Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:21 13.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема По каква причина бихте си сменили работата?  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано01.07.14 18:12



Става въпрос да потърсите ново работно място/ да си смените работодателя/, а не да си сменяте и професията непременно. И визирам преди всичко хора в разцвета или малко преди, но не и съвсем в начало на кариерата си.

И разбира се - по презумпция изключвам фактора заплащане и материалната страна.

Какво в атмосферата, климата, отношенията, т.н. продесионална етика в т.ч. с клиентите и доставчиците си не бихте понесли?

А при какви обстоятелства бихте си тръгнали, ако знаете, че няма да Ви е лесно в намирането на нова работа с подходящо заплащане?

Започването на собствен бизнес е добра причина, но в момента не ми е толкова интересно.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор FilerO99 (ПУТЛЕРИСТ)
Публикувано01.07.14 18:35



Работя при толкова добри условия че шансовете да го направя са направо нулеви. Все пак ако ми се изтьрсят над 100 000$ може би ще напусна.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: FilerO99]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано01.07.14 18:39



Това са джобни! Според мен не си струва.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор FilerO99 (ПУТЛЕРИСТ)
Публикувано01.07.14 18:41



Е, моята заплата е 400/450 лева и сьс сто бона в зелено мога да си почина примерно за няколко години.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано01.07.14 19:37



А при какви обстоятелства бихте си тръгнали, ако знаете, че няма да Ви е лесно в намирането на нова работа с подходящо заплащане?

На мен здравето ми поддаде, макар да знаех какво ме очаква... все пак дълго чаках, трябваше да го направя преди необратимите /засега/ последици.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор aiumi ()
Публикувано01.07.14 20:27



В отговор на:

А при какви обстоятелства бихте си тръгнали, ако знаете, че няма да Ви е лесно в намирането на нова работа с подходящо заплащане?




при никакви обстоятелства не бих си тръгнала,
без преди това да съм си намерила подходяща работа.



Тема Не се заричай !нови [re: aiumi]  
Автор nbb (весела)
Публикувано01.07.14 20:59







Тема Лъжите,нови [re: Nerv]  
Автор nbb (весела)
Публикувано01.07.14 21:03



лицемерието, постоянното протакане и невършене на работа ме убиват. Точно това ми съсипа здравето и нямах друг избор освен да си тръгна. Платих прекалено висока цена за оставането си дълги години на неподходящото място поради заплатата, която получавах.



Тема Re: Не се заричай !нови [re: nbb]  
Автор aiumi ()
Публикувано01.07.14 21:35



не се заричам, просто ми трябват постоянни доходи
- имаме 2 деца в гимназиална възраст, изплащаме и жилище.

което не означава, че съм готова да се подложа на всичко,
напротив, на децата им трябва жива и здрава майка.

преди няколко месеца си смених работата, след повече от година търсене -
не казвам, че е лесно, но е възможно.



Тема Именнонови [re: aiumi]  
Автор nbb (весела)
Публикувано01.07.14 21:51



Пожелавам ти все да си жива и здрава !





Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано01.07.14 22:06



има хора, които искат да правят вертикална кариера - сиреч да растат като началници - те напускат когато вече няма шанс да растат нагоре в дадена фирма и отиват в по-голяма

има други, които искат да се развиват хоризонтално - да придобиват все повече и повече професионален опит - те биха сменили работата за друга, предлагаща повече възможности за професионално развитие

има трети, които ги интересуват само парите - те биха отишли където им предлагат повече пари

има четвърти, които са запалени по някакво хоби, примерно сърфинг, и са готови да отидат на по-малко заплащане и ниска позиция, но на място където ще могат да карат сърф

има и пети и шести и седми ... и обикновено смяната е поради комбинация от няколко причини



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор osvoboden pich (ей такъв един)
Публикувано01.07.14 22:12



Само ако фирмата фалира... което се силно съмнявам да стане... Парите не са ми определящи - много ми е важен колектива и изобщо средата на работа - харесат ли ми - защо да гоня Михаля. Заплатата не ми е голяма... всъщност на друго място - примерно по-реномирана примерно рекламна агенция - ще взимам вероятно около 3-4 пъти повече - ама за чий ми е, като сигурно ще ми наруши хармонията и вътрешния баланс.





Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: DarkSide]  
Автор osvoboden pich (ей такъв един)
Публикувано01.07.14 22:13



"има четвърти, които са запалени по някакво хоби, примерно сърфинг, и са готови да отидат на по-малко заплащане и ниска позиция, но на място където ще могат да карат сърф "

E моето е на около 98% същото





Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано01.07.14 22:30



Относно причините, съм на Дарки на мнението обикновено смяната е поради комбинация от няколко причини

А относно при какви обстоятелства бихте си тръгнали, ако знаете, че няма да Ви е лесно в намирането на нова работа с подходящо заплащане?

При "преливане на канчето", силно отегчение и изчерпване, бърн аут, болест, изобщо крайни ситуации, в сравнение, с които страхът от ненамиране на работа с подходящо заплащане е по-нищожен.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано01.07.14 22:43



ти тук си изброил позитивните причини за смяна на работата,
според мен нервака има предвид нещо, което те отвращава до такава степен, че се махаш без дори да ти пука, че нямаш резервен вариант,

според мен, това са неща от сорта: да те карат да лъжеш, да доносничиш, да подвеждаш клиенти, колеги, разни такива противоморални и неетични работи.

щото, като говорим за човек на и над средна възраст,
предполага се, че той вече е реализирал основната част от потенциала си - ако е искал да се издигне - вече се е издигнал, или вече е станал експерт, или вече се е преместил в маями. и т.н. каквото там.



Тема Re: Именнонови [re: nbb]  
Автор aiumi ()
Публикувано01.07.14 22:52



благодаря,
да ти се връща и на теб!





Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: crazymonkey-126377]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано01.07.14 23:15



Нямах ни най малка предства разбираче. Винаги си ми харесвала. (Без връзка с останалата част на темата го казам). Дано се оправят нещата при теб.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: FilerO99]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано01.07.14 23:17



Е, моята заплата е 400/450 лева и сьс сто бона в зелено мога да си почина примерно за няколко години.


Не се подлъгвай. 100 бона в зелено или в каквото и да е са нищо на фона на безметежното щастие. До което разбирам си близо.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: aiumi]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано01.07.14 23:25



рационално и умно. Не винаги е възможно в икономическа криза обаче. Особено без да ти се налага да 'мигрираш...

Наблюденията са ми, че хората са доста инертни обаче.

Без връзка с твоя случай. В никакъв случай не правя каквото и да е сравнение. Но с връзка с темата и с човешката психика...

Ето какво често си спомням от култовата "Да имаш или да бъдеш":

Третото обяснение на притъпения ни инстинкт за самосъхранение е свързано с промените, които трябва да настъпят в начина на живот Те са толкова драстични, че хората предпочитат да живеят под угрозата на една бъдеща катастрофа, вместо да правят жертви в момента. Описаните от Артур Кьоетлер преживявания по време на Гражданската война в Испания са красноречив пример за тази широко разпространена нагласа. Кьоетлер пребивавал в комфортна вила на свой приятел, когато се разбрало, че войските на Франко настъпват Нямало съмнение, че ще превземат вилата още през нощта и по всяка вероятност ще го разстрелят Той можел да се спаси, като избяга, но нощта била студена и дъждовна, а къщата — топла и уютна, така че останал. Седмици по-късно той като по чудо бил спасен от плен благодарение усилията на приятелски настроени журналисти. Подобно поведение се забелязва и при хора, рискуващи да умрат, но да не се подложат на медицински преглед, при който могат да им открият опасно заболяване, изискващо сложна хирургическа намеса.

