Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:43 13.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Моите начини  
Автор valenty (старо куче)
Публикувано21.10.12 22:46



Що се отнася до "клатещата везна", не знам доколко ще ти помогне съвета, ако можеш да осъзнаеш, че си "жертва" на условния рефлекс или на мита за "депресиращата есен"... дори наистина да има подобно влияние на есента, направи се, че "не ти пука", изиграй ролята на "разбалансирана, която се прави, че не е такава", с една дума самоизлъжи се, ако успееш...


Не зная дали е условен рефлекс, мит или подготовка за '' зимен сън'' но ми хареса идеята на еооа да си поговорим за есенната депресия и възможностите да и противодействаме.Ето и това което аз правя за да си'' кача нивото на адреналина'' и да повдигна жизнения си тонус през този толкова труден период за мен.



На първо място си повдигам нивото на работа, гледам на работното си място да съм максимално натоварена, т.е влизам в ролята на шеф на себе си и вдигам летвата което разбира се дразни колегите, а пък шефовете потриват ръце ,че са успели да ме вкарат в релси

аз пък просто се забавлявам......
Използвам максимално раздвижването на търсенето на работна ръка на пазара и мечтаейки си за нови финансови възможности и хоризонти кандидадствам за работа която разбира се е на ръба на възможностите ми, но знае ли човек....
Благославям нивото на държавата в която живея, благодарение на което Европейския съюз отпуска някоя и друга пара, та да можем и ние да се дообразоваме, та при малко повече късмет мисля без пари да изкарам един сериозен курс по Английски език.
Май на тоз етап толкоз.
Вие сте!

Във всяка десятка има нула

Тема Re: Моите начининови [re: valenty]  
Автор Poзмapия (жилава)
Публикувано23.10.12 23:01



Дали защото първото, което са видели очите ми от белия свят е била светлината на есенния ден, но мен есента ме вдига в еуфория.

Виж, пролетта е нещо, което ме хвърля в депресия

. Нищо не помага, освен чистене и домакинска работа.

---------------------
„Умиране няма и задачата има решение.” - Ст. Джонсън

Тема Re: Моите начининови [re: valenty]  
Автор eooa (staratanova-eoa)
Публикувано26.10.12 20:54



Валенти, здрасти!

... подхванала си гледам темата, обаче, народа сега е зает с други "отвлечи внимание" историйки, дразнещи първичните страсти, та едва ли атмосферата е подходяща за антистрес и антидепресийни подходи... От друга страна, тази тема може да се превърне в малък оазис от налудничавостта, която е обсебила клуба

Аз имам страшно много начини за отреагирване на всякакви дискомфорти и нови непрекъснато се появяват... гледам да ги редувам, въпреки че някои силно ме изкушават да ги повтарям, толкоз ме кефят, обаче, гледам да не развивам зависимост към едни и същи начини

От известно време, съм открила за себе си по нов начин благотворното въздействие на изкуството... Всъщност, то е нещо ново и не че не съм го знаела, обаче не ми е хрумвало да го използвам целенасочено по този нов за мен начин ... иначе, това е метод, който редовно се препоръчва на психично болни, депресирани, стресирани и всякакви други хора с различни болести и страдания...

Правя си тематични албуми с репродукции на различни художници, или фотоси, които намирам в разни сайтове... Това занимание ми отнема цели часове и напълно ме откъсва от всичко, което ме заобикаля, както и от всякакви неприятности... Когато свърша, се връщам към обичайните си дейности и няма и помен от мрачни мисли или неприятности, които са ме гнетели преди това... всичко виждам в нова светлина, появяват се нови възможности и варианти за решение на някакъв проблем, които преди не съм можела да видя, освежава се настроението, физиологията и прочее...

Последният ми албум, например, се казва "Златна тиквена есен"... ето някои изображения от него...





Редактирано от eooa на 26.10.12 21:14.



Тема Re: Моите начининови [re: valenty]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано26.10.12 21:11



Моите начини ли .... моят начин е да нямам време. Нямам време за нищо, нон стоп се надпреварвам с часовника, запълвам ежедневието си с какви л ине задължения, физически тренировки, домашни задължения и какво ли още не. Съответно не ми остава време да изпадна дори и в депресия. Вечерно време когато се прибера съм скапана от тази надпревара и заспивам още преди да съм легнала, в офиса се затрупвам с работа, за да нямам свободно време да обмислям нещата и да пропадам в дупки. Ангажирай вниманието си с непрестанна дейност





Тема Re: Моите начининови [re: eooa]  
Автор eooa (staratanova-eoa)
Публикувано27.10.12 14:06



а това ми е от албума "Велосипеди"















