Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:22 20.09.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Към t.todorovнови  
Автор none (непознат )
Публикувано15.04.10 09:30



Здравей,
Беше писал в темата за егото, че имате среща на БАП.
За какво си говорихте и какво решихте?
Ако искаш, сподели нещо, което може да е полезно за хората, ползващи услугите на психотерапевтите?



Тема Re: Към t.todorovнови [re: none]  
Автор t.todorov (новак)
Публикувано15.04.10 15:03



Здравейте, радвам се че ви интересува.
Заглавието на самата конференция беше: “СТАНДАРТИ И ПРАКТИКИ”
Идеята беше всички школи, които са членове на БАП да представят себе си пред другите, пред студенти. В представянето трябваше да стане ясно за програмите им на обучение и изобщо цялостната им дейност.
Втората основна идея беше да се събере работна група за изработване на текстове за съставяне на закон за психотерапията. За целта специални гости бяха един депутат, която е терапевт по психодрама, адвокати, както и наблюдател от ЕАП, който има доста опит в прокаването на закон в Австрия и другите страни които си имат вече такъв.

Цялостния опит беше общността по психотерапия, без значение от школите да излезе с някакво общо лице пред парламента, хората, институциите .... нещо което е изключително сложна задача. Именно за това се изискваше представяне от всяка школа, където добре се откроиха доста пропуски, разлики в стандартите и неща които трябва да се изглаждат.

Ще се направи работещ регистър на психотерапевтите в България. Тези които на се в него и нямат право да практикуват ще бъдат съден /след като се приеме закона/. Този регистър ще бъде лесно достъпен до хората, които имат нужда от помощ. Ще има и ясна процедура по оплаквания към специалисти, които ще се разследват от етичната комисия в БАП /това важи и сега/.
Ще се регламентира работата с различни институции, министерства на здравеопазването, образованието, социалното министерство ... и всички заинтересовани институции. Като дългосрочна перспектива - работа със здравна каса.
Като цяло, всички заявиха, че условията са благоприятни за регламентиране със закон на дейността.

http://positum-bg.com


Тема Re: Към t.todorovнови [re: t.todorov]  
Автор fuga idearum (преминаващ)
Публикувано15.04.10 17:37



От доста време се говори за такъв закон, но досега - нищо. За след какъв период от време става въпрос?

Just ignore the smoke and smile


Тема Re: Към t.todorovнови [re: none]  
Автор Bидa ()
Публикувано15.04.10 19:56



Трудно ще бъде на пионерите на психоанализата в България, особено сега след годините на преход.Психотерапията пък е една област, далечна на българската народопсихология.
Желая на всички ,заели се с това дело-успех. И търпение за пациенти и клиенти. А за пътека по Здравната каса-аз вярвам,че ще стане ,но иска време. ` Докато мъдрите се намъдруват, лудите ще се налудуват`- Българската поговорка ще се изпълни и в пряк ,и в преносен смисъл.



Тема Re: Към t.todorovнови [re: fuga idearum]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано15.04.10 21:06







Тема Re: Към t.todorovнови [re: fuga idearum]  
Автор t.todorov (новак)
Публикувано15.04.10 23:36



http://www.novatv.bg/bg/videos/view/3133/

http://positum-bg.com


Тема Re: Към t.todorovнови [re: t.todorov]  
Автор none (непознат )
Публикувано16.04.10 10:21



Според мен много време ще мине преди да стане нещо с този закон. Първо това е асоциация/група по интереси/ с цел да популяризира и рекламира дейността си, както и да може да събира пари, за да кани подобни хора отвън. Трябва да се мине през Народно събрание и държавен вестник и точно там ще е препъни камъка. Казваш, че Австрия има закон. А там психотерапията към здравната каса ли е? И от колко години има такъв закон? В България здравната каса няма да има скоро пари за психотерапия. Да ходиш на психотерапия 1-2 години... и то за да себеизрастваш. Кой ще ти плати за това? И за мен е лудост. Затова смятам, че скоро това няма да го бъде. У нас управлява този, който дава парите, а това са големите фармацевтични фирми. Така е и в целия свят.
Казваш, че някой ако не участва в БАП, няма право да работи. Това ми звучи много сектантско. Това дори в лекарския съюз го няма. Изисква се да си член само, когато имаш вземане-даване със НЗОК.
Един казус: аз съм инжинер/вземам пример от предаването/, или психолог или лекар, но имам, нека да го кажем талант в психотерапията, просто бива ме за това. Едновременно с това чета, образовам се в тази насока. Започвам да помагам на 2,3, 10 човека, и същевременно хората, които ме търсят се увеличават, стават много. Аз не членувам в асоциацията. Как ще ми забраните да правя това? Аз просто съм добра, чета съответната литература, практикувам, а практиката е най-добрият учител, пациентите са доволни, търсят ме за помощ. И въпросът ми е: има ли възможност за такива като мен да се легитимират без тези 5 или 7 години учене в някакви рамки и естествено харчене на пари. Да кажем в позитивната терапия-аз просто я работя и я владея поне колкото теб. Няма оплаквания от мен, лоялна съм към клиентите, имам добра практика, т.е. имам бол клиентела/това също е показател за добро качество/ Ако искам да вляза в БАП, по какъв начин ще стане? ...То за какво ли ще ми е? Примерът е много лаически и неиздържан, но съгласи се, че ще има такива хора. Някои такива хора ще бъдат психолози, просто няма да са имали възможност да си платят курсовете, а и какво ще работят 5 или 7 години, докато ги приемете в Бап? Явно е, че ще трябва да практикуват без шапката на асоциацията. И как хора , нарекли себе си психотерапевти, дали около 15000 лв./прочетох го някъде/ за обучение и не успяващи да се самоиздържат с психотерапия, ще позволят на мен да им "крада" занаята?
Сигурно имам пропуски във въпроса, но ще ми е интересно да чуя отговора.
П.П В класификатора на професиите има психолог, но не и психотерапевт.