Редактирано от Nerv на 01.07.14 23:56.



Тема Re: Лъжите,нови [re: nbb]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано01.07.14 23:29



Добре си направил(а). А на новото място нямаше ли ги тези същите мръсници: лицемерието, постоянното протакане и невършене на работа?

Защото аз си мисля, че работодателите (в Бай Ганско поне) си приличат с политиците: и едните и другите: с х#й да ги сочиш; с масур да ги целуваш...



Тема Re: Не се заричай !нови [re: aiumi]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано01.07.14 23:32



Акаши,

А така не прецака ли стария си работодател? Или той знаеше, че си търсиш нещо по добро? (Не вярвам, трябва да си много наивна да си признаеш такова нещо.)



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: DarkSide]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано01.07.14 23:44



О.К. повече от една причина. Дума няма - то сигурно и да си потърсиш ново момиче пак е така. И все пак ...

Аз по-скоро съм привърженик на термина "Кауза Проксима". Ако перифразираме поетичната сентенция на Тома Аквино - "Ubi amor, ibi oculus" или в буквален превод, "където има любов, там има очи", а в по свободен "еби-учи; еби-учи, все нананебано, все не научено остав" (1) - Винаги има нещо, което е първопричина. Причината на причините. А другото е по-скоро комбинация от фактори. Дразнителите не са причини. Няма ли любов - всичко у другия може да те ядосва...

(1) Преводът само на пръв поглед е пиянска простотия. Всъщност е много точен. Любовта остава там където хората никога не си омръзват и все се изучават и се учат и да научават по нещо ново. А жаждата за библейско познание остава.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: osvoboden pich]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано01.07.14 23:46



А ако знаеш че най вероятно ще фалира до три месеца или по-рано, освен, ако не стане чудо и имаш възможност да стоиш до последно, като капитан в протаранения Титаник? Ще останеш ли на мостика и колко най-много?



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Ekna]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано01.07.14 23:52



За другото бих се съгласил. Зависи от степента разбира е, но

силно отегчение и изчерпване, не е крайна ситуация. А ако го мислиш така, занчи си си надделяла на масрафа (т.е. в случая ти е широко около врата.)

Така си мисля аз. Не може да си позволиш лукса работата ти да ти е интересна винаги. Понякога работим с нржелание и рутина. Всъщност професионалиста не влага жар и чувства. В общия случай.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: aiumi]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано01.07.14 23:55



според мен нервака има предвид нещо, което те отвращава до такава степен, че се махаш без дори да ти пука, че нямаш резервен вариант,

Да имам пред вид и това. Бях така по нова година, но имах поет ангажимент за нещо което трябваше да свърша до 20 феврруари и си мислех, че няма да е етично да зарежа боса, вампир какъвто си е без да си довърша. После ми мина.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор jjewel ()
Публикувано02.07.14 00:57



По принцип изпитвам страх от всякаква промяна

, затова сменям работата само в краен случай. Сменяла съм един път, и то защото в предишната фирма нямаше развитие, бях на много ниска позиция, да не говорим за смешното заплащане и за това, че работих без договор 7 месеца.
Сега трудно бих се навила. Може би, ако придобия смелост някой ден и желание за нещо ново, за нов тип задачи, за по-голямо развитие. Или ако ми се отвори някаква възможност, препоръчат ми нещо по-добро. Тук малко ме задушават, в смисъл че оставам в сянка на други колеги, които са по-амбициозни и общо взето стоя на едно място... но си казвам, че не е болка за умиране, поне засега...

За да си тръгна без да съм намерила нова работа трябва да имам изключително важна причина. В момента дори не мога да измисля каква може да бъде.



Тема Ощенови [re: Nerv]  
Автор nbb (весела)
Публикувано02.07.14 07:31



не съм започнала нова работа, тъй като не съм готова за такива предизвикателства.





Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор osvoboden pich (ей такъв един)
Публикувано02.07.14 07:46



Виж сега - брат ми и снаха ми са управители - имам съвсем пряко наблюдение върху нещата а пък сме и съвсем малък, сплотен и професионален екип, който работи като добре смазана немска машина...



Управлението на ББ ни повлия доста сериозно - все пак оцеляхме, макар че много печатници фалираха - абе ние се държим доста добре. Изобщо не се страхувам за бъдещето - утрето ще се погрижи за утре

Но да предположим, че фирмата тръгва към затваряне - ще стоя до последно, дори и без заплата - това щот съм идеалист... а и работя с близки хора... а пък и финансите не са ми никакъв проблем. Винаги мога да си намеря друга работа - аз съм на 46, но работя любимата си работа от 87 г. и смея да твърдя, че съм завършен специалист - мога да правя всичко в предпечата - ама абсолютно всичко - бързо и професионално - естествено не съм художник, естествено има и по-добри от мен - минало ми е времето на сравняването ми с другите (винаги има по-горе и по-долу от мен - и това е проиграно - абсолютно безсмислено начинание за мен) - държа на спокойния си живот.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: jjewel]  
Автор Rosemary (параабсолютна)
Публикувано02.07.14 08:29



И аз така.

Притежанието на нещо е нищо и загуба на време.


Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: jjewel]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано02.07.14 08:56



Благодаря за отговора и успех! Заслужаваш да си по-уверена и удовлетворена някак си от самата себе си. Трябва ти малко повече агресия ли, нерв ли. Не знам точно.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор repose (СъН)
Публикувано02.07.14 09:13



няма работа, в която да не възникват напрежения и пречки..,
ако работиш за някого/държава, собственик и пр./ все някога няма да съвпадат концепциите, все някога ще се налага да работиш повече отколкото мислиш, че ти се плаща, ще има хора, които да мислиш, че саботират работата с мързел, накадърност, интриги и т.н.
ако работиш за себе си- също, или клиенти ще са капризни, недоверчиви и незнаещи какво искат, доставчик ще те подведе, материали ще са лоши, ти няма да си в кондиция
така че според мен това не могат да бъдат причини за смяна на работата

за мен единствено важно е, това което правя да ми е интересно и да ми харесва, да го правя максимално добре за собствено удовлетворение/да имам знанията и възможностите да го върша/, и за това да получавам толкова, че да мога да задоволявам скромните си нужди..,
ако това липсва навярно ще помисля да потърся някакво ново поприще

Сън ли на разсънване сънувам?
Нов ли е наистина светът?;-)



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор DarkSideМодератор ()
Публикувано02.07.14 09:32



в моя случай, аз за малко не напуснах работа поради идеята че не съм достатъчно добър за работата си - психотерапията ми помогна да осъзная че всъщност тази идея няма нищо с работата ми, тя се е появила много преди да започна работа и ми пречи навсякъде, във всички области на живота ми ... тази тъпа мисъл все още ми се появява чат - пат - все пак всичките ми колеги са свръхвисококвалифицирани, подбрани от цял свят специалисти и понякога си казвам абе аз какво правя сред тези гении тука, барабар Петко с мъжете ... обаче сега си казвам , че това е само една мисъл, негативна и не отговаряща на действителността, защото реалността е че аз съм един от най-старите в тази фирма и че много от "гениите" не можаха да се задържат в колектива и напуснаха или бяха уволнени за слаби резултати, докато аз все още съм тук, върша си работата и началството е доволно от мене - и аз реално съм много доволен от работата си, ако я бях напуснал сега сто процента щях да се тюхкам и тръшкам каква златна работа съм изоставил



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано02.07.14 10:16



Да, Понякога работим с нржелание и рутина... поне за ивестно време....

Но лично аз, до сега, на всеки около 7 години съм сменяла работа/позиция именно по тази причина. Усещах ли, че се задушавам започвах да се оглеждам за нещо ново. До един момент най-вече по хоризонтала, после по вертикала, защото осъзнах, че "камъкът си тежи на мястото".

