Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:56 01.07.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема щастието или комфорта?нови  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 10:51



не знам какво е определението за щастие, това нещо, дето всички цял живот го търсят, но интуитивно го разбиpам като да ти е добре, приятно, нищо да те боли и прочие ... там някаква пирамида имаше с потребностите, демек когато всичките ти потребности са задоволени - тогава си щастлив ... представял съм си го като спокоен живот, финансово осигурен, голяма къща за семейството, правиш интересни неща или посещаваш интересни места ...

... чета обаче в разни самоподпомагащи книги - отварям голяма скоба - между другото от много отдавна съм фен на този тип литература и съм изчел голям брой от нея - имам предвид автори като Луиз Хей, Уейнд Дайър, Морган Скот Пек, Ерих Фром и т.н. ... не като книгите на енбибито за арктурианците от 12-тото измерение - тука затварям скобата - та от тези книги излиза че щастието не било това, което интуитивно съм разбирал, ами било нещо съвсем друго -

значи излиза че приятният и спокоен живот е чиста илюзия и такова нещо просто не съществува и проблеми шяло да има постоянно и щастието нямало нищо общо с това дали имаш проблеми или не, дали си здрав или болен, дали си богат или беден и т.н. ...

и тук аз имам същия проблем, за който вече пиша многократно - с разума си разбирам тази идея и съм склонен да я приема интелектуално - но на интуитивното (базово, основно, подсъзнателно или не знам как се нарича това) ниво, коeто определя ежедневието ни (сиреч 99% от времето и реакциите ни) - на това ниво аз все така си вярвам и се стремя към сигурност, спокойствие и комфорт и се чувствам зле когато не ги постигам, и само когато чета някоя от гореспоменатите книги - само тогава си казвам, че щастието не е в комфорта, спокойствието и сугурността - обаче в останалото 99% от времето си я карам все едно никога не съм ги чел тези книги ...

... та въпроса е, как възприетото на интелектуално равнище да се "сведе" до подсъзнанието и да започне то да определя ежедневието ми - сиреч дa как ce чувствам постоянно щастлив независимо дали нешо ме боли или нямам пари или плановете ми се провалят

понякога ми се струва че такова щастие просто не ми е интересно и дори и да го постигна, то нищо няма да промени - сиреч аз все така си искам моето си щастие с комфорта и сигурността, макар и да разбирам че те са само илюзия

и ми се струва че ако ми се предложи да избирам между това мъгляво щастие и комфорта, бих избрал комфорта, а вие?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Poзмapия ()
Публикувано30.09.13 11:32



При мен се случи по трудния начин - след няколко огромни загуби, не уточнявам в какъв аспект, в различен всяка, започнах да се чувствам щастлива.
Е, има си го изпушването, но то е нищо в сравнение със състоянието на постоянната фрустрация в която живеех дълги години.

Но именно всички тези книги, които си изброил, т.е. прочетеното и осъзнатото през годините, ми помогнаха да изплувам от дупките, когато загубите ме връхлетяха.



\"При мъжа всичко е заложено генетично, при жената се доразвива.\" - blood2

Редактирано от Poзмapия на 30.09.13 11:34.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Poзмapия]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 11:43



A как описваш това "чувствам се щастлива"?

Нямам пари, случват ми се неприятности, боли ме тук и там, изпушвам от време навреме, обаче през цялото време се чувствам щастлив ... ако това е така, то каква е разликата между чувствам се щастлив и чувствам се нещастен?
Излиза че и двете са просто различни думи, а значат едно и също ...

А и ти кое избираш - да имаш пари, комфорт, спокойствие и здраве или да си щастлива?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Baldrian ()
Публикувано30.09.13 11:45



ако ми се предложи да избирам между това мъгляво щастие и комфорта, бих избрал комфорта,

Дано никога не ти се налага да разбираш, че описаният от теб комфорт е точно толкова мъгляв, колкото и бленуваното щастие...
Според мен щастието е тясно свързано с усещането ти за свобода. Състояние на духа е и може би комфортът би помогнал на пълнотата му, но би било истинско ако не зависи от външни обстоятелства. Това усещане да бъдеш в доволство, пълнота и синхрон със себе си и другите, независимо къде се намираш и какво имаш...Май е свързано и с неискането на твърде много...
Малко утопично желание е може би...



