накрая и от теб да прочета човешка и искрена изповед. Благодаря.

-------------------------------------------
Душата и тялото не са две неща. Те са едно.“ Юнг


Тема Re: За възпитанието, с признателност [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано18.03.19 08:43



Много хубаво си описал всичко, благодаря за постинга,

но след като си бил въвлечен в чужди битки, как разбираш, коя е твоята?
За себе си съм мислила, че вече съм оформена по определен начин, в резултат от всички обстоятелства,
и няма как да поема по друг път. Или поне не знам как.

В отговор на:

... а това май е било и в библията казано - че децата ще плащат за греховете на родителите си ...




Казано е, да, не само децата - до девето коляно... :(



Тема Re: За възпитанието, с признателност [re: lipari]  
Автор aiumi ()
Публикувано18.03.19 08:52



Ами браво на майка ти, наистина е била смела и е вярвала в теб,
като знам колко трудно приемаха нарвемето в академията...на мен щяха да ми мелят как си провалям живота...Между другото, аз също рисувах навремето, и исках да стана художничка, но не ми разрешиха и трябваше да отида в МГ, и после завърших архитектура (там се кандидатстваше с 3 изпита по рисуване :))), все пак исках по някакъв начин да си употребя уменията, но изобщо никога не се почувствах на "ти" с тази професия, а после загубих и способността си да рисувам...не технически, ами как да кажа...същината. И вече не знам с какво искам да се занимавам, и това ми е голям проблем. Не искам да правя нищо :)))



Тема Re: За възпитанието, с признателност [re: FlLERO99]  
Автор aiumi ()
Публикувано18.03.19 08:57



Свикнали сме да мислим, че силната воля е положително качество,
но тя може да ти нанесе големи поразии, ако не е употребена както трябва.
Аз също имах силно воля в ученическите и в студентските си години, след това отслабна, и се укорявах за това,
но после си дадох сметка, че е било за добро, понякога волята може да попречи на естествения ход на нещата,
може да попречи на живота да се случва.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.