Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:15 26.09.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Проблем с дъщеря ми  
Автор Alex75 ()
Публикувано18.02.10 20:09



Здравейте, искам споделя с вас проблема си и, ако е възможно да намеря решение.

Дъщеря ми е на 4г. и 4м. Още от раждането си е с "характер". Беше на 30 дни, когато падна от леглото си, като червейче се гънеше по него. После, като проходи, нямаше удържане в количката. Двамата с баща и едвам я удържахме, а още не беше готова за дълги разходки пеш. Затова и трябваше количка. На около 1.2г. започна да се тръшка за всичко, лягаше на земята, риташе, или пък сядаше и започваш да си блъска главата. Големи панаири правехме из града. Аз имам здравословен проблем и не мога да я удържам, а тя винаги уцелваше най-голям панаир да направи, когато най-не ми държат ръцете и краката. Това премина към 2.5 и година. От тогава не се тръшка, но посяга да удря и удря. Иска да е перфектна и, като не се получи желания резултат избухва, лесно се сърди, обижда, тръшка вратите. Понякога помага, когато е в такова състояние, като я разсмея. Но по-често нищо не помага. Говори доста правилно още от началото, но все има някоя и друга дума, коятоя затруднява. Например оня ден, както играем с куклите и тя казва на едното: - Бебко, сънувал си се. Аз и обясних, че се казва сънувал си и тя се разлюти ужасно, обиди се, тръшка, обижда. Вчера, играем на Черен Петър. Поиска да ми подреди картите и аз и казах да си подреди нейните. Пак голям панаир стана. Крещя така, че чак вените на врата и изпъкваха. Отново обиди, вика ми махай се, не те искам и нито гушкане, нито гъделичкане помогнаха. Опитвала съм с наказване да не играя с нея, да не и говоря, пошляпвала съм я. Нищо не действа. Вече не знам какво да правя. Бяхме я водили преди 2 години на детски невролог, изписа сиропи за успокоение, давах и няколко дни и спрях, не искам да я тровя така. Казаха, че била хиперактивна, да сме и осигурявали нови впечатления.
Не знам наистина какво да правя вече, не ми се мисли какво ще е след някоя и друга година, като влезе в пубертета. Пък за по-нататък сигурно яко ще ни бие.
Чакам съвети. Благодаря предварително.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Alex75]  
Автор neizvestna (непознат )
Публикувано18.02.10 21:09



детето посещава ли детска градина ?



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: neizvestna]  
Автор Alex75 ()
Публикувано18.02.10 21:15



Да, ходила е и на ясла. Да допълня - стреми се да се налага, когато играем да става по нейната, все да е първа. Интересното е, че като сме в магазин и поиска нещо, а и откажем, не прави панаири, съгласява се. Проблема е, че сякаш иска да е най-най във всичко. Обяснявам и, че не е възможно винаги да си първи, да си най-добър във всичко, но..........



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Alex75]  
Автор sazertsatelkata (нишкаОТвретено)
Публикувано18.02.10 22:35



Явно детето наистина е хиперактивно. Тръгнала е от автоагресия - тръшкането, блъскането на главичката...и логично е преминала към агресията. Контрола на емоциите е слаб. Предполагам, че и фрустрационният толеранс е скъсен.
Не е трябвало да спираш успокоителните сиропчета.
Може би трябваше да започна с това, че съм психолог и работя с подобни деца.
Моят съвет е да се обърнеш към специалисти. С детето трябва да работи психолог, но само психотерапията няма да помогне много, тя трябва да върви с медикаментозна терапия назначена от детски психиатър.

http://winbg.com/sybka/


Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Alex75]  
Автор snowflakes never cry (they just fly ;)
Публикувано18.02.10 22:48



Пробвайте първо с класически хомеопат. После може и през психолог и т.н. да минете, не опитайте.


No one cares when u`re out on the street, picking up the pieces to make ends meet


Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Alex75]  
Автор snowflakes never cry (they just fly ;)
Публикувано18.02.10 23:14



И хранителния режим е много важен. Шоколади и сладкиши и т.н. по принцип са си вредни за дете на нейната възраст, а за хиперактивност съвсем. Това не значи никога, а просто малко шоколадче, не голямо и по нарядко.