Тема Re: Моите начининови [re: eooa]  
Автор valenty (старо куче)
Публикувано28.10.12 08:08



За другите не зная, но за мен тази тема определено е начин да Ви опозная. Даде ми възможност да погледна от друг ъгъл теб, Жана и Розмари. А за мен това е много ценно и като индивидуално емоционално отношение към всяка от Вас и като първична информация за разнообразието,методите и характерите Ви./Тази лаическа любов към психологическото възприемане на хората около мен ,явно никога няма да ме напусне


Интересно е защо сменяш постоянно начините на разтоварване.Не ти ли се е искало някой да превърнеш в хоби.
Иначе за тиквената ти тема.Като гледам цяла община е луднала на тема тиква


Във всяка десятка има нула

Тема Re: Моите начининови [re: jana]  
Автор valenty (старо куче)
Публикувано28.10.12 08:20



Мммм да този метод ми е добре познат......
За съжаление не съм сигурна колко е рационален за мен, пък и ми се иска някак си да се науча да управлявам себе си в ''спокойна ''среда.
Колкото и странно да звучи практиката показва, че поставенна в екстренни ситуации и задачи много бързо се ориентирам, но ми липсва опита и знанието за контролиране на ежадневни задачи и планиране на свободното време



Във всяка десятка има нула

Тема Re: Моите начининови [re: Poзмapия]  
Автор valenty (старо куче)
Публикувано28.10.12 08:23



Добре си дошла Розмари!
Вярно темата е за депресията, но защо не ми разкажеш за твоята еуфория и това което правиш ти, може пък това да е моята пътечка към преборване на депресията!



Във всяка десятка има нула

Тема Re: Моите начининови [re: valenty]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано28.10.12 09:36



Тук изобщо не става въпрос за липса на свободно време, дори и тогава съзнанието е ангажирано с друго - събиране на фотоси, бродиране, някакъв вид хоби, което доставя удоволствие, не безцелно блеене през прозореца и самопотъване





Тема Re: Моите начининови [re: jana]  
Автор jeweel ()
Публикувано28.10.12 12:21



Да ти кажа, човек изпадне ли веднъж, нищо не помага... загубваш интерес към хобита, към всичко... Разбирам, че ти говориш по-скоро за предотвратяване, отколкото за лекуване; и то за депресия, предизвикана просто от сезона, а не за такава по други, по-сериозни причини. Аз също имам хобита (занимавам се с приложно изкуство), имам работа, домакинска такава също не ми липсва. Ама депресията и тревожността не питат, и като те нападнат, нищо от тези неща не помага, даже и лекарствата. Остава само да чакаш момента, когато демоните отвътре ще "благоволят" да се оттеглят.
В момента пак съм така. Имам си лични причини, не е от сезона. Или нямам... а си ги измислям сама. Не знам.

Редактирано от jeweel на 28.10.12 12:24.



Тема Re: Моите начининови [re: jana]  
Автор Цар Изрод ХХ ()
Публикувано28.10.12 15:29



Е то какво излиза? Заглавичкваме се непрестанно с някакви повече или по малко полезни и безполезни дейности само, за да не обръщаме внимание на празнотата и липсата на покой, мир, и хармония в собствената си душа. Половин час безцелно блеене през прозореца може болезнено да ни напомни за това.



Тема Re: Моите начининови [re: jeweel]  
Автор Цар Изрод ХХ ()
Публикувано28.10.12 15:30



Напоследък поумняваш. Браво!



Тема Re: Моите начининови [re: Цар Изрод ХХ]  
Автор jeweel ()
Публикувано28.10.12 16:23



А така, и аз това исках да кажа!



Тема Re: Моите начининови [re: jeweel]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано28.10.12 17:29



Аз също съм имала, но се опитвам в зародиш да се оправя с тях и са чукам на сърво засега се справям, незнам докога, но при мен този метод действа, просто изключвам мозъка един вид и го насочвам към друг вид дейност



Тема Re: Моите начининови [re: Цар Изрод ХХ]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано28.10.12 17:29



Ами незнам доколко е полезно защото този половин час може да те "погребе" на дъното ...



Тема Re: Моите начининови [re: jana]  
Автор Цар Изрод ХХ ()
Публикувано28.10.12 18:12



Я пак, че нещо не те разбрах!



Тема Re: Моите начининови [re: Цар Изрод ХХ]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано28.10.12 18:34



Отдам ли се на лошите мисли и последвала депресия става страшно, затова опитвам да се разсейвам. Аз освен склонност към депресии имам проблем и с паник атаките. И тях прогонвам по същият начин, поне засега при мен действа, но при всеки е различно както степента, така и справянето





Тема Re: Моите начининови [re: jana]  
Автор jeweel ()
Публикувано28.10.12 21:22



Значи сме от една "кръвна група"...



