Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:28 05.10.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Спомени от бъдещетонови  
Автор azazel.ehnaton@abv.bg (член)
Публикувано04.02.17 11:00



Джейми се събуди тази сутрин с прекрасно настроение.Цяла година чакаше този ден и вече нямаше търпение.Днес десети май три хиляди и седемнайста година беше нейния рожден ден и тя навършваше шестнайсет години.Нямаше търпение да разбере какъв подарък са и приготвили родителите и тайно се надяваше да бъде това, което получаваха повечето деца когато навършат тази възраст.Докато се обличаше, чу в ухото си гласа на нейния приятел Майкъл::
-Честит Рожден ден Джейми!
-Майкъл чакай малко! Искам да те видя!
Тя прекара пръст през клепачите си и имплантите в ретината се активираха и прожектираха изображението на нейния приятел.Виждаше го така сякаш са в една стая.
-Ще ходим ли в планината днес?-попита тя и сърцето и биеше радостно.
-Разбира се! Приготвяй се по бързо и идвай! Ще те чакам на телепортационната станция на нашата уица.
-Добре идвам!-отговори тя и тръгна да слиза по стълбите към кухнята от където се чуваха гласовете на родителите и.
Майка и приготвяше закуска и щом я видя се усмихна и каза:
-Добро утро Джейми! И честит Рожден ден! Тъкмо на време идваш закуската е готова!
-Добро утро мамо!-отговори тя и се заоглежда да види къде беше отишъл баща и.
Докато сядаше на масата баща и се появи от другата стая с голяма кутия в ръце.
-Честит Рожден ден Джейми!-каза той и сложи подаръка на масата-Днес ставаш на шестнайсет, можеш ли да познаеш какво е това?
За миг сякаш сърцето и престана да бие.
-Отвори го!-каза баща и весело и се загледа как тя скочи радостно и започна да разопакова подаръка.
-Антигравитационни обувки!!!-извика радостно тя и се хвърли на врата на баща си.
-Сядай сега да закусваш, а после ще ти обясня как работят-каза баща и докато Джейми не можеше да откъсне поглед от обувките.
Докато закусваха и говореха за обувките, майка и каза:
-Днес се чух с баба ти.Иска пак да отидеш при нея през лятната ваканция.
-Не искам- намръщи се Джейми
-Защо?
-Защото всичките ми приятели са тук на Земята. На Марс не познавам никого.Миналата година като ходих, знаеш ли колко скучно беше? И да слушам
на баба глупостите!
-Всичките ти приятели или защото Майкъл е тук?- намеси се баща и и погледна закачливо.
Джейми усети че се изчервява и каза:
-Не е само заради него!
-Добре, иди тогава само днес да те види баба ти за рожденния ден и утре си ела!-каза майка и.
-Така може-каза Джейми докато привършваше набързо закуската.
-Къде ще ходиш сега?-попита я баща и като видя как тя набързо се приготвяше да излиза.
-Ще се поразходим малко с Майкъл-каза тя като слагаше подаръка си в раницата.
-И внимавайте да не направите някоя беля!-каза баща и като посочи към раницата.
-Споко!- махна тя с ръка, метна раницата на гръб и излезе.
Когато стигна до телепортационната станция на улицата, видя че нямаше много хора които да чакат и въздъхна облекчено.Влезе вътре и се насочи към една от кабините.Вратите се отвориха автоматично когато наближи кабината и тя влезе.Докато вратите се затваряха тя набра кода на станцията на улицата на Майкъл и зачака.След няколко секунди вратите се отвориха отново и тя излезе. Беше на хиляда километра от дома си.
Навън на улицата видя своя приятел и му махна с ръка:
-Забавих ли се много?-попита тя докато вървеше към него.
-Вече си мислех пак да ти се обадя.Получи ли мечтания подарък?-попита Майкъл
-Да-каза тя като посочи раницата
-Тогава да вървим по-бързо докато е хубаво времето!
Двамата тръгнаха към планината и когато наближиха подножието Майкъл каза:
-Смени дрехите, защото като започнем да се изкачваме ще ти стане много топло
-Добре.Какъв цвят да ги направя?
-Някакъв по светъл за да не привлича слънцето
Джейми стисна яката на якето и видя как цвета започна бавно да избледнява и ръкавите де се скъсяват.
След няколко секунди тъмно-синьото яке се превърна в бежево елече.
-Този цвят харесва ли ти или да го сменя?-попита тя
-И така си хубава!- отговори приятелят и и тръгна напред да се изкачва по пътеката.
Изкачваха се повече от час, като от време на време спираха да си почиват.Накрая излезнаха на една поляна и погледнаха към града в подножието.
-Много е красиво!-каза Джейми, като държеше ръката си над очите за да не и блести слънцето
-Казах ли ти?- отвърна Майкъл и започна да рови в раница за да си извади антигравитационните обувки.
-Гледай сега-каза той, като сложи обувките и се усмихна към Джейми.
Само след две секунди, започна да се издига плавно на горе и спря на височина около метър във въздуха.Държеше ръцете си в страни за да пази равновесие.
-Това е максималната височина и не можеш да отидеш нито на горе нито на долу.Можеш само да се плъзгаш
напред-назад или настрани-каза той като се движеше в различни посоки и размахваше ръце за да пази равновесие.
Джейми започна да си обува нейните обувки и когато беше готова той застана над нея и каза:
-Давай включи ги! Аз ще те държа!
Тя включи обувките и бавно започна да се издига на горе.Залитна в едната посока но Майкъл я държеше.
-Много е яко! Сякаш нямам опора отдолу и не мога да си повдигна крака!-каза тя докато се мъчеше да пази равновесие
-Не можеш да си вдигнеш крака а само трябва да се плъзгаш все едно си върху лед!
Джейми започна да се плъзга в различни посоки и ставаше все по-добра.
-Видя ли не е трудно!-каза Майкъл като я остави сама.
След малко той каза:
-Ела след мен да ти покажа нещо!-и тръгна към ръба на поляната.
-Майкъл не отивай там! Опасно е!-каза тя ,но тръгна след него.
Той стигна до ръба и спря.Пред него зееше огромна пропаст.Скалите се спускаха отвесно и се виждаха птици които
гнездяха по скалата.
-Да не си посмял!-му каза Джейми като се приближи зад него.
-И друг път съм го правил.Гледай сега.
Той се плъзна напред и увисна над огромната пропаст.
-Ела! Много е яко!-каза той и протегна ръка към Джейми
-Страх ме е!
-Няма страшно ще те държа.
Джейми събра кураж и се плъзна напред.Майкъл я хвана за ръка и двамата увиснаха над пропастта! Вятърът духаше и тласкаше телата им обратно към
ръба.Стояха така няколко секунди и гледаха света под тях!
-Да се връщаме!-каза Майкъл и тръгна обратно
След като се върнаха над поляната те изключиха обувките и плавно се приземиха.
-Някой ден ще отида до отсрещната скала-каза той и посочи скалите от другия край на пропастта.
-Ти си луд! Търсиш си белята!-каза Джейми и легна на поляната.
Майкъл легна до нея и двамата присвиха очи загледани в небето.Сърцето на Джейми биеше лудо и не можеше да се успокои още от преживяното.Само да разбереше баща и! След малко тя чу гласа на баща си в ухото:
-Джейми добре ли си? Току що лекарят ти се свърза с мен и ми каза, че адреналина в тялото ти рязко е скочил и е стигнал много високи нива!
-Добре съм татко.Просто се уча с новите обувки.
-Ок. И внимавайте да не направите някоя глупост!
Тя се обърна към Майкъл и каза:
-Ти си виновен!
Лежаха така още няколко минути и след като се поуспокоиха тя го попита:
-Знаеш ли вчера в училище какво учехме по история докато теб те нямаше?
-Какво?
-Какво е било битието на хората преди хиляда години.Някъде към две хилядната година.Нямаш си на представа, как са живеели тогава.
-Че това не е ли малко преди третата световна война?
-Да.Малко преди това. Нали помниш, че до преди седмата световна война, Земята е била разделена на територии, които са наричали държави.
Не са живеели заедно както сега.И във всяка държава хората си определяли правилата според които да живеят.Било е някакъв кошмар.Отиваш например в друга държава и се оказва, че там живеят по различен начин.А и не всеки е можел да отива от една държава в друга.
-Дори не мога да си го представя! Нали хората са едни и същи?-недоумяваше Майкъл
-Едни и същи са но защото живеели в разделени територии и се изолират едни от други, някои територии успяват да се развият по-бързо от други и съответно хората които израстват там се развиват по друг начин.Така постепенно действията и мислите на хората от различните територии ставали различни.И най важното различните територии говрели на различни езици.
-Че въобще как са комуникирали помежду си?
-Някои от хората от дадена територия учели езика но хора от друга територия Наричали ги преводачи.Те помагали в общуването между отделните територии
-Ужас!
-А най-интересното е как са се предвижвали по Земята!-продължаваше разпалено Джейми- Учителката ни се опита да го обясни но и на нея не и е много ясно.Имали са някакви метални кутии които се търкаляли по земята и изпускали газове.Хората сядали в тези кутии и ги управлявали с някакъв кръг който държали в ръце и го въртяли на там на където искали да отидат.Освен това, самите кутии бръмчали ужасно а на хората се налагало да стоят с часове в тях за да се предвижат на малко по-голямо разтояние.
-Стига Джейми това не може да е истина! А с какво са се задвижвали тези кутии?-питаше смаено Майкъл
-Доколкото разбрах, задвижвали се като изгаряли някаква течност която добивали от земята.И най-интересното,което каза учителката е,че в онези
времена колкото по лъскава и нова кутия притежавал човек това означавало
че заема по-високо място в обществото.Жените особено, много се привличали от мъже с такива лъскави кутии!
-Егати и примитивните хора!-недоумяваше Майкъл-Добре че не съм живял в онези времена!
-Е стига де! Просто познанията им тогава са били твърде ограничени.А знаеш ли за дрехите им?
Тогава дрехите им не можели да се променят в зависимост от сезона и за всеки сезон имали различни дрехи.Ако например ти стане топло обличаш една дреха а ако ти е студено обличаш друга и затова в къщи си държали по няколко
различни чифта дрехи.А още по-лошо било ако дрехата ти се изцапа.Те не са познавали самопочистващите се дрехи и трябвало да ги поставят в някакъв съд
с вряла вода и някакви химикали.Съда започвал да се върти и така водата извличала мръсотията.
-Ужас! Как ли са смърдяли хората тогава!-погнуси се Майкъл
-А знаеш ли какво са правели жените за да изглеждат хубави?-попита Джейми след малко.
-Какво?
-Мажели лицата и устните си с нещо,от което ставали по-лъскави и по-красиви.
-Че тогава не са ли можели да избират как да изглежда детето им преди да се роди?
-Не.Особено тежко било ако се роди някой с лоши гени и без таланти.
-Стига Джейми не ми се слуша!-каза Майкъл и се изправи.
-Добре няма да ти разказвам повече-каза тя и също се изправи.
Започнаха да прибират антигравитационните обувки в раниците си и Майкъл попита:
-Какво ще правиш днес като се прибереш?
-Трябва да отида на Марс. Баба иска да ме види за рожденният ми ден но утре ще се върна.
-Уф хич не обичам да ходя там.Миналата година ходих при един приятел, той работи вече няколко години там ама не ми харесва.
Тръгнаха да слизат от планината и подобно на хората които са живяли преди хиляда години, Майкъл държеше Джейми за ръка и не осъзнаваше, че чувството
което изпитваше,беше причината за технологиите на които се радваха.



