Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:48 07.07.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Еготонови [re: t.todorov]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано01.04.10 20:37



Няма мешавица, аз не пиша труд по история на психотерапията, а мнение във виртуален клуб.

Но ако трябва да използвам подобен на вашия "подход", ето какво би се получило:

1/ Грешите. Няма отдавна нито в МКБ 10, нито в DSM 4 термин като "психосоматична болест". Има "психосоматични разстройства". Защо ли? Не бъркайте основни понятия, че е смешно.

2. Никъде не съм си поставил за цел да излагам клиничната симптоматика на генерализирано тревожно разстройство /в случая паническото/. МКБ 10 и DSM 4 са предназначени да обслужват медицинския психиатричен подход, който се основава на психо-симптоматиката. Ако се съобразявате със симптомите, следва да се съобразите и с формите психопатология, на които се базира всяка нозология - разстройство на мисленето, разстройства на възприятията, разстройства на паметта и пр. Не сте завършили медицина, нали? Работата на един терапевт е човешката проблематика, а не симптоматиката. Както сам казвате, теорията е едно, практиката друго - в нея няма международни класификации, има клиент.

3. Има много наръчници. В основата си психотерапиите навсякъде се делят на два вида: подкрепящи и преживелищни. Впрочем в България излезе един доста сполучлив том "Преживелищни психотерапии", препоръчвам ви го.
Според друга класификация различните видове психотерапии могат да бъдат обособени в четири големи групи: аналитично-динамични психотерапии (Фройд, Съливан, Хорни, Фром и др.); когнитивно-поведенчески (Елис, Бек, Майхенбаум и др.); преживелищно-експресивни (Роджърс, Пърлс, Франкъл и др.) и стратегически-системни терапии (Бърн и др.). Тук няма нито "поведенчески", нито "еклектични" като подразделения.

4. Вашият наръчник сериозно ме смущава. Защо в него не са включени логотерапията на Франкъл и гещалт-терапията на Фриц Пърлс като част от дълбинно-екзистенциалната психотерапия? Всеки студент би разбрал за какво става дума.

5. Фройд никъде не говори за емоции и чувства, говорейки за его-то. За него това е осъзнатата част на личността. За емоционално-чувствената страна на личността като съставна част на Аз-а заговарят за първи път екзистенциалистите през 50-те години.

"По-голяма глупост не бях чувал. Дано не сте специалист. Иначе сте уверен в изказа."
Уверен съм, но на лични нападки и обиди отдавна не отговарям. :-)

6. Бе това его да не се е структурирало от нищото? :-)))) Като казвате "Аз" да не би да имате себе си предвид, само от мига, в който сте си изпили сутрешното си кафе? Няма его без историческа памет.

По отношение на блокажите: Отново много далеч от истината. Вие работите ли с хора? Това е опасно и срамно.
Уффф, практиката явно я нямате. Поне почетете малко.



Мога да ви услужа с някои от тях.

Да, работя с хора, преподавам и още много други неща върша... Но това не ви засяга.
Впрочем в МКБ 10 няма нищо описано "какво, къде", което да се отнася за психотерапевтичните подходи. Май само сте чували за нея. Това е просто класификация с описание на 300 нозологични единици в психиатрията.Оставяте някакво впечатление за наукообразност, но до там.

Редактирано от Hoвaroдин на 01.04.10 22:15.



Тема Re: Еготонови [re: La Loba]  
Автор La Loba (semper fidelis)
Публикувано01.04.10 22:03



Благодря ви на всички за дискусията, и то много.

.

Открих и книгите на Лиз Бурбо - там също има обяснение за егото.

Интересува ме, иначе все едно се опитвам да се изкача към горните етажи на оздравяването си, без да имам първите няколко стъпала...

Пролет. Време за любов. Време да се обичаме. Време да обичаме себе си.

Тема Re: Еготонови [re: Valery 72]  
Автор specular (член)
Публикувано02.04.10 04:02



Понятие като "вътрешно знание" пак е въведено от същите тези философии... Зад това реално стоят скрити инстинкти и желания. Кажи някакво "вътрешно знание" и ще ти кажа как се е оформило то в човешкото съзнание...



Тема Re: Еготонови [re: Valery 72]  
Автор specular (член)
Публикувано02.04.10 04:03



Пределно ми е ясно ти за какво говориш. Просто се опитах да изнеса нещата на интелектуално ниво което не ти е по силите...



Тема Re: Еготонови [re: t.todorov]  
Автор specular (член)
Публикувано02.04.10 04:20



Фройд се е опитал да опрости съвсем различни процеси под термина Его. Всъщност е ясно, че има едно его. Това което нарича "То", е неизменната инстинктивна природа на всичко живо, което Шопенхауер описва като воля. Тя не е характерна само за деството, тя е характерна през целия живот. Просто след това се наслагват други представи и по-силна съзнателна дейсност. Това което пък нарича Супер-Его са част от моделите идващи отвън под някакъв натиск. Те изобщо няма нужда да са от морално естество. До някъде този процес може да се оприличи и с конформизма, защото няма нужда наистина да има явен натиск. Той е най-често само психически такъв, под тежестта на колективното. Така че Фройд пък говори за още по-различно Его, като това което влага е по-скоро процесите които го изграждат... Но егото не е нито тези процеси, нито представата му за себе си. 2500 години след Платон, хората продължават да гледат отражението на нещата, неспособни да видят това което стои зад тях...