Тема Re: Моите начининови [re: valenty]  
Автор eooa (staratanova-eoa)
Публикувано29.10.12 15:02



То дилетантското залитане по психологическото е модно напоследък, че и от доста време, та няма как да те "пусне" и напусне:-))

Както казах по-горе, обичам и се старая да сменям начините за разтоварване, за да не се пристрастявам. Нормално е, ако човек, открие начин за разтоварване, който му носи удоволствие всеки път, да отделя все повече и повече време за него. С една дума, да стане зависим от него и да се пристрасти. А това в един момент може да ти докара повече проблеми, отколкото да реши... Например, може да неглижираш работата си, грижите за децата, семейството, дома си... да престанеш да се срещаш с близки и приятели, да разнообразяваш интересите и задоволяването на потребнстите си...

От друга страна, обичам да разполагам не с един-два начина за разтоварване, а с много и разнообразни възможности... Донякъде е свързано и с работата ми, където трябва да има непрекъснато обновяване на възможностите за справяне със стресови състояния...

Друг вариант е, за определен период от време, например година-две, да се огранича в 2-3 начина, но във възможностите, на които да се задълбоча повече...

например, "тиквената тема"... обичам тиква - печена, варена на пара, на "маджун", който е правила пра-пра баба ми още и рецептата е стигнала до майка ми и мен... много харесвам разказа "Печената тиква" на Елин Пелин, както и всякакви каламбури, вицове, анекдоти за тиквата и нейните преносни метафорични значения

... А тази година пък се оказа, че била "Година на тиквата", не зам според кой зевзек и направо "примрях" по изображения на тикви

...обаче, смятам, че най-после кулминацията на "тиквения ми интерес" достигна апогея си и сега следва да има спад и затишие... щото то, колко дълго може да продължи такъв един "тиквен интерес"

А хоби си имам... хобито е нещо, което за цял живот държи интереса ти към него, към което се пристрастяваш, без което не можеш да живееш нормално, но и прекалено вкопчен в него, също нямаш нормален живот... Затова, от време-навреме го пускам, за да си отдъхна и да заредя батерии, пък и то е от такова естество, че переодично се налага дистанциане, преосмисляне, пренастройване...

По едно време се занимавах с "Твоческа визуализация" и "колекционирах визуализации". Когато усъвършенствах една, минавах на следваща, по-сложна. След това, ги експериментирах в група поотделно и в комбинации, след това започнах да измислям свои, които да прилагам върху други желаещи и да наблюдавам и изследвам резултатите... Този период ми отне около 5-6 години... После ги поизоставих, защото вдъхновението ми се поизчерпа и защото, както ми се стори разбрах за себе си всичко или почти всичко или поне, което ми е било интересно за този метод... и така...

Всеки начин за релаксиране и разтоварване е всъщност една отделна област на познание и винаги ще съществува дилемата, дали да се отдадеш напълно, задълбочавайки се в един-два начина за цял живот или непрекъснато да изучаваш, изпробваш, експериментираш нови... защото нови и интересни неща непрекъснато се появяват...

Харесват ми и двете нагласи и имам склонност да се поддават ту на едната, ту на другата крайност, докато с годините не намерих подход, който да съчетава и двата и същевременно да ми дава възможност да досътворявам свои собствени... Той представлява нещо като синтетичен, еклектичен или синкретичен подход - съчетание и обединяване на разнообразни методи, извличане на квинесенцията на всеки от тях и получаване на нови, като например

създаване на собствена "банка за идеи" за разрешаване на проблеми и проблемни ситуации, всяка от които си има собствено описание и описание на случаите, в които е била прилагана и резултатите от нея...От една страна ме кара да се задълбочавам достатъчно във всеки един метод, от друга, да събирам и изучавам нови подходи, а от трета да архивирам всичко и да го подреждам в собствена "банка за идеи"...

Редактирано от eooa на 29.10.12 20:12.



Тема Re: Моите начининови [re: eooa]  
Автор valenty (старо куче)
Публикувано29.10.12 18:57



създаване на собствена "банка за идеи" за разрешаване на проблеми и проблемни ситуации, всяка от които си има собствено описание и описание на случаите, в които е била прилагана и резултатите от нея...От една с трана ме кара да се задълбочавам достатъчно във всеки един метод, от друга, да събирам и изучавам нови подходи, а от трета да архивирам всичко и да го подреждам в собствена "банка за идеи"...



