Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:07 03.07.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема щастието или комфорта?  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 10:51



не знам какво е определението за щастие, това нещо, дето всички цял живот го търсят, но интуитивно го разбиpам като да ти е добре, приятно, нищо да те боли и прочие ... там някаква пирамида имаше с потребностите, демек когато всичките ти потребности са задоволени - тогава си щастлив ... представял съм си го като спокоен живот, финансово осигурен, голяма къща за семейството, правиш интересни неща или посещаваш интересни места ...

... чета обаче в разни самоподпомагащи книги - отварям голяма скоба - между другото от много отдавна съм фен на този тип литература и съм изчел голям брой от нея - имам предвид автори като Луиз Хей, Уейнд Дайър, Морган Скот Пек, Ерих Фром и т.н. ... не като книгите на енбибито за арктурианците от 12-тото измерение - тука затварям скобата - та от тези книги излиза че щастието не било това, което интуитивно съм разбирал, ами било нещо съвсем друго -

значи излиза че приятният и спокоен живот е чиста илюзия и такова нещо просто не съществува и проблеми шяло да има постоянно и щастието нямало нищо общо с това дали имаш проблеми или не, дали си здрав или болен, дали си богат или беден и т.н. ...

и тук аз имам същия проблем, за който вече пиша многократно - с разума си разбирам тази идея и съм склонен да я приема интелектуално - но на интуитивното (базово, основно, подсъзнателно или не знам как се нарича това) ниво, коeто определя ежедневието ни (сиреч 99% от времето и реакциите ни) - на това ниво аз все така си вярвам и се стремя към сигурност, спокойствие и комфорт и се чувствам зле когато не ги постигам, и само когато чета някоя от гореспоменатите книги - само тогава си казвам, че щастието не е в комфорта, спокойствието и сугурността - обаче в останалото 99% от времето си я карам все едно никога не съм ги чел тези книги ...

... та въпроса е, как възприетото на интелектуално равнище да се "сведе" до подсъзнанието и да започне то да определя ежедневието ми - сиреч дa как ce чувствам постоянно щастлив независимо дали нешо ме боли или нямам пари или плановете ми се провалят

понякога ми се струва че такова щастие просто не ми е интересно и дори и да го постигна, то нищо няма да промени - сиреч аз все така си искам моето си щастие с комфорта и сигурността, макар и да разбирам че те са само илюзия

и ми се струва че ако ми се предложи да избирам между това мъгляво щастие и комфорта, бих избрал комфорта, а вие?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Poзмapия ()
Публикувано30.09.13 11:32



При мен се случи по трудния начин - след няколко огромни загуби, не уточнявам в какъв аспект, в различен всяка, започнах да се чувствам щастлива.
Е, има си го изпушването, но то е нищо в сравнение със състоянието на постоянната фрустрация в която живеех дълги години.

Но именно всички тези книги, които си изброил, т.е. прочетеното и осъзнатото през годините, ми помогнаха да изплувам от дупките, когато загубите ме връхлетяха.



\"При мъжа всичко е заложено генетично, при жената се доразвива.\" - blood2

Редактирано от Poзмapия на 30.09.13 11:34.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Poзмapия]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 11:43



A как описваш това "чувствам се щастлива"?

Нямам пари, случват ми се неприятности, боли ме тук и там, изпушвам от време навреме, обаче през цялото време се чувствам щастлив ... ако това е така, то каква е разликата между чувствам се щастлив и чувствам се нещастен?
Излиза че и двете са просто различни думи, а значат едно и също ...

А и ти кое избираш - да имаш пари, комфорт, спокойствие и здраве или да си щастлива?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Baldrian ()
Публикувано30.09.13 11:45



ако ми се предложи да избирам между това мъгляво щастие и комфорта, бих избрал комфорта,

Дано никога не ти се налага да разбираш, че описаният от теб комфорт е точно толкова мъгляв, колкото и бленуваното щастие...
Според мен щастието е тясно свързано с усещането ти за свобода. Състояние на духа е и може би комфортът би помогнал на пълнотата му, но би било истинско ако не зависи от външни обстоятелства. Това усещане да бъдеш в доволство, пълнота и синхрон със себе си и другите, независимо къде се намираш и какво имаш...Май е свързано и с неискането на твърде много...
Малко утопично желание е може би...



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Poзмapия ()
Публикувано30.09.13 11:48



Избирам да съм щастлива

.

Да съм доволна от тома, което имам и което съм.
И аз съм.

Когато съм болна, търся лек.
Неприятностите - винаги имам план да ги реша. когато ме споходи неприятност, автоматично съзнанието ми разработва план - кога за бягство, кога за решение на проблема.
Изпушването - дълги години четох, практикувах, споделях, ходих на терапия и т.н. за да разбера, че то е част от мен. Както човекът с диабет, със сърдечни проблеми и т.н. е приел себе си. Ами с това изпушване си функционирам нормално, какво повече да искам.


А темата за парите при мен стои така - "не защо аз нямам, а защо другите да имат повече от мен. "
В смисъл достатъчни са ми, ама ме е яд на другите, че се фуклевят.

Но тя и колата Мерцедес е разработена на принципа на източи парите на суетните. Правят го доста успешно. Щото Волксваген върши същата работа. Тази марка пък източва парите на бедните, но това е вече тема за друг разговор.



\"При мъжа всичко е заложено генетично, при жената се доразвива.\" - blood2

Редактирано от Poзмapия на 30.09.13 11:53.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 11:54



комфортът не е мъгляв, а само е нетраен и затова е непостижим, защото има много аспекти - здраве, финанси, взаимоотношения, реализация, приемане и оценяване - и понеже всеки от аспектите е нетраен, докато оправяш единия, два други се развалят и така ти минава живота в сизифова борба да закрепиш и задържиш всичките нетрайни части на комфорта - затова и казвам че разбирам че той е илюзия, докато щастието било нещо постоянно и веднъж като го постигнеш и после изобщо не ти пука дали спиш в кашон под някой мост или си в имение с 25 стаи и прислуга

ако щастието е равно на свободата, то щастие и комфорт противополoжни ли са, трябва ли да се откажеш от комфорта за да постигнеш свободата, можеш ли да си свободен в имение с 25 стаи и прислуга или непременно трябва да си в кашона под моста за да не може никой да ти казва какво да правиш и да нямаш никакви задължения и да правиш единствено каквото си искаш ? Или свободата не е да правиш само каквото си искаш, а нещо друго?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Baldrian ()
Публикувано30.09.13 11:59



можеш ли да си свободен в имение с 25 стаи и прислуга или непременно трябва да си в кашона под моста

Ако можеш да бъдеш щастлив и на двете май си по-близо до щастието.

Иначе и аз предпочитам имението, въпреки че 25 стаи не ми трябват



А-чакай да те попитам...Би ли отишъл на Антарктида?

Редактирано от Baldrian на 30.09.13 12:01.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано30.09.13 12:01



та от тези книги излиза че щастието не било това, което интуитивно съм разбирал, ами било нещо съвсем друго -

И кое по-точно е това "съвсем друго"?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор СъН (REM)
Публикувано30.09.13 12:03



като започнем от будисткото - нашите желания и привъзаности са извор на нашите нещастия, то по скоро чувствам се комфортно/така както ти го разбираш/ и чувствам се нещастен е едно и също, защото комфорта е уязвим и временен, и загубата му води до дискомфорт

,
но и това не е вярно защото човек може да се чувства комфортно и щастлив и ако не е суперзадоволен

комфортно и щастлив е едно и също според мен, и е въпрос на нагласа
би трябвало щастието и любовта да не са зависими от външни фактори, да не изискват условия, тогава са истински, трудно е за разбиране, но не е непостижимо
всичко останало е заблуда

Сън ли на разсънване сънувам?
Нов ли е наистина светът?;-)



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 12:04



Защо тогава ми е лесно да си представя как съм щастлив в имението с 25 стаи и прислугата (и гаража с 10-те спортни коли), а ми е много трудно, дори невъжможно да си представя как съм щастлив болен и зъзнещ от студ в кашона под моста?

Стигаме до въпроса в какво се изразява щастието, как минава денят на щастливия човек, какво прави щастливия човек с времето си?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано30.09.13 12:05



Мисля, че за да се достигне състоянието на щастие
е необходимо да се затвърдят две нива
1-то е обичта към себе си./колкото повече чета твои теми толкова повече ми се струва , че ти не обичаш себе си /
2-рото е обичта към живота и всичките му измерения.
Достигнала тези две нива наистина се чувствам щастлива.
Това обаче не ми пречи да се боря за комфорта , не че ще стана по щастлва, но ще стана по доволна.Така, че не виждам защо дилемата ти е едното или другото, когато можеш да имаш и двете.

Във всяка десятка има нула



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Baldrian ()
Публикувано30.09.13 12:07



Ако си представиш, че си под моста, тъй като правиш изследване, сключил си бас, от който би спечелил нещо ценно...или си под моста през лятото, над теб е целия небосвод, а красиви момичета пеят и свирят на китара, мостът по-приемливо място ли е?



Редактирано от Baldrian на 30.09.13 12:12.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано30.09.13 12:11



ако щастието е равно на свободата, то щастие и комфорт противополoжни ли са, трябва ли да се откажеш от комфорта за да постигнеш свободата, можеш ли да си свободен в имение с 25 стаи и прислуга или непременно трябва да си в кашона под моста за да не може никой да ти казва какво да правиш и да нямаш никакви задължения и да правиш единствено каквото си искаш ? Или свободата не е да правиш само каквото си искаш, а нещо друго?

Изобщо не разбирам защо задължително противопоставяш имение с прислуга на кашон под моста и приемането на задължения на правене на каквото си ща.

Мяташ тук некви двуполюсни примери, слагаш щастие срещу комфорт, демек, само в дискомфорта сме щастливи, а като ни е комфортно сме нещастни.

И за какво дириш потвърждение? За собствената си сбъркана логика?





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Aлиca.]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 12:23



Възможно е логиката ми е да е сбъркана, ще се радвам хората с правилната логика да ми дадете примери или правила на необъркана логика, та да мога да си оправя моята



Противопоставям ги, защото в имението лесно мога да си се представя щастлив, докато в кашона не мога да си се представя щастлив - а би трябвало и в двете обстоятелства да съм еднакво щастлив


но щом не го разбираш това противопоставяне ще коригирам въпроса на:

що е то щастието и как се проявява то в ежедневието ви? Или ако го няма, как си го представяте?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор СъН (REM)
Публикувано30.09.13 12:26



според мен това е един отговор съвсем по темата



Прекрасен съвет от Луис Карол към малката му приятелка Изабел Стандън за това как да се справи с нещастието и скуката, съпътстващи промените.

„Аз разбирам доста добре и много ти съчувствам за това,че се чувстваш самотна и че не можеш честно да наречеш себе си „щастлива“. Сега ще ти дам малко философия относнно това нещо – моят опит показва, че всяко ново състояние на живот, което опитваме, е поне в началото повече неприятно, отколкото приятно. Първите дни на морета са малко депресиращи. Липсват ми интересите на Крайст Чърч* и все още не съм подхванал нишката на интересите тук, и точно по същия начин първите дни, когато се върна в Крайст Чърч, ми липсват удоволствията на крайбрежието и усещам с необикновена яснота отегчението на работната рутина. При всички случаи вярвам, че истинската филофосия е „изчакай малко“. Нашите нерви изглежда са регулирани, така че да чувстваме първо и най-остро неудобствата на всяко ново състояние на живот, но след мъничко време свикваме с тях и спираме да ги забелязваме, и тогава имаме време да осъзнаем приятните особености, които от притеснения не съзнавахме в началото.

Представи си, че си нараниш ръката и трябва да носиш шина един месец. През първите два-три дни неудобтството от превръзката, натоварването върху шията и раменете от носенето на шинатата, невъзможността да изпозлваш ръката си ще те притесняват непрестанно. Ще имаш чувството, че всяко удоволствие от живота е изчезнало; след няколко дни ще си свикнала с новите усещания, след седмица вероятно въобще няма да ги забелязваш; и животът ще ти се струва комфортен, както винаги.

Така че моят съвет е: не мисли за самотата или щастието, или нещастието за седмица или две. След това „ивентаризирай“ отново и сравни чувствата си с тези отпреди две седмици. Ако те са се променили дори малко към по-добро, ти си на правилния път: ако не, можем да започнем да подозираме, че не хармонизираш с живота. Но това, което искам специално да отбележа, е че няма полза да сравняваш чувствата си между един ден и следващия; трябва да оставиш приемлив интервал, за да може посоката на промяната да се разкрие.

Седни на плажа и гледай вълните за няколко секунди; казваш „приливът идва“; наблюдавай половин дузина последователни вълни и може би ще кажеш „последната е най-ниската; отдръпва се“. Изчакай половин час и сравни средната височина с това, което е било първоначално, и ще си кажеш „Не се променя в крайна сметка“…

С любов и винаги предано твой,

Ч. Л. Доджсън*

* Чарлс Латуидж Доджсън е истинското име на Луис Карол

Сън ли на разсънване сънувам?
Нов ли е наистина светът?;-)



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 12:26



Значи за да съм щастлив докато зъзна и треперя в мокрия кашон, трябва да си представям неща, които не са истина - че е лято, че ми е топло и прочие ... ми това си е чиста проба бягство от действителността, то по-добре да се накъркам на талпа, та да не усещам студа и дъжда



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Baldrian ()
Публикувано30.09.13 12:27



Не, попитах те ако си под моста при различни обстоятелства, би ли било различно усещането ти?