И сега личното ми мнение- асоциация е нужна , когато се чувстваш слаб, немощен и имаш нужда да се подкрепяш със себеподобни. Ако си добър в нещо и го работиш с кеф и си успешен и нямаш провали, не ти трябва никаква асоциация.



Тема Re: Към t.todorovнови [re: none]  
Автор where is my mind ()
Публикувано16.04.10 10:44



По здравната каса не става въпрос да пуснат за 2 години личностно израстване, а за хора в клинична депресия или БАР, или ПР, при които е препоръчително комбинирано лечение, т.е. и психотерапия. И това не е нужно да става толкова дълго. Най-вероятно някоя по-структурирана школа, като когнитивно-поведенческата доста по-бързо се случват нещата. А ако трябва психоанализа, то пак ще са определен брой часове, примерно 12 часа, което е 2 месеца и половина и си е доста време.


change the perspective before the perspective changes you


Тема Re: Към t.todorovнови [re: none]  
Автор t.todorov (минаващ)
Публикувано16.04.10 11:47



Доста въпроси са това и не знам от къде да започна. Имам доста време днес



Да започнем от медицината. Какво ще се случи ако някой, който е увлечен по медицина, прочел е 2-3 тома вътрешни болести и реши да практикува? Най-вероятно ще умори някой. Затова тук се намесва държавата и поставя определени критерии: за да не умори хората докато им помага, трябва да завърши медицина, да специализира и т.н.
Да вземем еден човек, който се увлича от строителство, има опит, построил си 2-3 пристройки на къщата и наистина го бива. Той инженер ли е? Може ли да строи сгради? Какво ще стане ако реши да построи някоя по-голяма сграда? Държавата отново се намесва и казва, че за го можеш трябва да имаш образование, да получиш определен сертификат и т.н. Иначе може да пострадат много хора.

" И въпросът ми е: има ли възможност за такива като мен да се легитимират без тези 5 или 7 години учене в някакви рамки и естествено харчене на пари. Да кажем в позитивната терапия-аз просто я работя и я владея поне колкото теб. Няма оплаквания от мен, лоялна съм към клиентите, имам добра практика, т.е. имам бол клиентела/това също е показател за добро качество/ Ако искам да вляза в БАП, по какъв начин ще стане? ..."

Няма как да се работи без базови познания за човека и това е образованието магистратура по психология. И факир да си без това не може. Връщам те към горните примери. След това трябва да завършиш НАУЧНО базиран метод по психотерапия. БАП е такава организация че ако утре 10 школи кандидатстват с някакви методи, които успеят да се докажат като научни, предложат подходяща структура и т.н. ще ги приеме на драго сърце.
Сигурно има и такива хора, които имат клиентела, т.е. те имат някакви взаимодействия с тях. Тъй като очакванията на хората са много размити, посещавайки терапевт те са в ролята на СЛАБИЯ и очакванията основно са НАДЕЖДА. Образа на надежда еднакво добре се проектира и на врачка и на психотерапевт-менте, и на дипломиран психотерапевт. Което означава, че и тримата биха могли да сключат някаква връзка с тоя човек. За врачките не ми се коментира те получават други сигнали. Терапевта-менте обаче /под менте имам предвид хората, които не са терапевти, а се представят за такива/ е усетил че има харизма, че "зарежда" хората с надежда, оптимизъм ... /всички сме срещали такива хора/, освен това е попрочел нещичко, в по-добрия случай даже е искарал една магистратурка по психология. Прави един кабинет, една ударна весникарска реклама, чрез познати /повечето подобни личности имат широк кръг познати/ и ето ти една добре развита "психотерапевтична" практика. От цялата работа е излъган клиента обаче. Той е потърпевш, защото е бил излъган от един шарлатанин, който просто се е възползвал от неговото състояние. Помагането и психотерапията не са едни и същи неща. Роднините помагат, приятелите помагат, йогата помага, танците помагат .... психотерапията не помага. Тя няма това за цел. Психотерапията чрез психотерапевта има за цел да разкрие на какво е способен човек, и как той би могъл да си помогне. Какви скрити ресурси има и как да ги използва, да изследва начина, по който е станал точно такъв човек, който да не може да се справи с точно такава ситуация...