No one cares when u`re out on the street, picking up the pieces to make ends meet


Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Alex75]  
Автор maritima (аз,бе)
Публикувано19.02.10 10:22



"Не всички трудни деца са индигови,но всички индигови деца са трудни"

Мисля,че трябва да се запознаете с проблема за децата индиго.Вашето показва типични особености за такова дете - интуитивно,интелигентно,с изпреварващо развитие и естествено безкрайно своенравно.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: maritima]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано19.02.10 13:57



Нима?! Индиговото дете не е ли просто евфемизъм?



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Alex75]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано19.02.10 13:56



Тия думи с медикаментозната терапия, назначена от психиатър на 4 годишно дете, малко ме смущават. Па било и психиатърът да е детски. Без да е констатирана конкретна психопатология? И без психатрична диагноза по някоя от известните класификации? Подозирам какво ще съдържат транквилизиращите сиропчета. При продължителна употреба резултатът ще е създаване на нови невронни трасета от лимбичната система към коровите участъци на мозъка, подобни на тия при зависимите. И мозъкът ще запомни, че в емоционално трудни ситуации начинът за справяне е поемане на доза вещество през устата.
Детски психолог - да. За другото... резервиран съм.

Индиговите деца в момента са констатация повече на езотериката, в контекста на идеите на New age. Надарени и свъхактивни деца, изпреварващи връстниците си, е имало винаги през всички епохи. Последното, което прочетох по въпроса, беше това:


Но някак не успя да ме убеди.

Редактирано от Hoвaroдин на 19.02.10 16:35.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: sazertsatelkata]  
Автор Alex75 ()
Публикувано19.02.10 15:13



Не искам да я тъпча с успокоителни, много е малка. А и не виждам нищо лошо да е така енергична. Просто искам различни подходи за успокояване. Когато ме обиди и казвам, че съм и обидена, но въпреки това си я обичам, че ще я обичам каквото и да направи. Гледам винаги да я окуражавам. Когато направи нещо, показвам и кое е хубаво, къде е сбъркала. Пак казвам, не искам да и давам лекарства, а съвети за различни подходи. Аз ще пробвам този или онзи, който проработи. В града нямаме детски психолог.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Yuppi]  
Автор maritima (аз,бе)
Публикувано19.02.10 17:46



Според теб на какво.
Проблемът с индиговите деца си е съвсем актуален и те НЕ са болни,а просто различни и съответно имат нужда от различен от стандартния подход на възпитание.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: maritima]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано19.02.10 21:21



Така ли, и какъв е механизмът водещ до тяхното "различие"? По-интересно ми е кой лансира такова смешно обяснение. Изглежда като прикриване на нещо.



Тема Симптоминови [re: Alex75]  
Автор TheGoddesLilith (Vampire)
Публикувано19.02.10 22:15



Аз лично страшно се дразня от прибързани диагнози. Ето ти основните симптоми на така нареченето свръхактивно дете и прецени дали твоето се вписва в тях, макар че и това е доста относително.

Симптомите на Синдрома на хиперактивност с дефицит на вниманието са три основни вида:

* Предимно с нарушение във вниманието – напр. детето често не внимава за детайлите и прави грешки от невнимание в училище или друга работа, трудно задържа вниманието си по време на час в училище или по време на игри, често изглежда, че не слуша когато му се говори директно, не следва инструкции и не успява да завърши училищната работа, често се затруднява да се организира в задачи и дейности, както и често забравя и губи предмети, често се разсейва от странични стимули.
* Предимно хиперактивно-импулсивен тип - напр. детето често шава с ръце и крака или се мести на стола си, често става от мястото си в клас, когато се очаква да седи, често бяга напред-назад или се катери в ситуации, в които е неподходящо (при юноши и възрастни това се ограничава до усещане за непоседливост), често бърза да отговори преди да е завършил въпросът, трудно изчаква реда си, често се намесва в разговори или в игри, често говори прекалено.
* Комбинирани – наблюдават се поне 6 симптома и от двата вида.


Доклото разбрах от постовете ти, твоето дете се заиграва, което не се съвместява със описаните по-горе симтоми. Не бързай да вярваш а всичко, което ти се предлага като диагноза за детето. По-скоро потърси наистина някаква среща с детски психолог, но смятам, че тези прояви са по-скоро унаследни, отколкото характерови особености на детето. Помисли и ми кажи: в родът ти има ли подобни случаи или случай на психично болни?



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Alex75]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано19.02.10 23:28



Вярващият човек веднага ще ти каже - кръсти детето и го причастявай по-често - дори и всяка неделя! То е малко и няма нужда да пости. Не му давай концентрирани захари - бяла захари и шоколад - за буйните деца това е чиста лудост!