Тема Re: Еготонови [re: specular]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано02.04.10 12:30




Понятие като "вътрешно знание" пак е въведено от същите тези философии... Зад това реално стоят скрити инстинкти и желания. Кажи някакво "вътрешно знание" и ще ти кажа как се е оформило то в човешкото съзнание...


Ако наистина успееш да обясниш/не на мен/,а на човечеството с пълна категоричност ,как точно са се оформили скритите ни инстинкти и желания,мисля,че Нобеловата награда не ти мърда.

Мисля,че и в една друга тема в клуб"Психология"те бях попитала дали,когато обясняваш на другите/в почти всеки пост/,че ги превъзхождаш интелектуално се чувстваш наистина по-умен и по-добре?

Ако си направя труда да копирам колко пъти, и на колко хора си писал в този контекст,със сигурност пътите ще са десетки.

Определено имаш проблем,но той си е твой,дотолкова- доколкото не пречиш на останалите.Лошото е,че наблюдавам,че хората понякога те вземат насериозно.

Весели празници!

п.с.Уведомявам те,че спирам да отговарям на репликите ти,тъй като не мисля,че има смисъл.

Редактирано от Valery 72 на 02.04.10 13:47.



Тема Re: Еготонови [re: La Loba]  
Автор Bидa ()
Публикувано02.04.10 13:35



Интересува ме, иначе все едно се опитвам да се изкача към горните етажи на оздравяването си, без да имам първите няколко стъпала...


Много добре казано. Но и много информация да прочетеш и преосмислиш, това само ще обогати общата ти култура по психология или психотерапия или там каквото четеш. А стъпалата на оздравяването се изкачват като преосмишляш преживяванията и чувствата си. Има ли кой да те води по тези стъпала? Сама няма да можеш.



Тема Re: Еготонови [re: Hoвaroдин]  
Автор t.todorov (новак)
Публикувано02.04.10 18:28



Добре е да заставате с вашето име зад вашата позиция. Преподавате на кого и от името на коя организация? Това също е много важно. Предполагам Райх ви е идола.
Да, има различни гледни точки за описание на терапията като такава. Аз никъде не съм казал че емоциите са съвтавна част от Его-то а на То.

В МКБ-10 Паническото Разстройство спада към тревожните разстройства, за това го дадох за пример.

Да пишете че хора които имат ПР не изпитват сексуално удоволстие с обекта на любов е меко казано смешно.... по-скоро е тъжно.

За всяка една ТРЕВОЖНОСТ каквато и да е тя, най-общо стои силно структуриращо възпитание, не позволяващо емоционални реакции. В по-късен етап тревожността се развива като компенсация. Простичко и лесно.

Фиксациите и другите термини са си нещо друго. Все пак обучавайки, практикувайки и изказвайки "истини" зад псевдоним не е коректно, дори и във виртуален форум, тъй като дори и тук би трябвало да имате някакъв ангажимент, като специалист.

http://www.forum.positum-bg.com


Тема Re: Еготонови [re: La Loba]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано02.04.10 20:24



Егото, това е духът на Нарцис, който възниква след изобретяване на огледалото. Нещата стават по-сложни, след като този дух е включен в материалните и обществени взаимоотношения, особено при безбожната западна цивилизация. Съществуващата материална и рекламна база е оптимизирана да работи с егото, затова то трябва да присъства за да може човек да се включи в предвидения трудово-житейски стереотип.



Тема Re: Еготонови [re: t.todorov]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано02.04.10 21:01



Тодоре, кой съм съм, посочих достатъчно ясно в сайта, указан в инфото ми - не се прави, че не си го видял. Райх е голям лекар и учен, когото уважавам много, освен него ценя безкрайно Маслоу, Роджърс, Пърлс - виждал съм в Москва какво могат последователите му на практика. Ценя Фром и Лоуен - е, последният вече ми е любимец. Станислав Гроф и Валдо Бернаскони като мои учители - в клиниката на последния лично съм черпил опит...

Но тово не означава, че омаловажавам делото и работата на другите школи и учени, както правиш ти. Или че съм готов да се боря за популярност за чужда сметка. Не осъзнаваш ли, че е нездраво?


Колкото до паническите.... Остави това за компенсаторния страх, страха от паниката или страха от смъртта и соматизираното му и иди отвъд него: при така наречения "хистеричен" или "ригиден" характер. В еволютивната психология той се оформя в петата, сексуална фаза, 5-7 годишна възраст, когато във фона застава бащината фигура (когато се отнася до жените). В момента работя с три жени с панически разстройство и в психодинамичен смисъл и трите имат нещо много, много общо. Но тъй като не си работил с подобен проблем, това не ти е познато. Нито пък идеята за абдоминалния блокаж - това изобщо не е свързано със сърцебиенето, стягането в гърдите и виенето на свят, които са проява на соматизирането на проблема.
ОК, няма нищо лошо, когато човек не е ориентиран в определени концепции - никой не е вездесъщ. Но е по-добре, когато не знае нещо, да попита другия защо мисли така, а не да бърза да твърди, че бил говорил глупости. Смешна е тая назидателна поза, да знаеш.

ПП Впрочем защо да казвам на кого преподавам и кой ме е оторизирал, нали първата ти работа ще бъде да кажеш колко лоши са всички, с които съм свързан.

Весели празници ти желая!

Редактирано от Hoвaroдин на 02.04.10 21:08.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.