Защо зацикляш така на своята теза?





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: valenty]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 12:29



1. тази работа с обичането на себе си ми е дълбоко мътна - какво означава на практика да обичаш себе си?

2. а тази работа с обичането на всеки миг от живота, дори и когато нещо те боли, дори и когато зъзнаш от студ в кашона под моста, дори и когато си изоставен сам и отхвърлен от всички - та тази работа ми е още по-мътна дори и от обичането на себе си

затова ще се радвам да се опиташ да ги изясниш с даване на подробности или примери



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 12:34



естествено че ще е различно ако минавайки с ферарито покрай моста съм спрял, излазал съм от колата и съм приседнал на един картон под моста защото така ми се е приискало и знам че в момента, в който ми се прииска ще стана, ще си седна във ферарито и ще си отида в имението - и съвсем различно ще е ако знам че съм в тоз кашон защото това е едничкото възможно място да се скрия от адския студ и че не мога никъде другаде да отида и че има голяма вероятност на сyтринта да не съм жив - нима твоето усещане не би било различно в двете ситуации?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор Baldrian ()
Публикувано30.09.13 12:36



И тъй като изхвърчам, ще поясня защо те питам, а знем, че другите ще те поемат нататък...



Явно самият мост не е нещо толкова опасно, ако не заставаш под него от недоимък...
Тоест говорим за страх от принуда или липса на свободен избор. Говорим и за страх от бедност...
Кой ти отнемаше избора през годините?
Материалните придобивки единственият начин да се докажеш, осигуриш уважение и неприкосновеност ли са?
Какво би направил ако се окажеш утре без никаква собственост и пари?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: СъН]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 12:40



Така че моят съвет е: не мисли за самотата или щастието, или нещастието за седмица или две. След това „ивентаризирай“ отново и сравни чувствата си с тези отпреди две седмици. Ако те са се променили дори малко към по-добро, ти си на правилния път: ако не, можем да започнем да подозираме, че не хармонизираш с живота. Но това, което искам специално да отбележа, е че няма полза да сравняваш чувствата си между един ден и следващия; трябва да оставиш приемлив интервал, за да може посоката на промяната да се разкрие.

благодаря за цитирания текст, за съжаление нищо у мен не му откликва ...

... между другото знам името на луис карол и знам че е известен математик и знам че двете книги за алиса са всъщност сатира и осмиване на новите, неразбираеми и силно подигравани по онова време идеи на нелинейната алгебра, вероятностната теория и теорията на относителността - на които днес се гледа с уважение



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 12:49



да, мостът е само пример за човек, който няма никакъв комфорт и никаква сигурност, не разбирам защо се хванахте дирекстно за моста след като темата е за комфорта и липсата на комфорт - известно е че комфортът помага оцеляването, а липсата на комфорт е зплаха за живота и оцеляването, сиреч стремежа към комфорт е заложен у нас от еволюцията на много дълбоко ниво, докато щастието, така като го описват в умните книги излиза че го има у всички животни (щот на тях не им пука какво става с тях и не се притесняват за комфорта си) и само при човека това щастие е изгубено и е заменено с мисленето и проектирането на бъдещето - какво ще стане с мен утре, в други ден и т.н. ... това е източник на стрес и нещастие, който у животните липсва - те изглеждат постоянно в хармония със средата си и постоянно щастливи защото не им пука за бъдещето - излиза че за да бъдем щастливи наистина трябва да станем като животните и пртичките божии, както зове исус? Това не е ли връщане назад в еволюцията - какво ще стане с цивилизацията ако всеки престане да мисли за утрешния ден?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Poзмapия ()
Публикувано30.09.13 12:57



Само за запитам - а ти защо не си щастлив?

\"При мъжа всичко е заложено генетично, при жената се доразвива.\" - blood2


Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Baldrian ()
Публикувано30.09.13 13:01



Не си отговорил на въпросите ми





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано30.09.13 13:03



Ами на практика обичта към себе си е тясно свързана с прошката и даването на шанс на самия себе си и малките победи над самия себе си.Понеже цялото ни ежадневие е свързано с решаването на задачи/дори факта дали да си купиш една вафла примерно е необходимо да извършиш купища действия.Сега си представи, че си на диета, но страшно много искаш да си купиш вафла и в крайна сметка я купуваш от тук веднага се явява недоволството към себе си-колко си подготвен да си простиш за това, колко си готов да не повториш това действие,/заради моментната ти цел диета//даване на шанс и удоволствие от постигане на целта.
Разбира се това е елементарен пример.
Но в основата е във взаимодеиствието и контрол на тези процеси.

А любовта към живота е ''друга бира''
Това е усещане за новост и движение на нещата.
Трябва си малко експериментален дух , любознателност и действеност .
Рабирам, че сега можеш да ме опинираш с обстоятелствата в които някой е поставен.Но пасивността не е оправдание за това не ти е виновен живота.
Не намираш ли нещо красиво и забавно да разрешаваш с конкретни действия събития.Не чувстваш ли задоволство от факта ,че ти е даден шанса да си една малка вселена която управляваш сам?

Във всяка десятка има нула



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано30.09.13 13:15



Противопоставям ги, защото в имението лесно мога да си се представя щастлив, докато в кашона не мога да си се представя щастлив - а би трябвало и в двете обстоятелства да съм еднакво щастлив

Откъде следва, че би трябвало и в двете обстоятелства да си еднакво щастлив?

що е то щастието и как се проявява то в ежедневието ви? Или ако го няма, как си го представяте?

Нямам никаква представа що е то щастието. Ама никаква. Не помня нито един момент от живота си, в който да си кажа "стоп! Е, сега си щастлива по всички литературни, философски и езотерични правила за щастливост".


Просто не го мисля и не се дебна. Нито си представям, че ако ми подарят е това имение, автомобил, пътешествие, готин мъж... ще блаженствам в пълно щастие.
Не си пълня главата с глупости от сорта "ако не бях болна и безпарична, щях да съм щастлива. Като споменах болна, та се сетих: преди седмица кански ме боля зъб, чак не можех да спя 2 нощи, докато дочакам понеделника. Влетях при зъбаря, оправи ми зъбчето, болката изчезна и после целия ден бях щастлива, ма ми идеше да разцелувам даже досадните клюкарки пред блока.
Ей ти пример за 100 грама "щастие".

А в екзистенциални драми на тази тема не се упражнявам. В ежедневието си има добри и кофти дни, комфорти и дразнители, проблеми и решени проблеми, удоволствие и досада, а най-вече текущи задачки, бъдещи планове и чат-пат струпана работа за вършене, за която ме мързи.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор impulce (пенлива)
Публикувано30.09.13 13:30



Аз не бих била щастлива без душевен и материален комфорт.


Мисля, че са адски свързани, защото както казва клишето - битието определя и съзнанието.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Amelia Pond ()
Публикувано30.09.13 13:43



Просто може да нямаш такива възможности за съпроставка. 100 пъти предпочитам да съм сред планината в буря и студ с любим човек през нощта, отколкото на дивана пред телевизора с приятно предаване, нещо за хапване, парно и тн. Първото е щастие, второто комфорт.

Понякога дотолкова се противопоставят, че живея на границата на поносимостта на дискомфорта, но знам, че само от него изкачат най-лудите зайци. Поне при мен. А и аз съм свикнала на бурни емоции. Ако ти не си - нормално е да мислиш по този начин. Човек, който е свикнал да живее по-екстремно - тялото му го търси, цялото му същество. Т.е. различно е при различните хора и при различните типове нервна система дори.




- Vous jouez avec votre vie!
- Et alors?! Il faut bien jouer avec quelque chose!


Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано30.09.13 13:46



тази работа с обичането на себе си ми е дълбоко мътна - какво означава на практика да обичаш себе си?


Например, да се приемаш, какъвто си - с недостатъците, клинчене, мързел и там квото се сетиш, но БЕЗ чувство за вина, иначе не е приемане. Трудно упражнение е.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано30.09.13 13:47



Ако ти кажа, че никога не съм се замисляла за това, дали ще ми повярваш...усещането ми за щастие, няма нищо общо с комфорта, макар понякога да имат съвпад, но в много случаи не, базирайки се на опита си.
Нямам май достатъчно развитие в мозъчните центрове дето правят и контролират тая връзка





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Amelia Pond ()
Публикувано30.09.13 13:47



Според ценностната си система човек дефинира и щастието. За някои парите също могат да бъдат щастие - за други са комфорт.


- Vous jouez avec votre vie!
- Et alors?! Il faut bien jouer avec quelque chose!


Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор СъН (REM)
Публикувано30.09.13 14:13



не съм подлагала на съмнение знанията ти,
написах пояснението, за да не се чуди някой, който е възможно да не знае, тъй като писмото е подписано с истинското му име

съжалявам, че нищо у теб не откликва, за мен това е много познато
аз войник не съм ходила;-), но си спомням учиническите и студентски бригади.., изпадах в ужас само при мисълта, че си напускам удобното жилище и комфорт, чувството за сигурност и щастие, и отивам в някакво си село дето не съм го чувала, и това разбира се ме правеше нещастна, отивайки обаче там минаваха 2-3 дни всички свиквахме с мръсотията/1 душ за цялата бригада/, лошата храна, смешните работни дрехи, ставането рано, работата и т.н.,
и намирахме хиляди поводи да се радваме и да бъдем щастливи
мога и много други аналогични житейски ситуации да споделя, но няма смисъл
аз това писмо го разбирам и споделям

може би всичко опира до смирение и благодарност за това, което имаш в момента, тогава едва ли има значение какво наричаш "комфорт",
може да е само една шепа слама върху която да седнеш докато медитираш,
това може да направи човек щастлив



Сън ли на разсънване сънувам?
Нов ли е наистина светът?;-)



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: impulce]  
Автор СъН (REM)
Публикувано30.09.13 14:25



доста отдавна вече стана ясно, че съзнанието е това, което създава битието



Сън ли на разсънване сънувам?
Нов ли е наистина светът?;-)



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: paзбиpaм]  
Автор Poзмapия ()
Публикувано30.09.13 14:27



Мдааааа, май нашият Дарки се чувства виновен от това, което е.

\"При мъжа всичко е заложено генетично, при жената се доразвива.\" - blood2


Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор ALONE911 (yes or no)
Публикувано30.09.13 14:51



значи излиза че приятният и спокоен живот е чиста илюзия и такова нещо просто не съществува и проблеми шяло да има постоянно и щастието нямало нищо общо с това дали имаш проблеми или не, дали си здрав или болен, дали си богат или беден и т.н. ...

Не зная дали щастието е свързано само с това, но нещастието със сигурност.

Определено може да си щастлив без горното, но далеч тогава не спадаш към нормалните хора. Чувал ли си, че лудите са най- щастливи.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 14:58



Така съм възпитан още от най-ранно, че бедността е нещо лошо и страшно и чте в никакъв случай не трябва да се остава без пукната пара и че ако това се случи, то ще е огромна трагедия. И съответно че е много хубаво когато имаш много пари и сигурност със всичките й атрибути. Не вярвам да съм единственият човек на Земята, който е възпитан по този начин, напротив, вярвам че минимум 90% от населението е възпитано по този начин и моето мислене се има за нормално, затова не разбирам защо са всичките тези заявки за уточнения.

Сигурен съм че се смята за нормално когато силно те боли корема да не се чувстваш щастлив и да ти е много трудно да се наслаждаваш на пейзажа или на залеза на слънцето. Ако някой твърди че е щастлив в такъм монет, докато се превива от болка, той най-вероятно ще бъде закаран в психиатрията. Но в книгите с хилядолетната мъдрост пише че щастието не зависи от външните условия и че когато си щастлив, за тебе е без значение дали си без пукната пара и дали се превиваш от болка. Това е за мен пртиворечието, което се опитвам да си изясня. Надявам се че дадох изчерпателен отговор на въпросите ти - всичките ограничения си ги поставям аз, но всъщност това е начинът, по който съм възпитан и който за мен е естествен, както ми е естествено да дишам или да ходя. За мен тези ограничение са напълно реални и неотменими и колкото и да чета в книгите, че те са илюзия, то не мога да го повярвам наистина, а само на интелектуално ниво.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Amelia Pond]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 15:01



100 пъти предпочитам да съм сред планината в буря и студ с любим човек през нощта, отколкото на дивана пред телевизора с приятно предаване, нещо за хапване, парно и тн. Първото е щастие, второто комфорт.

това и аз го предпочитам, но не съм съглаен че само второто е комфорт, защото "щастието" в първата ситуация зависи от външния неконтролируем елемент - любимия човек - който ако изчезне с него изчезва и всичкото ти "щастие"



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано30.09.13 15:05



В темата на Амилия стана дума за книгите. Продължавам тук. Мисля си, че в някаква степен, ако са осъзнати нещата от тези книги би следвало те да действат и без да го съзнаваш, нещо като сънищата. Тези книги си изиграват своята роля, независимо дали съзнателно си спомняш за тях, защото ние нищо никога не забравяме истински. Но нещата не се случват без самите ние да вземем участие, в смисъл на прилагане на наученото. За това се иска не само знание, но и действие. Спомняш си, че Уелш казва, че ние не се учим, а само си припомняме и се опознаваме чрез опита. За това минаваме през всички тези изпитания, за да си припомним.

