Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:14 18.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Аналитична Психотерапиянови  
Автор Slowdark (непознат)
Публикувано23.01.11 14:28



Нов сайт за Аналитична Психотерапия




Теоретически… Aналитичната психотерапия е метод за корекция на неудовлетворителни модели на поведение в живота ни. Тя е специфична интеракция между терапевт и клиент, в хода на който се изследват невидимите човешки отношения и причините за тях. Тя е още дълбинна терапия, която в най-голяма степен се стреми да разбере и опознае отделния човек и причините за проблемите в дълбочина.
Ролята на психоанализата е да интерпретира, подкрепя и изяснява по индивидуален начин скритите причини за депресията, паническото разстройство, стреса, натраплива невроза, сексуални разстройства, междуличностните проблеми, хранителни разстройства, рисково поведение, емоционална автономност и себепознание...

Практически… Болката се простира до безкрайност.
Симптомите на всяко страдание носят своя скрит смисъл, който често е невидим в ежедневието.
Всеки един от нас се стреми към щастието. За всеки то е различно, но всички копнеем да обичаме и да ни обичат. Понякога пътят към това щастие неминуемо минава през тъгата, страданието. Именно те правят душевния ни свят по-дълбок и ни помагат да осъзнаем по-добре себе си - болката си, копнежа си, нуждите си, живота си!
Никой не казва, че това се случва лесно и бързо, но това е единствения път, който ни води към нас самите. Проблема не е наш враг, той се появява, за да ни каже нещо. И много често решението не е в това да премахнем проблема, а да осъзнаем защо почвата се е оказала благодатна за възникването му.
Понякога трябва да дръзнем да бъдем тъй смели, както мечтаем, за да осмислим живота си. Друг път решението на проблема се състои в приемането му. Във всяка болка, страх, срам, вина.. се крие безценен урок, който ни води към щастието и вътрешното ни спокойствие.
Aко искате да разберете по-добре себе си, а с това и другите психотерапията ще бъде вашия обективен и верен приятел по пътя.

Редактирано от Slowdark на 23.01.11 18:06.



Тема Re: Аналитична Психотерапиянови [re: Slowdark]  
Автор Slowdark (непознат)
Публикувано28.01.11 01:10



Самота или самотност?


Самотата.
Може би най-изначалното чувство, което събира в себе си всички състояния – тъга, болка, празнота, гняв, безсилие. Самота. Самото й име кънти...