Това определено ми грабна интереса.
Може ли малко повече информация.Би ми било интересно и да разгледаме по твое усмотрение някаква проблемна ситуация.

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Моите начининови [re: valenty]  
Автор eooa (staratanova-eoa)
Публикувано31.10.12 11:23



То "банката за идеи" е наистина едно изключително интересно, оригинално и уникално начинание и занимание, което освен, че може да ти заеме целия живот, а по-точно е да се каже, че един живот не ти стига, може и да се окаже, че е единственото ти занимание, което си е заслужавало, като изключим раждането, отглеждането и възпитанието на деца и дай боже внуци

или каквото там е според личните приоритети на всеки...

"Банката за идеи" е едно от най-интересните ми и изключителни хрумвания, които съм инала щастието да уловя, докато мълниеносно са прехвърчали през главата ми още докато бях дете... Никой не ме е учил, никой не ми е подсказвал, нито бях го чувала отнякъде, затова ми се струва, че има Божия намеса в цялта тази работа:-))) Тогава и "банка за идеи" не се казваше и всъщност, не се казваше никак... просто , веднъж ми хрумна нещо интересно и понеже, знаех, че ако не го запиша веднага, ще го забравя може би завинаги, а ми се струваше направо съдбоносно, ако не помисля върху него, когато имах повече време, тишина и спокойствие за себе си... Драснах го набързо на едно листче и, разбира се, го забравих... Мина се не мина колко време, не знам, осени ме друга "гениална идея". И нея драснах на листче и я оставих да "отлежава" за неизвестно количество време...

Като се насъбраха така доста и се разхвърчаха навсякъде из стаята ми и майка ми без малко да ги изхвърли, ми дойде на ум да ги сложа в кутия за бонбони... Много добре си спомням първата си "бонбонена кутия за идеи" от популярните тогава шоколадови бонбони "Лилия" с нарисувана бяла огромна лилия със зелени листа...

Много бързо, кутията се напълни и тогава си взех една кутия за обувки и я обвих в станиол - червен и започнах периодично да преглеждам бележките с идеи от бонбонената кутия и да ги подреждам по някакъв начин и някаква логическа система в кутията за обувки... Така се получи първия ми, нещо като, класификатор... в последствие, в кутията за бонбони затварях набързо надрасканите идейки, а по-късно като имах време ги подреждах и класифицирах в кутията за обувки...

През лятната ваканция, отварях кутията за обувки и започвах да разглеждам бележките, да подобрявам класификацията, като си измислям раздели и подраздели, да търся литература по неща, които ми бяха интересни или сама да си доразработвам идеите, които ми бяха особено интересни... после осъзнах, че това, което правя много прилича на библиотека и започнах да наблюдавам, какво се прави в градската библиотека, как се подреждат книгите и другите материали, как се систематизират и класифицират... четох за големите библиотеки по света, като Александрийската, в които има и "тайни" отдели, където се съхраняват апокрифни и кодирани издания и т.н...

Няма да казвам, какво нещо направи с мозъка и ума ми това ми занимание от детството и юношеството и каква неоценима роля и полза има и винаги ще има в живота ми...

Сега притежавам една огромна "колекция" от подредени и класифицирани, систематизирани по определен мой си принцип, идеи по най-различни въпроси трупани с години от съзнателния ми живот... никога нищо не се е изхвърляло... бях стигнала до там, че макар и да преписвах и подреждах всяка хрумнала ми и надраскана идея, да не изхвърлям първото листче, на който спонтанно и набързо съм я надрасквала, защото ми беше много важно да видя почерка и начина , по който съм я изписала в момент на вдъхновение и така можех да извикам в съзнанието си същия момент и преживяване и да си спомня, какво и как точно съм си мислела в момента, когато нещо ми е хрумвало... Сега това може да послужи като една нагледна илюстрация за мислите, хрумванията, идеите, които преминават през главата ни през по-голямата част на съзнателния ни живот... за това, как функционира ума ни, мисленето ни и пр....

През 80-те и 90-те години беше модерно понятието "база данни", та "кутиите", които отдавна вече бяха станали шкафове и чекмеджета и чекмедженца, почнах да наричам "моята идейна база данни", а по-късно беше преименувана на "банка за идеи", понеже беше започнала да ми носи пари... да, наистина, продавала съм идеи или много от тези идеи, бяха финансирани...

През първата половина, през повечето време съм събирала идеи и съм трупала материали и размишления по тях, а сега повече търся сред наличните отговори и разрешения...

Там е работата, че един живот не стига да се "усвои" цялата тази "идейна информация", но поне ще има какво да завещая на деца и внуци...


