Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:43 18.05.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Има ли елемент на неморалност в това М. Алгафаринови  
Автор maycal (ентусиаст)
Публикувано02.01.07 18:28



Има ли ,според вас, елемент на неморалност , в това, че както разбрах със сигурнос , Мадлен Алгафари взима по 70 лв. на час от пациент.Вярно , има и секретарка , нов кабинет, плаща и данъци, но с оглед и на материята (психотерапия) и хората , с които се занимава,не и ли е неудобно, не е ли от известна гледна точка неблагоприятно за отношението психотерапевт -пациент(освен , ако не е богаташ) , сумата да е така висока?





Тема Re: Има ли елемент на неморалност в това М. Алгафаринови [re: maycal]  
Автор kapincho (как непознат,бе)
Публикувано02.01.07 19:43



Ами, не съм забелязал, коли с надпис М. Алгафари да обикалят улиците и да събират пациенти, на които след това с мъчения да се отнемат по 70 лв.

Мадлен е само една от многото психотерапевти и никой не е задължаван да ходи при нея. Помощ със същото качество може да се получи и от други психотерапевти, на които цената започва от 20 лв. Не от всички, разбира се.

А, така да ти е минала мисълта, че поради известността на Мадлен, при нея е нормално да с натъпчат, често заради модата, разни мутрески, на които, аз бих взимал по 700 лв на сеанс.

Мадлен не е сърдечен хирург и не работи по клинична пътека. Тя, с малки изключения не се занимава с животоспасяване. Ако изпадна до вулгарност, бих сравнил помощта й за някои от пациентите с имплантиране на силиконови цици, а за екстрите се плаща.

Като си говорим за морал. Да те питам. Как би окачествила поведението на известен хирург в държавна болница, който, точно защото е известен успява да убеди свой пациент да му направи напълно ненужна операция, срещу 4-цифрено заплащане, след което се появява в операционната само докато се поставя упойката на пациента и след това не участва в операцията, но прибира добросъвестно цялата сума (не я дели с колегите си, направили операцията)?

Това не е хипотетичен случай, а нещо, което се случи съвсем наскоро с мой близък в животоспасяваща болница.



Тема Re: Има ли елемент на неморалност в това М. Алгафанови [re: kapincho]  
Автор maycal (ентусиаст)
Публикувано02.01.07 20:19



Защо се обръщаш в женски род(освен ако не е правописна грешка)?

Струва ми се ,че за стила ти може да се каже, че привидно и формално е съобразен с това да се отчитат разлики и нюанси ,но това впечатление изглежда не е изцяло вярно.Нахвърляш се според мен на големи приказки, а не отчиташ това, че в постинга си съм умерен и достатъчно ясен- не си отчел и специфично професионалния акцент(без аз самия да съм психотерапевт) , който съм поставил, а именно,че високота цена би могла да накара самата Алгафари да се чувства некомфортно!?.М. Алгафари претендира да е сериозна и човечна, истинска психотерапевтка, с такова впечатление съм останал, а е залитнала(може би не много- затова поставям въпроса на дискусия) към печалбарство!??
Как мислите?



Тема Re: Има ли елемент на неморалност в това М. Алгафанови [re: maycal]  
Автор kapincho (как непознат,бе)
Публикувано02.01.07 20:48



Извинявай за женския род. Просто обикновено жени се впечатляват от такива "проблеми".

Не разбрах какво имаш предвид с изказването си за стила ми. Не съм белетрист, а инженер и не претендирам за какъвто и да било стил.

С по малко думи, за да ме разбереш. Мадлен е добър професионалист и е достатъчно човечна, но е и практична. Явно е направила добра преценка на клиентелата си и е поставила точната цена. Опитай се да си запишеш час при нея. Ще се учудя, ако има свободен за по-рано от началото на март. Това би трябвало да ти говори нещо. В същото време, ако й се обадя, че имам нужда от нейната помощ, ще ме приеме още утре, в краен случай - вдругиден, за сметка на личното си време. Това май се нарича човечност.

Не отговори на въпроса ми за почтения лекар от държавната болница. Не, че държа де.