Край



Тема Re: Спомени от бъдещето [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор vida1929 ()
Публикувано04.02.17 11:08



Имаш късмет, че Блъдю не чете дълги постове. Иначе като нищо щеше да ти поиска процент от авторските права





Тема Re: Спомени от бъдещетонови [re: vida1929]  
Автор azazel.ehnaton@abv.bg (член)
Публикувано04.02.17 11:21



Той трябва да е щастлив,че неговите прозрения ще съществуват и след хиляда години!





Тема Re: Спомени от бъдещетонови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано04.02.17 12:35



10/10

Обаче първият вариант на края ми харесваше повече. Иначе уникална фантазия, перфектно разказано, евала!



Тема Re: Спомени от бъдещетонови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор vida1929 ()
Публикувано04.02.17 13:21



Майкъл държеше Джейми за ръка и не осъзнаваше, че чувството
което изпитваше,беше причината за технологиите на които се радваха.

Харесва ми идеята за духовността като двигател на техническия прогрес

, ако такава идея си искал да развиеш. Но дори да не си искал и да остане само като лайтмотив, който отвреме на време присъства в разказа, пак ми харесва.
Не ми харесва да намесваш лошите гени на сещаш се кой, защото това е гротеска, която само ние тука в дира познаваме, и то само при по-задълбочено познаване творчеството на някои хора, сещай се кои
Добре върви разказа ти. Ще се случи ли нещо или само ще си говорят за пералните на 20 век,
което ме подсети,
че и аз имам да пускам перална днес-
свети слънце в Пловдив и ветрец подухва .