Никога, до сега, не съм оставала без работа. Първо намирах новата и след това напусках. Но в интерес на истината бях и в такава възраст, щото не бях уморена от смените. До един момент не знаех, че почти във всеки по-голям колектив има поне един интригант, поне един смешко, поне един злобар и т.н. характери.; че има трудно изпълними таргети и десетки шефове



Сега съм на друг етап, както и да е.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: repose]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано02.07.14 10:22



няма работа, в която да не възникват напрежения и пречки..,

Да! Къде повече, къде по-малко.

за мен единствено важно е, това което правя да ми е интересно и да ми харесва, да го правя максимално добре за собствено удовлетворение/да имам знанията и възможностите да го върша/, и за това да получавам толкова, че да мога да задоволявам скромните си нужди..,

Да, важно е. Но малко хора са намерили това нещо, което да прави всички тези неща за тях възможни... причини най-различни от характер и настройка, през страх и мързел, до случайност и късмет.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Ekna]  
Автор Rosemary (параабсолютна)
Публикувано02.07.14 10:41



Ти чела ли си "Вероника решава да умре" от любимия на всички манекенки Куельо?
Ако не, препоръчвам ти я. Мисля, че няма да останеш разочарована от книгата

.

P.S. Има връзка с темата за смяна на работата.

Притежанието на нещо е нищо и загуба на време.

Редактирано от Rosemary на 02.07.14 10:43.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор jjewel ()
Публикувано02.07.14 10:45



Мда, трябва... ама съм страхлива и даже нещо да ме дразни, не смея да кажа нищо, макар че ни насърчават уж да споделяме какво не ни харесва. А агресията си я пазя в себе си, или си споделяме с някой колега в сходно положение, но това не променя нищо. Такива неща, иначе много добре виждам какво се харесва на шефовете и как трябва да се действа, но не ми е в кръвта.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Rosemary]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано02.07.14 11:21



Да, чела съм я преди години, но не я помня много... помня, че не ми допадна, защото точно преди това бях изчела Алхимика и имах други очаквания.

Имам я, всъщност даже. Може да си я припомня, сега с други очи.

Имаш в предвид, че страхът от смъртта може да мотивира?



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Ekna]  
Автор Rosemary (параабсолютна)
Публикувано02.07.14 11:28



Не

. Не е за това книгата. Есенцията, поне за мен, не беше сюжетната линия на Вероника - 25 годишна, а тази на една по-възрастна жена, към 40-45, която също като нея беше в психиатричната клиника.

Притежанието на нещо е нищо и загуба на време.

Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Rosemary]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано02.07.14 11:32



Оо, това въобще не го помня

Или не е трябвало да я чета в онзи момент. Ще повтарям упражнението



Тема Благодарянови [re: Nerv]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано02.07.14 12:30



ти, активно работя по въпроса да се оправят.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано02.07.14 12:31



100 бона в зелено или в каквото и да е са нищо на фона на безметежното щастие.

Ами ако само толкова те делят от безметежното щастие?



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано02.07.14 12:36



и си мислех, че няма да е етично да зарежа боса, вампир какъвто си е без да си довърша

Виждам, че не съм единственият идиот, който е лоялен и на пълни изроди заради самата лоялност, а не че го заслужават.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: jjewel]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано02.07.14 12:43



По принцип изпитвам страх от всякаква промяна , затова сменям работата само в краен случай.

Аз не се страхувам от всякаква промяна, но от сменяне на работа - много.

Това за мен е огромен стрес, винаги съм завиждала на хора, които са работили по 20 и кусур години на едно място. За 25 години смених ... чакай да не излъжа ... седем работни места - три фирми фалираха, в една бях наета за определена работа и срок, в петата се подиграваха с мен със заплата, вменяване на все нови и нови задължения, без това да се отразява по никакъв начин на фиша ми, отидох за двойно повече пари в следващата и се махнах малко преди да гушна букетя, в седмата пък се смениха седем министъра

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: jjewel]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано02.07.14 12:48



макар че ни насърчават уж да споделяме какво не ни харесва

О-о, не се връзвай на такива неща! При нас правеха непрекъснато анонимни анкети, ама уж анонимни и после ... ела ми, ела, къпан /и наивен/ гъз!

Гъзът не беше моят, де, чак толкоз наивна не съм, аз си ходех там с по 16 тенекийки, ковнати на него.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Редактирано от crazymonkey-126377 на 02.07.14 12:49.



Тема По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: crazymonkey-126377]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано02.07.14 14:19



О-о, не се връзвай на такива неща!

Да така е.

На времето като кандидатсвахме във Военните училишща имаше (освен цял ден ПФИ - психо-физиологически изследвания) и едни дълги с хиляди въпроси тестове.

Там например имаше въпроси от рода на:
- ако можете да пренесете наркотици и знаете, че няма да ви хванат, бихте ли го направили;
- Обичате ли майка си?
- Лъгали ли сте?


(На последния трябва да се отговори с да - иначе ще разберат,че не може да Ви се вярва. Няма човек на този свят дето не е лъгал.

Изобщо споделянето на каквото и да е е деликатно нещо.

+++

Станах недоверчив от 9-ти клас някъде. Историята ми бе любим предмет. Точно тогава почнахме да учим някакви тъпотии за СССР. Конгреси, решения, стахановци и стакановци, НЕП (елекрификация + съветска власт = комунизъм и т.н.). Естествено за чистките, дори името на Лев Давидович (Троцки) примерно, камо ли на последвалите - нито се споменаваше нещо, нито дори можеше да си помисли човек да спомене по онези времена. Та пълна скука. И пусна даскалицата едно тестче анонимно. Писах, че тези събития са ми безинтересни. Което в последствие се оказа, че е нездрава мисъл. Не ме пратиха в Белене. По онези времена не се правеше така. Но истемата работеше по-рафинирано и ми дадоха възможност да си направя изводите колко може да струва искренността пред някой, който хитро иска да си послужи именно с нея. Твоята искренност.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор rumen77 ()
Публикувано02.07.14 19:46



Ако хората около мен започнат да се държат гадно. Случвало ми се е. Натрупвах, нервирах се. Първо като ми скачат по нервите се чувствам подтиснат, после започвам да се боря с тая подтиснатост. Спорт и на моменти редуване с алкохол, но това все още е насочено навътре. После се променям и започвам доста агресивно да се защитавам. И това ако не повлияе, имаше и такъв случай с един крайно неосъзнат егоцентричен дебил, така избухнах, че му промених мнението за мен завинаги. След година отново започнаха да го викат отвреме навреме в работата,нещо поддръжка на машините, но все едно, че е различен човек.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор osvoboden pich (ей такъв един)
Публикувано02.07.14 20:15



" Няма човек на този свят дето не е лъгал."

Абсолютно вярно. Просто човек на моменти се чувства слаб и ако някой го притисне по особен начин естествено че ще лъже... то си е човещина...



Тема Re: Не се заричай !нови [re: Nerv]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.07.14 20:25



В отговор на:

А така не прецака ли стария си работодател?




много екзотична употреба на "прецаквам" в този контекст

законодателят е определил едномесечен срок за предизвестие при едностранно прекратяване на трудово-правни взаимоотношения, независимо от коя страна.

при положение, че този срок е спазен, не разбирам защо е нужно да се вкарваме в пернишки драми и турски сериали.

а ако мен ме бяха уволнили с едномесечно предизвестие, нямаше ли да са ме "прецакали"? аз поне досега не съм виждала работодател, който търпи служител и му плаща редовно и обилно заплати, щото е добър човек и не иска да го прецака по тоз начин.

