Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:15 18.05.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Сирни заговезнинови  
Автор aiumi ()
Публикувано10.03.19 15:14



Не мога да не отбележа деня.

Навремето ходехме на село, при баба ми и дядо ми. Помня, че седяхме дълго край софрата,
но не помня някой от някого да е искал прошка.
Накрая дядо ми палеше огън, и ни караше да викаме "уралия, браталия", което не знаех какво означава и ми беше тъпо да го казвам дори, а братовчедите ми викаха с цяло гърло и със светнали очички :))). После прескачахме огъня или поне това, което е останало от него, де, дядо ми го свеждаше да миминум, когато дойдеше време за прескачане :)))

Та, какво исках да кажа, а, да, иначе казано, досега на този ден, никога не съм искала прошка,
както и на мен не са ми искали, бих се чувствала неловко,
и въобще някакси лицемерно ми звучи, ей така, изведнъж всички тръгват да искат прошка,
под строй и с песен, дет има една приказка...

Ама де да знам, от друга страна, никога не съм поставяла под съмнение смисъла на прошката,
и подобни празници ми внасят як дискомфорт, щото ни тъй, ни иначе.


(пък и фейса - пълен с мъдри мисли и илюстрации по случая, което не ми помага)

При вас как е?



Тема Re: Сирни заговезнинови [re: aiumi]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано10.03.19 16:05



тук има карнавали - чиято цел в миналото е била да народът се повесели преди тежките дълги пролетни пости - мисля че нашите месните и сирните заговезни имат същата идея - плюскаш за последно, щото после 40 дена няма - и първо се спира месото, а после и сиренето - тук пък има "марди гра" - блажния вторник, който е в карнавалната седмица (и беше миналата седмица) на който се ядат палачинки

прошката вероятно е необходима да се нулират отношенията, защото постите са също и въздържание от негативни мисли и чуства, сиреч от ядосване, гняв (особено при шофиране

), обида и т.н. - щото няма как да се въздържаш 40 дена от негативни мисли и чувства, ако не си простил примерно на тъщата и всеки ден я виждаш (едно време нали разширените семейства са живеели заедно, а пък и хората от селото почти всеки ден са се срещали с всеки) - та ако не си простят, няма как да изкарат постите

макар че по аналогия със "заговезните" - плюскаш до откат за един ден и после 40 дена се въздържаш, би трябвало да е позволено в един ден да отидеш и да се разкрещиш на всеки, на когото си му насъбрал, та да се разтовариш за следващите 40 дни, в които само благи помисли да въдиш




Тема Re: Сирни заговезнинови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано10.03.19 17:39



В отговор на:

макар че по аналогия със "заговезните" - плюскаш до откат за един ден и после 40 дена се въздържаш, би трябвало да е позволено в един ден да отидеш и да се разкрещиш на всеки, на когото си му насъбрал, та да се разтовариш за следващите 40 дни, в които само благи помисли да въдиш




Абе...не знам, както е казал народЪТ
"Дълбока рана заздравява, лоша дума не се забравя".

Разкрещиш се, разтовариш се, пък вземеш, че натовариш другите наоколо, и гледаш после, едни лавини надвиснали над главата ти...Много е деликатно, хем трябва да можеш да изразяваш себе си, хем и да не засягаш другите, то затова, повечето хора предпочитат да си таят...И едно формално искане и даване на прошка, дето не е ясно въобще за какво е, нищо не оправя...ама така си мисля аз, де, не знам как е.

ПП и тва за тъщата, не е така, ти да и прощаваш, според обичая, ти трябва да и поискаш прошка, а тя да ти даде, а не обратното...абе, извратена работа, какво да говорим.

Редактирано от aiumi на 10.03.19 17:41.



Тема Re: Сирни заговезнинови [re: aiumi]  
Автор Israel Thornstein (либиец)
Публикувано10.03.19 17:45



> но не помня някой от някого да е искал прошка.
майка ми много държеше да искам прошка на кой ли не. Никога не съм го правил и нямам намерение да го правя тъй като не се чувствам длъжен на никого. Всичко което съм постигнал в живота си го дължа на собствените си усилия.

בַּעַל זְבוּב


Тема Re: Сирни заговезнинови [re: aiumi]  
Автор vida1929 ()
Публикувано10.03.19 18:12



Ама де да знам, от друга страна, никога не съм поставяла под съмнение смисъла на прошката,
и подобни празници ми внасят як дискомфорт, щото ни тъй, ни иначе.


Хабсулютно


В нашия безбожен атеистически род не се отбелязва този празник.
Но Баба ми целогодишно и непрекъснато всеки божи ден ни напомняше- Не си забелязвайте, прощавайте си на мига.
Да има определен ден за прошка е все едно ти казват Прави си спокойно гадости на хората цялата година, щот на сирни заговезни или каквото е там, ще ти бъде опростено.
А лицемерното знаеш ли кое е? Свекърва ми, която 30 години не се поинтересува ни от син, ни от внуци и живя шапка на тояга без никакви ангажименти към семейството ми -имам предвид мен и мъжа ми, да ми звъни днес сто пъти да й искам Аз на НЕЯ представете си прошка. Какво лицемерие! Не й вдигнах



Тема Re: Сирни заговезнинови [re: Israel Thornstein]  
Автор vida1929 ()
Публикувано10.03.19 18:15



майка ми много държеше да искам прошка на кой ли не. Никога не съм го правил и нямам намерение да го правя тъй като не се чувствам длъжен на никого. Всичко което съм постигнал в живота си
го дължа на собствените си усилия.


Точно така. Свекърва ми има претенции , аз да искам от нея прошка. За нищо на света, няма да стане!

Аз уча децата си да правят разлика кое може да се прости и кое не. Има непростими неща.
Ми дай да застрелям някого и после да му поискам прошка.

Редактирано от vida1929 на 10.03.19 18:16.



Тема Re: Сирни заговезнинови [re: vida1929]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано10.03.19 18:39



Вида, ами ако искала да поиска от теб прошка? След като не си й вдигнала телефона, няма как да разбереш.



Тема Re: Сирни заговезнинови [re: aiumi]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано10.03.19 18:44



едно формално искане и даване на прошка, дето не е ясно въобще за какво е, нищо не оправя.

Нещо такова ми е и на мен.



Тема Re: Сирни заговезнинови [re: vida1929]  
Автор aiumi ()
Публикувано10.03.19 19:58



Интересно, че и мойто свеки ми се обади днес,
аз тъкмо бях излязла за сутрешната си разходка,
и още не бях си гледала фейса, та не знаех какъв ден е...и си побъбрихме общи приказки и туйто.
Може да е имала предвид нещо женицата, ама аз като не загрях, и нищо :)))



Тема Re: Сирни заговезнинови [re: dama spatia]  
Автор vida1929 ()
Публикувано10.03.19 20:52



Аз знам защо ме търси. Иска да я гледам. Другият й син, на когото даде апартамента с условие за гледане и право да живее в една стаичка, я изгони. Иска да дойде при мен да я гледам. Ми на какво основание да гледам напълно чужда жена?

Иска да си стовари проблемите на моята глава. Не, благодаря. Аз си имам достатъчно проблеми.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.