Тема Re: Има ли елемент на неморалност в това М. Алгафанови [re: kapincho]  
Автор maycal (ентусиаст)
Публикувано02.01.07 21:15



Така и не се разбрахме, как по ясно от това да го кажа:когато някой иска необичайно голяма сума от страдащ човек за да му окаже услуга , която задължително предполага съчувствие(в случая психотерапевтично въздействие!), тази необичайно голяма сума би трябвало да се отрази неблагоприятно и върху двамата -пациент и психотерапевт, освен ако пациентът е достатъчно богат и психотерапевта знае това!
"Като си говорим за морал. Да те питам. Как би окачествила поведението на известен хирург в държавна болница, който, точно защото е известен успява да убеди свой пациент да му направи напълно ненужна операция, срещу 4-цифрено заплащане, след което се появява в операционната само докато се поставя упойката на пациента и след това не участва в операцията, но прибира добросъвестно цялата сума (не я дели с колегите си, направили операцията)? "-какво да казвам по случая -ясно е че е безусловно недопустимо и осъдително, вероятно подлежи и на инкриминиране (за измама).От друга страна, така както е написано, звучи невероятно(не че е невъзможно, но много от хората поради глуповатост и лош личен и обществен опит и примери,са склонни да си конструират разни измислици и да им вярват!)



Тема Re: Има ли елемент на неморалност в това М. Алгафаринови [re: maycal]  
Автор lidi (упорита)
Публикувано02.01.07 21:39



За цените си има пазар. Мадлен не е пожелала да бъде неколегиална
и да направи дъмпинг на водещите терапевти в София. Школуваните в чужбина практици да не са по-евтини? Не че Мадлен им съперничи, но е атрактивна и популярна, та може да си го позволи. Така й става комфортно. Тя си се цени, оценила се е за толкова, ние ако не можем, проблемът да не е неин?
Ако погледнеш от страна на масовите доходи на пациентите , то е друга работа. Ама тя да не е виновна, че няма сняг на Алеко или че на баба пенсията е колкото нейната такса за час.

Мир и светлина.

Тема Re: Има ли елемент на неморалност в това М. Алгафанови [re: lidi]  
Автор maycal (ентусиаст)
Публикувано02.01.07 21:44



С извинение , и ти като "капинчо" изглежда почти нищо не си разбрала от това , което написах до този момент!Може би вината е в мен -не се изразявам добре(

)!?

Редактирано от maycal на 02.01.07 21:45.



Тема Re: Има ли елемент на неморалност в това М. Алгафанови [re: maycal]  
Автор kapincho (как непознат,бе)
Публикувано02.01.07 21:52



Прав си. Не се разбрахме. Ти говориш за "страдащ човек", аз пък ти казвам, че тя вероятно е преценила, че страдащите, които посещават точно нея, не са толкова страдащи, колкото желаещи да споделят с приятели, че "се лекуват лично при М. А.". Психотерапията е дълъг процес (минимум година) и човек, който може да си позволи да плаща сеансите на Мадлен, явно има възможност да го прави без притеснение. Останалите, просто ще се обърнат към друг терапевт, а предполагам, че и самата Мадлен не мисли, че е единствена. Тя просто има възможност да обира каймака на "страдащите".

Ако останалите не го правят, то е не, защото имат някакви скрупули, а защото не са М. Алгафари и не могат да си го позволят. Просто ще им се разреди графика.

Аз, лично не виждам нищо неморално в това, макар че социалистическия ми мозък се бунтува. Неморално би било, ако Мадлен не предлага съответното качество за плащаната такса, а след като хората продължават да си плащат за да ги лекува, значи работи качествено. В края на краищата, психотерапията се основава на способността на лекуващия да убеждава лекувания. Е, след като Мадлен ги убеждава с месеци да си плащат тази такса и да се редят на опашка за нея, значи наистина е добра и си струва парите.

За другият случай, най-естествената реакция, която очаквах беше, да си помислиш, че пресъздавам чутото от съседката. Уви, става въпрос за мой близък, на когото откриха рак, опрерираха го, видяха разсейки, обявиха го за нелечим и само месец след това въпросният доктор настоя да го "отворят" отново, щото така трябвало. Колегите му го отвориха и го затвориха с думите, че нищо оперативно не може да се направи. Това е официалното им, обявено на нас близките заключение. А най-готиното в цялата история е, че когато споделих с човек от години болен от рак, че докторът не е оперирал лично, реакцията му беше "Естествено, този докато не види плика не хваща скалпела." Да, ама ние му бяхме дали плика. Ти как мислиш, ако се оплача в прокуратурата, на колко ще го осъдят. Не се напъвай, щото за осъден лекар аз още не съм чувал.