Сама по себе си самотата е най-нормалното чувство в нас – раждаме се, живеем и умираме сами. И единствения човек, с когото прекарваме целия си живот сме самите ние. И това е прекрасно, защото ни дава шанс да опознаем и споделим себе си с хората, които сме избрали.
Пример за това са животните - еталон за психично здраве. Когато им се яде – ядат, когато им се спи – спят, когато имат нужда от ласки – си го поискват. Затова и не страдат от стрес или депресии. Няма животно, което да не може да остане само. Но как това най-естествено състояние ни е довело до там да се стараем да го избягваме с цената на всичко?
Има много начини да се „справим” със самотата. Обграждаме се с приятели, живеем динамичен живот, отдаваме се на алкохол, работа, сексуални авантюри, екстремни преживявания, настървен социален живот... Често дори и не осъзнаваме причината поради която вършим всичко това. Само по себе си всяко нещо може да бъде сламката на спасението. Разликата е само в това, че понякога осъзнаваме бягството си, друг път не. Можем да изживеем целия си живот съпротивлявайки се на срамното чувство.. да си сам. Това, обаче не винаги означава самотен.
В обществото ни цари неписан закон, че самотния човек е нещастен човек, неприемлив, нежелан, дори скучен. Истината е, че колкото по-динамичен външен живот живеем, толкова по-„застинал” е вътрешния ни. И обратно. Някой, който изглежда активен, с неизчерпаема енегрия и вечно пълна програма, може да се окаже духовно много по изостанал от тихия и вглъбен в себе си човек, който на пръв поглед не върши нищо.
Това обаче е само привидно, защото когато човек е способен да остане сам със себе си, когато е способен да се изправи сам срещу своите страхове и тревоги е много по-устойчив и на външните такива.
Никой не казва, че това е лесно, разбира се. В такъв момент можем да изпитваме и гняв, и ревност, и страх, тревога, паника дори... Тогава единственото, което искаш е да избягаш. От себе си. Без значение къде и с кого. И как. Понякога дори с цената на живота си. Но знаещ, че нищо външно няма да запълни празнотата ни, защото тя е състояние на духа.
Тук именно е времето, в което сме най-уязвими пред капана на заместителите в живота ни. И няма никакво знаечние дали ще е бурен нощен живот, алкохол, зависимости или просто нещо, което ни избави от нас самите.
А истинското облекчение идва именно от приемането на причината. Самотата е зова на душата да се срещнем със себе си. Докато се опитваме да „заглушим” вътрешния си глас, той ще преминава във вик, а после и в удар...
И колкото по-бързо бягаме, толкова по-бързо ни застига.
Обикновено има причина, за да се появи в точно в този момент от живота ни и се иска смелост да останеш. Иска се дори нещо повече от това - отчаяние, безсилие, празнота - с други думи състояние, в което вече няма какво да губиш и си готов да се среща със себе си, защото когато душата ни е капнала от изкувствени спасения си готов на всичко.
Парадоксът е, че колкото повече бягаме от тишината в себе си, толкова повече нужда имаме от нея.
Първата стъпка е да се опитаме да наблюдаваме себе си. Точно в онези моменти, когато всичко в теб крещи „бягай”. Да осъзнаем как бавно чувството завладява ума и тялото ни. И в този точно момент да помним, че няма човек, който да не изпитва това.
Самотата плаши най-вече тогава, когато все още не сме оставали достатъчно дълго с нея. Когато останем сами със себе си само тогава можем да бъдем истински и с някой друг човек. Тогава и любимите ни занимания ще ни носят удовле-творение, а не тягостна празнина.
Самата същност на това чувство е да ни носи спокойствие. Усамотение, себепознание. Това в безценния шанс, който живота ни предоставя за да преосмислим мечтите и ценностите си, да преоткрием хармонията вътре в нас.
Защото външния свят не е нищо друго освен едно огледало...



Тема Re: Аналитична Психотерапиянови [re: Slowdark]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано28.01.11 13:46



Много хубаво, пак ще си го прочета.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Аналитична Психотерапиянови [re: Slowdark]  
Автор Bидa (блага и добра)
Публикувано28.01.11 14:52



Харесва ми. Беше приятно за четене.

Във всяка болка, страх, срам, вина.. се крие безценен урок, който ни води към щастието и вътрешното ни спокойствие.


Не винаги. Понякога няма урок или поне не го разбираме. Чак след време го разбираме. Просто е трябвало да го преживеем и трябва да си простим,че сме го преживели.

Редактирано от Bидa на 28.01.11 14:58.



Тема Re: Аналитична Психотерапиянови [re: Slowdark]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано28.01.11 18:09



Хубава статия!



Тема Re: Аналитична Психотерапиянови [re: Bидa]  
Автор Slowdark (непознат)
Публикувано23.02.11 22:57



Фактът, че почти никога не виждаме смисъла, в момента на болката не означава, че тя няма смисъл. Точно както казваш, откриваме го след време и точно затова има своята стойност. Не бива да пропускаме тези сигнали от душата...



Тема Re: Аналитична Психотерапиянови [re: Valery 72]  
Автор Slowdark (непознат)
Публикувано23.02.11 23:01



Благодаря ти! Радвам се ако една статия за нещо смятано за отрицателно, като самотата може да докосна с истината си и да ни донесе спокойствие. Някак, когато признаем пред себе си истината ни става по-леко.
Спокойна нощ на всички!





Тема Re: Аналитична Психотерапиянови [re: Slowdark]  
Автор Slowdark (непознат)
Публикувано23.02.11 23:08



ТЯЛОТО И ДУШАТА


Кое е онова, което ги свързва и дали наистина са две отделни неща?

Свикнали сме да възприемаме нуждите на тялото си като отделени от тези на вътрешните си потребности. Отделяме безумно много време за фитнес, здравословна храна, модерни дрехи, маркова козметика, с други думи – грижим се за тялото си. Дали обаче това е грижата от която то има нужда?