И така, аз проблеми не мога да измислям, нито мога да давам за пример. Нито мога да обещая, че ще имам време и интерес да разиграя тук, както бих искала или както аз си знам моята "банка за идеи", за да докажа ефекта, ефикасността и ефективността й... все пак, това си ми е личното "ноу-хау", но мога да се съглася на една малка демонстрация...

Ти си кажи някакъв проблем, а аз мога да надникна в "банката" и да извадя нещо от там и да покажа, как работи, да речем на няколко нива



Тема Re: Моите начининови [re: valenty]  
Автор Poзмapия (жилава)
Публикувано31.10.12 13:45



Здравей

.
Нищо особено не правя, просто невисоките температури ми влияят добре. Жегите не ги понасям. Освен това, през есента всичко е подредено - ремонтите направени, къщата изчистена, евентуално и туршиите, всичко е смирено и тихо и съм в очакване на тишината, снега, покоя.

Еуфория ми създават октомврийските топли вечери, с осветените от улични лампи пожълтели листа на дърветата и носеща се отнякъде миризма на печени чушки и пушек от печка. Миризма на дървен училищен чин и хризантеми. Също и вкус на бисквити "Златна есен".

Вероятно е защото съм родена през есента и първото нещо, което съм попила е било есенното настроение и есенното небе привечер.

P.S. Това е като обяснение защо през есента не съм в депресия.

А когато изпадна в такава, то е през пролетта, тогава губя тотално контрол над всичко. И се депресирам. Ако успея да го осъзная, гледам да върша физическа работа в градината - дава усещане, че контролираш ситуацията. Накрая има видим резултат - почистени пътеки, посадени цветя или каквото там...
---------------------
„Умиране няма и задачата има решение.” - Ст. Джонсън

Редактирано от Poзмapия на 31.10.12 14:00.



Тема Re: Моите начининови [re: eooa]  
Автор valenty (старо куче)
Публикувано31.10.12 20:26



Много ти благодаря,че сподели всичко това с мен/нас.

Ами каква ситуация да измисля. Да кажем това което ми е на дневен ред и ме притеснява.Не знам дали ще има нещо в твоята банка, но ето как стоят нещата.

Прави ми впечатление, че след развода ми преди 12 години/при брак 11 години/,много трудно осъществявам дълготрайни отношения с противоположния пол.Та проблема ми е как да подържам интереса на партньорите към мен.
А ситуацията е как да дадам максимална свобода на силен партньор и успоредно с това да се чувствам удовлетворена от връзката.

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Моите начининови [re: valenty]  
Автор eooa (staratanova-eoa)
Публикувано03.11.12 20:28





Здрасти, Валенти! Съжалявам, че не съм толкова бърза в отговорите, но есента не ми е спокоен период и обикновено съм затрупана с работа...

В моята "банка" няма готови идеи или решения по въпроси, касаещи емоционалната сфера или сферата на междуличностните отношения, формулирани по твоя начин, затова се налага да преработим и преформулираме въпросите ти...

Ако трябва да отнесем въпросите ти към някакви по-общи категории, бихме могли да ги определим като въпроси от сферата на:
*проблеми на личността
*качества на личността
*перспективи на личността в междуличностовите отношения.

Може да ти се види чудно, че вместо конкретно да хванем описаното по твоя начин за ушите и директно да отговаряме как би могла да си разрешиш конкретните проблеми, "избягвам" от конкретиката като се опитвам да определя по-общо ситуацията и проблемите. Т.е. преди да стигнем до конкретиката, на мен ми се иска да тръгна от по-общото към по-конкретното... Това е аналитичен подход, при който проблемът се разглежда в определена логическа последователност, за да се предложи накрая по-адекватно решение.

Освен това, ти може да си мислиш, че така, както си определила и формулирала проблемите си, те са ясно и точно описани, защото ти се познаваш и знаеш подробности, които на всеки страничен липсват. Няма как външен човек да помогне, ако няма от една страна по-обща картина за теб и за твоята личност и начин на живот, от друга- ако не познава детайли от личността ти, характера ти, стереотипите ти на мислене и поведение и т.н...

И така, това, което в случая ти можеш да направиш е, да се опиташ сама да поразсъждаваш дали проблемите, които си посочила се отнасят към една от посочените 3 категории или към всяка една от трите. Ако е последното, трябва да опиташ съвсем точно да определиш, кое от ситуацията която си описала, към коя категория се отнася.