и ако бях уведомила работодателя си преди една година, че търся работа, без да знам дали въобще ще се появи подходяща възможност, пък и че ще ме предпочетат мен, как си представяш, че щяха да се развият нещата? той щеше да си намери човек, който да чака неопределено време да се освободи мястото ми ли? или ще ме уволни веднага, за да не стои в неизвестност? или най-вероятния вариант - няма да предприема нищо, просто ще се надява да не си намеря работа, но неизменно ще присъства едно напрежение...и кому би било нужно това?....брат'чеде лари, моля те, не ставай смешен.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.07.14 20:31



еми в твоя цитат съвсем точно са описани колегите от бившата ми работа -
виждат, че нещата се сговняват, но им е по-удобно да не правят нищо.

защото то си е стрес - да започнеш нова работа е стресиращо и неудобно.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.07.14 20:37



е, като си поел конкретен ангажимент, и отсрещната страна е изправна, си длъжен да го приключиш,
нема кво да се унасяш в анализи и морални оценки.
но при първото "стъпване накриво" - напр.- неплащане в договорения срок - чао доскив и гуд бай.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано02.07.14 20:41



В момента имам частен бизнес.
Преди съм работила за различни фирми. Сменяла съм работата, ако не ми е комфортно като среда или считам, че не ми плащат достатъчно за това, което правя. Не търпя унижения, не премълчавам, не съм от хората, които робуват на навика. Напускала съм и защото конкурентна фирма ми беше предложила двойно по-високо заплащане. Обикновено бързо си намирах работа. До месец, след напускането. Не мога да стоя без работа ей така просто.





Тема Не се впрягай!нови [re: aiumi]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано02.07.14 21:09



законодателят е определил едномесечен срок за предизвестие при едностранно прекратяване на трудово-правни взаимоотношения, независимо от коя страна.

при положение, че този срок е спазен, не разбирам защо е нужно да се вкарваме в пернишки драми и турски сериали.


Хм...

Не съм голям корифей (преди има няма 100 години съм държал един изпит включващ въпроси и по общо право и имам смътна идея) и ако имам време и сили - ще проверя, но според мен законът позволява и алтернативано договаряне (казваха му диспозитивна норма на това) т.е. може да се разберете и за по кратък срок на предизвестията с работодателя. Не знам защо, но основно си го представих така. Но има и нещо друго.

Ако ти твърдо решиш, че работодателят ти е кофти и не може да го изтраеш, но докато [тайно] не си намериш по - удачна работа, горкичкия го ползваш като резервна гума, за да се дотътриш дотогава и примерно цяла година тайно си търсип работа, а чак щом си намериш подходяща му изтряскаш одма едномесчката, то тогава - дума да няма - леко ще си го надхитрил(а). (ще ми вика че съм бил многословен тя;) Щом не ти харесва глагола претаковал.

По същия начин (както се и случва) работодателят в един момент може да осъзнае, че даден служител не е това, което е очаквал. (Понякога казват било като с някои бракове - докато не се сложат подписите - не знаеш каква стока вземаш.), но вместо да ти даде едномесечното си предизвестие, той започне да се оглежда и ослушва и в един момент - чак като си е намерил подходящ работник с който да те замени ти пуска предизвестието ще е постъпил да кажем не-съвсем-коректно... Така той е имал предимство да си прави по-дълго време плановете.

Иначе да - законно е. Има го в зара И все пак едната страна е надтаковала другата. Както казват лошите хора: Предупреденият е въоръжен.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: aiumi]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано02.07.14 21:12



но при първото "стъпване накриво" - напр.- неплащане в договорения срок - чао доскив и гуд бай.

Това не винаги е приложимо. Има си граници, разбира се, но временни затруднения в плащанията винаги може да настъпят.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Lucky Eva]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано02.07.14 21:18



Това е добре! Но не са много лекомислените (тези които им е леко да мислят) щастливци все пак.

Има не малко хора, при това доста качествени специалисти, които в определен момент могат да останат на сухо или без подходяща за тях работа -без изобщо да са виновни или нерешителни и т.н. Пазарът на труда не винаги е благосклонен. Не зависимо какви са ни желанията.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.07.14 21:46



да, така е,
само едно нещо не разбрах (както обикновено

)

В отговор на:

имах поет ангажимент за нещо което трябваше да свърша до 20 феврруари и си мислех, че няма да е етично да зарежа боса, вампир какъвто си е без да си довърша. После ми мина.




кое ти "мина": спря да си мислиш, че няма да е етично и го заряза, или спря да си мислиш, че е вампир и щастливо и доволно си свърши работата?



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Ekna]  
Автор repose (СъН)
Публикувано02.07.14 21:48



Но малко хора са намерили това нещо, което да прави всички тези неща за тях възможни... причини най-различни от характер и настройка, през страх и мързел, до случайност и късмет.

ами...всеки сигурно е имал някакви мечти, нещо, което му е харесвало да прави или да учи без усилия...никога не съм разбирала тоталния отличник...излиза, че всичко му е интересно и лесно...или еднакво безинтересно
след това обаче идват "приоритетите"... кое е престижно, коя работа е по-добре платена, коя професия е модерна, къде ще се впише "учи мама да не работиш"

та си мисля, че да се гледа на работата само като източник на пари не е най-верния път, за мен мотивацията е - да ми харесва
и тъй като живеем в "интересни времена"

и от 1500 останахме 250 много пъти съм се питала какво бих правила ако остана без работа...
имам няколко идеи, които ми харесват, но за сега стоят в резерв

Сън ли на разсънване сънувам?
Нов ли е наистина светът?;-)



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано02.07.14 21:49



Знам го това. Но, съдбата ми помагаше, не знам защо, може би си вярвах. Сега е голяма стагнация. Добре, че успях да си спретна малък бизнес, защото съм непокорна.



Тема Re: Не се впрягай!нови [re: Nerv]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.07.14 22:01



В отговор на:

според мен законът позволява и алтернативано договаряне (казваха му диспозитивна норма на това) т.е. може да се разберете и за по кратък срок на предизвестията с работодателя.





да, законът позволява и прекратяване "по взаимно съгласие",
което влиза в сила на момента, и не е необходим никакъв срок за предизвестие.
макар че има даден 1-седмичен срок за оформяне на всички нужни документи, който обикновено се използва като срок за предизвестие - демек - карат те да стоиш още 1 седмица, нищо че ангажимента е изцяло техен.

макар че, лично аз намирам нещо извратено в това, да те задължават да стоиш някъде, след като вече явно си напуснал. когато аз съм била в ролята на работодател, съм освобождавала хората в същата секунда, в която заявят желанието си за напускане, също и когато съм решавала да уволня някого - плащала съм му заплатата за месец напред (за срока на предизвестието) + още една за обезщетение и аре.

иначе за "надхитряването" - еми...такъв е живота,
никога не знаеш кой какво ти е приготивил - ни шеф, ни колега, ни съпруг/а, ни приятел, ни никой - гледаш там да си готин и очарователен, и се надяваш на най-доброто, готвейки се за най-лошото.



Тема По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: aiumi]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано02.07.14 23:26



Не съм описал добре случая. Прави впечатление, че за втори път се закачаш с мен по повод на тази - малко или много лична информация.

Не смятам, че мога да обясня по-ясно. Т.н ангажимент беше по-скоро към мен самия. Нямаше да наруша никакво договорно задължение, ако си бях дал предизвестието. Но все пак щеше да е късно за вампира да търси, кой да свърши по приемлив начин точно тази работа. Ясно му казах, обаче че съм до 20-ти. След тази дати се наложи още малко и така имах достатъчно време да броя до 20. Към днешна дата е още по неетично да се махна по други причини. Едната от които е, че поех и работата (временно) на един колега който си тръгна огорчен в тежък момент за фирмата. Не, че не е бил огорчаван в по-леки моменти. Има и други неща, които имат значение в случая. Но не искам да ги споделя.

