Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:06 02.07.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Темата за вината - 2 частнови [re: Doctor Who]  
Автор Цap Изpoд ()
Публикувано04.11.10 18:12



Е това не се ли учеше в шести клас? Просто не мога да си спомня по-актуален случай от този тип в моя живот. Научаваш се на емпатия. На чуство на вина те обучават други, защото е супер готино за манипулация.



Тема Re: Темата за вината - 2 частнови [re: Цap Изpoд]  
Автор Doctor Who (?!?!?)
Публикувано04.11.10 18:16



Ами именно, в детството още се случва. Или НЕ се случва.

А това за какво го използват някои хора е съвсем отделен въпрос.




Allons-y, Alonso



Тема Re: Темата за вината - 2 частнови [re: Doctor Who]  
Автор Цap Изpoд ()
Публикувано04.11.10 18:18



И каква ти е тезата не разбрах?



Тема Re: Темата за вината - 2 частнови [re: Цap Изpoд]  
Автор Doctor Who (?!?!?)
Публикувано04.11.10 18:27



Че чувството за вина по природата си не е нездравословно или нещо лошо. То се изражда в последствие в такова. Само по себе си е полезно и част от израстването на личността и изборът кой реално си и кой не искаш да бъдеш.




Allons-y, Alonso

Редактирано от Doctor Who на 04.11.10 18:28.



Тема Re: Темата за вината - 2 частнови [re: Doctor Who]  
Автор Цap Изpoд ()
Публикувано04.11.10 18:33



Не съм сигурен, че човек се ражда с чуство за вина. Личните ми спомени по-скоро подкрепят съвсем друга теза.
Съжаление и чуство за вина не е едно и също.



Тема Re: Темата за вината - 2 частнови [re: Цap Изpoд]  
Автор blood2 ()
Публикувано04.11.10 18:34



Искаш ли да си жив? Изпитваш ли вина, като се нараняваш или искаш да се самоубиеш?

Редактирано от blood2 на 04.11.10 18:38.



Тема Re: Темата за вината - 2 частнови [re: Цap Изpoд]  
Автор Doctor Who (?!?!?)
Публикувано04.11.10 18:44



Не, не се ражда. Емоциите човек се научава да ги разграничава постепенно като се започне от удоволствие и неудоволствие и после с опита се оцветят различните нюанси. Но принципно според мен най-добрият вариант е човек да може да изпитва цялата гама от емоции, абсолютно всички. Това е истинският баланс, защото означава и че той може да понесе всички в определена доза.

Примерно според психоанализата чувството за вина се появява в Едиповата фаза, когато детето ревнува единия родител от другия и дори пожелава той да изчезне. И през чувството за вина то преодолява тази ревност. Това само за пример го давам. Но идеята е, че ако човек не го интегрира тогава, то той в последствие в живота е склонен да продължава да пожелава други хора да изчезнат като най-лекият вариант е примерно спира да им говори и се цупи - по този начин той провокира в тях чувство за вина, защото той не го е изпитвал и не знае какво е. Тъй че според мен за манипулация го използват хора, които не са способни да го изпитат, тъй че пак проблемът идва от липсата, а не наличието.

Иначе ясно, че е най-добре да има човек чувство за отговорност и да не се тормози с вина, дори със съжаление. Да се научи да не му се поддава и да не задълбава в тази посока, когато сам го изпитва (а вече други като му го налагат то е ясно). За тази цел обаче той трябва да го е опознал и култивирал така, че да не му пречи на принципа на опита. Но винаги ще остане едно зрънце в него, което е способно на това и това е добре. Защото представи си общество от хора, които никога не търсят вината в себе си. Ми те ще си убиват, ще си крадат и ще казват - държавата е такава или някое друго оправдание. А оправдания безкрай... това са повредени хора, които никога не могат да се оправят. Затова е добре да го има чувството за вина, но да има много повече положителни емоции доминиращи над него, а то да е една брънка от спектъра, като подправка.




Allons-y, Alonso

Редактирано от Doctor Who на 04.11.10 18:48.



Тема Re: Темата за вината - 2 частнови [re: Doctor Who]  
Автор Цap Изpoд ()
Публикувано04.11.10 18:58



Точна така.
Чрез болката, тялото ти подсказва, че има нужда от почивка и/или лечение. С чуствата не е друго яче - неприятните чуства са за това, за да подскажат, че нещо не е наред и е разумно да се вземат мерки.



Тема Re: Темата за вината - 2 частнови [re: Живoтa e пpekpaceн]  
Автор Poзмapи (жилава)
Публикувано04.11.10 21:20



На мен ми е интересен случая, когато се вменява чувство за вина, за да се оневини друг.

Пример:
АЗ бутнах и счупих чашата, която ТИ си сложил/а на неподходящо място.


Опитвам се да разбера, дали тези хора са заучили това поведение с цел манипулация, както Цар Изрод каза, или самите те са толкова наранени и уязвени, че не могат да понесат чувството да са виновни?



Тема Re: Темата за вината - 2 частнови [re: blood2]  
Автор Poзмapи (жилава)
Публикувано04.11.10 21:25



Розмари, защо детекваш нещата , които изпитваш като "чувство за вина? Кажи ми, обясни ми моля ти се. Това ти го чувстваш или ти е вменено или е страх. Защо не спазваш основните правила, като си в странни състояния? Не трябва ли тогава да използваш наученото от книгите и живота? И нима това не е чувството за вина, че не можеш?

Точно така е, чувствам се виновна, че не мога да приложа наученото.
Всъщност го прилагам, но не до степента, до която искам. Искам всичко да е на 100 процента. Като прочета една книга, като я науча едва ли не наизуст и да се събудя нов човек. Знам че не става.

Всъщност като се наблюдавам ретроспективно, виждам, че всъщност нещата се случват както аз ги искам, но не когато аз ги искам.


И малко пропускам момента с осъзнаването на нещата.

Но така или иначе, се чувствам виновна, че не успях да съм "отличничката".
Винаги съм знаела, че не съм "отличничка", винаги съм правила всичко, за да не бъда "отличничка" и въпреки всичко в крайна сметка съмнякъде около 5.50.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.