Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:11 24.09.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Малка просба...:)нови  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано18.11.13 11:02



Искам да Ви попитам, понеже тук гледам, някои са по-вещи в психотерапевтичната литература и ползването и. Имам позната, която е в доста сериозно сложно драматично семейно състояние. Прилагам линк към темата, която пуснах в КНР преди месец с излагане на проблема. Там доста клубари се отзоваха ползотворно, за което благодарим!



Та, жената вчера беше при мен и доста и поговорих и карти заради мерака и хвърлих /показа се ситуацията, не беше изненада/. Днес ми се обажда от работата с по-звънко гласче, чувствала се мн. добре, след срещата ни - това пак е нещо:)

Знаем, че излизането от подобни ситуации е процес, но ме помоли ако знам някаква подходяща литература малко за анализ и успокоение. Това е добре, защото има желание да се подпомогне с патеричка някаква и не отрича възможностите за такава.

Жената не е религиозна, съвременна светска натура е на 37г. Не употребява алкохол и медикаменти. В момента само е увеличила цигарите и за 2 месеца е отслабнала видимо доста, има поизмъчен вид. Иначе, млада и хубава. Досега не е имала нужда от подобно духовно обръщане към себе си, харесвала е живота си/ с някои изключения/.

Сега обаче ситуацията я кара да поанализира и възвърне силите си в неприятната ситуация. Иска опора в някаква литература...гледах напоследък там си споделяхте за някакви автори.

Моля, ако имате желание помогнете с информация.

Жената чете отзивите в онази тема, която пуснах, днес ще и кажа да чете и тук. Вчера дори изрази желание и да се регистрира и днес, когато дойде след обяд при мен ще го направим заедно:))...иначе преди не искаше и да чуе за подобно нещо

Пожела да и препоръчам и психоаналитик /но да е ЖЕНА!/ защото искала да иде и да се изприказва и чуе и професионално мнение евентуално.
Казах и че не съм ползвала, но ако някой може на бележки да ми препоръча такъв в Сф, предварително благодарим
!



Тема Да се научинови [re: Lira Emerald]  
Автор nbb (весела)
Публикувано18.11.13 11:08



на безусловна любов, ако това й говори нещо. Пътят до там минава през прошката.





Тема Re: Малка просба...:)нови [re: Lira Emerald]  
Автор eooa (staratanova-eoa)
Публикувано18.11.13 13:00



При преживяване на подобни стресови ситуации, като описаната драматична раздяла, един от най-добрите и резултатни подходи е т.н. "дебрифинг". Той се използва като подход при такива случаи като внезапни и неочаквани събития - смърт, природни бедствия, насилие, раздяла, изоставяне и пр.

Особеното при него е, че е най-добре да се извърши непосредтсвено след травмиращото събитие, като кризисната интервенция (с намеса на специалист) се извършва при възможност в следните интервали - веднага след травмиращото преживяване; до 24ч. и до 78 часа.

Дебрифинг може да се извърши и след указаните срокове, дори след като са изминали години, но се смята, че колкото повече време минава след събитието и психиката е подложена на влиянието на преживения остър стрес и непреработена травма, толкова по-трудно ще е излизането от преживяването, както и ще останат непреработени и капсуловани остатъци от него.

Тъй като е минало повече от времето за дебрифинг, могат да се окажат подходящи редица други психотерапевтични подходи и терапии, като: Рутинната и масово прилагана "когнитивна-поведенческа терапия" с някои нови модификации, каквато е холистичната психотерапия, например; Също масовата позитивна психотерапия; Неорайхианска психотерапия; Психодрама; Краткосрочни терапии, каквито са НЛП и ориентираната към решения психотерапия.

На приятелката ти може да се окажат достатъчни 1-2 консултации или по-продължителна терапия. Така или иначе, моят съвет е, да отиде при избран специалист първо за консултация и после да вземе решение дали ще й са достатъчни 1-2 консултации или по-продължителна терапия.

Моите предложения са:

- клиничен психолог, използва холистичен подход в терапията си

- неорайхиански аналитичен психотерапевт, използващ холистичнен подход. (Знам че има силен негативизъм срещу нея, но смятам, че ще е много подходяща за описания случай, понеже умее да вниква и разиграва стратегии от гледна точка на ролята на "кучка", а приятелката ти изглежда има нужда от нещо подобно в момента - това в скобите беше свободен, непрофесионален коментар)

Каза, че предпочита психотерапевт- жена, но все пак смятам, че има и подходящи за случая мъже-психотерапевти, затова, ако премисли

- психиатър, психотерапевт, сексолог. Използва различни психотерапевтични методи,- Терапия на решенията, Психодрама и др. като ги комбинира по свой собствен оригинален начин.

- психотерапевт, използва комбинирани подходи, между които и краткосрочната НЛП терапия, хипноза, когнитивна терапия и др.



Тема Re: Малка просба...:)нови [re: Lira Emerald]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано18.11.13 13:31



И аз съм на мнение, че неколкократна среща с психотерапевт в качеството му на дистанцирано и непредубедено лице ще бъде от полза. Щом жената сама е стигнала до решението да погледне на себе си и ситуацията отстрани и с чужда помощ, това улеснява нещата.

Имам усещането, че щом чак сега осъзнава нуждата да се съветва със специалисти заради себе си, има натрупани и непреработени напрежения още от първия си брак с психичноболния мъж. Та, в нейния случай може и да се проточи лекуването на стари емоционални травми.



Тема Re: Малка просба...:)нови [re: eooa]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано18.11.13 13:34



Благодаря за специалистите:) Днес ще предам още.



Тема Re: Да се научинови [re: nbb]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано18.11.13 13:36



До там има още време, не става баш, когато си в епицентъра на нещата.