Тема Re: Има ли елемент на неморалност в това М. Алгафанови [re: kapincho]  
Автор maycal (ентусиаст)
Публикувано02.01.07 22:29



"Ако останалите не го правят, то е не, защото имат някакви скрупули, а защото не са М. Алгафари и не могат да си го позволят. Просто ще им се разреди графика."Според мен ,истински психотерапевт, няма по правило да взима необичайно голяма(повече от двойно по-голяма , както е при Алгафари) такса за сеанси(освен ,ако не е притиснат много материално или, както писах вече , ако знае ,че пациента е богат) защото в такъв случай няма да е вероятно достатъчно добър психотерапевт-това , че проявява алчност, от пациента няма да се приеме добре,освен това, ако е алчен, вероятно това означава, че самият той всъщност не е достатъчно "качествен"!?-няма да може да "влиза" в болките на хората, ако е човечен би трябвало да има известно чувство за вина, че взима много пари и това донякъде да го блокира, да му пречи в рабатата!??
Пак обръщам внимание , че от това , което съм чел по форумите и което съм чувал от познати, съм с впечатление, че квалифицирани и вероятно достатъчно добри психотерапевти взимат по 25(близо 3 пъти по-малко от Алгафари)-30лв., т.е. става дума за една крайност от страна на Алгафари!??



Тема Re: Има ли елемент на неморалност в това М. Алгафанови [re: maycal]  
Автор kapincho (как непознат,бе)
Публикувано02.01.07 23:03



Естествено, целият тоя спор опира до лично виждане и нашите се разминават. Понеже съм инженер, ето ти малко сметки.

Грубо, 20 работни дни в месеца по 5 сеанса по 70 лв = 7000 лв. Минус Общ. осигуряване - 5040лв. Минус ДОД - 3730 лв. Минус секретарка (???) - 3500. Минус наем за кабинет (???) - 3100 лв чисто.

Там, където работя, имам около 80 колеги с близка, равна и по-голяма заплата от тази, като тя им влиза директно в джоба. Никой от тях не помага на страдащи хора, а се занимава основно с бумащина и управление на други хора (те също не спасяват животи). Тях трябва ли да ги е срам, че са алчни? Вярно, те не са си определили заплатите, а са им дадени от управителното тяло на фирмата, но пък и никой от тях не е оставил нито лев за благотворителни нужди.

С какво Мадлен е по-долу от тях, за да се отказва от подобен финансов статус?

Ето ти още малко сметки.

Грубо, 20 работни дни в месеца по 5 сеанса по 30 лв = 3000 лв. Минус Общ. осигуряване - 2160лв. Минус ДОД - 1598 лв. Няма секретарка. Минус наем за (евтин) кабинет (???) - 1398 лв чисто.

При двама работещи на този щедър режим, семейният доход е 2796 лв.

Официалният жизнен МИНИМУМ за страната е 380 лв на човек - 1520 лв. за четирчленно семейство (като това на Мадлен). Останалите 1276 са за апартамент, кола и други екстри (не говорим за шоколади на децата).

Последно, при 200 000 лв за 100 кв. м. апартамент в моя квартал, ако ги вземеш от банка за 10 години, ще ти трябват по 2833 лв на месец (с лихвите), за да си върнеш заема. Значи остават ти да откраднеш отнякъде 1557 лв месечно. Ако ти се прииска и кола ...

По твоята логика, би трябвала хората с хуманни професии да се задоволяват с жизнения минимум. Добре. Тогава какво правим с останалите? Логично е те да се задоволяват с още по-малко, щото не спасяват човешки живот. Е, като продължим една крачка нататък, никой не трябва да получава повече пари от минимално необходимите. Ами, ако не ме лъже паметта, това беше до 1989 година и резултатът е виден. А, сега ако ми кажеш "Ами, да, добре си бяхме при Тато", всичко ще си дойде на мястото.

Редактирано от kapincho на 02.01.07 23:14.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.