ПОЩАЗатвори
Име:
Парола:
Регистрирай Free

Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:58 17.04.14 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема шизоафективна психоза!?!  
Автор touto ()
Публикувано11.05.07 08:50

Някой може ли да ми каже какво представлява диагнозата "шизоафективна психоза" и дали се лекува? поставиха ми такава диагноза и съм уплашен защото не зная какво е и как лекува. назначиха ми медикаменти като akineton, rispolept, ciplalex i antelepsin. как действат тези хапчета и ще мога ли да си бъда нормално работоспособен след лечението. за колко време се лекува това? за какво са тези лекарства? ако някой може да ми даде насока (линк) където мога да прочета повече за лекарствата ще съм ужасно благодарен, защото аз търсих в нета ама все попадам на неподходящи места.
уплашен съм от това и е така може би от липсата на информация. помогнете моля.

Тема Re: шизоафективна психоза!?!нови [re: touto]  
Автор lullaby (black-eyed)
Публикувано11.05.07 15:22

ако четеш на английски:

Автор emelin (непознат )
Публикувано11.05.07 20:15

На първо място искам да изразя своята съпричастност към проблема ти и да те уверя, че няма Нищо, с което да не можеш да се справиш. В това трябва да вярваш преди всичко и да не се страхуваш.
Не ме учудва фактът, че задаваш тук въпроси, които би трябвало да отправиш към лекуващия те психиатър. Аз няма да се опитвам да заемам неговото място и трябва да приемеш моето мнение като помощ от човек, който успешно се справя с предизвикателствата на подобно заболяване. Те не са малко, но сред тях има едно основно. Това, което е в теб, е за цял живот. Не трябва да храниш надежди, че ще се излекуваш. Добрата новина, всъщност прекрасната новина е, че съществува състояние, наречено "ремисия", по време на което болестта изчезва, скрива се, става латентна. Усилията да го постигнеш си заслужават и ще се чувстваш даже по-добре отколкото някога си бил, защото ще си перфектно стабилизиран. Трябва ти кураж, сила и голяма упоритост. Приеми факта, че си различен, и култивирай тези качества в себе си. Само човек, който е свикнал да се носи по течението на живота и никога същият този живот не му е опирал острието в гърдите, намира в психологията и етиката приятни теми за чоплене и повърхностни разсъждения, като необходимостта от принципи и морал тълкува доста свободно. Но да не се отклонявам от темата, това беше, за да подчертая още веднъж абсолютната нужда от мотивация. Знам как се чувстваш. Ще мине. И да, не само ще работиш, но и ще имаш пълноценен живот. Уверявам те в това, защото съм на 22 и тепърва трябва да го строя. При много хора разстройството "избухва" само веднъж и после повече не се появява. Възможно е ти да си от тях.
Но всички се вълнуваме от това какво става сега. По въпроса за поставената ти диагноза. За да ти е поставена, значе нещо си направил и си имал и имаш поведение, което не е забавно...това в рамките на шегата. Между другото, в моя случай беше забавно. Трябва да гледаш на себе си положително. Преди да се заровиш в литературата по въпроса, трябва много внимателно да си припомниш всичко, което ти се струва свързано с това, което се е случило, за да имаш ясна картина в главата си. По този начин се оформя твоят личен профил. Всяко заболяване има определени симптоми, чрез които психиатърът разпознава твоето. Винаги има поле за грешки и не трябва да се отпускаш и да се самоубеждаваш без доказателства. За това помага не ходенето по много психиатри, а самоконтрол и самонаблюдение. Това е всеизвестно, но лесно се забравя, защото е по-лесно "да се оставиш в ръцете на някого". Запомни, това няма да те измъкне, а ще удължи процеса на възстановяването ти. Ако оставим настрана професионалната компетентност, психическите заболявания са просто трудни за диагностициране в началото.
Шизоафективната психоза е психическо разстройство, при което се проявяват едновременно симптоми на шизофрения и маниакално-депресивни разстройства (афективни разстройства), които са по принцип две отделни заболявания. Те могат да се проявяват отделни, можеш да имаш комбинация от тях, или тази комбинация да има свои свойства. Симптомите можеш да намериш навсякъде подробно описани, но ако не владееш английски, мога да се спра на тях подробно.
Ето описание :http://www.minddisorders.com/Py-Z/Schizoaffective-disorder.html