А въобще за прошката...като за терапевтична теория-бива, и до там





Тема Re: Да се научинови [re: Lira Emerald]  
Автор crazymonkey-126377 (перде)
Публикувано18.11.13 13:40



А въобще за прошката...като за терапевтична теория-бива, и до там

Като практика още по-бива, но е трудно, много трудно. Затуй пък какво облекчение и свобода носи.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Малка просба...:)нови [re: Aлиca.]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано18.11.13 13:59



Така е...



Иначе се появил момъка неземен. Но се държи нагло и вменяващ чувство за вина, позавърти се издуднел това-онова и си тръгва...и тя пак реве.

Не е казал на баща си за изнасянето му, забранил и да контактува с негови близки, на всичкото отгоре я водил на някакъв рожден ден с общи приятели-семейства и децата, където трябвало жената да играе ролята все едно, че всичко е ок. После нашата се тресла цяла седмица, казва върна ме пак на изходна позиция по преживявания като първите дни. След партито, където го играл артист я оставил вечерта пред тях , намусен, казал само -Лека нощ...и отпрашил.

Сега обаче има още по-голям проблем. Преди 6 м. резервирали с компания да посрещат Нова година някъде си. Нашата не иска да ходи, но той и поставя условия, че няма да го излага и трябва да идат както е уговорено. Е за това и аз още не знам какво да и кажа, как да постъпи Тя категорично не иска...казала му го, тогава той казал, че в такъв случай ще си вземе синът/малчото на 2,8г./ и с него щял да иде....
Чудя се какво ще го прави?...нали това дете трябва да си легне в 10ч. поне...по ресторанта на хотела ли ще го държи...бавачка ли ще му взима, абе проклетия и простотия колкото искаш от него.

Нашето момиче го попитало, преди , след като се изнесе, дали ще и даде декларация за детето да празнуват Коледа и НГ с майка и в съседна държава, където майка и има къща...той категорично отказал. После започнал да и поставя условията за уреденото вече пътуване с компанията, която не знае за раздялата им.

В началото нали казал, до 18-тата година на детето,нямало проблеми да остане. Песента от една седмица е друга-"Ако прецени и иска да си излезе от жилището, няма проблем, може да разполага с имота докато си прецени, че е готова да го напусне!"
Естествено, новата песен, от няколко дни е-дошъл да и каже, че ако не се съобразява с него, подава иск за изземване на общото им дете.

В същото време поискал ключовете от колата, тя си му ги дала и той отишъл и сменил гумите със зимни и и напълнил резервоара догоре,казал, че колата и е готова за зимата и тия дни щял пак да намине да види детето

Всъщност историята се оказа още по-драматична, защото се оказва, че той май има дете от тази стара изгора, вече учениче. Но, забележи...тя изгората навремето му заминала в странско и му се обадила след време, че е родила от него дете, но не искала да му казва и той да мисли, че иска сватба и спъване на кариерата му, детето и било достатъчно да си спомня за него:))...но забележи! - там се събрала с някакъв и има и син от друг:))...обаче нещо не потръгнало и от няколко месеца тя си е у нас с двете деца...и тогава му се е обадила и е станало началото на белята...
А дали детето е от него-никой не знае в случката до сега, моята позната няма инфо какво правят.

Между другото, приятелката ми ми каза, че преди 5-6г. когато са се запознали, той и е казал, че предполага че има дете от големта си либоф, но те за заминали в чужбина на неизвестен нему адрес!
Тя предполага , че и затова и е отказвал да сключат брак...заради другата.

п.с. за голямото дете няма проблем, оказа се, ч епреди татко и да зачезне от обкръжението им и е дал генерално пълномощно детето да пътува и всичко останало! Това е добре!



Тема Re: Да се научинови [re: crazymonkey-126377]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано18.11.13 14:03



Да, но когато му дойде времето...н а37г. във вихъра на хормоните и младостта, + справянето с живота...не става лесно:)

Виж след 45-така, прощавайки ги-що народ отсвирих...пардонь опростих

:))
Ся на 50...съм рахат...и душата ми е изпълнена с прошка и спокойствие-да се оправят кой как може, да не ме занимават с глупости и по възможност да не са ми в полезрението... те т'ва ми е молитвата и благословията



Тема Re: Малка просба...:)нови [re: Lira Emerald]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано18.11.13 14:46



Това е много съмнително и притеснително:


Не е казал на баща си за изнасянето му, забранил и да контактува с негови близки, на всичкото отгоре я водил на някакъв рожден ден с общи приятели-семейства и децата, където трябвало жената да играе ролята все едно, че всичко е ок. После нашата се тресла цяла седмица, казва върна ме пак на изходна позиция по преживявания като първите дни. След партито, където го играл артист я оставил вечерта пред тях , намусен, казал само -Лека нощ...и отпрашил.

Сега обаче има още по-голям проблем. Преди 6 м. резервирали с компания да посрещат Нова година някъде си. Нашата не иска да ходи, но той и поставя условия, че няма да го излага и трябва да идат както е уговорено.


Май темата на Майкъл за домашната робиня дойде точно навреме.
Значи, въпросният партньор принуждава жената да го прикрива като съучастник в действия, които са в нейна вреда и де факто бележат края на връзката им?

Този с какво я шантажира, само с едни пикляви стаи за живеене, дето са негова собственост ли?

200 евро е наемът за приличен апартамент в приличен квартал. Нали жената не е просякиня без пукната пара, какво чака още?

п.п. и, задължително да си направи подробна консултация с адвокат за родителските права на бащата, щом са без брак. не виждам причини да прави компромиси на този, ако си превишава правомощията. Той действа като изнудвач в момента




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.