Съгласна съм с разграничението на комфорт и щастие. Ти самият, за да разграничиш нещата, явно го съзнаваш. Щастието е вътрешната хармония. Щастието е и безусловната и безгранична вяра - в себе си, в добрия изход и не на последно място в онова, което не може да бъде изказано с думи - невидимото. Понеже то е твърде абстрактно човек е измислил образа на Бог, за да може по-лесно, чрез сетивата си, да достигне до истината за него. Това, което религиозните наричат Бог е всъщност онова съвършенство и хармония, към която се стремим непрекъснато без дори да го съзнаваме. Тук е мястото отново да припомня, че не съм религиозна и ми е малко непривично и некомфортно да използвам религиозни термини. Но каквото и да става тези, които вярват по-леко минават през изпитанията. Пак има съмнения, пак има терзания. Но, вярвайки, ти приемаш всичко, което ти се случва, не се съпротивляваш и не хабиш излишна енергия във въпроси без отговор.

Аз също го имам този проблем. Скоро ще дойде време да избирам между комфорта (в чисто материалния му аспект) и здравето (друг компонент на комфорта от твоето определение). Доколкото човек не би искал да прави този избор това си е изпитание. Знам кое е правилното, но въпреки това се съпротивлявам. Но в момента работя върху това. Опитвам се все повече да дам воля на творческото ми Аз, като по този начин, от една страна, аз преработвам проблемите, а от друга - развивам умения, които може би един ден ще бъдат единственият ми източник на препитание, поне за известно време. Дали съм щастлива с това? Още не знам. За мен истинското щастие е пътя, а не моментна снимка.

Балансът трудно се постига - иска непрестанно обгрижване и много мъдрост. А мъдрост как се постига? Не чрез книгите, мъдростта не е просто знание! Селските хора без да са чели са доста мъдри нали, или поне част от тях. Мъдростта се постига чрез опита, чрез медитации, чрез разсъждения върху живота - твоят собствен и изобщо.

Темата за щастието е разисквана хилядолетия наред. Мисля всички мъдреци са осъзнали преходността на материалното. Ние четем и отричаме, докато не си припомним това знание чрез собствените си изживявания.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: valenty]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 15:11



елементарния пример изобщо не го разбрах - добре ли е да си купуваш вафла щом ти се прияде или е добре да стискаш зъби в името на диетата ? Излиза че обичащите себе си не могат да пазят диета ... или съм го разбрал наобратно?

Не намираш ли нещо красиво и забавно да разрешаваш с конкретни действия събития.Не чувстваш ли задоволство от факта ,че ти е даден шанса да си една малка вселена която управляваш сам?

Когато всичко ми е наред, тогава мога да се отдавам на всичките тези красиви и забавни експериментаторски неща - но в момента в който примерно се разболее някое от децата, или разбера че имам тежък финансов или служебен проблем, тогава всичките тези красиви и любознателни мисли отиват на кино се сменят с боят настана, тупкат сърца ни ... кой може да се наслаждава на факта, че е една малка вселена, която управлява сам, докато шефът му го "кастри" или докато чака да научи диагнозата на детето си?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: valenty]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано30.09.13 15:15



Пък аз, колкото повече го чета, толкова повече се убеждавам, че трябва да смени работата, сферата! Всички тези въпроси не са случайни. Те извират от неудовлетвореността и страха. Дали ако им теглиш майните на тези, за които в момента работиш и си бърнаутнат, ще рискуваш прекалено много комфорта си и дали ще бъдеш по-щастлив или по-нещастен. Права ли съм?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: paзбиpaм]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 15:20



приемане за мен е просто една куха дума, ако ще и по 1000 пъти на ден да си повтарям "приемам се такъв какъвто съм", на практика нищо не се променя ...

по-надолу ми дадоха примера с изяждането на вафла по време на диета, значи да приема че мога да ям вафли по време на диета щот съм мека мария и се приемам като такъв без да се осъждам и терзая, и в такъв случай значи изобщо да не правя диетa, а ами да се приема със всичките си 250 килограма и да си свиркам, така ли?

да се приемам с всичките си болести по мене и да си свиркам дори и когато се превивам от болка?

Наистина е трудно упражнение!



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Amelia Pond ()
Публикувано30.09.13 15:25



Добре, де - за някой да е успял в професията с каквито и да е средства, е успех и го прави щастлив.
За друг дори да не успее, но да запази себе си и достойнството си така, както го разбира, е по-ценен успех и го прави по-щастлив. Искам да кажа много е индивидуално.

Виж актьорите - нямат сигурността на чиновника. Заплатите са малки. Не се знае ще има ли следващ ангажимент. Самата работа е свързана с огромен стрес - всяка вечер преди да излязат на сцената. Също след представление не са на себе си и на тоя свят. Абсолютно една от най-дискомфортните работи. И същевременно повечето са щастливи, че правят това, обичат го.


- Vous jouez avec votre vie!
- Et alors?! Il faut bien jouer avec quelque chose!


Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано30.09.13 15:27



но в момента в който примерно се разболее някое от децата, или разбера че имам тежък финансов или служебен проблем, тогава всичките тези красиви и любознателни мисли отиват на кино се сменят с боят настана, тупкат сърца ни ...

И колко често се случва това? Всеки ден ли някой се разболява, фалираш и шефът те заплашва?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано30.09.13 15:31



да се приемам с всичките си болести по мене и да си свиркам дори и когато се превивам от болка?

Добре де, на твоята възраст откъде успя да се натъпчеш с толкова болести?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Baldrian ()
Публикувано30.09.13 15:34



Не пак не си ми отговорил на въпросите...Забелязала съм, че при диалог отклоняваш темата и се връщаш в изходната си непоклатима гледна точка



Страх ли те е да разбереш нещо за себе си, което евентуално не би харесало на тези, на чието мнение държиш?

Въпросите ми бяха следните. Ако отговориш конкретно на всеки, довечера след 11 ще продължим

1.Кой ти отнемаше избора през годините?

2.Материалните придобивки единственият начин да се докажеш, осигуриш уважение и неприкосновеност ли са?

3.Какво би направил ако се окажеш утре без никаква собственост и пари?




Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Ekna]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 15:34



Пък аз, колкото повече го чета, толкова повече се убеждавам, че трябва да смени работата, сферата!

Обаче в умните книги пише че дори и да смениш работата (или съпругът/а, или държавата, etc) , навсякъде ще попадаш на подобни проблеми докато не промениш нагласата си ... затова и аз се мъча нагласата си да променям, щот усещам че ще сменя работата и пак ще съм недоволен



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано30.09.13 15:49



Грешен подход, т.е. гледна точка. Хващаш се за негативното. Чрез промяна човек върви напред и се развива. Сега си свикнал, знаеш и кътните зъби на колеги и шефове, чувстваш се в свои води с работата, която вършиш, но тази работа повече нищо не може да ти даде, освен заплата. Спрял си да се развиваш. По себе си знам, че подобно решение за смяна на работа не е лесна работа. Далеч по-лесно е ако обстоятелствата са били такива, че примерно те съкратят. Тогава, оставен пред избора да се поддадеш на депресията или да действаш, ти вероятно ще си от втория тип.

Мисълта ми е, че с промяна на работата може да получиш много позитиви за сметка на лекия дискомфорт, споменат и в писмото на Луис Карол. Ще срещнеш нови хора, ще научиш нови неща, проблемите ще бъдат малко или много по-различни. Дори заплатата ти може да е по-висока след време. С две думи ще получиш втори шанс да се развиваш и опознаваш себе си. Не мисля, че това е в противоречие с възможността да бъдеш по-щастлив от преди. Използвам средната сравнителна степен, защото понятието щастлив, както и най-щастлив, са нещо по-абстрактно.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор aiumi ()
Публикувано30.09.13 15:55



мисля, че в таз игра няма или/или :)

такива книжки и аз ги чета и харесвам,
тяхната идея е, да ни помогнат да се справим с негативните аспекти на живота си,

предполага се, че с позитивните можем да се справим и без помощ:)



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Aлиca.]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 16:03



И колко често се случва това? Всеки ден ли някой се разболява, фалираш и шефът те заплашва?

реално се случват рядко, но човек може да се тревожи непрекъснато за тези неща ... аз наскоро се улових че съм от този вид хора, които постоянно се притесняват за неща, които биха могли да се случат в бъдещето ... а пък за разума няма значение дали се е случило реално или само си го мислиш, той и с него тялото, го преживяват по един и същи начин, което означава че тези фактически неща ми се случват по десетина пъти на ден, а може би и повече



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Aлиca.]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 16:05



това беше по принцип, не конкретно за мене



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 16:34



1.Кой ти отнемаше избора през годините?

2.Материалните придобивки единственият начин да се докажеш, осигуриш уважение и неприкосновеност ли са?

3.Какво би направил ако се окажеш утре без никаква собственост и пари?


1. Във всички случаи изборите съм си ги правил с претегляне на доводите за и против, въз основа на знанията си и разбиранията си към съответния момент. Предполагам че ти говориш за някакъв конкретен тип избор - би ли прецизирала за кой точно избор става дума и понеже говориш за отнет избор, та да ти кажа от кого ми е бил отнет ... примерно две години от живота си изкарах в казармата не по собствен избор, моят избор би бил да избягам на максимално далечно разстяние от родната казарма, но този избор ми беше отнет от законодателството и репресивния апарат на военното министерство на НРБ. Някои избори са ми били ограничавани/предрешавани от външни фактори - примерно този, който оценява кандидатите за дадено работно място или за някакъв статут в чужбина, а други - от моите рабирания за морал, правилно постъпване и т.н.

2. Живеен в материален свят и в 99,99% от ситуациите именно материалните придобивки са начина да получиш адекватно здравеопазване, сигурност и уважение ... уважение се заслужава и с талант и професионализъм, но тези неща се компенсират също с материални придобивки и вървят заедно.
Чувал съм че Мхатма Ганди е един от малцината, които са заслужили това уважение без да имат материални придобивки, въпреки че според злите езици поддържането на имиджа му на светец, който не се интересува от материалното, струвало бая скъпо на поддръжниците му.

3. В момента нямам никаква идея, но 100% ще намеря начин да си ги осигуря наново, няма да се тръшна и да рева, това е сигурно



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: СъН]  
Автор impulce (пенлива)
Публикувано30.09.13 17:19



Освен тогава, когато то е предопределено по силата на шанс, късмет или наследство.





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор impulce (пенлива)
Публикувано30.09.13 17:45



комфортът помага оцеляването,
Аз го възприемам като някакво надграждане, по - скоро екстра неща, които правят живота по - лесен и симпатичен. Т.е. човек може да оцелее идеално и без тях, но си е хубаво, ако ги има - за глезотия, личен кеф, улеснение и удоволствие.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор HomoLudens* (нередовен)
Публикувано30.09.13 17:49



кризата на средната възраст я лекуваме с покупка на ферари или поне мотор и с любовница, а не с книгите на Луиз Хей и Марси Шимоф



The best place to find God is in a garden.
George Bernard Shaw


Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор impulce (пенлива)
Публикувано30.09.13 17:54



Аха, чак сега, прочитайки всичките ти мнения - зацепих, че дилемата е служебна. Комфортът на старата, позната работа и дискомфортът на това, че си в коловоза.
Да ти кажа честно, аз съм от хората, които не могат да стоят без работа много дълго време, т.е - да бездействат, но ако има едно лесно - да не ходя на работа или да се занимавам само, когато на мен ми се прииска, с каквото реша - няма да бъда нещастна, в никой случай. Има безброй много хубави и смислени неща, с които човек може да се ангажира, извън служебните задължения, например -семейство, хобита, приятели и т.н. С което искам да кажа, че службата, ако ти е достатъчно комфортна - в смисъл добри доходи, стабилни, без стрес и пр. - не си навивай колко ти е скучно и как зацикляш, ами инвестирай мисъл в извънработно време и влагай там плодовете на труда си. Защото работата е все пак - просто средство, за да покриеш първичните си нужди и..да си осигуриш комфорт (нали..ти не си мисионер или творец, или там каквото се казва, че това работата е животът на човека!).





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор освободен (може би)
Публикувано30.09.13 17:59



Ами поне за мен въпросът е труден... Някакси не знам защо съм щастлив... Те май са комплекс от неща.

1. Работя с любимите си хора - те са ми началници
2. Осигурен съм материално може би до живот, освен ако не се случат някои непредвидими ситуации - примерно война... всякакви такива...
3. Щастието извира у мен... някак си като чувство на вътрешен покой, мир и хармония.
4. Радвам се на дребните неща от живота, но не пропускам и по-едрите.
5. Не комуникирам (освен в работата) с неприятни хора, паразити и т.н. Изолирал съм се от такива елементи.
6. Обичам и доброто хапване и пийване на хубави неща... и им се радвам истински
7. Някак си насладата от живота си е у мен.
8. Имам светли примери с моите баби (дядовците ми са починали доста рано - помня много бегло само единия) които са видяли и две и двеста и някак си без да искат са възпитали у мен едни такива чувства... че дори и да остана без нищо - аз оставам... и то с това, което нося в душата си. Коравият български корен си казва думата тук.
9. Работя и любимата си работа - обичам и почивката и работата си.
10. Медитацията и други практики също дават своята дан в моето щастие. Може би те пораждат тази хармония у мен... но предпочитам да мисля просто и да не задълбавам много... истински гениалните и стойностни неща са най-прости - поне според мен.

Ами май са тези неща, които допринасят за моето щастие.

Естествено имам моменти, когато незнайно откъде се появява някаква неопределена тъга... без посока и видима причина - тогава просто и се предавам и й давам нужото пространство да ме завладее напълно и тя изчезва... просто се разтапя... Ако трябва проронвам сълзи - отдавна не се притеснявам от това (имах периоди от живота си, когато потисках сълзите)... пък и живея сам...