"Как ще ми забраните да правя това? Аз просто съм добра, чета съответната литература, практикувам, а практиката е най-добрият учител, пациентите са доволни, търсят ме за помощ. "

Това не е отговорност на психотерапевтичната общност. Закона ще регламентира кой е психотерапевт и кой не. Ако вие помагате по един или друг начин това е ваше право ако държават не го е регламентирала. Но вие не можете да се титуловате психотерапевт, или да твърдите че провеждате психотерапия. Ако го направите ще бъдете осъдена. Ако вие все пак искате да сте наравно с обучените терапевти без да учите .... няма как да стане. За да гонаправите ножете да кандидатствате в БАП като индивидуален член. После трябва да докажете пред многочленна комисия от психотерапевти, че провеждате научно базирана психотерапия /да посочите метода, школата която прилагате/, да представите случаи развити в тяхната психотерапевтична динамика и т.н. Естествено вие няма да успеете и ако наистина до сега сте вярвала че сте психотерапевт ще бъдете искрено разочарована защото няма да бъдете приета. /даже не мисля че ако не сте завършила някоя школа дори ще ви разгледат, но разглеждаме хипотетично/.
Има много хора, които много искат да са лекари, но не са. Същата работа е със психотерапевтите.
Ако трябва да обобщим, закона ще определи какво е психотерапия, кой е психотерапевт и регламента по който се става такъв, както и произтичащите от това допълнения. Може пак да е пълно с психолози, врачки, гурута и всякакви там лечители, но когато човек реши да работи със себе чрез психотерапия държавата ще му гарантира, че точно тази дейност, а не някоя друга се контролира и точно тези специалисти са психотерапевти и той ще бъде спокоен и предпазен за да направи своя свободен избор.
По здравна каса е още далечна работа да се регламентира. Това зависи и от общото състояние на една държава чисто финансово. Да не забравяме че в България за психотерапия се заговори преди 20г. а страни като Австрия Германия, Франция имат 100 годишен път. А законът там е само от преди 7г. Ние сме 8-мата страна в Европа, която ще го приеме, което означава че никак не е зле.

"Ако си добър в нещо и го работиш с кеф и си успешен и нямаш провали, не ти трябва никаква асоциация."
Това е доста опасна позиция според мен. И точно от нея ще се разграничи психотерапевтичната общост.
1. Как се определя кой е добър?
2. Какво означава да работиш с кеф?
3. Какво е да си успешен?
4. Какво е провал?
5. Кой определя нормите за всички тези неща?

На пръв поглед нищо кой знае какво не може да объркаш ако си терапевт-менте ... Приказвате си, клиента споделя ти слушаш, кимаш ... съпричастен си, на него му поолеква, даваш някой друг съвет как да действа и така. Голяма грешка. Обучението в психотерапия не набляга само на формалните неща - 3200ч. обучение, 1800 от университета .... после обучение в един метод, малко работа под супервизия, защита на един случай и готово. Тук е много важна етичната позиция, морала на всеки един психотерапевт. Ако аз реша като специалист мога да правя клиентите си зависими от мен, защото те ми предоставят доверието си. Мога да извличам удоволствие, че помагам на някой, че съм нещо повече от него ... и много други аспекти които са вредни за клиента и негово психично здраве. Затова навсякъде по света са сметнали за необходимо, че само с мерак и индикации за талант не се прави терапия. И си има правила.

http://positum-bg.com

Тема Re: Към t.todorovнови [re: t.todorov]  
Автор blood2 ()
Публикувано16.04.10 12:27



А защо телевизиите и медиите постоянно ни заливат с психологически похвати и манипулации.

Защото 90% поне от хората се зомбират от медиите,не от психолозите.
E, къде е проблемът.
Че като си журналист се правиш на психолог.
Че като си актьор се правиш на психолог.
Защо това въздействие над милиони хора пред екрана не се следи?


Какви вреди нанася то на човешкото съзнание?Тази манипулация на реалността.

Продавам си сигнатурата безплатно.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.