Например:
1.Защо смяташ, че точно след развода се оказва, че не можеш да създаваш дълготрайни връзки? А самия ти брак или по-точно разпада му, дали не е в резултат на това, че поначало нямаш нагласа за дълготрайна връзка, макар и явно да се стремиш към такава.
2."Та проблема ми е как да подържам интереса на партньорите към мен." - дали наистина това е проблемът!? Дали проблемът не е, че някои от личностовите ти характеристики пречи за дълготраен интерес на партньорите ти към теб? Или, дали пък ти поради подсъзнателен модел на поведение попадаш все на неподходящи за теб мъже, които не са "твоя тип" мъже и по тази причина те губят интерес към теб. Дали пък, тук се извинявам, че ще ти го кажа направо и е възможно да ти причиня дискомфорт, психичните ти проблеми не оказват влияние върху връзките ти или върху способността ти за дълготрайна връзка?
3. И накрая, това, което ти определяш като "ситуацията е как да дадам максимална свобода на силен партньор и успоредно с това да се чувствам удовлетворена от връзката.", всъщност може да се окаже основният "проблем" или основният въпрос, на който търсим отговор. При това, можем изцяло да пренебрегнем първите два пункта и да се опитаме да се съсредоточим върху отговор на третия или предлагане на решение. А може и той да се окаже в пряка връзка с горните два и да изисква първо отговор на тях, за да бъде решен...

За мен в случая са важни всички тези уточнения, защото има няколко категории в моята „банка за идеи”, към които може да бъде отнесен "проблема", "ситуацията" или "въпросът" и във връзка с това и няколко различни предложения за решение, като например:

1."Терапия, ориентирана или фокусирана към решения"
2.“Kaк да влияем на другия пол в личен и/или бизнес план с НЛП"
3.„Решаване на проблеми в 7 стъпки”.

По първите 2 можеш да се обърнеш към съответните специалисти или групови тренинги за усвояване на умения, а 3-тата можеш да пробваш и сама, като ти представя „7-те стъпки за решаване на проблем”.

И трите изискват, обаче, така да преформулираш това, което наричаш проблем и това, което опрделяш като ситуция, че да го събереш в едно ясно и недвусмислено изречение, с което се търси отговор или решение на конкретен проблем.



Тема Re: Моите начининови [re: eooa]  
Автор valenty (старо куче)
Публикувано08.11.12 09:00



Привет и от мен!
Явно комуникацията ни ще е на час по лъжичка, защото и на мен ми стана доста натоварено от една страна , а от друга си оставям повече време за размисъл над това което ми пишеш. На мен не ми пречи, надявам се че и за теб е така!
Мислих във връзка със трите категории които описваш. Ако се разровиме по надълбоко сигурно ще намерим ''слаби'' места и в проблеми на личността и в качества на личността, но смятам че те са в рамките на допустимото.Все пак осъществявам комуникация на обществено ниво, която е що годе качествена.
По голям интерес за мен , а и на този етап си мисля , че слабата брънка са переспективите на личността в междуличностовите отношения.
Не знам дали правилно съм разбрала, но в този случай препоръчваш да се спра на
1."Терапия, ориентирана или фокусирана към решения"
2.“Kaк да влияем на другия пол в личен и/или бизнес план с НЛП"
Предполагам, че сама в гугъл ще мога да намеря такива специалисти, но ще ти бъда благодарна, ако тук или на лични можеш да ми дадеш информация кои са добри в тази област.
Още един път благодаря.
Поздрави!

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Моите начининови [re: valenty]  
Автор eooa (staratanova-eoa)
Публикувано12.11.12 11:00



"Мислих във връзка със трите категории които описваш. Ако се разровиме по надълбоко сигурно ще намерим ''слаби'' места и в проблеми на личността и в качества на личността, но смятам че те са в рамките на допустимото.Все пак осъществявам комуникация на обществено ниво, която е що годе качествена. "

Нямах пред вид, че имаш проблеми или слаби места "извън рамките на допустимото", а от такова естество, което е свързано с проблемите, които описваш...

Значи, ако "слабите места" не създават проблеми от такова естество, което да поражда продължителен дискомфорт и трайно да нарушават "тъканта на живота" в смисъл поставяне и изпълняване на цели, удоветворение на жизненоважни потребности и прочее, значи те не са толкова "слаби", че да има нужда от сериозна корекция...

Освен това, това че навън осъществяваме нормална социална комуникация, още не е гаранция, че осъществяваме на същото ниво своята върешна комуникация със самите себе си, както и не означава, че задоволяваме дори задоволително потребностите си от "специална комуникация", като получаване и даване на любов, обич, нежност, грижа и прочее... Много хора със забележителна комуникация във външния свят, страдат от липса или на задоволителни партньорства и комуникация с най-близките си... Виждала съм учители и психолози, които учениците им страшно обичат, но имат сериозни проблеми в комуникацията със собствените си деца... психиатри, които са изключителни специалисти, но не успяват да въведат ред в собствените си семейства или остават самотни и с тежки проблеми през целия си живот...