Тема Re: Спомени от бъдещетонови [re: vida1929]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано04.02.17 14:59



В отговор на:

[...] Не ми харесва да намесваш лошите гени на сещаш се кой, защото това е гротеска [...]



Абсолютно.

Всъщност сигурно този край не ми харесва точно защото е някак прекалено откъснат от останалата част на разказа. Наистина трябваше да се прокара като лайтмотив, ако това е бил замисълът на разказа. Обаче според мен замисълът е по-скоро колко сме примитивни в момента, което е класика.

В София небето е метално сиво, не подухва ветрец, масленият радиатор е включен на 3 (от 6).



Тема Re: Спомени от бъдещетонови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор azazel.ehnaton@abv.bg (член)
Публикувано04.02.17 15:49



Вида,това за лошите гени го написах за да бъзикна Блъди обаче в добрия смисъл на думата а не в лошия.Надявах се да прочете разказа. Не съм мислил за продължение просто идеята ми дойде спонтанно.

Гивъре,смених края защото ми се стори,че завършва много високопарно.Сякаш героя се опитва да се занимава със световните проблеми.А това звучи малко
пресилено от устата на един тийнейджър.

Всъщност наистина идеята беше хем да покажа нашата примитивност, хем да
покажа, че нашите чувства и взаимоотношения си остават същите независимо
от времената в които живеем.И те са основния двигател, който ни движи напред!



Тема Re: Спомени от бъдещетонови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор vida1929 ()
Публикувано04.02.17 17:01



Като казах, че ми харесва темата и идеята за духовността, имах предвид любовта. Любовта е тема, която никога няма да омръзне на читателите, любовта във всичките и аспекти-и в библейския смисъл, и като любов синовна, бащинска и между мъжа и жената. Така че авторът и този път добре се е ориентирал. От темата за труда към темата за любовта. Прости и хубави теми, близки на всеки читател. И просто самата тема е гаранция за читаемост.
На тази добра основа е създал доста занимателно четиво. И ако продължи в този градивен, творчески дух, лично аз му давам гаранции и за успех.
С гените-не искам да давам уклон на автора какво да пише, нито пък на читателя-как да тълкува, но наистина авторът леко изпростява и пада под своето ниво с гротеската за гените. Да не говорим пък, че в едно четиво в жанр научна фантастика, ако това е жанра му, трябва да се внимава да се прокарват наистина научни идеи. А идеята за лошите гени отдавна минава за лош вкус. Дори да сме подражатели на Дарвин в идеята за наследствеността, все пак сме чели нови прогресивни идеи, които повече биха паснали на една съвременна научна фантастика, за каквато дори този разказ да няма претенции, все пак е.
С това казах, каквото казах,и отивам да простирам пране. И ний, домакините четем и сме прогресивни натури





Тема Re: Спомени от бъдещетонови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор vida1929 ()
Публикувано04.02.17 17:11



Едно е какво си написал, друго е кой как ще те разбере. Едно време уж бях добра в това какво е искал да каже авторът, пък ето сега съвсем не съм те разбрала. Така излиза. Но ми беше изключително приятно да те чета , и ще продължавам да чета разказите ти. И не се сърди, че те критикувам- професионално изкривяване на даскалица. Като преглеждах домашните на децата, винаги отдолу в кратко резюме трябваше да напиша нещо. Та и сега така.
Твоят хъс, настървение и желание, с които пишеш са най-важни и аз не искам да те пресеча, а напротив казвам, че ми харесват разказите ти. В поста ми към Гивъра ще прочетеш какво мисля за гените





Тема Re: Спомени от бъдещетонови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано04.02.17 21:36



От малка обичам са чета първо края и след ова избирателно и ако ми хареса чета изцяло.
Като прочетох за ”лошите гени” реших, че за всеки от нас има по нещо.

Не знам, ако ги нямаше лошите гени дали всички няма да бъдем много еднотипни и все пак е хубаво хората да могат да се преборят с някои от лошите гени. Дали е така?!

”Понякога плащаме най-скъпо за безплатните неща.\"Алберт Айнщайн



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.