Тялото е онази външна обвивка, която носи информация за всичко, което се случва във вътрешния ни свят. Всяко негово страдание изразява една струна в душата ни, която е до болка обтегната. То е най-финния индикатор дали сме в хармония със себе си, дали сме подтиснати или объркани...

Единственото, което тялото ни иска от нас е да го чуем. Но за да го направим е нужно по-дълбоко вглеждане в езика, по който то ни говори. Спазваме препоръките на здравословното хранене например, но пренебрегваме причината - глада, който ни кара да поглъщаме всичко наоколо. Тичаме в парка сутрин, а вечер усещаме гърба и врата си натежали от предизвикателствата на деня - неизразените и подтиснати чувства, които „гълтаме” в общуването по между си. Рядко се замисляме за дребните знаци, които то ни праща. Ноктите например са символ на агресията, на здравословното взимане, на защитаването и когато страдаме от „чупливи нокти” може би е не само поради липса на витамини, а и поради трудност в изразяването на агресията си. Също както болките в гърлото се появяват тогава, когато не изказваме гласно намеренията и желанията си. Пълнотата обикновено се свързва с липса на движение, но така също е и очеваден символ на липсата, която поражда нуждата от презапасяване. Когато душата е гладна, тялото се опитва да компенсира това с измамно чувство глад. Храната и особено шоколада провокира отделянето на ендорфини – хормоните на щастието в организма, затова несъзнателно се опитваме с увеличаването на количеството да увеличим и нивото им. Храната обаче може да набави само едно относително ниско ниво на ендорфини, за останалата част ни е нужно едно друго Ти, което да задоволи потребностите ни, какво и ние неговите. Живота може да ни даде точно толкова, колкото можем сами да си "вземем" от него.

Вместо това обикновено отиваме на фитнес, започваме диета и така неусетно задълбочаваме празнотата отвътре. Това са съвременните начини за справяне с проблема, но не и с причината за възникването му. А това означава обречени на повтаряне процеси, докато някой или нещо (дори болест) не прекъсне този омагьосан кръг. Вътрешния глад има много по-дълбока сила от външния и докато не осъзнаем това тялото ни страда.

Самопознанието на всеки от нас е нещо много лично и всеки има правото да заложи в него каквито принципи пожелае. Определящо в случая е личното ни отношението към телесните сигнали, което може да се изразява в различни соматични симптоми. Ограничаването, преяждането, прекалената взискателност към тялото винаги са индикатор за липсата на даден модел във взаимоотношенията в ранната семейната среда, тъй като подсъзнателно храната е символ на топлината и обичта, от който се нуждаем, а не знаем как да стигнем до нея. Така, както болката на тялото е езика, по който то ни говори.

В днешният свят все повече ценности се измерват с материалното, с това как изглеждаш, отколкото с това, което си. Аналогично все повече красивото тяло се превръща в билет за популярност. Срещу това да не си отхвърлян, да имаш приятели и да си харесван, т.е да си социално адекватен. Страхът от загубата на социални контакти, ревниво поддържаната физическа форма, често на висока цена в основата си крие изначалния за всеки от нас страх – да не бъде отхвърлен. И колкото повече трупаме външно одобрение, толкова по-слабо е вътрешното.

Поддържаното и здраво тяло е много важна предпоставка за доброто самочувствие и хармония , но личността на човек е тази, която изпълва тялото и подхранва душата ни, затова преди да се променим външния симптом, нека обърнем внимание на това какво се опитва да ни каже душата ни с този проблем. Ако открием причината за него, то той е наполовина решен...



Тема Re: Аналитична Психотерапиянови [re: Slowdark]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано23.02.11 23:23



С теб горе-долу по едно и също време пуснахме аналогични теми за самотата...Наистина ти прочетох статията с интерес..



Тема Re: Аналитична Психотерапиянови [re: Slowdark]  
Автор World Champ ()
Публикувано23.02.11 23:50



Всичко това звучи прекрасно (на мен), но се чудя как още не се е появил отнякъде blood2, за да ти обясни своята теория за Информационните вълни



*****
"Age is just a number, baby!" Jacob Black, "New Moon"


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.