Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:04 01.07.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема В няколко разговора...нови  
Автор Sahib (Господин)
Публикувано17.12.05 22:17



между приятели в мен възникна темата: Победител - победен или силния и слабия

Мисля, че сме го обсъждали, но е интересна тема... Бихте ли споделили мнение? В самия разговор и аз ще изразя своето...



Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Sahib]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано18.12.05 00:01



за мен тези понятия извън спорта и разни състезателни игри просто не съществуват
извън това какви са критериите, кой ги определя, при какви обстоятелства и правила, че да можем съвсем обективно да знаем кой е "победител" и кой "победен" ?
същото важи за "силния" и "слабия"

по тази тема на мен любопитството ми е насочено към това
що за човек е този, който иска на всяка цена да бъде "победител"/в каквото и да е/?
какво означава да си "победител"?



Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Sahib]  
Автор Agent Provocateur (търсещ)
Публикувано18.12.05 14:36



Съгласен съм със СъН но не напълно. Наистина зависи от гледната точка за победителите и победените. Но това според мен е и избягване на реалността , защото в живота губиш и печелиш. Това не може да те определи като ултимативния победител , но може да си такъв във дадената ситуация , за дадения момент. А в бъдеще може да се окаже , че на някакво друго нива всъщност не си победил. Всичко си зависи от конкретната ситуация.

Победител , ултимативен , не можеш да бъдеш никога. Самия стремеж към победата като самоцел е безмислен , защото единствения победител в животта е смъртта :).

За силния и слабия смятам , че има такива. Но определенията за тях зависят пак от гледната точка. В едната е позорно да си слаб , това е осъдително , фатално , дарвинисткия закон. В другата просто си на по-ниско стъпало в развитието си. Както във всяко развитие всеки етап си има определени недостатъци и предимства пред другия и не е срамно , позорно нито осъдително да си на него. Това , че си там където си не намалява стойността ти като човек.

--------------------
Всичко написано от мен може да е погрешно.


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Sahib]  
Автор Mинyтa (60 секунди)
Публикувано18.12.05 17:01



Много често слабостта е сила .
Виж как слабите жени си играят със силните мъже.

А пък аз например, често се оставям да бъда победена , и в този случай кой е победител ? !

Но в интерес на истината хич не обичам да губя, и все ми се иска аз да побеждавам. Но накрая не знам какво да я правя таз победа.

Кой всъщност контролира ситуацията - победителя или победения ?





Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Mинyтa]  
Автор Agent Provocateur (търсещ)
Публикувано18.12.05 17:20



Гледаш твърде дуалистично (както казва един приятел). Или с други думи абсолютизираш.

Може на пръв поглед да изглежда , че си победена но това не означава , че наистина си. Просто ти така го определяш със критериите , които са общо приети. Това обаче не означава , че не си победителка накрая. Ян или грубата сила или твърдостта не винаги е най-силното нито пък Ин мекотата или гъвкавостта е също най-силното. Въпроса е да намериш баланса между двете.

За това , кой контролира ситуацията моето мнение , че двамата са във взаимна зависимост макар и на пръв поглед победителя да контролира ситуацията то той е зависим в поведението си от победения. Така , че по някакъв начин поведението му е преодопределено. Как може да контролираш ситуацията след като не контролираш собственото си поведение.

--------------------
Всичко написано от мен може да е погрешно.


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Agent Provocateur]  
Автор Mинyтa (60 секунди)
Публикувано18.12.05 20:12



А ако се окаже, че е вярно !? Тогава ?!

Лесно е да се постави въпроса "да намериш баланса между двете" ,
ама трудно се отговаря на него .

Или както казва пък, един мой приятел " Съм от едната крайност в другата".

Забелязала съм, че в момента в който се опитам да контролирам ситуацията, тя се разпада. И всичко отива по ........





Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Mинyтa]  
Автор Agent Provocateur (търсещ)
Публикувано18.12.05 21:59



Ако се окаже , че е вярно сигурно живеем в свят подобен на този в приказките , митовете и легендите . С ясни граници между добро и зло с герои изцяло положителни или изцяло отрицателни.

Отговор на въпроса няма . Според мен баланс за постоянно не можеш да намериш , единствено ако не станеш Христос или Буда.
Може да не ме разбереш , но няма да ти го обяснявам , всеки сам трябва да го разбере.
Може и да не се съгласиш , всеки намира истината по различен начин и я нарича с различни имена.

--------------------
Всичко написано от мен може да е погрешно.


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Sahib]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано18.12.05 22:32



А при мен изниква логика, физика и математика...всяка Сила при напрежение дава резултат. Силата без напрежение е в покой. Принципът на Силата е да насилва! При сблъсък на две сили побеждава тази сила която насили другата сила. Сбора от сили може да бъде предвиден и изчислен, законите са физически и са открити вече.
Ако си мислиш, че слабия насилва силния това означава че не познаваш силите и законите им.
А има и още...слабото и крехко борче, се навежда от силната тяжест на тежкия сняг и снега пада от собствената си сила
Малките дръвчета знаят, а ние още умуваме за силите

Че кой друг, ако не ние?


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Agent Provocateur]  
Автор Чepвeнyшka (п(т)ичка)
Публикувано19.12.05 12:51



Стремежът към "победа" те мотивира да извадиш от себе си най-доброто, в търсенето на личното аз по пътя на стълбицата ти на развитие.
А "смъртта" е победител само над физическото ти тяло, което също не я прави победител над духа ти, с който ти си се надрастнал, а си имал и победи в поредния живот на изпитания.

I'm A Bitch When I See Red


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Agent Provocateur]  
Автор Sahib (Господин)
Публикувано20.12.05 09:13



Здравей!
Нали знаеш, че няма нищо ултимативно...

Говоря отвлечено...

В една част от живота си бях от победените... а в друга от победителите... Знаеш ли до какви изводи ме докара това... Страшно е...

От дистанцията на времето и опита натрупан през него ще кажа, че в повечето случаи когато съм бил от победените съм бил душевно по-уравновесен, а в случаите на победител въпреки победата съм бил неудовлетворен... може би заради средствата... Сега възприемам нещата по-друг начин... Победата е важна, но не на всяка цена и не с всички средства...
Мисля, че съм го казвал, но Пътя към победата е по-важен от колкото самата тя...

За силния и слабия: Кой е силния? Този, който владее положението, този разполага...

Аз асоциирам Силния с идеализирания образ на Рицаря... но не този от кръстоносните походи... по-скоро с Крал Артур

Значи Силния е Победител, но също така е Великодушен, Щедър или най-общо казано Богат... но Богат на Добродетели




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.