Така, че си е цяло щастие, че само едно нещо не се разбира. Това е даже необикновено.





Тема Re: Не се впрягай!нови [re: aiumi]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано02.07.14 23:31



никога не знаеш кой какво ти е приготивил
Въпросът е кога да им кажеш ти какво им готвиш и да останеш максимално коректен и защитен едновременно? Баланс, доза и тайминг. Както за всяко нещо.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Lucky Eva]  
Автор specular (пристрастен)
Публикувано02.07.14 23:56



Кажи как се прави малък бизнес в България :)? Като гледам около дома как падат като круши тия новите предприемачи... Половината магазинчета наоколо са празни (говоря за София, и то не далеч от центъра). Не че и те нявам вина... Определено не бих се хванал да правя бизнес насочен към тукашният пазар де... Причините да смениш работат са винаги до болко прагматични. Виж, да напуснеш работа и да правиш нещо сам, това е друго нещо...



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: specular]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано03.07.14 00:32



Определено не бих се хванал да правя бизнес насочен към тукашният пазар де...

Че то пазар има ли у нас?



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: crazymonkey-126377]  
Автор alisalisa-147324 (Лиса)
Публикувано03.07.14 00:53



Определено има. Като се замисля, над 50%, а в по-широк смисъл, над 80% от разходите ми отиват за стоки, храни, услуги българско производство.
Не вярвам живеещите в България масово да пазаруват вносни храни, дрехи, битова химия, стоки за бита, електроуреди, електро и топлинна енергия, чешмяна и минерална вода, фризьори, автомонтьори, медицински, туристически, образователни, културни, медийни, всякакви услуги и прочие ежедневни и ежемесечни харчове от чужбина.

Вътрешен пазар, колкото щеш.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор Church enemy (Faith savior)
Публикувано03.07.14 01:19



Тая тема е табу за мен.
Много имам да изпиша,но не искам.
Много голям грешник сэм,че все още съм на тая работа.
Дано вие да имате повече късмет.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!


Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: specular]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано03.07.14 09:06



Не е нужно да печелиш много, важното е да си независим. Достатъчно е да си изкарваш повече от една заплата, за която работиш при друг. Иначе, лесно няма. Навсякъде се иска тичане и предприемчивост. Наистина, молове, вериги и бутици с чуждестранно участие задушават българския бизнес. И това е вярно. Доколкото мога, пазарувам от малки частни магазини на българи.





Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор aiumi ()
Публикувано03.07.14 19:37



В отговор на:

Прави впечатление, че за втори път се закачаш с мен по повод на тази - малко или много лична информация.




и какво сега, виновна?
извинявай, ако това те е засегнало,
аз съм си любопитко голям,
никога няма да се наситя, и никога няма да спре да ми е интересно да слушам/чета истории за разни такива житейски избори, и кой как постъпва в различни, хм, да ги наречем, комплицирани ситуации, и кое ще надделее накрая.

но никой не е длъжен да ми разказва, разбира се.

В отговор на:

Така, че си е цяло щастие, че само едно нещо не се разбира. Това е даже необикновено.




е, от едно изречение, едно нещо не съм разбрала, колко неща да са?

а за колегата ти, който си е тръгнал огорчен в тежък момент да фирмата, трудно е да се каже отстрани, дали това е вид отмъщение, или просто тогава е узрял за идеята, или някакъв друг фактор се е намесил - негово право е да разполага със себе си както намери за добре. както и собственика разполага с фирмата си и с хората си, според собствените си разбирания.



Тема Re: Не се впрягай!нови [re: Nerv]  
Автор aiumi ()
Публикувано03.07.14 20:04



ако те интересува аз точно как постъпвам -
ами, гледам да съм максимално коректна и лоялна, без да бъркам лоялността с глупост, нали


например, когато ме питат за мнението ми, какво не ми каресва, какво мисля, че трябва да се промени, за да се подобрят нещата,

аз не се ошумолявам кат некои други,
ами си казвам всичко, и не само си казвам - предварително много добре обмислям нещата - все едно, че фирмата е моя, и се чувствам длъжна да дам най-доброто от себе си за общото дело.
имала съм в миналото колебания, как до постъпвам в такива случаи, но ги преодолях - аз съм там и участвам, и съм жив човек и имам мнение.

в същото време, изобщо не съм държала, да се съобразяват с мнението ми - фирмата си е тяхна, техния гъз е заложен. точка.
моята позиция също е декларирана. пак точка.

после

имам си ясно подредени приоритети:
1. моят личен интерес,
2. интересът на работодателя,
3. общественият интерес.

най-добре ми се получават нещата, и най-удовлетворена се чувствам, когато и трите съвпадат. също така съм склонна на компромисни варианти, никога не затварям врати, напр. - не съм спряла да съдействам на бившите си работодатели с каквото мога, поддържаме си взаимоотношенията, и сме си взаимно полезни.
апропо, точно тази фирма я напускам за втори път, вече трябва да са ми свикнали. ама наистина, първия път драмата беше много по-голяма, направо все едно развод преживях...



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: aiumi]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано03.07.14 20:32



Трябва да мине време, за да преценя без емоции. Колегата ми е приятел за когото както се пее в песента "пет години всичко съм делил". Освен това го предложих за промоция преди пет години на длъжността, която сега дублирам. В един момент не бях на ясно, а и до сега не знам към кого ми беше по-голямо дегодуванието... Вампира си е вампир. Той винаги е бил ясен. Както и да е.

ПП

за другото (реакцията си към теб) преекспонирах. Не ми се вързвай и ти

.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Lucky Eva]  
Автор specular (пристрастен)
Публикувано03.07.14 21:40



Естествено... И аз обмислям тоя вариант не защото искам да правя повече пари, а защото искам да съм независим. И ако трябва да се ядосвам на някой, да е на себе си. Това май е една от големите причини някой да тръгне да прави нещо сам. Повечето предпочитат да се ядостват на някой друг... За мен е по-неприятна ситуацията да работя в грешно управлявана фирма и да не мога да направя нищо. Другата голяма причина е колко работа изнасяш. Ако манталитетът ти е да убиваш номера, няма как, трябва да работиш за друг. Иначе да хвърляш усилия да правиш някой друг успешен, докато ти стоиш в сянката на фиксирана заплата... някакси не си струва...



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: alisalisa-147324]  
Автор specular (пристрастен)
Публикувано03.07.14 21:46



Не знам как ги изкара тия 80%... То дрехите от Китай и Турция, плодовете от Гърция... Това че ги купуваш от България, не значи че са от тук :). Аз съм роден в един от бившите големи индустриални центрове на България и мога да ти кажа, че нищо не остана... Живеех до затворени технически училища които вече са обрасли като джунгла...



Тема Катонови [re: alisalisa-147324]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано03.07.14 22:27



казах пазар, имах предвид истински пазарни отношения, реален пазар, диктуван от ... абе всички знаем поне какво е нормален пазар, да не говорим, че ако беше така: над 80% от разходите ми отиват за стоки, храни, услуги българско производство. както си мислиш, че важи и за другите, България да е цъфнала отвред, в добрия смисъл.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Катонови [re: crazymonkey-126377]  
Автор alisalisa-147324 (Лиса)
Публикувано04.07.14 00:23



над 80% от разходите ми отиват за стоки, храни, услуги българско производство. както си мислиш, че важи и за другите, България да е цъфнала отвред, в добрия смисъл.

Ми важи си за средния българин с пълна сила. Не забелязвам съседите и приятелите ми масово и ежедневно да ходят за пазар за ядене и на зъболекар в чужбина.