Пропуснах да споделя за моите си пороци, цигари, алкохол, трева, слаби черти на характера - всичките тези неща си ги обичам и ги приемам като част от себе си... Ако успея да съм щастлив без тях - супер... ако не - ще си отида с тях. Щастието за мен е най-важно.



Редактирано от освободен на 30.09.13 18:02.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор освободен (може би)
Публикувано30.09.13 18:03



" Състояние на духа е и може би комфортът би помогнал на пълнотата му, но би било истинско ако не зависи от външни обстоятелства. Това усещане да бъдеш в доволство, пълнота и синхрон със себе си и другите, независимо къде се намираш и какво имаш...Май е свързано и с неискането на твърде много... "

О-о-о-о ДА



Определено.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: СъН]  
Автор освободен (може би)
Публикувано30.09.13 18:10



"защото човек може да се чувства комфортно и щастлив и ако не е суперзадоволен "

Eдната ми баба беше много бедна, но се смяташе за богата... Честно, не знам как успяваше с една СУПЕР-малка пенсия (по памет 40 лв., 80-90-те години) да има да даде по някой лев на внуците си, да спести, за да си купи дърва. Невероятно мъжка баба... просто наистина е минала през огън и жупел... Сама жена с две деца по време на бомбардировки... хич не е лесно... На тези две деца да им осигури образование... дрехи. Не искаше баща ми да и дава пари - горда, горда до дъното на душата си. Просто Маргарет Тачър пасти да яде... Баба ми беше с пъти по-корава.





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор освободен (може би)
Публикувано30.09.13 18:15



"Ако си представиш, че си под моста, тъй като правиш изследване, сключил си бас, от който би спечелил нещо ценно...или си под моста през лятото, над теб е целия небосвод, а красиви момичета пеят и свирят на китара, мостът по-приемливо място ли е?"

Определено тази картинка ми хареса



С удоволствие бих нощувал 1 нощ под парижки мост... не друг мост - парижки... ако съм в Париж всичко друго губи смисъла си...

Обичам този град. Все пак е на второ място след София... но вече София май губи класацията...

Даже ки го поставям в листата (която да изпълня докато съм жив) - да изкарам една нощ в Париж - под Парижки мост. Може да ви се види странно... но наистина обичам, ама истински обичам този град.

Редактирано от освободен на 30.09.13 18:19.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор освободен (може би)
Публикувано30.09.13 18:25



"естествено че ще е различно ако минавайки с ферарито покрай моста съм спрял, излазал съм от колата и съм приседнал на един картон под моста защото така ми се е приискало и знам че в момента, в който ми се прииска ще стана, ще си седна във ферарито и ще си отида в имението - и съвсем различно ще е ако знам че съм в тоз кашон защото това е едничкото възможно място да се скрия от адския студ и че не мога никъде другаде да отида и че има голяма вероятност на сyтринта да не съм жив - нима твоето усещане не би било различно в двете ситуации?"

Да, но губиш преживяването, ако си седнеш във ферарито и подминеш... Няма нищо лошо във ферарито... но то е ограничение единствено ако те ограничава в твоите търсения.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор освободен (може би)
Публикувано30.09.13 18:33



"да, мостът е само пример за човек, който няма никакъв комфорт и никаква сигурност, не разбирам защо се хванахте дирекстно за моста след като темата е за комфорта и липсата на комфорт - известно е че комфортът помага оцеляването, а липсата на комфорт е зплаха за живота и оцеляването, сиреч стремежа към комфорт е заложен у нас от еволюцията на много дълбоко ниво, докато щастието, така като го описват в умните книги излиза че го има у всички животни (щот на тях не им пука какво става с тях и не се притесняват за комфорта си) и само при човека това щастие е изгубено и е заменено с мисленето и проектирането на бъдещето - какво ще стане с мен утре, в други ден и т.н. ... това е източник на стрес и нещастие, който у животните липсва - те изглеждат постоянно в хармония със средата си и постоянно щастливи защото не им пука за бъдещето - излиза че за да бъдем щастливи наистина трябва да станем като животните и пртичките божии, както зове исус? Това не е ли връщане назад в еволюцията - какво ще стане с цивилизацията ако всеки престане да мисли за утрешния ден?"

EДНО ГОЛЯМО СЪГЛАСИЕ ТУК





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор echr ()
Публикувано30.09.13 20:00



То, ако е въпрос, има и трети книги, дето разправят, че човек не трябва да се привързва към нищо земно и че ще ни се въздаде в един друг и по-добър свят.

Пък аз да ти кажа ли, че попаднах на книга за вредата от морковите

Въобще, книги...

Иначе тия за самопомощ, там им е именно дефектът, че като ги затвориш и нищо не ти остава в главата. Което едва ли е съвсем случайно. Аз все си мисля, че те са донесли щастие главно на авторите си, които неочаквано са станали богати и известни



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано30.09.13 20:04



И колко често се случва това? Всеки ден ли някой се разболява, фалираш и шефът те заплашва?

реално се случват рядко, но човек може да се тревожи непрекъснато за тези неща ... аз наскоро се улових че съм от този вид хора, които постоянно се притесняват за неща, които биха могли да се случат в бъдещето ... а пък за разума няма значение дали се е случило реално или само си го мислиш, той и с него тялото, го преживяват по един и същи начин, което означава че тези фактически неща ми се случват по десетина пъти на ден, а може би и повече


Лелееее, ти сериозно ли? Ако да, значи си по-зле и от сина ми.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: echr]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 21:22



каква е таз книга за вредата от морковите? нещо линк ?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор HomoLudens* (нередовен)
Публикувано30.09.13 21:35



абе не прекалявай с морковите, че може да заприличаш на китаец ! ;-)

eating too many carrots can bring in too much beta-carotene the molecule responsible for carrots' bright orange hue and a precursor of vitamin A. This can lead to excess blood carotene which can discolor the skin.

Known as carotenemia, the condition occurs because carotene is a fat-soluble molecule. Excessive quantities of it tend to accumulate in the outermost layer of skin, resulting in yellow- or orange-pigmented skin, particularly in the palms, soles, knees and nasal area.

Although carotenemia occurs mostly in infants when they are fed too much pureed carrot baby food, it can occur in adults as well. In a case report published in The Journal of Dermatology in 2006, a 66-year-old woman's skin turned yellow-orange after she took too many carotene oral supplements. One cup of raw chopped carrots has about 15 mg of carotene, according to the U.S. Department of Agriculture's Nutrient Database, so you'd need to eat half a cup of chopped carrots every day for months, in order to turn to her shade of yellow.




The best place to find God is in a garden.
George Bernard Shaw


Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Baldrian ()
Публикувано30.09.13 21:51



Говоря за избора по принцип. Естествено, че вече едва ли някой ти позволява и забранява нещо...Преди известно време беше споделил, че много би искал да създадеш свой бизнес. Какво те спря? Искаш ли го още? Едно неодобрение на близките ти би ли било пречка...

Да-живеем в материален свят и адекватните материални придобивки са важни.

уважение се заслужава и с талант и професионализъм, но тези неща се компенсират също с материални придобивки и вървят заедно.

Това означава ли, че ако в някакъв момент не успееш да осигуриш адекватните материални придобивки на обкръжението, би загубил уважението им?

В момента нямам никаква идея, но 100% ще намеря начин да си ги осигуря наново, няма да се тръшна и да рева, това е сигурно

Тоест вярваш, че ще се справиш и недоимъка би бил мотив да се мобилизираш напълно?...

По-надолу описваш, че по няколко пъти на ден изпитваш тревожност...Не е необходимо да пишеш ако не желаеш от какъв характер е тревожността, но страховете ти един корен ли имат?

Нещо такова ли е?

Редактирано от Baldrian на 30.09.13 21:59.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор po4ten (неуязвим)
Публикувано30.09.13 21:52



"не знам какво е определението за щастие, това нещо, дето всички цял живот го търсят, но интуитивно го разбиpам като да ти е добре, приятно, нищо да те боли и прочие ..."

Това е поредната тема на един потънал в "Мрака на обратната страна на луната".

Аз многократно съм давал отговор на този всеобщ човешки въпрос и ....като по правило съм бил нападан, оплюван, поруган и отричан... Ти лично си ме нападал, когато отговарям на тези ти въпроси в мои теми обвинявайки ме че пиша "гигански разноцветни нечитаеми" чаршавфи.



Но истината е, че съм намерил Истинскато Щастие и съм единственият юзър от създаването на Клубове, който нито веднаж не се е оплакъл от лични несгоди и проблеми.

Защото НАИСТИНА ИМА ТРАЙНО ЩАСТИЕ! И Смисълът на живота за всички е да го открият!!!

Иначе в този свят на илюзии всеки изпитва временно моментно щастие понякога, което изчезва много бързо...


Този път няма да отговарям на въпросите ти по темата. Продължавай да търсиш...




Кой каквото си търси - това ще намери!и...много повече от това...

Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: po4ten]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано30.09.13 22:05



Но истината е, че съм намерил Истинскато Щастие и съм единственият юзър от създаването на Клубове, който нито веднаж не се е оплакъл от лични несгоди и проблеми.

За сметка на това всички останали юзъри кански реват от ТЕБ.
Да ти имам "истинското щастие"!



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 22:09



в продължение на доста години (поне на мен ми се сториха доста) родителите ми ми опяваха, че не мога да се грижа за семейството си и че трябва да намеря начин да се грижа за жена си и децата си - е, намерих го този начин, естествено, сега ми опяват за други неща, но сега ми са далече и се срещаме за по 2 седмици годишно и се изтрайва, но онова опяване наистина беше системно и ужасно и беше направо непоносимо ... макар че те си бяха прави за себе си, защото те ни издържаха

да, страдах от точно тази тревожност без изобщо да си дам сметка за това, мислех че е напълно нормално да се тревожа и притеснявам за какво ли не ... преди три години осъзнах, че по голямата ми част от деня минава в притеснения и тревоги и тогава прочетох доста книги по въпроса и проведох работа над себе си и мисля, че вече не го изпитвам това нещо, или поне в много по-малка степен ... тогава наистина всеки ден умирах поне по 10 пъти, разболявах се от рак по 5 - 10 пъти, катастрофирах, сгазваше ме кола, жена ми, децата ми и родителите ми умираха по десетина пъти на ден, уволняваха ме от работа, арестуваха ме, вкарваха ме в затвора, екстрадираха ме и прочие и прочие ... как съм издържал на това нещо ми е много чудно



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Baldrian ()
Публикувано30.09.13 22:14



Ако правилно интерпретирам...панически страх от бедност, страх от неодобрение и отхвърляне, страх от неуспех, страх от болести, страх от провал...страх, страх, страх...
Ясно ми е, че цялата ти рационална същност е наясно, че страховете са неоправдани, но това е по-силно от теб...
Какво си готов да направиш за да се освободиш от тях? Ти самият има ли идея как би могло да се случи?

Все пак при толкова вреди, тези страхове носят ли и някакви ползи за теб?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 22:31



имам и голям страх от летене със самолет и от 10 години не бях летял - това лято се реших и идвахме със самолет до България - исках да се изправя лице в лице с един от големите си страхове - голям зор беше, доста друсаше и пропадаше, а особено на връщане излетяхме по тъмно и угасиха осветлението и излитахме в мрака и после кацахме в мрака, а пък и цялото семейство бяхме заедно и ако станеше нещо нямаше да мога нищо да направя за да им помогна



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Baldrian ()
Публикувано30.09.13 22:34



а пък и цялото семейство бяхме заедно и ако станеше нещо нямаше да мога нищо да направя за да им помогна


Това те плашеше, или идеята, че там никой, нищо не може да направи ти носеше известно облекчение?

И още нещо...имаш ли усещането, че ако се успокоиш точно тогава ще се случи нещо лошо?

Редактирано от Baldrian на 30.09.13 22:42.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.09.13 22:48



най-големият ми страх никога не е от смъртта, страхът в самолета е от това, че нещо ще стане, ще има паника, децата ще пищят, а аз няма да мога нищо да направя - като сме с колата аз съм на волана и всичко зависи от мене, а в самолета даже и не виждаш какво става отпред и се возиш като чувал с картофи

знам че при самолета вероятността за катастрофа е 1000 пъти по-малка от вероятността за катастрофа с колата, но в колата не се страхувам, или поне не толкова, а в самолета се страхувам много повече

или когато реша, че някъде имам бучка из тялото и съм болен от рак, страхът е как джипито ще ме погледне странно и ще каже че има леко съмнение и трябва да отида за всеки случай до онкологията, как там ще ми правят биопсия, как ще чакам за резултатите и ще се надявам, как после ще ми съобщят новината, как ще трябва да ходя на разни гадни терапии, ще ми е гадно и ще ме боли и няма да има надежда за подобряване ... не, това е просто нерационален страх, няма при него обяснение, просто ми се стяга корема и преставам да мисля рационално при мисълта че някъде съм си напипал бучка или че съм си открил някакъв симптом



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Baldrian ()
Публикувано30.09.13 22:50



Искаш ли да се освободиш от тези страхове?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано30.09.13 22:52



Тоест, изпитваш страх от ситуации, които не можеш да контролираш. Независимо, че са по-безопасни от тези, в които ти си "шефът" и нещата зависят от тебе?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Baldrian ()
Публикувано30.09.13 23:08



Преди да кажа Лека нощ, ти пускам една статия с извадки на различни терапевти...Така и не ми каза искаш ли да се справиш със страховете, но надявам се, че в някакъв момент ще ми кажеш



Самопомощ при генерализирана тревожност
Забележка (disclaimer): В статията са засегнати единствено общи уазания за самопомощ при генерализирана тревожност. Те не заместват асистираната помощ и процес на психотерапията. Споменати са някои хипотези и терапевтични подходи, ползвани от автора, но просто маркиращо. В статията не са включени цялостни и задълбочени обяснения за самия психотерапевтичен процес. Повечето от описаните методи за самопомощ изискват упорита и ежедневна практика, систематчност в приложението си и имат нива на усвояване.