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Poзмapия ()
Публикувано30.09.13 11:48



Избирам да съм щастлива

.

Да съм доволна от тома, което имам и което съм.
И аз съм.

Когато съм болна, търся лек.
Неприятностите - винаги имам план да ги реша. когато ме споходи неприятност, автоматично съзнанието ми разработва план - кога за бягство, кога за решение на проблема.
Изпушването - дълги години четох, практикувах, споделях, ходих на терапия и т.н. за да разбера, че то е част от мен. Както човекът с диабет, със сърдечни проблеми и т.н. е приел себе си. Ами с това изпушване си функционирам нормално, какво повече да искам.


А темата за парите при мен стои така - "не защо аз нямам, а защо другите да имат повече от мен. "
В смисъл достатъчни са ми, ама ме е яд на другите, че се фуклевят.

Но тя и колата Мерцедес е разработена на принципа на източи парите на суетните. Правят го доста успешно. Щото Волксваген върши същата работа. Тази марка пък източва парите на бедните, но това е вече тема за друг разговор.



\"При мъжа всичко е заложено генетично, при жената се доразвива.\" - blood2

Редактирано от Poзмapия на 30.09.13 11:53.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 11:54



комфортът не е мъгляв, а само е нетраен и затова е непостижим, защото има много аспекти - здраве, финанси, взаимоотношения, реализация, приемане и оценяване - и понеже всеки от аспектите е нетраен, докато оправяш единия, два други се развалят и така ти минава живота в сизифова борба да закрепиш и задържиш всичките нетрайни части на комфорта - затова и казвам че разбирам че той е илюзия, докато щастието било нещо постоянно и веднъж като го постигнеш и после изобщо не ти пука дали спиш в кашон под някой мост или си в имение с 25 стаи и прислуга

ако щастието е равно на свободата, то щастие и комфорт противополoжни ли са, трябва ли да се откажеш от комфорта за да постигнеш свободата, можеш ли да си свободен в имение с 25 стаи и прислуга или непременно трябва да си в кашона под моста за да не може никой да ти казва какво да правиш и да нямаш никакви задължения и да правиш единствено каквото си искаш ? Или свободата не е да правиш само каквото си искаш, а нещо друго?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Baldrian ()
Публикувано30.09.13 11:59



можеш ли да си свободен в имение с 25 стаи и прислуга или непременно трябва да си в кашона под моста

Ако можеш да бъдеш щастлив и на двете май си по-близо до щастието.

Иначе и аз предпочитам имението, въпреки че 25 стаи не ми трябват



А-чакай да те попитам...Би ли отишъл на Антарктида?

Редактирано от Baldrian на 30.09.13 12:01.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано30.09.13 12:01



та от тези книги излиза че щастието не било това, което интуитивно съм разбирал, ами било нещо съвсем друго -

И кое по-точно е това "съвсем друго"?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор СъН (REM)
Публикувано30.09.13 12:03



като започнем от будисткото - нашите желания и привъзаности са извор на нашите нещастия, то по скоро чувствам се комфортно/така както ти го разбираш/ и чувствам се нещастен е едно и също, защото комфорта е уязвим и временен, и загубата му води до дискомфорт

,
но и това не е вярно защото човек може да се чувства комфортно и щастлив и ако не е суперзадоволен

комфортно и щастлив е едно и също според мен, и е въпрос на нагласа
би трябвало щастието и любовта да не са зависими от външни фактори, да не изискват условия, тогава са истински, трудно е за разбиране, но не е непостижимо
всичко останало е заблуда

Сън ли на разсънване сънувам?
Нов ли е наистина светът?;-)



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 12:04



Защо тогава ми е лесно да си представя как съм щастлив в имението с 25 стаи и прислугата (и гаража с 10-те спортни коли), а ми е много трудно, дори невъжможно да си представя как съм щастлив болен и зъзнещ от студ в кашона под моста?

Стигаме до въпроса в какво се изразява щастието, как минава денят на щастливия човек, какво прави щастливия човек с времето си?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.