Ся, не произвеждаме беге самолети, компютри и хайтек продукти, но и не ги пазаруваме всеки ден, за да си осигурим необходимото за оцеляване и здравословен живот.
Ти да не ходиш на нереален пазар за хляб и бельо?



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: specular]  
Автор alisalisa-147324 (Лиса)
Публикувано04.07.14 00:38



То дрехите от Китай и Турция, плодовете от Гърция... Това че ги купуваш от България, не значи че са от тук :)

Не позна. Това, че в България предлагат дрехи от Китай и Турция и плодове от Гърция, не значи, че задължително ги купуваме.


Аз купувам само български храни, с много малко изключения - екзотични, нерастящи в нашенските климатични условия. Турската лека промишленост е добра, но има и качествена българска. Комбайни и редосеялки не купувам, автомобил не се пазарува всеки ден, електроника, електоуреди и компютър - също. Чета книги и гледам новини на български. Ползвам български строителни, ремонтни и за всякакви услуги фирми, лекувам се при български специалисти, ползвам български интернет доставчици, пия българска вода.
Затова, спокойно мога да заявя, че не повече от 20% от всичките ми разходи са за вносни, непроизвеждани в България, стоки. А аз съм потребителската страна на българския пазар - тази, която създава търсенето, за да се изяви предлагането.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: alisalisa-147324]  
Автор osvoboden pich (ей такъв един)
Публикувано04.07.14 05:26



И аз така... Винаги когато има примерно български домати и някакви други от Европа като избор - не само заради здравето ами и предпочинам парите да се въртят у нас... Ако не намеря нищо българско, или пък българското не ми изглежда добре - тогава се ориентирам към съседските - гръцки, турски



Ама то обикновено има



Тема Абенови [re: alisalisa-147324]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано04.07.14 09:43



то и аз така и го правя с пълното съзнание, че така подкрепям българския производител, като не го прави държавата, ама колко хора го правят? Масово народът купува това, което е по-евтино - китайските боклуци - "мушамяни" - аз им викам тъй

обувки, бельо с Тантелки, дето при едно изпиране всичко му се разбридва, трошливи детски играчки, кичозни лампички и изкуствени китки, гръцки и турски кухи домати, пълни с химия вносни ябълки ...
Откак отвориха "ЛаФка", напук си купувам от скапаното, кирливо павилионче, в което висят целогодишно коледни украси и мартеници и ... да не изреждам, но семейството с години се храни от продажба на вестници и списания, а "ЛаФка"-та го изплиска 5 метра зад нея. Купувам си домашно мляко и си го квася, когато мога - и биокашкавал и сирене от познати хора, знам как си гледат животните, мед от познати хора, криви, неевропейски краставици, за които мъжът ми казва на извиняващите се продавачи "Аз ще ги ям, няма да се снимам с тях, я!" и още мога да изреждам. Но не сме представителна извадка и не формираме пазара.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Редактирано от crazymonkey-126377 на 04.07.14 09:45.



Тема Re: Абенови [re: crazymonkey-126377]  
Автор alisalisa-147324 (Лиса)
Публикувано04.07.14 13:48



Аз не страдам от излишен патриотизъм, затова строго подбирам качествен български плод и зеленчук, вместо пластмасов вносен, качествени материи и изработени дрехи и обувки - пълно с беге фирми, произвеждащи на ишлеме "оригинални" европейски марки дрехи и кожи, пък като няма българско, в краен случай има по-скъп внос. Хляб вносен не купувам, нито мръвки, нито сирена!
И, мисля, че моето семейство е представителна извадка на български масов потребител, при положение, че извън консумативите, платими на беге доставчик, харчим, без да се припотим, почти хилядарка месечно за битови нужди. Ми и учебниците и тетрадките на сина ми са български. И фризьорката ми е българска, и бирата, и кръчмата, и кухненските хартиени кърпи даже. Това си е потребление на час по лъжичка, но няколко милиона граждани формират доволно голям вътрешен пазар.
Ко ривете, че нямало такъв! Няма за некачествена, скъпа, неконкурентноспособна стока и услуга. Което важи за всеки национален пазар.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор bzzn (Безсънна)
Публикувано05.07.14 18:46



Веднъж напуснах, защото шефът ме подминаваше като пътен знак без добър ден. А един друг за цял месец така и не се запозна с мен. Напуснах и когато ме забиха с някакви тъпи злословещи лелки. И веднъж когато ме командваха двама, дето помежду си не можеха да се разберат кой точно какво иска. Напрежение и търчане не ме безпокоят. Лошите човешки отношения категорично ми пречат.

Според мен най-важното в подобна ситуация на колебание е дали човекът гони кариера или иска да се чувства добре. В моя речник думата "кариера" не съществува, бих работила всичко само за да съм доволна и добре. Работя на три места едновременно плюс в къщи и ако нещо някъде не ми харесва, мога да напусна моментално без да треперя, че ще остана безработна. За другите хора моят начин е неприятен и рисков, а за мен е перфектен.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: bzzn]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано05.07.14 23:59



Благодаря за мнението. Спред мен - малко изкуствено е противопотавянето на 'кариера' и 'удовлетвореност от работата'.

Освен това си мисл, че влагаш прекалено много негативен смисъл в думата 'кариера'. Да направиш кариера, да растеш кариерно много често е най нормалното нещо, а не кариеризъм на живот и смърт минаващ през телата на хората. В някаква степен цял живот всички ние градим кариера...

Но иначе си права. Отношението е най-важно. И почти винаги рибата се вмирисва от главата. Макар, че в 90 % то (отношението или по-скоро начина по който най чето го изразяваме и получавме) е фалш и етикет.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор bzzn (Безсънна)
Публикувано06.07.14 20:17



За думата съм наистина негативна, защото амбициозните хора са най-склонни да лицемерничат, за да си пазят работата, а в същото време търпят най-много неудобства като правят лични компромиси в името на издигането. Обикновените хора си бачкат, сменят длъжности и съвсем естествено се издигат, печелят повече и са ценени повече, но не наричат постиженията си "кариера". Според мен всеки, който използва тази дума за своето професионално развитие, е готов на жертви, компромиси, лъжи и лоши отношения. Та затова така.





Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: bzzn]  
Автор Church enemy (Faith savior)
Публикувано07.07.14 07:49



Като наближиш 40така,ако още не си..пак ще говорим.
Когато трябва да се изплащат заеми.
Ще видиш и разбереш истинското значение на думата КОМПРОМИС.
Понеже е важно жилището,колата и всичко да се изплаща.
Да върви заплатата,да не секват парите.
Понеже само като ти видят ЕГН-то и си дотам.
Аз след много мисли за рокади,апускане и преквалификация...избрах най-голямото зло за съжаление...компромиса с гадната работа.
Гадна,но сигурна.
Понеже ако се бях хързулнал да тръгна в неизвестното...ни жилище щях да имам днес,ни кола,ни доходи.
Кретам и кътам с болнични,на щядащи режими.
Плащам си члеския внос на профсъюзите,понеже е важно да не ми кажат утре..хайде,дотук беше.
Така поне ако нашите ме изгонят,със съд и профсъюзите ще ме върнат.
Поне в Норвегия не гонят за болнични,било то и чести.
Скапват работниците,плащат си за гяволука.
Няма неплатен обядна тоя свят.
Колкото и да им се иска все да ни таковат във въздуха,ще си плащат.
По един или друг начин.
И на тях бюрото по труда им връща парите за болничните ми,и аз се щадя..всички на далавера.
Е гледам да не прекалявам де...не си мисличе ситуацията ми харесва,понеже е порочен кръг..да такъв е!
Но поне е платен порочен кръгс ясни правила.
Ако има справедливост на този свят всички такива работодатели смачкващи работниците си от чанч и пренапрежение,трябваше да бъдат осъдени те да им плащат доживот пенсиите и болничните на 200процента.
Ама живеем в брутално време.
Като станеш на 40...иди потърси каквато и да е работа по обява!
Да видиш...какво значи мизерабъл история.



Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Church enemy]  
Автор Church enemy (Faith savior)
Публикувано07.07.14 07:54



И особенно,ако си в анти-държава като Норвегия.
В мизантропска социална скандинавска държава,на ухилени олигофрени,незнаещи нищо за географията на света извън скандинавия,но мислещисе за център на вселената.


Сори но са един пълен ташак,лъжлива лъскава реклама за социален стандарт.
Остани извън системата,без работа...пък ще ги видиш,колко социални са,колко дълги са им сроковете за регистрации и изплащане на помощи.
Те един болничен към бюрото по труда им трябва 4-8 седмици време да го регистрират в ерата на технологиите.
Това е умишленно,като те забавят,да се върнещ щеш не щеш болен дори на работа.
Навсякъде им го казвам в очите какви са агресори и с нацистко милосърдие.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Church enemy]  
Автор bzzn (Безсънна)
Публикувано08.07.14 09:29



Все бързаш да реагираш и хич не гледаш кой пише. Това за живота и нервите сме го говорили хиляда пъти и пак не помниш, че сме родени в една и съща година.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Ekna]  
Автор Rosemary (параабсолютна)
Публикувано10.07.14 09:23



Eто едно мнение от ФБ от небеизвестният акаунт HNY - Humans of New York :-). И него ти препоръчвам, профила имам предвид.

"........I got a big fat degree from a very fancy university, and a responsible job at a prestigious employer ... and hated it, and ended up mentally ill. Now I work for myself, spend far too long on Facebook, and don't quite earn enough to keep my head above water, and am WAY HAPPIER than I have been any other time in my life. Don't let anyone judge your choices - especially yourself."

Притежанието на нещо е нищо и загуба на време.


Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Rosemary]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано10.07.14 10:56



Готино! Много близо съм до този етап. Още се изкачвам на горе по стръмнината, но платото е близо



Аз онзи ден, когато си говорехме, не намерих книгата у нас. Може да съм я взимала от някой или съм я дала. Та за по-бързо изгледах филма. Не е същото, но си харесах накрая тази част от писмото на доктора, в която казва, че е излъгал Вероника за здравето й, защото е смятал, че това е най-подходящата терапия за нея. Защото, докато смята, че ще умре, и никой друг още не й е казал, че е напълно здрава, тя ще смята всеки свой ден за чудо.

Във филма не усетих, това, което казваше за есенцията, за по-възрастната дама. Тя си имаше своето място и роля, своя характер и зрелост. Да, изоставила е за дълго професията си. После се върна към нея в кантора с по-бедни клиенти. Само толкова...

Може би в книгата е по-различно, вече взех да се съмнявам, че съм я чела. А може би ти това си имала нужда да видиш като есенция... Или... ако искаш сподели конкретно.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Ekna]  
Автор Rosemary (параабсолютна)
Публикувано10.07.14 13:31



Когато четох книгата, се идентифицирах с Вероника.

Имам обаче навика или свойството след като прочета нещо, то да остане в паметта ми и да го предъвквам дълго и дълго, с години. Правя го автоматично, не осъзнато.

Не съм препрочитала романа от времето, когато излезе, а то вече има сигурно 10-12 години, ако не и повече.

Но периодично ми изплуват различни реплики, ситуации, предъвквам си ги и все повече се оприличавам на контрапункта на Вероника - жената на средна възраст, която поради работа на не това, което наистина й е по сърце, се разболява, попада в психо клиника, а след това започва да продава вестници, от което се чувства щастлива.

А просто и аз преживах това - да разбера, че избора ми на работно място е било израз на суета и почесване на егото, а не истинска потребност. Последствията си ги понесох, не са леки.

За сега сменям перспективата на отношение към ситуацията - работя за парите, защото в момента няма как да рискувам да напусна. Пък и вероятно това отново е защитен механизъм срещу страха да да бъда себе си - оправданието е детето ми. Но по-добре малко, отколкото нищо - смяната на гледната точка вади от заблуди.

Притежанието на нещо е нищо и загуба на време.


Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор vida1929-129539 ()
Публикувано10.07.14 15:30



Бих напуснала, когато вече не мога да издържам на тежката социална несправедливост, на която ставам свидетел в работата си, и неволен участник в трудни морални дилеми, които са ми против съвестта. Когато вече не мога да издържам или ще напусна, или ще полудея.
Работя за 450 лв на месец.



Тема Да,нови [re: vida1929-129539]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.07.14 16:18



чудя ти се как издържаш... Аз получавах няколко пъти по толкова, но не можах да издържа по същите причини, които си посочила. Оказа се, че доста скъпо си платих здравето.





Тема Re: Да,нови [re: nbb]  
Автор vida1929-129539 ()
Публикувано10.07.14 16:44



Когато човек работи за кауза, е съгласен да го прави за малко пари, а дори и без пари. Не знам ти на каква несправедливост си свидетел, но моята реалност понякога е жестока . Тази седмица видях как отнеха децата на семейство роми, защото нямат канализация, видях как взеха бебето от майка, която нямаше къде да живее. Когато мога -помагам , допринасям за справедливостта, не стоя безучастна, пиша доклади и писма, с които протестирам. Аз обаче съм малка брънка от една болна система-системата на социално подпомагане. И от мен нищо не зависи.
Често не мога да спя, не се храня с дни. Също като теб плащам със здравето си.



Тема Знамнови [re: vida1929-129539]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.07.14 17:10



за тази система, защото моя приятелка работеше в агенцията. След като се наложи да си направи две операции и едвам остана жива, сама напусна, за да оцелее. Сега прави горе-долу същото - работи с деца основно с аутизъм срещу 200 лева на месец, тъй като е на 1/2 щат. Почти всеки ден се чуваме с нея, за да може да издържи, защото самата тя се грижи за дете, болно от церебрална парализа и има нужда от тези пари. За съжаление кадърните хора в тази държава са натикани да не кажа къде... То изобщо има ли държава де...





Тема Re: Да,нови [re: vida1929-129539]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано10.07.14 17:21



Харесва ми когато някой има кауза. Но ме боли от почти всяка дума, която си написала. Бих искал да мога да променя всичко това; поне малко да има справедливост справедливост. Или поне да стане така, че достойните хора да получават каквото заслужават. Което си е точно това - една малка справедливост...



Тема Re: Знамнови [re: nbb]  
Автор osvoboden pich (ей такъв един)
Публикувано10.07.14 17:29



"За съжаление кадърните хора в тази държава са натикани да не кажа къде"

Познавам доста кадърни хора и по-голямата част от тях си имат свои фирми и успяват да се справят с предизвикателствата на деня - БЕЗ ДА МРЪНКАТ.

А и аз смятам себе си за кадърен кадър, който си стои на място, което желае и си тежи на на това място. Жертви в това отношение няма - всеки си рисува живота сам и никой не му е крив... Е може да заболи - но точно така смятам. Принципно не признавам жертви на нещо си... всеки е бил на точното място, в точното време в един сложен лабиринт на причинно-следствени връзки - и в дъното зад всичко - винаги стои въпросната "жертва".





Тема Да,нови [re: osvoboden pich]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.07.14 17:35



не се имам за жертва. Сама съм избрала да остана в тази държава и да имам чиста съвест. Това се плаща скъпо. Сега си търся ново място под слънцето и се надявам, че в скоро време ще го намеря.