И тъй като разговорът така или иначе се върти около междуличностовите отношения и перспективите за намиране на подходящ партньор и изграждане на трайно партньорство, затова и съм предложила 2 варианта...

1. "Терапия на решенията" - съкратеното название... понеже е трудно да се намери литература по въпроса, а също не съм убедена, че сам човек може да се справи с този подход само от прочитане на определена литература, без поне да премине на един вид демонстрация на метода върху себе си. Затова предлагам терапия при специалист, поне за първоначална консултация, на която да можеш да прецениш, дали точно тя би могла да ти бъде от полза...

Ще ти дам инфо на лични за специалиста, защото наскоро, когато съвсем сериозно се опитах да го дам преди месец-два на една потребителка тук в клуба, тя се врътна сериозно обидена, а останалите обичайни заподозрени, отново ме вдигнаха на балон

2. НЛП-терапия или тренинг, препоръчвам горещо не само поради личните си пристрастия към краткосрочните терапии, но и към НЛП специално, тъй като лично съм изпитвала предимствата им и лично съм ги прилагала с по-голям успех в сравнение с традиционните (когнитивна и позитивна терапия) - инфо също на лични...

Докато решиш, дали да се възползваш и кое точно да избереш сама можеш да изпробваш и се позанимаваш с метода "Решаване на проблем в 7 стъпки", предимствата, на който е, че можеш да го използва сама и за всякакъв род проблеми - емоционални, комуникативни, житейски, дори професионални... ще ти пусна описанието в следващ пост...



Тема Re: Решаване на проблем в 7 стъпкинови [re: eooa]  
Автор eooa (staratanova-eoa)
Публикувано12.11.12 15:00



Преди да опиша 7-те стъпки бих искала да разкажа малко за този метод. Преди да бъде конструиран, били направени редица изследвания на хора, които в ежедневието си се налага често да вземат бързи решения по важни въпроси и проблеми – лични или професионални, понякога дори жизненоважни. Поради напора на времето, човек остава мозъка си на „автопилот” и човек се оставя на своята „несъзнателна компетентност” . Оказало се, че мозъкът преминава през различна активност на нервните импулси във всеки един етап, докато трае процеса на вземане на решение. Обикновено това трае от секунди до няколко минути и накрая, човек сякаш „изведнъж бива осенен от решението”. Всъщност, поради изключително краткото време, човек не осъзнава през, какви етапи преминава мисловната му дейност.

Често взетото в такава ситуация решение не е най-доброто възможно. При последващите изследвания се оказва, че не рядко в определени различни етапи от мисовния процес по вземане на решение настъпва блокаж, който оказва влияние на избора на решение. Вземането на най-доброто решение се тренира, като се „извади” мисловния процес от „несъзнателната компетентност” и се разгледа и поработи с нея съзнателно по посочените 7 стъпки. Или все едно, сме взели мисловния процес , забавили сме го като на забавен кадър, тренирали сме го чрез няколкократно прилагане за съзнателно вземане на решения при трудна ситуация преминавайки през 7 –те етапа и връщайки отново съзнателно придобитите умения в сферата на несъзнаваното или в „несъзнателната компетентност”. Т.е. Ние така сме отработили процеса и сме придобили способност автоматично коректно да преминаваме през тези 7 стъпки и можем да се доверим на „несъзнателната си компетентност”.

1-ва стъпка: Дефиниране на проблема ясно, конкретно и недвусмислено в рамките на едно недълго изречение.

Не случайно те накарах да се опиташ да сведеш проблема си в едно изречение. Оказва се, че първата грешка, която умът прави е, че няма ясна и недвусмислена представа за същността на проблема и подава на мозъка противоречиви сигнали, които могат да дискридитират по-нататък целия процес по вземане на решение за решаване на проблема.

Докато се опитваме да подредим обърканите си мисли по отношение на точния проблем и неговото точно „звучене в ума ни”, ние всъщност извършваме своеобразна аналитична работа и „учим” ума си, как да го прави в екстремни ситуации без да го контролираме.

Така, както ти редуцира формулировката на проблема „переспективите на личността в междуличностовите отношения” за ума ти, „звучи” прекалено общо, а следователно недостатъчно ясно и неточно. Всъщност, вероятно добре дефиниран и формулиран, проблемът би трябвало да звучи „Как да създам удовлетворяваща всичките ми потребности, трайна партньорска връзка” или „ Как да намеря подходящия за мен партньор за трайна връзка”...