Те не са транквилант, а помощни средства по пътя към Себе си! Статията не включва дълбинен анализ на състоянието, а цели даването на общи и централни насоки за самопомощ на преживяващите генерализирана тревожност.

Страховете при генерализирана тревожност (Г.Т.) са ирационални - така е! Ще полудея, ще умра, става ми нещо ужасно, разболявам се, получавам инфаркт, инсулт, провалям се, хората ме мислят за луд, светът е ужасно място, хората ще ме наранят и не мога да се доверя, всичко е заплашително и т.н. Ако тук ползваме чистата когнитивна терапия, ефектът ще е малък - защото тя работи на рационално ниво и с рационални процеси. Добра е при социална тревожност примерно, но не и при пароксизмална, генерализирана тревожност или хипохондрия... Защото страхът тук е прекогнитивен, процесира се през директния път таламус-амигдала, вместо по рационалния и по-дълъг таламус-префронтална кора - мислене, асоциативни зони - амигдала.

Стрелка се директно, за част от секундата - усещане добре познато на всички, които имаме или сме имали подобни състояния! Тогава основните методи за погасяване на такива прекогнитивни страхове би трябвало да засягат директно този пряк прекогнитивен път. Безкрайните вербализации на анализата имат мястото си, рационалността на когнитивната и рационално-емотивната терапии също - чрез тях се осъзнава, изяснява, отговаря се на въпроса "ЗАЩО се случва това с мен?", разкопава се "психичната почва, подготвя се", установява се добра връзка между клиент/пациент и терапевт.

Но тези методи работят през гореспоменатия дълъг невро-когнитивен път и не достигат директно до ирационалността на страховете ни. Както в случая с онази жена, посещавала психоанализа 15 години с цел спокойно летене със самолет, перифразирам: "След 15 г. погребах няколко мои аналитици, самата аз станах аналитик, но все още не мога да летя със самолет...".

Къде тъжно, къде жалко и смешно, но е факт, че ако терапевтът не владее една добра сплав от интегралност в терапията си и ригидно практикува само една школа, която в даден случай просто не е ефективна за дадено р-во, по-скоро вреди, тъй като единствено отнема времето и средствата на пациента си! Нека не бъда разбиран погрешно - уважавам психоанализата/ психодинамичния подход - когато е на мястото си и доколкото има място в цялостната психотерапия. Уважавам и класическата когнитивна терапия - ползвам я постоянно - но когато има защо и на точното място и време за подходящия проблем и човек!

Методите, които така да се каже, 'общуват" директно с прекогнитивните страхове, с подсъзнанието, са:

- Осъзнато проникване в по-дълбоките мозъчни честоти (алфа и тета), където процесирането на информацията е както при съня - образно, метафорично, архетипно, ирационално, смесващо, преливащо се и приказно, преобразуващо и пластично. В такъв режим на работа разширената до по-широки области от личното несъзнавано свободна воля е в директен досег с механизмите на това несъзнавано, на ирационалните дълбинно-психични процеси. В юнгианската анализа такава работа се нарича активно въображение.

Други школи я наричат осъзнато сънуване, хипнотерапия, медитация, водена релаксация, йога нидра и т.н. В състояние на мускулна релаксация сетивата се отдръпват навътре, изпитва се субективно преживяване за загуба на тялото (пратяхара) и моноидеистично фокусиране на ума (дхарана). Тогава терапевтът леко води човека в досег със страховете му, учи го на подходящото отношение към тях, погасяването им чрез трансформацията им в мотивация и смелост!

- Работа през тялото - биоенергийни дишания, които имат свойството да освобождават телесния израз на страха - мускулните брони, както и да сблъскват човека със страховете, които изплуват навън и биват канализирани. Психотеатър и трансформиращи танци - тук богатството от методи е огромно. Аз лично тепърва имам да усъвършенствам уменията си в тези последните методи.

- Поведенчески методи – излагане (exposure), десензитизация, наводняване с рефрейминг - визуално, поведенчески и вербално човекът се сблъсква със страховете си, умишлено говори за тях, като ги преекспонира до абсурд и пародия, поставяйки им нова рамка на възприятие (рефрейминг) от приемане, хумор, прошка, благодарност и т.н.

За самостоятелна работа са подходящи автогенният тренинг, методът силва, слушане на аудио записи на йога нидра, ежедневният интензивен спорт. Важното е целта ти да бъде не борене, а прегръщане и приемане на страха! Така се учиш и на уроците, които той всъщност ти носи! И тук стигаме до по-цялостната работа, а именно, характерът на хората с тревожни р-ва! Страхът се явява само една добра и нужна аларма, която човекът наместо да иска да спре, би могъл да се запита какво има да научи от случващото се?! Потискаш ли, бориш ли се, за малко можеш и да успееш, но в дългосрочен план тревожността ти нараства, тъй като я трупаш отхвърляйки я в несъзнаваното си!

Опитът ми в практиката показа, че етиологичната картина на Г.Т. често е следната. Човек получава паническа атака или серия от такива в даден период от живота си. Ако реагира с (1) бягане от страха си, обикновено малко по малко пароксизмалните (неочаквани) единични п.а. прерастват в типично паническо разстройство, евентуално с агорафобия, оттегляне (или желание за това) в сигурността на дома и отбягване (avoidance behavior) на места с много хора, откъдето няма изход - асансьори, метро, автобуси и т.н.

Ако човек има (2) борбена реакция, той въпреки страха си продължава ежедневната си рутина - професионална, социална и т.н., поне в някаква степен. Такъв човек посреща страха си и въпреки него изпълнява социалните си ангажименти. Но се бори - както в твоя случай може би! Бори се със зъби и нокти... Тази битка изтласква страха в несъзнаваното, където се трупа и започва да се процежда в една плаваща, без определен локус, разпределена в цялото ежедневие тревожност.

Всичко, което провокира гравиралите се в несъзнаваното вярвания/страхове от провал, отхвърляне, нараняване, злоупотреба, загуба и т.н.събужда и поддържа тази обща тревожност. Тези несъзнавани вярвания вероятно вече са съществували в зачатъчно състояние в характера на човека, но са се затвърдили от психодинамиката, породена от паниката и битката с нея. Ако при едно типично паническо разстройство ядреният характер на човек е доста зависим (орален), несамостоятелен и в някаква степен дори детински - характер над който такъв човек често поставя защитна маска от твърдост, то при генерализираната тревожност тази перфекционистична борбеност, контрол, критика и нащрек (ригидност) са в самото ядро на характера.

Това предопределя и отношението към пароксизмалния страх на битка или на бягство. В случай на изтласкваща, отричаща и потискаща страха битка, постепенно напрежението в несъзнаваното става постоянен житейски фон. Тревожно напрежение, с което човекът с генерализирана тревожност (Г.Т.) непрестанно се бори. Бори се със ... сянката си! Борбата поражда т.н. мускулни брони - мускулни стягания - в стомаха, в гърдите (субективното усещане за задушаване), отзад в тила и т.н. Дишането става горно гръдно и плитко, което предизвиква хипервентилация и замайване, дереализация, деперсонализация, евентуално шум в ушите и т.н. Постепенно процесът се автоматизира и дори да няма кой знае какви външни мускулни стягания (брони), симптомите на замайване и др. пак присъстват - станали са част от мозъчната процедурна памет при реакция на страх и битката с него (ригиден свръхконтрол). В следващие редове ще засегна методиката за трансформиране на състоянието!

За справянето с генерализираната тревожност

Самото преживяване на симптомите вече говори нещо - подсказва уроците, които е добре да бъдат научени. Замайване, загуба на контрол, дереализация, натрапчиво мислено предъвкване, свръхконтрол, песимизъм, едно огромно ТРЯБВА, емоционално самопотискане и критика, фиксиране в двумерната плоска лявохемисферна логика и отхвърляне на дяснохемисферната сърдечност, интуиране, спонтаност, творчество и полет на духа...

Такива симптоми просто викат: "Човече, моля те научи се да правиш грешки и го приеми за нормално! Научи се да се проваляш понякога, отпусни се малко и се забавлявай повече! Загуби контрола на егото си, за да се роди щастливата и светла смелост на духа ти! Моля те, научи се да живееш от сърце и през сърцето и тялото си повечко, там дълбоко в същността си, откъдето извира Любовта и Щастието! Моля те, довери се - на Природата си отвътре, на Живота, на Човека в теб! Моля те, виж и се довери повечко на дълбинно доброто в Живота и хората, зад външните роли и привидности!

Моля те, отпусни тялото и малкия си логичен ум, за да се роди в теб онзи сърдечен Разум, който преживелищно те свързва и слива със самата тъкан на Живота, С Любовта. Сърдечният разум, от позицията на който с всяка клетка от тялото и квант на душата си знаеш, че няма как да бъдеш изоставен и сам, че всичко случващо се в живота ти е точно на мястото си и ти помага да си спомниш кой си и накъде си тръгнал в това пътешествие-Живот!

Моля те, човеко, отвори се за Силата и Светлината на Безкрая си, за да можеш да прегърнеш и успокоиш собствените си емоции в подсъзнанието си, това малко уплашено дете в теб, ти самия! Моля те, позволи си да свалиш тази защитна броня от перфекционизъм, напрегната свръхбдителност и нащрек, песимизъм и контрол - захвърли я и прегърни страха си, заплавай в него с Любовта на душата си! Моля те, приятелю, научи се да оцялостяваш съществото си, да летиш в необятните земи на свръхсъзнанието си и с придобития Мир и Светла Обич да се спускаш в корените на подсъзнанието си - нежно и с мекота! Обичай се, приятелю, приеми се, отпусни се в нещата такива, каквито са! Само когато се приемеш, можеш и да се промениш!..."

В терапията се започва със структуриран кратък анализ на автобиографията и с времето периодично се връщаме към него. Това подпомага осъзнаването и залага добра база за цялостната промяна. С помощта на водена визуализация (хипнотерапия, медитация) в по-дълбоко състояние на ума и мозъчните вълни, се работи по залагането на отношение на любящо смирено приемане на страха и охотен допир до него с лекота. За мозъка тази визуална работа е почти същата като реалното преживяване, но при визуализациите допирът до страха е преживяван в релаксирано състояние, с променено ментално-емоционално отношение.

След това се продължава с дишане, което предизвиква загуба на контрола и телесни преживявания, които много приличат на тези при тревожноста - след преминаването на първоначалната бариера на съпротивата, човек преживява тези симптоми като неутрални и дори като радостни и се учи да отпуска контрола и плава в преобразуващата се в смелост тревожност. Терапията продължава с психотеатър, в който човек сам се вживява в ролята на свръхтревожен и се практикува новата емоционална настройка на приемане и обич. Продължава се с визуализациите - те се учат подобно на плуването. С времето човек се учи да практикува медитация и сам - с помощта на записи като тези ( http://kaksepravi.com/yoga/ ) и др.

В хода на работата автобиографичната памет се "разкопава" все повече, правят се асоциации между настоящи поведения и реакции и техните залагания, променят се нагласи и т.н. Човек се учи на рационална работа с мислите и базовите си вярвания (комплекси), до които вече е стигнал и се е научил да наблюдава припламването им от позицията на едно разширяващо се самосъзнание. Това е по отношение на водената от терапевт работа. В следващите редове ще спомена някои насоки за самостоятелна работа. Тя, разбира се, е в някои отношения по-повърхностна и "на сляпо", но все пак може да помогне в доста случаи.

1) Спорт - когато спортуваш 4-6 пъти седмично, с интензивно мускулно и аеробно натоварване, адреналинът, произвеждан от надбъбречните жлези, изгаря. Трябва му време, за да се натрупа нов в депата на жлезите - а те не са безкрайни. Освен това при спорт се отделят веществата на щастието - ендорфини и енкефалини. Когато спортуваш, адреналинът се стапя, а спортното усилие кара мозъка ти да отделя допамин - невромедиаторът на здравата мотивация и здравата агресия. А това е телесният хормонален и биохимичен механизъм, който се случва при промяна на психичното отношение към страха от борба/бягство в любящо приемане. Когато се бориш/ бягаш, адреналинът преминава в кортизол, хормонът на паниката, на ужаса! Когато приемеш страха, адреналина с Любов и релаксирано "плаване" в него с тялото и ума си, адреналинът тласка производството на допамин. Превръща се в щастлива мотивация.

Допаминът е веществото, което силно се покачва например при приема на кокаин или хероин - в случая самото ни тяло, с помощта на подходящата ментално-емоционална нагласа и спорта, синтезира допамин и ендогенните вещества на щастието, по един напълно естествен и полезен начин. Майсторите по бойни спортове познават ефекта на адреналина да покачва амбицията/ смелостта и наситената с удоволствие мотивация - затова някои умишлено си инжектират адреналин преди битка. Това, към което искам да наведа мисълта ви е, че вместо да "ритаме срещу ръжена", можем да го ползваме. Можем с помощта на собствената си психо-емоционална настройка да променяме биохимичните процеси в тялото си, а оттам и настроението и телесните си реакции!