Най-общо шизофреничният аспект е свързан с разстройство на мисълта, халюцинации и/или заблуждения. Афективното разстройство от своя страна има 4 разновидности. То се изразява в депресия и/или мания. Депресията е по-позната. Може да се каже, че манията е нейната обратната страна. В класическия му вариант те вървят заедно и циклично, на т.нар. епизоди, чиято продължителност варира. За да не звучи плашещо, ще ти опиша типичен маниен епизод. Той започва с т.нар. хипомания, която е преходен период към него, по време на който ставаш изключително активен, включително умствено и сексуално, губиш желание за сън и...си еуфорично щастлив. Безпричинно. Разстройството на настроението е сравнимо с превземане от стихия. В 99% от случаите ти не само не забелязваш, че си в плен на емоциите си, но и всичко ти се струва по в ред от всякога. Това е илюзия, създадена от възбуденото ти съзнание. Преминаването в мания е когато загубваш контрол над тази илюзия. Свръхвисокото самочувствие, агресивността, експанзивността те водят към възход...После мислите ти се забързват до степен, в която не можеш да ги задържиш (rash thoughts). За това какво правиш в този момент е лесно да се предположи - от неочаквани нови идеи и шеметно пазаруване до разтрогване на връзки и оргии. Много често манията протича с халюцинации, заблуждения и разстройства на мисълта, които са характерни, както вече казах, за шизофренията - грандиозни представи за собственото ти величие.
Поради това тя нерядко се Бърка с шизофренията. За да направим нещата още по-сложни, невинаги манията и депресията вървят циклично. При някои пациенти се наблюдават миксирани състояния с депресия и мания едновременно. Така че можеш да имаш доста тъжни грандиозни идеи, съчетани с халюцинации, които да се сменят дори в рамките на 15 минути при екстремно тежките случаи. Възможно е да имаш и само депресия, или тя да е съчетана с хипомания или лека еуфория. Това е по-лесен вариант, защото в такъв случай можеш да взимаш лекарства, които подобряват настроението, без да се притесняваш, че ще го подобрят твърде много.
За да се постави диагноза шизоафективна психоза, а не само биполярно афективно разстройство, трябва да има период, през който последното не се проявява за сметка на психозата, и той трябва да е сравнително дълъг, над половин месец.
Справянето с болестта протича в два етапа: терапия и профилактично лечение, когато си в ремисия. Истината е, че е възможно и никога да не си в ремисия, но това също е нещо, с което се свиква.
Ако си имал еуфоричен епизод - хипомания или мания, естествената последица е депресия. Обратното не е вярно. Зависи и от много други показатели. Трябва да разбереш, че основната черта на твоето заболяване е нарушената ти способност да възприемаш и преценяваш. Затова започнах с това да вярваш в себе си и да не се страхуваш, което когато си в депресия е последното нещо, което ти се струва реално, но когато си в мания пък...тогава трябва да се пазиш да не си вярваш много. За съжаление шизофреничните симптоми са разнообразни и могат да включват наистина всичко, включително паранои и фобии. Лекарствата, които ще взимаш, са само част от терапията. Веднага трябва да се заемеш с другата част, а именно психоанализата - психиатърът ти трябва да има и такава специализация, за да може наистина да ти помогне. с течение на времето сам ще се научиш да се разпознаваш. Има много техники за справяне с това, литература в Интернет, и най-вече групи за взаимопомощ в Yahoo и Google .
Лекарствата, които трябва да взимаш, са антипсихотични, невролептици и стабилизатори на настроението. Аз не съм фармацевт, но ако вземеш брошурата ще видиш 100 странични ефекта, от които за теб могат да важат 10, може и 100. Чети ги внимателно и отбелязвай какво се отнася до теб. Има много лекарства и ако с наложи смяна, ще има с какво.
За да се овладее психозата е необходимо да се блокира централната нервна система. Рисполептът е антипсихотично лекарство. Аз съм го взимала в продължение на три месеца. Не мога да те успокоя, че ще си работоспособен, защото разбираш, че е необходимо да се преодолеят симптомите. Той е доста неприятен, защото буквално забавя реакциите. Непрекъснато ти се спи и теглото ти се повишава значително. Това не е невъзвратимо състояние.
Акинетонът ти е даден в комбинация с Рисполепта, за да се стабилизира ефекта от него - да не чувстваш безпомощност, трескаво желание да направиш нещо, което не можеш...малко е трудно да го опиша, да се справиш с различните усещания. Антелепсинът има подобно действие.
Ципралексът е антидепресант, който повишава нивото на серотонина - хормонът на щастието, чието производство в мозъка е нарушено и не се радваш, когато трябва да се радваш...не го забравяй.
Дали ще си работоспособен зависи от тежестта на състоянието и съответната дозировка на лекарствата, но най-вероятно няма да си. За известен период ще се наложи да се откажеш от всички дейности, на мен например ми беше трудно да отида от едно място до друго, но бях сама, така че ако няма някой наблизо, можеш да успееш и сам. Могат да се дават много препоръки, но от мен:
тези лекарства те променят. Няма да можеш да правиш това, което по принцип можеш. В никакъв случай не употребявай алкохол - това се подразбира, но последиците са наистина Тежки.
Най-добрата опция според мен е да излезеш в неплатен отпуск, ако можеш да си го позволиш. Взимането на болнични предполага разкриване на състоянието ти. От описаното дотук става ясно, че е възможно да си след това 100 % работоспособен, така че да се рискува бъдещето не е желателно. За загубена работоспособност и ТЕЛК няма да мислим сега.
Можеш да се справиш. Пожелавам ти успех. Ако желаеш да споделиш повече за това, което ти се е случило, си добре дошъл.
Take care