Само успокоителни храни. Човек е това, което яде - казват йогите.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Alex75]  
Автор snowflakes never cry (they just fly ;)
Публикувано19.02.10 23:42



Обаче всеки към себе си тегли в отговорите.

Но това, че нямаш психолог в града - ами ще се разходите до областния център, все ще се измисли нещо.
И класически хомеопат ли нямате? (не питам като замяна на психолога, а като възможност, ако се поинтересувате примерно във форуми за хомеопатия, ще разберете защо)



Не може по интернет да се диагностицира или да се намери решение - ще трябва специалист. Де да знам, възможно е и много да сте я разглезили. Това от последните възможности в моя списък е все пак.


No one cares when u`re out on the street, picking up the pieces to make ends meet

Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Yuppi]  
Автор maritima (аз,бе)
Публикувано20.02.10 10:57



Не виждам кое му е смешното на обяснението,почети,поинтересувай се.Децата просто се раждат такива - с тези особености.Имат много качества,но е необходим по-различен подход при възпитанието за да се развият положителните качества,защото и отрицателните им качества са доста силно изразени.
Нямам намерение нито да споря нито да убеждавам когото и да било.Дадох мнение,едно от многото,а дали ще го вземе под внимание и дали ще се заинтересува от проблема и в тази светлина си е избор на майката.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Alex75]  
Автор Bидa ()
Публикувано20.02.10 16:35



Казаха, че била хиперактивна, да сме и осигурявали нови впечатления.
Не знам наистина какво да правя вече, не ми се мисли какво ще е след някоя и друга година, като влезе в пубертета. Пък за по-нататък сигурно яко ще ни бие.
Чакам съвети. Благодаря предварително.


Терминът хиперактивност не е присъда. Дори не е диагноза. А просто название ,с което да обозначим и класифицираме едно състояние, за да можем да го назовем, да говорим за него и да търсим пътища за справяне. А това, което разказваш за дъщеря ти, аз бих приела като собености на нейния характер.
Трудно е да отгледаш дете, и отговорно. И понякога сме на границата на търпението и силите си, но бъди силна и ще успееш! Искрено ти желая късмет! И щом не искаш, не И давай сиропите. Напълно съм съгласна с това,което пише Новагодин.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: maritima]  
Автор Okaян яcтpeб (печен легхорн)
Публикувано20.02.10 16:46



Аз съм на същото мнение и й го писах на бележка. Никакъф евфемизъм не са. Те са реалност. И се раждат от няколко десетилетия.

Господ красота ми даде
и отпреде, и отзаде



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Tимoтeй]  
Автор Okaян яcтpeб (печен легхорн)
Публикувано20.02.10 16:47



А спри се най-сетне! Аз предлагам да почнат да бичуват детето, за да му изгонят демоните. Ти самобичуваш ли се редовно, ако ядеш пасти?

Господ красота ми даде
и отпреде, и отзаде



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано20.02.10 16:58



Глупости, ти да нямаш информация от светия Граал? Къде е доказано, че се раждат, и защо се раждат. По какъв механизъм се раждат. Това е смешно, не трябва да се допуска издаване на такива книги и разпространяване на суеверия.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Alex75]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано20.02.10 17:05



Мисля,че е изключително важно във Вашия случай да се прецени точно дали става въпрос за хиперактивност с дефицит на внимание или дислексия.
Един грешен подход би могъл да нанесе на детето много вреди.
Възможно е да е и някакъв вид характеропатия.
На Ваше място бих била много предпазлива с даването на всякакъв вид успокоителни.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Yuppi]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано20.02.10 17:29



не трябва да се допуска издаване на такива книги и разпространяване на суеверия.

Предлагам забраната да е по мащабна!Може да се започне със затварянето на няколко книжарници!



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Yuppi]  
Автор Okaян яcтpeб (печен легхорн)
Публикувано20.02.10 17:51



Светият Граал не е информационна база данни, тъй че нямам инфо оттам.
Механизмът на раждане е същия, както на всички хора - обикновено се зачеват по какъвто и да е известен начин (механизмът на зачеването предполагам ти е известен, за него обаче няма данни в Светия Граал), после се раждат от хуманоид от женски пол, нямат пет уши и десет крака. Това са деца като всички останали.
Спирам да коментирам темата, не виждам смисъл да го правя.