Спортът освен това има и чисто психичен ефект - предизвиква телесни състояния, приличащи на тези при повишена тревожност и паника, без да са същите: задъхване, замайване, телесна умора и напрежение и т.н. С това мозъкът, на прекогнитивно (задмисловно) ниво се учи да приема тези телесни реакции като неутрални и добри, дори носещи удоволствие! Получава се десензитизация - обезстрашаване, както се нарича в поведенческата терапия. Така редовният интензивен спорт е просто задължителен при хората с повишена тревожност, тъй като служи за подходящ психотелесен контекст в хода на психотерапията или самопомощта!

Какъв спорт? Като чуем спорт и обикновено си представяме някакви ужасни фитнес зали с духащи климатици, изолирани от естествената среда, с гърмящи телевизори - зали, в които хора фиксирани в илюзията на имиджа си мълчат и се разминават едни други, нарцистично оглеждайки се в купищата огледала... Депресираща гледка... Фитнесът е добър вариант, а има и нормални зали, с подходящ музикален фон, харесван от теб и посещаващ ги контингент от хора. Важното е спортът да ти харесва! Може да са танци - народни или салса или брейк или модерни и т.н. Може да бъде каране на колело или кънки - но интензивно, с натоварване. Особено добро е тичането в естествена среда - парк или гора. Там всяко дръвче, птиче и лъч слънчева светлина имат силата да те вдъхновяват! ... Спортове много - намери своя и отдели време за него -няма да съжаляваш!

2) Релаксация

Ако предварителното условие за ежедневен интензивен спорт е изпълнявано, релаксацията при Г.Т. става възможна. В противен случай онова чувство на тревожно напрежение отвътре, което ни кара да сновем насам натам напрегнато и неспирно, не ни дава мира . Релаксацията на свой ред е предварително условие за случване на медитацията/ визуализациите и съзерцанието. Релаксацията присъства в повечето системи за психоемоционално и ментално развитие и промяна. Ето пример за това:http://yoga.eurasia....opic,904.0.html . В линка е описана практиката на йога на съня, както е дадена от Сатянанда. Макар и само един от много възможните подходи, примерите са добри. За целта на релаксацията, можете да проследите последователността на отпускане на телесните зони. Аз също водя такава хипнойога (на съня), по интуитивен и творчески начин, следвайки сърцето си.

Защо релаксация? Когато седнем или легнем удобно и затворим очи, ние автоматично посрещаме това, от което обикновено бягаме - мислите, чувствата и напреженията си. Дори ни се струва, че когато се взрем навътре в себе си и пробваме да се отпуснем, напрежението и дискомфорта нарастват за известно време. Всъщност са същите, но сме в по-плътен досег с тях, което дава възможност за трансформацията им. Важното е да останем спокойно в породилото се напрежение и да "заплаваме" в него приемащо и с доверие, сякаш е наш ценен съюзник и приятел. Да обикнем напрежението и вместо да бягаме от него мърдайки или отваряйки очи, да позволим на тялото да остане напълно неподвижно.

Постепенно напрежението започва да се трансформира в релаксирано спокойствие, тялото да се отпуска и натежава, все повече и повече, с всяко следващо издишване, докато сякаш изчезне и се загуби - това е състоянието пратяхара, оттегляне на сетивата от йога или сомнолентност, лека авто/хипноза. Вижте за това е тази статия: http://orlinbaev.blo.../blog-post.html . Ценното при опитите за постигане на релаксация при г.т. се състои в това, че за да бъде постигната, е нужно да бъде загубен контролът над тялото. Този защитаващ от ирационалните страхове от провал, нараняване и т.н. свръхконтрол е основното, което препоражда психичната "въртележка" при г.т. Когато човек си разреши да отпусне контрола, се допира до страховете си.

Отначало има доста страх, но бързо човек осъзнава, че този директен допир до тревожността всъщност не е кой знае колко неприятен, а дори може да бъде приет за интересен и удоволствен. Тогава тревожността се стапя, а тялото потъва все повече и все повече в състояние на спокойна радостна релаксация. С времето на ежедневно практикуване на релаксация, тя се пренася все повече във всеки миг от ежедневието! Тя е психотелесният израз на прегръщащо и с доверие приемане на страха, водещо до превръщането му в чиста енергия, в зареждаща сила! Релаксацията е основа за практикуване на образната, визуална работа, която споменавам по-долу.

3) Визуализации

Когато начинът ти на живот включва редовен спорт, в минутите на релаксация можеш да добавиш подходяща медитативна/визуална/автосугестивна работа. Визуализацията е много творческа, дясномозъчна дейност, случваща се в пряк допир с емоционално наситените ирационални несъзнавани процеси. Затова тя има силата да ги променя! Да променя отношението ти на битка/бягство, което поддържа и усилва тревожното ти състояние и да програмира отношението на любящо смирено приемане, което разтваря страха ти! С течение на практиката залагането става дълбоко, реакцията на любящо приемане се автоматизира и в случай на възникваща п.а. се случва естествено, извличайки енергията от страха до радостна смелост. Ето някои визуализации:

- Магичен киносалон (визуално кинестетична дисоциация) -

1) Релаксация и съзерцание

2) представи си, че наблюдаваш страховете си дисоциирано, като на филм, отстранено и спокойно отпуснато. Представи си един истински киносалон, в който си седнал отпред, отпуснал си се приятно в мекото кресло, хапваш пуканки и пиеш питие Smile . Виж как филмът започва, сложи си 3D очилата. Виж надписа "Страховете на ...името ти..." . Виж как надписът се завърта във всички посоки, чуй музиката, усети преживяванията в тялото си и се отпусни в тях.

3) Виж случването на страховете ти, оставайки спокоен, отуснат и отстранен зрител. Позволи им да се случват пред теб, знаейки, че това е просто филмът в главата ти. Усети напреженията, които тръгват в тялото ти - отпусни се с обич в тях. Усети промяната на дишането си в плитко - отпусни го в спокойно. Виж страха си от полудяване, от болест и смърт - дисоциирано, сякаш гледаш филм, знаейки че това е просто практика.

4) Поиграй си с този филм. Завърти го бързо напред - виж как всичко се движи смешно странно.Пусни му една глупава музика и звук от весело превъртаща се лента/ устройство за прожекция. Бял екран - почини, релаксирай и съзерцавай всеобемащата мъдра и любяща тишина в себе си. Пусни филма наобратно - чувай говоренето наобратно, виждай движението наобратно, смешната музика наобратно. Бял екран - релаксация и съзерцание. Пусни го отново с нормална скорост, играй си с образите - променяй ги, спирай на пауза и пак пускай. Сложи звук и чувство на усмивка - блажена приемаща усмивка. Отдалечи екрана, виж го как намалява, добави му много светлина виж как всичко се стапя в нейното спокойствие. Релаксация и съзерцание.

5) Замах - Когато почувстваш разтварянето на страха до радостна смелост, сътвори филма, който душата ти желае. Виж се смел, спокоен, радостен. Насити всичко с много светлина и щастие. Реализирай целите си. Но, няма никакво бягане от или потискане на страховете. Ако се промъкне стария филм, просто го обикни, приеми и погали със светлината на приемащата смирена смелост. Той отдава енергията си на новия творчески филм, който залагаш с лекота и спонтанно и игриво!

6) Релаксация и съзерцание
Ето аудио запис на такава визуализация: http://www.kaksepravi.com/yoga/yoga1.mp3
..........................................................................


- Наводняване с рефрейминг: наводняването е много силна поведенческа техника, в основата на която стои принципът на парадоксалното намерение. То е обстойно проучено научно. Страхът работи на принципа борба/бягство, а при парадосалното намерение се учим смело да наблюдаваме това, от което ни е страх и дори да пожелаем още от него, обличайки го в различен емоционален контекст/ рамка на възприятие. Ето обяснение на принципа:

1) Безпристрастно наблюдение на проявите на страха в тялото и емоциите, от позицията на зрител. Плаване в чувството и телесните му проявления като във вода - релаксирано, наблюдавайки го от позицията на вътрешния зрител отвъд мисловните обозначавания. Всякакви мисловни обозначавания и категоризации се оставят да протекат и се разтворят в това спокойно плаващо наблюдение.

2) Парадоксално намерение - искам още, харесва ми! Страх, дай ми още от себе си! Искам още сърцебиене, още изпотяване, още замайване, още стягания и задъхване, искам още чувство на страх, харесва ми! Това заявяване е не толкова вербално на ум, колкото със силата на намерението.

3) Смирено любящо приемане, от позицията на вътрешния спокоен зрител.

Обяснение: първа и трета стъпка са твърде подобни. Разликата е, че при първата стъпка наблюдението е безпристрастно, а страхът бушува като буря около това спокойно плаващо наблюдение. При третата стъпка се ражда едно естествено възникващо смирение и любов, които насищат спокойното наблюдение и разтварят допълнително страха. Третата стъпка е най-важната. С практиката ми обаче осъзнах, че е твърде голямо стъпало за някои. Затова първите две стъпки са добър преход към третата. Втората стъпка представлява едно директно вклиняване на свободната воля в ядрото на механизма борба/бягство и обезсилването му.

Страхът просто няма механизъм да реагира на такова парадоксално и смело намерение и се обезсилва. Биохимично изразено, адреналинът вместо да задейства образуването на кортизол, тласка спокойната мотивация на допамина. При третата стъпка дори се отделят ендорфини и окситоцин - радост и безусловна обич. Искам само да споделя, че този подход извира от личния ми опит. В него е вплетено отношението, което естествено се ражда по време на съзерцание/ майндфулнес.

Горните стъпки са ключови, ядрени при работата с тревожни разстройства: паническо р-во, генерализирана тревожност, обсесивно компулсивно р-во, тревожна депресия, фобии и пр.

Около този ядрен подход със страха се работи чрез анализ на характера, осъзнаване,призвание и фокус в цел, отключване на творческия потенциал, когнитивно реструктуриране на ниво автоматични мисли и базисни вярвания, медитация, нлп и хипнотерапевтични визуализации и методи, промяна в мирогледа и характера като цяло, подходяща литература, подходяща компания от позитивни, оптимистични и смели личности-приятели, спорт и добро хранене, хранителни добавки и т.н. и т.н.

Ето метода в по-практичен вид:
Отново приближи екрана и пусни филма със страховете ти - представи си, че ставаш от стола си в киносалона и влизаш във филма. Запази чувството си за страничен наблюдател, макар и да си вътре, асоцииран с филма. Нека то остане като едно вътрешно спокойно ядро от светла и любяща тишина, ти самия, който можеш всичко - радостен омнипотентен творец на живота си! Сякаш, макар и вътре в този филм, си отстранен от него в това ядро - подобно на спокойствието в окото на урагана.

Наводни ставащото - умишлено пожелай още и още от случващото се, запазвайки смирената, любяща смелост на наблюдение в самото ядро на менталния си филм. Раздуй страховете си до абсурд, до мега пародия, позволи си да умираш и се раждаш, да си мъртъв и жив, да се видиш като отхвърлен и изоставен, сам и провален и още и до ултра абсурд - а сега постави емоционална рамка на възприятие на този вътрешен филм от смирено приемане, обич и благодарност на Бога, Живота и Вселената. Кажи си: "Да бъде твоята воля, Господи за моя живот!". Смири се, приеми, допусни, премахни всяка следа от битка и отричане! Усети как парадоксалното намерение в наводняването просто стапя сраха и рамката на възприяте от смирение или хумор и абсурд го превръща в смелост. Адреналинът тласка синтеза на допамина, вместо на кортизола!

Визуализациите могат да бъдат хиляди. Те изискват доста опит и тренинг в работата с ума. Затова по-добре е да бъдат водени: http://www.kaksepravi.com/yoga/ . Основната насока при Г.Т. е в сваляне на защитната ригидна характерова маска от свръхконтрол, нащрек, перфеционизъм, натрапчиво мислене и критика и посрещане на несъзнаваните страхове – нес битка, а с обич! Архетипните метафори за страховите комплекси във визуализаците могат да бъдат за дете, животно на силата и т.н. и т.н. Метафорите за процесите на трансформация на тревожността могат да бъдат: дракон, психодуховна присадка, свръхсъзнание, подсъзнание, животни, природа, асоциирани с вътрешната природа и т.н. и т.н.

4) Молитва

Ето обсновка на ролята на молитвата в психотерапията и самопомощта: http://orlinbaev.blogspot.com/2010/11/blog-post_29.html

Господи, разтварям се за вярата в теб, за да осъзная илюзията на страховете си! Господи, разрешавам на твоята Любов да се слее с вярата ми в теб и така огънят на вечния ти живот да се роди в сърцето ми. Смири ме, Боже, за да осъзная гордостта на егото си, което тщеславно се откъсва от теб чрез малките си страхове! Страхове, чрез които си мисля, че аз контролирам живота и смъртта си. Вярвам ти, Боже! Вярвам в живота ти и знам, че смърт няма, а само живот вечен! Живот вечен, който чувствам във всеки един миг и навсякъде.

Господи, ти си ме пратил тук за малко, на училище - най-сигурното в това училище е краят му, смъртта. Смърт, която е само един обикновен вход към по-големия и истински живот. Помогни ми да осъзная преживелищно Боже, че съм вечна същност, която за малко ползва това тяло-ножница за духа ми. Научи ме да се идентифицирам с духа си, със Себе си, Боже! Поверявам живота си и на моите близки живот и съдба в твоите ръце, Господи! Ако си рекъл да умра сега, да бъде волята ти! Ако си рекъл да ме бъде още години, да бъде волята ти! Готова съм за смъртта във всеки един миг и затова живея живота си на сто процента! Отпускам се смиреномъдро в потока на Любовта ти, извиращ от сърцето ми и смело и с радост живея всеки миг от това училище-живот.