Автор socratt (непознат )
Публикувано11.05.07 20:18

Да ,минава напълно, чети това което се отнася за шизофренията с тази разлика че шизоафективната психоза минава напълно и протича на пристъпи ,след които човек е практически здрав .а лекарствата са невролептици и такива които отпускат крайниците ,защото от рисполепта те започват да треперят

Тема ......нови [re: emelin]  
Автор valenty (пристрастен)
Публикувано11.05.07 21:04

Тема Re: шизоафективна психоза!?!нови [re: socratt]  
Автор maycal (старо куче)
Публикувано11.05.07 21:36

Шизоафективна психоза в напречен разрез (от гледна точка на симптомтиката) прилича повече или по-малко на шизофрения, но в надлъжен(т.е. като протичане) прилича повече на афективна психоза и съответно е по-благоприятна от шизофренията от гледна точка на възможнаст на пълно оздравяване.
Рисполепт е атипичен невролептик (антипсихотик) със слаба екстрапирамидна странична симптоматика,която има различни (незадължителни) прояви, най?-неприятен субективно, от които е акатизията(непоседливост).Атипичния невролептик с най-малка (почти до липсваща) екстрапирамидна симптоматика е Сероквел.

Автор emelin (непознат )
Публикувано12.05.07 10:13

При мен нямаше такъв страничен ефект.

Тема Re: шизоафективна психоза!?!нови [re: maycal]  
Автор emelin (непознат )
Публикувано12.05.07 10:34

Симптоматиката на шизоафективната психоза е строго специфична, затова е и отделно заболяване. Всеизвестно е, че е по-лека от шизофренията, но какво имаш предвид под "протича като афективна психоза"? Именно несвързаността на афектното състояние с психотичните изяви е в основата на диагностицирането. Колкото до Сероквел, той може да бъде не по-малко неприятен, в някои случаи и повече, особено тъй като той по-често предизвиква неконтролируемото треперене, за което спомена socratt при Рисполепта. Лично аз не изпитах странични ефекти като акатизия от него, а по-скоро акинезия. Естествено е, че всеки страничен ефект е незадължителен, но трябва да се отбележи честотата на случванията. Сероквел се прилага при остри манийни епизоди - за съжаление при моят имаше такива повръщания и седативни ефекти, че се наложи да го сменя, а ние не сме наясно дали такъв е имало, особено че му е изписан и антидепресант. Така че да препоръчваш лекарство, чийто антипсихотичен ефект се основава на блокиране на серотониновите и допаминови рецептори, едновременно с Ципралекс, е малко нелепо. Въобще уточняването на медикаментите е задача на лекуващия психиатър, а пациентът сам следи за състоянието си. Пълно оздравяване при шизофрения, афективно разстройство и шизоафективно разсторйство просто няма. Има ремисия.

Тема Re: шизоафективна психоза!?!нови [re: emelin]  
Публикувано12.05.07 22:59

" Така че да препоръчваш лекарство, чийто антипсихотичен ефект се основава на блокиране на серотониновите и допаминови рецептори, едновременно с Ципралекс, е малко нелепо."

Я провери по-добре какво блокира и Рисполепт и не професорствай много(нелепо)!

Публикувано12.05.07 23:53

Всеизвестно е, че е по-лека от шизофренията, но какво имаш предвид под "протича като афективна психоза.
razlikata e че при шизофренията в две трети от случаите настъпва така наречената промяна на личността ,а при афективните психози човек си е пак същият При шизоафективната такава промяна също няма за това се казва, че протича като афективна психоза ,а не като шизафрения -И за справка ,според международната класификация за болести шизоафективната психоза е вид шизофрения ,а не самостоятелно заболяване, например кода на шизофренията беше допреди 2 години 295 инапример 295.3 е параноидната шизофрения, а 295.7 е кода на шизоафективната психоза .А афективние бяха с код 293 и съответната цифра за манията или депресията

Публикувано13.05.07 07:37

"... но какво имаш предвид под "протича като афективна психоза. "

Ами нали си написал отговора на въпроса, явно го знаеш!

Автор Anuel (Creator)
Публикувано13.05.07 10:20

Потърсете консултация и във военно медецинска академия, там може би имат най богат опит с това страдание

Тук има ентересна тема във форума на българските психиатри.

Успехи

Публикувано13.05.07 10:38

Nаписах го за Emelin тя питаше какво значи ,,протича като афективна психоза. ,,

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  

Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2014 Dir.bg Всички права запазени.