Тема Re: Да,нови [re: nbb]  
Автор osvoboden pich (ей такъв един)
Публикувано10.07.14 17:43



Когато бях на около 25 подадох документи за зелена карта в САЩ. Имах приятели и съученици в NY в достатъчно количество, които да ми дадат едно рамо в началото... един приятел дето цяло детство сме вилняли а и до самото му заминаване имаше даже и роднина, който живее вече дълги години там... както и да е... Оказа се, че ме одобряват (почти) и така препращахме въпросници и дрън дрън документация и на финалния етап - трябваше още някакви да попълня и си казах - къде съм тръгнал - та тук си ми харесва и се отказах... И до ден днешен не съжалявам изобщо. Пак бих направил този избор и сега.



За добро или лошо - това е моето място тук и сега и изобщо даже не си помислям да го напускам



Тема И аз така,нови [re: osvoboden pich]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.07.14 17:53



но това не означава, че не искам и тук да има поне малко правда както на някои други места по света. И ще продължавам да задавам неудобни въпроси и да си нося последствията от това.





Тема Re: И аз така,нови [re: nbb]  
Автор osvoboden pich (ей такъв един)
Публикувано10.07.14 18:31



Не знам защо търсиш справедливост - при положение че има такава... просто е твърде ВИСША справедливост, за да я разбираме - тъй като ние хората сме устроени винаги да търсим и да правим нещата сложно... често не я съзираме...

Хорската справедливост - лично аз я свеждам до това - око за две, зъб за чене... все ни е малко справедливостта - а тя е точно там и ще ни извади очите, но ние естествено искаме ОЩЕ справедливост... глуповато... Всичко е такова каквото е - какво повече?





Тема Така е,нови [re: osvoboden pich]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.07.14 18:34



но дали си доволен от това, което виждаш около себе си ? Аз не живея сама, а в общество и не мога да бъда щастлива, когато повечето хора около мен страдат. А ти как се чувстваш - щастлив и доволен ли си ?





Тема Re: Така е,нови [re: nbb]  
Автор osvoboden pich (ей такъв един)
Публикувано10.07.14 18:37



Аз съм просто устроен човек и се радвам на дребни нещица... ДА, ДОВОЛЕН СЪМ.

Не си ли си задавала въпроса защо страдат тези хора? Небето ли се е срутило, живота ли е свършил... това ми е толкова чуждо - в настоящия момент - че изобщо не ми се мислят... на който му се страда - да страда... няма лошо.





Тема Хм,нови [re: osvoboden pich]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.07.14 18:40



а защо сънуваш земетресения ? Явно нещо те тормози на подсъзнателно ниво.





Тема Re: Хм,нови [re: nbb]  
Автор osvoboden pich (ей такъв един)
Публикувано10.07.14 18:41



Сигурно... кой го е еня - как дошло - така си отишло. На режим приемане съм





Тема Добре,нови [re: osvoboden pich]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.07.14 18:44



ще те питам след време дали пак ще мислиш така, ако почнеш да сънуваш един и същи сън до безкрай.





Тема Re: Добре,нови [re: nbb]  
Автор osvoboden pich (ей такъв един)
Публикувано10.07.14 18:54



Абе имал съм сън, който се е повтарял периодично... ама не е нищо, за което да скачам до небесата. Ако се случи - имам точните хора на които се доверявам на 101% - бъди сигурна, че ще си разреша проблема.





Тема А аконови [re: osvoboden pich]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.07.14 19:02



нямаше под ръка точните хора, тогава какви щеше да ги плещиш ?





Тема Няколконови [re: nbb]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано10.07.14 19:26



пъти по 450? Искам и аз!

Щото пак се налага да се понася какво ли не, ама и кинти няма.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Редактирано от crazymonkey-126377 на 10.07.14 19:29.



Тема Искайнови [re: crazymonkey-126377]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.07.14 19:37



и ще ти се даде !

На теб ли точно да обяснявам ?
Нима мислиш, че поради друга причина ме обявиха за луда ? Да напусна работно място, за което мечтаят поне 95 % от населението ? Да, но всяко нещо си има цена.



Тема Да,нови [re: nbb]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано10.07.14 19:39



де, но аз казвам "Като ще ме разболяват, барем да ми плащат достатъчно, че да се лекувам." Напълно съм наясно с цената, аз все плащам цените, пък кинти - йок.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: vida1929-129539]  
Автор Church enemy (Faith savior)
Публикувано15.07.14 17:58



Е,,то си е за полудяване.
То и аз едвам ги издържам моите шефове,ама поне е за пари.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!


Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор Church enemy (Faith savior)
Публикувано15.07.14 18:10



Където и да работиш,при когото и да е,си има цената.
И много да взимаш пък и малко,би тряцвало да се държат като човек стеб.
Ако не го правят има два пътя-да се вахнеш и да отидеш при подобен мизерник,било то малко по-добър или по-лош...
Или както аз направих,да останеш и да започнеш тарикатсщи законово да им го връщаш.
С болнични,пинизи със кофти отношение.
Както те с теб,и ти така с тях.
Моите продължават ухилено да се гаврят с нас,ухшлено и аз си гавря с тях.
Всеки 40 ден горе долу съм в болнични за по 2 седмици.
В профсъюзите съм..и нека се пробват.
Тогава ще им стоваря ада на главите им.
Режат в пари и часове...бягам в болнични и това е.
Час отрязан...за ден в болнични им го връщам.
10 часа по малко предния месец ме орязаха,близо 2 седмици ги оставих в най-усилените дни да ме няма.
После ме гледаха като нагълтани с бензин

.
Това е-нищо лично...както ми казаха преди години относно бъркането им в джоба ми,и оразването на часовете шт март до септември с близо 2,3 дни по-малко месечно.
Да сме почвали по-късно,и да сме си тръгвали по-рано..по-къси смени,по-малко пари...
Е по-валко съм там като цяло.
Час за ден отмъщавам.
Пък тека продължават.
И вече 9лизо година 1крона не съм вложил там.
Купувам отвсякъде другаде кепувам,но не и от тях.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Church enemy]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано15.07.14 18:26



има два пътя-да се махнеш и да отидеш при подобен мизерник,било то малко по-добър или по-лош...


Не знам дали мнението ти е било сериозно, но е адски едностранчиво.

Работодатели и 'пролетари', верно са от различни страни на барикадата, но в съвременния свят всеки има много възможности за избор. И не ми изглежда много правилно да си в някакъв екип (, защото въпреки генералната барикада все пак сте в един отбор срещу конкуренцията, без значение Левски, ЦСКА, който и да е и абстрахирайки се от факта, че утре може да смениш екипа, както всеки един наемник.)

Или както аз направих,да да започнеш тарикатски законово да им го връщаш.

Не може да си сериозен. Това може да осмисли живота ти за ден, два, месец, най-много година.



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: Nerv]  
Автор lsrael Thornstein ()
Публикувано17.07.14 18:06



не бих тръгнал ако нямам налице конкретна нова работа .
не мога да деля причините на материални и нематериални защото е практически невъзможно да се направи такова деление тъй като причините са свързани взаимно. Примерно група с лоша бизнес етика би се оправила чрез нов мениджър който да наеме нови работници с по-добра бизнес етика за което трябват пари и т.н.

Та за мен обстоятелствата са:
по висока заплата
некоректни колеги и мениджъри,
нестабилна компания правеща непопулярен продукт



Тема Re: По каква причина бихте си сменили работата?нови [re: lsrael Thornstein]  
Автор Nerv (far far away)
Публикувано17.07.14 22:47



група с лоша бизнес етика би се оправила чрез нов мениджър

С останала част от поста съм повече или по-малко солидарен. Много балансирано и рационално становище всъщност като цяло.

Текстът в синьо е тотално неизпълним в много "дружества", където мениджърът е едноличен или мажоритарен собственик as well.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.