Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:00 05.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Библиотеканови [re: Luchezara]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано26.09.22 16:02



Щеше да има нещо вярно в тия твърдения, ако религиите утвърждаваха единен път, а не дотолкова противоречащи си, че на практика да са в конфликт коя е правилната религия. Ето защо науката измества религията - защото е една, а не сто чешита науки и всяка да претендира, че е носителя на правилното познание. Казано в кратце, клерикала е политика и бизнес, и бъкел не разбира от "духовното познание", което проповядва, а това води до ..... точно така: най- различни психични проблеми. И понеже религията не само не може да ги реши, ами и ги създава, то съвсем логично и закономерно се развива психологията.



Тема Re: Библиотеканови [re: vida1929]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано26.09.22 16:14



При мен беше по- забавно, защото бях в ситуация 50/50 - половината от родата религиозни, другата половина атеисти. И всеки ме дърпаше към неговия си отбор, а аз даже и не участвах, само наблюдавах цялата тази лудост - е, изнудвах ги за някои неща, преструвах се, че съм склонен да се вслушам в едните или другите, ако за мене имаше някаква кирия, за предпочитане кешовица. Но в някакъв момент те се усетиха, казаха ти ни лъжеш, тъкмо ти повярваме, че си религиозен, а срещу една торта веднага ставаш атеист или пък обратното, ти си мошенник. Отвърнах им - аз ли съм мошенник, а защо тогава вие ми купувате торта, когато видите, че се присъединявам към вашите опоненти. Вие ме подкупвате, а после аз съм бил мошенник.

В крайна сметка, вече никой от цялата ми рода, не смее да се закача с мен на тема религия. Мирното споразумение, което сключихме е, че аз няма да се меся в техните възгледи, ако и те не се намесват в моите. Ако ги питаш какво мислят за мен, дали съм вярващ или атеист, и едните, и другите ще повдигнат рамене в знак на незнаене.



Тема Re: Библиотеканови [re: Exaybachay]  
Автор vida1929 ()
Публикувано26.09.22 16:57



Добре

И в крайна сметка като какъв се самоопределяш?
Аз не изповядвам никаква религия, но вярвам в една Велика сила, която бди над нас и винаги ни праща това, от което имаме нужда. А ако не ни го прати, значи нямаме нужда
То това е като да знаеш своята автентичност. Автентичността не е твоя пол, не е твоята професия или образование, не си ти като майка, баща, дете на своите родители. Цял живот търсиш своята автентичност.



Тема Re: Библиотеканови [re: Exaybachay]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано26.09.22 17:40



Това е много неприятна манипулация за психиката на едно дете. Никога не си спомням да съм давала отчет или някой да ми е търсил сметка в какво вярвам, а е имало защо. Роднините пък на кой му пука какво мислят, вярват и прочие...на мен - НЕ!



Тема Re: Библиотеканови [re: Trickyyy]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано26.09.22 21:38



Това е много неприятна манипулация за психиката на едно дете.
абсолютно - да занимаваш дете с разни щуротии, от които самия ти нищо не разбираш, си е психически тормоз. Инак няма как, след като ходиш на църковно училище да не даваш отчет, все едно родителите ти никога да не поглеждат бележника, какви оценки имаш. Макар, че моите и дотам стигнаха, още шести клас такъв номер им извъртях с бележника, че класната рече "всичко съм виждала, ма това сефте", а баща ми "повече никога няма да стъпя на родителска среща, защото не мога да се оправя с този варварин". И наистина никога повече не отиде на родителска, защото наистина няма начин да се справи с мен - така сме варварите, предпочитаме да правим всичко по своя инициатива.



Тема Re: Библиотеканови [re: Exaybachay]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано26.09.22 22:04



Това с бележника ми е познато. А, на днешните тинейджъри дори нямам достъп до бележките, ако те не решат да ми ги покажат. Помня само баща ми викаше, пак ли петица бе, пак не си учила

ми, кво да уча, книжката винаги беше под учебника, или учебника под книжката, в зависимост кой влиза в детската



Тема Re: Библиотеканови [re: vida1929]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано26.09.22 22:05



Принципно предпочитам да не се самоопределям и без това има толкова много хора, които вършат тази неблагодарна работа да те определят какъв си, що си.

Но за нуждите на разговора, бих казал, че съм религиозен атеист - не намирам друг избор. Въпроса при мен не е до "в какво вярвам", а че най- напред не вярвам във вярването. Онова, което съм забелязал, че никой никога не пита "вярваш ли във слънцето" примерно или да речем "вярваш ли в природата", и разбира се, би било налудничаво да се пита, дали вярваш в даден факт. Този въпрос, въпроса за вярването е уместен само, когато става дума за измислиците - вярваш ли в добрата фея, в дядо мраз, в живота след смъртта и прочие. И не, че ще стане нещо непременно лошо, ако човек повярва в една или друга измислица, а именно, че нищо няма да стане въпреки цялото му вярване. Да вярваш е безпредметно. Ето примерно ти казваш "цял живот търсиш своята автентичност", прекрасно изказване, хареса ми. И каква работа ти върши вярата във Великата сила, докато търсиш своята автентичност - автентичността ли е твоето търсене или Великата сила, която бди над нас. Великата сила се намира извън теб, твоята автентичност е в посока към теб. Какво трябва да се случи? - великата сила да ти каже твоята автентичност, а така става още по- сложно, един път вярваш във великата сила, втори път се налага да повярваш в автентичността, която тя ти покаже; и ето как вярата не е автентична, ти няма как да знаеш дали великата сила не те лъже, не се бъзика нещо с теб, поради очевидния факт, че ти не познаваш собствената си автентичност.



Тема Re: Библиотеканови [re: Trickyyy]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано26.09.22 22:09



А, на днешните тинейджъри дори нямам достъп до бележките, ако те не решат да ми ги покажат.
т.е. ти си родител - или учител - или двете - или нещо, което не разбрах?



Тема Re: Библиотеканови [re: Exaybachay]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано26.09.22 22:27



родител



Тема Re: Библиотеканови [re: Trickyyy]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано26.09.22 23:10



си поздравиш тогава малчуганите, че те възпитават толкова добре - чувствай се поздравена и ти, че си толкова послушен родител.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.