Помогни ми да осъзная, Боже, че страховете ми са само един филм в главата им, да се науча да ги наблюдавам отстранено и безпристрастно. Вместо да им вярвам, да се шегувам с тях, да влизам и излизам от тях като на игра, да променям сюжета на този си филм с лекота и към абсурд и към весело, съзнавайки, че е просто филм, все повече губейки вяра в неговата реалност. Възроди живата ми вяра в теб, Господи! Вяра безусловна! Вяра, която трепти радостно във всяка фибра от съществото ми. Вяра, която чувствам, че обгръща и закриля съдбата и живота ми. Но, да бъде твоята воля, Господи, а не моята! Вярвам ти изцяло, коленича смирено пред силата ти, която живее в мен и разрешавам на тази жива сила благо да направлява мислите, чувствата и стъпките ми!

Амин

Господи, моля те научи ме да повярвам в Теб, научи ме да разбера, че моето его е малко, нищожно и слабо пред теб и че грижата за живота ми и на моите близки е в твоите ръце! Смири ме, за да може през мира и вярата на отвореното ми сърце да преминава спокойната сигурност на любовта ти!

Господи, моля те нека осъзная идентичността си с Теб! Нека смирението на малкото ми его бъде раждане на духа ми, който си Ти!

Господи, моля те възстанови живата връзка с надеждата, вярата и любовта в мен!

Господи, моля те научи ме да ти вярвам безусловно!

Господи, моля те нека да осъзная твоята закрила, която е над мен и над моя дом постоянно, като разтворя вярата си в теб!

Господи, моля те научи ме да живея щастливо и непринудено,вярвайки в теб!

Мили Боже, нека да живея радостно в мир и вътрешен покой и да умра само веднъж - когато ти решиш! Защото Боже, моят страх е само една гордост, която скрива твоята любов и закрила от мен - страх, от който всеки ден умирам!
Затова моля те нека вярата в теб стане една диамантена защита и закрила, която да ме води в живота!

Господи, моля те научи ме да бъда смел - да трансформирам своя страх във вяра и любов!
Мили Боже, аз знам, че начинът да бъда смел е не да се боря с моя страх, а да го трансформирам - като го възприема и възлюбя - така той става гориво за твоята сигурна любов и смелост!

Господи, нека да смиря егото си и да разреша ти да ръководиш живота ми! А ти си Любов, Сигурност и Светлина!

Господи, моля те направи така, че да се науча да осъзнавам гордостта на перфекционизма в мен винаги, щом той започне да се проявява в ежедневието ми и да го трансформирам в прошка и смирена толерантност като състояние на съзнанието ми!

Моля те, мили Боже, нека се науча да приемам нещата такива, каквито са!

Да виждам съвършенството в несъвършенството! Да владея хаоса, вместо да търся суетата на реда!

Господи, моля те смири ме и ме научи да бъда по-мек, благ, приемащ, толерантен и сърдечен!

Мили Боже, нека твоята безгранична безусловна любов, за която сега се разтварям, да преминава през мен, да разтвори желанието на егото ми за контрол и да видя света през твоите очи, отвисоко, откъдето всяко несъвършенство се превръща в съвършенството на по-широката мозайка на твоята визия!

Моля те, Господи, научи ме да се приема такъв, какъвто съм, несъвършен, слаб и обикновен! Защото знам, че именно в слабостта е силата и в обикновеността на смиреното его е величието на щастието ти!

Нека да приема и другите такива каквито са, както приемам и себе си - научи ме, небесни отче, да виждам в хората дълбинното добро, зад външните им роли и маски!

Боже, моля те нашепни ми благите си слова, за да разбера, че е човешко да греша, защото само като греша, мога да се уча от грешките си!

Нека бъде твоята воля, а не моята, Господи!

Амин

5)Съзерцание (mindfulness)

Съзерцанието е привидно проста техника – но това е илюзия на малкия ни ум. За него то е нищо. За духа ни обаче е всичко. To не е дори техника, а състояние! Когато малките облаци на ума затихнат, се разтваря слънцето и Небето на сърдечния Разум. Това квантово състояние разтваря всяка его илюзия, както огънят ползва хвърлените в него дърва! Съзерцанието се усвоява. В началото то се учи с тренировка и опити. Постепенно, когато това вътрешно Небе се разтвори, то се настанява в целия ни живот като постоянен фон, живеещ през всяко действие, чувство, мисъл, дума. Състояние, което всъщност си Ти самия!



Тема Аз,нови [re: HomoLudens*]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано01.10.13 00:23



като една много старателна майка, бях направила сина на китайче като бебе - ръбчетата на ноздрите му, върховете на пръстчетата и дланите бяха пооранжевели.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Редактирано от paзбиpaм на 01.10.13 00:24.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано01.10.13 05:54



Всички тези писания са много хубави, но няма да му свършат работа.
В него има много подтиснат гняв. Страховете му са вторичен продукт.
Така мисля.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано01.10.13 09:32



благодаря за "чаршафа"



Ще полудея, ще умра, става ми нещо ужасно, разболявам се, получавам инфаркт, инсулт, провалям се, хората ме мислят за луд, светът е ужасно място, хората ще ме наранят и не мога да се доверя, всичко е заплашително и т.н. - това ми е много познато

Опитът ми в практиката показа, че етиологичната картина на Г.Т. често е следната. Човек получава паническа атака или серия от такива в даден период от живота си. Ако реагира с (1) бягане от страха си, обикновено малко по малко пароксизмалните (неочаквани) единични п.а. прерастват в типично паническо разстройство, евентуално с агорафобия, оттегляне (или желание за това) в сигурността на дома и отбягване (avoidance behavior) на места с много хора, откъдето няма изход - асансьори, метро, автобуси и т.н.

Ако човек има (2) борбена реакция, той въпреки страха си продължава ежедневната си рутина - професионална, социална и т.н., поне в някаква степен. Такъв човек посреща страха си и въпреки него изпълнява социалните си ангажименти. Но се бори - както в твоя случай може би! Бори се със зъби и нокти... Тази битка изтласква страха в несъзнаваното, където се трупа и започва да се процежда в една плаваща, без определен локус, разпределена в цялото ежедневие тревожност.
- това също ми е познато - имах паническите атаки преди 3 - 4 години, първоначално реагирах с поведение (1), после го смених с поведение (2) и мисля че все още съм на поведение (2).

Тревожно напрежение, с което човекът с генерализирана тревожност (Г.Т.) непрестанно се бори. Бори се със ... сянката си! Борбата поражда т.н. мускулни брони - мускулни стягания - в стомаха, в гърдите (субективното усещане за задушаване), отзад в тила и т.н. Дишането става горно гръдно и плитко, което предизвиква хипервентилация и замайване, дереализация, деперсонализация, евентуално шум в ушите и т.н. - имах ги в началото всекидневно по няколко пъти на ден, напоследък ми се случват значително по-рядко, методът ми за справяне с тях е да не им обръщам внимание - никак не е лесно, първите пути мислех че умирам, сега вече знам че не е така, но понякога ми се струва че пристъпът е необичайно силен, много по-слине от всичко изживяно досега и че сега наистина умирам - но вече успявам да го овладея и не се паникьосвам ... досадно и неприятно е бих се радвал да се избавя от тези усещания - най-вече от замайването и задушаването

В хода на работата автобиографичната памет се "разкопава" все повече, правят се асоциации между настоящи поведения и реакции и техните залагания, променят се нагласи и т.н. Човек се учи на рационална работа с мислите и базовите си вярвания (комплекси), до които вече е стигнал и се е научил да наблюдава припламването им от позицията на едно разширяващо се самосъзнание. -
правих си неколкократно "разкопаване" на автобиографията по време на сеансите при психоложката и при психиатърката и разбрах доста неща - май всичкия ми напредък се държи на това "разкопаване" и разбиране на мехнизмите на ставащото с мене

пробвах дишане - без резултат
пробвах йога релаксация и йога нидра - без резултат

Спортът освен това има и чисто психичен ефект - предизвиква телесни състояния, приличащи на тези при повишена тревожност и паника, без да са същите: задъхване, замайване, телесна умора и напрежение и т.н. С това мозъкът, на прекогнитивно (задмисловно) ниво се учи да приема тези телесни реакции като неутрални и добри, дори носещи удоволствие! Получава се десензитизация - обезстрашаване, както се нарича в поведенческата терапия. Така редовният интензивен спорт е просто задължителен при хората с повишена тревожност, тъй като служи за подходящ психотелесен контекст в хода на психотерапията или самопомощта!


пробвах спорт - бягане - постигнах състоянията на задyшаване и виене на свят, но не можах да ги възприема като добри и приятни. Бягането не ми е приятно и още с първите крачки вече ми се иска да спра, така и не можах да постигна радостта от умората и разните му там допамини и ендорфини - може би заниманията ми не са достатъчно интензивни, но пък аз съм почти на 50 години и никога в живота си не съм спортувал и не мисля че юрването в интензивен всекидневен спорт ще е възможно и ще стане толкова леко, така както с лекота е описано в статията

всяко нещо, което правя - дишане, йога, бягане, упражнения - го приемам като неприятно и досадно задължение и все ми се ще да изклинча от него и често си търся поводи да не го правя - на последното ходене при доктора за cxванатия ми врат, той ми предписа 18 сеанса физиотерапия и масаж, на който аз не отидох защото зимата ходих повече от 3 месеца на тези сеанци и масажи и ми е дошло до гуша от тях и според мен те също не ми помагат и психическото ми натоварване от идеята че днес пак трябва в толкова и толкова часа да ходя там ми отнема повече, отколкото получавам при процедурите и масажите

релаксация, съзерцание и молитви съм пробвал - не работят - изобщо не мога да ги взема на сериозно

5)Съзерцание (mindfulness) - и тва го пробвах, в смисъл изчетох няколко книги на корифея джон кабат зин и една книга на двама тераписти, който прилагат метода - разбрах го на интелектуално ниво и съм съгласен с него, видях в интернет че има некви курсове по тази работа, но са все далече в провинцията, в неудобно време са (сутрин в делнични дни) и са сравнително скъпи - не че не са ми по джоба, но 300 евро за 6 часа ми се вижда доста за групов курс



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор Poзмapия ()
Публикувано01.10.13 09:34



Дано Дарки се възползва от статията (Нищо де, че в тази си тема той ме игнорира напълно. дали защото си признах, че нещо откъм финанси не съм на неговото ниво, а той доколкото разбрах, е възпитан да цени предимно финикийските знаци

? )

НО ЗА МЕН Е СУПЕР ПОЛЕЗНА - ОСОБЕНО ЕДНА ЧАСТ ОТ НЕЯ. НЯМА ДА КАЖА КОЯ. ПРОСТО НЕ Е ИСТИНА, ЧЕ Е ТОЛКОВА ПРОСТО И ЛОГИЧНО ОБЯСНЕНИЕТО, А НА МЕН ВСЕ МИ Е ЛИПСВАЛО.

Ето, давам пример как през целия си живот се боря, и уча и вземам от всичко полезното и вършещото ми работа за мен и за моя характер и стил и начин на живот.

\"При мъжа всичко е заложено генетично, при жената се доразвива.\" - blood2

Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Poзмapия]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано01.10.13 09:37



не те игнорирам, чета каквото пишеш, щом не съм отговорил значи нямам какво да кажа



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано01.10.13 11:17



От медикаментозно лечение не се ли повлияваш?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Aлиca.]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано01.10.13 11:42



не знам защото не съм го пробвал - от всичко, коeто изчетох по въпроса разбрах че там нещата са фифти-фифти, не винаги действат, трябва да се взимат дълго време и имат странични ефекти подобни на първичните, с които се борят ...

мисля че е оправдано да се взимат ако пациента е в тежка криза за да му се помогне да се успокои, но после няма голяма файда от тях - аз успях да се успокоя и да си върна трезвия разум и без лекарства и вече не виждам смисъл да се тъпча с химия (и да си скапвам черния дроб и останалите карантии) за да решавам ексистенциални въпроси



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Aлиca.]  
Автор Baldrian ()
Публикувано01.10.13 12:15



На Дарки му е необходима терапия. Това е само ръководство за самопомощ...



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Baldrian ()
Публикувано01.10.13 12:24



Как ще има успех, след като си пълен със съпротиви...Забележи на колко въпроса си ми отговорил дори



Ако съм на твое място започвам да опитвам терапии...-тъпреливо с нагласа, че резултатът ще дойде след месеци интензивна работа...
Мисля, че е добре да започнеш с катарзисните техники и телесно ориентираните терапии- холотропно дишене, неорайхианство, хипнотерапия...Анализът е важен, но той би дошъл по вторичен начин.
Не съм наясно със семейните констелации...Гледала съм, но нямам практически опит. Смятам, че нещо в тази посока също ти е нужно. Ако искаш попитай освободен за детайли...
Ако желаеш да се справиш със страховете и всичко останало, просто трябва да започнеш да правиш нещо. Когато човек се насочи в разпешаването на проблем, цялата вселена му слага рамо. При теб ще иска търпение. И задължително ако не на мен е хубаво да отговориш на себе си, дали искаш да се справиш или вече състоянието ти е част от теб, и ти по ред причини не искаш да пуснеш.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Poзмapия]  
Автор Baldrian ()
Публикувано01.10.13 12:25



Радвам се, че си намерила нещо Розмари





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано01.10.13 12:29



Че за какво ти е черен дроб, като си съвсем изтрещял?
И ипохондрик, отгоре на всичко.



