Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:42 13.05.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Експертна комисия за издаване на жълти книжкинови [re: vida1929-129539]  
Автор rien ne va plus ()
Публикувано07.02.19 18:31



Ще потърся и когато ми остане време ще ги прегледам.



Тема Re: Експертна комисия за издаване на жълти книжкинови [re: blue jewel]  
Автор rien ne va plus ()
Публикувано07.02.19 18:32



Това едно на ръка, но другите все по-масово са достатъчно ориентирани да раждат, за да получават помощи за децата си и с това се издържат.

Не знам в домовете какво има. Все си мисля, че трябва да има и българчета.
Може би са по-малко и е по-трудно да се доредиш до българче.



Тема Re: Експертна комисия за издаване на жълти книжкинови [re: vida1929-129539]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано07.02.19 18:39



Госпожа, не си ги пиша наизуст.
Споменах някъде, че неотдавна се видях със съученичка и приятелка, която от няколко години започнала работа като учителка в едно от най-големите и преди години най-богатите добруджански села. Преподава на 5 до 11 клас. Всичките и ученици, до едно, са циганчета. В селото шепа българи, малко възрастни хора и останалото е от етноса. Съученичката ми не е расист, с 2 висши и много добър педагог, цял живот е работила с деца в областния град по друга линия, но закрили щата и започнала като учителка за стаж до пенсия. Непрекъснато им организира разни извънкласни програми, подготвя ги за олимпиади - от 20-30 в клас поне едно-две се отнасяли по-сериозно към образованието.

За тези няколко години добре е опознала като манталитет и питомците си, и родителите им. Няколко часа ми разказва истории от учителстването си. Исках да знам как образован човек, работещ "на терен" сред етноса вижда нещата - сегашното състояние и бъдещи прогнози. Те се делят на няколко клана или групи, нейните питомци били от най-изостаналата група, забравих как им викаха. Ми никак не са добре нещата с тях. Отървана, направо никаква държавна политика, за образователната система "парите следват ученика", да не отварям дума, никаква власт нищо не прави и не и пука, ухажват ги с по 50 лева на избирател да си купуват гласове. И интеграцията им е стопяващ се в далечината мираж.

Смятай, щом от момичетата, които на 15-16 напускат училище, защото ги женят по традиция с "купуване" на булката, най-скъпи и търсени били онези с увреждания и доживотна пенсия за инвалидност - щото осигурени с доход от държавата - за какво мислене и манталитет иде реч. Училището от друга страна: не гледат с добро око на учители, дори направо им забраняват да пишат отсъствия - за да не си изгубят ония детските надбавки, забраняват им да пишат двойки и да ги оставят на поправителни. Неграмотно, бъкел не знае - оценка 3, да минава нагоре. С аргумента: ако останем без ученици, ще си изгубим работните места. И в 10-12 клас масово неграмотни, някои дори не могат да пишат. Поминъкът им - надничари в селското стопанство през лятото, през другото време поркат, крадат, избиват се, изнасилват се и правят деца.

Русенските цигани сигурно не са по-убави от гореописаните. И на фона на тази прелестна картинка редовият нашенец слага и детето на Розмари поради външни физически белези в кюпа. Ужасно е за детето и майка му, но хората вече реагират автоматично и първосигнално. И както е тръгнало, благодарение на великите ни политици, нещата ще загрубяват все повече.



Тема Re: Експертна комисия за издаване на жълти книжкинови [re: rien ne va plus]  
Автор blue jewel ()
Публикувано07.02.19 18:47



То и аз не съм запозната от първа ръка, но явно е нещо такова.



Тема Re: Експертна комисия за издаване на жълти книжкинови [re: lipari]  
Автор aiumi ()
Публикувано07.02.19 18:49



Всичко това е така, ама нали само българи сме на власт и ние определяме правилата, защо изведнъж циганите са ни виновни? Кой създаде тези правила? Кой определя кое как да е в държавата?

А най-лошто е, че никой не протестира срещу правилата, а си го изкарват на едно невинно дете, че по-лесно. Еми гнусно е. И на булгаристанците мисленето ни е пълен боклук.



Тема Re: Експертна комисия за издаване на жълти книжкинови [re: rien ne va plus]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано07.02.19 18:53



Толкова ли свършиха българчетата, че тръгна циганче да отглеждаш?

Доста е трудничко да се осинови бяло дете. Гадно да се говори така, но са най-търсената "стока". За осиновяване на циганче процедурата е лесна и бърза.
Туй го знам покрай едни бездетни познати, семейство, което с години драпа за българско дете. Те си имаха предубеждение към етноса и се бяха амбицирали да си чакат. Накрая не знам какви осиновиха, двечки наведнъж, братче и сестриче.



Тема Re: Експертна комисия за издаване на жълти книжкинови [re: aiumi]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано07.02.19 18:57



Кой създаде тези правила? Кой определя кое как да е в държавата?

познай.



аз пък да питам, защо по тошово време този зловещ етнически проблем не съществуваше?



Тема Re: Експертна комисия за издаване на жълти книжкинови [re: lipari]  
Автор vida1929-129539 ()
Публикувано07.02.19 18:58



И на фона на тази прелестна картинка редовият нашенец слага и детето на Розмари поради външни физически белези в кюпа.

Да, това е ромската стигма.



Тема Re: Експертна комисия за издаване на жълти книжкинови [re: lipari]  
Автор vida1929-129539 ()
Публикувано07.02.19 19:07



И тогава съществуваше цигански проблем, но не беше толкова зловещ.
Имаше уравниловка, нямаше бедни и богати,сега се появи огромна пропаст между бедни и богати и циганите от бедни се оказаха много бедни, чак на дъното.
Намираха им работа.
Имаше крими информационно затъмнение. Убийства и изнасилвания не се преекспонираха както сега в печата, нямаше интернет където сулю и пулю да изпада в антицигански екстаз.
И много други ....



Тема Re: Експертна комисия за издаване на жълти книжкинови [re: lipari]  
Автор expat ()
Публикувано07.02.19 19:13



Битието определя съзнанието.

И има една поговорка за циганите - отпуснеш ли ги - гъз искат, притиснеш ли ги - гъз дават. Извинявам се, че се закачам за твоето мнение, ама е последно и нема да се връщам назад.

В една от фирмите ми имаше двама братя цигани. Бяха образец за хигиена, чисти, спретнати, ухаеха на сапун и парфюм. Не живееха в гето, а в нормален квартал. Единият веднъж поиска аванс, да си плати тока, защото "ще го е срам от съседите, ако дойдат от енергото и ми изключат тока". Единият от двамата имаше дъщеря. Като беше 8 клас, бяха отишли други цигани да я търсят за булка. Стрелял ги е с ловната пушка от терасата, да ги прогони и викнал полиция. След това тя завърши медицина и работи като лекарка някъде. Не знам дали говорят цигански (никога не съм ги чул дори помежду си да говорят), но българският им е правилен.

Когато има правила, които се спазват, има санкции за неспазването им и има какво да се губи нещата изглеждат различно.

Та детето на Розмари е с по-тъмен цвят на кожата. И от нея зависи да я направи добър и отговорен човек. Мисля, че ще се справи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.