Господ красота ми даде
и отпреде, и отзаде



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Valery 72]  
Автор Okaян яcтpeб (печен легхорн)
Публикувано20.02.10 17:53



Аз предлагам дори по-драстични мерки - горене на книги, заедно с авторите им.

Господ красота ми даде
и отпреде, и отзаде



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Alex75]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано20.02.10 18:25



Според мен не е просто хиперактивна, а се е научила на манипулативно поведение. Когато такова поведение е налице, обикновено и родителите са го предизвикали с нещо.

Don't tell me what I can't do



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано20.02.10 18:33



Правилно!Една инквизиция води до нечувани висоти.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: amazonian]  
Автор Alex75 ()
Публикувано20.02.10 19:19



Няколко пъти се мъча да пусна мнение, дава ми, че е публикувано, а го няма. Айде да опитам пак: Няма психично болни в рода ни. Че обича да се налага, обича. Нооооооо ние не и позволяваме всичко и винаги. Има си граници. Не я глезим, но и не я държим на въже. Явно си е характер. Лошото е, че винаги, когато ни е най-хубаво разваля всичко с неочаквано цупене, избухване, сърдене. В момента отново е наказана в стаята си, но и това не помага :(

Редактирано от Alex75 на 20.02.10 19:20.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Alex75]  
Автор Okaян яcтpeб (печен легхорн)
Публикувано20.02.10 19:24



Рестрикциите никога не са давали добър резултат. Резултатът е бунт. Много ясно, че при наказание ще се бунтува. И аз така правех и продължавам да правя, ако ми се наложат рестриктивни мерки.

Е, сега е по-завоалирано и е по-скоро вербално, но е нормално при по-малък речников запас, човек да подхожда невербално. Дъщеря Ви, макар и четиригодишна, е пълноценен човек, равен на Вас. Отношенията родители-дете, поне според мен, не могат да се градят на доминация-подчинение. Аз съм силен и всеможещ, ти си малък и зависим. Не работи този метод.
Аз също имам дете, което тази година ще направи 6. Също е много своеволен. НО! Когато имаме конфликт, аз го вдигам на нивото на очите ми или клякам, за да се гледаме от еднаква гледна точка. Дори това елементарно нещо помага за по-лесното изглаждане на противоречията.

Господ красота ми даде
и отпреде, и отзаде


Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Alex75]  
Автор Okaян яcтpeб (печен легхорн)
Публикувано20.02.10 19:26



Ето и реална случка от съвсем скоро, която се случи с моя син:



Господ красота ми даде
и отпреде, и отзаде


Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Alex75]  
Автор пип (новак)
Публикувано20.02.10 21:30



Много ми е странно... Че може да има майка, която да не е чувала за кризата на двегодишните, което обяснява описанието ви относно тръшканиците през този период (1-2 годишни). Та чак на невролог сте водили детето си...

Книги за възпитание не четете ли, поне във Форума на майките не влизате ли (

) ? Поведение като описаното от вас се коментира през ден. Влезте там, огледайте се, пуснете тема или търсачката там и ще ви излязат обсъжданията или ще ви посъветват други майки.

Не мисля, че детето ви има здравословен проблем. По-скоро проблемът е във възпитателите и само го подхранвате с идеи колко "специално" и с "характер" е детето ви от едномесечно. Така само оставяте впечатление, че част от вас се гордее с това наличие на характер, а децата прекрасно усещат и се възползват от това. По-късно майките се отказват и приемат, че възпитават "лидерче" - е, лидерче е докато животът не го посмачка.

Редактирано от пип на 20.02.10 21:43.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Yuppi]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано20.02.10 21:42



Като се замислиш, една подобна теория (за индиговите деца) по нищо не се различава от теорията, че съществуват висши и низши раси - все същите дискриминационни постулати, само че тоя път в полето на детската психология. Не съм срещал убедителни доказателства за подобно явление. Какво странно има в това, че днес много повече деца разгръщат по-рано развитието на потенциала и талантите си, след като достъпът и до подходящо възпитание, и до подходяща култура + благоприятна семейна среда са нараснали с пъти в сравнение с петдесетте години на миналия век?
Впрочем, заглавието, което посочих в линка си, бъка от явни лъжи и наивни глупости - като всяка популярна книжка ала Дейл Карнеги. Всеки човек с повечко познания в областта на психологията, би го разбрал.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Yuppi]  
Автор maritima (аз,бе)
Публикувано21.02.10 00:13



Това е смешно, не трябва да се допуска издаване на такива книги и разпространяване на суеверия

Адолф,ти ли си бил,извинявай,че не те познах веднага.Макар,че се досещах...