2-ра стъпка: Разглеждане на последиците, ако проблемът не се реши.
Може да изглежда странно, че „ума си губи времето” да разглежда негативни последици, но всъщност, човек има свойството да активизира и организира по-добре защитните си механизми, ако успее да осъзнае, какви „опасности го грозят’, ако не успее да реши проблема си. Това е остатъчен атавизъм от ранната еволюция на човека, когато „заплахата” го е подтиквала да отделя повече адреналин, който го е карал да рискува и по-смело да се заеме със защитата си. В нашия случай, негативни последици, ако не се реши проблемът могат да бъдат :

*натрупване на неудовлетворение от невъзможността (ли неспособността) да създаде трайна партньорска връзка, което може да доведе дори до здравословни проблеми;
* невъзможност за създаване на семейство и поколение в бъдеще
*самота в напреднала възраст;
*неудовлетвореност от себе си и живота си, ако не бъде осмислен чрез връзка и пр...

Това са примерни негативни последици. Ти можеш да си конструираш твои. Грешката, която мозъкът допуска, обаче, е да се фиксира върху тази стъпка и да не продължи напред. В резултат в живота като програма, започват да се актуализират именно тези последици...

3 – та стъпка: Рзглеждане на положителните резултати от решаване на проблема.
Тази стъпка също е много важна. Нейната функция от една страна е, да не даде възможност на ума да се фиксира в предходната стъпка, като му представи контрасна перспектива, за която да мисли. От друга, докато човек си представя положителните резултати от разрещаване на проблема, той отделя съответните ендорфини, серотонин и пр... които го въодушевяват и които му дават посока за бъдещите стъпки и действия. Ако и тук настъпи блокаж и фиксация, човек се превръща в мечтател изпълнен с блянове, които, обаче, никога не реализира.

Положителните резултати от решаване на проблема, могат да бъдат:
*психоемоционално, физическо и сексуално удовлетворение, хармония, баланс;
*споделено ежедневие и живот с близък човек;
*общи планове, съвместни моменти, преосмисляне на живота;
*любов, обич, привързаност, грижа;
*деца и осъществено майчинство в семейство от двама и пр...

4-та стъпка: Идеи за решаване на проблема.

Тук трябва предварително да изброиш всички възможности, които ти хрумват спонтанно за разрешение на проблема, така, както си го дефинирала:
*Посещение на специализирана психотерапия при добър специалист;
*самоусъвършенстване чрз промяна на начина на живот – посещение на групи за взаимопомощ;
*записване на танци – латиноамерикански, народни и т.н., където могат да се срещнат подходящи мъже;
*записване на организирани ексурзии, където свободно да се общува с непознати хора и мъже в неформална обстановка;
*посещение на събития, където се събират мъже – спортни турнири – мотокрос, футбол, волейбол и пр...

Въобще, каквито на теб ти хрумнат.Мозъкът също преживява нещо буквално като взрив на идеи, когато търси решение. На този етап е важно да не оценяваш идеите си и да си записваш и най-откачените, които биха могли да ти дойдат на ум. Оценяването им оставяш за по-късно.

5-та стъпка: Оценяване на идеите за справяне с проблема и избор на най-подходящата иде.
Това се прави именно, за да намалиш риска от не достатъчно подходящо крайно решение. Разделяш листа на две и срещу всяка идея пишеш + и – , т.е. оценяваш всяка идея, изброявайки плюсовете и минусите й. А после (сама си избираш критериите, по които ще се спреш на най-подходящата, според предварителната оценка от предната стъпка)

6-та стъпка: Планиране и предприемане на действия за решаване на проблема.

Когато си се спряла окончателно на последната идея, си правиш писме план със срокове за всяко действие за осъществяване на идеята. Следиш и се движиш по плана си.

7-ма стъпка: „Екологична проверка”.
Веднъж седмично, проследяваш докъде си стигнала с плана и действията си по него. Особено важно е по време на екологичната проверка да си даваш сметка, дали изпитваш удовлетворение от развитието на събитията, какви са постигнатите резултати до този момент, както и отчитането на измененията в ситуацията или несъответствията, които може да са се появили в реалността с течение на времето. По време на проверката анализираш тези изменения и несъответствия и коригираш своевременно плана за действие и го правиш непрекъснато до тогава, докато не получиш желания резултат.

И последно, докато изпробваш 7-стъпковата схема, можеш да я приложиш за по-елементарни проблеми няколко пъти, докато се полуавтоматизира... След това, ако редовно я използваш тя се автоматизира напълно и става т.н. „несъзнателна компетентност”, която развива усета и интуицията и винаги ти е в услуга, дори и да не го осъзнаваш...

Успех!




Редактирано от eooa на 12.11.12 16:04.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.