Дотук схванах, че с разните цивилизовани алибали за Любов, Щастие, Оммм и харе кришна няма да се оправиш.

Така, като ги пускаш серийно тези теми, каква полза имаш от тях?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано01.10.13 12:37



На Дарки му е необходима терапия.

Аз пък си мисля, че му е необходимо да поживее в джунглата, да ходи на лов, за да яде, да трепе вълци и пуми, чат-пат да разбива нечия кратуна и да се поблъска в косматите гърди, за да покаже на женските кой е Мъжкарят.





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Aлиca.]  
Автор Baldrian ()
Публикувано01.10.13 12:41



Вече отхвърли Антарктида и изследване на аборигените. Току виж джунглата се окаже идейна





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано01.10.13 12:51



Трябват му екстремни ситуации, в които да дава воля на агресията си.



Тема Ненови [re: DarkSide]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано01.10.13 13:19



се сърди, че го казвам за втори път, но ти като че ли пробваш много неща с предварителна нагласа, че не помагат, че не работят. От толкова изчетена литература и от практики не разбра ли, че първо трябва да ДОПУСНЕШ тези методи?

пробвах дишане - без резултат
пробвах йога релаксация и йога нидра - без резултат


Колко пъти го пробва? За какъв период от време?

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е


Тема Re: Ненови [re: paзбиpaм]  
Автор Poзмapия ()
Публикувано01.10.13 13:44



Подкрепям те, на едно мнение сме. Той и на терапевта си не вярва. Ами да го смени, да намери друг...


\"При мъжа всичко е заложено генетично, при жената се доразвива.\" - blood2

Редактирано от Poзмapия на 01.10.13 13:45.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор po4ten (неуязвим)
Публикувано01.10.13 14:15



Извадките на различни терапевти, които пусна на този първосигнален лумпен са много интересни, но в неговия случай НАПЪЛНО НЕПРИЛОЖИМИ!
Защото е първосигнален материалист-атеист, който се е вкопчил в маса илюзии и отрича всичко, което не може да види, чуе, пипне и помирише...
Типичен лумпен задръстен до козирката и обсебен от ИНАТ който му пречи да направи стъпки за своето избавление от заблудите и материализма.

Само молитвите към Бога, които му прати са способни да направят чудеса.

НО ТОЯ ТЪП АТЕИСТ НЕ ПРИЗНАВА НИ БОГ, НИ НИКАКВА ВИСША СИЛА ОСВЕН БОЛНИЯ СИ УМ.




Кой каквото си търси - това ще намери!и...много повече от това...

Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Aлиca.]  
Автор po4ten (неуязвим)
Публикувано01.10.13 14:34



"Но истината е, че съм намерил Истинскато Щастие и съм единственият юзър от създаването на Клубове, който нито веднаж не се е оплакъл от лични несгоди и проблеми. "

"За сметка на това всички останали юзъри кански реват от ТЕБ.
Да ти имам "истинското щастие"!"


Всички останали юзъри кански реват НЕ ОТ МЕНЕ - А ОТ ЗАБЛУДИТЕ НА КОИТО РОБУВАТ и НА ИНАТА СИ ДА НЕ ДОПУСКАТ НИКАКВИ ПРОМЕНИ.

Виж само този тулуп, който е написал тази тема и маса идиотщини....

Ти не си по-свестна!





Кой каквото си търси - това ще намери!и...много повече от това...

Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: po4ten]  
Автор blood2 ()
Публикувано01.10.13 14:36



А ти пък си луд, като се обосноваваш на вярата, а не на знанието. Въпреки това те приемаме тука, въпреки истеричните ти призиви да вярваме в някаква твоя секта.

Редактирано от blood2 на 01.10.13 14:36.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: po4ten]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано01.10.13 14:37



Религиозно куку!





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: po4ten]  
Автор Baldrian ()
Публикувано01.10.13 14:56



Молитвата си има своето аналитично обяснение...Ето го на Баев напр.



В психотерапията молитвата впряга естествения механизъм на религиозно вярване в хода на сублимацията на маладаптивните родителски интернализирани образи, на базисните страхове от смъртта и преходността, загубата и крайността. CSR установява, че СДИ е тясно свързан неврологично със зоните в мозъка, процесиращи ... вярата! Както се казва, „ако имате вяра колкото синапено зърно, планини ще повдигате...”. Същата мозъчна зона се оказва, че може да произвежда нови неврони – нещо, което до скоро се смяташе за невъзможно. Погледнато така, обръщението към божественото в психотерапевтичната молитва използва нормалната свръхактивна проекция на интенционалност, за да трансформира страха, тъгата, вината, гнева и т.н. във вяра и хармонична адаптивна психика!



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор blood2 ()
Публикувано01.10.13 15:06



И защо трябва да вярваш в молитвата, а не в нещо друго? Има толкова хора повярвали в обикновени неща и затова успяли.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: blood2]  
Автор Baldrian ()
Публикувано01.10.13 15:09



Важното е да се справиш...Дали вярваш в Бог, хората, себе си, природата или висша сила, няма такова значение в тези случаи...Ако не вярваш в нищо обаче си обречен...А и животът ти е доста тъжен





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор blood2 ()
Публикувано01.10.13 15:13



Точно. Важното е да се оповаваш на нещо, което те прави уникален или поне повече от останалите. Аз това исках да открие Психоложката.

С какво съм уникален, с какво съм повече от останалите, че да ме искат за нещо, но тя тръгна по друг начин, по някакви сектантски неща и не ми хареса.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор Цар Извор ()
Публикувано01.10.13 15:14



И двете разбира се.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: blood2]  
Автор Baldrian ()
Публикувано01.10.13 15:20



Аз си мисля, че трябва да започнеш от интеграция...Нека уникалността да е следваща стъпка, а да си повече от другите...


Искаш да си повече от другите?



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Baldrian]  
Автор blood2 ()
Публикувано01.10.13 15:38



Всеки интегриран е повече от останалите. Другите го искат, защото с нещо е повече от тях и това нещо ги привлича.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Aлиca.]  
Автор освободен (може би)
Публикувано01.10.13 17:45



"Религиозно куку"

Ето тук вече имаме сериозно съгласие на религиозна тема





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: освободен]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано01.10.13 18:53



религията няма нищо общо с религиозните кукувци.
Не бъркай диагнозите.





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Aлиca.]  
Автор po4ten (неуязвим)
Публикувано01.10.13 19:29



"Религиозно куку! "

Ха-ха-хаа каква тъпа тиква си ти?!?!!!



Хайде да те светна малко с ФАКТИ а не с религиозни догми и др.

1.Да! Роден съм в семейство на вярващи християни и се научих от малък да се моля на Бога. Като юноша посещавах църкви и палех свещи и се молех.
2.Но.... постепенно открих, че нещо липсва... Нещо не достига... И тогава започнах да търся... това, което липсваше. В моето детство царуваха комунягите и атеистите и не се превеждаха книги с духовно съдържание. Можеше да се информираш единствено от руски преводи в руската книжарница. Там цензура нямаше. Прочетох за Буда, за хиндуизма и др. много интересни неща.
3.Но това, което направи преломът в съзнанието ми бе апокрифният превод на книгата:
"Автобиографията на един Йогин" на Свами Йогананда.
И това стана поне около 15 год. преди официално да я преведат.

Който го интересува може да си я свали от нета. Цялата книга.

Четях, четях и нещо се отваряше в съзнанието ми всеки ден.
И както е казано и писано от дълбока древност:

"Когато ученикът е готов - Учителят сам ще го намери"
Така стана и с мен.
Живият Учител Прем Рават ме откри и не след дълго ми даде Посвещението - 4 техники с които да събирам сетивата си вътре в мен и да изпитам това, за което всички драпате и в тази тема и в живота.

ИСТИНСКО ЩАСТИЕ И БЛАЖЕНСТВО. МИР, ХАРМОНИЯ, ВЪТРЕШНА ИЗПЪЛНЕНОСТ!

И то не само за мигове, а постоянно.

Повече от 15 год пиша и говоря тук за това неземно Изживяване, но.... ефектът е нулев. ЗАЩОТО ВСИЧКИ СТЕ НА НАЙ-НИСКОТО СТЪПАЛО НА ДУХОВНО РАЗВИТИЕ. И докато по света милиони нормални хора отиват при моя Учител и получават Посвещението БЕЗ ДА ПЛАТЯТ НИТО СТОТИНКА ЗА ТОВА...в Б-я народът тъне в мрак и мизерия.

Религия - що е това?

Създателят на света, Вселената и нашата земя и всичко съществуващо /без значение кой как го нарича и си го представя/ се проявява периодично в човешка форма на тази земя, за да възстанови нарушеният баланс м/у двете сили:
Светлината
и Мрака
Докато е жив Той привлича много ученици и им говори за Истината, Бога и Вечността. Той е наричан Месия или Гуру и др. имена.
И ...внимаваш ли сега?! Когато този Месия напусне тялото си неговите ученици се събират и почват да си повтарят това, което са чули от Него.

И ПО ТОЗИ НАЧИН СЕ СЪЗДАВАТ РЕЛИГИИТЕ!


Аз лично практикувайки ежедневно СебеПознанието се освободих от маса илюзии и заблуди. Също и от всякакви религии!

Ей това е Истинското Освобождение и Щастие драги присмехулковци нещастни и сополиви.




Кой каквото си търси - това ще намери!и...много повече от това...

Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: po4ten]  
Автор освободен (може би)
Публикувано01.10.13 19:40



"ЗАЩОТО ВСИЧКИ СТЕ НА НАЙ-НИСКОТО СТЪПАЛО НА ДУХОВНО РАЗВИТИЕ."

Добре де, ако аз съм на най-ниското стъпало... ама най-най-ниското и си ми харесва - какво тогава?





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: po4ten]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано01.10.13 19:43



Да не са те резнали от религиозните клубове?
Или пишеш тук като пациент?





Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: DarkSide]  
Автор GAYA ( )
Публикувано01.10.13 19:58



Значи, Луиз Хей и Ерих Фром нямат нищо общо, но както и да е. Самото щастие нищо не означава всъщност. Никой не може да бъде 100% щастлив или 100% нещастен. В живота на всеки има и хубави и лоши неща, и хубави и лоши моменти, като добавим към това и че всеки си ги интерпретира по негов начин. Някои хора не се вторачват в дребните проблеми, други правят от тях цяла трагедия. Някои се радват на трохи, други не можеш да ги зарадваш с нищо. И т.н. И така ако приемеш че всичките ти потребност (като в пирамидата на Маслоу) трябва да бъдат удовлетворени, за да бъдеш щастлив, ами просто не е възможно.



Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: освободен]  
Автор po4ten (неуязвим)
Публикувано01.10.13 20:43



""ЗАЩОТО ВСИЧКИ СТЕ НА НАЙ-НИСКОТО СТЪПАЛО НА ДУХОВНО РАЗВИТИЕ"

"Добре де, ако аз съм на най-ниското стъпало... ама най-най-ниското и си ми харесва - какво тогава? "

Това, че си на най-ниското духовно ниво и си първосигнален лумпен НЕ Е НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ! Може би ще приемеш поне Факта, че съществува Еволюцията на човека. Всеки е почнал от първосигнален материалист-егоцентрик и... с времето е еволюирал и се е развивал.

Живей си живота и се наслаждавай на материалните блага!

НО НЕ СИ ПОЗВОЛЯВАЙ ДА МЕ НАПАДАШ, ОПЛЮВАШ И ОТРИЧАШ, КОГАТО ИНФОРМИРАМ ВСИЧКИ ЗА ДРУГИ ИЗМЕРЕНИЯ В ЖИВОТА. ПРОСТО ОТМИНАВАЙ МОИТЕ ТЕМИ МЪЛЧАЛИВО!!!




Кой каквото си търси - това ще намери!и...много повече от това...

Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: Aлиca.]  
Автор po4ten (неуязвим)
Публикувано01.10.13 20:53



"Да не са те резнали от религиозните клубове?
Или пишеш тук като пациент? "


"Ти му говориш - оно си рупа"
Нар. поговорка, когато някой говори на едно прасе или магаре, а то прости си рупа или пасе.... Та и твоята работа сега...
Ти прочете ли изобщо какво ти написах? Какво не разбра та продължаваш да си рупаш?



1.Нямам никаква работа в религиозните клубове!
ОСВОБОДЕН СЪМ ОТ ВСЯКАКВИ РЕЛИГИИ И СЕКТИ! НЕ МЕ ИНТЕРЕСУВАТ!!!

2.Благодарение на първосигналния тулуп пишман-админ Киро клуб Религия е превърнат в клуб "Атеисти". Защото и той е на твоето ниво и на това на останалите първосигнални тулупи тука...




Кой каквото си търси - това ще намери!и...много повече от това...

Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: po4ten]  
Автор blood2 ()
Публикувано01.10.13 20:55



Мечтая си и аз да съм админ.





Тема Пакнови [re: po4ten]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано01.10.13 21:46



те питам за пореден път - защо обиждаш така, дори и такова мнение да имаш за всички ни? И аз не харесвам много хора, но не ги нагрубявам и не им крещя. По това ли се отличава духовно издигнатият човек, по обидите? Прем Рават не те е научил на такова поведение, сигурна съм. Сега можеш би и мене ще обиждаш, но ще бъде безсмислено, аз ще ти се усмихвам.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: щастието или комфорта?нови [re: po4ten]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано01.10.13 23:33



Много си зле.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.