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: пип]  
Автор Okaян яcтpeб (печен легхорн)
Публикувано21.02.10 00:24



Двегодишните определено изкарват криза, но не поради друго, а защото майките им пишат именно в бегемама.

Господ красота ми даде
и отпреде, и отзаде



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Hoвaroдин]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано21.02.10 02:44



Да, то стана офтопик. Но по принцип кой печели от самото понятие "индигови деца". Това е един етикет, зад който се крият невероятни и фантасмагорични обяснения, които не се покриват с който и да е научен метод. От гледна точка на трудовата психология, може би родителите ще се трудят по-добре, за да отглеждат едно дете, което е "индигово", вместо да го приемат като нещо негативно, да речем като аутистично, причинено може би от фактори на замърсяването на средата.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Yuppi]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано21.02.10 11:08



Това е един етикет, зад който се крият невероятни и фантасмагорични обяснения, които не се покриват с който и да е научен метод.

А какъв може да е в случая научния подход?

От гледна точка на трудовата психология, може би родителите ще се трудят по-добре, за да отглеждат едно дете, което е "индигово", вместо да го приемат като нещо негативно, да речем като аутистично

Възможно ли е/нужно ли е/да се приеме едно дете,като нещо негативно,пък било и аутист?

Смяташ ли,че с това,което пишеш помагаш на тази майка?
Какъв е проблема,ако някой смята детето си за индиго и с какво пречи това на някого?

Аз също не съм убедена в правотата на тази теория,но дори това да не са деца-индиго,а да е просто нова генерация,която е носител на своите си ценности не мисля,че това е същественото в случая.
А дори и да приемем,че не става въпрос за дете-индиго,а за дете с дислексия/мисля,че не е хиперактивност с дефицит на внимание/пак какво от това?
От същото т.нар.заболяване са страдали хора,като Айнщайн,Пикасо,Едисон....

Важното в такъв случай е да се намери правилния подход към детето,а диагнозите и квалификациите остават на съвсем вторичен план.

Редактирано от Valery 72 на 21.02.10 11:07.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Valery 72]  
Автор Okaян яcтpeб (печен легхорн)
Публикувано21.02.10 12:11



Аман от етикети! Индигови деца, ксероксни деца, намкви деца.
Това са просто революционери, които винаги са съществували, инфото е било по-малко. Без тези революционери и новатори, болни от "свръхактивност", щяхме да сме още в пещерите.

Господ красота ми даде
и отпреде, и отзаде



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано21.02.10 15:23



Не ям пасти.
Бичуването е еретически метод.

При нас се прави молитва и Бог помага. Като не вярваш стой си болен и луд.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Alex75]  
Автор Пeтя Xиkc (щастлива)
Публикувано22.02.10 15:10



Преди доста години заведох детето на пси , със същите оплаквания като твоите. Думите на псито бяха: `На детето нищо му няма, майката е за психиатър.`
Приеми детето си такова каквото е с всичките недостатъци, но и таланти. Радвай се на тези първи детски години ,защото са неповторими и бързо отминават.
А съвети дори да ти дадем, те може да не са правилните за твоето дете. Ти като майка имаш инстинкт и знаеш най-добре кое е доброто за него.
Всичките съвети ,които мога да ти дам са Търпение и обич . Обич и търпение.



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Hoвaroдин]  
Автор Пeтя Xиkc (щастлива)
Публикувано22.02.10 15:22



една подобна теория (за индиговите деца)
Само повърхностно се запознах с тази теория ,тъй като не намерих нищо полезно за себе си. Но ми се стурва,че тя е създадена за нуждите на разни хистерични майки с болни амбиции. Не е ли така?



Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: Tимoтeй]  
Автор lmblacio Loyola (новак)
Публикувано22.02.10 20:27



Да ти кажа, светена вода срещу колики не помага.





Тема Re: Проблем с дъщеря минови [re: lmblacio Loyola]  
Автор Okaян яcтpeб (печен легхорн)
Публикувано22.02.10 23:36



Аз тъкмо мислех да питам по колко молитви на ден се предписват срещу настинка, но ти ми грабна идеята.


От друга страна, мен явно Господ ме пази поради вродената и/или придобитата ми лудост.

Господ красота ми даде
и отпреде, и отзаде



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.